Jump to content

LG Viewty (KU990)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:!: Δύο θεματάκια που αποσχολούν πολύ κόσμο:

1. Ο ήχος της κάμερας

2. Παιχνίδια

 

Μόλις τελείωσα τις 200+ σελίδες του forum του WhatMobile :wacko:

 

1. Όπως αναφέρει ο capusr5 παραπάνω, η μοναδική λύση είναι η μετονομασία των ήχων του κλείστρου. Απλά το έγραψε πολύ χαλαρά, λες και είναι απλό να το κάνεις, ενώ από το παρακάτω thread φαίνεται οτι θέλει δουλειά, mobyexplorer και τα ρέστα και από τις απαντήσεις στο forum φαίνεται ότι δε δουλεύει σε όλους. Αν capusr5 έχεις βρεί πιο απλή μέθοδο παρακαλώ ενημέρωσέ μας.

(στη μεση περίπου το σχόλιο του bono9999 - δίνει και άλλο thread)

http://www.whatmobile.net/forumvb/showthread.php?t=23166&page=162

 

2. Μια καλή λύση είναι το βιντεάκι στο παρακάτω thread, χρειάζεται μια απλή εγγραφή στο facebook.com και να πάτε στη σελίδα του "Lg Viewty Fan", τα πάντα κατεβαίνουν αμέσως και φαίνεται να τα έχει τεστάρει.

http://www.whatmobile.net/forumvb/showthread.php?t=23166&page=195

 

p.s. capusr5 παρακάλω απάντησε... (η κάποιος άλλος που έχει δοκιμάσει το renaming).

 

Το μόνο που έκανα για τον ήχο της κάμερας είναι να κατεβάσω από το επίσημο site τον mobyexplorer και να πάω στο φάκελο με τους ήχους και να κάνω rename τα αρχεια (που κανονικά δεν σε αφήνει να το κάνεις χωρις το mobyexplorer). Τωρα αν παιζει κάτι με το firmware που γράφουν κάποιοι σε διάφορα forums δεν το γνωρίζω, απλά σε εμένα ήταν τόσο απλο που το έκανα σε 5 λεπτά! (Γι'αυτο και το έγραψα "χαλαρα")

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδιά επειδή μάλλον θα το αγοράσω τη Τρίτη το κινητό, αν μπορείτε απαντήστε μου στα παρακάτω:

 

1) Έχω το K800i μπορώ να μεταφέρω το τηλεφωνικό κατάλογο στο LG εύκολα; Να σημειώσω ότι η κάρτα Sim που έχω έχει δυνατότητα αποθήκευσης επαφών (δηλαδή κάτω από ένα όνομα 2-3 τηλέφωνα σε αντίθεση με τις παλιότερες κάρτες sim).

 

2) Ο τύπος μνήμης που "φορά" είναι ίδιος με αυτό του K800i?

 

3) Το πακέτο που αγοράσατε έχει επιπλέον extra μνήμη;

 

4) Το touchscreen δουλεύει αν κατάλαβα σωστά με το pen & τα δάκτυλα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή μάλλον θα το αγοράσω τη Τρίτη το κινητό, αν μπορείτε απαντήστε μου στα παρακάτω:

 

1) Έχω το K800i μπορώ να μεταφέρω το τηλεφωνικό κατάλογο στο LG εύκολα; Να σημειώσω ότι η κάρτα Sim που έχω έχει δυνατότητα αποθήκευσης επαφών (δηλαδή κάτω από ένα όνομα 2-3 τηλέφωνα σε αντίθεση με τις παλιότερες κάρτες sim).

 

2) Ο τύπος μνήμης που "φορά" είναι ίδιος με αυτό του K800i?

 

3) Το πακέτο που αγοράσατε έχει επιπλέον extra μνήμη;

 

4) Το touchscreen δουλεύει αν κατάλαβα σωστά με το pen & τα δάκτυλα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Γιάννης

 

apanto sta erotimata 3 kai 4. oxi den exei extra mnimi sto paketo. i othoni afis douleui apoklistika me daxtila. to penaki to xrisimopoieis mono gia na epeksergastis fotos i gia kati mikroskopiko opos gia minimata kai tetiou tipou leitourgies apo oti katalava.:) gia to erotima 2 an enoeis tin eksoteriki mnimi oxi den pairnei tin idia pairnei tin micro sd

Link to comment
Share on other sites

σχετικά όμως με τη 1η ερώτηση, εσύ όταν το αγόρασες τα τηλέφωνα που είχες στη Sim κάρτα σου, ήταν σαν "επαφές" ή με το κλασσικό τρόπο δηλαδή όνομα/τηλέφωνο...
Link to comment
Share on other sites

σχετικά όμως με τη 1η ερώτηση, εσύ όταν το αγόρασες τα τηλέφωνα που είχες στη Sim κάρτα σου, ήταν σαν "επαφές" ή με το κλασσικό τρόπο δηλαδή όνομα/τηλέφωνο...

