Jump to content

Κόντρες Δήμων και Ιδιωτών για την παραλία


mylogic_x
 Κοινοποίηση

ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟ?  

49 members have voted

  1. 1. ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟ?

    • Ναι να ανοίξουν και να φυλάσσονται.
      37
    • Και γω που θα πίνω το ποτό μου?
      5
    • Δεν με ενδιαφέρει. Δεν μένω/ πηγαίνω παραλιακή
      7


Recommended Posts

Η συνέχεια για την απελευθέρωση των παραλιών γίνεται πια στα δικαστήρια, όπου ευηπόληπτοι επειχειρηματίες της νύχτας αγωνίζονται για το νυχτοκάματό τους και το δικαίωμα στην καταπάτηση των ακτών για τα οποία όλοι μας πληρώνουμε δημοτικά τέλη.

Βέβαια και τρώνε οικογένειες από τα μαγαζιά αυτά όπως και μπράβοι και φουσκωτοί και πολλές συνομοταξίες ακόμα. Το θέμα είναι αν τα βάλουμε στη ζυγαριά τι γίνεται?

Προσωπική μου γνώμη...ΟΥΣΤ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΝΤΟΜΑΤΕΣ, ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΑΡΑΚΙΑ ΑΠ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΖΩΝΗ!!!

 

Ακούω τις δικές σας

 

ΥΓ δεν βάζω επιλογή για ειρηνική συνύπαρξη και των δύο καταστάσεων...Αυτά δεν γίνονται (η ασυδοσία πάλι θα νικήσει)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Noμίζω πως πρέπει να βρεθεί μια μέση λύση. σίγουρα το να εκμεταλλεύονται 2-3 επιχειρηματίες (ή νονοί της νύχτας) όλη τη παραλιακή που μόνο περιουσία τους δεν είναι, είναι απαράδεκτο. Από την άλλη όμως αν είναι να γίνουν όλες οι παραλίες ελεύθερες (γιατι δεν νομίζω ότι είναι μόνο τα club αλλά και το θέμα των πλαζ), όπως είναι οι ελεύθερες που υπάρχουν ήδη (π.χ Έδεμ) όπου γίνεται της π@#$%*ας με όλους τους αλλοδαπούς να πέφτουν πάνω σου και να μη μπορείς να έχεις λίγο ησυχία, ας μείνουν όπως έχουν.:mad: Μη ξεχνάμε πως η παραλιακή είναι παντού φημισμένη για τη ζωή της τις νύχτες του καλοκαιριού.;)

 

Ας μείνουν λοιπόν κάποια club και κάποιες πλαζ αλλά να δίνονται με αυστηρούς και διαφανείς διαγωνισμούς και βέβαια να μην είναι φαρμακείο ως προς τις τιμές...:O

Link to comment
Share on other sites

Ορθόν ως επιχείρημα

Θεωρώ όμως ότι αυτοί που απαντούν δεν με ενοδαφέρει επειδή δεν πηγαίνω παραλιακή, είναι και οι ας πούμε "επικίνδυνοι"

Δηλαδη εγώ επειδή δεν μένω Καρέα και Πάρνηθα, ή Πήλιο δεν με νοιάζει που κάηκαν τα μέρη?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Η συνέχεια για την απελευθέρωση των παραλιών γίνεται πια στα δικαστήρια, όπου ευηπόληπτοι επειχειρηματίες της νύχτας αγωνίζονται για το νυχτοκάματό τους και το δικαίωμα στην καταπάτηση των ακτών για τα οποία όλοι μας πληρώνουμε δημοτικά τέλη.

Αμάν πια με αυτό το όλοι μας πληρώνουμε [δημοτικα τέλη - φόρους - κτλ, κτλ]. Ψίχουλα πληρώνουμε για όλα όσα πρέπει να κάνει ένας δήμος που έχει βρεθεί ξαφνικά να πρέπει να πληρώνει καθαριότητα, δασοπροστασία, πάρκα, παιδικούς σταθμούς και ότι άλλη αρμοδιότητα τους έχουν δώσει χωρίς κονδύλια και με τον ΦΠΑ από όλα τα μαγαζιά να τον παίρνει το κράτος. Αν πείσεις τον ****** τον Έλληνα να μην πηγαίνει σε μια ακτή και να τα αφήνει όλα πουτ@#$% όταν φεύγει τότε μαζί σου. Μέχρι τότε χίλιες φορές να τα έχουν οι επιχειρηματίες και να τα καθαρίζουν. Είμαστε ως γνωστό γεννημένοι βασιλιάδες που θέλουν δούλους τριγύρω τους. Το καινούργιο φρούτο είναι ο εθελοντισμός, να πηγαίνεις να καθαρίσεις τον κόπρο του Βασιλιά Έλληνα και να πηγαίνει μέσα σε ένα μήνα να τα ξαναβρωμίζει. :X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αμάν πια με αυτό το όλοι μας πληρώνουμε [δημοτικα τέλη - φόρους - κτλ, κτλ]. Ψίχουλα πληρώνουμε για όλα όσα πρέπει να κάνει ένας δήμος που έχει βρεθεί ξαφνικά να πρέπει να πληρώνει καθαριότητα, δασοπροστασία, πάρκα, παιδικούς σταθμούς και ότι άλλη αρμοδιότητα τους έχουν δώσει χωρίς κονδύλια και με τον ΦΠΑ από όλα τα μαγαζιά να τον παίρνει το κράτος

Προφανώς δε μένεις στο δήμο Αθηναίων, και προφανώς δεν μένεις μόνος σου για να δεις τι τέλη πληρώνουμε απ τους λογαριασμούς μας. Σε αυτά έχεις συνυπολογίσει τα τέλη υπερ ΟΤΑ για να δεις τι κονομάει κάθε δήμος? Δεν λέω πως όλοι οι δήμοι είναι ίδιοι στα έσοδα, αλλά στην τελική η προστασία της παραλίας πρέπει να είναι κάτι το αυτονότητο (απ το ΥΠΕΧΩΔΕ)

 

Από κει και στο εξής ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ με το θέμα του εθελοντισμού... Βρήκαμε το φρούτο τώρα στην Ελλάδα...

 

Τώρα όσον αφορά την ευθύνη του καθενός μας, ας κοιτάξουμε όλοι μας την καμπούρα μας. Προσωπικά θα ήθελα να πω, πώς υπάρχουν πραγματάκια που μπορούμε να τα κάνουμε μόνοι μας

1. Ανακύκλωση

2. Καπνίζω? Δεν είναι ανάγκη να πετάω το τσιγάρο μου όπου νάναι (και τα αυτοκίνητα έχουν τασάκια ξερετε)

3. Απλά δεν πετάω στο δρόμο ότι άχρηστο υπάρχει

 

Μακάρι να ευαισθητοποιηθούμε όλοι σε αυτά τα απλά πράγματα και κυρίως οι πιο πιτσιρικάδες! Γιατί δυστυχώς ο αχ αδελφισμός είναι κληρονομιά απ τους πατεράδες μας και τον συνεχίζουμε και μεις κατά πώς φαίνεται!

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Όταν η διαμάχη είναι ανοικτή παραλία έναντι αναψυκτήριου (βλέπε μπάρ, βλέπε εστιαρόριο, βλέπε τελικά κλάμπ), είμαι σαφώς υπερ της ανοικτής παραλίας.

