Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mηπως δεν επεσε,αλλα το συνηθησες? Κατι μ λεει οτι αυτη η ψευτο-yoshi χαλαει τις βαλβιδες..:O
Link to comment
Share on other sites

Mηπως δεν επεσε,αλλα το συνηθησες? Κατι μ λεει οτι αυτη η ψευτο-yoshi χαλαει τις βαλβιδες..:O
πεφτει η αποδοση,,ο θορηβος οπως και η καταναλωση μεγαλωνουν,,
Link to comment
Share on other sites

Πεφτει ε? :wacko: Δεν ξερω,ισως να το πας στην yamaha στο service κ να ρωτησεις..? Eγω παντως π θα το παρω,δεν σκοπευω να το πειραξω μηχανικα,(δεν ξερω πως θα την παλεψω χωρις φασαρια!:) )μονο κανενα κομματι carbon θα βαλω
Link to comment
Share on other sites

Πεφτει ε? :wacko: Δεν ξερω,ισως να το πας στην yamaha στο service κ να ρωτησεις..? Eγω παντως π θα το παρω,δεν σκοπευω να το πειραξω μηχανικα,(δεν ξερω πως θα την παλεψω χωρις φασαρια!:) )μονο κανενα κομματι carbon θα βαλω
δεν μιλαω για το κρυπτον,,για το ινοβα που ειχα μιλαω,,για το χ 135 δεν ξερω τι γινεται αν του βαλεις αφτερ εξατμιση,,εγω τοχω μαμα
Link to comment
Share on other sites

Ααα,αμα ειχε πολλα χιλιομετρα το ινοβα κ ετο πηγαινες κ ταπα...Ολα πανω κατω μετα απο καποιο καιρο πεφτουν..
Link to comment
Share on other sites

Ααα,αμα ειχε πολλα χιλιομετρα το ινοβα κ ετο πηγαινες κ ταπα...Ολα πανω κατω μετα απο καποιο καιρο πεφτουν..
καμια σχεση,,ουτε πολα χλμ ειχε ουτε ταπα το πηγαινα
Link to comment
Share on other sites

Aπο πλευρας αποδοσης ενα ελευθερο φιλτρο δινει αποδοση οσο η εξατμιση αλλα κοστιζει κ τουλαχιστον 4 φορες λιγοτερο;), η εξατμιση σου δινει θορυβο,ειναι ακριβη(για το Χ) και καθολου εως λιγο σε επιδοσεις κ παραπανω καταναλωση,και καποιες κλησεις που+που.

 

Vasika gia na dosei parapano i eksatmisi prepei na anevoun ta kivika.Epeidi i after-eksatmiseis einai pio anoixtes to mixanaki san na kremaei sta xamila kai dinei ligo sta psila.

Link to comment
Share on other sites

Vasika gia na dosei parapano i eksatmisi prepei na anevoun ta kivika.Epeidi i after-eksatmiseis einai pio anoixtes to mixanaki san na kremaei sta xamila kai dinei ligo sta psila.
ετσι ακριβως ειναι,,αλα μετα την τοποθετηση αφτερ εξατμησης ,,,εχεις και παραπανω καταναλωση
Link to comment
Share on other sites

διαβαζω διαβαζω διαβαζω και βλεπω πολλες ανακριβειες...

το μηχανακι ειναι injection οπως ολοι ξερουμε αλλα χωρις λ οπως μερικοι ξερουν.

Εχω το Χ 1 χρονο με 6000κλμ και μαιμου yoshi επανω για περιπου 8 μηνες. Μενω αθηνα, δεν εχω φαει κληση χωρις ταπα, δεν εχω μεγαλυτερη καταναλωση, δεν εχω μειωση στην αποδοση, δεν μου εχει χαλασει βαλβιδες, το παω οσο παει.

Ερωτηση: πως ειναι δυνατον να καιει περισσοτερο το μηχανακι εφοσον ειναι ελεγχομενη η εισαγωγη του μειγματος λογο του injection.

 

Υ.Γ. Διαβαστε και καμια σελιδα ποιο πισω να μη λεμε τα ιδια και τα ιδια. Η επιλογη search βοηθαει πολυ...

Need For Speed
Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει να διαβασει κατι παραπανω για το rapid bike που αναφερθηκε πιο πανω ιδου

http://www.motorsite.gr/article_det.php?racename=RB141006

 

πολυ καλο και σωστο αρθρο.:up:

Need For Speed
Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως ειναι,,αλα μετα την τοποθετηση αφτερ εξατμησης ,,,εχεις και παραπανω καταναλωση

 

Mipos sou fainetai oti kaei parapano epeidi tora isos to zorizeis perissotero to mixanaki?

