Jump to content

Eurobasket 2007 - 4η η Ελλάδα


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια ομάδα θα κατακτήσει το Ευρωμπάσκετ 2007;  

166 members have voted

  1. 1. Ποια ομάδα θα κατακτήσει το Ευρωμπάσκετ 2007;

    • Γερμανία
      2
    • Γαλλία
      2
    • Ελλάδα
      80
    • Ισπανία
      61
    • Ιταλία
      1
    • Λιθουανία
      8
    • Ρωσία
      9
    • Σερβία
      2
    • Σλοβενία
      1
    • Άλλη,ποια;
      0


Recommended Posts

Προ-ολυμπιακό τουρνουά τώρα, 7-13 Ιουλίου... :(

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 552
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ βλέπω την 4η θέση σαν επιτυχία, με δεδομένο την εμφάνισή μας στο τουρνουά. Ούτε με την Κροατία, αλλά ούτε και με τη Σλοβενία θεωρώ ότι διακιουμασταν τη νίκη. 'Αποψή μου, έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω την 4η θέση σαν επιτυχία, με δεδομένο την εμφάνισή μας στο τουρνουά. Ούτε με την Κροατία, αλλά ούτε και με τη Σλοβενία θεωρώ ότι διακιουμασταν τη νίκη. 'Αποψή μου, έτσι;

 

Προσωπικά συμφωνώ...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θα διαφωνήσω. Προσωπικά θα μας τοποθετούσα στις θέσεις 6-8 με βάση τις εμφανίσεις μας, άσχετα αν μας βγήκαν κάποια αποτελέσματα.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Προ-ολυμπιακό τουρνουά τώρα, 7-13 Ιουλίου... :(

Λάθος, χρονολογικά προηγείται το EuroBasket Γυναικών στα γήπεδα της Ιταλίας από 24 Σεπτέμβρη μέχρι 7 Οκτώμβρη, με εναρκτήριο τον αγώνα με τη Γαλλία στο Chieti σις 24 του μηνός.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θα διαφωνήσω. Προσωπικά θα μας τοποθετούσα στις θέσεις 6-8 με βάση τις εμφανίσεις μας, άσχετα αν μας βγήκαν κάποια αποτελέσματα.

 

Γι' αυτό έλεγα κι εγώ από το Ακρόπολις κιόλας ότι θα φτάσουμε μέχρι τα προημιτελικά, και όπως είδες κατά τη διάρκεια του αγώνα με τη Σλοβανία, μόνος μου δαψεύστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θα διαφωνήσω. Προσωπικά θα μας τοποθετούσα στις θέσεις 6-8 με βάση τις εμφανίσεις μας, άσχετα αν μας βγήκαν κάποια αποτελέσματα.

 

Πράγματι. Φυσικά μπορεί κάποιος να πει πως παιχνίδια σαν αυτό με την Κροατία κυρίως, μία πρωταθλήτρια Ευρώπης πρέπει να τα κερδίζει και στην κακή της μέρα. Αλλά γενική η παρουσία της Εθνικής μας ήταν μετριότατη... Εντάξει και η 4η θέση δεν είναι κακή. Οι ομάδες που βρίσκονται πιο πάνω μας ήταν καλύτερες από εμάς.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Λάθος, χρονολογικά προηγείται το EuroBasket Γυναικών στα γήπεδα της Ιταλίας από 24 Σεπτέμβρη μέχρι 7 Οκτώμβρη, με εναρκτήριο τον αγώνα με τη Γαλλία στο Chieti σις 24 του μηνός.
Εχμ, για άντρες μιλούσα πάντα και για την συγκεκριμένη ομάδα. ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω την 4η θέση σαν επιτυχία, με δεδομένο την εμφάνισή μας στο τουρνουά. Ούτε με την Κροατία, αλλά ούτε και με τη Σλοβενία θεωρώ ότι διακιουμασταν τη νίκη. 'Αποψή μου, έτσι;

 

 

Από τη στιγμή που τα γυρίσαμε "νόμιμα" μια χαρά τα δικαιούμασταν. Δεν έχει σημασία αν τα καλάθια τα βάζεις σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ή όλα μαζεμένα στο τελευταίο λεπτό. Την ίδια αξία έχουν. Αν οι αντίπαλοι ήταν πιο άξιοι ας μην τα έτρωγαν στο τέλος.

 

Αντιθέτως, υπήρχαν παιχνίδια που είμασταν άξιοι να τα κερδίσουμε, αλλά τα χάσαμε για λιγοτέρο "νόμιμους" και περισσότερο εξωγενείς λόγους.

