Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ) Ασφάλεια Αυτοκινήτου


koslyr
 Κοινοποίηση

Ποια ασφαλιστική έχετε επιλέξει;  

306 members have voted

  1. 1. Ποια ασφαλιστική έχετε επιλέξει;

    • Alpha
      2
    • Allianz
      13
    • Commercial Value
      16
    • EOS
      9
    • ING
      5
    • Interamerican
      42
    • InterLife
      8
    • Lloyd's
      0
    • Omega
      1
    • Victoria
      11
    • Αγροτική
      17
    • Ασπίς Πρόνοια
      15
    • Ατλαντική Ένωση
      5
    • Διεθνής Ένωση
      8
    • Εγνατία
      2
    • Εθνική
      34
    • Ιντερσαλόνικα
      32
    • Μινέττα
      10
    • Υδρόγειος
      25
    • Φοίνιξ
      15
    • 'Αλλη (αναφέρετε ποια)
      36


Recommended Posts

Οκ φίλε σε ευχαριστώ και περιμένω το μαιλ.Όσο για την απαλλαγή είμαι στα 300 ευρώ.Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι για τους αερόσακκους.....δηλ.στο τρακαρισμα που θα ανοίξουν όλοι η εταιρία θα μου πληρώσει μόνο την υπόλοιπη ζημιά και τους αερόσακκους θα τους πληρώσω απο την τσέπη μου? γιατί αν είναι ετσι αλλάζει το θέμα και δεν ξέρω αν τελικά αξίζει τον κόπο μια μικτή ασφάλεια!!!

ευχαριστώ

Μιχάλης.

 

Σε ότι αφόρα τους αερόσακους να σε πληροφορήσω ότι καλύπτετε το άνοιγμα των αερόσακων σε ατύχημα στο όποιο ευθύνεσαι εσύ. Αν ανοίξουν από ατύχημα που ευθύνεται ο άλλος εννοείται ότι σε καλύπτει η ασφαλιστική εταιρεία του αλλού. Συγκεκριμένα οι οροί των συμβολαίων γραφούν σε περίπτωση πρόσκρουσης ή ανατροπής του οχήματος.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 504
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορει να μου πει καποιος ποσα περιπου ειναι τα εξαμηνιαια ασφαλιστρα στην Εθνικη για αυτοκινητο 8ετιας,1400κ.ε με αξια περιπου 7000ευρω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδια

Την εβδομαδα που μας ερχεται θα ταξινομηθει το πρωτο αυτοκινητο μου (την Δευτερα) κ ειμαι πολυ χαρουμενος. :) Ενα colt σε μαυρο χρωμα :cool:

Για να το ''βγαλω'' οσο πιο γρηγορα μπορω απο την αντιπροσωπεια τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω με την ασφαλεια??Εχω μπερδευτει λιγο....

Οταν πηρατε εσεις αυτοκινητο τι διαδικασια κανατε??Δινουν προσωρινο ασφαλιστρο οι ασφαλιστικες??

Εγω θα κανω μεικτη στην Υδρογειο αλλα στην αιτηση τους θελουν κ αριθμο κυκλοφοριας που εγω δεν εχω....

Μπορω να τους στειλω την αιτηση χωρις αριθμο κυκλοφοριας να μου στειλουν κατι προσωρινο για να το στειλω με fax στον αντιποροσωπο για να στειλει με την σειρα του αυτος τον αριθμο κυκλοφοριας ή λεω μπουρδες??

Βοηθηστε Pls γιατι ειμαι ψιλοασχετος :O Τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ο φιλος μου πηρε αυτη την εβδομαδα το αμαξι του, ξερω οτι εκανε την ιδια διαδικασια με εσενα. Εκανε μικτη ασφ. στην ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ ομως, του δωσανε προσωρινα καποιο χαρτι και αυτος με την σειρα του το εστειλε στον αντιπροσωπο. Επειτα μετα απο 2-3 ημερες πηρε το αμαξι και τις πινακιδες οπου δηλωσε και τον αριθμο κυκλοφοριας στην ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ.

