Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

oxi aggele eimai stamatimenos me nekra sto relanti kai tin stigmi pou dinw gkazi ligo apotoma na to marsarw ligo sa na mperdeyei. Gia klasmata deyteroleptou peutoun ligo oi strofes kai amesws meta anevainoun....

τυπικο συμπτωμα του Χ, μην ανησυχεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

parepiptontws to mixanaki sou to exeis kanei apla teleio.. Sugxaritiria gia to gousto sou... eyxomai na to kaneis akoma pio omorfo... Mia erwtisi thelw na kanw an kai den eimai polu sigouros an exei apantithei pio pisw. To pisw ftero telika vgainei me vides i kovete? An vgainei me vides feygei mono to komati katw apo to fanari i kai to komati pou einai panw apo tin pisw roda?
Link to comment
Share on other sites

thnx Paul...! i erwtisi gia to pisw ftero apeythinetai se olous osous to exoun vgalei i exoun epixeirisei na to vgaloun. Xwris to pisw ftero to mixanaki pisteuw pws pairnei toulaxiston 80% omorfias pamw...
Link to comment
Share on other sites

thnx Paul...! i erwtisi gia to pisw ftero apeythinetai se olous osous to exoun vgalei i exoun epixeirisei na to vgaloun. Xwris to pisw ftero to mixanaki pisteuw pws pairnei toulaxiston 80% omorfias pamw...

 

nai kai vgeni monokomato me guro stis 10 vides polu efkolo

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα γινεται πολυ πιο ομορφο βγαζοντας το (αν και εγω δεν το εχω βγαλει ακομα)

 

btw να εκφρασω και εγω το θαυμασμο για το Χ του αγγελου, ειναι το κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

otan les monokommato? Rwtaw an vgainei mono to kommati katw apo to fanari i vgainei olo mazi me to kommati pou paei kai katw apo tin sela. Giati an vgainei kai to kommati katw apo tin sela tote tha paizei provlima me ta ilektrika kai oti allo yparxei apo ekei katw... K me tin kleidaria ti ginete?
Link to comment
Share on other sites

Το προστατευτικό της εξάτμισης το έχει νικελώσει κανένας; Και εάν ναι που; και πόσο κόστισε;

 

file mou,exw nikelwsei kai ta 2 kalumata tis e3atmishs me peripou 35 euro.karustinos legetai kai einai ston ag.dhmhtrio sthn a8hna.to thl einai 2109718203.perneis kai rwtas!!!

 

Το προστατευτικό της εξάτμισης το έχει νικελώσει κανένας; Και εάν ναι που; και πόσο κόστισε;

 

epishs boreis na pas sth selida 39 sto 727.exw 2 fwto ths papias pws to eixa tote.na deis pws einai me nikelwmena ta kalummata

 

asteri r c aggele to xeis kanei!!!!bravo sou r c!!!!

 

wraios rc kwsta!!polu kalo to 8ema me ta led.analutiko se foul va8mo!!!!

the new manager is here! beware :D
Link to comment
Share on other sites

otan les monokommato? Rwtaw an vgainei mono to kommati katw apo to fanari i vgainei olo mazi me to kommati pou paei kai katw apo tin sela. Giati an vgainei kai to kommati katw apo tin sela tote tha paizei provlima me ta ilektrika kai oti allo yparxei apo ekei katw... K me tin kleidaria ti ginete?

me ta ilektrika apo kato dn pezei kanena provlima (me emena toulaxiston) oso gia ta

kai nai vgeni mazi me to komati pano apo ton troxo oso gia tin klidaria prepei na sinithisis na travas ena sideraki apo kato apo tin sela me to xeri sou gia na anigi(kati san tou innova)

Link to comment
Share on other sites

epishs boreis na pas sth selida 39 sto 727.exw 2 fwto ths papias pws to eixa tote.na deis pws einai me nikelwmena ta kalummata

 

Σελιδα 49 θες να πεις ετσι??

