Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ) Ασφάλεια Αυτοκινήτου


koslyr
 Κοινοποίηση

Ποια ασφαλιστική έχετε επιλέξει;  

306 members have voted

  1. 1. Ποια ασφαλιστική έχετε επιλέξει;

    • Alpha
      2
    • Allianz
      13
    • Commercial Value
      16
    • EOS
      9
    • ING
      5
    • Interamerican
      42
    • InterLife
      8
    • Lloyd's
      0
    • Omega
      1
    • Victoria
      11
    • Αγροτική
      17
    • Ασπίς Πρόνοια
      15
    • Ατλαντική Ένωση
      5
    • Διεθνής Ένωση
      8
    • Εγνατία
      2
    • Εθνική
      34
    • Ιντερσαλόνικα
      32
    • Μινέττα
      10
    • Υδρόγειος
      25
    • Φοίνιξ
      15
    • 'Αλλη (αναφέρετε ποια)
      36


Recommended Posts

Άκουσα στην τηλεόραση ότι από το νέο χρόνο τα ασφάλιστρα θα αυξηθούν και πάλι κατά 10%. Καλό θα ήταν να κατατεθούν ορισμένες γνώμες – απόψεις αναφορικά με το θέμα των ασφαλίσεων ώστε να βοηθηθούμε όλοι στην έρευνα αγοράς.

Για το λόγο αυτόν αναφέρω ότι έχω ασφαλισμένο ένα αυτοκίνητο 1400 κυβικών με Bonus Malus: 3 στην εταιρεία Φοίνιξ Metrolife με τις κάτωθι καλύψεις:

Αστική Ευθύνη

Σωματικές Βλάβες: 60€

Υλικές Ζημιές: 138€

Θραύση Κρυστάλλων 11,74€

Πυρκαγιά(Απλή) 8,80€

Τρομοκρατικές/ Θεομηνίες 5,50€

Νομική Προστασία 19,33

Δικαίωμα Συμβ: 46,34

Φ.Κ.Ε 26,54€

Λοιπά(ΤΕΟ,Χαρτόσημα...) 25€

Σύνολο 344,86€

 

Σε αυτήν την τιμή συμπεριλαμβάνεται και η οδική βοήθεια που δίνεται δωρεάν (;) εφόσον συμπεριλάβεις στο συμβόλαιο σου επιπλέον καλύψεις , όπως αυτήν της πυρκαγιάς και της θεομηνίας. Δεν έχω βάλει κλοπή διότι το αυτοκίνητο είναι ήδη 8 χρονών οπότε δεν θεωρώ απαραίτητη την κάλυψη αυτή. Το ζητούμενο είναι ότι κάθε χρόνο κατεβαίνω κατηγορία στο B.M αλλά το ποσό ασφάλισης ανεβαίνει ως «επιβράβευση» που δεν τους έχω χρεώσει.

 

Ερωτήσεις

1) Ποίες καλύψεις θεωρείται απαραίτητες και ποιες απάτη;

2) Οδική βοήθεια μέσω της ασφαλιστικής ή ξεχωριστά;

3) Προτάσεις για άλλες ασφαλιστικές εταιρείες.

4) Του χρόνου θα αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Γνωρίζετε με ποιον τρόπο μπορώ να το ασφαλίσω με Β.Μ 3 ώστε να μην ξεκινήσω από την κατηγορία 10 από την στιγμή που ήδη βρίσκομαι στην κατηγορία αυτή.

5)Ασφάλιση σε αμφιβόλου ασφαλιστικές εταιρείες ή μόνο σε γνωστές;

6)Το φιλικό διακανονισμό που τόσο διαφημίζουν τον έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ και εαν ναι τελικά σας βοήθησε ή πρόκειται για μια άλλη μούφα των ασφαλιστικών εταιρειών;

7) Ασφάλιση ανά εξάμηνο ή ανά χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 504
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχουν γίνει πολύ ακριβές οι ασφάλειες... Πάντως προτιμώ ετήσιο συμβόλαιο αν ξέρω ότι θα έχω το αυτοκίνητο μέχρι τέλος του χρόνου. Το Β.Μ. μπορείς να το μεταφέρεις από το παλιό αυτοκίνητο στο νέο αν δεν κρατήσεις το παλιό.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μα μην κρατήσω το παλιο; Δηλαδή, πρέπει να το πουλήσω αναγκαστικά για να μεταφερθεί το Β.Μ στο καινούργιο αυτοκίνητο;

