Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΟΧΙ τα Pilot. Ειναι ομορφα αλλα πολυ χαμηλοπροφιλα και το μηχανακι θα χτυπαει πολυ στις λακουβες. Και το χειροτερο: ΔΕΝ ειναι για βροχη κι ας εχουν το σηματακι πανω. Ετσι και πατησουν σε νερο ειναι σαν να πατανε πανω σε παγο. (Αυτα απο προσωπικης εμπειριας.) Παντως για τα Metzeler εχω ακουσει και εγω πολυ καλα λογια.

 

Φιλε apostopis15 μπορεις να δωσεις λινκ για την εξατμιση γιατι δεν μπορω να την βρω στο site.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΟΧΙ τα Pilot. Ειναι ομορφα αλλα πολυ χαμηλοπροφιλα και το μηχανακι θα χτυπαει πολυ στις λακουβες. Και το χειροτερο: ΔΕΝ ειναι για βροχη κι ας εχουν το σηματακι πανω. Ετσι και πατησουν σε νερο ειναι σαν να πατανε πανω σε παγο. (Αυτα απο προσωπικης εμπειριας.) Παντως για τα Metzeler εχω ακουσει και εγω πολυ καλα λογια.

 

Φιλε apostopis15 μπορεις να δωσεις λινκ για την εξατμιση γιατι δεν μπορω να την βρω στο site.

 

Μην ψαχνετε να βρειτε καλα λαστιχα για την βροχη για παπι.Εδω στον στεγνο δρομο και πανε ευθεια τα μηχανακια.Στο νερο θα σταματησουν?

Τα Pilot ειναι semi-slick λαστιχο.Με λιγα λογια μονο για στεγνο δρομο.Και με συναρτηση και την σκληρη του γομα λειτουργουν καλα μονο οταν ζεσταθουν.

Link to comment
Share on other sites

============

Μetzeler me22 - g_angelo01, kazerakias :up:

 

Michelin M45 powerman95 :up:

 

Michelin Gazelle M62 solitary, X135SALONICA :up:

 

ContiGO

============

 

Εφυγαν τα Pilot και τα Pirelli γιατι προφανως δεν μου κανουν.

 

Ο Μερεμετσακης μου προτεινε τα ContiGO, εχετε ακουσει κατι για αυτα; :confused: Ετσι οπως τα βλεπω δεν μου φαινεται να κανουν...

 

Ξερουμε κανενα καλο λαστιχαδικο στην Θεσσαλονικη να παω να βαλω οτι αποφασισω;

 

Φιλε apostopis15 μπορεις να δωσεις λινκ για την εξατμιση γιατι δεν μπορω να την βρω στο site.

 

FULL SYSTEM STAINLESS ROUND CONE

 

FULL SYSTEM STAINLESS TRI-OVAL

 

τιμες δεν βλεπω...:p

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μαζέψω ρευστό θα αλλάξω λάστιχα και εγώ, είναι αλήθεια πως τα μαμά είναι τέρμα για τον φούτσο :D

 

Μάλλον θα βάλω τα Μ45.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας. πολυ καλο το φορουμ. ενδιαφερωντα λινκ αλλα και συζητησεις. να και το δικο μου το χ.. τα συμπερασματα δικα σας... http://www.bikepics.com/members/fermanaki/
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κατι σε φλας καλητερο απο τα μαμα που να εφαρμοζουν τελεια στον μαμα κωλο??Επισης θελω να αλλαξω ολα τα πλαστικα σε carbon..Μηπως υπαρχει καποια εικονα για να δω τελικο αποτελεσμα??
Link to comment
Share on other sites

============

Μetzeler me22 - g_angelo01, kazerakias :up:

 

Michelin M45 powerman95 :up:

 

Michelin Gazelle M62 solitary, X135SALONICA :up:

 

ContiGO

============

 

Εφυγαν τα Pilot και τα Pirelli γιατι προφανως δεν μου κανουν.

 

Ο Μερεμετσακης μου προτεινε τα ContiGO, εχετε ακουσει κατι για αυτα; :confused: Ετσι οπως τα βλεπω δεν μου φαινεται να κανουν...

