Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για εμένα αναμφισβήτητα η Q-Telecom έχει την καλύτερη ποιότητα στις κλήσεις και πιστεύω ότι είναι εφάμιλλη με αυτή του ΟΤΕ.

Επιπλέον, όταν καλείς κινητό, πάντα εμφανίζει τον αριθμό του σταθερού σου σε αυτόν που καλείς!;)

Επίσης, όσον αφορά τις κλήσεις προς σταθερά, είμαι πολύ ευχαριστημένος και με την Lannet, τόσο για κλήσεις από το σπίτι μέσω του 1780 όσο και μέσω της κάρτας Lannet Ego από καρτοτηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχω δοκιμάσει έχει πολύ καλή ποιότητα, Χρέωση ανα δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο ,ίδια τιμη αστικά υπεραστικά , Ελάχιστο χρόνο στα κινητά 30 δευτ. αναγνώριση , αλλά προς το παρόν στα κινητά είναι ακριβώτερη από τον ΟΤΕ ( έτσι πέρνω τα κινητά με τον ΟΤΕ)
Link to comment
Share on other sites

Και να υπάρξει θα είναι ένα και θα περιλαμβάνει όλες τις υπηρεσίες (ADSL, Voice). Επιπλέον θα έχει και ένα λογαριασμό. Άσε και εγώ ήμουν σε εναλλακτικό, τόσο ως πελάτης όσο και ως εργαζόμενος και γνωρίζω καλά το... πόνο του καταναλωτή να πληρώνει τα κερατιάτικα του λογαριασμού 2 και 3 φορές σε ΕΛΤΑ και Τράπεζες.

 

Τέλος είναι προτιμότερο σε θέμα ποιότητας γραμμής να έχει ένα και μόνο πάροχο με LLU παρά ένα οποιονδήποτε με Προεπιλογή ή κωδικό.

 

Προσωπικά περιμένω πότε η FORTHnet θα μπει στο κέντρο του Βύρωνα για να τα μεταφέρω όλα.

 

Δεν γνωριζω τι 'παιζει' στην ποιοτητα αλλα οσον αφορα την εξοφληση των λογαριασμων, με παγια τραπεζικη εντολη δεν υπαρχει προμηθεια.

Καποιοι παροχοι παντως κανουν ειδικες συμφωνιες με τις τραπεζες για μηδενικη ή πολυ μικρη προμηθεια ενω περα απ'αυτο υπαρχει και η πιστωτικη ως μεσο πληρωμης αλλα και το winbank easypay :O

 

O ενιαιος λογαριαμος παντως αποτελει κινητρο οπως διαπιστωνω...ακομη και οι τιμες να μην ειναι τοσο φθηνες ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

θέλω να ρωτησω το εξής απλό.

Μπορειτε να μου πειτε, συμφωνα με προσωπικη εμπειρια , ποια εταιρεία εχει την καλύτερη ποιότητα ήχου εφάμιλλη με του ΟΤΕ ?

 

Επισης τι νομιζετε οτι ειναι προτιμοτερο ? Ο προπληρωμενος χρονος ή οχι ?

Link to comment
Share on other sites

...Αυτή που έχω στην υπογραφή μου έχει την καλύτερη ποιότητα, και δεν έχει κουλές χρεώσεις. Βέβαια παρέχει αστική μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη δυστυχώς..

 

Είναι και αρκετά φτηνή.

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

...Αυτή που έχω στην υπογραφή μου έχει την καλύτερη ποιότητα, και δεν έχει κουλές χρεώσεις. Βέβαια παρέχει αστική μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη δυστυχώς..

 

Είναι και αρκετά φτηνή.

 

Ε τοτε δεν λεει! Λεμε πανελλαδικη καλυψη και αστικη. Παντως εγω που κοιταω λεω για forthnet i cosmoline και μαλλον για forthnet 60%. Εχει και καλο πακετο με τον τελευταιο καταλογο η forthnet για αστικα + εθνικα

Επισης ειναι και η HOL που δινει και 10 ευρω το μηνα δωρο. Αυτη τι λεει?

Απατη ειναι η δουλεια??

 

Οι γνωμες σας?

