Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά το μίλα αξίζει;

Εγώ έχω τώρα τελεπαςς με 1787, πολλά τηλ. αστικά και υπεραστικά αλλά και εξωτερικό(RU), ΤΙ ΝΑ ΚΆΝΩ; να βάλω προεπιλογή το μίλα;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι η ποιότητα είναι χάλια στα κινητά?

 

Μάλλον εννοεί ότι οι ελάχιστοι ρυθμοί χρέωσης είναι χάλια.

60'' έχουν όλοι, εκτός από Q που έχει 30'', νομίζω και η forthnet μέσω 2play.

 

Μόνο ο πΟΤΕς την έχει καταργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί ότι οι ελάχιστοι ρυθμοί χρέωσης είναι χάλια.

60'' έχουν όλοι, εκτός από Q που έχει 30'', νομίζω και η forthnet μέσω 2play.

 

Μόνο ο πΟΤΕς την έχει καταργήσει.

 

Ακριβώς αυτό εννοώ.

Με το MILA εχω ρυθμό χρέωσης ανα 60'' !!!

Επίσης ο ΟΤΕ χρεώνει 0,1658 € /λεπτο και η Lannet 0,1655. Αν είχε κάποια σημαντική διαφορά η Lannet ίσως και να την επέλεγα. Με την ίδια τιμή ομως.. δεν το κάνω.

 

 

@harrysvr

Αν τα αστικά και τα υπεραστικά σου υπερβαίνουν τα 15€ τον μήνα βάλε MILA.

 

Για Ρουμανία ή tp χρεώνει € 0,1785 και η Lannet € 0,194

 

Αρα:

-ΜILA για αστικουπεραστικά

-Κρατάς 1787 για Διεθνή

-1777 για κινητά στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό εννοώ.

Με το MILA εχω ρυθμό χρέωσης ανα 60'' !!!

Επίσης ο ΟΤΕ χρεώνει 0,1658 € /λεπτο και η Lannet 0,1655. Αν είχε κάποια σημαντική διαφορά η Lannet ίσως και να την επέλεγα. Με την ίδια τιμή ομως.. δεν το κάνω.

 

 

@harrysvr

Αν τα αστικά και τα υπεραστικά σου υπερβαίνουν τα 15€ τον μήνα βάλε MILA.

 

Για Ρουμανία ή tp χρεώνει € 0,1785 και η Lannet € 0,194

 

Αρα:

-ΜILA για αστικουπεραστικά

-Κρατάς 1787 για Διεθνή

-1777 για κινητά στην Ελλάδα

 

RU=russia, aw λες το μίλα να το βάλω προεπιλογή;

Link to comment
Share on other sites

RU=russia, aw λες το μίλα να το βάλω προεπιλογή;

 

Λογικά ναι, αφου ο κύριος όγκος σου ειναι αστικουπεραστικά.

Link to comment
Share on other sites

@teleps

 

 

 

τι εννοεις: "τα αστικά και τα υπεραστικά σου υπερβαίνουν τα 15€ τον μήνα βάλε MILA"?

 

στα 15 ευρω δεν περιλαμβανεται και το παγιο?

Link to comment
Share on other sites

@teleps

 

 

 

τι εννοεις: "τα αστικά και τα υπεραστικά σου υπερβαίνουν τα 15€ τον μήνα βάλε MILA"?

 

στα 15 ευρω δεν περιλαμβανεται και το παγιο?

15 πάγιο για το μίλα και το πάγιο του οτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Είμαι στα πρόθυρα μεταφοράς υπάρχουσας σύνδεσης ΙSDN από Θεσσαλονίκη σε άλλη πόλη (Σέρρες) και σκεφτόμουν να την κόψω τελικά και να κάνω νέα σύνδεση PSTN ή ΙSDN στο νέο μου σπίτι(Σέρρες).

