Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2008


chrismd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηρέμησε,αν απογοητευτείς τώρα το έχασες το παιχνίδι.Αν έδωσες τη σωστή απάντηση δε θα τα χάσεις και τα 5 μόρια.Ακόμα και αν η αιτιολόγηση σου δεν είναι σωστή τα 2 από τα 5 θα τα πάρεις πιστεύω.Γιατί και γω λογική εξήγηση έδωσα αλλά όχι αυτό που λέει στις λύσεις.Φοβάμαι λίγο και τις μουτζούρες μου.Αλλά θέλω οπωσδήποτε 97 μόρια.

 

εγώ αυτό που έγραψα ήταν ότι όποια και να διαλέξουμε το ίδιο κάνει, εφόσον η μία είναι φτηνότερη αλλά κρατάει λιγότερο και η άλλη ακριβότερη αλλά κρατάει περισσότερο... :(

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

 

 

Ειμαι περιεργος τι θα γινει το Σαββατο με τα μαθηματικα κατευθυνσης...

:worry:

 

Στα μαθηματικά κατ. παίζει Πολυυυυυυυ μεγααααααλοοοοο ρόοολοοο

η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ. Αυτό 100% Guarantee.

Link to comment
Share on other sites

Στα μαθηματικά κατ. παίζει Πολυυυυυυυ μεγααααααλοοοοο ρόοολοοο

η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ. Αυτό 100% Guarantee.

 

Συμφωνώ. Εγώ ευτυχώς πέρσι είχα ένα παλικάρι στην τάξη που μέχρι να έρθουν τα θέματα τραγουδούσε και χόρευε γύρω γύρω από τα θρανία το περσινό τραγούδι της Ουκρανίας στη Eurovision και μου έφτιαξε το κέφι! :p

 

Sieben Sieben aloulou... :lol:

 

Don't panic!

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Εγω ανυπομονώ πως και πως τα μαθηματικα κατευθυνσης :food:

Στη χειροτερη κανα 14 ελπιζω,,,,, αλλα γουσταρω να το παλεψω αυτο το ρημαδι το 4ο θεμα.... εχω ψυχωση με δαυτο:O

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο 3β εδωσα μια τελειως διαφορετικη εξηγηση που βασιστηκε πανω στην κανονικη κατανομη του δειγματος Α, και στη μη κανονικη του Β. Ειπα εν ολιγοις οτι η μεση τιμη ΔΕΝ ειναι αξιοπιστο μετρο στην περιπτωση αυτη (αφου επηρεαζεται απο ακραιες τιμες, οπως πχ το 32 του Β),[στο σημειο αυτο απερριψα την αναγωγη στη μοναδα {ΑΦΟΥ Η ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ} οπως κανουν τα φροντιστηρια που ειδα τις λυσεις] οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να το μελετησουμε με μετρα διασπορας. Ετσι εβγαλα οτι η Sα<Sβ, αρα η μπαταρια τυπου Α ειναι πιο "αξιοπιστη" απο την Β (μικροτερη αποκλιση), και αφου ειναι και πιο φθηνη, συμφερει η αγορα αυτης..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδεία τα βρήκα εύκολα.(μαθ γεν)Σε 1 30 ώρα είχα τελειώσει.Τα έχω λύσει όλα σωστά αν και έχω ξεχάσει κάτι!Στο 3 θέμα έχω ξεχάσει να βάλω μονάδες (π.χ στο χ μέσο να γράψω σε χιλιάδες ώρες) λέτε να πιάσουν πολύ?Τέσπα, περιμένω τα μαθ κατ βλέπετε τους έχω μια αγάπη!Τώρα για την φυσική κατ από ότι έχω καταλάβει θα πρέπει να πάρουμε μαζί μας βαζελίνη γιατί από ότι έχω ακούσει ο πρόεδρος της επιτροπής θα είναι ο ίδιος με το 2005 αν θυμάστε με εκείνο το κουλό 4 θέμα!
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο 3β εδωσα μια τελειως διαφορετικη εξηγηση που βασιστηκε πανω στην κανονικη κατανομη του δειγματος Α, και στη μη κανονικη του Β. Ειπα εν ολιγοις οτι η μεση τιμη ΔΕΝ ειναι αξιοπιστο μετρο στην περιπτωση αυτη (αφου επηρεαζεται απο ακραιες τιμες, οπως πχ το 32 του Β),[στο σημειο αυτο απερριψα την αναγωγη στη μοναδα {ΑΦΟΥ Η ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ} οπως κανουν τα φροντιστηρια που ειδα τις λυσεις] οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να το μελετησουμε με μετρα διασπορας. Ετσι εβγαλα οτι η Sα<Sβ, αρα η μπαταρια τυπου Α ειναι πιο "αξιοπιστη" απο την Β (μικροτερη αποκλιση), και αφου ειναι και πιο φθηνη, συμφερει η αγορα αυτης..

