Jump to content

Samsung SGH-i550


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχουμε κάποια επίσημη ενημέρωση για την κυκλοφορία του στην Ελλάδα;

Στο εξωτερικό έχει κυκλοφορήσει σε δύο εκδόσεις, το i550w με wi-fi (σε ασιάτικες και αραβικές χώρες), και το απλό i550 σε ευρωπαικές χώρες (στα 400 περίπου ευρώ).

Κάτι έχει ακουστεί από εντελώς ανεπίσημα χείλη ότι το i550w θα έρθει και προς Ευρώπη μεριά.

 

Aν είναι έτσι, series60 με HSDPA, wi-fi, 2,6" oθόνη και 1200mAH μπαταρία θα είναι συνδιασμός που σκοτώνει.... και όλα αυτά σε 13,8mm πάχος...

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Εδώ είναι το ζήτημα -- δυστυχώς κανείς δεν ξέρει, την περιμέναμε κάπου στα τέλη Φεβρουαρίου, ύστερα "χάθηκε" από τον ορίζοντα, μέχρι που ξανά εμφανίστηκε ως αναθεωρημένη έκδοση (550w) στο GSM Arena - ελπίζω αυτή την φορά να κυκλοφορήσει στην χώρα μας .. ποίος ξέρει (???)

 

Υ.Γ.

Πάντα την θυμάμαι σαν βλέπω διαφημίσεις του i560

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχεμ....

....ήμουν Κατάρ και το χτυπησα...

i550w

Έχει κάνει μια προσφορά η Samsung και το δίνουν 185Euro!!!

 

Το κινητό νομίζω είναι πολύ καλό.

150ΜΒ μνήμη (συσκευασία με SD 1GB)

WiFi

Bluetooth

Radio

GPS

HSDPA @ 3.6mbps

2,6 inch TFT Screen

3.0MP Camera με φλάς

 

Επειδή το πήρα χαμπάρι μία μέρα πριν φύγω - και ανοιξα GSMArena να δω τι λέει ο κόσμος και σε ποιά σημεία επικεντρώνεται, έχω να πω τα εξής.

 

1. Μπαταρία: Μετά τη πρώτη φόρτιση (σημειωτέων την έβγαλα με το που φορτισε το τηλέφωνο) η μπαταρία κράτησε μία μερα.

Βέβαια είχαν γίνει περίπου 1 ώρα τηλεφωνήματα, ανοικτό το GPS για κανα 3ωρο, WLAN και σερφάρισμα για περίπου 20 λεπτά.

Τώρα είμαι στη δεύτερη φόρτιση και απο το πρωί δεν έχει πέσει καθόλου.

Λίγα τηλεφωνήματα - περίπου 15 λεπτά - και κανα 10λεπτο σερφάρισμα.

Φυσικά το 3G είναι κλειστό όπως και το BT.

Αναμένεται να στρώσει η κατάσταση μετά απο 2-3 φορτίσεις ακόμα.

2. GPS: Αν και δεν με ενθουσιάζουν τέτοια πραματάκια και δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ να βρώ software/χάρτες έβαλα το GPS να παίξει για αρκετή ώρα απλά και μόνο για να δώ αν ισχύουν κάποιες απόψεις στο GSMArena όπου το θάβουν το GPS.

Πέρασαν περίπου 5 λεπτά μέχρι να βρεθούν οι δορυφόροι την πρώτη φορά που άνοιξε. Μετά δεν τους ξανάχασε. Η αλήθεια είναι οτι δεν είχε το καλύτερο σήμα αλλά και κάποια βόλτα που το έκανα και με τα πόδια και με το αυτοκίνητο το GPS ήταν μία χαρά.

Λογικά δεν πρέπει να χει τελευταίας γενιάς chipset αλλό τη δουλειά του τη κάνει.

 

3. WLAN: Δυστυχώς δεν έχει την εφαρμογή που έχει το Ε51 μου WLAN Wizard. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να πάς στον Conn.Manager και αφού σκανάρει (σχεδόν στιγμιαία!!) πρέπει να γίνει Define το επιθυμητο Access Point. Μετά μπαίνει αέρα!!

 

4. Trackball: ΟΚ, ΟΚ...ξέρω οτι είναι σπαστικό οτι μπορεί να μαζέψει σκόνη κτλ....αλλά ούτως η αλλιώς κάθε χρόνο αλλάζουμε κινητό - πως κάνετε έτσι?? :rolleyes:

Δεν ενθουσιάστηκα...όταν φωτίζεται το πληκτρολόγιο το Trackball παίρνει ένα ωραίο μπλέ χρώμα. Όταν είναι στην φόρτιση γίνεται κόκκινο.

Κατα τ'άλλα θέλει συνήθεια αλλά σίγουρα τα βελάκια κάνουν τον χειρισμό πιό γρήγορο.

 

5. Είναι λίγο μπόλικο...ντάξει έχει 2,6 ιντσών οθόνη αλλά και πάλι οι διαστάσεις θυμίζουν αρκετά το Siemens S65. Η αλήθεια είναι οτι εξωτερικά δεν γεμίζει το μάτι - φαίνεται αρκετά σοβαρό κινητό χωρίς πολλά μπλιμπλίκια.

