Jump to content

Mobile Internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.

Επειδή είμαι αρχάριος στο θέμα του mobile internet, θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα γύρω από αυτό.Τί ακριβώς είναι και πώς ακριβώς λειτουργεί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο τρόποι να πλοηγηθείς στο διαδίκτυο μέσω ενός κινητού τηλεφώνου. Να αξιοποιήσει κάποιο δίκτυο Wi-Fi ή το δίκτυο μιας εταιρείας κινητής τηλεφωνίας.

 

Δίκτυο Wi-Fi έχουν συγκεκριμένες τοποθεσίες,ενώ λίγα κινητά τηλέφωνα έχουν τη δυνατότητα να το αναγνωρίζουν. Το μεγάλο πλεονέκτημα εδώ είναι ότι η πλοήγηση είναι δωρεάν. Επιπλέον,οι ταχύτητες είναι πολύ υψηλές.

 

Από εκεί και πέρα,υπάρχουν το WAP και το Internet που προσφέρουν οι εταιρείες κινητής. Με το πρώτο εμφανίζονται τροποποιημένες οι ιστοσελίδες,ενώ με το δεύτερο κανονικά,όπως στον υπολογιστή.

Δυστυχώς όμως οι χρεώσεις είναι υπέρογκες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο τρόποι να πλοηγηθείς στο διαδίκτυο μέσω ενός κινητού τηλεφώνου. Να αξιοποιήσει κάποιο δίκτυο Wi-Fi ή το δίκτυο μιας εταιρείας κινητής τηλεφωνίας.

 

Δίκτυο Wi-Fi έχουν συγκεκριμένες τοποθεσίες,ενώ λίγα κινητά τηλέφωνα έχουν τη δυνατότητα να το αναγνωρίζουν. Το μεγάλο πλεονέκτημα εδώ είναι ότι η πλοήγηση είναι δωρεάν. Επιπλέον,οι ταχύτητες είναι πολύ υψηλές.

 

Από εκεί και πέρα,υπάρχουν το WAP και το Internet που προσφέρουν οι εταιρείες κινητής. Με το πρώτο εμφανίζονται τροποποιημένες οι ιστοσελίδες,ενώ με το δεύτερο κανονικά,όπως στον υπολογιστή.

Δυστυχώς όμως οι χρεώσεις είναι υπέρογκες.

 

DENIOR σε ευχαριστώ πολύ.

Επίσης, μία τελευταία ερώτηση, πώς μπορώ να καταλάβω εάν ένα κινητό τηλέφωνο υποστηρίζει mobile internet;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά,τώρα που ο Opera Browser είναι συμβατός και με τα Java κινητά τηλέφωνα,όλα σχεδόν τα μοντέλα της αγοράς υποστηρίζουν το mobile internet.

Να ξέρεις όμως πως μόνο σε μία οθόνη μεγάλου μεγέθους (2,2-2,4 ίντσες και πάνω) απολαμβάνεις την πλοήγηση στο διαδίκτυο. Ειδάλλως,τα γράμματα είναι πολύ μικρά και καθυστερείς να δεις ολόκληρη τη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

 

Από εκεί και πέρα,υπάρχουν το WAP και το Internet που προσφέρουν οι εταιρείες κινητής. Με το πρώτο εμφανίζονται τροποποιημένες οι ιστοσελίδες,ενώ με το δεύτερο κανονικά,όπως στον υπολογιστή.

Δυστυχώς όμως οι χρεώσεις είναι υπέρογκες.

Lanthaneis kai parapliroforeis.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Mporeis na exeis internet mexri kai meso HSDPA pragmatika fthna.

 

E3artatai tin etairia kai ti thewreis esy ftino.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Mporeis na exeis internet mexri kai meso HSDPA pragmatika fthna.

 

E3artatai tin etairia kai ti thewreis esy ftino.

 

Η αλήθεια είναι ότι θεωρείται λίγο ακριβούτσικο, αλλά εάν θες να δείς κάτι σημαντικό για μικρό χρονικό διάστημα, τότε είναι αποδεκτές οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα!

 

Θα ηθελα να μου πειτε ποσοι κ πως (κυριως :P) μπαινετε στο Internet απο το κινητο σας. Δεν αναφερομαι σε Internet στον υπολογιστη μεσω του κινητου προφανως.