 

Πάντως η ήττα μας σήμερα ήταν δίκαια. Ήταν καλύτεροι και πιο εύστοχοι, που στην τελική αυτό μετράει. Τωρά γιατί ανοίγει ολονών ο κ@λος στα τρίποντα όποτε παίζουν με μας είναι κάτι που δε μπορώ να εξηγήσω. Ντάξει, τους αφήσαμε σήμερα πολλές φορές μόνους στο τρίποντο, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να μπαίνει κιόλας πάντα!

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχουμε 4 στις 4 ήττες σε μικρούς τελικούς Eurobasket! Κάτι που πιστεύω ότι είναι στην ιδιοσυγκρασία του Έλληνα γενικώς. Είμαστε όλα ή τίποτα. Αν χαθεί το χρυσό, χάνουμε το ενδιαφέρον. Ακόμα και οι εκφωνητές ακουγόντουσαν ξενερωμένοι από την αρχή και ήταν λιγότερο ενθουσιώδεις στα come back μας σήμερα.

 

Και τώρα που είπα come back... Δεν είναι δυνατόν ρε παιδιά να μένουμε σε όλα τα παιχνίδια πίσω και να κυνηγάμε το σκορ. Κάποιες φορές γυρίζει, κάποιες όχι. Ούτε σε 1 παιχνίδι δε θυμάμαι να πήραμε μια αξιόλογη διαφορά πρώτοι και να την κρατήσουμε. Ήταν όλα οριακά και μέσα στο άγχος. Δε γίνεται να φτάνουμε στο "point of no return" για να ξυπνάμε... Αυτά!:)

 

Edit: Δε λέω είναι πόρωση να κερδίζεις με 1 τρίποντο στο τέλος, αλλά και ο Θεός έχει και άλλες δουλειές να κάνει, δε μπορεί να βλέπει κάθε βράδυ Εθνική! :p

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι ότι φάνηκε πολύ η απουσία του Φώτση.

 

Πράγματι. Η Εθνική όμως θα έπρεπε μέσω της ομαδικής προσπάθειας να καλύψει την απουσία του (όσο σημαντική κι αν είναι).

 

Επίσης έχουμε 4 στις 4 ήττες σε μικρούς τελικούς Eurobasket! Κάτι που πιστεύω ότι είναι στην ιδιοσυγκρασία του Έλληνα γενικώς. Είμαστε όλα ή τίποτα. Αν χαθεί το χρυσό, χάνουμε το ενδιαφέρον. Ακόμα και οι εκφωνητές ακουγόντουσαν ξενερωμένοι από την αρχή και ήταν λιγότερο ενθουσιώδεις στα come back μας σήμερα.

 

Και τώρα που είπα come back... Δεν είναι δυνατόν ρε παιδιά να μένουμε σε όλα τα παιχνίδια πίσω και να κυνηγάμε το σκορ. Κάποιες φορές γυρίζει, κάποιες όχι. Ούτε σε 1 παιχνίδι δε θυμάμαι να πήραμε μια αξιόλογη διαφορά πρώτοι και να την κρατήσουμε. Ήταν όλα οριακά και μέσα στο άγχος. Δε γίνεται να φτάνουμε στο "point of no return" για να ξυπνάμε... Αυτά!:)

 

Επίσης πράγματι...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχουμε 4 στις 4 ήττες σε μικρούς τελικούς Eurobasket! Κάτι που πιστεύω ότι είναι στην ιδιοσυγκρασία του Έλληνα γενικώς. Είμαστε όλα ή τίποτα. Αν χαθεί το χρυσό, χάνουμε το ενδιαφέρον. Ακόμα και οι εκφωνητές ακουγόντουσαν ξενερωμένοι από την αρχή και ήταν λιγότερο ενθουσιώδεις στα come back μας σήμερα.

Και τώρα που είπα come back... Δεν είναι δυνατόν ρε παιδιά να μένουμε σε όλα τα παιχνίδια πίσω και να κυνηγάμε το σκορ. Κάποιες φορές γυρίζει, κάποιες όχι. Ούτε σε 1 παιχνίδι δε θυμάμαι να πήραμε μια αξιόλογη διαφορά πρώτοι και να την κρατήσουμε. Ήταν όλα οριακά και μέσα στο άγχος. Δε γίνεται να φτάνουμε στο "point of no return" για να ξυπνάμε... Αυτά!:)

+ 1000000 :)

Link to comment
Share on other sites

Τέλος ο Χατζηβρέττας από την Εθνική

 

Την απόφασή του να μην αγωνιστεί ξανά με την φανέλα της Εθνικής ομάδας, ανακοίνωσε μετά το τέλος του μικρού τελικού ο Νίκος Χατζηβρέττας. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού δεν έδωσε πολλές εξηγήσεις, ίσως κάτι τέτοιο να το κάνει την Αθήνα, απλά η απόφασή του είναι οριστική και για το λόγο αυτό την γνωστοποίησε:

 

«Ήταν η τελευταία διοργάνωση που έπαιξα με την Εθνική. Κάποιοι οικογενειακοί λόγοι με αναγκάζουν να αποσυρθώ από την ομάδα. Έχω πολλές αναμνήσεις που θα τις θυμάμαι για μια ζωή. Η Εθνική ήταν σημαντικό κομμάτι από την ζωή μου» ήταν χαρακτηριστικά τα λόγια του.

