Jump to content

Samsung SGH-E590


Cavaradossi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολυ καλη διαρκεια.Με java εχεις δοκιμασει τιποτα;

Δυστυχως δεν εχω βρει εφαρμογες java στην αναλυση του κινητου, οποτε τιποτα ακομα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 514
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια το πηρα και εγω τελικα. Πολυ καλο αλλα με ιδιοτροπιες. Πολυ μικρο με πολλες δυνατοτητες και φθηνο. Πως εγκαθιστας παιχνιδια και αλλες εφαρμογες; Παντως ευχαριστημενος ειμαι. ΜΡ3 παιζει κανονικοτατα επιβεβαιωνω για πολλοστη φορα. Καλωδιο usb δευτερο που θα βρω; Ευχαριστω
Motorola XOOM 3G
Link to comment
Share on other sites

exo omos kapoies erotiseis..

 

1. anaferthike proigoymenos gia ena theme toy parthenona. ipotheto den mporeis na katevaseis se ayto themata alla tha ithela na matho exei mono aytoy toy parthenona? px ena aplo mayro i aspro den exei?

 

2. exei black list?

 

3. exei kleidoma fakelon?

 

4. otan se kalei kapoios i photo toy kaliptei oli tin othoni?

 

5. telika me to thema toy simatos ti paizei? pragmatika mporeis na xaseis kliseis i na vgeis ektos diktioy toso eykola?

 

6. otan provaleis photo i video i san fonto an valeis mia photo, kaliptei oli tin othoni?

 

Κατ'αρχίν, φαίνεται πολύ "compact" κινητό, με ό,τι συνεπάγεται αυτό στον τομέα της στιβαρότητας.

Στις ερωτήσεις τώρα:

1. Το "theme" είναι ένα, και αλλάζει wallpaper ανάλογα με την τοποθεσία, αλλά και ανάλογα με την ώρα. Δηλαδή το βράδυ δείχνει φωτισμένο τον Παρθενώνα ή το Big Ben, ενώ τη μέρα κανονικά, με συννεφάκια και πουλάκια να πετάνε. Δεν ξέρω αν τον χειμώνα δείχνει και βροχές ή χιόνια... Πάντως δεν έχω δει δυνατότητα προσθήκης άλλου theme. Αυτό όμως είναι ανεξάρτητο με τα απλά wallpapers, τα οποία μπορεί να είναι οποιαδήποτε εικόνα. Μπορείς να διαλέξεις, είτε το themed wallpaper, είτε μια κανονική εικόνα από τους φακέλους του κινητού.

2. Ναι, έχει.

3. Όχι, απ'όσο μπορώ να δω, δεν υπάρχει δυνατότητα 'κλειδώματος' φακέλων.

4. Όχι, είναι μικρότερη.

5. Το δικό μου βγήκε εκτός δικτύου μόνο στα moors του Yorkshire. Εδώ Ελλάδα δεν έχει χάσει σήμα ποτέ.

6. Τα video και οι photo δεν καλύπτουν όλη την οθόνη. Το wallpaper όμως, εννοείται αν είναι αρκετή η ανάλυση της εικόνας, την καλύπτει.

 

Πάντως, αν δεν το πιάσεις στα χέρια σου, δε μπορείς να καταλάβεις για τι αίσθηση κινητού μιλάμε, αλλά ούτε και να δεις τη συμπεριφορά του. Όπως προανέφερα, έχει τις ιδιοτροπίες του, αλλά το γενικό συναίσθημα που έχω αποκομίσει εδώ και ένα μήνα που το έχω είναι πως, είναι μια αγορά την οποία δε θα μετανιώσω.

