Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για αστικά και κινητά προτείνω ανεπιφύλακτα lannet που έχει πολύ καλή ποιότητα (λίγο αντίλαλο μόνο στα κινητά), και εντελώς διαφανή αναλυτική κατάσταση κλήσεων (για όλες τις κλήσεις).

Κλήσεις προς κινητά ανά 1'' χωρίς ελάχιστη χρέωση.

Δυνατότητα εξόφλησης του λογαριασμού με κατάθεση στην Τράπεζα Πειραιώς χωρίς προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδη ειμαι και λιγο χαιβάνι :stupid: πως μπορω να κανω συγκριση μεταξυ 2 εναλλακτικων που εχουν διαφορετικο βήμα χρεωσεις.

 

Π.χ. αν μια εχει χρεωση ανα 9δευτερα και η αλλη ανα 6δευτ ή ανα 1δευτ πως θα ξερω τι με συμφερει συνολικα το μηνα; Ποια αριθμητικα η διαφορα στην χρεωση τους; :cry:

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sakaflias

 

Επειδη ειμαι και λιγο χαιβάνι :stupid: πως μπορω να κανω συγκριση μεταξυ 2 εναλλακτικων που εχουν διαφορετικο βήμα χρεωσεις.

 

Π.χ. αν μια εχει χρεωση ανα 9δευτερα και η αλλη ανα 6δευτ ή ανα 1δευτ πως θα ξερω τι με συμφερει συνολικα το μηνα; Ποια αριθμητικα η διαφορα στην χρεωση τους; :cry:

 

 

Είναι κυρίως θέμα προσωπικής σου κρίσεως. Συνήθως όσο μεγαλύτερη είναι η διάρκεια της μονάδας τόσο μικρότερη είναι η ανά λεπτό χρέωση, οπότε σε συμφέρει αν κάνεις μεγάλες κλήσεις. Αν κάνεις μικρές κλήσεις σε συμφέρει όσο το δυνατόν πιο ακριβής χρέωση.

 

Σκέψου τι σου ταιριάζει μόνος σου.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι ένας μέσος καταναλωτής νομίζω οτι το καλύτερο απ'όλα είναι να πληρώνεις αυτό ακριβώς που μιλάς. :luck:

Αρα ανα δευτερόλεπτο πιστευω οτι ειναι το καλυτερο.

Ευχαριστω παντως

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Και για να μη γίνει παρεξήγηση τωρα που τα κοιταξα ακόμα μια φορά....το ζητούμενο είναι να εχουμε καλυτερες υπηρεσιες και στην καλυτερη τιμη (απ'ότι μερχι τωρα στον ΟΤΕ). :p

Το συμπέρασμά μου ειναι οτι σ'όλες τις εταιρείες θα έχουμε πανω κάτω την ίδια μείωση στις τιμες του τηλεφωνου μας και εξαρτάται σε πιο σημειο είμαστε για να πουμε και για την ποιότητα του ήχου κ.λ.π

Βέβαια εδω και λίγο καιρό άρχισαν και......διαφοροποιήσεις σε υπηρεσίες και έχουμε να δούμε πολλα στο μέλλον :wacko:

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

κοίτα μην περιμένεις από τη μια στιγμή στην άλλη θαύματα, για εταιρίες μιλάμε, σίγουρα ο ΟΤΕ έχει το πιο πλήρες και αξιόπιστο δίκτυο...

όμως από τις άλλες εταιρίες η Τελεπάσπορτ θεωρώ ότι είναι η πιο αξιόλογη...

μην ξεχνάς ότι έχει προϊόντα που άλλη εταιρία δεν έχει, ούτε ο ΟΤΕ, όπως πχ το sdsl...

www.cityshop.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον entypois

 

κοίτα μην περιμένεις από τη μια στιγμή στην άλλη θαύματα, για εταιρίες μιλάμε, σίγουρα ο ΟΤΕ έχει το πιο πλήρες και αξιόπιστο δίκτυο...

όμως από τις άλλες εταιρίες η Τελεπάσπορτ θεωρώ ότι είναι η πιο αξιόλογη...

μην ξεχνάς ότι έχει προϊόντα που άλλη εταιρία δεν έχει, ούτε ο ΟΤΕ, όπως πχ το sdsl...