 

Αν δεν στο κανει η ΥΔΡΟΓΕΙΟΣ ρωτα στην ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλοταξιδο,οσον αφορα την ασφαλεια να θυμασαι οτι οσο θα εχεις προσωρινο σημα η ασφαλεια σου θα ειναι απλη και οχι μεικτη,δεν καλυπτει ιδιες ζημιες δηλαδη κτλ κτλ
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι θεμα υπαρχει με τα καμπριο αυτοκ?

π.χ. σε μεικτη δεν καλυπτουν σχισμενες κουκουλες,συναγερμο για καμπριο κτλ...

κ ποια εταιρια δεν εχει προβλημα με τα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που δεν εχεις πινακιδες ασφαλιζεσαι με το τιμολογιο το οποιο γραφει τον αριθμο πλαισιου.

 

υπαρχει ακομα η intersallonika???? δεν εκλεισε τελικα???

 

να ξερεται κατι ολοι παντως. οι ασφαλιστικες ειναι ολες τα ιδια σκ@τ@ . οτι ασφαλεια και να κανετε οτι καλυψεις και να βαλεται , αν θελετε καποτε να παρετε τα χρηματα που δικαιουστε καντε ξεχωριστα μια νομικη προστασια arag.

η πιο φθηνη ασφαλεια συνοδευομενη απο μια ξεχωριστη νομικη προστασια arag ειναι η καλυτερη ασφαλιση. κατι που ακουω αυτη ειναι καλη , η αλλη ειναι καλυτερη και παει λεγοντας ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Κάτι ακούστηκε ότι ετοιμάζονται να κλείσουν κάποιεσ εταιρείες. Έχει ακούσει κανείς τίποτα?
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας!

αυριο πρωι θα δωσω την προκαταβολη για το νεο μου αμαξι ενα κοκκινο honda civic type-s και θελω να κανω μια ασφαλεια!

σκεφτομουν για μικτη αλλα ξερω οτι υπαρχουν ..διαφορα πακετα αναλογα και με το ποσό της απαλλαγης που θα βαλω...

εχετε να μου προτεινετε κατι;ποσο περιπου θα μου κοστισει η ασφαλεια απο την στιγμη που ειμαι 29 χρονων,οδηγω 11 χρονια,μενω κερκυρα και η τιμη του αυτοκινητου ειναι 23400€(με την εκπτωση που κανει η αντιπροσωπεια);

ευχαριστω!

 

υ.γ.απο γνωστους μου εχω ακουσει καλα λογια για εθνικη ασφαλιστικη και alienz...

με ενδιαφερει παρα πολυ το θεμα με τις χαρακιες(με ..κλειδι κτλ) που μπορει να σου κανει ενας πεζος στο αμαξι...καλυπτει καποια ασφαλιστικη τετοιες ζημιες και αν ναι στοιχιζει πολυ μια τετοια ασφαλιση;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πάτησα έξω από τον δρόμο σε μια στροφή, έχασα τον έλεγχο και έριξα το αυτοκίνητο σε ένα χαντάκι, ένα έχω να πω: δόξα και τιμή στην μικτή ασφάλιση! :D.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι!

Πρέπει να έχω απαραίτητα ασφαλιστή;

Μέχρι τώρα πληρώνω τα ασφάλιστρα πηγαίνοντας ο ίδιος στα γραφεία της ασφαλιστικής μου.

Το ίδιο κάνω και όταν διεκδικώ χρήματα από άλλες ασφαλιστικές (για φιλικό διακανονισμό, αρνητική δήλωση, πιθανές διεκδικήσεις μέσω της νομικής προστασίας).

Τους καλώ μόνο σε ατύχημα για τα τυπικά (Φροντίδα Ατυχήματος).

 

Τί θα κερδίσω παραπάνω με έναν ασφαλιστή-μεσάζοντα;

Ότι πληροφόρηση θέλω μου τη δίνουν κατ' ευθείαν από την ασφάλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι!

Πρέπει να έχω απαραίτητα ασφαλιστή;

Μέχρι τώρα πληρώνω τα ασφάλιστρα πηγαίνοντας ο ίδιος στα γραφεία της ασφαλιστικής μου.

