Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2008


chrismd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για γυναικες αν θυμαμαι καλα ξεκιναει απο 18 και φτανει μεχρι 25...

Για το κατω οριο ειμαι σιγουρος... το πανω χανω...;)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΣΑ ΜΟΡΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ Κ ΠΟΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ?? ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΔΩΣΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ?? :blink:

 

Τις βάσεις μπορείς να τις βρεις εδώ.

Επίσης εδώ μπορείς να βρεις και το ενημερωτικό φυλλάδιο του υπουργείου παιδείας. :)

 

 

-philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με τις μετεγγραφές;

 

Link:::::

Τα τμήματα που θεωρούνται αντίστοιχα μεταξύ τους και εδρεύουν στα πολεοδομικά συγκροτήματα Αττικής και Θεσσαλονίκης δεν υπάγονται στις διατάξεις για μετεγγραφή φοιτητών.

Δηλαδή κάποιος που έχει περάσει στο x ΑΕΙ Αθήνας δε μπορεί να κάνει μετεγγραφή (εφόσον έχει το δικαίωμα) στο y ΑΕΙ που βρίσκεται επίσης στην Αθήνα;

 

 

Επίσης σχετικά με αυτό:

«Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής» του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών καθώς και «Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής» του Πανεπιστημίου Πειραιώς.

1. Τι βάση έχει του "Πανεπιστημίου Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών"; Το έψαξα στο αρχείο με τις βάσεις αλλά δε το βρίσκω πουθενά!

2. Είναι δυνατή η μετεγγραφή από το "«Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής» του Πανεπιστημίου Πειραιώς.'' στο «Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής» του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών;

 

Thanks! :)

 

-petros

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάποιος που έχει περάσει στο x ΑΕΙ Αθήνας δε μπορεί να κάνει μετεγγραφή (εφόσον έχει το δικαίωμα) στο y ΑΕΙ που βρίσκεται επίσης στην Αθήνα;
Όχι.Και ο λόγος είναι απλός.Δεν υπάρχουν αντίστοιχα τμήματα(για μετεγγραφή) που να βρίσκονται στην ίδια πόλη.

1.Τι βάση έχει το "Πανεπιστημίο Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών"; Το έψαξα στο αρχείο με τις βάσεις αλλά δε το βρίσκω πουθενά!

2. Είναι δυνατή η μετεγγραφή από το "«Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής» του Πανεπιστημίου Πειραιώς.'' στο «Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής» του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών;

1.Δεν υπάρχει τμήμα με τέτοιο όνομα.Για δες εδώ http://www.uom.gr/modules.php?op=modload&name=Departments&file=index&categorymenu=2

Αριστερά της σελίδας γράφει τα ονόματα των τμημάτων.

2.http://www.epil.gr/enimerosi/antistixies_tmimatwn.htm

Σε αφήνω να το δεις μόνος σου αυτό:)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά επειδή ξέρω παιδιά 3ης λυκείου, σε πολλά σχολεία εδώ στον τοόπο μου δν υπάρχουν καθηγητές:mad:...

 

3η γυμνασίου είμαι κ δν μπορώ να σκέφτομαι τις πανελλήνιες. Όλα τα καλά θα τελειώσουν:cry::(

 

Υ.Γ. Μαθηματικό θέλω να περάσω, πόσα μόρια θέλει;

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν υπάρχει τμήμα με τέτοιο όνομα.Για δες εδώ http://www.uom.gr/modules.php?op=modload&name=Departments&file=index&categorymenu=2

Αριστερά της σελίδας γράφει τα ονόματα των τμημάτων.