Link to comment
Share on other sites

Καλός τιμοκατάλογος της forthnet?...Νομίζω ότι αν είναι να μπεις στην διαδικασία να πληρώνεις πάγια, καλύτερα είναι τα ενιαία προγράμματα της Cosmoline.

 

Fabo, που είσαι παιδί μου να διαφωτίσεις τον άνθρωπο? :)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος κι από το σήμα της forthnet, εκτός κι αν έγινε κάποια αλλαγή προσφάτως. Προσωπικά θεωρώ πολύ καλό και το σήμα της vivodi αν και τα πάντα επηρεάζονται και από την περιοχή.
Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Εγω Πατρα ειμαι. Και δεν εχω ιδεα ποια απο ολες τις εταιρειες εχει καλο ήχο ή όχι. Για την Cosmoline που λετε δεν νομιζω να εχει πακετο Αστικο+Εθνικο δικτυο μαζι ή δεν το προσεξα. Για την HOL εχουμε τιποτα ή δεν αξιξει τον κοπο να μιλαμε? Οσο για VIVODI δεν εχω κοιταξει ακομα. Θα ριξω κ εκει μια ματια να δω.
Link to comment
Share on other sites

Μακριά από ΑΛΤΕΚ παιδιά. Είναι οι χειρότεροι κλέφτες. Την έχουν πατήσει δυστυχώς γνωστοί μου..
Link to comment
Share on other sites

Μακριά από ΑΛΤΕΚ παιδιά. Είναι οι χειρότεροι κλέφτες. Την έχουν πατήσει δυστυχώς γνωστοί μου..

 

 

 

Οταν κατηγορουμε καποιον καλο ειναι να παραθετουμε και ενα δυο στοιχεια.Οχι οποιον παρει η φορα.:) Δεν εχω altec αλλα καποτε που ειχα μια χαρα ηταν.:)

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να μαθω για Πατρα και αστικα τηλεφωνα ποιος παροχος ειναι ο καλυτερος σε σχεση τιμων και ποιοτητας ηχου???

 

Μετα για συνδυασμο αστικων + εθνικων κλησεων ποιος?

 

Ευχαριστω και περιμενω να με διαφωτισετε.

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από ΑΛΤΕΚ παιδιά. Είναι οι χειρότεροι κλέφτες. Την έχουν πατήσει δυστυχώς γνωστοί μου..

Εγώ έχω ALTEC και είναι μια χαρά (σταθερή και φοιτητικό ADSL)! Τι συμπέρασμα βγάζεις τώρα εσύ? :wacko:

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Καλός τιμοκατάλογος της forthnet?...Νομίζω ότι αν είναι να μπεις στην διαδικασία να πληρώνεις πάγια, καλύτερα είναι τα ενιαία προγράμματα της Cosmoline.

 

Fabo, που είσαι παιδί μου να διαφωτίσεις τον άνθρωπο? :)

 

Eφτασα κι εγω...:D (συγγνωμη που καθυστερησα :O )

 

Λοιπον, με μια προχειρη ματια στα νεα προγραμματα της Forthnet διαπιστωνω πως σε σχεση με τα αντιστοιχα της Cosmoline ΔΕΝ συμφερουν.

 

αναλυτικοτερα,

FORTHnet αστικά vs. Cosmoline PlusXXXX

 

1.

H FORTHnet δινει λιγοτερα λεπτα ομιλιας με περισσοτερα χρηματα σε σχεση με τα αντιστοιχα προγραμματα της Cosmoline.

 

2.

Στην FORTHnet ο ρυθμος χρεωσης των αστικων κλησεων ειναι ΑΝΑ ΛΕΠΤΟ και εντος προπληρωμενου χρονου και εκτος.

Στην Cosmoline ο ρυθμος χρεωσης για τον δωρεαν χρονο ομιλιας ειναι ανα δευτερολεπτο ενω μετα τον δωρεαν χρονο ειναι ανα λεπτο για τα 2 πρωτα λεπτα και μετα ανα δευτερολεπτο (οπως στον ΟΤΕ).

 

3.