 

Ερωτώ λοιπόν, ποια εταιρία με συμφέρει έχοντας υπόψη τα παρακάτω δεδομένα:

 

α) Δεν θέλω να πληρώνω Πάγιο ΟΤΕ

β) Δεν με ενδιαφέρει για τα επόμενα 3 έτη σύνδεση Ιντερνετ

γ) Θέλω σοβαρή εξυπηρέτηση πελατών

δ) Θέλω καθαρές γραμμές χωρίς προβλήματα

ε) Θέλω δωρεάν αστικές & υπεραστικές κλήσεις μηνιαίως

στ) Δεν με ενδιαφέρουν οι κλήσεις σε κινητά, χρησιμοποιώ κινητό

ζ) Όλα τα παραπάνω να μου κοστίζουν λιγότερο από ότι θα πλήρωνα στον ΟΤΕ

 

Ευχαριστώ

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Είμαι στα πρόθυρα μεταφοράς υπάρχουσας σύνδεσης ΙSDN από Θεσσαλονίκη σε άλλη πόλη (Σέρρες) και σκεφτόμουν να την κόψω τελικά και να κάνω νέα σύνδεση PSTN ή ΙSDN στο νέο μου σπίτι(Σέρρες).

 

Ερωτώ λοιπόν, ποια εταιρία με συμφέρει έχοντας υπόψη τα παρακάτω δεδομένα:

 

α) Δεν θέλω να πληρώνω Πάγιο ΟΤΕ

β) Δεν με ενδιαφέρει για τα επόμενα 3 έτη σύνδεση Ιντερνετ

γ) Θέλω σοβαρή εξυπηρέτηση πελατών

δ) Θέλω καθαρές γραμμές χωρίς προβλήματα

ε) Θέλω δωρεάν αστικές & υπεραστικές κλήσεις μηνιαίως

στ) Δεν με ενδιαφέρουν οι κλήσεις σε κινητά, χρησιμοποιώ κινητό

ζ) Όλα τα παραπάνω να μου κοστίζουν λιγότερο από ότι θα πλήρωνα στον ΟΤΕ

 

Ευχαριστώ

 

α) Άρα πρέπει να καλύπτεσε από ιδιόκτητο Forthnet/Tellas/hol/vivodi/κτλ. Στις Σέρρες (2321) ακόμα δεν γίνεται αυτό. Από Οκτώβριο-Νοέμβριο και μετά.

β) Εφόσον ισχύει το (α), επιλέγεις πακέτο full llu που υποστηρίζει μόνο τηλεφωνία. Προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Όλα τα πακέτα πλήρους αποδέσμευσης από ΟΤΕ, δίνουν adsl + τηλεφωνία.

γ+δ) Πραγματικά δεν μπορώ να πω κάτι συγκεκριμένο για το τι θα ισχύει από Οκτώβριο και μετά. Προβλήματα στο τηλεφωνικό κέντρο αντιμετωπίζουν αρκετές εταιρίες.

ε+στ) αφού ισχύουν (α)+(β) επιλέγεις πρόγραμμα με απεριόριστες αστικές+υπεραστικές.

ζ) εφόσον ισχύουν τα (α)+(β)+(ε) ισχύει το (ζ)

 

Όπως καταλαβαίνεις αυτή τη στιγμή αυτά που ζητάς ισοδυναμούν με τετραγωνοποίηση του κύκλου.

 

Προς το παρόν ενεργοποίησε καινούρια γραμμή PSTN από OTE στις Σέρρες και επέλεξε πρόγραμμα απεριόριστων αστικών-υπεραστικών (Mila/Lannet,Εθνικά24/Forthnet κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειδες τι ειπε ο "cuper" αλλα λογω κοστους και τεχνικα(προς το παρων δεν γινετε)

καλυτερα νέα σύνδεση PSTN ή ΙSDN στο νέο σου σπίτι(Σέρρες).

 

α) οπου θα πληρώσεις Πάγιο ΟΤΕ

β) αφου δεν θελεις Ιντερνετ (δεν σε συμφέρει να βαλεις εναλλακτικό) αρα κατα ανάγκη με επακ

γ) εξυπηρέτηση πελατών αναγκαστικά 134 του οτε

δ) αναγκαστικά οτε λογω του β.

ε) δωρεάν αστικές υπεραστικές με περίπου 15-19€ (παραπάνω απο το πάγιο οτε) με εναν εναλλακτικό

στ) οκ

ζ) σχεδον οχι, γιατι πας παγιο οτε + π.χ.(MILA λαννετ) με 15€ = περίπου 30€ το μηνα

 

ΟΧΙ μεταφορά καλύτερα μια νέα σύνδεση!!!!!!!!!!

