Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2008


chrismd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θελετε να πω ασκησεις και σημεία της τελευταίας στιγμής πείτε μου.

Αυτό για αυτούς που έχουν το σαββαλα αλλα και για τους άλλους θα τα πω περιγραφικά.

Αν και τα περισσότερα τα είπα ήδη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πολύ απλά μην επιρρεάζεσαι.

Καθενας έχει το στόχο του.

 

Αν μου πεις τι έχεις κάνει και που αισθάνεσαι πιο ανασφαλής να σου πω καμμιά άσκηση.

Τώρα αν πρόσεξες η συμβολή που είπα ειπώθηκε.

Αυτό με το doppler δεν το έπιασα ακριβώς , θα σου πω.

Επίσης τα sos με το ελικόπετρο , μόνο για 2ρο πάει για υπολογ. ροπής αδράνειας. 'Αρα και πάλι είμαι μέσα γιατί το είπα , υπολ. ροπής αδράνειας για 2ρο.

 

Guys πάντως είναι παρα πολύ πιθανό λόγο μαθηματ. στο 4το να μπει μια ευκολη συνδυαστική.

Αυτή θα τη βγαλεις αν τα έχεις διαβάσει στοιχειωδώς όλα.

 

ayth me to elikoptero einai sth sel 140?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα,έχω διαβασει 1,2,5,3 το μισο θεωρια προσεχοντας ιδιαιτερα τα σημεια που υπεδειξες αλλα δεν νομιζω να προλαβω να κανω ασκησεις θα προσπαθησω ομως τουλαχιστον τα στοιχειωδη.Δεν εχω καταλαβει το διακροτημα δεν καταλαβαινω που μπορω να χρησιμοποιησω τον τυπο.Γενικως εχω αγχωθει και στεναχωρηθει καπως γιατι τελικα δεν ειναι και τοσο ακαταλαβησιμα κατι θα μπορουσα να καταφερω υπο αλλες συνθηκες

 

Eίναι απόλυτα φυσιολογικό να αισθάνεσαι έτσι. Δεξου τη πραγματικότητα αυτην την στιγμή και βάλε τα δυνατά σου.Δεν χάνεις τίποτα.Βάλε την ψυχολογία σε καραντινα για λίγο. ΟΚ?! :)

 

στη συνέχεια...

 

1τον. Στο διακρότημα ο τυπος σου δίνει κάθε πότε αυτό εμφανίζεται.

Απλά να ξερεις τον τύπο -- θα σου πω αυτό που έπεσε για να δεις. Προς το παρόν αστο.

2ρον.Θα σου πω κάποια σημεία να επαναλάβεις.

3τον. Απο ασκ. θα σου πω να κοιταξεις ΄2-3 μήπως και πεσουμε μέσα.

----

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για 1το 2ρο κοίτα ξανα τα εξης:. (-εχω το περσυνο βιβλ.-)

 

1.σελ. 156-157 ελαστική κρούση με σώμα μεγάλης μάζας. +παρ.5.2 + σαβ.σελ.334 β' τομ. πάνω το 4.

2.παρ. 4.6 σελ. 118 κοίτα σαβ. ροπή αδρ. τη θεωρεία αν δυσκ.

3.Σελ 125-26 κατω τα pulsars. +τύπο στην 125 πάνω.

4. φθ. ταλ/σεις. α.τον τύπο που ο λόγος είναι σταθερός. σαβ.5.4 + οπωσδήποτε την ασκ.βιβλ. στις φθιν. ταλ.

5.Δες ξανα τα διαγράμματα u a x + διάγραμμα ενεργειας στην ταλ/ση.

6.Συμβολή κυματων τους τύπους ( στο τέλος )+ οπωσδήποτε το παράδειγμα του βιβλίου.

7.Την ενεργειακή προσέγγιση στο στάσιμο κύμα.

8.το ηλεκτρ/κο κύμα τους τύπους.( θα κοιτάξω για καμμιά απο σαβ)

9+ τους τύπους στη διάθλαση.( αν δεν το διάβασες αστο , αν και πολύ sos)κοιτα 16.60 σαβ. α' τομ.