 

6. Η κάμερα δε θα λεγα οτι είναι η καλύτερη. Έχω και το Ε590 πάλι με 3ΜΡ και απο την ελάχιστη χρήση που έκανα τα αποτελέσματα με χαμηλό φωτισμό είναι άσχημα. Ακόμα και με το φλάς επειδή αργεί να κάνει Autofocus (α, ναι! έχει και autofocus!!!!) συνήθως είτε ο φωτογράφος είτε το θέμα κινούνται με αποτέλεσμα να φαίνονται κουνημένες οι φωτό.

 

7. Η οθόνη είναι μπόλικη και αρκετά εντυπωσιακή.

 

8. Η συσκευασία περιέχει μSD 1GB - με τον μετατροπέα σε κανονικό μέγεθος, φορτιστή, μπαταρία 1200mAh, καλώδιο USB->Samsung connector (όχι ίδιο με το Ε590 που το σύγκρινα - λίγο πιο πλατύ), στερεοφωνικά ακουστικά με βύσμα Samsung ενώ το κινητό διαθέτει και έξοδο 3.5mm για κανονικά ακουστικά! Επίσης ένα CD με το PC Studio και άλλο ένα με χάρτες της Navigon μάλλον σε demo version (δεν το χω δοκιμάσει).σ

 

Μόνο πρόβλημα..? δεν έχει Ελληνικά! Και λογικά δεν βρίσκονται πουθενά αφού δεν έχει κυκλοφορήσει για την Ελληνική αγορά.

 

Όπως και στα Νοκια έτσι και εδώ (Symbian γαρ!) ισχύουν τα εξής:

*#0000# Sw version

*#92702689# Lifetime timer

*#2820# BT MAC Address

*#7370# Default settings

 

Η δική μου έκδοση λογισμικού:

i550JPGL3

2007-12-06

SGH-i550

 

Εντύπωση μου κάνει που δεν λέει i550w παρά μόνο στο κουτί του.

 

Όποιος βρεί flash με Ελληνικά ας ΦΩΝΑΞΕΙ!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και από εμένα! Ελπίζω να το δούμε κάποια στιγμή και στην Ελλάδα - άραγε ξέρει κανείς τίποτε για αυτό ή να υποθέσω πια ότι δεν θα έρθει ποτέ ;

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
το πηρα και εγω τωρα 160€ απο γερμανια,αλλα με ενοχλει που δεν εχει ελληνικα. υπαρχει καποιοσ τροπος? Εστω κανενα add-in για symbian τουλαχιστον να μπορω να γραφω ελληνικα και ας μην ειναι ελληνικο το μενου?
Link to comment
Share on other sites

απο που μπορουμε να τ παρουμε και μειςD:?
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Aργησε να κυκλοφορήσει τελικά στην Ελλάδα!ΜΟΛΙΣ την προηγούμενη εβδομάδα,με τιμή 233 ευρώ τελική τιμή ,η οποία δεν είναι άσχημη γιαυτά που έχει :happy:

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε.......χμμμμμ.....μιλάς για το i550W ή το απλό?

 

Και αν λες για το W - υπάρχει περίπτωση να βρεθεί flash file με Ελληνικά?!?

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Aργησε να κυκλοφορήσει τελικά στην Ελλάδα!ΜΟΛΙΣ την προηγούμενη εβδομάδα,με τιμή 233 ευρώ τελική τιμή ,η οποία δεν είναι άσχημη γιαυτά που έχει :happy:

 

Όπως είπε και ο Mobileroulis, για δώσε περισσότερο info διότι κοίταξα σε μερικά μαγαζιά αλλά ακόμα δεν το έχουν στον κατάλογο τους ( μιλάς για επίσημη εισαγωγή ε; - παρεισαγωγή δίχως ελληνικά κτλ βρίσκω αλλά άντε μπλέξε με flash κτλ... ), επίσης πρόκειται για την έκδοση με WiFi; Αν ναι .. τότε μπορεί να το τσιμπήσω καθώς μου αρέσει το form factor του πολύ και το Wi/Fi είναι must για τις ανοιξιάτικες & καλοκαιρινές εξορμήσεις :D

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Όπως είπε και ο Mobileroulis, για δώσε περισσότερο info διότι κοίταξα σε μερικά μαγαζιά αλλά ακόμα δεν το έχουν στον κατάλογο τους ( μιλάς για επίσημη εισαγωγή ε; - παρεισαγωγή δίχως ελληνικά κτλ βρίσκω αλλά άντε μπλέξε με flash κτλ... ), επίσης πρόκειται για την έκδοση με WiFi; Αν ναι .. τότε μπορεί να το τσιμπήσω καθώς μου αρέσει το form factor του πολύ και το Wi/Fi είναι must για τις ανοιξιάτικες & καλοκαιρινές εξορμήσεις :D

 

Καλησπέρα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

 

Μόλις έκανα Firmware upgrade στο τηλέφωνο (i550w) και έβγαλα το...αραβικό μενού!