 

πηγή: supersport.gr

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δε τα βάζουν "όλα" τα τρίποντα οι Ισπανοί!:mad::D

 

Με μας τους πιάνει όλους ο οίστρος... τι να πεις! :(

 

Ημίχρονο Τελικού: GO RUSSIA GO! Αχ πόσο θα το ευχαριστηθώ αν κερδίσουν δε λέγεται..:D:D Δε μπορούμε να χώσουμε κρυφά και τον Ζήση με τους Ρώσσους τώρα που είναι και ζεστός;:D

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι. Η Εθνική όμως θα έπρεπε μέσω της ομαδικής προσπάθειας να καλύψει την απουσία του (όσο σημαντική κι αν είναι).

 

Θεωρείς ότι αν στο περυσινό mundobasket έλειπε ο Pau Gasol σε όλη του τη διάρκεια και όχι μόνο στον τελικό ότι η Ισπανία θα έφτανε εκεί που έφτασε;

Ότι χωρίς τον Nowitzki θα έφτανε η Γερμανία πρόπερσυ στον τελικό;

Ότι χωρίς τον Nick θα πέρναμε το χρυσό του 87 και το αργυρό του 89;

Ότι χωρίς τον Jordan θα πέρνανε οι Bulls τα δακτυλίδια;

Ότι χωρίς τον Larry θα πέρνανε τα δαχτυλίδια οι Κέλτες;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ελπίζω να ανακοινώσει την αποχώρησή του κι ο Κακιούζης. Οι μεγάλοι παίκτες πρέπει να έχουν αυτογνωσία, να αντιλαμβάνονται δηλαδή πότε πρέπει να σταματήσουν να αγωνίζονται σε εθνικό και σε συλλογικό επίπεδο.

Προσωπικά, θέλω να ευχαριστήσω τον Χατζηβρέττα για τις μεγάλες στιγμές που μας χάρισε μαζί την υπόλοιπη ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι αν στο περυσινό mundobasket έλειπε ο Pau Gasol σε όλη του τη διάρκεια και όχι μόνο στον τελικό ότι η Ισπανία θα έφτανε εκεί που έφτασε;

Ότι χωρίς τον Nowitzki θα έφτανε η Γερμανία πρόπερσυ στον τελικό;

Ότι χωρίς τον Nick θα πέρναμε το χρυσό του 87 και το αργυρό του 89;

Ότι χωρίς τον Jordan θα πέρνανε οι Bulls τα δακτυλίδια;

Ότι χωρίς τον Larry θα πέρνανε τα δαχτυλίδια οι Κέλτες;

 

Βγάζω τον Gasol και γράφω: Ιεροσυλία. Κάτσε διάβασε ξανά τι έγραψες και μετά μπορούμε να συζητήσουμε...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι αν στο περυσινό mundobasket έλειπε ο Pau Gasol σε όλη του τη διάρκεια και όχι μόνο στον τελικό ότι η Ισπανία θα έφτανε εκεί που έφτασε;

Ότι χωρίς τον Nowitzki θα έφτανε η Γερμανία πρόπερσυ στον τελικό;

Ότι χωρίς τον Nick θα πέρναμε το χρυσό του 87 και το αργυρό του 89;

Ότι χωρίς τον Jordan θα πέρνανε οι Bulls τα δακτυλίδια;

Ότι χωρίς τον Larry θα πέρνανε τα δαχτυλίδια οι Κέλτες;

 

Εγώ δε συμφωνώ σε αυτό πάντως...

Εσύ πιστεύεις ότι ο Φώτσης έχει την ίδια αναλογία "σημαντικότητας" στην Εθνική με αυτούς που αναφέρεις; Όλοι αυτοί ήταν η "ομάδα" τους ολόκληρη. Σπουδαίος παίκτης αλλά όχι ότι θα καταρεύσει και η Εθνική χωρίς αυτόν. Δεν είναι ούτε ο Jordan, ούτε ο Γκάλης της Εθνίκης μας...

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

ο χατζηβρεττας παρολο που δε με αρεσε πιστευω εκανε "βρωμικη" δουλεια. σαν χαφ του ποδοσφαιρου! τον ευχαριστουμε ολοι πιστευω!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Βγάζω τον Gasol και γράφω: Ιεροσυλία. Κάτσε διάβασε ξανά τι έγραψες και μετά μπορούμε να συζητήσουμε...

Τι έγραψα;

 

Εγώ δε συμφωνώ σε αυτό πάντως...