Live long and prosper...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου φαινεται τελικα οτι οι ιδιοτροπιες ειναι αναλογα με το τι κινητο εχει συνηθισει ο καθενας. Και εγω λεω παντως οτι δεν θα μετανιωσω αυτη την αγορα. Ειναι μικρο, bar, δεν εχεις να ανοιγεις πορτακια και τετοια, μεγαλη εσωτερικη μνημη 90mb και υποδοχη micro sd, αξιοπρεπη καμερα ιδιως αν εχεις σταθερο χερι (αν και επρεπε να εχουν ενα φλασακι λογω καλης καμερας). Απο την πλευρα μου το μονο που με ενοχλει πραγματικα ειναι που δεν εχει mini usb θυρα για ευκολια συνδεσης με η/υ (το ξαναλεω). Μια χαρη ρε παιδια: Αν πεσει στην αντιληψη κανενος κανενα ανταπτορακι για usb το θελω σαν τρελος. Μαλιστα διαβασα σε ενα αρθρο οτι η θυρα που εχει ειναι η ιδια με ολα τα "slim" της samsung οποτε κατι μπορει να βρεθει ... Οπως και να εχει δεν το μετανιωνω, θα το κρατησω για αρκετα χρονια. Αυτα και απο εμενα.
Motorola XOOM 3G
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο vananick, οι ιδιοτροπίες έχουν σχέση με τις συνήθειες. Το έγραψα πιο πάνω, εμένα προσωπικά με ενοχλεί η διαχείριση SMS. Τα εισερχόμενα μηνύματα σώζονται πρώτα στη SIM, και αν αυτή γεμίσει, τότε σώζει στη μνήμη του κινητού. Τα μηνύματα που στέλνεις, δεν αποθηκεύονται αυτόματα, αλλά πρέπει να επιλέξεις συγκεκριμένα "save and send". Αυτά τα δύο είναι πράγματα που θα περίμενα να υπάρχει μια επιλογή στα "settings", για να ρυθμίζονται.

Τέλος, τα playlists για το mp3 player είναι πολύ μικρά, έχεις δυνατότητα δημιουργίας τεσσάρων playlists με 30 μόλις κομμάτια στο καθένα, ενώ δε μπορείς να κάνεις το (αυτονόητο) "παίξε όλα τα τραγούδια σε ένα directory". Ειδικά αυτό το τελευταίο νομίζω είναι παράλειψη, κυρίως λόγω της δυνατότητας χρήσης κάρτας Transflash. Ένας από τους λόγους που πήρα αυτό το κινητό είναι για χρήση ως mp3 player, το εξόπλισα με μνήμη 1GB την οποία γέμισα με 800 τραγούδια, και μπορώ να ακούσω μόνο 30 τη φορά, και πρέπει να διαλέγω ένα ένα αυτά που θέλω, από ένα κατεβατό με, πχ, 200 τραγούδια.

...τα είπα και ξαλάφρωσα!

Πάντως αν θέλεις να σου δείξω κάτι συγκεκριμένο, εδώ είμαι.

 

Ρε συ vananick, δεν καταλαβαίνω τι το θες το adaptor. Όντως η θύρα του είναι ίδια με όλα τα νέα Samsung, και σου δίνει καλώδιο USB όταν το αγοράζεις. Είμαι σίγουρος πως θα υπάρχει και στα μαγαζιά με κινητά. Το adaptor που κολλάει;

Live long and prosper...
Link to comment
Share on other sites

ayta poy les spock ta eixe kai to e900 poy eixa kai einai ontws spastika, vevaia oxi kati to tragiko (an exaireseis ayto me ta mp3 poy einai simantiko). exo to n73 m.e. kai parolo poy theoritika exei ta panta, den trelainomai kiolas kai den to exo voleytei idiaitera kirios logo toy megethoys kai toy varoys toy (kathoti exo idiiatera evaisthitoys karpoys logo tenontitidas)..fisika gia toys perissoteroys eidika to varos toy den einai tromero alla emena den me voleyei.. kai ayto poy exei entiposiasei sto samsung pio poli apoooola einai ta 65 gr :)

antikeimenika, einai akros entiposiako to varos toy...

 

en oligois.. pisteyete pos i metavasi apo to n73 sto samsung axizei to kopo? ektos apto thema ton diastasewn k toy varoys.. to anoixto logismiko den einai thema giati den vazo efarmoges ktl idiatera..

 