αα ok, δε το κατάλαβα έτσι όπως το έγραφε. Δηλαδή οι αντιστοιχίες του Λογιστικής και Χρηματοοικονομικών Οικονομ. Παν. Αθήνας (βάση: 18.565) είναι οι:

  • [337] Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Πανεπιστημίου Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών (βάση: 18.261)
  • [155] Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής» του Πανεπιστημίου Πειραιώς (βάση: 17.881)

;;;

 

Και εφόσον έχω το δικαίωμα να κάνω μετεγγραφή, αν περάσω σε ένα από τα δύο τμήματα, μπορώ να κάνω μετεγγραφή στο Αθήνας έτσι;

 

Μήπως η μετεγγραφή από το Πανεπιστήμιο Πειραιώς στο Οικονομικό Παν. Αθήνας δεν είναι εφικτή επειδή βρίσκονται στην ίδια πόλη [Αθήνα]; (ή κάνω λάθος; :O )

 

 

Thanks! :)

 

-philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

αα ok, δε το κατάλαβα έτσι όπως το έγραφε. Δηλαδή οι αντιστοιχίες του Λογιστικής και Χρηματοοικονομικών Οικονομ. Παν. Αθήνας (βάση: 18.565) είναι οι:
  • [337] Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Πανεπιστημίου Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών (βάση: 18.261)
  • [155] Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής» του Πανεπιστημίου Πειραιώς (βάση: 17.881)

;;;

 

Και εφόσον έχω το δικαίωμα να κάνω μετεγγραφή, αν περάσω σε ένα από τα δύο τμήματα, μπορώ να κάνω μετεγγραφή στο Αθήνας έτσι;

 

Μήπως η μετεγγραφή από το Πανεπιστήμιο Πειραιώς στο Οικονομικό Παν. Αθήνας δεν είναι εφικτή επειδή βρίσκονται στην ίδια πόλη [Αθήνα]; (ή κάνω λάθος; :O )

 

 

Thanks! :)

 

-philos

Όταν λέμε ότι υπάρχει δικαίωμα μετεγγραφής δεν σημαίνει ότι με το που θα περάσεις στη τάδε σχολή μπορείς να πάρεις μετεγγραφή για τη δείνα.Θα πρέπει να υπάρχει έναν λόγος που να επιθυμείς να κάνεις μετεγγραφή(πχ υγείας,πολύτεκνος κλπ).Άλλο που πλέον η μετεγγραφή έχει καταντήσει πανεύκολο και όλοι την κάνουν προφασιζόμενοι ψεύτικους λόγους.Απλά ήθελα να το ξεκαθαρίσω.Ότι βλέπεις στο λινκ που σου έδωσα ισχύει.Όσα τμήματα είναι αντίστοιχα μεταξύ τους έχεις δικαίωμα μετεγγραφής από το ένα στο άλλο.Τώρα δε ξέρω αν η μετεγγραφή επιτρέπεται μόνο για το πανεπιστήμιο της πόλης που μένεις.Δηλαδή είσαι πχ από Αθήνα και περνάς Πάτρα μπορείς να κάνεις μετεγγραφή μόνο για Αθήνα ή και σε αντίστοιχα τμήματα άλλων πόλεων?Λογικά το πρώτο..

Τώρα δε ξέρω αν ο Πειραιάς ανήκει στο πολεοδομικό συγκρότημα της Αθήνας.Λογικά ναι οπότε μετεγγραφή από το ένα στο άλλο δε θα επιτρέπεται..

 

 

Υ.Γ. Μαθηματικό θέλω να περάσω, πόσα μόρια θέλει;

15040 το λιγότερο(Σάμο) ,16930 το περισσότερο(Θεσσαλονίκη).Όλα τα υπόλοιπα βρίσκονται ανάμεσα:)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τι λογική είναι αυτή?

 

Αφήστε τις μεταγραφές κατά μέρους. Αν πάτε με αυτό το σκεπτικό, θα πατώσετε στα σίγουρα!

 

Θα πας για να γράψεις όσο καλύτερα μπορείς. Ή μάλλον θα πας για να γράψεις τέλεια. Το να σκέφτεσαι από τώρα για μεταγραφή είναι δώρο άδωρο.

 

Η μεταγραφή είναι απλώς μια επιπλέον βοήθεια αφού βγουν τα αποτελέσματα. Και βέβαια θα τη χρησιμοποιήσεις.

Αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με την ευχαρίστηση του να περάσεις εκεί που θες χωρίς αυτή τη βοήθεια. Έτσι δεν σε υποτιμούν και οι άλλοι (που σε αντίθετη περίπτωση το κάνουν συχνά)

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τι λογική είναι αυτή?

 

Αφήστε τις μεταγραφές κατά μέρους. Αν πάτε με αυτό το σκεπτικό, θα πατώσετε στα σίγουρα!

 

Θα πας για να γράψεις όσο καλύτερα μπορείς. Ή μάλλον θα πας για να γράψεις τέλεια. Το να σκέφτεσαι από τώρα για μεταγραφή είναι δώρο άδωρο.

 

Η μεταγραφή είναι απλώς μια επιπλέον βοήθεια αφού βγουν τα αποτελέσματα. Και βέβαια θα τη χρησιμοποιήσεις.

Αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με την ευχαρίστηση του να περάσεις εκεί που θες χωρίς αυτή τη βοήθεια. Έτσι δεν σε υποτιμούν και οι άλλοι (που σε αντίθετη περίπτωση το κάνουν συχνά)

Φυσικά και το γεγονός ότι μπορώ να κάνω μετεγγραφή δεν μπορεί να αποτελέσει αφορμή για να "χαλαρώσω" :).

 

Όμως μου δίνει περισσότερες ελπίδες αφού το να πιάσω αυτό τον βαθμό (και του Αθήνας και των αντίστοιχων τμημάτων του) δυστυχώς μου είναι πάρα πολύ δύσκολο (μπορώ να τον φτάσω αλλά με μεγάλη δυσκολία). :)

 

Καλή μας επιτυχία και δύναμη!

 

-petros

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αδικία αν μπορεί να πάρει κάποιος μετεγγραφή από Πανεπιστήμιο Πειραιά για το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Με αυτόν τον τρόπο , δε βοηθούνται οι φοιτητές που δικαιούνται μετεγγραφή αλλά αδικούνται οι άλλοι που περνάνε με τα μόριά τους κανονικά!

Κουλάρετε παιδιά και το ΠΑ.ΠΕΙ , μια χαρά είναι..

Μην παρασύρεστε λόγω ονόματος!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να ξέρω σίγουρα(από έγκυρη πηγή) αν η μετεγγραφή επιτρέπεται από εκεί που πέρασες στο αντίστοιχο τμήμα της πόλης σου ή στο αντίστοιχο τμήμα οποιαδήποτε πόλης υπάρχει αντίστοιχο τμήμα?
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αδικία αν μπορεί να πάρει κάποιος μετεγγραφή από Πανεπιστήμιο Πειραιά για το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Με αυτόν τον τρόπο , δε βοηθούνται οι φοιτητές που δικαιούνται μετεγγραφή αλλά αδικούνται οι άλλοι που περνάνε με τα μόριά τους κανονικά!

Κουλάρετε παιδιά και το ΠΑ.ΠΕΙ , μια χαρά είναι..

Μην παρασύρεστε λόγω ονόματος!

 

Eυτυχώς απο Πειραία σε Αθήνα δε μπορείς να πας.Δείτε τις αντιστοιχίες των μεταγραφών για να ξέρετε από που μπορείτε να πάτε σε κάποιο τμήμα.Μπορεί να έχουνε και παρόμοι όνομα.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι απόφοιτος, εχω εγγραφεί στο πανεπιστήμιο αλλα δεν παρακολουθώ και θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες... Ποτε περίπου πρέπει να δηλώσω συμμετοχή?Όπως πέρυσι, κατα τον Φλεβάρη? Πρέπει να δηλώσω στη σχολή μου οτι πρόκειται να ξαναδώσω?

Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι απόφοιτος, εχω εγγραφεί στο πανεπιστήμιο αλλα δεν παρακολουθώ και θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες... Ποτε περίπου πρέπει να δηλώσω συμμετοχή?Όπως πέρυσι, κατα τον Φλεβάρη? Πρέπει να δηλώσω στη σχολή μου οτι πρόκειται να ξαναδώσω?

