Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ) Ασφάλεια Αυτοκινήτου


koslyr
 Κοινοποίηση

Ποια ασφαλιστική έχετε επιλέξει;  

306 members have voted

  1. 1. Ποια ασφαλιστική έχετε επιλέξει;

    • Alpha
      2
    • Allianz
      13
    • Commercial Value
      16
    • EOS
      9
    • ING
      5
    • Interamerican
      42
    • InterLife
      8
    • Lloyd's
      0
    • Omega
      1
    • Victoria
      11
    • Αγροτική
      17
    • Ασπίς Πρόνοια
      15
    • Ατλαντική Ένωση
      5
    • Διεθνής Ένωση
      8
    • Εγνατία
      2
    • Εθνική
      34
    • Ιντερσαλόνικα
      32
    • Μινέττα
      10
    • Υδρόγειος
      25
    • Φοίνιξ
      15
    • 'Αλλη (αναφέρετε ποια)
      36


Recommended Posts

Με τίποτα μην επιλέξεις ιντερσαλόνικα.

Εγώ interlife έχω τώρα - και όλοι στην οικογένεια - αλλά δεν μου έχει συμβεί κάτι για να ξέρω αν είναι καλή. Πάντως έχει χαμηλά ασφάλιστρα...

Μην ξεχάσεις στο πακέτο ασφάλισης να βάλεις "προστασία από κακόβουλες ενέργειες"...αρνήθηκα να βάλω και καλά να πάθω τώρα με την γραντζουνιά από κλειδί. :angry:

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 504
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

hello everybody!!

Αν σε ενδιαφέρει να το ψάξεις σοβαρά,έχω ένα καλό ασφαλιστή που είναι σε πρακτορείο ασφαλειών και μπορεί να σου προτείνει τις καλύτερες λύσεις και να διαλέξεις. Για μένα το βασικό είναι 'τη δύσκολη στιγμή' να έχεις έναν άνθρωπο να απευθυνθείς και σε εξυπηρετήσει .Εμένα με έχει βοηθήσει πολύ και πολλές φορές.

Δε μετανιωνω
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στη Victoria και είμαι ευχαριστημένος.

Πάντως ότι τσαλίμια και να σου κάνουν απείλησε και εσύ,πες θα σηκωθώ θα φύγω και θα πάρω και τα 3 αμάξια μου (λέμε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό αλλά όχι μόνο. Περισσότερο με ενδιαφέρει να καλύπτει οποιαδήποτε ζημιά συμβεί στο δικό μου αυτοκίνητο και στου άλλου. Γιατί νομίζω ότι υπάρχουν κάποια εξαρτήματα του αυτοκινήτου που δεν καλύπτονται πάντα.

 

Ας τα πάρουμε ένα ένα.

 

Βάσει του Νόμου, ο κάθε οδηγός είναι υποχρεωμένος να είναι ασφαλισμένος σε ό,τι αφορά την Αστική Ευθύνη του ως οδηγού απέναντι σε τρίτους. Τα ελάχιστα όρια που προβλέπονται είναι 100.000 για υλικές ζημιές και 500.000 για σωματικές βλάβες, ανά περιστατικό.

 

Αυτές είναι οι υποχρεωτικές καλύψεις. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν οι προαιρετικές, οι οποίες είναι οι εξής:

 

- Προσωπικό ατύχημα

- Νομική προστασία

- Θραύση κρυστάλλων

- Φυσικά φαινόμενα

- Ολική κλοπή αυτοκινήτου

- Μερική κλοπή "" ""

- Πυρκαγιά και τρομοκρατικές ενέργειες

- Ιδίες ζημιές και κακόβουλες βλάβες (μικτή ασφάλιση)

- Οδική βοήθεια

 

...κτλ κτλ κτλ.

 

Εάν θέλεις να είσαι καλυμμένη από ζημιές που μπορεί να προξενήσεις σε 3ους αλλά και από ζημιές που μπορεί να προξενηθούν στο δικό σου αυτοκίνητο ΚΑΙ από δική σου υπαιτιότητα, τότε κάνεις μικτή ασφάλιση.

 

Κάτι που αξίζει να αναφερθεί, είναι ότι καλό είναι να κοιτάτε τι μπορεί να σας «παίξουν» με την εμπορική αξία του αυτοκινήτου σας. Κάποιες εταιρείες «παρέχουν» καλύψεις για αποκατάσταση των ζημιών του αμαξιού σας, αλλά αυτό που δεν προσέχει πολύς κόσμος, είναι η εμπορική αξία που αναγράφεται στο συμβόλαιό του.