αφου δεν θα κρατήσεις το ιδιο νούμερο ειναι άχρηστο , πληρώνεις τα ιδια λευτα , ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ να μπλεξεις (σε χρόνο)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη γρήγορη και λεπτομερέστατη απάντηση σε όλες τις ερωτήσεις μου!!

 

Δέσμιος του ΟΤΕ λοιπόν πάλι......πάω για μεταφορά της ISDN μου από Θεσ/νίκη στις Σέρρες μάλλον.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

β) Δεν με ενδιαφέρει για τα επόμενα 3 έτη σύνδεση Ιντερνετ

 

β)Η Forthnet έβγαλε πρόγραμμα Full llu μόνο με τηλεφωνία.

Αλλά θα πρέπει να περιμένεις να έρθει το ιδιόκτητο στις Σέρρες.

Αναμένουμε αντίστοιχα προγράμματα και από άλλες εταιρίες.

 

http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=201377

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα το μίλα, έχω επίσης teleps, το μίλα το έχω για τοπικά-υπεραστικά,

την teleps τη να την κάνω; να την βγάλω;(μου τη δίνει πολύ η χρέωση αποστολής λογαριασμού)

Υπόψιν καμμία απο τις δύο δεν έχω με προεπιλογή.

Επίσης θέλω να μου πείτε για κινητά τι να χρησιμοποιώ όπως επίσης και για εξωτερικό(RU-US-DK-HK), ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

β)Η Forthnet έβγαλε πρόγραμμα Full llu μόνο με τηλεφωνία.

Αλλά θα πρέπει να περιμένεις να έρθει το ιδιόκτητο στις Σέρρες.

Αναμένουμε αντίστοιχα προγράμματα και από άλλες εταιρίες.

 

http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=201377

 

Σύμφωνα με την εταιρία "Η υπηρεσία είναι διαθέσιμη και στις περιοχές που ακόμη δεν καλύπτονται από το ιδιόκτητο δίκτυο της εταιρίας, με κόστος 17,90 €/μήνα."

 

Όπερ σημαίνει πάλι πάγιο ΟΤΕ, και συνολικό κόστος 17,85 (ΟΤΕ PSTN) + 17,90 (Forthnet) = 35,75€/μήνα.....πολλά (περισσότερο από το 26,90€ μέσω ιδιόκτητου δικτύου της) ειδικά εάν δεν κάνεις πολλές κλήσεις.

 

Υπομονή λοιπόν έως Οκτώβριο....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

15 πάγιο για το μίλα και το πάγιο του οτε.

 

σορρυ παιδιά αλλά τοτε δεν συμφερει. 15 ευρώ συν 12-13 παγιο ΟΤΕ ειναι 27-28 σύνολο. Με τοσα λεφτα βαζω adsl και απεριοριστες κλησεις και τα 2 μαζι. Και με ον με 35 βαζω triple play

Link to comment
Share on other sites

σορρυ παιδιά αλλά τοτε δεν συμφερει. 15 ευρώ συν 12-13 παγιο ΟΤΕ ειναι 27-28 σύνολο. Με τοσα λεφτα βαζω adsl και απεριοριστες κλησεις και τα 2 μαζι. Και με ον με 35 βαζω triple play

Συμφωνώ ΜΟΝΟ αν μπορείς να αποδεσμευτείς απο τον Ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

σορρυ παιδιά αλλά τοτε δεν συμφερει. 15 ευρώ συν 12-13 παγιο ΟΤΕ ειναι 27-28 σύνολο. Με τοσα λεφτα βαζω adsl και απεριοριστες κλησεις και τα 2 μαζι. Και με ον με 35 βαζω triple play

 

Με 28 Ευρω δεν βαζεις adsl+κλησεις, με 40 + ναι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα το μίλα, έχω επίσης teleps, το μίλα το έχω για τοπικά-υπεραστικά,

την teleps τη να την κάνω; να την βγάλω;(μου τη δίνει πολύ η χρέωση αποστολής λογαριασμού)

Υπόψιν καμμία απο τις δύο δεν έχω με προεπιλογή.

Επίσης θέλω να μου πείτε για κινητά τι να χρησιμοποιώ όπως επίσης και για εξωτερικό(RU-US-DK-HK), ευχαριστώ.

 

Κινητά ΜΟΝΟ με ΟΤΕ

Εξωτερικό νομίζω η tp είναι η οικονομικότερη απο αυτές που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Κινητά ΜΟΝΟ με ΟΤΕ

Εξωτερικό νομίζω η tp είναι η οικονομικότερη απο αυτές που αναφέρεις.