katalavaino vevaia pos einai ipokeimeniko to thema, entoytois tha mendiefere i apopsi sas.. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε spock να σου πω που κολαει το ανταπτορακι. Ειχα το motorola v360 που εχει μινι usb, ειχα λοιπον και το ανταπτορακι στο πορτοφολι και οπου βρισκομουν μπορουσα ευκολα και γρηγορα να το συνδεσω με ενα η/υ, να το φορτισω και να βαλω αρχεια οτιδηποτε. Που να κουβαλας ολοκληρο καλωδιο. Ασε που ταυτοχρονα ειχα μαζι μου και usb stick. Εγω παντως θα βαλω 2gb μνημη (ειδα απο την ιδια την samsung οτι παιρνει 2gb, και μου ειπαν απο την euroelectronics καπως ετσι οτι δεν υπαρχει ανταπτορακι). Φιλε μπλε φεγγαρι αξιζει πιστευω εγω βεβαια. Ειναι πολυ μικρο και ειναι αρκετα εξοπλισμενο τεχνολογικα, σε καλη τιμη οποτε η γνωμη μου ειναι οτι λεει.
Motorola XOOM 3G
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα το κινητάκι και έχω να πω πως είναι μεγάλη έκπληξη!!!Όταν το πρωτοείδα δε μου γέμισε καθόλου το μάτι αλλά τελικά η σχέση μεγέθους-δυνατοτήτων-τιμής είναι η καλύτερη δυνατή!Και σε σχέση με το προηγούμενο μου E760 έχει κάνει άλματα η Samsung(ηχείο, μενού και άλλες λεπτομέρειες). Απορία, αν επιλέξω να είναι συσκευή αποθήκευσης, μπορώ να το συνδέσω στο pc χωρίς να υπάρχει εγκατεστημένο το πρόγραμμα? Τέλος, το manual είναι τρελό χάλι!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, που δεν είχα ποτέ πριν Samsung, τα βλέπω πρώτη φορά, και αναρωτιέμαι αν είναι τόσο δύσκολο να βάλουν μια επιλογή στα settings. Αλλά δεν είναι και τίποτα το τραγικό. Το Motorola L7 SLVR που είχα πριν, είχε περισσότερες ιδιοτροπίες, αλλά μετά από λίγο καιρό χρήσης, τις ξεχνάς.

Για εμένα, το μέγεθος και το βάρος του κινητού είναι πρωτεύουσας σημασίας, και το Samsung είναι το μόνο που, πραγματικά, μπορείς να το βάλεις στην τσέπη και να ξεχάσεις ότι το έχεις (μου έχει τύχει και να το ψάχνω). Και βέβαια, δε μπορείς να καταλάβεις για τι μέγεθος μιλάμε, εάν δεν το πιάσεις στα χέρια σου. Αν, δε, το βάλεις δίπλα δίπλα με το τωρινό, ή τύχει και πιάσεις άλλο κινητό, τότε θα βάλεις τα γέλια.

Για το υποκειμενικό του θέματος, θα συμφωνήσω, γι'αυτό και επιμένω πως πρέπει να το πιάσεις και να το χρησιμοποιήσεις για λίγο. Απ'ότι θυμάμαι, ο Γερμανός έλεγε για "test drive" κινητών` μπορείς να πας σε ένα κατάστημα να δεις αν γίνεται. Αν όχι, έλα να δεις το δικό μου! :p

Για το θέμα μνήμης, όταν το πήρα, ο υπάλληλος πήρε τηλέφωνο μέχρι και τη Samsung για να επιβεβαιώσει πως δεν παίρνει Transflash 2GB. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις, 25 ευρώ έχει. Το adaptor ακόμα δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή έβαζες το κινητό να κρέμεται από το mini-USB;

Το manual είναι όντως πολύ 'Σπαρτιάτικο', αλλά τα μενού είναι πολύ εύκολα, και βρίσκεις τα πάντα χωρίς πρόβλημα, ευτυχώς. Αν επιλέξεις "storage device", όντως, το συνδέεις στο PC χωρίς εγκατάσταση προγράμματος ή drivers, και το βλέπει σαν εξωτερικό δίσκο. Αρκεί, βέβαια, να έχεις κάρτα μνήμης. Μπορείς να μεταφέρεις αρχεία από τη μνήμη του κινητού στην κάρτα, και το αντίστροφο, με μία απλή επιλογή στα 'Options'.

Το ζήτημα μετάβασης, είναι υποκειμενικό. Αν είσαι ικανοποιημένη από το N73, και το E590 δεν προσφέρει τίποτα επιπλέον, εκτός του σημαντικά μικρότερου μεγέθους/βάρους. Αν αυτό σε ικανοποιεί, μείνε με αυτό. Όπως και να έχει, όμως, επαναλαμβάνω πως δε βλέπω να μετανιώνω που το πήρα.

Live long and prosper...
Link to comment
Share on other sites

Ναι spock "το κρεμαγα" στη μινi usb αλλα ηταν τοσο μικρο που το ειχα συνεχεια μαζι μου. Παιδια παιρνει 2gb το εχω επιβεβαιωσει και απο την samsung την ιδια και απο αλλες πηγες.
Motorola XOOM 3G
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και γω το κινητό χτες και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές.