 

Όταν όμως η διαμάχη είναι ανοικτή παραλία έναντι οργανωμένης (και με είσοδο) παραλίας, τότε είμαι υπερ της οργανωμένης (με εισητήριο) παραλίας. Γιατί αν περιμέναμε από τους δήμους να προσέξουν την παραλία και να φτιάξουν πραγματικές υποδομές (όχι π.χ. δύο-τρείς καμπίνες για να αλλάξει κανείς και μια - αν υπάρχει και αυτή - ντουζιέρα), σωθήκαμε...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως η διαμάχη είναι ανοικτή παραλία έναντι οργανωμένης (και με είσοδο) παραλίας, τότε είμαι υπερ της οργανωμένης (με εισητήριο) παραλίας

 

1. Από πότε κάτι που είναι φυσικό αγαθό και κοινόχρηστος χώρος, έχει το δικαίωμα κάποιος να τον περιφράξει και να πουλήσει τις όποιες χαρές (υπηρεσίες το λένε τωρα) μπορεί να προσφέρει ο χώρος αυτός.

2. Με εισητήριο 6 ευρώ για την είσοδο, 5 για την ξαπλώστρα και 5 για τον καφέ, προτιμώ το μέρος να το αφήσω ξέφραγο και έρμαιο στην φιλοτιμία του κόσμου παρά να συνεισφέρω στην αγορά ενός ακόμη cayenne ή μεζονέτας στη μύκονο- "επιχειρηματία"

 

Αυτό ειναι ψευτοδίλημμα. Υπάρχουν και πολυ καθαρές - μη οργανωμένες παραλίες. Εκεί δεν πηγαίνει ο ίδιος κόσμος? Στο χέρι μας είναι...

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα συζητάμε,τίποτα δεν πρόκειται να γίνει γιατί οι αρμόδιοι δεν θέλουν να γίνει κάτι.Όσο δεν υπάρχει πολιτική βούληση οι παραλίες θα ανήκουν στα συμφέροντα.Όλα τα άλλα (κινήσεις πολιτών,απεγνωσμένες προσπάθειες δημάρχων κ.α) είναι για λαϊκή κατανάλωση και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Eπισης αγαπητέ mylogic_x η δημοσκόπηση δεν είναι σωστή. Τι θα πει "και εγώ που θα πίνω το ποτό μου?". Υπάρχουν όπως βλέπεις άτομα που δεν θέλουν να ανοίξουν όλες οι παραλίες και δεν το κάνουν για το προνόμιο του ποτού αλλά για άλλους λόγους (π.χ καθαριότητα)...
Link to comment
Share on other sites

Nαι, να ανοίξουν, αλλά τί σχέση έχουν τα παραλιακά μπαράκια με αυτό; Γιατί να μην είναι οι παραλίες ανοιχτές ελεύθερα για όλο το κόσμο και να τα τσεπώνουν οι δήμαρχοι;

 

Φυσικά και θέλουμε τα μπαράκια, τα αναψυκτήρια και οτιδήποτε άλλο βελτιώνει και προάγει την καλοκαιρινή διασκέδαση....

 

Το ερώτημα είναι προτοποθετημένο και απλώς ζητά οπαδούς...Του στυλ "να φύγουν οι κεραίες κινητής από τις πόλεις" κλπ....Σε όλο τον κόσμο υπάρχουν κέντρα διασκέδασης δίπλα, πάνω ή και κάτω από τις παραλίες...Γιατί σε μια χώρα σαν την Ελλάδα να σκεφτόμαστε στραβά και προτοποθετημένα...:confused:

 

Ας φύγουν και τα μοναστήρια από τα βουνά....Ελεος...!!!:p:p:p

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

1. Από πότε κάτι που είναι φυσικό αγαθό και κοινόχρηστος χώρος, έχει το δικαίωμα κάποιος να τον περιφράξει και να πουλήσει τις όποιες χαρές (υπηρεσίες το λένε τωρα) μπορεί να προσφέρει ο χώρος αυτός.

2. Με εισητήριο 6 ευρώ για την είσοδο, 5 για την ξαπλώστρα και 5 για τον καφέ, προτιμώ το μέρος να το αφήσω ξέφραγο και έρμαιο στην φιλοτιμία του κόσμου παρά να συνεισφέρω στην αγορά ενός ακόμη cayenne ή μεζονέτας στη μύκονο- "επιχειρηματία"

 

Αυτό ειναι ψευτοδίλημμα. Υπάρχουν και πολυ καθαρές - μη οργανωμένες παραλίες. Εκεί δεν πηγαίνει ο ίδιος κόσμος? Στο χέρι μας είναι...

 

+1000000

Link to comment
Share on other sites

1. Από πότε κάτι που είναι φυσικό αγαθό και κοινόχρηστος χώρος, έχει το δικαίωμα κάποιος να τον περιφράξει και να πουλήσει τις όποιες χαρές (υπηρεσίες το λένε τωρα) μπορεί να προσφέρει ο χώρος αυτός.

2. Με εισητήριο 6 ευρώ για την είσοδο, 5 για την ξαπλώστρα και 5 για τον καφέ, προτιμώ το μέρος να το αφήσω ξέφραγο και έρμαιο στην φιλοτιμία του κόσμου παρά να συνεισφέρω στην αγορά ενός ακόμη cayenne ή μεζονέτας στη μύκονο- "επιχειρηματία"

 

Αυτό ειναι ψευτοδίλημμα. Υπάρχουν και πολυ καθαρές - μη οργανωμένες παραλίες. Εκεί δεν πηγαίνει ο ίδιος κόσμος? Στο χέρι μας είναι...

Δικαίωμα έχει να το περιφράξει από τότε που επενδύει αρκετά φράγκα για να φτιάξει υποδομές. Γιατί δεν υπολογίζεις μέσα και τα έξοδα (μισθούς, συντήρηση, κόστος χτισίματος κτλ);

 

Αλλά, δεν λέω να υπάρχουν μόνο με είσοδο. Αλλά δεν θέλω να υπάρχουν και μόνο χωρίς είσοδο. Τι να κάνουμε, άλλοι γουστάρουν και τις ξαπλώστρες και τις ντουζιέρες και τα αποδυτήρια και τις υδροτσουλήθρες κ.ο.κ. και θέλουν να πληρώνουν για αυτά.

 

ΥΓ: Αλήθεια, τι είναι αυτό που ξεχωρίζει την παραλία από το οικόπεδο του καθένα μας και δεν μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο αγοραπωλησίας (έστω και ανάμεσα στο δημόσιο και σε ιδιώτη); Κάποια πρόβλεψη στο σύνταγμα; Κάποιος νόμος; Δεν ρωτάω ειρωνικά έτσι; Δεν το γνωρίζω... :O

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Aimilios κανένα πρόβλημα, ειρωνικά δεν έιδα να μιλά κανείς εδώ μέσα οπότε, κανένα πρόβλημα, συζήτηση κάνουμε και μάλιστα σε καλό επίπεδο απ ότι διαπιστώνω.

