Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ) Ασφάλεια Αυτοκινήτου


koslyr
 Κοινοποίηση

Ποια ασφαλιστική έχετε επιλέξει;  

306 members have voted

  1. 1. Ποια ασφαλιστική έχετε επιλέξει;

    • Alpha
      2
    • Allianz
      13
    • Commercial Value
      16
    • EOS
      9
    • ING
      5
    • Interamerican
      42
    • InterLife
      8
    • Lloyd's
      0
    • Omega
      1
    • Victoria
      11
    • Αγροτική
      17
    • Ασπίς Πρόνοια
      15
    • Ατλαντική Ένωση
      5
    • Διεθνής Ένωση
      8
    • Εγνατία
      2
    • Εθνική
      34
    • Ιντερσαλόνικα
      32
    • Μινέττα
      10
    • Υδρόγειος
      25
    • Φοίνιξ
      15
    • 'Αλλη (αναφέρετε ποια)
      36


Recommended Posts

Δεν θα πω συγκεκριμένες εταιρείες, γιατί ενώ είμαι άνθρωπος του χώρου δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, δεν είναι αυτός ο λόγος που ποστάρω εδώ.

 

Μπορώ ωστόσο να σου πω ότι οι γνωστές (που όλοι ξέρουν ποιες είναι) είναι αυτές που είναι αξιόπιστες. Απλά κοίτα ποιες χρεώνουν περισσότερο από τις «φτηνές πλην τίμιες» και θα καταλάβεις ποιες είναι. ;)

 

Η ΜΙΝΕΤΤΑ ανήκει στις γνωστές που λες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 504
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η ΜΙΝΕΤΤΑ ανήκει στις γνωστές που λες;

 

Εάν δεν σε πειράζει, προτιμώ να μην πω δημόσια. Για την ΑΙΓΑΙΟΝ είπα διότι ο φίλος WinFolk είπε κάποια πράγματα που δεν ισχύουν και κάποιος έπρεπε να απαντήσει.

 

Πάντως, για να βρεις απάντηση στο ερώτημά σου δες πόσο κοστίζει μία ασφάλιση από τον Μινέττα, δες πόσο κοστίζει μία από τις μεγάλες και βγάλε τα συμπεράσματά σου.

 

Εδώ θα ήθελα να θίξω κάτι, που θεωρώ σημαντικό.

 

Όπως θα έχουν δει οι περισσότεροι, υπάρχουν στην αγορά μεγάλες αποκλίσεις στα ασφάλιστρα. Υπάρχουν εταιρείες που είναι πάρα πολύ φτηνές, όπως υπάρχουν και εταιρείες που είναι ακριβές, καθώς και... φαρμακεία.

 

Το τί ασφάλιστρο επιλέγει μία εταιρεία, έχει να κάνει με

 

1. Το κατά πόσο επιθυμεί να είναι φτηνή ώστε να προσελκύει πελάτες ρισκάροντας ωστόσο την αξιοπιστία της. Αυτή την πολιτική επιλέγουν οι «μικρές πλην τίμιες» εταιρείες.

 

2. Το κατά πόσο θεωρεί ότι με το Χ ασφάλιστρο μπορεί να ανταπεξέρθει στις υποχρεώσεις της. Aυτή την πολιτική επιλέγουν οι περισσότερες σοβαρές εταιρείες.

 

3. Το κατά πόσο επιθυμεί να βγάλει υπέρογκα επιπλέον κέρδη ώστε να μοιράσει μέρισμα στους μετόχους ή και να αποκομίσουν κέρδη οι μητρικές εταιρείες. Αυτή την πολιτική επιλέγουν κυρίως οι εταιρείες ξένων συμφερόντων.

 

Αυτές είναι οι τρεις βασικές πολιτικές, οι οποίες απαρτίζουν έναν άξονα στον οποίο «πατάνε» όλοι. Από εκεί και πέρα, κάποτε πρέπει να καταλάβουμε ότι ειδικά στο αμάξι το οποίο αποτελεί πιθανή κινδύνου κάθε μέρα για όλους μας, άσχετα από το πόσο καλοί οδηγοί είμαστε, καλό είναι να μην επιλέγουμε, όσο μπορούμε, με κριτήριο το ποιος είναι φτηνότερος.

 

Η Εγνατία για παράδειγμα η οποία και έκλεισε, για πολύ καιρό ασφάλιζε τον κόσμο με τιμές κάτω του κόστους. Οι ζημιές πλήθαιναν, είχε τους πελάτες στο περίμενε και μία ωραία πρωϊα έκλεισε.