 

Μια απορία μόνο. Κατέβασα απο το σαιτ της samsung το λογισμικό, συνέδεσα το κινητό στο pc αλλά δεν μπορώ να του περάσω μέσα φωτογραφίες που θέλω. Μp3 βάζω κανονικά, αλλα όταν πάω να περάσω στο φάκελο των φωτογραφιών κάποιες εικόνες jpeg μου βγάζει μήνυμα ότι είναι λάθος φορμάτ ή κάπως έτσι.... Οι φωτογραφίες που βγάζει το κινητό είναι και αυτές σε jpeg αρα λογικά δε στέκει αυτό (καλα μπορεί να λεω και μπουρδες γιατι είμαι λίγο άσχετος με κινητά :X)

 

Και κάτι ακόμα, ξέρετε που μπορούμε να βρούμε themes η παιχνίδια για το κινητό? Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

idika se aspro einai poli omorfo to thema einai oti exei apisteyto mikro megethos kai den mporo na katalabo pos se terteio megethos xoresan ola ayta gia mena einai to pio plires kinito stin agora aythn tin stigmi an balis cam mnimi megethos poy exei kai se sxesi panta me ta leyta an den kano lathos kanei 230 eyro peripoy

 

 

ego prosopika panta o proto poy koitw se ena kinito einai to megethos prosopika nokia me teteia megethi poy exei pote den tha eperna kai den paei na eftiaxne kai kafe ti na leei... toys teleyteous mines exei apisteyth ekselisi h samsung kai mprabo tis

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN73-1/4.0727.2.2.1 Series60/3.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

na rwthsw kati? ta koumpia tou pws einai?mporeis dld na steileis eukola k grigora polla minimata? episis posa minimata xwraei sta eiserxomena?

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN73-1/4.0727.2.2.1 Series60/3.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

na rwthsw kati? ta koumpia tou pws einai?mporeis dld na steileis eukola k grigora polla minimata? episis posa minimata xwraei sta eiserxomena?

ναι μπορεις.

Τα πληκτρα του ειναι αρκετα ανετα, παρα το μικρο μεγεθος του τηλεφωνου :)

συνολικα (δηλ. εισερχομενα, εξερχομενα, απεσταλμενα, προχειρο κλπ) χωραει 200 sms + οσα χωραει η καρτα sim σου.

Το μονο "κακο" με τα sms ειναι οτι πρωτα αποθηκευονται στην καρτα sim και οταν αυτη γεμισει τα επομενα πανε στο τηλεφωνο.

μαλιστα δεν υπαρχει επιλογη να αλλαξει αυτο, αλλα μπορεις να απο μονη σου να τα αντιγραψεις απο τη sim στο κινητο :happy:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, τα πλήκτρα του είναι πολύ άνετα. Βολεύομαι πολύ περισσότερο με το 590 παρά με το παλιό μου SLVR L7, που έχει και πολύ μεγαλύτερα πλήκτρα, και είναι και ψιλο-παντόφλα σε μήκος.

Τα SMS είναι όντως 200, και το θέμα με την αποθήκευση των SMS το έχω αναφέρει 3-4 φορές... αλλά... το κινητούλι είναι γλυκούλι, σε κάνει να θες να το πασπατεύεις, και η μεταφορά των SMS από τη SIM στη μνήμη είναι μια δικαιολογία... :D

Live long and prosper...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN73-1/4.0727.2.2.1 Series60/3.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

euxaristw poli gia tis ameses apantiseis sas! skeftomai na tsimpisw kiegw to kinitaki k na to exw parallhla me to n73.. tha epanelthw me tis entupwseis mou..

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN73-1/4.0727.2.2.1 Series60/3.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

euxaristw poli gia tis ameses apantiseis sas! skeftomai na tsimpisw kiegw to kinitaki k na to exw parallhla me to n73.. tha epanelthw me tis entupwseis mou..

τσιμπα το και δε θα το μετανιωσεις :p

το n73 θα σου φανει παντοφλα μπροστα του :lol:

Link to comment
Share on other sites

diladi to e590 trabaei binteo megalitero apo 176*144?ego nomiza oti trabaei mono toso gia ayto den to perna.alla tora mallon tha to tsimpiso k 220 apo tim

μεγιστη αναλυση βιντεο: 352x288 @ 15fps :wink:

 

Link to comment
Share on other sites

k kati teleytaio zoom exei sta 3mp?kai sto binteo se terma analisi

στις φωτο εχει 14 βηματα ζουμ, οχι 14x :p , αλλα 14 στασεις μεγεθυνσης της εικονας (πως να το πω...)

στο βιντεο για να δω....

....

....

εχει το ιδιο με των φωτογραφιων και μαλιστα μπορεις να κανεις zoom in/out ακομα και κατα τη διαρκεια της βιντεοσκοπησης!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-E590

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...