Ευχαριστώ!:)

Για να δηλώσεις ξανά συμμετοχή, πρέπει να πας στο σχολείο που αποφοίτησες και να το δηλώσεις, την περίοδο που θα ορίσει το υπουργείο σε σχετική ανακοίνωση (ναι, τον Φεβρουάριο είναι).

 

Σε ό,τι αφορά τη σχολή σου, όχι δεν χρειάζεται να το δηλώσεις τίποτα εκεί. :)

 

 

-philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ειμαι και εγω τριτη λυκειου,θεωρητικη κατευθυνση και εχω ως (μοναδικο) στοχο τη νομικη...Δυσκολα τα πραγματα παντως.. Παρα πολυ δυσκολα τα μαθηματα...Ειδικα τα λατινικα ειναι... :cry::cry:
''Απιστευτο,εσυ να λες αντιο ειναι απιστευτο, που παντοτε φοβοσουνα το αντιθετο, που ετρεμες μην φυγω ξαφνικα... Απιστευτο,εσυ να φευγεις πρωτος ειναι απιστευτο, να ξερεις ομως ειναι ανεπιτρεπτο και αν ακουω για θεατρο γενικα,θα σκεφτομαι εσενα ειδικα!!! '' Γιαννα Τερζη...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πληροφορίες για το ΑΕΙ Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών? Σχετικά με τις προοπτικές του επαγγέλματος του Αεροναυπηγού και την ζήτηση ενδιαφέρομαι... Thx!
Link to comment
Share on other sites

Eυτυχώς απο Πειραία σε Αθήνα δε μπορείς να πας.Δείτε τις αντιστοιχίες των μεταγραφών για να ξέρετε από που μπορείτε να πάτε σε κάποιο τμήμα.Μπορεί να έχουνε και παρόμοι όνομα.

 

Εγώ , πάντως , βλέπω ότι μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera file AnaCroN!,

 

Ayth h selida http://195.251.20.34/doPageprofs.asp?case=12&tmimaid=150&tmimaname=%CC%E7%F7%E1%ED%EF%EB%FC%E3%F9%ED+%EA%E1%E9+%C1%E5%F1%EF%ED%E1%F5%F0%E7%E3%FE%ED+%CC%E7%F7%E1%ED%E9%EA%FE%ED

tha dwsei apanthsh sto erwthma sou, pithanon kai se perisotera pou mporei na genithoun...

 

Kalo kouragio!kai ypomonh gia ta kalytera pou erxontai!:D

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πληροφορίες για το ΑΕΙ Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών? Σχετικά με τις προοπτικές του επαγγέλματος του Αεροναυπηγού και την ζήτηση ενδιαφέρομαι... Thx!

Στείλε πμ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ειμαι και εγω τριτη λυκειου,θεωρητικη κατευθυνση και εχω ως (μοναδικο) στοχο τη νομικη...Δυσκολα τα πραγματα παντως.. Παρα πολυ δυσκολα τα μαθηματα...Ειδικα τα λατινικα ειναι... :cry::cry:

 

Τα λατινικά είναι από τα εύκολα μαθήματα... Τη λογοτεχνία να φοβάσαι, μπορεί να σου βάλει ο ένας 20 και ο άλλος 12... Εμένα προσωπικά φέτος που έδινα ο ένας μου έβαλε 18,5, ο δεύτερος 14 και ο τρίτος κάπου 16... Ενώ στα λατινικά 99% θα έχεις ίδιο βαθμό και από τους 2 βαθμολογητές με απόκλιση το πολύ 2%... αντικειμενικά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

geia sas kai apo emena!! mipws mporei na mou dwsei kanenas site pou na grafei oles tis sxoles? epeidi den eimai sigouros pou thelw na perasw, thelw na dw kai ta moria prin apofasisw.... an kai stoxeuw athens gia pliroforiki....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...