Jump to content

[Επίσημο] Nokia N81


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

pathfinderakias σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση !σκεφτομαι για την αγορα του και το μονο που με προβληματιζει ειναι η μπαταρια του!

 

Κοίτα αναλόγως τη χρήση που του κάνεις. Αν το κλείνεις και τα βράδυα (εγώ το κάνω) και δεν παίζεις ιδιαίτερα μαζί του η μπαταρία οτυ κρατάει. Γενικά όμως τα music κινητά είναι ενεργοβόρα. Αν παίζεις μουσική θέλει φόρτισμα όπως και να το κάνεις.

Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα έγινα και εγώ ένας ακόμη κάτοχος του N81 . Το κινητάκι είναι μιά χαρά... Ευχαριστώ όλους εσάς στο Myphone που με βοηθήσατε να το μάθω πριν ακόμα το πάρω.

 

Nα κάνω και μια τελευταία ερώτηση? :-)

Παλιά στην εκθεση υπήρχε διαχωρισμός των αρχείων του τηλεφώνου από αυτών της κάρτας..Τώρα βλέπω οτι είναι όλα χύμα.. Ή όχι?

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω και μια τελευταία ερώτηση? :-)

Παλιά στην εκθεση υπήρχε διαχωρισμός των αρχείων του τηλεφώνου από αυτών της κάρτας..Τώρα βλέπω οτι είναι όλα χύμα.. Ή όχι?

 

Σε όλα τα Nseries έτσι εμφανίζεται η έκθεση, όλα χύμα. Αν θες υπάρχουν προγράμματα τα οποία ταξινομούν τις εικόνες και γενικά τa αρχεία της έκθεσης. Θα τα βρεις στο xxxxxxxxxxxxx, ένα από αυτά είναι το resco photo viewer.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα κι εγώ πρόσφατα το Ν81.

Η αλήθεια είναι πως μου φαίνεται σχετικά δυσχρηστο, τόσο στο μενού όσο και στα πλήκτρα, αλλά θα το συνηθίσω.

Τρεις απορίες.

α) έχει δοκιμάσει κανείς με NOKIA GPS receiver, πως ανταποκρίνονται οι χάρτες;

β) υπάρχει κανένας τρόπος να βγάλεις την αναζήτηση από την ενεργή αναμονή ή να προσθέσεις περισσότερα εικονίδια από τα βασικά, όπως στα παλιότερα κινητά;

γ) πως γίνεται η κάμερα 2Mpixs να είναι πολύ χειρότερη από την κάμερα του 6288 που ήταν πάλι 2Mpixs;

Link to comment
Share on other sites

β) Όχι.

γ) Τα πάντα γίνονται...:p Απλά λόγω του ότι το κινητό προσανατολίζεται προς τον μουσικό τομέα δεν έδωσαν μεγάλη βαρύτητα στη κάμερα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα κι εγώ πρόσφατα το Ν81.

Η αλήθεια είναι πως μου φαίνεται σχετικά δυσχρηστο, τόσο στο μενού όσο και στα πλήκτρα, αλλά θα το συνηθίσω.

Τρεις απορίες.

α) έχει δοκιμάσει κανείς με NOKIA GPS receiver, πως ανταποκρίνονται οι χάρτες;

β) υπάρχει κανένας τρόπος να βγάλεις την αναζήτηση από την ενεργή αναμονή ή να προσθέσεις περισσότερα εικονίδια από τα βασικά, όπως στα παλιότερα κινητά;

γ) πως γίνεται η κάμερα 2Mpixs να είναι πολύ χειρότερη από την κάμερα του 6288 που ήταν πάλι 2Mpixs;

 

α) Θα ηταν καλητερα να βαλεις το Garmin η το Sygik

β)εργαλεια / ρυθμισεις / γενικες / προσ.ρυθμισ / κατασταση αναμονης / εφαρ.ενεργ.αναμον

γ) λογικα η διαφορα ειναι στην οθονη...