 

Ξερουμε κανενα καλο λαστιχαδικο στην Θεσσαλονικη να παω να βαλω οτι αποφασισω;

 

 

FULL SYSTEM STAINLESS ROUND CONE

 

FULL SYSTEM STAINLESS TRI-OVAL

 

τιμες δεν βλεπω...:p

 

βαλε και εναν ψηφο απο εμενα στα m45,τα εχω δοκιμασει και ειναι κορυφη

 

ναι μαλλον δεν θα μπορεις να αγορασεις απο εκει....ασε που δεν ξερουμε εαν εχουν ερθει αυτες οι εξατμισεις εδω στην ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες . Τι εκτατμιση θα προτινατε για το κριπτον χ?

 

ρε μαγκες διαβαστε και λιγο πιο πισω. εχουμε φτασει να επαναλαμβανουμε τα θεματα λαστιχα και εξατμιση 200 φορες σε ολη την συζητηση. για την διευκολυνση σας καντε μια αναζητηση μεσα στο θεμα.... ;)

Need For Speed
Link to comment
Share on other sites

============

Μetzeler me22 - g_angelo01, kazerakias :up:

 

Bαλε και μια ψηφο απο μενα στα Μ62.Τα χω δοκιμασει σε Dinamik και πατουσε καλα κατω.Βεβαια σε γνησιο Dinamiκ.

 

παιδια γεια σας. πολυ καλο το φορουμ. ενδιαφερωντα λινκ αλλα και συζητησεις. να και το δικο μου το χ.. τα συμπερασματα δικα σας... http://www.bikepics.com/members/fermanaki/

 

Πολυ ωραιο φιλε.Ποσο κανουν οι ζαντες αυτες και το πηρουνι και τι μαρκα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

update

 

============

Μetzeler me22 - g_angelo01, kazerakias :up:

 

Michelin M45 powerman95, apostolis15 :up:

 

Michelin Gazelle M62 solitary, X135SALONICA, madloufos :up:

 

ContiGO

============

 

Ξερουμε κανενα καλο λαστιχαδικο στην Θεσσαλονικη να παω να βαλω οτι αποφασισω; :confused:

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας. πολυ καλο το φορουμ. ενδιαφερωντα λινκ αλλα και συζητησεις. να και το δικο μου το χ.. τα συμπερασματα δικα σας... http://www.bikepics.com/members/fermanaki/

 

Φίλε πόλυ όμορφο το crypton σου.Διάβασε λίγο το τόπικ,να μάθεις μερικά πράγματα για το παπί σου.{εξατμίσεις,εγκεφαλο,βελτιώσεις κτλ}

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πόλυ όμορφο το crypton σου.Διάβασε λίγο το τόπικ,να μάθεις μερικά πράγματα για το παπί σου.{εξατμίσεις,εγκεφαλο,βελτιώσεις κτλ}

 

δειτε και τρελαθειτε:http://mototrade.gr/osCommerce/product_info.php?cPath=136_137_143_314&products_id=1242

[sIGPIC][/sIGPIC]Live your life on 0-402m ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ
Link to comment
Share on other sites

δειτε και τρελαθειτε:http://mototrade.gr/osCommerce/product_info.php?cPath=136_137_143_314&products_id=1242

 

κυλινδρος-πιστονι φλαντζες και παραλληλος πρεπει να ναι το αλλο,για να "ξεγελαει" την ECU.καλα χρηματα σχετικα,αν σκεφτει κανεις οτι ειναι μαλοσσι και οτι το πιστονι ειναι....63 !

Link to comment
Share on other sites

κυλινδρος-πιστονι φλαντζες και παραλληλος πρεπει να ναι το αλλο,για να "ξεγελαει" την ECU.καλα χρηματα σχετικα,αν σκεφτει κανεις οτι ειναι μαλοσσι και οτι το πιστονι ειναι....63 !