Παίζει ρόλο σε ποιανου όνομα είναι γραμμένο το αυτοκίνητο (ιδιοκτήτη) ή είναι άσχετο της ασφάλισης, διότι το παλιο αυτοκίνητο είναι στο όνομα του πατέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που θα κρατήσεις το παλιό δεν μπορείς να κάνεις μεταφορά. Εμείς έχουμε κάνει μεταφορά ΒΜ μόνο με το ίδιο όνομα. Νομίζω παίζει ρόλο.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις

1) Ποίες καλύψεις θεωρείται απαραίτητες και ποιες απάτη;

2) Οδική βοήθεια μέσω της ασφαλιστικής ή ξεχωριστά;

3) Προτάσεις για άλλες ασφαλιστικές εταιρείες.

4) Του χρόνου θα αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Γνωρίζετε με ποιον τρόπο μπορώ να το ασφαλίσω με Β.Μ 3 ώστε να μην ξεκινήσω από την κατηγορία 10 από την στιγμή που ήδη βρίσκομαι στην κατηγορία αυτή.

5)Ασφάλιση σε αμφιβόλου ασφαλιστικές εταιρείες ή μόνο σε γνωστές;

6)Το φιλικό διακανονισμό που τόσο διαφημίζουν τον έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ και εαν ναι τελικά σας βοήθησε ή πρόκειται για μια άλλη μούφα των ασφαλιστικών εταιρειών;

7) Ασφάλιση ανά εξάμηνο ή ανά χρόνο;

 

1. Η κάθε κάλυψη είναι απαραίτητη εφ' όσον εσύ κρίνεις ότι τη χρειάζεσαι και ανάλογα με τα οικονομικά σου.

2. Θα έλεγα τώρα πια μέσω της ασφαλιστικής.

3. Εθνική, Αλφα, Interamerican, Αγροτική.

4. Σε καμμία μεγάλη εταιρία δεν μπορείς με ενα bonus-malus να ασφαλίσεις δυο αυτοκίνητα.

5. Σε γνωστές

6. Λειτουργεί πολύ καλά, γι' αυτό και η απάντησή μου στο προηγούμενο ερώτημα είναι μόνο σε γνωστές.

7. Ασφάλιση ανα χρόνο σημαίνει -2% στα ασφάλιστρα. Ανάλογα πάλι με τα οικονομικά σου αποφασίζεις.

Φιλικά

Γιάννης

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Sorry που θα βγω... ελαφρώς off topic αλλά -τώρα με τον φιλικό διακανονισμό- ξέρετε τι γίνεται σε περιπτώσεις που κανείς απ'τους εμπλεκόμενους δεν δέχεται ότι φταίει?? Νομίζω καταλήγουν σε δικαστήριο, έτσι δεν είναι??

 

Προ φιλικού διακανονισμού τι γινόταν?? Μήπως έβγαζε "πόρισμα" η Τροχαία?? Γιατί, μεταξύ άλλων, έχω ακούσει ότι τώρα πλέον η Τροχαία κάνει απλή καταγραφή (τάδε ΙΧ, υλικές ζημιές κλπ) και δεν κάνει μετρήσεις φρεναρίσματος κλπ, κλπ (που κι αυτές τώρα με τα ABS λάθος θα ήταν...)

 

Ρωτάω γιατί απ'αυτά που ακούω γύρω μου, έχω την αίσθηση ότι τελευταία πολλοί καταλήγουν σε δικαστήριο μετά από τροχαίο... Αλλά και γιατί απ'όταν είχα πρωτακούσει τον όρο "φιλικός διακανονισμός" αναρωτιόμουνα τι να συμβαίνει στις περιπτώσεις που το... κλίμα δεν είναι και πολύ "φιλικό" μετά από ένα τροχαίο...

Link to comment
Share on other sites

νομίζω φιλικός διακανονισμός δεν γίνεται αν δεν συμφωνούν και οι δύο πλευρές και σίγουρα δεν συμφωνούν αν λένε και οι δύο ότι δεν φταίνει...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν γίνεται!