 

to tilefono den to exo prosopika alla to ksero apo ton thio mou pou to exei. tora gia to erotima to proto den ksero katholou na sou apadiso......

 

alla tha to paro kai ego aftes tis meres einai apaixto

Link to comment
Share on other sites

κάτι άλλο....κάπου διάβασα ότι έχει text viewer που υποστηρίζει ακόμα και pfd;

 

Οντως και με καλη αποκριση, καθως και word excel

kOstAkhS
Link to comment
Share on other sites

orea:happy: euxaristoume poly leondim. oi nyxterines foto me to flash pos sou fanikan???:)

 

Αρκετά καλές. Όμως το φλας δεν φαίνεται να είναι όσο δυνατό όσο του Κ800 που είχα. Σε γενικές γραμμές η φωτογραφική μηχανή δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Πέρα από την μαγαλύτερη ανάλυση δεν προσφέρει τίποτα το εντυπωσιακό σε ποιότητα.

 

Τελικά την 4Gb SD την δέχεται αλλά αναγνωρίζει μόνο τα 2Gb...... Upgrade λογισμικού ΤΩΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια χάρη απο αυτους που ήδη έχουν την συσκευή...

 

Ειναι εύκολο να ρίξετε μια ματια στον φορτιστή και να μου πειτε τι γράφει στην ετικέτα στο σημείο που αναφέρει OUTPUT: x.y V == x.y A??

 

Ρωτάω γιατι απο από το ΠΛΑΙΣΙΟ που το πήρα έδιναν δώρο ένα bluetooth το οποίο έχει ακριβώς τον ίδιο φορτιστή, με μικρή διαφορα στα παραπάνω νουμερα, απο τον φορτιστή του viewty και φυσικά τους μπέρδεψα :)

Link to comment
Share on other sites

5.1V==0.7A:rolleyes:

 

Είσαι πρώτος! Ελπιζω οι δύο φορτίσεις που ηδη του έκανα του κινητού με τον φορτιστή του Bluetooth να μην έχουν σοβαρές επιπτώσεις :wacko:

 

Ευχαριστω για την γρήγορη απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έκανα για τον ήχο της κάμερας είναι να κατεβάσω από το επίσημο site τον mobyexplorer και να πάω στο φάκελο με τους ήχους και να κάνω rename τα αρχεια (που κανονικά δεν σε αφήνει να το κάνεις χωρις το mobyexplorer). Τωρα αν παιζει κάτι με το firmware που γράφουν κάποιοι σε διάφορα forums δεν το γνωρίζω, απλά σε εμένα ήταν τόσο απλο που το έκανα σε 5 λεπτά! (Γι'αυτο και το έγραψα "χαλαρα")

Πολύ όμορφα, αυτό ήλπιζα...

Να'σαι καλά, ευχαριστώ, αύριο το χτυπάω...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια θελω κι εγω να το αγορασω γιατι μου αρεσει πολυ αλλα με χαλαει αυτο με τον τηλεφωνικο καταλογο που δεν εχει ανα γραμμα τις ελληνικες καταχωρησεις! δεν εχουμε βρει τιποτα για να λυθει αυτο το προβλημα? πιστευω οτι ειναι δυσκολο αν εχεις 100-200 καταχωρησεις με ελληνικα ονοματα και προσπαθεις να κανεις scroll με το χερι στην οθονη για να καλεσεις αυτον που θελεις. λογικα θα πρεπει να χρησιμοποιεις και τα 2 χερια γιατι δεν υπαρχει πληκτρο που να το κανει ευκολα ετσι δεν ειναι?

 

Μπορείς να επιλέξεις το βιβλίο διευθύνσεων (μεγεθυντικός φακός πάνω δεξιά) και να αρχίσεις να γράφεις τα πρώτα γράμματα της επαφής μέχρι αυτή να εμφανιστει στο πάνω μέρος. Το μόνο "πρόβλημα" εδω είναι οτι σου δειχνει κάθε φορά μονο δυο επαφες λόγω χώρου.