 

α ναι το ιδα και εγω αυτο αλλα ξεχασα να σας το πω.....αξιζει τα λεφτα του γιατι το μηχανακι θα ειναι μετα 180cc και αν αυτο που εχει διπλα ειναι πραγματικα εγκεφαλος και δεν ειναι τιποτα αλλο τοτε αξιζει να το αγορασετε

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας. πολυ καλο το φορουμ. ενδιαφερωντα λινκ αλλα και συζητησεις. να και το δικο μου το χ.. τα συμπερασματα δικα σας... http://www.bikepics.com/members/fermanaki/

 

Το μπροστινό σου τι μάρκα είναι?????:rolleyes::rolleyes:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

ποσο παει να αλλαξουμε πισω την ταμπουρα και να την κανουμε δισκοπλακα?
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

ποσο παει να αλλαξουμε πισω την ταμπουρα και να την κανουμε δισκοπλακα?

 

250€ παει το κιτ ειναι γνησιο yamaha απο μοτο νομικος παραγγελια + τη δουλεια του συνεργειου εμενα μου βγηκε 370€ συνολο.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε και λεμε

metzeler- τετραγωνο λαστιχο με πολυ αποτελεσματικη χαραξη την οποια η εταιρια χρισημοποιη και σε λαστιχα μηχανων πχ yamaha xt.Aργει να ζεσταθει εχει αρκετη γομα για οσους κανουν burn out και θελουν να τα κρατησουν αρκετα.Το καλοκαιρι σε ζεστη ασφαλτο παραδοξος τους δημιουργει προβλημα.Δυνατο τους σημειο το νερο λογω χαραξης και το δυσκολο κλαταρισμα.Ισως κατ εμε το καλυτερο λαστιχο για all around συνθηκες.

michelen -Πολυ καλυτερη συμπεριφορα στο στεγνο απο το metzeler πιο μαλακη γομα πιο στριφτερο μειονεκτη στο βρεγμενο μικρες διαφορες με το μετζελερ.

pirelli-εδω εχουμε την μεγαλη απογοητευση καποτε τα λαστιχα της ηταν σημειο αναφορας στα παπια τα τελευτεα χρονια ασχολητε με tubelles ελαστικα και εχει ριξει την ποιοτητα στα κοινα λαστιχα.Αν θελετε να βαλετε tubeles ζαντες ειναι η μονη επιλογη.

michelen pilot sport-σλικ ελαστικο με οτι συνεπαγετε στριφερο μαλακη γομα στο νερο και στου κακοτραχηλους δρομους υποφερει ευκολο στο κλαταρισμα το καλυτερο απο αποψη επιδοσεων.

Ολα αυτα τα συγκρινο στα 10.000 χιλιομετρα απο εκει και περα δεν γνωριζω τι θα βγαλουν.Εγω 1 φορα το χρονο η καθε 10-15.000 χλμ τα αλλαζω.Μην ξεχνατε οτι τα καινουργια λαστιχα θελουν πατημα για να φυγει το τζελ που ριχνουν οι ετεριες για να τα προφυλαξουν απο υγρασια και θερμοκρασιες στις αποθηκες.Να τα φορατε με την σωστη φορα το βελακι να ακολουθει την κατευθυνση του μηχανακιου οταν κινιτε προς τα μπρος.kοιταχτε και την εβδομαδα κατασκευης να ειναι του παροντος ετους.Και κατι αλο τα περισοτερα κλαταρισματα γινοντε οταν η πιεση ειναι λαθος γιαυτο παγωμενα 29 μπροστα παντα 33 για μονοκαβαλο πισω

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας. πολυ καλο το φορουμ. ενδιαφερωντα λινκ αλλα και συζητησεις. να και το δικο μου το χ.. τα συμπερασματα δικα σας... http://www.bikepics.com/members/fermanaki/

 

Φιλε στο κοντερ εχεις βαλει κανονικα λαμπακια ή led;

 

250€ παει το κιτ ειναι γνησιο yamaha απο μοτο νομικος παραγγελια + τη δουλεια του συνεργειου εμενα μου βγηκε 370€ συνολο.