Link to comment
Share on other sites

Mipos sou fainetai oti kaei parapano epeidi tora isos to zorizeis perissotero to mixanaki?
μα δεν μιλαω για το χ 135,,αλα για ενα ινοβα καρπιρατερατο που ειχα,,το κρυπτον τοχω μαμα
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια.εγω το Crypton R που εχω του εβαλα χοανη και καιει τρελα.μου εβγαζε 160χλμ το τεποζιτο πανω κατω και τωρα επεσα στα 120χλμ.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια.εγω το Crypton R που εχω του εβαλα χοανη και καιει τρελα.μου εβγαζε 160χλμ το τεποζιτο πανω κατω και τωρα επεσα στα 120χλμ.

Φυσικο ειναι να "καιει" εχει πλουσιοτερο μιγμα σε αερα και κατεβαζει επιπλεον βενζινα!!

Να ξερεις οτι οι μετατροπες εχουν και το κοστος τους :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φυσικο ειναι να "καιει" εχει πλουσιοτερο μιγμα σε αερα και κατεβαζει επιπλεον βενζινα!!

Να ξερεις οτι οι μετατροπες εχουν και το κοστος τους :cool:

 

λογικα,αυτο που περιγραφεις παραπανω θα συνεβαινε αν ειχε πλουσιοτερο μειγμα σε ΒΕΝΖΙΝΑ...

σωστα??:confused:

Link to comment
Share on other sites

ποσο την πηρες κι απο που?

την πηρα απο το ηρακλειο κρητη στην τιμη των 180 ευρω

 

φιλε ,νομιζω ομως οτι και η ρεμους θα παρουσιασει μια εξατμιση,,οχι οτι δεν ειναι καλη αυτη που τοποθετισες,ειναι πολυ καλη και ομορφη απλα εισως το μηχανακι μετα την τοποθετιση εξατμισης να χρειαστει ρηθμιζμα το ιτζεξιον,,απο καταναλωση μηπως σου ρουφαει παραπανω?κομπιασματα σου κανει?δουλευει το μχν,οκ??χαμηλα και μεσεες πως σημπεριφερεται?

κοιτα επειδη πριν παρω το χ ειχα διαβασει ολο το forum και τωρα που πηρα

την gpr πηρα γνωμες ξανα αλλα σκεφτομενος την υποδυναμη του κινητηρα και το γεγονος οτι το χ ειναι τετραβαλβιδο και εχει αναγκαστικα την ρωπη πανω απο τις 4000 στροφες κατελειξα να παρω αυτη μια που η μπουκα πισω ειναι μακρυα

και συντονιζει η εξατμηση με τον κινητηρα καλυτερα.δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει η εξατμηση με το injection?????οταν την εβαλα ειδα παρα πολυ καλη συμπεριφορα

στα χαμηλα και στις μεσες περισσοτερο και λιγοτερο στα ψηλα γιατι ειναι λογικο να θελει τωρα περισσοτερη βενζινη και αυτο το πετυχαινεις μονο με ενα φιλτρο αερος κ&κ και ενα παραλληλο για ρυθμιση injection για περισσοτερη βενζινη.

δεν ξερω εαν μου καιει περισσοτερο με την εξατμηση αλλα δεν εχει καμια σχεση η

εξατμηση με την καταναλωση.το μηχανακι δουλευει αξογα και στο ρελαντι.δεν θελει απολυτος τιποτα.και για οσους θελουν να μαλακωσουν το θορυβο της εξατμησης μπορουν να ανοιξουν το εσωτερικο βγαζοντας τα περτσινια να βγαλουν το υλικο που εχει μεσα και να βαλουν πετροβαμβακα.οσο για το σωληνακι

που ειναι στην εργοστασιακη εξατμηση δεν ειναι τιποτα αλλο απο το να βγαζει ζεστο αερα απο την εξατμηση και να τον πηγαινει στο φιλτρο αερος με την βοηθεια μιας βανας ελεγχομενη απο θερμοκρασια για την ομαλη εκκινηση το πρωι η τις μερες που εχει παγωμενο καιρο.με λιγα λογια προθερμανση του κινητηρα.δεν χρησιμοποιει αισθητηρα λ.ειναι ηλεκρικα ελεγχομενο με μηχανικα μεταβλητο αβανς.και φυσικα το σωληνακι το σφραγισα.ο αερας στο μηχανακι μεταβαλεται με την πεταλουδα βοηθουμενος με το σκριπ του γκαζιου.για αυτο λοιπον για να κανουμε μεγαλυτερη καταναλωση καυσιμου πρεπει

να αλλαχτει το φιλτρο και να ανοιχτη η τρυπα εισαγωγης αερα στο φιλτροκουτι

και να ρυθμιστει το injection με παραλληλο εγκεφαλο.το αποτελεμα δεν ειναι μονο

η καταναλωση αλλα και η αποδοση.;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια.εγω το Crypton R που εχω του εβαλα χοανη και καιει τρελα.μου εβγαζε 160χλμ το τεποζιτο πανω κατω και τωρα επεσα στα 120χλμ.