 

Ειναι ενα θεμα που με απασχολει εδω και καποια χρονια απο το 6600 μου παλαιοτερα κ στο n73 πλεον οπου λογω ανοιχτης πλατφορμας κ φυσικα δυνατοτητων συσκευης υπαρχουν ενα σωρο εφαρμογες για browsing και irc μεχρι telnet. Αν κ εχω προσπαθησει ποτε δεν καταφερα να χρησιμοποιησω καποια με επιτυχεια (με εξαιρεση το browsing). Νιωθω πως παει στραφι το κινητο! :P

 

Οποτε χρησιμοποιει κανεις πχ το agile messenger? ή το putty για s60? Αν ναι πως? Τι αλλα κολπα εχετε/κανετε? Υπαρχουν "καλοι" browsers (που να υποστηριζουν πχ java :O)? Υπαρχει vnc client για s60(3rd)? Γενικα τι κανετε? Εχω δει κατα καιρους posts "posted wirelessly from *browsername*" οποτε ξερω οτι τουλαχιστον μερικοι μπαινουν στο myphone. :P

 

Τα διαφορα Wind plus και Internet plus(?) της Vodafon εχω ψαξει κ δεν υποστηριζουν δυνατοτητες περα απο απλο browsing. Προφανως φταει οτι ειναι μεσω WAP (ή 2.0) ενω οι εν λογω εφαρμογες θελουν "καθαρο" Internet (μπορει βεβαια να κανω κ λαθος). Υπαρχει μηπως καμια "hackια" γι αυτο?

 

Επισης να πω πως εψαξα πρωτα για αναλογα θεματα αλλα δεν βρηκα κατι που να με καλυπτει, να ειναι προσφατο και ευκολοδιαβαστο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τις απορίες σου θα μπορούσες να τις λύσεις ρίχνοντας μια ματιά σε αυτό το τόπικ(αν χρησιμοποιείς το wind plus non stop)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2187988#post2187988

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

ειχα ηδη δει το εν λογω topic. (προφανως οχι ολο :P)

εχω προσπαθησει να συνδεθω σε msn δικτυο απο wind plus χωρις επιτυχεια χρησιμοποιωντας agile κ live messenger. δεν ξερω τι γινετε με το mig33 και το morange αλλα με μια γρηγορη ματια ειδα οτι ουσιαστικα θελουν να κανεις ενα account και μεσω αυτων να μπεις στα αλλα messenger δικτυα. φανταζομαι λοιπον οτι απλα proxαρουν messenger traffic στο wap.

για τον φραπαλα προσπαθησα κ τωρα με moragne απο το κινητο της μανας μου (δεν εχω wind κ βαριωμουν να αλλαζω παλι sim) χωρις επιτυχεια. (to be fair δεν εκανα account απλα το εβαλα κ πατισα connect να δω τι θα γινει κ μου εβγαλε "cannot find server" η κατι παρομοιο τεσπα).

 

εν τελει δεν με απασχολει τοσο ενα messenger (ποσο μαλλον μεσω καποιου 3ου που δεν ξερω κιολας) οσο γενικα χρηση των δυνατοτητων που προσφερουν τα smartphones σημερα.

 

p.s. ο maddox πιανει σχεδον ακριβως το τι θελω να πω περι δυνατοτητων σε αυτο το αρθρο του. διαβαστε εχει απειρο γελιο.

http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=iphone

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα!

 

Επιθυμώ να έχω ιντερνετ στο κινητό μέσω καρτοκινητής, για να βλέπω κανένα mail και να ανοίγω καμμιά σελιδούλα που και που.

 

Ποια εταιρεία συμφέρει;

Πόσο πάνε οι χρεώσεις περίπου;

 

Έχω στη διάθεση μου

Vodafone a la carte

q card 1

cosmocarta

what's up

 

Ποιό απ όλα να ενεργοποιήσω τελικα;; :p

Link to comment
Share on other sites

Καμια απο αυτες.Να πας και να παρεις μια καρτα Wind.Με περιπου 4 ευρω το μηνα εχεις απεριοριστη πλοηγηση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτή την περίοδο ετοιμάζω ένα ρεπορτάζ, το οποίο έχει ως θέμα την ετοιμότητα των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας να υποστηρίξουν τις υπηρεσίες mobile Internet που διαθέτουν στους καταναλωτές. Ερωτήματα που με απασχολούν είναι:

 

Ποια είναι η εμπειρία σας από τις επιδόσεις mobile Internet εντός και εκτός Αθήνας;

 

Πόσο απέχουν οι επιδόσεις αυτές από την ονομαστική τιμή της υπηρεσίας;

 

Έχετε εντοπίσεις κάποιες περιοχές που έχουν επιτευχθεί οι μέγιστες τιμές;

 

Πιστεύετε ότι τα δίκτυα της κινητής τηλεφωνίας είναι επαρκή για να καλύψουν μια αυξημένη ζήτηση σε mobile Internet;

 

Περισσότερο θα βγουν συνολικά συμπεράσματα από αυτά τα ερωτήματα, αλλά όποιος θέλει μπορεί να τοποθετηθεί και επώνυμα στο ρεπορτάζ

 

Γιάννης Μουρατίδης

Περιοδικό Netweek

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο θεμα στο mobile intenet ειναι οι χρεωσεις.Ειμαστε πολυ πισω.Στο εξωτερικο υπαρχουν unlimited data πακετα.Εδω αν τελειωσει το πακετο που σου δινουν...κατι θα πρεπει να πουλησεις για να ξεχρεωσεις.6 η 12 ευρω το mb (!!!!!!) ειναι απαγορευτικη τιμη για τους περισσοτερους χρηστες.Οι εταιρειες μας δινουν κινητα που εχουν πολλες δυνατοτητες συνδεσης.Μηπως εφτασε η ωρα να μας δωσουν και ρεαλιστικες χρεωσεις για να τα χρησιμοποιουμε οπως πρεπει;
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει Mobile internet από wind και vodafone.

