Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια κατ' αρχας ξερετε τι κανει ο λ???

Και 8ελω και να μου βρειτε καπιο αλλο injection που να μην εχει λ.

Εκτως εαν ηπαρχει λ καπου αλλου που το αποκλειω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια κατ' αρχας ξερετε τι κανει ο λ???

Και 8ελω και να μου βρειτε καπιο αλλο injection που να μην εχει λ.

Εκτως εαν ηπαρχει λ καπου αλλου που το αποκλειω.

 

OUTE TO HONDA INNOVA 125I EXEI AISTHITIRA!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]Live your life on 0-402m ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατ' αρχας ξερετε τι κανει ο λ???

Και 8ελω και να μου βρειτε καπιο αλλο injection που να μην εχει λ.

Εκτως εαν ηπαρχει λ καπου αλλου που το αποκλειω.

 

Loipon opos eipa kai prin o aisthitiras lamda einai gi auton ton logo:Ο σκοπός της τοποθέτησης του αισθητήρα λ είναι να προσδιορίζει συνεχώς την περιεκτικότητα των ρύπων στα καυσαέρια και να στέλνει ανάλογες πληροφορίες στην ηλεκτρονική μονάδα ελέγχου του συστήματος ψεκασμού, για διόρθωση της αναλογίας του καυσίμου μείγματος στη στοιχειομετρική.Pigi wikipedia.org.Afou den exei aisthitira lamda tote den diavazontai oi endeiksei apo ta kausaeria.

Link to comment
Share on other sites

οσο λιγοτερα λ εχει τοσο ποιο αξιοπιστο γινεται. για μενα και που ειναι ιnjection μου φαινετε αρκετο. ασε που ουτε ποιο οικονομικο ειναι ουτε ποιο γρηγορο ετσι, απο ενα 135 με καρμπυρατερ και διβαλβιδο. δεν εχω x! ακουω γνωμες
Link to comment
Share on other sites

οσο λιγοτερα λ εχει τοσο ποιο αξιοπιστο γινεται. για μενα και που ειναι ιnjection μου φαινετε αρκετο. ασε που ουτε ποιο οικονομικο ειναι ουτε ποιο γρηγορο ετσι, απο ενα 135 με καρμπυρατερ και διβαλβιδο. δεν εχω x! ακουω γνωμες

 

Vasika o aisthitiras lamda einai enas.aksiopisto mporei na einai ena mixanaki eite exei eite oxi auto ton aisthitira.Oikonomiko mporei na einai ena mixanaki kai pio dinato giati i kausi ginetai pio sosta kai pio olokliromena.Logo tou oti iparxei i sosti analogia migmatos aera-venzinis.An den ekane diafora tote oute oi mixanes tha eixan injection kai akoma tha eimastan stin epoxi carbirater.Ego pantos eimai kata tou injection sta papia pros to paron.

Link to comment
Share on other sites

Vasika o aisthitiras lamda einai enas.aksiopisto mporei na einai ena mixanaki eite exei eite oxi auto ton aisthitira.Oikonomiko mporei na einai ena mixanaki kai pio dinato giati i kausi ginetai pio sosta kai pio olokliromena.Logo tou oti iparxei i sosti analogia migmatos aera-venzinis.An den ekane diafora tote oute oi mixanes tha eixan injection kai akoma tha eimastan stin epoxi carbirater.Ego pantos eimai kata tou injection sta papia pros to paron.

 

εχω ακουσει αρκετα προβληματα με εσθητηρες σε αυτοκινητα γιαυτο το λεω. στην πραξη ολα αυτα που λες ισχυουν? ειναι οντος ποιο γρηγορο απο ενα παπι που προαναφερα και ποιο οικονομικο? ποια ειναι τα μιων sτο injection και το λες αυτο εκτος απο το tune up

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει αρκετα προβληματα με εσθητηρες σε αυτοκινητα γιαυτο το λεω. στην πραξη ολα αυτα που λες ισχυουν? ειναι οντος ποιο γρηγορο απο ενα παπι που προαναφερα και ποιο οικονομικο? ποια ειναι τα μιων sτο injection και το λες αυτο εκτος απο το tune up

 

Theorotika einai pio oikonomiko kai pio grigoro-dinato to papi me injection.Alla kai pali ipo proipotheseis.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ,λάδια κάθε πόσα χλμ αλλάζετε ;Ο αντιπρόσωπος μου είπε κάθε 1500 αλλά μου φαίνονται λίγα. Στο βιβλιαράκι που έχει το μηχανάκι λέει κάθε 6000 χιλιόμετρα. Τελικά τι ισχύει ;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ,λάδια κάθε πόσα χλμ αλλάζετε ;Ο αντιπρόσωπος μου είπε κάθε 1500 αλλά μου φαίνονται λίγα. Στο βιβλιαράκι που έχει το μηχανάκι λέει κάθε 6000 χιλιόμετρα. Τελικά τι ισχύει ;

 

Oso pio grigora toso to kalitero.Oso to frontizeis to mixanaki tha se frontizei kai auto.Kathe 1500 emena pantos mou akougontai mia xara.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ,λάδια κάθε πόσα χλμ αλλάζετε ;Ο αντιπρόσωπος μου είπε κάθε 1500 αλλά μου φαίνονται λίγα. Στο βιβλιαράκι που έχει το μηχανάκι λέει κάθε 6000 χιλιόμετρα. Τελικά τι ισχύει ;

1500χλμ για παπι!!! :wacko:

Ο αντιπροσωπος σου λεει λαλακιες.θα ακολουθησεις το μανουαλ.εγω στον δουκα αλλαζω καθε 3000χλμ,κι εσευ στην παπια καθε 1500!!! :down:

ακολουθησε της οδηγιες του μανουαλ.