 

Εάν για οποιοδήποτε λόγο προκαλέσετε ατύχημα και η εταιρεία σας δεν ανταποκριθεί πλήρως στις υποχρεώσεις της, το βάρος θα πέσει σε εσάς και τότε αρχίζουν τα πραγματικά δύσκολα. Και πόσο μάλλον εάν προκαλέσετε σωματικές βλάβες προς τρίτους ή και στους επιβαίνοντες στο όχημά σας.

 

Φυσικά, καταλαβαίνω ότι για κάποιους είναι δύσκολο να πληρώνουν το ασφάλιστρο που ζητάνε οι ακριβές εταιρείες. Το βιώνω συχνά, μιας και εγώ δουλεύω σε μία από αυτές. Παρόλαυτά, η απάντησή μου είναι πάντοτε ότι καλύτερα να πληρώνεις κάτι παραπάνω και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, παρά να είσαι κάπου «οικονομικά» και να μην ξέρεις τί θα γίνει εάν τρακάρεις άλλον ή - ακόμα χειρότερα - εάν χτυπήσεις άνθρωπο. Η ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΨΩΝΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ.

 

Τέλος, μια φιλική συμβουλή: Όταν κάνετε ένα συμβόλαιο κάπου, να ρωτάτε με λεπτομέρειες που καλύπτεστε και που όχι. Να ρωτάτε τι σημαίνει ο κάθε όρος. Υπάρχουν πολλοί «επαγγελματίες» στον χώρο που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και είναι εύκολο.να εξαπατηθείτε, όσο έξυπνοι και αν νομίζετε ότι είσαστε. Τέλος, να ρωτάτε ποιο είναι το ακριβές Περιθώριο Φερεγγυότητας της εταιρείας και αν έχει σοβαρό Κλάδο Ζωής. Επιλέγετε εταιρείες με Κλάδο Ζωής και δεν θα βγείτε χαμένοι. ;)

Link to comment
Share on other sites

αποχώρησα προχτές απο την Εθνική γιατί πλήρωνα πολλά για το τίποτα...

275€ για Αστική ευθύνη ειναι πολλά...

πέρασα στην General union οπου έχει εμπειρία ο πατέρας μου και ο αδερφός μου με ζημιές που αποζημιώθηκαν άμεσα.Πλέον με κλοπή ορική και μερική,ζημιές ιδίου,χαλάζι,καιρικά φαινόμενα,σεισμοί,λιμοί,καταποντισμοί,θραύσεις κρυστάλλων και ζημιά απο πτώση αντικειμένου απο τρίτο 215€ :) με έκπτωση 10% λόγω ομαδικής ασφάλισης και 15% προσφοράς του πακέτου.

α και το κορυφάιο...

 

bonus malus 2 ;)

Οχι το 8αρι που μου είχε η Εθνική και το κράταγε καρφωμένο λές και έχω προκαλέσει ατύχημα ενώ οφείλε να το μειώνει κατά μια μονάδα κάθε χρόνο.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος, μια φιλική συμβουλή: Όταν κάνετε ένα συμβόλαιο κάπου, να ρωτάτε με λεπτομέρειες που καλύπτεστε και που όχι. Να ρωτάτε τι σημαίνει ο κάθε όρος. Υπάρχουν πολλοί «επαγγελματίες» στον χώρο που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και είναι εύκολο.να εξαπατηθείτε, όσο έξυπνοι και αν νομίζετε ότι είσαστε. Τέλος, να ρωτάτε ποιο είναι το ακριβές Περιθώριο Φερεγγυότητας της εταιρείας και αν έχει σοβαρό Κλάδο Ζωής. Επιλέγετε εταιρείες με Κλάδο Ζωής και δεν θα βγείτε χαμένοι. ;)

 

Ωωωω ναι.... ειδικα το τελευταιο ;) Εταιριες με κλαδο ζωης, εχουν μια εξτρα σοβαροτητα και αξιοπιστια. Δεν θα εθεταν ποτε σε κινδυνο το ονομα τους.