Αυτό που ρωτάω είναι τι γίνεται σ'αυτές τις περιπτώσεις τώρα που έχουμε περάσει στο καθεστώς του φιλικού διακανονισμού και -με άλλα λόγια- έχει αλλάξει όλο το σύστημα των αποζημιώσεων...

 

Όταν δεν επιτυγχάνεται φιλικός διακανονισμός "γυρίζουμε" στο παλιό σύστημα?? Αυτό δεν σκοντάφτει στο θέμα Τροχαία πλέον???

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολλά χρόνια ασφαλίζουμε τα αυτοκίνητα της οικογένειάς μου στην Victoria (παλιότερα Ολυμπιακή και Ολυμπιακή-Victoria).

Στην συνιστώ ανεπιφύλακτα. Είναι πολή καλή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον csk4023

 

Εννοείται ότι δεν γίνεται!

Αυτό που ρωτάω είναι τι γίνεται σ'αυτές τις περιπτώσεις τώρα που έχουμε περάσει στο καθεστώς του φιλικού διακανονισμού και -με άλλα λόγια- έχει αλλάξει όλο το σύστημα των αποζημιώσεων...

 

Όταν δεν επιτυγχάνεται φιλικός διακανονισμός "γυρίζουμε" στο παλιό σύστημα?? Αυτό δεν σκοντάφτει στο θέμα Τροχαία πλέον???

 

 

H τροχαια απλα κανει καταγραφη των αποψεων των 2 οδηγων και σημειωνει που ειναι χτυπημενα τα 2 αυτοκινητα(μιλαω,δυστηχως, εκ πειρας :'( ). Αν δεν τα βρειτε αργοτερα αυτο ειναι το βασικοτερο στοιχειο για το δικαστηριο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nrg

 

H τροχαια απλα κανει καταγραφη των αποψεων των 2 οδηγων και σημειωνει που ειναι χτυπημενα τα 2 αυτοκινητα(μιλαω,δυστηχως, εκ πειρας :'( ). Αν δεν τα βρειτε αργοτερα αυτο ειναι το βασικοτερο στοιχειο για το δικαστηριο.

 

 

Σωστός! Για αυτό πάντα ότι και να γίνει καλείς την Τροχαία να καταγράψει το συμβαν και μετά ο άλλος δεν μπορεί να το αρνηθεί!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Θα ήθελα την γνώμη σας για το ποιά ασφαλιστική εταιρία να διαλέξω για την ασφάλεια του αυτοκινήτου! Αυτό που έχει σημασία είναι το κόστος, αλλά και η ιδέα μιας πολύ μικρής εταιρίας δεν με ενθουσιάζει!! Μένω Θεσσαλονίκη, οπότε οποιοδήποτε τηλ/διεύθυνση εταιρίας εκεί θα βοηθούσε! Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε λίγες μέρες που λήγει η άλλη μου ασφάλεια στην Ιντερσαλόνικα θα ξαναγυρίσω. Νομίζω ότι είναι αρκετά φθηνή αλλά δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά για τις υπηρεσίες της γιατί ευτυχώς δεν τις έχω ουσιαστικά χρειαστεί εως τώρα. Στην αναφέρω γιατί είναι και στη γειτονιά σου...

Α, να μην ξεχάσω ότι "τρέχει" και μια προσφορά τους τώρα που έχει κάποια σημαντική έκπτωση (νομίζω -20%) στα ετήσια συμβόλαια...

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια είναι -25% (!!!) και έκανα την ασφάλεια σήμερα!! Το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να σε ευχαριστήσω και με το παραπάνω διότι βρήκα ακριβώς αυτό που έψαχνα!!!

Για τις υπηρεσίες έχω και 'γω λόγους να αμφιβάλω, αλλά η τιμή είναι στα 2/3 αυτής που πλήρωνα!! Επιπλέον παρέχει και κάποιες άλλες καλύψεις στο πακέτο αλλά δεν νομίζω να τις δεις ποτέ (αερομεταφορά στην περίπτωση που.. δεις κόκκινο ελέφαντα στις 32 Φεβρουαρίου..!) ;)

Και πάλι ευχαριστώ! (Καλά στο unwired βρίσκεις απαντήσεις για όλα!!!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kmeg (30 Δεκ. 2003 , 12:26)

 

Για την ακρίβεια είναι -25% (!!!) και έκανα την ασφάλεια σήμερα!! Το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να σε ευχαριστήσω και με το παραπάνω διότι βρήκα ακριβώς αυτό που έψαχνα!!!