 

:wacko::wacko::wacko::wacko::wacko::wacko::wacko::wacko: Ε??

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει χειρότερο μάθημα...

Ελατε βρε παιδια,,,ειναι το μονο μαθημα που σε εξιταρει... ειναι πολυ ωραιο,,αρκει να εχεις λιγο φαντασια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

:wacko::wacko::wacko::wacko::wacko::wacko::wacko::wacko: Ε??

 

Με 3 μαθηματικους μιλησα και συμφωνουν ως προς την αιτιολογηση μου.. Τωρα αν ειναι κανας περιεργος διορθωτης, τουλαχιστον ας παρω 2-3 απο τις 5! Το υπολοιπο διαγωνισμα ηταν οκ, ενας καλα διαβασμενος (που λενε και τα ΜΜΕ), με λιγη προσοχη τα εγραφε σιγουρα ολα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ανυπομονώ πως και πως τα μαθηματικα κατευθυνσης :food:

Στη χειροτερη κανα 14 ελπιζω,,,,, αλλα γουσταρω να το παλεψω αυτο το ρημαδι το 4ο θεμα.... εχω ψυχωση με δαυτο:O

 

Kαι εγώ. Για να καταλάβεις ξεκίνησα απο αυτό. Και τι λύση τη βρηκα στο 4α.

10 λεπτά πριν το τέλος. Ειναι να τρελένεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ. Για να καταλάβεις ξεκίνησα απο αυτό. Και τι λύση τη βρηκα στο 4α.

10 λεπτά πριν το τέλος. Ειναι να τρελένεσαι.

Καλα και γω σημερα στη βιολογια δεν θα εγραφα τιποτα στο 4ο θεμα...αλλα 10 λεπτα πριν το τελος κατι μου ηρθε στο μυαλλο και ηταν σωστα...(ψαρωσα)

Αλλα το Σαββατο το περιμενω πως και πως,,,, επλιζω να μην με καψει:X

Θα κατσω μεχρι τελευταιο λεπτο αν δεν μπορω να βρω λυση...:)

,ΜΕχρι τελικης πτωσης,,,οταν μου παρουν το στυλο θα σταματησω..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλα και γω σημερα στη βιολογια δεν θα εγραφα τιποτα στο 4ο θεμα...αλλα 10 λεπτα πριν το τελος κατι μου ηρθε στο μυαλλο και ηταν σωστα...(ψαρωσα)

Αλλα το Σαββατο το περιμενω πως και πως,,,, επλιζω να μην με καψει:X

Θα κατσω μεχρι τελευταιο λεπτο αν δεν μπορω να βρω λυση...:)

,ΜΕχρι τελικης πτωσης,,,οταν μου παρουν το στυλο θα σταματησω..

 

εγω καθε χρονο στις εξετασεις αυτο παθαινω! ειναι ψυχωση τα μαθηματικα!:w00t::rotfl::D:dance::up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:!:Παιδια το 3ο θεμα μαθ γεν ηταν γενικη ασκηση του σχολικου βιβλιου.... Με λιγο αλλαγμενα νουμερα....!!!:!:

(ασκηση 5 σελ 127)

 

Ηταν λογικο αυτο που επρπεπε να κανεις απλα ισως το οτι ειχε ελαχιστη σχεση με τη θεωρια της στατιστικης το εκανε δυσκολο...

 

Ειτε επαιρνες το λογο τιμη/μεσος χρονος ζωης και διαλεγες το φθηνοτερο ειτε επαιρνες τον αναποδο λογο και διαλεγες το αποδοτικοτερο (περισσοτερες ωρες στο 1 ευρω) εβγαινε...

Κουλο μεν και ακυρο σαν ερωτημα αλλα οχι αλυτο....