Ένα ενα τα θέματα λοιπόν

 

Eπισης αγαπητέ mylogic_x η δημοσκόπηση δεν είναι σωστή. Τι θα πει "και εγώ που θα πίνω το ποτό μου?". Υπάρχουν όπως βλέπεις άτομα που δεν θέλουν να ανοίξουν όλες οι παραλίες και δεν το κάνουν για το προνόμιο του ποτού αλλά για άλλους λόγους (π.χ καθαριότητα)...
Bored συμφωνώ, αλλά το τόπικ το άνοιξα κυρίως σκεπτόμενος και περιπάτους το βράδυ εκτός από τα μεσημέρια των σβκ όπου ο κόσμος πάει να κάνει το μπανάκι του. Και για όλους μας που γνωρίζουμε οι οργανωμένες πλαζ είναι ΚΛΕΙΣΤΕΣ το βράδυ, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά επειδή ακριβώς δεν βγάζουν χρήματα. Την προτιμώ ανοιχτή και το βράδυ λοιπόν!

 

Πάμε τώρα στο άλλο.

Nαι, να ανοίξουν, αλλά τί σχέση έχουν τα παραλιακά μπαράκια με αυτό; Γιατί να μην είναι οι παραλίες ανοιχτές ελεύθερα για όλο το κόσμο και να τα τσεπώνουν οι δήμαρχοι;

 

Φυσικά και θέλουμε τα μπαράκια, τα αναψυκτήρια και οτιδήποτε άλλο βελτιώνει και προάγει την καλοκαιρινή διασκέδαση....

 

Το ερώτημα είναι προτοποθετημένο και απλώς ζητά οπαδούς...Του στυλ "να φύγουν οι κεραίες κινητής από τις πόλεις" κλπ....Σε όλο τον κόσμο υπάρχουν κέντρα διασκέδασης δίπλα, πάνω ή και κάτω από τις παραλίες...Γιατί σε μια χώρα σαν την Ελλάδα να σκεφτόμαστε στραβά και προτοποθετημένα...

Ας φύγουν και τα μοναστήρια από τα βουνά....Ελεος...!!!

Καταρχήν συμφωνώ με τα μοναστήρια και την εκκλησία. Και αν όλοι μας γνωρίζαμε τι καταπατήσεις έχει κάνει η εκκλησία όχι μόνο στην αττική και τι λεφτά παίρνει από επειχειρήσεις (κλπ attica και όμιλος παπαέλληνα, ναυτιλιακές, ελληνικό στρατό, μαρινόπουλο, λατομεία που νοικιάζει) τη στιγμή που ψηφίζεται στη βουλή τροπολογία για τους ιερωμένους να μην πληρώνουν φόρους...ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΝΤΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΦΤΕ.

Οι παραλίες λοιπόν. Έχοντας ζήσει γερμανία και λονδίνο, θα συμφωνήσω για τα αναψυκτήρια ΥΠΟ ΟΡΟΥΣ ΟΜΩς. Ναι να υπάρχουν αναψυκτήρια τα οποία όμως θα είναι πλήρως εναρμονισμένα με το τοπίο όπως είναι και σε άλλες χώρες (όχι μπετά και μουσική στη διαπασών), θα πουλάνε ποτά και φαγητό χωρίς να εκμεταλλέυονται κανέναν άλλο χώρο της παραλίας, θα αναδεικνύονται με ΔΙΑΦΑΝΗΣ ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑΣ, και θα διατηρούν το χώρο καθαρό. Αυτά που εσείς εδώ στην ελλάδα λέτε μπαράκια και κλαμπ λειτουργούν με ένα περιθώριο κερδους +1000--5000% χωρίς καμία δόση υπερβολής. Και στην τελική ρε αδελφέ εγώ προσωπικά καλοκαιρινή διασκέδαση ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΗ ΚΟΝΣΕΡΒΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΣΚΥΛΑΔΙΚΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ. Ρε σεις, υπάρχει τίποτα πιο ωραίο από άραγμα στην παραλία και beach parties όπου ο καθένας θα φέρει και το ποτάκι του? Και μην μου λέτε ότι δεν υπάρχουν εναλλακτικές επειδή και μόνο γνωρίζουμε ΜΟΝΟ ΜΙΑ Η ΔΥΟ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ όπως μας τις έχουν πασάρει από μικρά παιδιά και τίποτα άλλο.

 

Δικαίωμα έχει να το περιφράξει από τότε που επενδύει αρκετά φράγκα για να φτιάξει υποδομές. Γιατί δεν υπολογίζεις μέσα και τα έξοδα (μισθούς, συντήρηση, κόστος χτισίματος κτλ);

 

Αλλά, δεν λέω να υπάρχουν μόνο με είσοδο. Αλλά δεν θέλω να υπάρχουν και μόνο χωρίς είσοδο. Τι να κάνουμε, άλλοι γουστάρουν και τις ξαπλώστρες και τις ντουζιέρες και τα αποδυτήρια και τις υδροτσουλήθρες κ.ο.κ. και θέλουν να πληρώνουν για αυτά.

 

ΥΓ: Αλήθεια, τι είναι αυτό που ξεχωρίζει την παραλία από το οικόπεδο του καθένα μας και δεν μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο αγοραπωλησίας (έστω και ανάμεσα στο δημόσιο και σε ιδιώτη); Κάποια πρόβλεψη στο σύνταγμα; Κάποιος νόμος; Δεν ρωτάω ειρωνικά έτσι; Δεν το γνωρίζω

Επίσης απίστευτο ψευτοδίλημμα. Πρώτα απ όλα προσωπικά μιλώ παντα δεν θεωρώ τον εαυτό μου ΚΟΡΟΙΔΟ να πάω να σκάσω τόσα λεφτά και να κάνω ένα μπανάκι. Απ΄την άλλη το ότι κάποιοι γουστάρουν και πληρώνουν, οκ ρε αδελφέ, αν είναι έτσι να κάνουμε τα πάντα ιδιωτικά για ένα 5-6% ποστοστό του πληθυσμού το οποίο θα μπορεί να τα δώσει και να έχουμε το υπόλοιπο 95% χεσμ...ο!!! Δεν είναι έτσι.

Έπίσης ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΑΓΟΡΟΠΩΛΗΣΙΑΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Η ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ διότι ακριβώς η προσοπτική είναι και κοντόφθαλμη και να τα αρπάξουμε γενικότερα. Με συγχωρείτε επίσης,αν θεωρείτε ΕΠΕΝΔΥΣΗ 2 ΝΕΡΟΣΤΣΟΥΛΗΘΡΕΣ 3 ΗΧΕΙΑ ΚΛΠ ΚΛΠ τότε τι να σας πω ρε παιδιά...ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΟΧΙ ΑΥΤΟ!!!

ΓΙα το νομοθετικό πλαίσιο, όχι δε νομίζω ότι απαγορεύει ρητά τετοιου είδους επενδύσεις, αλλα απαγορεύει ρητά την χρήση της αιγιαλείας ζώνης απ ότι ξέρω.

Και στην τελική ως πολίτης έχω την απαίτηση όπως ΓΚΡΕΜΙΖΟΥΝ τις αυθαίρετες παράγκες του κάθε φουκαριάρη σε περιοχές εκτός σχεδίου, με ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΟΥΝ και αυτές τις "ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ".

 

Και για του λόγου το αληθές, την ώρα που μιλάμε πέφτει πολύ ξύλο στο ελληνικό μεταξύ πολιτών και φουσκωτών!!! έτσι για να δούμε και ότι υπάρχουν και κάποιοι που παλεύουν για τα δικαιώματά τους και δεν προσπερνάνε απλά. Το ίδιο προσπαθούμε να κάνουμε και εμείς εδώ στο Βοτανικό τόσο για τα νυχτερινά κέντρα όσο και για την υπογειοποίηση του προαστιακου!