 

Σε έναν γνωστό μου, η εμπορική αξία «έπαιζε» ανάλογα με την κάλυψη... Αλλού είχε 6.000, αλλού είχε 3.000 κτλ, και μάλιστα οι αλλαγές είχαν γίνει με... στυλό. Ο δε γνωστός μου, νόμιζε πως για όλα ήταν καλυμμένος για 6.000!

 

Όσοι μπορούν, να εμπιστεύονται τις μεγάλες εταιρείες, άσχετα από το εάν είναι ακριβότερες από τις μικρές. Ειδικά στο αμάξι, σημασία έχει να σε έχει αναλάβει μία εταιρεία φερέγγυα που θα σε αποζημιώσει και όχι εκείνη που έχει ρίξει το ασφάλιστρο στον πάτο για να ανταγωνιστεί τις μεγάλες και, φυσικά, μετά να σου λέει πως δεν μπορεί να σε καλύψει.

 

Η σοβαρή εταιρεία δεν είναι εκείνη που σου κάνει σκόντο στο ασφάλιστρο για να την συμπαθήσεις. Είναι εκείνη που εάν π.χ. χτυπήσεις άνθρωπο θα μπορέσει να σε αποζημιώσει. Και πιστέψτε με, 100.000, 200.000, 500.000 που μπορεί να επιδικάσει ένας δικαστής για τραυματισμό/θάνατο ανθρώπου που προκάλεσε ο Χ οδηγός, ΔΕΝ μπορούν να τα δώσουν όλες οι εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
απο ασφαλιστες ξερω οτι αν θες απολυτα φτηνη ασφαλεια σε παν σε ιντερσαλονικα.. Αν σου τυχει κατι βεβαια παναγια βοηθα. Υδρογειος κυριοι.. ουτε ερωτησεις για το συνεργειο τπτ.. αποζημιωση στο ακεραιο.

Audi Q7 4.2 FSI

[sIGPIC][/sIGPIC]

The prince of Whales and me!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει πως αν είσαι κάτω από 23 χρονών πρέπει να πληρώσεις τα ασφάλιστρα προσαυξημένα κατα 30%?

Όταν είσαι κάτω των 23 ετών ή έχεις δίπλωμα κάτω από ένα χρονο τότε οι ασφαλιστικές εταιρείες βαζουν προσαύξηση 30%. Αν κάποιοσ δεν σου το βάλει και γίνει ζημια τοτε μπορεί να έχεις πρόβλημα με την Ασφαλιστική εταιρεία.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ
Link to comment
Share on other sites

απο ασφαλιστες ξερω οτι αν θες απολυτα φτηνη ασφαλεια σε παν σε ιντερσαλονικα.. Αν σου τυχει κατι βεβαια παναγια βοηθα. Υδρογειος κυριοι.. ουτε ερωτησεις για το συνεργειο τπτ.. αποζημιωση στο ακεραιο.

 

δεν ξερω αν η υδρογειος που λες ειναι η καλυτερη αλλα ετυχε να τρακαρω με αυτοκινητο που ηταν ασφαλισμενο εκει!χωρις να φταιω ακομα ψαχνομαι για το ποτε θα παρω τα λεφτα!καλα μεσολαβει δικαστηριο γιατι υπαρχαν κ τραυματισμοι γι' αυτο!αλλα γενικα μακρυα απο ασφαλιστικες κ μ@@@@@@ δεν υπαρχουν καλες κ σωστες ολες σκατα ειναι!απο υποχρεωση ασφαλιζομαστε κ το αν αποζημιωθουμε αλλη ιστορια!

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι κάτω των 23 ετών ή έχεις δίπλωμα κάτω από ένα χρονο τότε οι ασφαλιστικές εταιρείες βαζουν προσαύξηση 30%. Αν κάποιοσ δεν σου το βάλει και γίνει ζημια τοτε μπορεί να έχεις πρόβλημα με την Ασφαλιστική εταιρεία.

 

Το πρόβλημα είναι ότι πληρώνεις τότε το πρόστιμο το οποίο νομίζω είναι 60% της κύριας ασφάλισης σε περίπτωση απλής ασφάλισης που πρόκειται η ασφαλιστική σου να αποζημιώσει τον άλλο. Πρόβλημα υπάρχει όταν έχεις μικτή και σε πρίπτωση που δεν έχεις δηλώσει-πληρώσει από την αρχή την προσαύξηση, τότε η αποζημίωση για τις δικές σου ζημιές φτάνει στο 50% σε καναδυό ασφαλιστικές που έχω στα υπόψη.