Στην FORTHnet η χρεωση των αστικων κλησεων μετα τον προπληρωμενο χρονο ειναι υψηλη. (0,0286 €/λεπτο)

Στην Cosmoline οι χρεωσεις ξεκινουν απο 0,0280 €/λεπτο και φθανουν μεχρι και 0,0259 €/λεπτο αναλογα με το προγραμμα που θα επιλεγει.

 

4.

Στην FORTHnet δεν υπαρχουν κλιμακωτες χρεωσεις.

Στην Cosmoline οι χρεωσεις ειναι κλιμακωτες σε ολες τις κατηγοριες κλησεων.

 

5.

Στην FORTHnet οι χρεωσεις ειναι ιδιες ολες τις ημερες.

Στην Cosmoline οι χρεωσεις ειναι χαμηλοτερες τα Σ/Κ και τις Αργιες.

 

6.

Η FORTHnet εχει ακριβες χρεωσεις για διεθνεις κλησεις.

Η Cosmoline εχει φθηνοτερες. :p

 

7.

Στην FORTHnet η αλλαγη σε 'μικροτερο' οικονομικο προγραμμα (δηλαδη με μικροτερο παγιο) γινεται μονο μετα απο 4 μηνες και με κοστος 1 €.

Στην Cosmoline η αλλαγη γινεται απο την 1η του επομενου μηνα (με κοστος 2,38 €).

 

8.

Η FORTHnet εχει φθηνοτερες χρεωσεις για κινητα τηλεφωνα (εντος Ελλαδος) ενω η Cosmoline δεν εχει μειωσει τις τιμες (ακομη).

 

 

Ειδικοτερα το προγραμμα FORTHnet αστικά 140 εχει μηνιαιο παγιο 3,60 € ενω η Cosmoline παρεχει το Cosmoline Plus120 χωρις μηνιαιο παγιο και με τα πλεονεκτηματα που αναφερθηκαν παραπανω.

 

 

Αυτο που ειναι αξιο σχολιασμου ειναι ληστρικη χρεωση ανα λεπτο που εως τωρα εφαρμοζονταν μονο απο μικρες εταιριες, την Tellas και τα προπληρωμενα πακετα του ΟΤΕ. :mad:

Λιγη αξιοπρεπεια ρε παιδια ;)

Link to comment
Share on other sites

Ας περασουμε τωρα στο FORTHnet εθνικά που στοχο εχει να 'χτυπησει' τα προγραμματα του ΟΤΕ κατι το οποιο το καταφερνει με λιγο πιο χαμηλες τιμες στον προπληρωμενο χρονο αλλα και μετα το περας αυτου (αφου ο ΟΤΕ μετα απο τον προπληρωμενο χρονο του προγραμματος εχει τις χρεωσεις βασικου προγραμματος).

 

Μιας και η Cosmoline δεν διαθετει προγραμμα με δωρεαν χρονο για αστικα και υπεραστικα μαζι αλλα μονο για αστικα ή για το συνολο των εθνικων προορισμων (αστικα-υπεραστικα-κινητα) η συγκριση δεν μπορει να γινει αμεσα.

 

Στην παραπανω περιπτωση αυτο που μπορει να γινει ειναι να συνδιαστει ενα προγραμμα αστικων (PlusXXXX) με την υπηρεσια my: greece favourites ωστε ολα τα υπεραστικα τηλεφωνηματα να χρεωνονται ως αστικα.

Φυσικα αναλογα με το χρονο που καταναλωνει καποιος σε αστικα και υπεραστικα και αναλογα και με το πακετο το οποιο εχει επιλεξει μπορει να βγει πιο φθηνη η Forthnet ή η Cosmoline.

Aναλογα με την περιπτωση λοιπον καλο ειναι να γινονται και οι αναλογοι υπολογισμοι. :O

 

Tελος το FORTHnet εθνικά 540 με μηνιαιο παγιο 12,50 € ειναι ακριβοτερο απο το αντιστοιχο της Tellas το οποιο ειναι ελαχιστα πιο φθηνο (12 €) αλλα δινει συγκεκριμενο χρονο για αστικες κλησεις (420 λεπτα) και συγκεκριμενο για υπεραστικες (120 λεπτα). ;)

 

Αυτα τα ολιγα για τα νεα πακετα της FORTHnet. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε δεν λεει! Λεμε πανελλαδικη καλυψη και αστικη. Παντως εγω που κοιταω λεω για forthnet i cosmoline και μαλλον για forthnet 60%. Εχει και καλο πακετο με τον τελευταιο καταλογο η forthnet για αστικα + εθνικα

Επισης ειναι και η HOL που δινει και 10 ευρω το μηνα δωρο. Αυτη τι λεει?