Για τις υπηρεσίες έχω και 'γω λόγους να αμφιβάλω, αλλά η τιμή είναι στα 2/3 αυτής που πλήρωνα!! Επιπλέον παρέχει και κάποιες άλλες καλύψεις στο πακέτο αλλά δεν νομίζω να τις δεις ποτέ (αερομεταφορά στην περίπτωση που.. δεις κόκκινο ελέφαντα στις 32 Φεβρουαρίου..!) ;)

Και πάλι ευχαριστώ! (Καλά στο unwired βρίσκεις απαντήσεις για όλα!!!)

Παρακαλώ. :) Αχρείαστη να (μας) είναι!... ;)

Το -25% θυμόμουνα κι εγώ αλλά βαριόμουνα να δω την προσφορά που πήρα προ ημερών για να το επιβεβαιώσω και είπα να το κάνω -20% για να μη σου ανοίξω τζάμπα την όρεξη σε περίπτωση που έκανα λάθος...

 

Εμένα για Ι.Χ. 8 φορ/μων ίππων του 2000, με δίπλωμα 7ετίας(?) και Β.Μ. 4 μου έκαναν προσφορά στα 260€. Περιλαμβάνει σωματικές βλάβες τρίτων, υλικές ζημιές επί πραγμάτων τρίτων, προσωπικό ατύχημα οδηγού, πυρός οικοσκευής, νομική προστασία, αερομεταφορά, οδική βοήθεια, πυρκαγιά οχήματος, θραύση κρυστάλλων. Ελπίζω να'ναι αρκετά, αν και φυσικά, ξέρω ότι συνήθως την... κακιά στιγμή ανακαλύπτεις ότι δεν παίρνεις ότι νόμιζες ότι θα πάρεις.

Α... Η αρχική τιμή ήταν 245€ νομίζω αλλά του είπα να διπλασιάσει το κεφάλαιο στην περίπτωση πυρκαγιάς (μάλλον θα το πάρω πίσω).

 

Τέλος να πω ότι ρώτησα αν θα καταργηθούν τα ΒΜ όπως είχε ακουστεί (μια απ'τις πολλές αλλαγές) και ο ασφαλιστής μου απάντησε ότι δεν ξέρει τίποτα περί του θέματος. Ανησυχητική μου φαίνεται η απάντηση... :(

Link to comment
Share on other sites

Ανήκω στην ίδια κατηγορία με ΒΜ 7 και με βασικό πακέτο έβγαινε 200€ + θραύση κρυστάλλων 20€ για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο (2 αλλαγές παρμπρίτζ σε 3 χρόνια από πετραδάκια!!!).

Έχω ακούσει επίσης ότι η intersalonica πάει για κλείσιμο αλλά αυτό δεν με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Αχρείαστη να είναι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kmeg (30 Δεκ. 2003 , 21:29)

Έχω ακούσει επίσης ότι η intersalonica πάει για κλείσιμο αλλά αυτό δεν με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Αχρείαστη να είναι! ;)

Για κλείσιμο? Δεν με εκπλήσσει γιατί δεν πρόκειται περί κολοσσού. Όμως δεν είναι και καμιά χθεσινή εταιρεία... Δεν ξέρω καλά τι γίνεται ακριβώς σ'αυτές τις περιπτώσεις... Νομίζω ότι σε καλύπτει το επικουρικό ταμείο που έχουν συστήσει οι ασφαλιστικές (αν το λέω καλά), αλλά λογικά όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα. Πρέπει μάλλον να βρεις σύντομα άλλη εταιρεία και να ξεχάσεις τα ασφάλιστρα που είχες δώσει στην προηγούμενη. Οπότε -αν επιτρέπεται- γιατί δεν σ'ενδιαφέρει καθόλου? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο υποψιάζομαι και εγώ στην χειρότερη περίπτωση της χρεωκοπίας, αλλά πάλι υπάρχει και το ενδεχόμενο της εξαγοράς της εταιρίας! Πάντως δεν είναι και ιδιαίτερα μικρή ούτε χθεσινή, για τον λόγο αυτό δεν νομίζω πως μπορεί να χαθεί τόσο εύκολα!