 

Εδω απλα να προσθεσω... πως... εχε χαρη που το Επικουρικο ταμειο εχει βουλιαξει απο τις υποχρεωσεις του κανονιου της Εγνατιας και δεν αντεχει αλλο, διαφορετικα φετος κανα 2-3 ακομα ασφαλιστικες (ναι απο αυτες τις "φτηνες") θα ειχαν κατεβασει ρολλα γιατι δεν ικανοποιουν τις προυποθεσεις για συνεχιση λειτουργιας.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Εδω απλα να προσθεσω... πως... εχε χαρη που το Επικουρικο ταμειο εχει βουλιαξει απο τις υποχρεωσεις του κανονιου της Εγνατιας και δεν αντεχει αλλο, διαφορετικα φετος κανα 2-3 ακομα ασφαλιστικες (ναι απο αυτες τις "φτηνες") θα ειχαν κατεβασει ρολλα γιατι δεν ικανοποιουν τις προυποθεσεις για συνεχιση λειτουργιας.

 

Αυτό το έχω ακούσει και εγώ και μάλιστα έχω και... κατάλογο με τις εταιρείες που είναι για να κλείσουν.

Link to comment
Share on other sites

WinFolk σημερα πηρα κ' εγω προσφορα για την ΑΙΓΑΙΟΝ για το πακετο Golden Μικτη και τελικα κατεληξα σ'αυτην.

 

Θα ηθελα να μου πεις εαν εισαι ευχαριστημενος απο την συγκεκριμενη ασφ. εταιρεια, καθως επισης θα ηθελα να μου αναφερεις σε ποσες ημερες σε πληρωσαν οταν ειχες το ατυχημα με το αμαξι σου και αν σου εδωσαν οσα το ειχες ασφαλισει.

 

WinFolk πιθανων δεν ειδες ποιο πανω το ερωτημα μου. Μπορεις να μου απαντησεις;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας και τις εμπειρίες σας σχετικά με τρεις ασφαλιστικές στις οποίες κατέληξα μετά απο πολύ ψάξιμο για να ασφαλίσω το αυτοκινητό μου

1.General Union

2.Intersalonica

3.Commercial Value

 

Μου προσφέρουν και οι τρείς παρόμοια πακέτα οπότε το κριτήριο πια είναι η αξιοπιστία τους και η εξυπηρέτηση.

Αν κάποιος έχει εμπειρία ή εμπεριστατωμένη γνώμη για κάποια απο τις τρεις ας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας και τις εμπειρίες σας σχετικά με τρεις ασφαλιστικές στις οποίες κατέληξα μετά απο πολύ ψάξιμο για να ασφαλίσω το αυτοκινητό μου

1.General Union

2.Intersalonica

3.Commercial Value

 

Μου προσφέρουν και οι τρείς παρόμοια πακέτα οπότε το κριτήριο πια είναι η αξιοπιστία τους και η εξυπηρέτηση.

Αν κάποιος έχει εμπειρία ή εμπεριστατωμένη γνώμη για κάποια απο τις τρεις ας απαντήσει.

 

Commercial Value ειχα στην μηχανη για 1 χρονο και με πηρε ο ασφαλιστης μου απο εκει γιατι μου ειπε οτι θα παει για κλεισιμο (δεν γνωριζω ποτε) και δεν θελει να τρεχει μετα με τους πελατες του.

 

Οσον αφορα την General Union γνωριζω 2 περιπτωσεις καλα, απο τους φιλους μου.

 

1η) Ειναι κοντα στον 1,5 χρονο σε αναμονη να βγει η πληρωμη του μετα απο δικαστηριο που εγινε με την αλλη ασφ. εταιρια.

 

2η) Και πιο προσφατη.. Φιλος μου χτυπησε με αλλο αμαξι. Ζημιες περιπου 2500€. Ο φιλος μου εχει General και δηλωσε την ζημια σ'αυτον (ιδιες ζημιες). Πληρωσε την ζημια απο την τσεπη του (σε λαμαριναδες, μπογιατζηδες, αντ/πεια για γνησια ανταλ/κα) και τον πληρωσαν μετα απο 3 μηνες! Αλλα προσεξε εδω. Οταν λεω τον πληρωσαν απλα του εδωσαν "επιταγη" η οποια θα επρεπε να την εξαργυρωσει μετα απο 60 ημερες. Δηλαδη Συνολο 5 μηνες αναμονη για ζημια 2500€ εκ τον οποίων του εδωσαν μονο τα 2000€.

 

Θα σου προτεινα ΑΤΕ (Αγροτικη Ασφαλιστικη). Σε αυτην ειχα μικτη ασφαλεια και για 2 ζημιες (η μια ηταν θραυση του παρπριζ) την 1η την πληρωθηκα σε περιπου 5 εργασιμες και την 2η σε 5-7 εργασιμες περιοδος 15Αυγουστου μαλιστα.