 

 

Μπορει να εχει καλες τιμες καθως και sdls αλλα απο ποιοτητα, τουλαχιστον εδω που ειμαι εγω..χαλια). Εξαλλου ουτε αστικες εχει(αν καποιος δουλευει αρκετα με αυτες). Νομιζω οτι ολες οι εταιρειες εχουν κατι καλο ωστενα διαφερουν μεταξυ τους

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το κυριότερο είναι ότι έχει τις καλύτερες τιμές, ακόμα και χωρίς αστική συμφέρει περισσότερο από κάθε άλλη εταιρεία σταθερής τηλεφωνίας...
www.cityshop.gr
Link to comment
Share on other sites

Kαλα αλλα τουλαχιστο μπορει να μην κοροιδευει το κοσμακη που τυχαινει να ειναι και πελετες τους με τις ΑΣΤΙΚΕΣ κλησεις?

Γιατι εχει καταντησει ανεκδοτο στην περιπτωση για ενα με εναμιση χρονο που τους πληρωνω!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Το λεει οτι δεν έχει αστικές αλλα συμπληρώνει οτι σε σύντομο διάστημα θα βάλει.....και όπως λεει ο φίλος, περιμένουμε εναμιση χρονο τωρα ακι ακόμα τίποτα!
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sakaflias

 

Το λεει οτι δεν έχει αστικές αλλα συμπληρώνει οτι σε σύντομο διάστημα θα βάλει.....και όπως λεει ο φίλος, περιμένουμε εναμιση χρονο τωρα ακι ακόμα τίποτα!

 

 

Δε θυμάμαι κάτι τέτοιο. Θυμάμαι που έλεγαν ότι δεν το θεωρούν απαραίτητο γιατί δεν έχει μεγάλο όφελος για τους πελάτες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δικιο αυτο έλεγαν(οτι δεν συμφέρει) αλλα οι συνεργατες της εταιρείας μας ελεγαν οτι αργότερα θα βάλουν. :down:

Αναρωτιέμαι..πώς δεν συμφέρει αν κάποιος χρησιμοποιει αρκετα τα τοπικα(αστικα); δηλαδη αν αγοραζα ενα ρουχο απο ένα μαγαζι και μου έδιναν 8%εκπτωση θα τους έλεγα δεν θέλω! :!:

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Σε δικες μου ερωτησεις κατα καιρους μου απαντουσαν οτι θα μπουν συντομα!

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΟΦΕΛΟΣ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΡΙΝΩ ΕΓΩ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ!

Ειναι οι μοναδικοι που δεν εχουν...οι ειναι λαλακες που εχουν?

ΟΧΙ!Απλα σεβονται το πελατη και του δινουν την δυνατοτητα να επιλεξει..

Δεν θα αποφασιζει για μενα η teleps!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μη τα παίρνεις στο κρανίο κιολας! (πλακα κάνω).

Νομιζω οτι οι εναλλ.φορεις που δινουν αστικα επιδοτουν οι ίδιοι αυτες τις κλήσεις και ετσι δεν έχουν όφελος παρα ζημία.Αρα η telepassport για να μη χάσει δεν βάζει καθόλου αστικα.

Καλα κάναι αν έτσι νομίζει....αρκει να μη μας δουλευουν

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον elteo

 

Σε δικες μου ερωτησεις κατα καιρους μου απαντουσαν οτι θα μπουν συντομα!

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΟΦΕΛΟΣ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΡΙΝΩ ΕΓΩ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ!

Ειναι οι μοναδικοι που δεν εχουν...οι ειναι λαλακες που εχουν?

ΟΧΙ!Απλα σεβονται το πελατη και του δινουν την δυνατοτητα να επιλεξει..

Δεν θα αποφασιζει για μενα η teleps!

 

 

Η κάθε εταιρία παρέχει ότι υπηρεσίες θέλει.

Άμα δε σε ικανοποιεί δεν τη βάζεις.

Από κει και πέρα, αν σου είπαν θα βάλουν και δεν έβαλαν έχεις δίκιο να είσαι τσαντισμένος.