 

Ελπίζω να βοήθησα τη συζήτηση και περιμένω και μεγαλύτερη συμμετοχή, ευχαριστώ πάντως όσους προσφέρουν τις απόψεις τους :D

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα το πρωι 30 υπάλληλοι (φουσκωτοί) εταιρίας security (εταιρίας στην οποία είναι μέτοχος γνωστός "επιχειρηματίας" νυχτερινών κέντρων) με τσεκούρια, ψαλίδια και μαχαίρια, πήγαν γκρεμίσουν τα πανώ του δήμου ελληνικού που χαρακτηρίζουν την παραλία, δημοτικό χώρο, προπυλάκισαν τους λουόμενους αναγκάζοντας τους να πληρώσουν εισητήριο για να συνεχίσουν το μπανιο τους και συμμόρφωσαν 4 από αυτούς τραυματίζοντάς τους. Η αστυνομία όπως πάντα απούσα κ όταν έφτασε θεατής. Κάποιοι απ του υπαλλήλους οπλοφορούσαν

 

Καταλάβατε τώρα ποιο είναι το δίλλημα???

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα έχει να το περιφράξει από τότε που επενδύει αρκετά φράγκα για να φτιάξει υποδομές. Γιατί δεν υπολογίζεις μέσα και τα έξοδα (μισθούς, συντήρηση, κόστος χτισίματος κτλ);

 

Αλλά, δεν λέω να υπάρχουν μόνο με είσοδο. Αλλά δεν θέλω να υπάρχουν και μόνο χωρίς είσοδο. Τι να κάνουμε, άλλοι γουστάρουν και τις ξαπλώστρες και τις ντουζιέρες και τα αποδυτήρια και τις υδροτσουλήθρες κ.ο.κ. και θέλουν να πληρώνουν για αυτά.

 

ΥΓ: Αλήθεια, τι είναι αυτό που ξεχωρίζει την παραλία από το οικόπεδο του καθένα μας και δεν μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο αγοραπωλησίας (έστω και ανάμεσα στο δημόσιο και σε ιδιώτη); Κάποια πρόβλεψη στο σύνταγμα; Κάποιος νόμος; Δεν ρωτάω ειρωνικά έτσι; Δεν το γνωρίζω... :O

 

Οι παραλίες της χώρας μας είναι σύμφωνα με το σύνταγμα (μέχρι στιγμής τουλάχιστον γιατί τώρα πάνε να το αλλάξουνε με την αναθεώρηση του άρθρου 24) ΔΗΜΟΣΙΕΣ όπως και τα δάση.Τώρα αν μερικά λαμόγια τις εκμεταλλέυονται προς όφελος τους είναι μία αδικία εις βάρος μας.

Το κακό είναι πως βλέπω ότι μερικά άτομα εδω μέσα νομίζουν ότι οι καταπατητές προσφέρουν πολιτισμό.Παιδία όλες οι ανέσεις που θέλετε να έχει μια παραλία θα έπρεπε να τις απαιτούμε απο τους δημάρχους και όχι κάθε φορά που πάμε για μπάνιο να δίνουμε ένα κάρο λεφτά και να λέμε και ευχαριστώ.Καποιος που δεν έχει τα χρήματα να πληρώσει δεν μπορεί να κάνει καν μπάνιο αφού παντου υπάρχουν ξαπλώστρες.

Μιας και αυτοι δεν σέβονται το σύνταγμα και αφού οι μπάτσοι τους καλύπτουν (άλλωστε το κράτος και οι άνθρωποι της νύχτας έχουν αδελφική σχέση) πρέπει να πάρουμε τον νόμο στα χέρια μας (όπως πολύ σωστά έπραξαν στην παραλία του δήμου ελληνικού) και όπου βλέπουμε ξαπλώστρες μέχρι την ακτή να τις πετάμε έξω από την παραλία,και να εμποδίσουμε με πράξεις κάθε καταπάτηση.

Έλεος πια δεν πάει άλλο αυτή κάτασταση,η απόλυτη τσιμεντοποίηση των παραλιών, βαφτίζοντας «πολιτιστικά κέντρα» τα μπουζουκτζίδικα του μέλλοντος μας. Έχουνε γεμίσει τα νησία μας με μεζονέτες τα λαμόγια, με μπιντέδες εξωτερικού χώρου που τις βαφτίζουνε πισίνες, και με συνδέσεις των αποχετεύσεων απευθείας με τη θάλασσα!

bromeros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Οι παραλίες της χώρας μας είναι σύμφωνα με το σύνταγμα (μέχρι στιγμής τουλάχιστον γιατί τώρα πάνε να το αλλάξουνε με την αναθεώρηση του άρθρου 24) ΔΗΜΟΣΙΕΣ όπως και τα δάση.Τώρα αν μερικά λαμόγια τις εκμεταλλέυονται προς όφελος τους είναι μία αδικία εις βάρος μας.

Το κακό είναι πως βλέπω ότι μερικά άτομα εδω μέσα νομίζουν ότι οι καταπατητές προσφέρουν πολιτισμό.Παιδία όλες οι ανέσεις που θέλετε να έχει μια παραλία θα έπρεπε να τις απαιτούμε απο τους δημάρχους και όχι κάθε φορά που πάμε για μπάνιο να δίνουμε ένα κάρο λεφτά και να λέμε και ευχαριστώ.Καποιος που δεν έχει τα χρήματα να πληρώσει δεν μπορεί να κάνει καν μπάνιο αφού παντου υπάρχουν ξαπλώστρες.

Μιας και αυτοι δεν σέβονται το σύνταγμα και αφού οι μπάτσοι τους καλύπτουν (άλλωστε το κράτος και οι άνθρωποι της νύχτας έχουν αδελφική σχέση) πρέπει να πάρουμε τον νόμο στα χέρια μας (όπως πολύ σωστά έπραξαν στην παραλία του δήμου ελληνικού) και όπου βλέπουμε ξαπλώστρες μέχρι την ακτή να τις πετάμε έξω από την παραλία,και να εμποδίσουμε με πράξεις κάθε καταπάτηση.

Έλεος πια δεν πάει άλλο αυτή κάτασταση,η απόλυτη τσιμεντοποίηση των παραλιών, βαφτίζοντας «πολιτιστικά κέντρα» τα μπουζουκτζίδικα του μέλλοντος μας. Έχουνε γεμίσει τα νησία μας με μεζονέτες τα λαμόγια, με μπιντέδες εξωτερικού χώρου που τις βαφτίζουνε πισίνες, και με συνδέσεις των αποχετεύσεων απευθείας με τη θάλασσα!

 

Με συγχωρείς, δεν βλέπεις τι κατάσταση επικρατεί στις παραλίες που ήδη είναι ελεύθερες στην Αθήνα??? Με βάση αυτά γιατι εγώ να θέλω να ανοίξουν όλες οι παραλίες? Και να περιμένω από το κάθε δήμαρχο τι θα κάνει (που θα έπρεπε να κάνει κάτι αλλά...).