Το ίδιο κάνω και όταν διεκδικώ χρήματα από άλλες ασφαλιστικές (για φιλικό διακανονισμό, αρνητική δήλωση, πιθανές διεκδικήσεις μέσω της νομικής προστασίας).

Τους καλώ μόνο σε ατύχημα για τα τυπικά (Φροντίδα Ατυχήματος).

 

Τί θα κερδίσω παραπάνω με έναν ασφαλιστή-μεσάζοντα;

Ότι πληροφόρηση θέλω μου τη δίνουν κατ' ευθείαν από την ασφάλειά μου.

 

Οχι πιστευω οτι καλυπτεσαι και ετσι. Απλα εαν γινει η στραβη, την ολη διαδικασια την αναλαμβανει -τρεχει δηλαδη- ο ασφαλιστης για εσενα (χαρτια, φαξ κλπ).

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως ο ασφαλιστής, λόγω μεγαλύτερης πελατειακής βάσης, να εξασφαλίσει και κάποιες εκπτώσεις που μόνος του πελάτης δεν μπορεί.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου περνάει από το σπίτι όποτε είναι να μου δώσει την ασφάλεια, τον παίρνω στο κινητό όποτε χρειαστεί και εκτός ώρες γραφείου και γενικά πιστεύω ότι αξίζει να έχεις προσωπική σχέση με τον ασφαλιστή σου..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι η προσωπικη σχεση αξιζει , αν μιλαμε για ασφαλιστρια, ιδιαιτερα αν ειναι διαθεσιμη με σαρκωδη χειλη , πλουσιες αναλογιες, και .......................................καλη καρδια. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Οχι πιστευω οτι καλυπτεσαι και ετσι. Απλα εαν γινει η στραβη, την ολη διαδικασια την αναλαμβανει -τρεχει δηλαδη- ο ασφαλιστης για εσενα (χαρτια, φαξ κλπ).

 

Εχεις λαθος... ο Ασφαλιστικος Συμβουλος δεν τρέχει για κανένα χαρτί! Αυτη ειναι δουλειά της Ασφαλιστικής εταιρίας και του Ασφαλιζόμενου! Ο Ασφαλιστικός Συμβουλος ειναι ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΤΗΣ για την σύναψη συμφωνίας των 2 μερών. Σε πολλα προιόντα πλέον η υπαρξη του δεν είναι απαραίτητη και παρακάμπτεται αυτός και οι προμήθειες του (προς οφελος της εκαστοτε ασφαλιστικής, σιγα μην περνουσαν την μειωση κόστους στον πελάτη).

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Εχεις λαθος... ο Ασφαλιστικος Συμβουλος δεν τρέχει για κανένα χαρτί! Αυτη ειναι δουλειά της Ασφαλιστικής εταιρίας και του Ασφαλιζόμενου! Ο Ασφαλιστικός Συμβουλος ειναι ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΤΗΣ για την σύναψη συμφωνίας των 2 μερών. Σε πολλα προιόντα πλέον η υπαρξη του δεν είναι απαραίτητη και παρακάμπτεται αυτός και οι προμήθειες του (προς οφελος της εκαστοτε ασφαλιστικής, σιγα μην περνουσαν την μειωση κόστους στον πελάτη).

Δηλαδή εσύ όταν έχεις πρόβλημα προσπαθείς να βρεις άκρη με την όποια εταιρεία?

Ο ασφαλιστής δεν είναι μόνο για να παίρνει την προμήθεια και όταν έχει πρόβλημα ο πελάτης του να κάνει το κινέζο αλλά να τον εξυπηρετεί και στην δύσκολη. Για αυτό πληρώνεται. Κάτι τέτοιες απόψεις καταστρέφουν το δικό μας επάγγελμα και εννοώ των ασφαλιστών. Είναι κάποιοι λίγοι που βγάζουν το κακό όνομα.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει πόσο μπορεί να πάει μια μικτή ασφάλιση για αυτοκίνητο 1600 κυβικά;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει πόσο μπορεί να πάει μια μικτή ασφάλιση για αυτοκίνητο 1600 κυβικά;

 

 

http://www.asfalistra.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...