 

Ή μπορεις να φτιάξεις δικές σου "Ομάδες" και να τις ονομάσεις Α-Ε, Ζ-Κ κτλ και να αντιστοιχίσεις τις επαφές σου σε μια απο αυτες τις ομάδες. Ετσι το μόνο που έχεις να κάνεις είναι όταν πατάς για να δεις τις επαφές σου, να γυρνάς σε εμφάνιση ανα ομάδα και να έχεις την ίδια λειτουργικότητα με την αλφαβητική καρτέλα :) (βέβαια αυτο δεν δικαιολογεί το απαράδεκτο για μένα γεγονός να μην υποστηρίζονται οι Ελληνικοί χαρακτήρες απο την αρχή...) Τουλάχιστον το κινητό σε αφήνει να έχεις πάνω απο μία ομάδα ανα επαφή, οπότε δεν χάνονται οι default που έχει (Οικογένεια, Φίλοι κτλ) αν θέλεις και αυτές να τις αναθέσεις σε κάποια επαφή...

Link to comment
Share on other sites

Εχει μια εβδομαδα που το αγορασα, αλλα δεν εχω προλαβει να ασχοληθω πολυ. Γραφω μια δυο εντυπωσεις σε επιπεδο αισθησης. Η οθονη αφης μου αρεσει (2ο κινητο το SE p1i). Για αυτους που ερχονται απο SE η Nokia το LG μοιαζει σαν κλειστο συστημα σε σχεση με τα πρωταπου βαζεις χερι, εχεις αναβαθμισεις... Εχεις την αισθηση πιο "καταναλωτικου" προιοντος, παρα "τεχνολογικου"... Συμφωνο με τις παρατηρησεις περι του scroll με χειριστηριο γυρω απο τον φακο. Θελει αρκετη συνηθεια και παλι... Η γραφιδα χρειαζεται μονο για να διορθωσετε μετακινησετε τον κερσορα μεσα σε κειμενο. Προσωπικα με χαλαει η ελλεψη φακου και ραδιοφωνου απο το μεγαφωνο.
Link to comment
Share on other sites

ton tilefoniko mou katalogo to metefera apo to k800 sto viewty me bluetooth.....apla ekana apostolh olwn meso bluetooth

se liga deftera ta eixa mesa sto viewty kai ta kratise kai san arxeio backup mesa......

to tilefonaki einai telio...pistevw se kana mina pou tha vgei to proto firmware upgrate na diorthosei merika psiloprovlimata stin diaxirish tis mnimhs kai na mas dosei kai themata....

http://www.wind.com.gr/images/wint_images/logo_1.gif
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά, μόλις το απέκτησα και εγώ το κινητό, η εμφάνισή του είναι ικανοποιητική ελπίζω να συνιθήσω εύκολα την οθόνη αφής.

 

Μια τελευταία ερώτηση....η συσκευή προτείνει τη micro SD Premier...ωστόσο αυτή που πήρα (Sandisk 2GB micro SD) δεν γράφει ότι είναι premier...παίζει κάτι με αυτό; έχει να κάνει με τη ταχύτητα ανάγνωσης της συσκευής, βίντεο, φωτογραφίες κτλ;

Link to comment
Share on other sites

...

Όμως το φλας δεν φαίνεται να είναι όσο δυνατό όσο του Κ800 που είχα. Σε γενικές γραμμές η φωτογραφική μηχανή δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Πέρα από την μαγαλύτερη ανάλυση δεν προσφέρει τίποτα το εντυπωσιακό σε ποιότητα.

...

Το φλας έχει μικρή ή μεγάλη διαφορά από αυτό του Κ800; Που χωλαίνουν οι φωτογραφίες του;

 

 

...

Μια τελευταία ερώτηση....η συσκευή προτείνει τη micro SD Premier...ωστόσο αυτή που πήρα (Sandisk 2GB micro SD) δεν γράφει ότι είναι premier...παίζει κάτι με αυτό; έχει να κάνει με τη ταχύτητα ανάγνωσης της συσκευής, βίντεο, φωτογραφίες κτλ;

Ποια είναι η διαφορά των δυο αυτών καρτών;

 

 

...

Για αυτους που ερχονται απο SE η Nokia το LG μοιαζει σαν κλειστο συστημα σε σχεση με τα πρωταπου βαζεις χερι, εχεις αναβαθμισεις... ...

Η LG δε βγάζει συχνά αναβαθμίσεις;

 

...

Προσωπικα με χαλαει η ελλεψη φακου και ραδιοφωνου απο το μεγαφωνο.