Κατα τα αλλα ενα φυσιολογικο διαγωνισμα ηταν!!!!

Παμε για κατευθυνση τωρα.....:D

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

:!:Παιδια το 3ο θεμα μαθ γεν ηταν γενικη ασκηση του σχολικου βιβλιου.... Με λιγο αλλαγμενα νουμερα....!!!:!:

(ασκηση 5 σελ 127)

 

Ηταν λογικο αυτο που επρπεπε να κανεις απλα ισως το οτι ειχε ελαχιστη σχεση με τη θεωρια της στατιστικης το εκανε δυσκολο...

 

Ειτε επαιρνες το λογο τιμη/μεσος χρονος ζωης και διαλεγες το φθηνοτερο ειτε επαιρνες τον αναποδο λογο και διαλεγες το αποδοτικοτερο (περισσοτερες ωρες στο 1 ευρω) εβγαινε...

Κουλο μεν και ακυρο σαν ερωτημα αλλα οχι αλυτο....

Κατα τα αλλα ενα φυσιολογικο διαγωνισμα ηταν!!!!

Παμε για κατευθυνση τωρα.....:D

 

 

Αν προσεξεις Τακη, στην ασκηση του βιβλιου, και τα 2 δειγματα δεν εχουν κανονικες κατανομες (εχουν ακραιες παρατηρησεις!). Αντιθετα με το σημερινο που το Α εχει κανονικη!! Σαν φιλοσοφια, οι ασκησεις ειναι ιδιες, αλλά εγω βασιστηκα σε αυτην την λεπτομερεια που μολις ανεφερα! Τελος παντων, ο,τι ειναι να γινει, θα γινει!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!

εγω πιστευω οτι τα θεματα μαθηματικα γενικης ηταν σχετικα ευκολα..

εκτοσ απο 2 σημεια, στο 3ο το (β) και οι πραξεις στο 3ο παλι..κατα τα αλλα ηταν βατο ως πολυ ευκολο κατα την γνωμη μου..

βεβαια εγω την εκανα την ******* μου στο 3ο ..στο υπολογισμο τησ διακυμανσης του β στο τελος των πραξεων που εβγενε 110/5=22 εγω εκανα λαθος την διαιρεση και βρηκα 11.. ελεος:Ροποτε το λαθος πιγε και στο επομενο ερωτημα.. βεβαια παλι το ιδιο αποτελεσμα εβγενε..

κοβουνε και στα επομενα ερωτηματα αν εχεισ κανει λαθος το αποτελεσμα απο ενα προηγουμενο η περνουν ττο εστω και λαθος αποτελεσμα ως δεδομενο?

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΟΨΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΟΡΙΑ.........................................

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χάζευα τα θέματα των μαθηματικών & στατιστικής και έχω κάποιες ενστάσεις ως προς την απάντηση του θέματος 3β. Από το 3α, βρίσκει κανείς ότι ο μέσος χρόνος ζωής των μπαταριών Α είναι 22.000 ώρες ενώ των μπαταριών Β είναι 24.000 ώρες. Το ερώτημα β. δηλώνει ότι οι μπαταρίες Α κοστίζουν 38€ και οι Β 40€ και ρωτά ποιές μας συμφέρει να αγοράσουμε. Αντί να πούμε ένα ξερό 22000/38 > 24000/40, δεν θα έπρεπε να πάρουμε περιπτώσεις ανάλογα με το για πόσες ώρες θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε τις μπαταρίες; Οι μπαταρίες Β συμφέρουν μόνο άμα ενδιαφερόμαστε για χρήση κ*22.000 ώς κ*24.000 ώρες. Κάνω κάπου λάθος; :O
Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ μάγκικη παρατήρηση ,αν και δεν νομιζω να το πάρουν λαθος αν δεν εχει ειπωθεί αυτό,όποιος το γράψει,κερδίζει άνετα στα μάτια του διορθωτή,αν ημουν εγω τουλάχιστον διορθωτής...