10. Κοίτα το παρ.10.4 σελ.201 σαβ. για το διακροττημα.( υπερ-sos )

 

-----------Αυτά----

θα σου πω και 2-3 ασκησεις.

1.10.38 σαβ.β' σελ.149.(+κοίτα το1το παρ.βιβλ. στο θεμελ. νομο στροφ.)

2.21.11 σελ.339 β' τομ.

3.15.26 σελ.232.+ ( τελ. παρ.βιβλ. στη μηχ.στερ-παρόμοιο).

 

 

Αυτά --- δεν σου λέω ταλ/σεις γιατί αν δεν το κατέχεις τώρα δύσκολο αλλά αν θες σου λεω.

Νομίζω δεν είναι πάρα πολλά.

> αν τις ασκ.τις ξερεις πές μου να σκεφτώ καμμοιά άλλη.<

Link to comment
Share on other sites

σκεψου το ελικοπτερο μαζι με ροπη κινητηρα και ισχυ για υπολογισμο συχνοτητας

 

στροφορμη ελικα

 

ρανταρ στη στερια που το ελαχιστο υψος του ελικοπτερου για να μην το αντιλαμβανεται να ειναι h ----> αποσβενυωμενη συμβολη

 

 

τελος ισως και ενα ντοπλερακι

 

 

 

ετοιμο το 4ο θεμα σας

Link to comment
Share on other sites

To diakrotima yparhoun dio periptoseis i na soy dinei tiw exisoseis opote kaneis apli efarmogi vivlioy typou kai vgazeis tin makrinari exisosi. An soy zitisei f diakrotimatos apla afaireis f1-f2. An soy zitisei poses talantoseis kanei se enan dedomeno hrono apla diareis ton hrono ayto me to Τ της ταλαντωσης που το βρισκεις απο το ω ταλαντωσης που ειναι (ω1+ω2)/2 . Αν τωρα σου δωσει την εξισωση του διακροτηματος δηλαδη το μακριναρι απλα λες (ω1+ω2)t/2=(οτι εχει η παρενεθεση στο μακριναρι στο ΣΥΝΙΜΟΤΟΝΟ) kai (ω1+ω2)t/2=(οτι εχει η παρενεθεση στο μακριναρι στο ημτονο) και λύνεισ το συστημα (μην σε φοβίζει θα ειναι απλο πολλαπλασιαζεισ με δυο και προσθετεις τα μελη και βγαζεισ ω1 και ω2 και εφυγες για τελικο .θα ειναι απλη αν μπει διακροτημα τουλαχιστον να μπορει να βγαλεισ ενα-δυο ερωτηατα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για 1το 2ρο κοίτα ξανα τα εξης:. (-εχω το περσυνο βιβλ.-)

 

1.σελ. 156-157 ελαστική κρούση με σώμα μεγάλης μάζας. +παρ.5.2 + σαβ.σελ.334 β' τομ. πάνω το 4.

2.παρ. 4.6 σελ. 118 κοίτα σαβ. ροπή αδρ. τη θεωρεία αν δυσκ.

3.Σελ 125-26 κατω τα pulsars. +τύπο στην 125 πάνω.

4. φθ. ταλ/σεις. α.τον τύπο που ο λόγος είναι σταθερός. σαβ.5.4 + οπωσδήποτε την ασκ.βιβλ. στις φθιν. ταλ.

5.Δες ξανα τα διαγράμματα u a x + διάγραμμα ενεργειας στην ταλ/ση.

6.Συμβολή κυματων τους τύπους ( στο τέλος )+ οπωσδήποτε το παράδειγμα του βιβλίου.

7.Την ενεργειακή προσέγγιση στο στάσιμο κύμα.

8.το ηλεκτρ/κο κύμα τους τύπους.( θα κοιτάξω για καμμιά απο σαβ)

9+ τους τύπους στη διάθλαση.( αν δεν το διάβασες αστο , αν και πολύ sos)κοιτα 16.60 σαβ. α' τομ.