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι πληρώνεις τότε το πρόστιμο το οποίο νομίζω είναι 60% της κύριας ασφάλισης σε περίπτωση απλής ασφάλισης που πρόκειται η ασφαλιστική σου να αποζημιώσει τον άλλο. Πρόβλημα υπάρχει όταν έχεις μικτή και σε πρίπτωση που δεν έχεις δηλώσει-πληρώσει από την αρχή την προσαύξηση, τότε η αποζημίωση για τις δικές σου ζημιές φτάνει στο 50% σε καναδυό ασφαλιστικές που έχω στα υπόψη.

Έτσι την έπαθε φίλος πρόσφτα και αντί να πάρει 20.000 πήρε 10.000

Απο την υδρόγειο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσαν απλα να δηλωσουν οτι τρακαραν οι ιδιοκτητες ,βεβαια αυτο σημαινει οτι δεν θα πρεπει να καλεσουν αστυνομια κτλ.καλυπτεται ομως με φιλικη δηλωση.ή να ερθει ο ιδιοκτητης αν τρακαρε μονος του κ να πει οτι τρακαρε αυτος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χρησιμοποιει κανεις το http://www.anytime.gr της interamerican; Εχει εξευτελιστικα χαμηλες τιμες για interamerican :worry:
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει κανεις το http://www.anytime.gr της interamerican; Εχει εξευτελιστικα χαμηλες τιμες για interamerican :worry:

Είσαι σίγουρος ότι το λινκ είναι σωστό;

Εμένα με πετάει εδώ:http://www.ipdomain.net/ :worry:

Link to comment
Share on other sites

http://www.anytimeonline.gr είναι το σωστό.

Το κοιτούσα κι εγώ πρόσφατα και είχα την ίδια απορία.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://www.anytimeonline.gr είναι το σωστό.

Το κοιτούσα κι εγώ πρόσφατα και είχα την ίδια απορία.

 

Ναι εκανα λαθος στο url, αν τη χρησιμοποιει κανεις ας μας πει!

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσαν απλα να δηλωσουν οτι τρακαραν οι ιδιοκτητες ,βεβαια αυτο σημαινει οτι δεν θα πρεπει να καλεσουν αστυνομια κτλ.καλυπτεται ομως με φιλικη δηλωση.ή να ερθει ο ιδιοκτητης αν τρακαρε μονος του κ να πει οτι τρακαρε αυτος

για πρωτη φορα στα χρονικα η αστυνομια ηρθε πριν προλαβει να βγει απο το αμαξι...με συνοδεια πυροσβεστικης και μετα απο 5 λεπτα ασθενοφορο...

ολα τα "κακα" μαζι...500 μετρα απο το σπιτι του που θα μπορουσε ανετα να βαλει τον πατερα του οδηγο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκανα λαθος στο url, αν τη χρησιμοποιει κανεις ας μας πει!

Αγόρασα αρχές Ιουνίου, ετήσια ασφάλεια για 1400cc ΟΠΕΛ ΑΣΤΡΑ και η τιμή του πακέτου ήταν ακριβώς όσο την εβγαζε από το Internet. Ούτε ευρώ παραπάνω! Περίπου 315 τον χρόνο... ενώ παλιά πλήρωνα 220 το εξάμηνο. Επιπλέον σου δίνουν και οδική βοήθεια...

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?news_data_id=62161&category_id=75

Αναλόγως, λοιπόν, τον χαρακτήρα του οδηγού, θα επιβραβεύεται ή θα “τιμωρείται” αυτός που θα προκαλεί συχνά ατυχήματα. To νέο σύστημα αξιολόγησης έχει ήδη αρχίσει να εφαρμόζεται από αρκετές ασφαλιστικές στη χώρα μας λαμβάνοντας σοβαρά υπόψη το παρελθόν του πελάτη.

 

Η Interamerican, η Allianz και η Victoria ασφαλιστικές εταιρίες, έχουν ξεκινήσει να ασκούν την παραπάνω αξιολόγηση στους πελάτες τους! Ανάλογα, λοιπόν, με το ιστορικό ζημιών, φύλο, τον τύπο αυτοκινήτου, την ηλικία και άλλα σχετικά κριτήρια θα κρίνεται και η ασφάλιση του οδηγού!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα αρχές Ιουνίου, ετήσια ασφάλεια για 1400cc ΟΠΕΛ ΑΣΤΡΑ και η τιμή του πακέτου ήταν ακριβώς όσο την εβγαζε από το Internet. Ούτε ευρώ παραπάνω! Περίπου 315 τον χρόνο... ενώ παλιά πλήρωνα 220 το εξάμηνο. Επιπλέον σου δίνουν και οδική βοήθεια...