Με την vodafone όπου και αν το δοκίμασα και σε οποιαδίποτε ώρα της ημέρας πήγαινε καλά. Με την wind ήταν ανάλογα την περιοχή. Στην Ξάνθη για παράδειγμα και γενικότερα στις πόλεις από εδώ και πάνω πρέπει να περιμένεις να περάσει τις 12 το βράδυ για να μπορέσεις να μπεις σε μια σελίδα!

Οι ταχύτητες πάντως σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να είναι με αυτές που λένε.. πχ HSDPA 7 mb κλπ.. Το αναφέρουν ως μέγιστη τιμή αλλά πρακτικά δεν συμβαίνει ποτέ αυτό, ούτε στο μισό!

Τώρα για το αν τα δίκτυα της κινητής τηλεφωνίας είναι επαρκή για να καλύψουν μια αυξημένη ζήτηση σε mobile Internet δεν μπορώ να το ξέρω.. Ίσως πρέπει να ρωτήσεις τα δίκτυα.

Πάντως πιστεύω πως υπάρχουν σημαντικότερα θέματα που πρέπει να διορθωθούν πρώτα.. όπως η αναξιοπιστία. Όταν μια εταιρεία σου δίνει το φθηνότερο ίντερνετ και σου τα "τρώει" με χίλιους δυο άλλους τρόπους, και δεν σε ενημερώνει, και αντί να βελτιωθεί κάνει βήματα προς τα πίσω.. τότε τί να το κάνεις το mobile internet?! :O

Link to comment
Share on other sites

Με Vodafone σε όσες περιοχές έχω δοκιμάσει πάει σε γενικές γραμμές καλά, τόσο με laptop και data card τόσο και με iPhone. Δεν έχω πιάσει βέβαια ποτέ 3,6 Mbit όπως διαφημίζει αλλά είμαι σταθερά πάνω από 2 συνήθως που για ασύρματη σύνδεση είναι καλά.

 

Με Cosmote που δοκιμάζω συχνά από τον αδερφό μου παλιά δεν πήγαινε καθόλου καλά, ειδικά στην επαρχία, αλλά τελευταία η κατάσταση έχει βελτιωθεί πολύ. Ποτέ βέβαια 7,2 όπως διαφημίζει αλλά σε γενικές γραμμές δεν είναι άσχημα, υπάρχουν ακόμα κάποιες προβληματικές περιοχές αλλά γενικά είναι καλά.

 

Για τη Wind χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία το τελευταίο καιρό ακούω παράπονα. Αλλά δεν ξέρω αν αυτό ισχύει σε όλες τις περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των χρεώσεων είναι το θέμα. Οι δυνατότητες υπάρχουν. Αλλά ακόμα κι αν πέσουν οι χρεώσεις θα πέσουν όλοι με τα μούτρα και αντίο ταχύτητα. Πάντως με vodafone κανένα πρόβλημα και επικροτώ τα πακέτα που λανσάρει η εταιρεία για mobile internet.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των χρεώσεων είναι το θέμα. Οι δυνατότητες υπάρχουν. Αλλά ακόμα κι αν πέσουν οι χρεώσεις θα πέσουν όλοι με τα μούτρα και αντίο ταχύτητα. Πάντως με vodafone κανένα πρόβλημα και επικροτώ τα πακέτα που λανσάρει η εταιρεία για mobile internet.

 

Τι πακετα εχει η vodafone? εχει προπληρωμενα οπως η wind?

Link to comment
Share on other sites

Τι πακετα εχει η vodafone? εχει προπληρωμενα οπως η wind?

Τι ακριβώς εννοείς προπληρωμένα; Άν έχεις καρτοκινητό είναι prepay, αν έχεις σύνδεση πληρώνεις μετά. Αν κατάλαβα καλά.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω συχνα το mobile internet μεσω της wind.Οσον αφορα την χρεωση ειναι πολυ καλη,περιπου 4 ευρω το μηνα για απεριοριστη πλοηγηση αλλα απο ταχυτητα ειναι πολυ αργο.Σε καποιες περιπτωσεις με φουλ σημα παει καλα αλλα τις περισσοτερες φορες σερνεται.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω συχνα το mobile internet μεσω της wind.Οσον αφορα την χρεωση ειναι πολυ καλη,περιπου 4 ευρω το μηνα για απεριοριστη πλοηγηση αλλα απο ταχυτητα ειναι πολυ αργο.Σε καποιες περιπτωσεις με φουλ σημα παει καλα αλλα τις περισσοτερες φορες σερνεται.

 

apo 20 oktobriou omws bainei orio 40 mb kai stamata to aperioristo...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...