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

me ta ilektrika apo kato dn pezei kanena provlima (me emena toulaxiston) oso gia ta

kai nai vgeni mazi me to komati pano apo ton troxo oso gia tin klidaria prepei na sinithisis na travas ena sideraki apo kato apo tin sela me to xeri sou gia na anigi(kati san tou innova)

Πολύ καλό το μηχανάκι. Πολύ όμορφο αν και εγώ είμαι της άποψης: "Λίγο φτιάξιμο απ' έξω και πολύ από μέσα". Ίσως όντως να είναι το μοναδικό στην Ελλάδα (μέχρι να πάω στα Γιάννενα γιατί θα υπάρχει κάτι κι εκεί αλλά δεν ξέρουν από ίντερνετ). Ελπίζω όσο όμορφο δείχνει τόσο γρήγορα και να πηγαίνει. Έχεις πειράξει τπτ μηχανικά; Το έχει πειράξει κανείς ρε παιδιά;

 

Υ.Γ.: Μπορούμε να ΜΗΝ γράφουμε greeklish σας παρακαλώ. Σε κάποια forum δη το απαγορεύουν γιατί δυσκολεύει στη γρήγορη ανάγνωση και απάντηση των posts

Υ.Γ.2: Δεν έχω ακούσε ινα σχολιάζεται το γεγονός ότι ο κινητήρας από το μηχανάκι είναι "όρθιος" και το σφυρήλατο πιστόνι κινείται κάθετα με μια κλίση βέβαια, κι όχι παράλληλα με το έδαφος όπως σε όλα τα άλλα μηχανάκια της κατηγορίας του!!!

 

Ευχαριστώ και sorry για το μέγεθος του post

Link to comment
Share on other sites

wraios rc kwsta!!polu kalo to 8ema me ta led.analutiko se foul va8mo!!!!

 

thnx alk απλα να βοηθησω ηθελα.

Αγγελε θερμα συγχαρητηρια για το μερακι σου. Πολυ πρωτο φιλε το μοτορι σου. Το σχεδιο το βρηκες καπου? το φανταστικες? σου το προτεινε ο μαστορας? ποσο καιρο εκανε να στο τελειωσει?

Need For Speed
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το μηχανάκι. Πολύ όμορφο αν και εγώ είμαι της άποψης: "Λίγο φτιάξιμο απ' έξω και πολύ από μέσα". Ίσως όντως να είναι το μοναδικό στην Ελλάδα (μέχρι να πάω στα Γιάννενα γιατί θα υπάρχει κάτι κι εκεί αλλά δεν ξέρουν από ίντερνετ). Ελπίζω όσο όμορφο δείχνει τόσο γρήγορα και να πηγαίνει. Έχεις πειράξει τπτ μηχανικά; Το έχει πειράξει κανείς ρε παιδιά;

 

Υ.Γ.: Μπορούμε να ΜΗΝ γράφουμε greeklish σας παρακαλώ. Σε κάποια forum δη το απαγορεύουν γιατί δυσκολεύει στη γρήγορη ανάγνωση και απάντηση των posts

Υ.Γ.2: Δεν έχω ακούσε ινα σχολιάζεται το γεγονός ότι ο κινητήρας από το μηχανάκι είναι "όρθιος" και το σφυρήλατο πιστόνι κινείται κάθετα με μια κλίση βέβαια, κι όχι παράλληλα με το έδαφος όπως σε όλα τα άλλα μηχανάκια της κατηγορίας του!!!

 

Ευχαριστώ και sorry για το μέγεθος του post

δλδ τι σημενει αυτο?ειναι στα υπερ η στα κατα?ενοω για την κλιση που εχει ο το εμβολο
Link to comment
Share on other sites

thnx alk απλα να βοηθησω ηθελα.

Αγγελε θερμα συγχαρητηρια για το μερακι σου. Πολυ πρωτο φιλε το μοτορι σου. Το σχεδιο το βρηκες καπου? το φανταστικες? σου το προτεινε ο μαστορας? ποσο καιρο εκανε να στο τελειωσει?