για να σου καιει βενζινη παραπανω με το που του εβαλες χωανη διχνει οτι βαζεις πολυ περισσοτερη βενζινη απο αυτη που μπορει να καψει.λογικο ειναι αφου του βαζεις χωανη δημιουργεις περισσοτερη υποπιεση και σου κατεβαζει ακομα περισσοτερο καυσιμο.μπορεις να βαλεις την χωανη αλλα θα πρεπει να ρυθμισεις τον αερα η να χαμηλωσεις ενα νουμερο το μπεκ

Link to comment
Share on other sites

την πηρα απο το ηρακλειο κρητη στην τιμη των 180 ευρω

 

 

κοιτα επειδη πριν παρω το χ ειχα διαβασει ολο το forum και τωρα που πηρα

την gpr πηρα γνωμες ξανα αλλα σκεφτομενος την υποδυναμη του κινητηρα και το γεγονος οτι το χ ειναι τετραβαλβιδο και εχει αναγκαστικα την ρωπη πανω απο τις 4000 στροφες κατελειξα να παρω αυτη μια που η μπουκα πισω ειναι μακρυα

και συντονιζει η εξατμηση με τον κινητηρα καλυτερα.δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει η εξατμηση με το injection?????οταν την εβαλα ειδα παρα πολυ καλη συμπεριφορα

στα χαμηλα και στις μεσες περισσοτερο και λιγοτερο στα ψηλα γιατι ειναι λογικο να θελει τωρα περισσοτερη βενζινη και αυτο το πετυχαινεις μονο με ενα φιλτρο αερος κ&κ και ενα παραλληλο για ρυθμιση injection για περισσοτερη βενζινη.

δεν ξερω εαν μου καιει περισσοτερο με την εξατμηση αλλα δεν εχει καμια σχεση η

εξατμηση με την καταναλωση.το μηχανακι δουλευει αξογα και στο ρελαντι.δεν θελει απολυτος τιποτα.και για οσους θελουν να μαλακωσουν το θορυβο της εξατμησης μπορουν να ανοιξουν το εσωτερικο βγαζοντας τα περτσινια να βγαλουν το υλικο που εχει μεσα και να βαλουν πετροβαμβακα.οσο για το σωληνακι

που ειναι στην εργοστασιακη εξατμηση δεν ειναι τιποτα αλλο απο το να βγαζει ζεστο αερα απο την εξατμηση και να τον πηγαινει στο φιλτρο αερος με την βοηθεια μιας βανας ελεγχομενη απο θερμοκρασια για την ομαλη εκκινηση το πρωι η τις μερες που εχει παγωμενο καιρο.με λιγα λογια προθερμανση του κινητηρα.δεν χρησιμοποιει αισθητηρα λ.ειναι ηλεκρικα ελεγχομενο με μηχανικα μεταβλητο αβανς.και φυσικα το σωληνακι το σφραγισα.ο αερας στο μηχανακι μεταβαλεται με την πεταλουδα βοηθουμενος με το σκριπ του γκαζιου.για αυτο λοιπον για να κανουμε μεγαλυτερη καταναλωση καυσιμου πρεπει

να αλλαχτει το φιλτρο και να ανοιχτη η τρυπα εισαγωγης αερα στο φιλτροκουτι

και να ρυθμιστει το injection με παραλληλο εγκεφαλο.το αποτελεμα δεν ειναι μονο

η καταναλωση αλλα και η αποδοση.;)

απο πιο μαγαζι την πηρες?και γω απο ηρακλειο ειμαι
Link to comment
Share on other sites

σε προσφορα την εχει στα 180?

 

με τον βασιλη ειμαστε γνωστοι και μου την εδωσε σε φιλικη τιμη.

τωρα εχω στειλει εμαιλ στην rapid bike για τον παραλληλο εγκεφαλο

εαν αλλαζει το injection το αβανς και τον κοφτη θα δουμε εαν τα αλλαζει και τα τρεια

θα τον παρω συγουρα εαν οχι θα επειχηρησω να πειραξω το injection monos μου

θα βγαλω το μπεκ και θα βαλω λιγο πιο μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

με τον βασιλη ειμαστε γνωστοι και μου την εδωσε σε φιλικη τιμη.

τωρα εχω στειλει εμαιλ στην rapid bike για τον παραλληλο εγκεφαλο

εαν αλλαζει το injection το αβανς και τον κοφτη θα δουμε εαν τα αλλαζει και τα τρεια

θα τον παρω συγουρα εαν οχι θα επειχηρησω να πειραξω το injection monos μου

θα βγαλω το μπεκ και θα βαλω λιγο πιο μεγαλο.

αν παω κι εγω να την παρω ποσο θα μου την δωσει?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...