 

Κανε μια ερευνα αγορας για την ΑΤΕ που σου λεω. Ισως παρεις τιμη +50-60€ αλλα αξιζει και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Για την ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ δεν ξερω πολλα, ειχε ο πατερας μου παλαιοτερα αλλα την αλλαξε και πηγε κ' αυτος στην ΑΤΕ.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία πολύ ενδιαφέροντα posts που είχαν να κάνουν με ασφάλειες ζωής κλπ μεταφέρθηκαν σε αυτό το thread όπου και πλέον μπορεί εκεί να συνεχιστεί η συζήτηση. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παιδια για νεο οδηγο τι υσχυει με της ασφαλιστηκες ? Πρεπει να το δηλωσης στο αμαξι που θα οδηγεις και κατα ποσο % ανεβενει το ασφαλιστρο ?

 

Αν ξερει καποιος ας απαντησει please

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να οδηγήσεις μόνο αυτοκίνητα που πληρώνουν επασφάλιστρο λόγω νέου οδηγού.

Αλλιώς με εσένα οδηγό το όχημα θεωρείται ανασφάλιστο. Δε χρειάζεται να δηλώσεις συγκεκριμένο όχημα.

 

Το ασφάλιστρο νομίζω ανεβαίνει 20%. Δεν είμαι σίγουρος όμως, ίσως να είναι περισσότερο και μάλλον είναι και ανάλογα με την εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

H asfaleia isxuei arkei na odhgei kapoios me diplwma.an omws ginei atyxhma k ftais tha plhrwseis ena prostimo sthn asfalistikh epeidh den plhrwnes to epasfalistro.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να οδηγήσεις μόνο αυτοκίνητα που πληρώνουν επασφάλιστρο λόγω νέου οδηγού.

Αλλιώς με εσένα οδηγό το όχημα θεωρείται ανασφάλιστο. Δε χρειάζεται να δηλώσεις συγκεκριμένο όχημα.

 

Το ασφάλιστρο νομίζω ανεβαίνει 20%. Δεν είμαι σίγουρος όμως, ίσως να είναι περισσότερο και μάλλον είναι και ανάλογα με την εταιρεία.

 

ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΟ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ 20% ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΔΗΓΟΥΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 23 ΕΤΩΝ 10% ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Commercial Value ειχα στην μηχανη για 1 χρονο και με πηρε ο ασφαλιστης μου απο εκει γιατι μου ειπε οτι θα παει για κλεισιμο (δεν γνωριζω ποτε) και δεν θελει να τρεχει μετα με τους πελατες του.

 

Οσον αφορα την General Union γνωριζω 2 περιπτωσεις καλα, απο τους φιλους μου.

 

1η) Ειναι κοντα στον 1,5 χρονο σε αναμονη να βγει η πληρωμη του μετα απο δικαστηριο που εγινε με την αλλη ασφ. εταιρια.

 

2η) Και πιο προσφατη.. Φιλος μου χτυπησε με αλλο αμαξι. Ζημιες περιπου 2500€. Ο φιλος μου εχει General και δηλωσε την ζημια σ'αυτον (ιδιες ζημιες). Πληρωσε την ζημια απο την τσεπη του (σε λαμαριναδες, μπογιατζηδες, αντ/πεια για γνησια ανταλ/κα) και τον πληρωσαν μετα απο 3 μηνες! Αλλα προσεξε εδω. Οταν λεω τον πληρωσαν απλα του εδωσαν "επιταγη" η οποια θα επρεπε να την εξαργυρωσει μετα απο 60 ημερες. Δηλαδη Συνολο 5 μηνες αναμονη για ζημια 2500€ εκ τον οποίων του εδωσαν μονο τα 2000€.

 

Θα σου προτεινα ΑΤΕ (Αγροτικη Ασφαλιστικη). Σε αυτην ειχα μικτη ασφαλεια και για 2 ζημιες (η μια ηταν θραυση του παρπριζ) την 1η την πληρωθηκα σε περιπου 5 εργασιμες και την 2η σε 5-7 εργασιμες περιοδος 15Αυγουστου μαλιστα.

 

Κανε μια ερευνα αγορας για την ΑΤΕ που σου λεω. Ισως παρεις τιμη +50-60€ αλλα αξιζει και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Για την ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ δεν ξερω πολλα, ειχε ο πατερας μου παλαιοτερα αλλα την αλλαξε και πηγε κ' αυτος στην ΑΤΕ.