 

Λες να πέτάξουμε τις ξαπλώστρες. Γιατι παρακαλώ? Αν εσύ δεν γουστάρεις να πληρώνεις στρώσε τη πετσετούλα σου (παντού υπάρχει χώρος, ακόμα και στον Αστέρα), εγώ γουστάρω να έχω και τη ξαπλώστρα μου και την ομπρέλα μου και το ποτό μου.

 

Μη φτάνουμε σε κομπλεξικές ακρότητες. Σίγουρα πρέπει να υπάρχουν ανοικτές παραλίες για όσους δεν θέλουν να πληρώνουν αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να κλείσουν οι ιδιωτικές που καλώς ή κακώς προσφέρουν ένα ανώτερο επίπεδο υπηρεσιών. Απλώς θα πρέπει οι διαγωνισμοί αυτοί να γίνονται με αξιοκρατικά κριτήρια και να υπάρχει έλεγχος στις τιμές. Όχι σαν κάτι δήμους της περιοχής αυτής (ονόματα μη λέμε) που χρόνια τώρα τα έχουν κάνει πλακάκια με όλη τη μαφία...

 

Όσο για τα club και γενικότερα τα νυχτερινά κέντρα αν για κάτι είναι φημισμένη η Αθήνα σε όλο το κόσμο είναι η νυχτερινή ζωή της. Μήπως πρέπει να γυρίσουμε στο 1900?

Link to comment
Share on other sites

Λες να πέτάξουμε τις ξαπλώστρες. Γιατι παρακαλώ? Αν εσύ δεν γουστάρεις να πληρώνεις στρώσε τη πετσετούλα σου (παντού υπάρχει χώρος, ακόμα και στον Αστέρα), εγώ γουστάρω να έχω και τη ξαπλώστρα μου και την ομπρέλα μου και το ποτό μου.

Ρε φίλε και εγώ γουστάρω να απλώσω πετσέτα δίπλα στην θάλλασα η εκει που έχει ισκιο.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ σε καποιες παραλίες.ΠΑΝΤΟΥ ξαπλώστρες.Γιατι να μου ορίζει ο κάθε επιχειρηματίας τον χώρο που έχω(αν υπάρχει) για να απλώσω την πετσέτα.

Μη φτάνουμε σε κομπλεξικές ακρότητες. Σίγουρα πρέπει να υπάρχουν ανοικτές παραλίες για όσους δεν θέλουν να πληρώνουν αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να κλείσουν οι ιδιωτικές

Δεν κατάλαβες καλά.ΟΛΕΣ οι παραλίες της χώρας είναι δημόσιες σύμφωνα με το σύνταγμα,είτε εχω χρήματα είτε δεν έχω μπορώ να πάω ΣΕ ΟΠΟΙΑ παραλία γουστάρω.Ευτυχώς ακόμα οι παραλίες δεν έχουν γίνει προνόμιο μόνο ορισμένων ανθρώπων που έχουν λεφτά για ξόδεμα.

Όσο για τα club και γενικότερα τα νυχτερινά κέντρα αν για κάτι είναι φημισμένη η Αθήνα σε όλο το κόσμο είναι η νυχτερινή ζωή της. Μήπως πρέπει να γυρίσουμε στο 1900?

Ωραία νυχτερινή ζωή.Να προσκυνάμε και να πλουτίζουμε τους ανθρώπους της νύχτας και το μόνο που μας νοιάζει να είναι η φιγούρα.Αν έχεις ακριβό αυτοκίνητο που να χεις ρίξει και την καγκουριά σου,και αν σύχναζεις στα φλώρικα καγκουρομάγαζα της Αθήνας τότε είσαι μούρη.Αυτός είναι εξυχρονισμός?

Για πήγαινε καμία βόλτα στο εξωτερικό να δεις πως διασκεδάζουν οι άνθρωποι εκεί.Εδώ στο Ελλάντα ο εργαζόμενος 5 μέρες τρώει το "αγγούρι" στην δουλειά και τα Σάββατα ντύνεται εργοδότης, καρικατούρα αφεντικού, και ξεσπάει μεθυσμένος σε γκαρσόνια, σκυλοτραγουδίστριες και απελπισμένους οικονομικούς μετανάστες.Αυτό είναι η Ελληνική διασκέδαση!

off topic αλλα στην ουσία γενικότερη επέκταση των όσων συζητάμε:Ο εξυχρονισμός φίλε μου επιτυγχάνεται όταν οι πολιτικές πεποιθήσεις γίνονται ζώδια και η ιδεολογία φόβος για επιβίωση.

bromeros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Δυστχώς αντιλαμβάνομαι πως την δική μας αναπηρία ως λαός, προσπαθούμε να την αντικαταστήσουμε με δεκανίκι τον κάθε παράνομο που τον λένε επιχειρηματία! Δυστυχώς επίσης δεν έχουμε ξυπνήσει ακόμα ως λαός, θεωρόντας ότι εναλλακτικές δεν υπάρχουν, όπως και άλλος τρόπος ζωής επειδή μας έμαθαν να ζούμε σα γύφτοι και να μας εκμεταλλεύονται.

 

Μη φτάνουμε σε κομπλεξικές ακρότητες. Σίγουρα πρέπει να υπάρχουν ανοικτές παραλίες για όσους δεν θέλουν να πληρώνουν αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να κλείσουν οι ιδιωτικές που καλώς ή κακώς προσφέρουν ένα ανώτερο επίπεδο υπηρεσιών.
Μα δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα όπως ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΠΑΡΑΛΙΑ δεν το αντιλαμβάνεστε? Και ποιο είναι το ανώτερο επίπεδο υπηρεσιών, ο φρεντο που τον χρεώνου 4 ευρώ? Η οι βρωμιά που υπάρχει στο νερό (και εκτίνεται σε όλο τον αργοσαρωνικό άσχετα αν είναι ιδιωτικός ή όχι). Και γιατί να αξοίγουν νομοθετικά παράθυρα για κάτι τέτοιο?

 

Όσο για τα club και γενικότερα τα νυχτερινά κέντρα αν για κάτι είναι φημισμένη η Αθήνα σε όλο το κόσμο είναι η νυχτερινή ζωή της. Μήπως πρέπει να γυρίσουμε στο 1900?
Αυτό πάλι που το είδατε? Στις ειδήσεις του ΣΤΑR? Σόρρυ αλλά αυτή η άποψη είναι κάτι που λέμε εμείς στην ελλάδα για τους εαυτούς μας. ΠΟΥΘΕΝΑ στο εξωτερικό δεν λέγεται κάτι τέτοιο για την Αθήνα! Άλλωστε εσείς έχετε δει μεγάλο ποσοστό τουριστών στα καλοκαιρινά clubs? Ξέρετε τι ακριβώς λένε? Πχ στην αγγλία ότι είμαστε άξεστοι στην γερμανία ότι είμαστε πανάκριβοι, οι γάλλοι δεν μας σχολιάζουν καν. Και μην πειτε παλι οτι αυτοι ειναι κουτοφραγκοι και δεν ξερουν!

Ειναι τεράστιος μύθος αυτό για το ότι είμαστε ξακουστοί για τη νυχτερινή μας ζωή. Άλλωστε αυτή η ρημάδα η Νέα Υόρκη, το Λονδίνο, το Βερολίνο, το Αμστερνταμ, η Ιμπιθα, η Βαρκελώνη τι να πουν?