 

ΕΓΩ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ. ΕΧΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ. ΤΑ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΣΕ ΔΥΟ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟ ΕΒΑΨΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΣΑΝ ΣΤΟΝ ΦΟΥΡΝΟ. 43 ΚΟΜΜΑΤΙΑ:blink:

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΗ ΜΟΥ. ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΠΙΣΤΟΝΙ ΕΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟ ΡΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΑΝΤΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΤΟ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΟΥΝ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ. ΒΡΗΚΑΝ 65mm ΣΦΥΡΙΛΑΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΑΥΤΑ. SORRY ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΤΟ. 1500 ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΛΛΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ
Link to comment
Share on other sites

δλδ τι σημενει αυτο?ειναι στα υπερ η στα κατα?ενοω για την κλιση που εχει ο το εμβολο

Εννοείται ότι είναι στα υπέρ.Καλύτερες αντοχές, ΄καλύτερη λειτουργία, λιγότεροι κραδασμοί. Οι μηχανικοί της παρέας θα ξέρουν περισσότερα. Δεν είναι τυχαίο που όλες οι μηχανές έτσι τοποθετούν τα μοτέρ τους.

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΗ ΜΟΥ. ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΠΙΣΤΟΝΙ ΕΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟ ΡΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΑΝΤΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΤΟ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΟΥΝ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ. ΒΡΗΚΑΝ 65mm ΣΦΥΡΙΛΑΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΑΥΤΑ. SORRY ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΤΟ. 1500 ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΛΛΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ

Εννοείται ότι θα μας πεις εντυπώσεις μόλις το στρώσεις κι εννοείται ότι θα το δυναμομετρήσεις και θα μας πεις πόσα άλογα πήγε.

Έχω κι εγώ ένα μάστορα ο οποίος αγόρασε ένα Χ για να το "πειράξει" και περιμένει ένα κιτ από Γαλλία. Μόλις το βάλει και το δυναμομετρήσει θα μου πει και θα σας ενημερώσω. Κι αυτός ψάχνεται για μέγιστη απόδοση όσον αφορά ηλεκτρονικές, εξατμίσεις, πιστόνια, έμβολα κτλ.

 

καλό θα ήταν να ψάχνουμε σιγά-σιγά για κιτ συμπλέκτη. Νομίζω (πάντα θεωρητικά μιλάω) ότι ένα κιβώτιο από YBR 125 ή ΧΤ 125 θα μπορεί να ταιριάζει στο Χ.Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να ψάχνουμε σιγά-σιγά για κιτ συμπλέκτη. Νομίζω (πάντα θεωρητικά μιλάω) ότι ένα κιβώτιο από YBR 125 ή ΧΤ 125 θα μπορεί να ταιριάζει στο Χ.Τι λέτε;

 

δεν νομιζω να ταιριαζει με τιποτα!μιλαμε για δυο εντελως διαφορετικους κινητηρες.ασε που για ποιο λογο να πειραξεις το μαμα σασμαν?μονο&μονο για να το κανεις 5αρι απο 4αρι?

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να ρωτησω &κατι αλλο.ρε παιδια ειναι ιδεα μ οτι το μηχανακι ακουγεται απο τον κινητηρα?

ακουγεται δηλαδη σαν να κοπανανει κατι στο δικο(150 χιλιομετρα εχω οποτε αποκλειω να ειναι μηχανικη βλαβη).

μηπως ειναι το πιστονι? η καδενα?

το μονο σιγουρο ειναι πως δεν ειναι αθορυβο!

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να ρωτησω &κατι αλλο.ρε παιδια ειναι ιδεα μ οτι το μηχανακι ακουγεται απο τον κινητηρα?

ακουγεται δηλαδη σαν να κοπανανει κατι στο δικο(150 χιλιομετρα εχω οποτε αποκλειω να ειναι μηχανικη βλαβη).

μηπως ειναι το πιστονι? η καδενα?

το μονο σιγουρο ειναι πως δεν ειναι αθορυβο!

Κι εμένα μου ακούγετα κάτι τέτοιο αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι η τρύπα που έχει η εξάτμιση για λόγους υγρασίας κάτω από το πεντάλ του φρένου. Αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο να μας πει.