 

Πρίν είχα μεικτή Εγνατία και όταν έκλεισε πήγα στην General Union. Σε ενα μικροτρακάρισμα που είχα η ασφαλιστική μου με πλήρωσε κανονικά μείον το ποσό απαλλαγής μου που είναι 160 ευρώ. Πήρα δηλαδή όλα τα λεφτά που μου αντιστοιχούσαν απο την χρήση της μεικτής.

Τώρα όσον αφορά την πληρωμή δόθηκε κανονικά επιταγή η οποία εξαργυρώθηκε την επόμενη μέρα. Γύρω στις 15 ημέρες περίμενα περίπου για την έκδοση της επιταγής.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

η Interamerican τι λεει για μικτη?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΟ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ 20% ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΔΗΓΟΥΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 23 ΕΤΩΝ 10% ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

 

ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΤΗΣ ΑΣΤΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ Η' ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΙΚΤΗΣ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ. ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ 30% ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 23 Η' ΕΧΕΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.

Η' ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η' ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΙΝΑΙ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ EUROSTAR ΤΙ ΑΠΟΨΗ ΕΧΕΤΕ?

 

ΤΟ ΤΡΕΙΛΕΡ ΠΟΣΟ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ?

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ EUROSTAR ΤΙ ΑΠΟΨΗ ΕΧΕΤΕ?

 

ΤΟ ΤΡΕΙΛΕΡ ΠΟΣΟ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ?

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

ΓΙΑ ΤΗΝ EUROSTAR ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΕΙΛΕΡ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΤΡΟΧΩΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ 10% ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΣΤΙΚΗ ΑΥΘΥΝΗ

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ
Link to comment
Share on other sites

Άκουσα κάτι για την General Union και τη μη έκδοση πιστοποιητικού φερεγγυότητας. Ξέρει κανείς κάτι, γιατί σκοπέβω να προβώ την επόμενη εβδομάδα σε συμβόλαιο. Παρακαλώ απαντήστε μου.
Link to comment
Share on other sites

@sinnay

Εγω θελω να μαθω διαφορες απο

1.τρομοκρατικες ενεργεις πυρος ή και εκρηξης.

2.κακοβουλες ενεργεις πυρος ΄΄η και εκρηξης.

κ αν εχει καμια σχεση

3.με τις κακοβουλες πραξεις ζημιες ιδιου.

 

α)δηλ.τι διαφορα εχουν στο 1+2 ?

β)αν εχεις το 3.δηλ. σε καλυπτουν σε γρατσουνιες?

4)αν ειναι μεσω φιλικης δηλωσης δεν χρειαζεται να πληρωσεις την ζημια απο την τσεπη σου κ να τα παρεις μετα ή παιρνεις τα λεφτα απο την δικη σ ασφαλιστικη κ οχι του αλλου?

 

Να με συγχωρείς για την καθυστερημένη απάντηση αλλά νόμιζα ότι θα μου έστελνε e-mail το σύστημα αν υπήρχε κίνηση στο forum- τελικά έπρεπε να αλλάξω κάποιες ρυθμίσεις για να γίνει αυτό.

 

Αν είσαι ακόμα εδώ σου απαντώ :

 

1. Οι τρομοκρατικές είναι ζημίες πυρός ή και έκρηξης από τρομοκρατική οργάνωση.

2. Οι κακόβουλες πυρός είναι ο εμπρησμός. Εσκεμένη φωτιά δηλαδή και που δεν έχει σχέση με τρομοκράτες αλλά με κάποιον που σε έβαλε στο μάτι π.χ.

3. Οι κακόβουλες πράξεις ιδίων ζημιών έχουν να κάνουν με ζημίες εκτός τροχαίου ατυχήματος (και πάλι εσκεμένα) π.χ. χάραγμα με κλειδί, ρίξιμο οξέος, σπρέυ κτλ. Συνήθως είναι επέκταση της κάλυψης ιδίων ζημιών - της λεγόμενης και μικτής.

 

Αν η ζημία εντάσσεται σε φιλικό διακανονισμό την αποζημίωση την παίρνεις από την ασφαλιστική σου. Αν αυτή συνεργάζεται με συνεργεία μπορείς και να μην πληρώσεις καθόλου για τη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

H Interamerican είναι αυτό που λένε "ό,τι πληρώνεις παίρνεις"...

 

οποτε αυτο θα κανω,520 για το Mini s και 900 για την m3 μου ειναι μια χαρα πιστευω,ας πληρωσω για να χω το κεφαλι μου ησυχο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ, ΕΥΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΗ!!

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ALLIANZ ΤΙ ΑΠΟΨΗ ΕΧΕΤΕ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...