Γνωρίζετε επίσης ότι το Μόναχο έχει 3 φορές τον τουρισμό όλης της Ελλάδας? Υπερβολικό αλλά ισχύει.

 

Να καθίσουμε όλοι λοιπόν να πιούμε τις μπομπίτσες μας, να μας κοιτάνε στην κάθε πόρτα ο κάθε αμόρφωτος με ύφος χιλίων καρδιναλίων, να σκοτώνομαστε στην παραλιακή με τα αυτοκίνητα, να στριμοχνώμαστε σαν τις σαρδέλες ακούγοντας σκυλάδικα και αν αυτό το θεωρούμε διασκέδαση...εεε τότε καλά μας κάνουν

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Δυστχώς αντιλαμβάνομαι πως την δική μας αναπηρία ως λαός, προσπαθούμε να την αντικαταστήσουμε με δεκανίκι τον κάθε παράνομο που τον λένε επιχειρηματία! Δυστυχώς επίσης δεν έχουμε ξυπνήσει ακόμα ως λαός, θεωρόντας ότι εναλλακτικές δεν υπάρχουν, όπως και άλλος τρόπος ζωής επειδή μας έμαθαν να ζούμε σα γύφτοι και να μας εκμεταλλεύονται.

 

Μα δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα όπως ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΠΑΡΑΛΙΑ δεν το αντιλαμβάνεστε? Και ποιο είναι το ανώτερο επίπεδο υπηρεσιών, ο φρεντο που τον χρεώνου 4 ευρώ? Η οι βρωμιά που υπάρχει στο νερό (και εκτίνεται σε όλο τον αργοσαρωνικό άσχετα αν είναι ιδιωτικός ή όχι). Και γιατί να αξοίγουν νομοθετικά παράθυρα για κάτι τέτοιο?

 

Αυτό πάλι που το είδατε? Στις ειδήσεις του ΣΤΑR? Σόρρυ αλλά αυτή η άποψη είναι κάτι που λέμε εμείς στην ελλάδα για τους εαυτούς μας. ΠΟΥΘΕΝΑ στο εξωτερικό δεν λέγεται κάτι τέτοιο για την Αθήνα! Άλλωστε εσείς έχετε δει μεγάλο ποσοστό τουριστών στα καλοκαιρινά clubs? Ξέρετε τι ακριβώς λένε? Πχ στην αγγλία ότι είμαστε άξεστοι στην γερμανία ότι είμαστε πανάκριβοι, οι γάλλοι δεν μας σχολιάζουν καν. Και μην πειτε παλι οτι αυτοι ειναι κουτοφραγκοι και δεν ξερουν!

Ειναι τεράστιος μύθος αυτό για το ότι είμαστε ξακουστοί για τη νυχτερινή μας ζωή. Άλλωστε αυτή η ρημάδα η Νέα Υόρκη, το Λονδίνο, το Βερολίνο, το Αμστερνταμ, η Ιμπιθα, η Βαρκελώνη τι να πουν?

Γνωρίζετε επίσης ότι το Μόναχο έχει 3 φορές τον τουρισμό όλης της Ελλάδας? Υπερβολικό αλλά ισχύει.

 

Να καθίσουμε όλοι λοιπόν να πιούμε τις μπομπίτσες μας, να μας κοιτάνε στην κάθε πόρτα ο κάθε αμόρφωτος με ύφος χιλίων καρδιναλίων, να σκοτώνομαστε στην παραλιακή με τα αυτοκίνητα, να στριμοχνώμαστε σαν τις σαρδέλες ακούγοντας σκυλάδικα και αν αυτό το θεωρούμε διασκέδαση...εεε τότε καλά μας κάνουν

 

Eγώ αγαπητέ στη Νέα Υόρκη όταν έλεγα ότι είμαι Έλληνας το πρώτο πράγμα που μου λέγανε για την Ελλάδα είναι το nightlife και οι παραλίες και για αυτό ήθελαν να έρθουν. Όσο για το επίπεδο των υπηρεσιών, ναι, θεωρώ ανώτερο επίπεδο υπηρεσιών και το freddo, και το Cosmopolitan που πίνω, και το bar γενικότερα, και τη καθαριότητα που υπάρχει (περνάνε συνέχεια άτομα και μαζεύουν τσιγάρα κ.λ.π), και τις τουαλέτες, και τη μουσική κ.λ.π Όσο για τις μπομπίτσες εκεί εσύ αγαπητέ τι κάνεις? Πήρες ποτέ να κάνεις καταγγελία? Και ως προς τη διασκέδαση δεν ξέρω αν το έχεις πάρει χαμπάρι αλλά στο περισσότερο κόσμο έτσι αρέσει να διασκεδάζει. Να πηγαίνει να ακούει το Κιάμο ή να βγαίνει με τους φίλους του στα club. Μήπως να το αλλάξουμε και αυτό?

 

Δείτε λίγο πιο καθαρά. Όλα αυτά τα οποία κατηγορείτε θα μπορούσαν άνετα να αποτελέσουν ωφέλεια (οικονομική κυρίως) για τους δήμους και όχι εκμετάλλευση. Δεν φταίμε εμείς όνως όταν ο x,y,z δήμαρχος απλώς υπογράφει το χαρτί εκχώρησης της παραλίας και μετά δεν κάνει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Και ως προς τη διασκέδαση δεν ξέρω αν το έχεις πάρει χαμπάρι αλλά στο περισσότερο κόσμο έτσι αρέσει να διασκεδάζει. Να πηγαίνει να ακούει το Κιάμο ή να βγαίνει με τους φίλους του στα club. Μήπως να το αλλάξουμε και αυτό?

Κατα βάθος δεν σας αρέσει αυτή η διασκέδαση.Απλά κάποιοι σας την επιβάλουν (βλ. star)

bromeros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Κατα βάθος δεν σας αρέσει αυτή η διασκέδαση.Απλά κάποιοι σας την επιβάλουν (βλ. star)

 

Αχ σωστά, γιατι τα μπουζούκια και τα club τόσα χρόνια περίμεναν το Star για να δουλέψουν σε αυτή τη χώρα...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ αγαπητέ στη Νέα Υόρκη όταν έλεγα ότι είμαι Έλληνας το πρώτο πράγμα που μου λέγανε για την Ελλάδα είναι το nightlife και οι παραλίες και για αυτό ήθελαν να έρθουν
Ποιοι στο έλεγαν αυτό? Οι Έλληνες της Αστόρια? Πάντως εγώ όσο ζούσα γερμανία και αγγλία όλοι έιχαν να λένε για την αγένειά μας και για το τι πίνουμε και πως συμπεριφερόμαστε.

 

Όσο για το επίπεδο των υπηρεσιών, ναι, θεωρώ ανώτερο επίπεδο υπηρεσιών και το freddo, και το Cosmopolitan που πίνω, και το bar γενικότερα, και τη καθαριότητα που υπάρχει (περνάνε συνέχεια άτομα και μαζεύουν τσιγάρα κ.λ.π), και τις τουαλέτες, και τη μουσική κ.λ.π
Μπράβο έτσι... Εγώ πάλι ανώτερο επίπεδο υπηρεσιών θεωρώ να έχω καλούς δρόμους, καλή υγεία, η παραλία που θα πηγαίνω να έχει ναυαγοσώστη και να μην είναι βρώμικη. Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι πίνεις cosmopolitan καθώς εδώ στο ελλάντα ένα mohjito τους ζητάς ή μια caepirnjia και σε κοιτάζουν λες και είσαι ούφο (ΡΕ ΦΙΛΕ FAMOUS ΜΕ ΚΟΛΑ ΕΧΩ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ?). Αν επίσης εσύ γουστάρεις να πετάς το τσιγάρο σου κάτω και να υπάρχει κάποιος να το μαζεύει, ε δεν είναι το νορμάλ αυτό έτσι δεν είναι? Εγώ προσωπικά αν καπνίσω το πετάω στο τασάκι, ή το βρέχω και το πετάω σε κάδο!