Θα μου πεις βέβαια,για αυτο δεν είσαι...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι μαζοχισμός σας έπιασε και θεωρείτε τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης γαμάτο μάθημα.. Έλεος... Και σας αρέσει και το 4ο lol...
Link to comment
Share on other sites

Αν προσεξεις Τακη, στην ασκηση του βιβλιου, και τα 2 δειγματα δεν εχουν κανονικες κατανομες (εχουν ακραιες παρατηρησεις!). Αντιθετα με το σημερινο που το Α εχει κανονικη!! Σαν φιλοσοφια, οι ασκησεις ειναι ιδιες, αλλά εγω βασιστηκα σε αυτην την λεπτομερεια που μολις ανεφερα! Τελος παντων, ο,τι ειναι να γινει, θα γινει!

Προσωπικα ουτε που προσεξα οτι το Α ειχε κανονικηγ κατανομη....:X

Διαβασα τη σκεψη που εγραψες και πραγματικα νομιζω πως θα στο δωσουν....

Η απαντηση σου ειναι πολυ εμπεριστατωμενη!! Νομιζω οτι θα κερδιζες ακομα περισσοτερο αν εκανες λογο και για CV! αλλα θα επρεπε να λυσεις ολο το θεμα μονο στο β ερωτημα....:ninja:

 

Καλησπέρα. Χάζευα τα θέματα των μαθηματικών & στατιστικής και έχω κάποιες ενστάσεις ως προς την απάντηση του θέματος 3β. Από το 3α, βρίσκει κανείς ότι ο μέσος χρόνος ζωής των μπαταριών Α είναι 22.000 ώρες ενώ των μπαταριών Β είναι 24.000 ώρες. Το ερώτημα β. δηλώνει ότι οι μπαταρίες Α κοστίζουν 38€ και οι Β 40€ και ρωτά ποιές μας συμφέρει να αγοράσουμε. Αντί να πούμε ένα ξερό 22000/38 > 24000/40, δεν θα έπρεπε να πάρουμε περιπτώσεις ανάλογα με το για πόσες ώρες θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε τις μπαταρίες; Οι μπαταρίες Β συμφέρουν μόνο άμα ενδιαφερόμαστε για χρήση κ*22.000 ώς κ*24.000 ώρες. Κάνω κάπου λάθος; :O

 

Το τραβας πολυ...;)

Δε λεω, στην καθημερινη ζωη ετσι θα το εβλεπες, αλλα η πιο συμφερουσα αγορα ειναι γενικα η αποδοτικοτερη απο τις δυο...

Ή αν σε χαλαγε αυτο, επαιρνες τον αντιστροφο λογο και διαλεγες το φθηνοτερο!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια....Στο τριτο θεμα,για ποιο λογο μας εδινε την ριζα11=3,3?? Δεν βρηκα πουθενα τοσο.. Το Sa ηταν ριζα 8 και το Sb ηταν ριζα 22..... Σωστα???? Α...Και το 4γ τι κουλο....Δεν το εβγαλα! :(:(
Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια....Στο τριτο θεμα,για ποιο λογο μας εδινε την ριζα11=3,3?? Δεν βρηκα πουθενα τοσο.. Το Sa ηταν ριζα 8 και το Sb ηταν ριζα 22..... Σωστα???? Α...Και το 4γ τι κουλο....Δεν το εβγαλα! :(:(

 

Διοτι την ριζα 22 μπορουσες να την γραψεις ριζα 2 επι ριζα 11 και ετσι διευκολυνονται καπως οι πραξεις. Και γω εκει στις πραξεις τα ψιλοεχεσα..

 

Οσο για το 4γ δεν ηταν κατι φοβερο, απλα επερνες την παραγωγο και στη συνεχεια επρεπε η διακρινουσα της να ειναι αρνητικη ετσι ωστε να μην εχει ακροτατα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό που έγραψα ήταν ότι όποια και να διαλέξουμε το ίδιο κάνει, εφόσον η μία είναι φτηνότερη αλλά κρατάει λιγότερο και η άλλη ακριβότερη αλλά κρατάει περισσότερο... :(

Εγώ έγραψα ότι η διαφορά τιμής των δύο μπαταριών είναι μικρή σε σχέση με τη διαφορά των μέσων τιμών που είναι 2 χιλιάδες ώρες ζωής των μπαταριών.Άρα συμφέρει η β.Ρώτησα και τη μαμά μου που είναι μαθηματικός και μου είπε ότι έχει λογική αυτό που έγραψα και το πολύ να μου κόψουν τα 3 από τα 5 μόρια.Ελπίζω...:O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...