Προσωπικά έκρινα ότι κέρδος από τη φθηνότερη υπεραστική της αγοράς και τα φθηνότερη (τότε) κλίση προς κινητά, υπερκεράζει το ότι θα πληρώνω αστικές στον ΟΤΕ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον lewton

 

Η κάθε εταιρία παρέχει ότι υπηρεσίες θέλει.

Άμα δε σε ικανοποιεί δεν τη βάζεις.

Από κει και πέρα, αν σου είπαν θα βάλουν και δεν έβαλαν έχεις δίκιο να είσαι τσαντισμένος.

Προσωπικά έκρινα ότι κέρδος από τη φθηνότερη υπεραστική της αγοράς και τα φθηνότερη (τότε) κλίση προς κινητά, υπερκεράζει το ότι θα πληρώνω αστικές στον ΟΤΕ.

 

 

Hμουν και την εκοψα διοτι μου εκαναν και αλλη πονηρια..

Με χρεωσαν κληση σε κινητο στην Ιταλια με 0,24 αντι για 0,21 που πρεπει!

Οταν τους ρωτησα αντιμετωπισα παλιες συμπεριφορες ΟΤΕ!

Ωχ αδερφε κανεις λαθος κτλ κτλ!

Τους το τριψα στα μουτρα και μαζι και ενα εξωδικο...

Να δεις πως γινανε αρνακια!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Mπράβο σου. Πολυ καλα τους εκανες.

 

Α Ξ Ι Ο Σ Α Ξ Ι Ο Σ Α Ξ Ι Ο Σ !!!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να δούμε με τι ποσοστό Φ.Π.Α χρεώνουν οι εταιρείες σταθερής τηλεφωνίας τις υπηρεσίες τους. Π.χ η Telepassport και η Cosmoline χρεώνουν τον πελάτη της επαρχίας με 13% Φ.Π.Α. και όχι με 18%. Έτσι η τελική χρέωση είναι φθηνότερη.
ΘΡΥΛΕ ΘΕΕ ΜΟΥ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι λιγο παραξενο :wacko:

Νομιζω οτι απο τον νομο ειναι σταθερο αναλογα με το προιον το ΦΠΑ οποτε θα ειναι για ολους το ίδιο.

Βασικα δεν το έχω προσεξει αλλα εσυ που το είδες αυτο στον λογαριασμο σου; Και γιατι μονο στην επαρχία; :!:

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

μα το 18% δεν ισχύει για όλη την Ελλάδα, πχ αν πάς στον Γερμανό στην Ρόδο θα βρείς το ίδιο προϊόν 5% πιο φθηνό από Αθήνα επειδή σύμφωνα με τον νομο στις περιοχές που θεωρούνται παραμεθώριες και άγονες γραμμές το ΦΠΑ είναι 13% ωκαι οχι 18%
www.cityshop.gr
Link to comment
Share on other sites

Παιδία αυτό ισχύει σε όλες τις εταιρίες.
Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν έχει σχέση με το ποιά εταιρία έχεις...

Εξαρτάται από το πού διαμένεις...

Πιο συγκεκριμένα, υποτίθεται πως σε παραμεθώριες περιοχές (ως επί το πλείστον) πως πρέπει να έχεις "φορολογική ελάφρυνση".

Link to comment
Share on other sites

Από γνωστούς μου ξέρω ότι η Forthnet και η Lannet χρεώνουν με 18% ΦΠΑ το έχω δει και στους λογαριασμούς τους. Αντίθετα η Telepassport και η Cosmoline χρεώνουν με 13% και με αυτή τη χρέωση με τιμολογήσανε το μήνα Νοέμβριο.
ΘΡΥΛΕ ΘΕΕ ΜΟΥ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Το 13% ισχύει για τα νησιά του Αιγαίου και αν η εταιρία έχει έδρα σε ένα απο αυτά (νομίζω Κυκλάδες) τότε έχει τη δυνατότητα να το παρέχει. Για Lannet δεν είμαι και πολύ σίγουρος αλλά για FORTHnet ναι. Έχω στη Χιο και πληρώνω 13% ΦΠΑ. Τα λεφτά αυτά δε πάνε στην εταιρία...στον Χριστοδουλάκη πάνε!
Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...