Το φλας δε μπορεί με κανένα τρόπο να χρησιμοποιηθεί σαν φακός; Ραδιόφωνο μόνο με ακουστικά; Υπάρχει περίπτωση αναβάθμισης;

 

 

...

1) Έχω το K800i μπορώ να μεταφέρω το τηλεφωνικό κατάλογο στο LG εύκολα;

...

Αυτό μ' ενδιαφέρει κι εμένα.

 

 

Καλησπέρα σας.

Όσοι έχετε LG μπορείτε να μας πείτε τι παίζεται με την υποστήριξη της εταιρείας, με τα updates και τα σχετικά;

Η επικοινωνία με PC πως γίνεται;

Υπάρχουν συμβατές εφαρμογές στο internet;

Firmware update από internet δεν παίζει, σωστά;

 

Η συσκευή, απ' όσα έχω διαβάσει, φαίνεται να είναι πάρα πολύ καλή απλώς, ως χρήστης SE εδώ και χρόνια, αισθάνομαι κάπως άβολα να πάρω ένα LG.

 

Ευχαριστώ.

Και τα γνωστά... ;)

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τις φωτογραφίες έκανα μια δοκιμή σε απόλυτο σκοτάδι με το K800 και το Viewty. Τις φώτο μπορείτε να δείτε παρακάτω. Η πρώτη είναι με το Κ800 και η δεύτερη με το Viewty.

 

http://farm3.static.flickr.com/2097/2101426676_58f00a864e_b.jpg

 

http://i106.photobucket.com/albums/m245/leondim77/P101207_1803.jpg

 

Τα λόγια περιττά.

Οι επόμενες είναι σε συνθήκες δωματίου. Με φως από λάμπα πυρακτώσεως

 

http://i106.photobucket.com/albums/m245/leondim77/DSC00611.jpg

 

Με το Κ800

 

http://i106.photobucket.com/albums/m245/leondim77/P101207_1812.jpg

 

 

Με το Viewty

 

Και στις 2 μπήκε αυτόματα το φλας. Εδώ το Viewty είναι καθαρά μπροστά.

 

Παρακάτω παραθέτω τα Link από φώτο που πήρα με το Viewty σε εξωτερικούς.

 

http://i106.photobucket.com/albums/m245/leondim77/P101207_1126.jpg

http://i106.photobucket.com/albums/m245/leondim77/P101207_112501.jpg

http://i106.photobucket.com/albums/m245/leondim77/P101207_1125.jpg

 

Άποψη μου είναι ότι σε όλες τις συνθήκες το Viewty υπερτερεί. Χάνει μόνο στο ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σημαντική για εμένα.

Το τηλ. παίρνει εύκολα εφαρμογές και παιγνίδια ή είναι όπως τα SAMSUNG που για να περάσεις μία εφαρμογή πρέπει να είοαι ο

Bill Gates?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ήδη εξερευνήσει λίγο το κινητό

για τους κατόχους των κ800i να σημειώσω ότι τις επαφές θα τις μεταφέρετε μέσω bluetooth και όχι αντιγραφή από τη κάρτα Sim. Στη 2η περίπτωση όχι μόνο θα βγουν μπερδεμένα αλλά θα χάσατε και τηλέφωνα επαφών που είχαν 3 αριθμούς (το lg δέχεται 2 αριθμούς default οπότε τον 3ο+ τους "ξεχνά"). Αν όμως περάσετε τα τηλέφωνα μέσω bluetooth τότε όλα θα εμφανιστούν στο lg όπως ήταν και στο κ800i χωρίς να λείπει κάτι.

 

Δυσκολεύομαι η αλήθεια είναι, να το συνηθίσω ως πρώην κάτοχος κ800i και θα προτιμούσα η ρόδα κύλισης που βρίσκεται από τη πίσω πλευρά, να είναι στο πλάι.

 

Κατά τα άλλα θέλει αρκετό ψάξιμο για να βρείτε διάφορες ρυθμίσεις που στο κ800i τις βρίσκατε πιο εύκολα......

 

Όσον αφορά το τηλεφωνικό κατάλογο, δε ξέρω τι προβλήματα αντιμετωπίζετε μιας και το δικό μου (δε ξέρω πια έκδοση είναι), κάνει αναζήτηση και στα Ελληνικά οπότε και βρίσκω άμεσα τις επαφές που με ενδιαφέρει.....

 

Τέλος σε επίπεδο "ταχύτητας" λειτουργιών μάλλον το k800i υπερέχει ελαφρά διότι στο LG πέρα από την όποια καθυστέρηση των μενού λόγω οθόνης αφής νομίζω πως για να κάνεις αυτό που θες, πρέπει να προχωρήσεις περισσότερα βήματα από ότι με το k800i.......αυτό είναι γενική αίσθηση που σου αφήνει και όχι κάτι συγκεκριμένο.