Το δεν με ενδιαφέρει καθόλου καταλαβαίνω ότι δημιουργεί απορίες! Ουσιαστικά δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για τα οικονομικά της κάθε εταιρίας (είδα ένα σχετικό πίνακα σε δημοσίευμα, πολλές μεγάλες έχουν απίστευτα αρνητικούς ισολογισμούς και χρειάζονται επειγόντως κεφάλαιο ή αυξήσεις!! Από την άλλη υπάρχουν κάποιες μικρές που τα πηγαίνουν μια χαρά με ελάχιστα συμβόλαια και αποθεματικά!!)! Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν πολλές εταιρίες και το ξεκαθάρσιμα δεν έχει γίνει ακόμη!!

Στο θέμα μας η intersalonica έχει μια σημαντική παρουσία στην Βόρειο Ελλάδα, διαθέτει σημαντικές υποδομές και προσφέρει αντίστοιχες υπηρεσίες! Το αν δεν πάει ή όχι καλά δεν μπορώ να το γνωρίζω αν δεν μιλήσουμε με νούμερα!! Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα χαθεί ακριβώς διότι αποτελεί δελεαστική πρόταση εξαγοράς εαν τα πράγματα είναι τόσο χάλια όσο ακούγεται!

Και κάνοντας έναν απλό υπολογισμό, εαν μέχρι και τον Αύγουστο δεν χρειαστεί να κάνω εκ νέου ασφάλιση (λόγω κλεισίματος), είναι σαν να είχα παραμείνει στην παλιά μου ασφαλιστική! Κάθε μήνας που περνάει από τότε μέχρι και τον Ιανουάριο είναι "κέρδος" για μένα από την αλλαγή!

Μιλάμε για σημαντική διαφορά και αξίζει νομίζω το ρίσκο! Εκτός αν αύριο κιόλας βγούν τα δυσάρεστα! Από την επίσκεψή μου στα κεντρικά τους δεν είδα ούτε περικοπές ούτε μιζέρια ούτε μύριζε μπαρούτι!!! Το αντίθετο μάλιστα! Το "δεν με νοιάζει" πηγαίνει λοιπόν στο ότι δεν με ενδιαφέρουν οι φήμες που ακούγονται, δεν είδα κάτι τέτοιο και εν τέλη δεν είμαι διατεθημένος να πληρώνω +40% για να ασφαλιστώ από το κλείσιμο της ασφαλιστικής!!! ;)

Όσο για την εθνική είναι όντως κολοσσός, φαίνεται να πληρώνει καλά όσο καλά πληρώνει μια ασφαλιστική, αλλά μην ξεχνάς ότι είναι η 3η ακριβότερη αυτή τη στιγμή στην αγορά!!! Ελπίζω να μην σας κούρασα και δεν είμαι σίγουρος αν το θέμα σηκώνει τόσο συζήτηση!! Καλή μας Χρονιά! :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Καλή Χρονιά σε όλους!! :)

 

elteo το έχω δει το site πολύ πριν!! Θέλει δουλειά ακόμη! Συγκεκριμένα για την intersalonica αντί για προσφορά έχει χχχχ οπότε είναι λειψό! Επίσης δεν παρέχει καμμία έκπτωση αρα για ποιό λόγο να μπω στον κόπο να στέλνω fax κτλ κτλ; Επίσης λείπουν στοιχεία επικοινωνίας με αρκετές μικρές εταιρίες που είδα!! Καμμία αντίρριση;!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα και για να ξερεις τι παιζει στο δωσα...

Τα υπολοιπα τα κανεις κατ ιδιαν οπως και τις εκπτωσεις!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Για δες Commercial Value, αξιοπιστη - κολοσσος - και σχετικα φτηνα τιμολογια.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν τα έχει ψάξει κανείς τώρα τελευταία...για καμια προσφορα για πέστε μου

όπως επίσης αν έχετε κανένα καλό ασφαλιστή (brooker- συνεργασία με πολλές ασφαλιστικές) εδώ στην αθήνα στείλτε ένα pm με τηλ κλπ

οι τιμές στο http://www.carinsurance.gr ισχύουν σήμερα?

καλή χρονιά

sotiris
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...