Link to comment
Share on other sites

Θάνο, όσον αφορά το α ερώτημα, έχω την εντύπωση οτι μιλάει για συσκευή bluetooth GPS και όχι για software.

 

Πάντως φίλε gmi, το Ν81 δεν έχει κανένα πρόβλημα ούτε με τις BT κεράιες της Nokia αλλά και τις αντίστοιχες άλλων εταιριών.

Link to comment
Share on other sites

Ok θα εγκαταστήσω προσεχώς το garmin.... Προς το παρόν με ενδιαφέρει μόνο η εξεύρεση οδών... Με το που πήρα το κινητό δεν έχω κάνει καμία ενέργεια στο nokia maps. Πρέπει? Γιατί όσο και αν ψάχνω από την ευρεση διευθύνσεων μου βγάζει κάτι κουλά...

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

β)εργαλεια / ρυθμισεις / γενικες / προσ.ρυθμισ / κατασταση αναμονης / εφαρ.ενεργ.αναμον

 

 

γ) λογικα η διαφορα ειναι στην οθονη...

 

 

 

Από εδώ κάνεις μόνο τα βασικά όχι αυτό που ψάχνω.

 

Για την φωτό δεν είναι θέμα οθόνης. Έχει πολύ κακές ρυθμίσεις, βγάζει τα πάντα πράσινα, το φλας είναι πολύ δυνατό και τα καίει όλα, ενώ όταν κάνεις κάποιες ρυθμίσεις (κατέβασμα iso) βελτιώνεται η κατάσταση.

Ίσως μια αναβάθμιση στο firmware θα μπορούσε να βελτιώσει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς για την οθόνη αναμονής, είναι προνόμιο των E series. Το οποίο και πάλι δε σου δίνει δυνατότητα να επιτηρείς τις εφαρμογές που θέλεις εσύ. Αυτό θα ήταν μια ενδιαφέρουσα αναβάθμιση του series 60. Πάντως, στο feature pack 2, δίνεται η δυαντότητα χρησιμοποίησης μιας εντελώ διαφορετικής ενεργής αναμονής και μπορείς να προσθέσεις εφαρμογές της αρεσκείας σου.
Link to comment
Share on other sites

molis pao na kano update to kinito, mou kolai o updater kai den to sinexizi, mou emfanizi sto parathiro 2 koumpia to ena lei epanalispsi kai to allo akirosi. Kserete ti mpori na ftei?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς για την οθόνη αναμονής, είναι προνόμιο των E series. Το οποίο και πάλι δε σου δίνει δυνατότητα να επιτηρείς τις εφαρμογές που θέλεις εσύ. Αυτό θα ήταν μια ενδιαφέρουσα αναβάθμιση του series 60. Πάντως, στο feature pack 2, δίνεται η δυαντότητα χρησιμοποίησης μιας εντελώ διαφορετικής ενεργής αναμονής και μπορείς να προσθέσεις εφαρμογές της αρεσκείας σου.

 

και πως βρίσκω το feature pack2?

Link to comment
Share on other sites

και πως βρίσκω το feature pack2?

Δεν μπορεις να το βρεις και να το περασεις στο κινητο σου, τα νεωτερα nokia βγαινουν με feature pack2 :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν, τα μόνα series 60 που ενσωματώνουν το feature pack 2, είναι τα N78, N96, 6220 classic και 6210 navigator.

 

Αν θέλεις να μάθεις τι καινοτομίες φέρνει το feature pack 2, διάβασε αυτό το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω προβλημα με το wheel.. αν και ενεργοποιημενο σχεδον δε λειτουργει.... γυρναει οποτε του ερθει.... καθε 10 γυρους μετακινηται ή αμα του ερθει μπορει και να μη κουνηθει καθολου.. εχει βλαβη? παει για σερβις ή μπορω να κανω κατι εγω?
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 Ν81 που έχω δοκιμάσει εγώ (και τα 2 ήταν SD, όχι 8GB), το naviwheel ήταν απογοήτευση. Μερικές στιγμές έπαυρνε τα πάνω του και πήγαινε σφαίρα και την άλληστιγή φαινόταν σα να μην λειτουργεί καθόλου. Ψάξτο μήπως στις ρυθμίσεις υπάρχει έξτρα ρύθμιση για την ευαισθησία του.
Link to comment
Share on other sites