 

Η γραφίδα είναι λίγο ενοχλητική διότι βρίσκεται στον "αέρα" σε αντίθεση με palmtops που υπάρχει ειδική θήκη πάνω στη συσκευή, οπότε το πιο πιθανό είναι να τη βγάλω.....

 

Τη ζελατίνα την έχετε βγάλει; Διότι η οθόνη δουλεύει καλά και με τη ζελατίνα.....

 

Τη δερμάτινη θήκη που θα τη βρούμε; Κοντά Χαλκίδα που ρώτησα δε την έχουν φέρει....

 

Το φλας σύμφωνα με το βιβλιαράκι του κινητού είναι τύπου XENON

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σημαντική για εμένα.

Το τηλ. παίρνει εύκολα εφαρμογές και παιγνίδια ή είναι όπως τα SAMSUNG που για να περάσεις μία εφαρμογή πρέπει να είοαι ο

Bill Gates?

 

θεωρώ πως η διαδικασία είναι εύκολη.....θα δοκιμάσω και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ήδη εξερευνήσει λίγο το κινητό

για τους κατόχους των κ800i να σημειώσω ότι τις επαφές θα τις μεταφέρετε μέσω bluetooth και όχι αντιγραφή από τη κάρτα Sim. Στη 2η περίπτωση όχι μόνο θα βγουν μπερδεμένα αλλά θα χάσατε και τηλέφωνα επαφών που είχαν 3 αριθμούς (το lg δέχεται 2 αριθμούς default οπότε τον 3ο+ τους "ξεχνά"). Αν όμως περάσετε τα τηλέφωνα μέσω bluetooth τότε όλα θα εμφανιστούν στο lg όπως ήταν και στο κ800i χωρίς να λείπει κάτι.

 

Δυσκολεύομαι η αλήθεια είναι, να το συνηθίσω ως πρώην κάτοχος κ800i και θα προτιμούσα η ρόδα κύλισης που βρίσκεται από τη πίσω πλευρά, να είναι στο πλάι.

 

Κατά τα άλλα θέλει αρκετό ψάξιμο για να βρείτε διάφορες ρυθμίσεις που στο κ800i τις βρίσκατε πιο εύκολα......

 

Όσον αφορά το τηλεφωνικό κατάλογο, δε ξέρω τι προβλήματα αντιμετωπίζετε μιας και το δικό μου (δε ξέρω πια έκδοση είναι), κάνει αναζήτηση και στα Ελληνικά οπότε και βρίσκω άμεσα τις επαφές που με ενδιαφέρει.....

 

Τέλος σε επίπεδο "ταχύτητας" λειτουργιών μάλλον το k800i υπερέχει ελαφρά διότι στο LG πέρα από την όποια καθυστέρηση των μενού λόγω οθόνης αφής νομίζω πως για να κάνεις αυτό που θες, πρέπει να προχωρήσεις περισσότερα βήματα από ότι με το k800i.......αυτό είναι γενική αίσθηση που σου αφήνει και όχι κάτι συγκεκριμένο.

 

Η γραφίδα είναι λίγο ενοχλητική διότι βρίσκεται στον "αέρα" σε αντίθεση με palmtops που υπάρχει ειδική θήκη πάνω στη συσκευή, οπότε το πιο πιθανό είναι να τη βγάλω.....

 

Τη ζελατίνα την έχετε βγάλει; Διότι η οθόνη δουλεύει καλά και με τη ζελατίνα.....

 

Τη δερμάτινη θήκη που θα τη βρούμε; Κοντά Χαλκίδα που ρώτησα δε την έχουν φέρει....

 

Το φλας σύμφωνα με το βιβλιαράκι του κινητού είναι τύπου XENON

 

 

to ixeio pos sou fanike?? toulaxiston se sxesi me to k800i.

Link to comment
Share on other sites

το ηχείο είναι σε ποιότητα μάλλον στα ίδια επίπεδα.....ωστόσο σε ένταση το lg υπερέχει δραματικά!

 

Τη διαφορά φυσικά την κάνει η εγγραφή βίντεο που βάζει νέα στάνταρ στα κινητά....

 

Θέλω να δω αν υποστηρίζεται και το xvid (αφού και αυτό είναι αρχείο .avi).....επίσης φαντάζομαι πως το mpeg4 υποστηρίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...