Εσύ πιστεύεις ότι ο Φώτσης έχει την ίδια αναλογία "σημαντικότητας" στην Εθνική με αυτούς που αναφέρεις; Όλοι αυτοί ήταν η "ομάδα" τους ολόκληρη. Σπουδαίος παίκτης αλλά όχι ότι θα καταρεύσει και η Εθνική χωρίς αυτόν. Δεν είναι ούτε ο Jordan, ούτε ο Γκάλης της Εθνίκης μας...

Δεν εννοώ αυτό που φαίνεται με την 1η ανάγνωση του post μου. Θέλω να πω ότι ο Φώτσης έιναι ο βασικός scorer της εθνικής, μιας ομάδας που στηρίζεται κυρίως στην άμυνα.

 

ο χατζηβρεττας παρολο που δε με αρεσε πιστευω εκανε "βρωμικη" δουλεια. σαν χαφ του ποδοσφαιρου! τον ευχαριστουμε ολοι πιστευω!

Σωστό σε βρίσκω. ;)

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα σουβλακι δεν ξερω πολλα απο μπασκετ. τον νικο δεν τον εβλεπα να σκοραρει συχνα, αλλα εβλεπα τον δρακο οποτε χρειαζοταν καλη αμυνα να τον ριχνει μεσα. πρεπει να επαιζε πολυ καλη αμυνα...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ελπίζω να ανακοινώσει την αποχώρησή του κι ο Κακιούζης. Οι μεγάλοι παίκτες πρέπει να έχουν αυτογνωσία, να αντιλαμβάνονται δηλαδή πότε πρέπει να σταματήσουν να αγωνίζονται σε εθνικό και σε συλλογικό επίπεδο.

Προσωπικά, θέλω να ευχαριστήσω τον Χατζηβρέττα για τις μεγάλες στιγμές που μας χάρισε μαζί την υπόλοιπη ομάδα.

 

Χλωμό το κόβω. Από τις δηλώσεις που είχε κάνει χθες δείχνει ότι ψήνεται να συνεχίσει στην Εθνική.

 

Σχετικά με αυτό που είπα για τα σημερινά τρίποντα των Ισπανών...το παίρνω πίσω για τον Calderon... δε παλεύεται πια αυτός ο τύπος!! (Εγώ λέω να τον κάνουμε Έλληνα...)

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Τι έγραψα;

 

Δεν εννοώ αυτό που φαίνεται με την 1η ανάγνωση του post μου. Θέλω να πω ότι ο Φώτσης έιναι ο βασικός scorer της εθνικής, μιας ομάδας που στηρίζεται κυρίως στην άμυνα.

 

Δεν διαφωνώ επ' αυτού. Αλλά δεν μπορείς να τον συγκρίνεις επ' ουδενί με παίκτες όπως ο Nowitzki, o Jordan ή ο Bird... Μιλάμε για μερικούς από τους καλύτερους παίκτες όλων των εποχών... Χρήσιμος ο Φώτσης, αλλά η Εθνική έχει παίκτες που μπορούν να σκοράρουν και δεν το έκαναν (Σπανούλης, Ζήσης, Παπαλουκάς κλπ.).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα σουβλακι δεν ξερω πολλα απο μπασκετ. τον νικο δεν τον εβλεπα να σκοραρει συχνα, αλλα εβλεπα τον δρακο οποτε χρειαζοταν καλη αμυνα να τον ριχνει μεσα. πρεπει να επαιζε πολυ καλη αμυνα...

Γνωρίζεις ότι ο Nick ξεκίνησε την καριέρα του στο κολλέγιο όντας ένας από τους καλύτερους αμυντικούς;:rolleyes:

Λίγοι παίχτες στην ιστορία του μπάσκετ ήταν καλοί στα αμυντικά και επιθετικά τους καθήκοντα.

 

Δεν διαφωνώ επ' αυτού. Αλλά δεν μπορείς να τον συγκρίνεις επ' ουδενί με παίκτες όπως ο Nowitzki, o Jordan ή ο Bird... Μιλάμε για μερικούς από τους καλύτερους παίκτες όλων των εποχών... Χρήσιμος ο Φώτσης, αλλά η Εθνική έχει παίκτες που μπορούν να σκοράρουν και δεν το έκαναν (Σπανούλης, Ζήσης, Παπαλουκάς κλπ.).

Ο Ζήσης δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου στο τουρνουά πλην του μικρού τελικού.

Δουλειά του Σπανούλη δεν είναι τόσο το σκοράρισμα, και μην ξεχνάς ότι προέρχεται από μια κακή χρονιά, με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτού.

Και για τον Παπαλουκά, δουλειά του είναι η οργάνωση του παιχνιδιού και όχι το σκοράρισμα, pg είναι όχι sg. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...