 

Τι ζαντα βαζεις ακτινωτη ή την χρυσή;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

============

Μetzeler me22 - g_angelo01, kazerakias :up:

 

Michelin M45 powerman95, apostolis15 :up:

 

Michelin Gazelle M62 solitary, X135SALONICA, madloufos :up:

 

ContiGO

============

 

Ξερουμε κανενα καλο λαστιχαδικο στην Θεσσαλονικη να παω να βαλω οτι αποφασισω; :confused:

 

============

 

 

metzeler- Aργει να ζεσταθει...Το καλοκαιρι σε ζεστη ασφαλτο παραδοξος τους δημιουργει προβλημα.

το οτι αργει να ζεσταθει τι συνεπειες εχει;

που ακριβως υπαρχει το προβλημα το καλοκαιρι; δεν εχεις τα σωστα κρατηματα;

michelen -Πολυ καλυτερη συμπεριφορα στο στεγνο απο το metzeler πιο μαλακη γομα πιο στριφτερο μειονεκτη στο βρεγμενο μικρες διαφορες με το μετζελερ.

για ποια michelin μιλαμε; οταν λες οτι δεν τα παει τοσο καλα στο βρεγμενο, εννοεις οτι ειναι λιγο χειροτερα απο τα metzeler ή οτι δεν κανουν για βρεγμενο;

Μην ξεχνατε οτι τα καινουργια λαστιχα θελουν πατημα για να φυγει το τζελ που ριχνουν οι ετεριες για να τα προφυλαξουν απο υγρασια και θερμοκρασιες στις αποθηκες.

οταν λες οτι "θελουν πατημα" εννοεις οτι δεν θα δουμε αποτελεσμα με το που θα τα βαλουμε πανω;

 

gmpampis Πολυ καλο το ποστ σου βοηθησε αρκετα! :up:

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

τα michelen που αναφερεις ειναι τα ιδια λαστιχα με διαφορετικο προφιλ.Το μεγαλο προφιλ σου δινει καλυτερες τελικες το μικρο χαμηλοτερο κεντρο βαρους και κρατημα μεσα στην στροφη.

Το metzeler που φοραω τωρα εγω το καλοκαιρι με ασφαλτο στους 50 βαθμους οι γωνιες του λαστιχου ειχαν πολυ διαφορετικη θερμοκρασια απο οτι το κεντρο του λογω σκληρης γομας αυτο δημιουργουσε προβλημα στα πλαγιασματα μιλαμε παντα για οριακη οδηγηση ενω σε νορμαλ θερμοκρασιες δεν μου παρουσιασε κατι.Το λαστιχο αυτο ειναι το μονο που δεν εχει συγκεκριμενη φορα οπως και να το φορεσεις.

θελουν πατημα τα καινουργια λαστιχα για καποια χιλιομετρα οχι πολλα για να φυγει το gel και για να κατσουν πανω στην ζαντα.Και κατι αλλο τα μαμα λαστιχα ειναι πλαστικα στο πλαι λενε plastik που σημενει οτι δεν εχουν γομα πανω γιαυτο οσοι τα εχετε ακομα κατευθειαν αλλαγη χωρις δευτερη σκεψη.

Το μεντζελερ κατ εμε ειναι ελαφρος ανωτερο στην βροχη ιδιος οταν ειναι λυμναζουσα απο το michelen στην υγρασια η στην ψιχαλα ειναι σχεδον τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, παιδια που μπορουμε να βρουμε το συγκεκριμενο κοντερ για το μηχανακι μας?
00:12 2:55!!
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Τι ζαντα βαζεις ακτινωτη ή την χρυσή;

 

Ακτινωτη εχω κανονικα απλα εβαλα χρωματιστη για να ταιριαζει με το συνολο, αντιβαρα-μανετα. βυσινη χρωμα.

 

Καλησπερα, παιδια που μπορουμε να βρουμε το συγκεκριμενο κοντερ για το μηχανακι μας?
00:12 2:55!!

 

Κατι γραφει στη σελιδα ο τσιτινης eshop honda parts and accessories αλα δεν εχει ακομα ουτε φωτογραφια ουτε τιμη, παντως ειναι φοβερο, αν φερει αυτο θα το παρω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...