Εγκατέστησα την i550PMHE3 09/05/2008 που απο όσα βρήκα στο ιντερνετ λέγεται οτι είναι η πιο σταθερή, βελτιώνει ελάχιστα τη χρήση του "trackball" και βελτιώνει τους χρόνους απόκρισης (ανάκτησης δορυφόρων) του GPS. Επίσης διάβασα οτι το fring δουλεύει με την εν λόγω έκδοση αλλά δε διαθέτω VoIP για να το δοκιμάσω.

Δυστυχώς ΕΛΛΗΝΙΚΑ δεν διαθέτει (αλλά έχει αρκετές ευρωπαικές γλώσσες).

Οπότε παραμένει το ερώτημα για Ελληνικό Flash file. :(

 

Αν δω τίποτα τρελές διαφορές θα επανέλθω!

Link to comment
Share on other sites

Thx για τις πληροφορίες!

 

Ελπίζω να βρεθεί άκρη με τα Ελληνικά. Πάντως είναι απογοητευτικό να βλέπεις ανακοινώσεις ενδιαφέροντων συσκευών και η εταιρία τελικά να μην τις κυκλοφορεί είτε στην Ευρώπη (περίπτωση 7110i) είτε στην χώρα μας (550w) .. με όλα αυτά (και ειδικά με το φιάσκο του 7110i) την έχω ξεγράψει πια ως εταιρία (ανακοινώνει κάτι.. μου αρέσει, λέω ωραία θα το περιμένω, μετά αλλάζει γνώμη δεν κυκλοφορεί πότε το προϊόν ή το κυκλοφορεί αλλού -αϊ σιχτίρ Samsung! εεε... το έχει παρακάνει. . .)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Thx για τις πληροφορίες!

 

Ελπίζω να βρεθεί άκρη με τα Ελληνικά. Πάντως είναι απογοητευτικό να βλέπεις ανακοινώσεις ενδιαφέροντων συσκευών και η εταιρία τελικά να μην τις κυκλοφορεί είτε στην Ευρώπη (περίπτωση 7110i) είτε στην χώρα μας (550w) .. με όλα αυτά (και ειδικά με το φιάσκο του 7110i) την έχω ξεγράψει πια ως εταιρία (ανακοινώνει κάτι.. μου αρέσει, λέω ωραία θα το περιμένω, μετά αλλάζει γνώμη δεν κυκλοφορεί πότε το προϊόν ή το κυκλοφορεί αλλού -αϊ σιχτίρ Samsung! εεε... το έχει παρακάνει. . .)

 

 

ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΕΥΡΩΠΗ ΤΟ 7110?!?!?!?!?!?!?!?!??!?! :cry: :cry: :cry:

Και θα 'ταν το επόμενο...κλαψ!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά η είδηση έλεγε ότι τελικά δεν θα κυκλοφορούσε στην Αγγλία, ύστερα υπήρξαν φήμες ότι δεν θα κυκλοφορήσει γενικά στις Ευρωπαϊκές χώρες (το να μην κυκλοφορήσει βέβαια ένα κινητό σε μια κατεξοχήν Ευρωπαϊκή χώρα όπως η Αγγλία με μια τεράστια αγορά είναι ... τέλος πάντων). Στην Ρωσία από ότι διαβάζω στο ανάλογο θέμα κυκλοφορεί αλλά η τύχη του εδώ και αλλού αγνοείται. Τι να πω ... μετά το φιάσκο με το 550 το 7110 (ειδικά η αρχική έκδοση του με τα πλήκτρα αλά SE) ήταν το δεύτερο κινητό που μου άρεσε από Samsung αλλά και εδώ φαίνεται ότι ατύχησα.

 

Τώρα αν αλλάξει κάτι και το δούμε επίσημα στην Ελληνική αγορά (με ελληνικό μενού, T9 κτλ) και δεν έχω αγοράσει κανένα άλλο κινητό τηλέφωνο ως τότε μπορεί να το αγοράσω.

 

Αλλά με την Samsung δεν είμαι σίγουρος ότι θα βρω προκοπή, μπορεί να είναι και θέμα αντιπροσωπίας (αν πίεζε την εταιρία να τα εισάγει -ξέρω εγώ ... ?), γενικά κάνει κάποια βήματα στα smartphone αλλά είναι τραγικό για να μην πω τίποτε άλλο να ανακοινώνει προϊόντα να δημιουργεί γύρο από αυτά το απαραίτητο σούσουρο και τελικά να μην καταφέρνει να τα κυκλοφορεί παντού - στο τέλος κουράζεται και ο καταναλωτής και παύει να ασχολείται μαζί της αφού αποδεικνύεται ως εταιρία αναξιόπιστη.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Aργησε να κυκλοφορήσει τελικά στην Ελλάδα!ΜΟΛΙΣ την προηγούμενη εβδομάδα,με τιμή 233 ευρώ τελική τιμή ,η οποία δεν είναι άσχημη γιαυτά που έχει :happy:

 

Μήπως κάποιος το έχει αγοράσει? και αν έχει Ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-i550

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...