Απατη ειναι η δουλεια??

 

Οι γνωμες σας?

 

FORTHnet 60%; Που το βρηκες αυτο; Στο site δεν αναφερεται κατι :confused:

 

Η HOL εχει ενιαια τιμη 0.0284 €/λεπτο για αστικα-υπεραστικα και ελαχιστη χρεωση το 1 δευτερολεπτο αλλα ακριβα κινητα.

Δεν εχει προπληρωμενα πακετα ομως.

Προσωπικα παντως μαλλον θα δοκιμασω το eVoice ετσι για να λεω οτι κανω κι εγω κλησεις μεσω internet :p

 

Τα 10 € παντως δεν τα δινει καθε μηνα αλλα μονο μια φορα (στην αρχη-και αν δεν βαλεις και Π.Φ. τοτε δινει μονο 3 €). :O

 

Στην περιπτωση σου (δηλαδη κλησεις αστικες-υπεραστικες) υπαρχουν δυο επιλογες:

 

1. Βαζεις κατι με χρεωση ανα κληση αν κανεις μεγαλες σε διαρκεια κλησεις (Altec, Teledome, Telepassport)

2. Bαζεις κατι με χρονοχρεωση. (συμφερουν τα προπληρωμενα πακετα αν υπαρχει σταθεροτητα στις αναγκες σου...δηλαδη Forthnet, Cosmoline και ισως GR540 της Τellas)

 

(παραλειπω καποιες μικρες εταιριες που κατα τη γνωμη μου δεν ειναι αξιοπιστες)

 

Αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

μια απορια. οταν η cosmoline λεει οτι σου δινει νούμερο, εννοεί οτι κοβεις τον ΟΤΕ;;;
Link to comment
Share on other sites

Η cosmoline εχει σταθερη σε ΟΛΗ την Ελλαδα?

μπορεις να κανεις αιτηση τηλεφωνικα? αν ναι μπορεις να την επιλεξει και με π.φ τηλεφωνικα

SMILE, LIFE IS NICE
Link to comment
Share on other sites

μια απορια. οταν η cosmoline λεει οτι σου δινει νούμερο, εννοεί οτι κοβεις τον ΟΤΕ;;;

 

Nope. Απλα εχεις ενα δευτερο, νεο νουμερο της μορφης 212 212 7xxx αν θυμαμαι καλα.

Τo LLU απ'οσο γνωριζω βρισκεται υπο αναπτυξη παντως οποτε καποια στιγμη θα γινει και αυτο. :O

Link to comment
Share on other sites

Η cosmoline εχει σταθερη σε ΟΛΗ την Ελλαδα?

μπορεις να κανεις αιτηση τηλεφωνικα? αν ναι μπορεις να την επιλεξει και με π.φ τηλεφωνικα

 

Ακριβως, η Cosmoline εχει πανελλαδικη καλυψη και οι αιτησεις γινονται παντα τηλεφωνικα (εκτος κι αν την κανεις σε καταστημα) ειτε θελεις Π.Φ. με το προγραμμα σου ειτε οχι. :O

Link to comment
Share on other sites

adsl η cosmoline προβλέπεται να έχει??

 

Nαι. Παρολο που οι φημες τοποθετουσαν την εναρξη μεσα στο Σεπτεμβρη, μαλλον επεσαν εξω.

Προς το παρον μπορεις να συμπληρωσεις μια φορμα εκδηλωσης ενδιαφεροντος με ενα τηλ. στο cc (13803) :O

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος απο εμπειρια ποια εταιρεια θεωρειται καλυτερη στο θεμα της ποιοτητας και καθαροτητας ηχου κατα την κληση? Ενδιαφερομαι για προγραμμα απεριοριστης διαρκειας με 10 ευρωλεπτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...