Αστα φιλε μου... εμενα δε περνει ποτε τα πανω του.... συνηθως δεν ανταποκρινεται καν... δεν εχει ρυθμιση η μα#$$%^κια μονο On/off. Μηπως εχει και δε την εχω δει? ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Αστα φιλε μου... εμενα δε περνει ποτε τα πανω του.... συνηθως δεν ανταποκρινεται καν... δεν εχει ρυθμιση η μα#$$%^κια μονο On/off. Μηπως εχει και δε την εχω δει? ξερει κανεις?

 

Παλιά που είχα κοιτάξει το pdf manual (ενδιαφερόμουν να αγοράσω το Ν81 αλλά τελικά πήρα το Ν82), δεν είχα εντοπίσει επιπλέον ρυθμίσεις για το Naviwheel, παρά μόνο on/off όπως αναφέρεις. :(

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι ειναι το naviwheel? επισης καποιος ειχε αναφερει κατι για κουμπια αφης.. εγω δεν εχω βρει ακομα κουμπι αφης..

Το d-pad εκτός από τον παραδοσιακό τρόπο, λειτουργεί και σαν ευαίσθητη στην αφή επιφάνεια, κάτι σαν το iPod (αν ξέρεις).

Χαϊδεύοντας περιστροφικά το ασημένιο (ή μπλε) πλαίσιο του d-pad περιηγείσαι στα μενού. Βεβαία η λειτουργία του είναι περιορισμένη σε μερικά μενού, όπως του music player.

Υπάρχει αντίστοιχη επιλογή ενεργοποίησης/απενεργοποίησης στις Ρυθμίσεις. Περισσότερα μπορείς να μάθεις ξεφυλλίζοντας το εγχειρίδιο χρήσης.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το d-pad εκτός από τον παραδοσιακό τρόπο, λειτουργεί και σαν ευαίσθητη στην αφή επιφάνεια, κάτι σαν το iPod (αν ξέρεις).

Χαϊδεύοντας περιστροφικά το ασημένιο (ή μπλε) πλαίσιο του d-pad περιηγείσαι στα μενού. Βεβαία η λειτουργία του είναι περιορισμένη σε μερικά μενού, όπως του music player.

Υπάρχει αντίστοιχη επιλογή ενεργοποίησης/απενεργοποίησης στις Ρυθμίσεις. Περισσότερα μπορείς να μάθεις ξεφυλλίζοντας το εγχειρίδιο χρήσης.

 

χαχα! τι μαθαινει κανεις! πλακα εχει! ty

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω προβλημα με το wheel.. αν και ενεργοποιημενο σχεδον δε λειτουργει.... γυρναει οποτε του ερθει.... καθε 10 γυρους μετακινηται ή αμα του ερθει μπορει και να μη κουνηθει καθολου.. εχει βλαβη? παει για σερβις ή μπορω να κανω κατι εγω?

 

Η αλήθεια είναι οτι τα έχει τα ψιλοκολληματάκια του το naviwheel,

δεν έχει ομαλή κίνηση ή θα πηγαίνει πολύ γρήγορα ή πολύ αργά.

 

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι ο ήχος κλήσης που έχω επιλέξει (συγκεκριμένα έχω βάλει video), μερικές φορές δεν παίζει,

και το κινητό χτυπάει με τον εκνευριστικό ήχο της Nokia

Link to comment
Share on other sites

@Loutrikan δοκιμασες να βαλεις τον ηχο στο C? :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

@Loutrikan δοκιμασες να βαλεις τον ηχο στο C? :)

 

Όχι δεν δοκίμασα, αλλά σε άλλο Nokia δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό.

Δούλευαν κανονικά από την κάρτα μνήμης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...