10. Κοίτα το παρ.10.4 σελ.201 σαβ. για το διακροττημα.( υπερ-sos )

 

-----------Αυτά----

θα σου πω και 2-3 ασκησεις.

1.10.38 σαβ.β' σελ.149.(+κοίτα το1το παρ.βιβλ. στο θεμελ. νομο στροφ.)

2.21.11 σελ.339 β' τομ.

3.15.26 σελ.232.+ ( τελ. παρ.βιβλ. στη μηχ.στερ-παρόμοιο).

 

 

Αυτά --- δεν σου λέω ταλ/σεις γιατί αν δεν το κατέχεις τώρα δύσκολο αλλά αν θες σου λεω.

Νομίζω δεν είναι πάρα πολλά.

> αν τις ασκ.τις ξερεις πές μου να σκεφτώ καμμοιά άλλη.<

 

ευχαριστω πολυ!ελπιζω να πιασω ενα πεντε!θα ελεγα κατι παραπανω αλλα ειναι τοσο συγκεχυμενη η θεωρια στο μυαλο μου που σιγουρα δεν θα το πιασω ολο το πρωτο .ευχαριστω για την προσπαθεια σου ,σου :respect:ειμαι ευγνωμων

Link to comment
Share on other sites

To diakrotima yparhoun dio periptoseis i na soy dinei tiw exisoseis opote kaneis apli efarmogi vivlioy typou kai vgazeis tin makrinari exisosi. An soy zitisei f diakrotimatos apla afaireis f1-f2. An soy zitisei poses talantoseis kanei se enan dedomeno hrono apla diareis ton hrono ayto me to Τ της ταλαντωσης που το βρισκεις απο το ω ταλαντωσης που ειναι (ω1+ω2)/2 . Αν τωρα σου δωσει την εξισωση του διακροτηματος δηλαδη το μακριναρι απλα λες (ω1+ω2)t/2=(οτι εχει η παρενεθεση στο μακριναρι στο ΣΥΝΙΜΟΤΟΝΟ) kai (ω1+ω2)t/2=(οτι εχει η παρενεθεση στο μακριναρι στο ημτονο) και λύνεισ το συστημα (μην σε φοβίζει θα ειναι απλο πολλαπλασιαζεισ με δυο και προσθετεις τα μελη και βγαζεισ ω1 και ω2 και εφυγες για τελικο .θα ειναι απλη αν μπει διακροτημα τουλαχιστον να μπορει να βγαλεισ ενα-δυο ερωτηατα

χλωμο το κοβω :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!ελπιζω να πιασω ενα πεντε!θα ελεγα κατι παραπανω αλλα ειναι τοσο συγκεχυμενη η θεωρια στο μυαλο μου που σιγουρα δεν θα το πιασω ολο το πρωτο .ευχαριστω για την προσπαθεια σου ,σου :respect:ειμαι ευγνωμων

 

:) no problm. τις ασκ. που λέω + αυτό στο διακρότημα ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΑ!.

Link to comment
Share on other sites

εγώ ψηφίζω συμβολή στο 4ο και καμιά ταλάντωση στο 3ο...

 

Πολύ πιο πιθανό απο αυτα που λένε παραπάνω.

Αλλα γιατί βάζετε στο 4? τη δυσκολη;

Περυσι ήταν στο 3.:O:w00t::love::baby::devil::zzz::cold::frog:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο πιθανό απο αυτα που λένε παραπάνω.

Αλλα γιατί βάζετε στο 4? τη δυσκολη;

Περυσι ήταν στο 3.:O:w00t::love::baby::devil::zzz::cold::frog:

 

επειδη ειμαι νεο μελος .και δεν εχω παρακολουθησει .ποσο ειχες γραψει περσυ? και γενικοτερα με τι ασχολεισαι?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι νεο μελος .και δεν εχω παρακολουθησει .ποσο ειχες γραψει περσυ? και γενικοτερα με τι ασχολεισαι?