 

 

Όσο για τις μπομπίτσες εκεί εσύ αγαπητέ τι κάνεις? Πήρες ποτέ να κάνεις καταγγελία?
Μεθαύριο έχω δίκη που θα πάω μάρτυρας σε τέτοια περίπτωση που κόντεψε να τυφλωθεί ένα παιδί, σε πολύ γνωστό μαγαζί της παραλιακής μάλιστα... Και βέβαια έχω κάνει μηνυση και μάλιστα 2 φορές.Δουλευα σαν φοιτητής 3 χρόνια σε μαγαζί της παραλιακής αλλά δεν πηγαίνω σε τέτοια μαγαζιά ε΄κτός και αν πρόκειται για γεννέθλια ή κάποια ιδιαίτερη περίπτωση.

 

Και ως προς τη διασκέδαση δεν ξέρω αν το έχεις πάρει χαμπάρι αλλά στο περισσότερο κόσμο έτσι αρέσει να διασκεδάζει. Να πηγαίνει να ακούει το Κιάμο ή να βγαίνει με τους φίλους του στα club. Μήπως να το αλλάξουμε και αυτό?
Το δικαίωμα στην διαφορετικότητα την έχουνε ολοι και όσοι είναι gay και όσοι είναι κάγκουρες και όσο ακούνε σκυλάδικα. Προσωπικά δεν ακούω μουσική η οποία λέει πάνω από 10 φορες "σ αγαπαααω" ή "τα πιινω" στο ρεφρέν :lol::p Αλλά μάλλον clubing δεν έχει κάνει ο κόσμος για να καταλάβει και να συγκρίνει κυρίως. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΑ ΝΥΧΤΟΜΑΓΑΖΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΗΣΩ Η ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ? ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ...ΚΑΙ Η ΗΧΟΡΥΠΑΝΣΗ? ρώτα τους ανθρώπους που μένουν κοντά σε νυχτερινό μαγαζί και θα σου πουν.

Και προσωπικά μιλώντας πάντα, εμείς εδώ στη γειτονιά μου κάνουμε ΑΓΩΝΑ να διώξουμε όλα τα νυχτομάγαζα που μόνο πολιτισμό δεν προάγουν.

 

Βέβαια ξέχασα πως τον Κιάμο πρόσφατα τον δέχτηκαν σε main event στην επίδαυρο ή μαζί με kaiserchiefs για ευρωπαϊκή τουρ? Σ:X:lol::p Σωστά ή κάνω λάθος?

 

Δείτε λίγο πιο καθαρά. Όλα αυτά τα οποία κατηγορείτε θα μπορούσαν άνετα να αποτελέσουν ωφέλεια (οικονομική κυρίως) για τους δήμους και όχι εκμετάλλευση. Δεν φταίμε εμείς όνως όταν ο x,y,z δήμαρχος απλώς υπογράφει το χαρτί εκχώρησης της παραλίας και μετά δεν κάνει τίποτα...
Βέβαια ποτέ δεν φταίμε εμείς πάντα φταίει κάποιος άλλος!!!!
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή αυτό που λέτε εσείς διασκέδαση να σας πω ακριβώς τι είναι?

Τσαμπουκάδες, σπάσιμο χεριών δαχτύλων, όπλα, κόκα (η οποία πάει συννεφο), πίσω πόρτες που περνάνε κοριτσάκια 17 και 18 και τα ξεσκίζουν 2 με 3 μάγκες, οινόπνευμα (που ούτε καθαρό είναι γιατί κοστίζει, με άρωμα)με γέμισμα πριν κάνουν κάβα στα μπουκάλια και σεις τα πίνετε, μετανάστες οι οποίοι δουλευουν ποτήρια και πολλές φορές όταν πάνε να πληρωθούν τρώνε και ξύλο, μπράβοι και προστασία. Αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι ξέρουν μόνο την επιφάνεια

ΑΥΤΌ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΕΝΝΟΕΙΤΕ? ΑΝ ΝΑΙ, ΧΑΡΙΣΜΑ ΣΑΣ, προτιμώ να ακούσω τις μουσικάρες μου σπίτι μου και θα πάω παραλιακή όταν τα ξηλώσουν ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ. (έκανε για το 2008 μια τετοια εξαγελία σήμερα ο υπουργός δημόσιας διοικησης αντε να δουμε)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι στο έλεγαν αυτό? Οι Έλληνες της Αστόρια? Πάντως εγώ όσο ζούσα γερμανία και αγγλία όλοι έιχαν να λένε για την αγένειά μας και για το τι πίνουμε και πως συμπεριφερόμαστε.

Όχι βέβαια. Αμερικανοί.

Μπράβο έτσι... Εγώ πάλι ανώτερο επίπεδο υπηρεσιών θεωρώ να έχω καλούς δρόμους, καλή υγεία, η παραλία που θα πηγαίνω να έχει ναυαγοσώστη και να μην είναι βρώμικη. Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι πίνεις cosmopolitan καθώς εδώ στο ελλάντα ένα mohjito τους ζητάς ή μια caepirnjia και σε κοιτάζουν λες και είσαι ούφο (ΡΕ ΦΙΛΕ FAMOUS ΜΕ ΚΟΛΑ ΕΧΩ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ?). Αν επίσης εσύ γουστάρεις να πετάς το τσιγάρο σου κάτω και να υπάρχει κάποιος να το μαζεύει, ε δεν είναι το νορμάλ αυτό έτσι δεν είναι? Εγώ προσωπικά αν καπνίσω το πετάω στο τασάκι, ή το βρέχω και το πετάω σε κάδο!

 

Γιατι οπωσδήποτε μια παραλία ή θα έχει αυτά που ανέφερα εγώ ή θα είναι βρώμικη χωρίς ναυαγοσώστη. Γιατι οι παραλίες στις οποίες αναφέρομαι ούτε βρώμικες είναι και έχουν ναυαγοσώστη. Επίσης δεν νομίζω ότι είπα πως εγώ πετάω τσιγάρα κάτω. Και btw, ως προς το cosmopolitan, μάλλον δεν πηγαίνεις στα σωστά μέρη...

Μεθαύριο έχω δίκη που θα πάω μάρτυρας σε τέτοια περίπτωση που κόντεψε να τυφλωθεί ένα παιδί, σε πολύ γνωστό μαγαζί της παραλιακής μάλιστα... Και βέβαια έχω κάνει μηνυση και μάλιστα 2 φορές.Δουλευα σαν φοιτητής 3 χρόνια σε μαγαζί της παραλιακής αλλά δεν πηγαίνω σε τέτοια μαγαζιά ε΄κτός και αν πρόκειται για γεννέθλια ή κάποια ιδιαίτερη περίπτωση.