Εμένα με ενοχλεί πιο πολύ ένα "γρατζούνισμα" που νιώθω και νομίζω ότι είναι από το σασμάν. Όσους έχω ρωτήσει μου λένε ότι είναι λογικό λόγω κυβικών αλλά μάλλον δεν έχουν καταλάβει τι τους λέω ή δεν μπορούν να το νιώσουν. Το έχει νιώσει κανείς αυτό ή είναι η ιδέα μου ή να το ψάξω μήπως κάποια βλάβη καθώς είναι από τ πρώτα Χ που έχουν έρθει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου ακούγετα κάτι τέτοιο αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι η τρύπα που έχει η εξάτμιση για λόγους υγρασίας κάτω από το πεντάλ του φρένου. Αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο να μας πει.

Εμένα με ενοχλεί πιο πολύ ένα "γρατζούνισμα" που νιώθω και νομίζω ότι είναι από το σασμάν. Όσους έχω ρωτήσει μου λένε ότι είναι λογικό λόγω κυβικών αλλά μάλλον δεν έχουν καταλάβει τι τους λέω ή δεν μπορούν να το νιώσουν. Το έχει νιώσει κανείς αυτό ή είναι η ιδέα μου ή να το ψάξω μήπως κάποια βλάβη καθώς είναι από τ πρώτα Χ που έχουν έρθει.

Ευχαριστώ

 

 

εγω εχω απο τα τελευταια αρα λογικα συμβαινει σε ολα,οχι μονο στα πρωτα.

απλως μ κανει εντυπωση,γιατι ενω στο ρελαντι δεν ακουγεται τιποτα,οταν ανεβουν οι στροφες ακουγεται κατι σαν κοπανημα.&δεν νομιζω να ειναι η τρυπα της εξατμισης που λες,δεν μπορει να κανει τετοιον ηχο(+οτι ο ηχος ερχεται χαμηλα μεσα απο τα ποδια μ)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω απο τα τελευταια αρα λογικα συμβαινει σε ολα,οχι μονο στα πρωτα.

απλως μ κανει εντυπωση,γιατι ενω στο ρελαντι δεν ακουγεται τιποτα,οταν ανεβουν οι στροφες ακουγεται κατι σαν κοπανημα.&δεν νομιζω να ειναι η τρυπα της εξατμισης που λες,δεν μπορει να κανει τετοιον ηχο(+οτι ο ηχος ερχεται χαμηλα μεσα απο τα ποδια μ)

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Μάλλον λέμε το ίδιο απλά εγώ το νιώθω ενώ εσύ το ακούς κιόλας. Πάντως κι εγώ είμαι λίγο ψύρας σε αυτά. Όποτε ακούω θόρυβο κάτι με πιάνει. Δε θέλω να ακούω τπτ στο μηχανάκι. Πόσο μάλλον όταν είναι καινούργιο. Εφόσον είναι στην εγγύηση ακόμη το αφήνω έτσι και το ξεσκίζω. Όταν βγει τότε θα το προσέχω. Δεν ξέρω αν είναι σωστή η λογική μου.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να ταιριαζει με τιποτα!μιλαμε για δυο εντελως διαφορετικους κινητηρες.ασε που για ποιο λογο να πειραξεις το μαμα σασμαν?μονο&μονο για να το κανεις 5αρι απο 4αρι?

Δε λέω για 5άρι σασμάν. Αλλά για ένα 6άρι. με κάποια πατέντα θα γίνεται. Δεν μπορεί. Εξάλλου με 12,6 ίππους και με ένα 6άρι σασμάν δε θα πηγαίνει καλύτερα και δε θα καταπίνει τα χιλιόμετρα γρηγορότερα;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω καβαλησει fx ποτε.αρα ο θορυβος ειναι φυσιολογικος.μποερει να συμβαινει επειδη το μηχανακι ειναι ακομα αστρωτο??

αλλα δεν ακουγεται σαν σφιχτο,ακουγεται σαν κροταλισμα,οπως το ειπες...

επισης στο ταυλανδεζικο φορουμ -yamaha t135.com- εχω την εντυπωση οτι ειχα διαβασει οτι ακουγεται καπιος περιεργος θορυβος απο την καμπανα(δεν ξερω αν μιλουσαν για ημιαυτοματο σαν το δικο μας,η με συμπλεχτη)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...