 

Γιατι; :ninja::secret::what:

 

Α σορρυ δεν προσεξα το Nick @katbas . Πέρυσι 16.5 αλλά τώρα πρέπει

να διαβάσεις ... :). (1το ετης είμαι.) - απλα είμαι λίγο μεγαλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι; :ninja::secret::what:

 

Α σορρυ δεν προσεξα το Nick @katbas . Πέρυσι 16.5 αλλά τώρα πρέπει

να διαβάσεις ... :). (1το ετης είμαι.) - απλα είμαι λίγο μεγαλύτερος.

δικιο εχεις τερμα το διαλειμμα,θα σου πω αυριο τι εκανα! καλη επιτυχια σε ολους!

(εγώ να δεις !!!! ειμαι 28 και δινω πρωτη φορα με αυτο το συστημα!!!)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, παρακολουθω καιρο τις συζητησεις σας...και αποφασισα και γω να συμμετασχω.

δινω και γω εξετασεις και ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση

livtylerfan, ειχες αναφερει οτι μπορουμε να ζητησουμε τη βοηθεια σου, και αν δεν

σου ειναι κοπος, θα μπορουσες να μου προτεινεις καποιες ασκησεις του Σαββαλα?

ευχαριστω πολυ...!

"We should all start to live before we get too old. Fear is stupid. So are regrets." - Marilyn Monroe
Link to comment
Share on other sites

http://dmargaris2.blogspot.com/ εξαιρετικες ασκησεισ τσεκαρετε το θα βρειτε οτι σας χρειαζεται. Μην υποτιματε το διακροτημα. Εγω την αποψη μου για το τι θα πεσει αυριο παιδια καλο κουραγιο η φυσικη ειναι μαθημα λογικης οποιος το σκεφτει αυτο δεν εχει να φοβηει πολλα ειδικα αν εχει και βασικες γνωσεις
Link to comment
Share on other sites

Koritsia δωστε μου 5 λεπτα.

Αυτες που είπα πριν :

1.10.38 σαβ.β' σελ.149.(+κοίτα το1το παρ.βιβλ. στο θεμελ. νομο στροφ.)

2.21.11 σελ.339 β' τομ.

3.παρ.10.4 σελ.201 σαβ. τομ.α'.

4.15.14 σαβ. σελ 323. ( α'τομ)

5.13.13, 13.73 (α'τομ)

6.φθ. ταλ/σεις. α.τον τύπο που ο λόγος είναι σταθερός. σαβ.5.4 + οπωσδήποτε την ασκ.βιβλ. στις φθιν. ταλ.

 

Η κρούση στο κεκλιμενο γιατί σε προβληματίζει;

Απλά θα πάρεις την Αρχη διατηρησης ορμης στον αξονα της κίνησης

Link to comment
Share on other sites

παιδια να 'στε καλα, ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!

καλη επιτυχια σε ολους μας αυριο:)

"We should all start to live before we get too old. Fear is stupid. So are regrets." - Marilyn Monroe
Link to comment
Share on other sites

Το παλιο post για θεωρεία για οσους δεν το είδαν.

Σημεία απλών ερωτήσεων που μπορεί να σας ξεφύγουν + 2ρο

 

1.σ.153 η έννοια της κρούσης στο μικρόκοσμο.

2.σ152 πάνω πάνω 4 πρώτες γραμμές + Τι ονομάζετε αδρανειακό σύστημα.

3.Η κρουση σφαίρας σε τοίχο σ.157 υπερ SOS.++ ερ.5.9 σελ.175

4.Γενικά η πλάγια κρούση έχω την εντύπωση ότι θα πέσει σίγουρα ( sos ασκ. σελ.158 στο 2ρο ή άσκηση. Πιο πιθανό στο 2ρο.

5.στο doppler σελ.170 το σημείο , κίνησης άστρου ως προς τη γη.

(Στα κύματα.)

6.σ69 εικ. 2.11. ( οπτικές ίνες ).

7.--εκτος υλης διασκεδασμος φέτος.

8.σ.66 4 γραμμες απο το τέλος .Με το κατοπτρο ... μια μόνο καεύθυνση.

9.σελ. 62-63 απο ποια ήδη πηγών πέρνω κάθε τύπο ακτινοβολίας.