Κι εγώ αυτήν θα κάνω μάλλον. Συμφέρει πολύ, και είναι και interamerican

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?news_data_id=62161&category_id=75

Αναλόγως, λοιπόν, τον χαρακτήρα του οδηγού, θα επιβραβεύεται ή θα “τιμωρείται” αυτός που θα προκαλεί συχνά ατυχήματα. To νέο σύστημα αξιολόγησης έχει ήδη αρχίσει να εφαρμόζεται από αρκετές ασφαλιστικές στη χώρα μας λαμβάνοντας σοβαρά υπόψη το παρελθόν του πελάτη.

 

Η Interamerican, η Allianz και η Victoria ασφαλιστικές εταιρίες, έχουν ξεκινήσει να ασκούν την παραπάνω αξιολόγηση στους πελάτες τους! Ανάλογα, λοιπόν, με το ιστορικό ζημιών, φύλο, τον τύπο αυτοκινήτου, την ηλικία και άλλα σχετικά κριτήρια θα κρίνεται και η ασφάλιση του οδηγού!

 

:p :happy: :happy: :p εδώ θα πέσουν μηνύσεις...άραγε πιο φύλο θα θεωρείται λιγότερο επικίνδυνο;

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα για την αξιοπιστία της Ιντεραμέρικαν και της Εθνικής. Αν κάποιος έχει τα λεφτά να είναι σε αυτές, ας είναι. Από κει και μετά, ΟΛΕΣ οι άλλες είναι δεύτερες και τρίτες. Φυσικά υπάρχουν και τέταρτες και ...νιοστές.

Όταν δεν έχεις τα λεφτά για ασφάλιστρα στις 2 μεγάλες, πας στις "καλές" δεύτερες που θεωρώ την Commercial Value, την Αγροτική, κλπ...., όπως εγώ τώρα :(

Ανάφερε ένας φίλος την Υδρόγειο. Φίλε αυτό είναι το θέμα με τις μεγάλες εταιρίες. Αν σε 6 μήνες δεν έχεις πάρει τα λεφτά, τότε ΚΛΑΦΤΑ ΄Χαράλαμπε...Ενώ η Interamerican π.χ στα δίνει την άλλη μέρα το πρωί. . . . και τραβιέται αυτή στα δικαστήρια να τα πάρει από τον παράνομο. Τι ψάχνεις; Μεγάλη και Σίγουρη.....

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

http://www.aig-greece.gr/ American International Group

bonus 4 1800 ta stadart+8raush+odikh+frontida apozhmiwshs(den diabasa ti einai)+autoprostasia(den diabasa ti einai)+sumetexei sto filiko diakanonismo...162e 6mhno

 

auto p m kane entypwsh einai oti edwse k ena bibliaraki me olous tous orous k ti perilambanei h ka8e asfalish analutika mexri k poso pososto dinoun se ka8e traumatismo+to magazi p 8a pas an ragisei to tzami ktl

------------------------------

http://www.exasfalisi .gr moiraze diafhmistika mono ta stadart+zhmies se ferry boat,anasfalisto,frontida atuxhmatos,nomikh prostasia+prasinh karta gia exwteriko- k panw panw grafei minetta,commercial value,foinix metrolife emporikh-aig.

901-1200->132

apo 1201-1501cc->154e

1501-1800->159e

an me tis parapanw times mporeis na epilexeis opoia etairia 8es apo tis parapanw einai kales times.den anaferei b.m p isxuoun oi times alla ennoeite oti 8a einai gia anw 23 etwn

Link to comment
Share on other sites

Έχω βασική ασφάλεια για εξάμηνο (1600 cc, bonus malus 2) στην Εθνική. 170 βγήκε το εξάμηνο με τις βασικές μόνο καλύψεις. Βλέπω ότι η interamerican με τα ίδια χρήματα δίνει και οδική βοήθεια ενώ με 20-30 επιπλέον παίρνω θραύση κρυστάλλων και ολική-μερική κλοπή.

Αξίζει να πάω στο βασικό της interamerican; Αξίζει η οδική της βοήθεια αν τη χρειαστείς;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βασική ασφάλεια για εξάμηνο (1600 cc, bonus malus 2) στην Εθνική. 170 βγήκε το εξάμηνο με τις βασικές μόνο καλύψεις. Βλέπω ότι η interamerican με τα ίδια χρήματα δίνει και οδική βοήθεια ενώ με 20-30 επιπλέον παίρνω θραύση κρυστάλλων και ολική-μερική κλοπή.

Αξίζει να πάω στο βασικό της interamerican; Αξίζει η οδική της βοήθεια αν τη χρειαστείς;

 

Εχεις κοιταξει το anytimeonline.gr ; Ειναι της interamerican με πολυ καλες τιμες. Η οδικη βοηθεια φανταζομαι θα ειναι της interamerican, (εχει δικη της) οποτε καλη θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Η οδική τους καλύπτει τα πάντα (μου είπαν), ακόμη και από βενζίνη να μείνεις.
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...