Συγχαρητήρια (δεν το λέω ειρωνικά). Μακάρι και οι αρμόδιοι φορείς όμως να έκαναν κανένα έλεγχο από μόνοι τους...

Το δικαίωμα στην διαφορετικότητα την έχουνε ολοι και όσοι είναι gay και όσοι είναι κάγκουρες και όσο ακούνε σκυλάδικα. Προσωπικά δεν ακούω μουσική η οποία λέει πάνω από 10 φορες "σ αγαπαααω" ή "τα πιινω" στο ρεφρέν :lol::p Αλλά μάλλον clubing δεν έχει κάνει ο κόσμος για να καταλάβει και να συγκρίνει κυρίως. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΑ ΝΥΧΤΟΜΑΓΑΖΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΗΣΩ Η ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ? ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ...ΚΑΙ Η ΗΧΟΡΥΠΑΝΣΗ? ρώτα τους ανθρώπους που μένουν κοντά σε νυχτερινό μαγαζί και θα σου πουν.

Και προσωπικά μιλώντας πάντα, εμείς εδώ στη γειτονιά μου κάνουμε ΑΓΩΝΑ να διώξουμε όλα τα νυχτομάγαζα που μόνο πολιτισμό δεν προάγουν.

 

Βέβαια ξέχασα πως τον Κιάμο πρόσφατα τον δέχτηκαν σε main event στην επίδαυρο ή μαζί με kaiserchiefs για ευρωπαϊκή τουρ? Σ:X:lol::p Σωστά ή κάνω λάθος?

Αχ μας συγχωρείτε που ο τρόπος που διασκεδάζουμε (δεν είπα ψυχαγωγούμαστε) δεν ταιριάζει στα νεοκουλτουριαρέικα γούστα σας. Κανείς δεν σε υποχρέωσε να πας πουθενά. Απλώς ορισμένοι το έχετε βρει διάφορες καραμέλες τα τελευταία χρόνια (όπως το Star που δεν καταλαβαίνω τι το ανακατεύτε συνέχεια) πως δήθεν μας επιβάλλουν αυτό το τρόπο διασκέδασης κ.τ.λ. Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά τέτοιου είδους νυχτερινά κέντρα στην Ελλάδα λειτουργούν χροοοοόνια τώρα. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι ήταν απλώς διαφορετικοι???

Βέβαια ποτέ δεν φταίμε εμείς πάντα φταίει κάποιος άλλος!!!!

Για να τελειώνουμε πλέον, νομίζω ότι το τραβάτε στα άκρα. Το αν οι καταπληκτικοι δήμαρχοι σας αφήνουν ελεύθερη όλη τη μαφία να δρα ανενόχλητη στη περιοχή αυτή, το αν δεν μπορούν αυτοί και οι αρμόδιοι φορείς της πολιτείας να κάνουν κάποιους στοιχειώδεις και διαφανείς ελέγχους στα μαγαζιά ως προς τις τιμές και τη ποιότητα των προιόντων και υπηρεσιών που παρέχουν, λυπάμαι αλλά φταίνε μόνο αυτοί και κανένας άλλος. Μάλιστα δεν νομίζω ότι τίθεται καν θέμα κόντρας ανάμεσα σε δήμους και ιδιώτες όπως είναι ο τίτλος του thread, οι περισσότεροι δήμαρχοι τα έχουν κάνει πλακάκια με τους επιχειρηματίες αυτούς χρόνια τώρα και τσεπώνουν διόλου ευκαταφρόνητα ποσά. Μόνο ο Ελληνικού έκανε τη διαφορά και αυτός με έναν απαράδεκτο λαικίστικο τρόπο σαν show (απεργία πείνας, λες και εμέναι ή τον οποιοδήποτε μας ενδιαφέρει το αν θα ψοφήσει της πείνας αυτός ή όχι...). Και τι κατάφερε? Καλύτερα να μην το πω...

 

Ας μείνουν λοιπόν κάποιες παραλίες ανοικτές και ας μείνουν κάποιες σε ιδιώτες που να τις εκμεταλλέυονται όμως σωστά και το κράτος να παρεμβαίνει... Αν δεν μπορεί, καλά να πάθει!

 

Όσο για την ηχορύπανση, τι να κάνουμε ρε παιδιά, μήπω να κλείσουμε όλα τα νυχτερινά μαγαζιά σε όλη την Ελλάδα? Όλο και κάποιο σπίτι θα βρίσκεται κοντά...

 

 

Και επειδή αυτό που λέτε εσείς διασκέδαση να σας πω ακριβώς τι είναι?

Τσαμπουκάδες, σπάσιμο χεριών δαχτύλων, όπλα, κόκα (η οποία πάει συννεφο), πίσω πόρτες που περνάνε κοριτσάκια 17 και 18 και τα ξεσκίζουν 2 με 3 μάγκες, οινόπνευμα (που ούτε καθαρό είναι γιατί κοστίζει, με άρωμα)με γέμισμα πριν κάνουν κάβα στα μπουκάλια και σεις τα πίνετε, μετανάστες οι οποίοι δουλευουν ποτήρια και πολλές φορές όταν πάνε να πληρωθούν τρώνε και ξύλο, μπράβοι και προστασία. Αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι ξέρουν μόνο την επιφάνεια

ΑΥΤΌ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΕΝΝΟΕΙΤΕ? ΑΝ ΝΑΙ, ΧΑΡΙΣΜΑ ΣΑΣ, προτιμώ να ακούσω τις μουσικάρες μου σπίτι μου και θα πάω παραλιακή όταν τα ξηλώσουν ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ. (έκανε για το 2008 μια τετοια εξαγελία σήμερα ο υπουργός δημόσιας διοικησης αντε να δουμε)

--------------------

Με το να γενικεύεις έτσι αυθαίρετα τι νομίζεις ότι κάνεις? Είδες κανέναν να θέλει τέτοια πράγματα? Το ότι γουστάρω να πάω να ακούσω το Κιάμο σημαίνει ότι συμφωνώ με αυτά? Ωραία επιχειρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα το πρωι 30 υπάλληλοι (φουσκωτοί) εταιρίας security (εταιρίας στην οποία είναι μέτοχος γνωστός "επιχειρηματίας" νυχτερινών κέντρων) με τσεκούρια, ψαλίδια και μαχαίρια, πήγαν γκρεμίσουν τα πανώ του δήμου ελληνικού που χαρακτηρίζουν την παραλία, δημοτικό χώρο, προπυλάκισαν τους λουόμενους αναγκάζοντας τους να πληρώσουν εισητήριο για να συνεχίσουν το μπανιο τους και συμμόρφωσαν 4 από αυτούς τραυματίζοντάς τους. Η αστυνομία όπως πάντα απούσα κ όταν έφτασε θεατής. Κάποιοι απ του υπαλλήλους οπλοφορούσαν

 

Καταλάβατε τώρα ποιο είναι το δίλλημα???

Μην γράφουμε ό,τι μας κατέβει, προκειμένου να επιβεβαιώσουμε τα λεγόμενά μας...Ο καθένας θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο...Καλά, κανένα αντράκι μέσα σε τόσους λουόμενους δεν βρέθηκε;;; Όλοι ήταν γυναικόπαιδα και παπούδες;;; Ας σοβαρευτούμε και λιγάκι ε;;;:O

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...