10.σσ.58 6 σειρα. Κοντά στη κεραία διαφορά φάσης ... σε μεγάλη αποσταση βρισκ. σε φάση.

11.σ.57 αυτό με μαύρα γράμματα κάτω κάτω. αιτία δημ. η επιταγχ. κίνηση των ηλ.φορτίων.

12.σ.56 τελευταίες 2 γραμμές

13.που έχω δεσμούς και κοιλίες στο στασιμο ( για το 2ρο) και de facto sos η ενεργειακη προσεγγιση στο στασιμο. σ.54

14.Συμβολη κυματων (υπερ -sos ) ( για 2ρο ) τύποι 2.8 και κατω , Ποιες ονομ. σύγχρονες πηγές.

Παρ. 2.1 σελ.52 SUPER SOS.Γενικά θεωρώ τη συμβολή των κυμάτων επίφοβη για 2ρο.

15.σελ.49 πανω 2ρη παραγραφος Η αρχη της επαλληλίας παραβιάζετε... τελος.

16.σελ.45 sos η παραγραφος πανω πανω. Η ταχυτητα με την οποία ... σταθερή.

(ταλαντώσεις)

17.σ.28 ο τύπος περίοδου του διακροτήματος.

18.σελ.23 H εξαναγκασμενη ταλ. στο lc >σχ.1.30.

Επίσης το σημείο πανω 2ρη παραγραφο. Ο τρόπος με τον οποίο ... σχεση με τη συχνότητα με την οποία

προσφέρετε > στο συντονισμό έχω το βέλτιστο τρόπο.

19.!! σελ. 22 8 γραμ. απο το τέλος. Το σημείο απο όπου ξεκινουν όλες οι καμπύλες ... αποσταση απο το κέντρο του τροχού Τ2.

20.σελ. 20 Φθινουσες ηλ. ταλ. το σημείο. :Στη περίπτωση των ηλεκτρικών ταλ. > η αυξηση της οποίας συνεπάγετε γρηγορη αποσβεση και μικρη αυξηση της περιόδου. Στην πράξη... (και γενικά ο τρόπος που ειρεάζετε η περίοδος.

21.σελ. 19 κάτω ...Ο λόγος παραμένει σταθερός. Τον τύπο. SOSaki.

22.σελ.16 πάνω πάνω 5-6 γραμμη. Χανουν ενεργεια λόγο αντιστασης - θερμότητα και επηδεί εκπέμπουν ηλεκ/κη ακτινοβολία !.

23.σελ.15 σχ. 1.15 η ενέργεια στις ηλεκτρικές ταλάντώσεις. τα lc de facto sos. ( πάντως έχουν χιλιοπέσει )

24.σελ 8 τελευταίες 3 γραμμες στην παρατήρηση.

25. Η έννοια του περιοδικού φαινομένου και ο τύπος Τ=t/N.

(στη μηχ. στερεού )

26.σελ.118 παρ.3.4 SOSARA o υπολογισμός της ροπής αδράνειας.

27.σελ.125 η συρρίκνωση των αστεριών που τα κάνει να περιστρέφονται πιο γρήγορα.και

>η περίοδος περιστροφής του ήλιου είναι 25 μέρες.<

28.σελ.127 SUPER SOS σχ.4.33 στροφική κίνηση τροχού. > το κεντρο μαζας στο κεντρο ( ακομη και αν είναι στο κενό!!)

 

εχω το περσυνο book---

Link to comment
Share on other sites

http://dmargaris2.blogspot.com/ εξαιρετικες ασκησεισ τσεκαρετε το θα βρειτε οτι σας χρειαζεται. Μην υποτιματε το διακροτημα. Εγω την αποψη μου για το τι θα πεσει αυριο παιδια καλο κουραγιο η φυσικη ειναι μαθημα λογικης οποιος το σκεφτει αυτο δεν εχει να φοβηει πολλα ειδικα αν εχει και βασικες γνωσεις

Πωωω...τελειο...

Τωρα μας το πες ομως????????:wacko::wacko::wacko::p:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...