Ανα λεπτό χρέωσης για κινητά το φθηνότερο φαίνεται το Mila αλλά λέει χρέωση ανα λεπτό, ο οτε έχει χρέωση ανα δευτερόλεπτο; εννοεί μετά το πρώτο λεπτό;

LANNET

http://i18.tinypic.com/53zwbhj.jpg

 

OTE

http://i15.tinypic.com/4v45745.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο οτε έχει χρέωση ανα δευτερόλεπτο; εννοεί μετά το πρώτο λεπτό;

 

Από το πρώτο δευτερόλεπτο. (δεν υπάρχει δηλαδή ελάχιστος χρόνος χρέωσης) ;)

 

EDIT

Δελτίο τύπου 29/12/2006 (δες την τελευταία πρόταση της 1ης παραγράφου)

 

Δελτίο τύπου 29/05/2007 : οι τιμές από 1/6/2007

Link to comment
Share on other sites

σορρυ παιδιά αλλά τοτε δεν συμφερει. 15 ευρώ συν 12-13 παγιο ΟΤΕ ειναι 27-28 σύνολο. Με τοσα λεφτα βαζω adsl και απεριοριστες κλησεις και τα 2 μαζι. Και με ον με 35 βαζω triple play

 

den einai mono thema xrimatwn. Zygizeis ti theleis k ti pairneis. Prin kana 4-mino eixa valei vivodi telefonet xoris pagio OTE. Ok, liga ta lefta alla den einai to idio.

An kopei to reyma den exeis tilefono (:X akomi k me ups gia poso tha milas i se mia anagki px seismos klp...min perimeneis tilefono), to router kollise 3-5 fores kai xreiazotan reset, ta proxorimena settings px Wifi einai gia PC users oxi gia asxetous (px. den tha to evaza stous goneis mou giati tha mperdevontousan k tha trexa ego na mpaloso katastaseis), i poiotita tis fonis den einai san tou OTE se kamia periptosi (alla ok apodekti) kai telos polles fores den mou ebgaze grammi se sigkekrimena noumera (trexa gyreve giati). To de support tis vivodi exei megalo provlima ipotheto logo fortou ergasias alla ego ti ftaio na perimeno 40-60 lepta gia na miliso me kapoion k akri na min vgei?!

Tin ksilono loipon k gyrizo se pagio tou OTE (k omos nai!) k parallila vazo to Mila tis Lannet gia dokimi, mias k akousa tosa kala gia tin poiotita tis fonis.

 

An theliso se alli grammi na exo internet k tzampa astika-iperastika tha valo k pali opoia etaireia exei paketo pou na kathetai ME pagio tou OTE.

 

Paidia oi allages apo paroxo se paroxo einai xronovores diadikasies k kollane gia plaka ston opoio ipallilo. Min kanete peiramata me sovara tilefona px douleias.

 

P.S. I ON einai 35 gia ton 1o xrono meta paei sxedon dipla lefta! Episis kapoies etaireies dinoun aperioristi diarkeia kliseon alla me xreosi ana klisi oxi teleios tzampa me to pagio tous. Den thimamai gia tin ON. Prosoxi loipon.

Link to comment
Share on other sites

Den kserw an exei ginei thema idi opote kai apla enas admin as me enimerwsei alla thelw na anaferw ton apisteuto xrono anamonis gia na topothetithei vivodi cable.

Tin aitisi tin exw kanei apo mesa martiou kai akoma perimenw na ginei i allagi. Simeioteon oti opote parw tilefwno na rwtiso pote tha ginei i egatastasi i apantisi tou ipallilou einai : tha perimenete ligo akoma logo fortou aitisewn..den gnorizo to pote alla blepw tin aitisi sas.

Kai opote zitiso na miliso me kapoion proistameno i apantisi einai: den iparxei auti i dinatotita.

Telos gia na mathw to autonoito diladi oti tha perimenw ligo akoma me exoune se anamoni kapou deka lepta me xrewsi parakalw.

Ekana kataggelia sto symboulio radiotileoptikwn epikoinwniwn alla akoma perimenw apantisi.

Telika to dikio mou tha to vrw pote;

Με εκτίμηση,

Dr. Dionisis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...