 

Oso pio grigora toso to kalitero.Oso to frontizeis to mixanaki tha se frontizei kai auto.Kathe 1500 emena pantos mou akougontai mia xara.

 

καλα εισαι σοβαρος???

Σου φαινεται σωστο να αλλαζεις λαδια τοσο νωρις!!

και αυτο που λες,οσο γρηγορα τοσο καλυτερα δεν ειναι σωστο,τα λαδια για να παρεχουν λιπανση θα πρεπει να τα αφηνεις πανω απο 2000χλμ και σε παπι τουλαχιστον 3000-4000χλμ.δεν ειναι καλο να αλλαζεις λαδια τοσο νωρις.

μην ακουω λαλακιες!!! και αυτα που λενε μερικοι αντιπροσωποι ειναι για να παιρνουν λεφτα απο "ασχετα" πιτσιρικια που πανε για service την μηχανη τους..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ego ladia allazo sto diko mou kathe 1500 giati einai ftiagmeno kai den exei sxedon tipota pano ergostasiako.To diko mou einai dixrono.

 

Στο διχρονο δεν αλαζουν τα λαδια μονο συμπληρωνεις γιατι τα καιει ετσι κι αλλιως!!

Τωρα ανα 6000 χλμ μου φαινονται πολλα να αλλαζεις λαδια και ειναι παντα στο τι λαδια βαζεις !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και διαφωνείτε για τον αισθητήρα λ: Μετράει το ποσοστό οξυγόνου στα καυσαέρια και από εκεί υπολογίζει τον λόγο αέρα-καυσίμου. Γιατί θέλουμε αυτός ο λόγος να είναι ~14,7/1 γιατί τότε έχουμε σωστή καύση και λειτουργεί βέλτιστα ο καταλύτης.:)

Μεγαλύτερο ή μικρότερο afr(air to fuel ratio) μας δίνει διάφορα άλλα αποτελέσματα.:)

Link to comment
Share on other sites

Στο διχρονο δεν αλαζουν τα λαδια μονο συμπληρωνεις γιατι τα καιει ετσι κι αλλιως!!

Τωρα ανα 6000 χλμ μου φαινονται πολλα να αλλαζεις λαδια και ειναι παντα στο τι λαδια βαζεις !!!!

 

Sto dixrono to ladi den einai sto karter alla xrisimopoieitai gia ton simplekti.Sto karter iparxei venzini kai ladi miksis.Sta 4T sta karter exei ladi kai sta 4T kaine ladi.To 2T pairnei ladi mixis epipleon mono auto simplironeis.Sto 4T otan einai akinito to mixanaki to ladi lipansis xalaei eno sto 2T oxi.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και διαφωνείτε για τον αισθητήρα λ: Μετράει το ποσοστό οξυγόνου στα καυσαέρια και από εκεί υπολογίζει τον λόγο αέρα-καυσίμου. Γιατί θέλουμε αυτός ο λόγος να είναι ~14,7/1 γιατί τότε έχουμε σωστή καύση και λειτουργεί βέλτιστα ο καταλύτης.:)

Μεγαλύτερο ή μικρότερο afr(air to fuel ratio) μας δίνει διάφορα άλλα αποτελέσματα.:)

 

O katalitis gia na leitourgisei sosta prepei na einai zestos.I analogia auti nomizo einai i teleia gia na petixoume kausi xoris ipoleimata vlaveron ousion pou episis xalane ton kataliti.Monokseidia tou azotou nomizo kai alla polla einai vlavera.

Link to comment
Share on other sites

Sto dixrono to ladi den einai sto karter alla xrisimopoieitai mono sto sasman.Sto karter iparxei venzini.Sta 4T sta karter exei ladi kai sta 4T kaine ladi.To 2T pairnei ladi mixis epipleon mono auto simplironeis.Sto 4T otan einai akinito to mixanaki to ladi lipansis xalaei eno sto 2T oxi.

Τι σχεση εχει το 2χρονο με το yamaha Crypton-x 135!!! :blink:

 

επισης στο 2χρονο το λαδι το βαζεις για την καυση-λιπανση του κινητηρα.

στο καρτερ βαζεις βαλβολινη! :whistle:

 

Ego ladia allazo sto diko mou kathe 1500 giati einai ftiagmeno kai den exei sxedon tipota pano ergostasiako.To diko mou einai dixrono.

 

και παλι,το αρχικο σου post ειναι ακυρο!!!!!

εδω κανουμε κουβεντα για 4χρονα!!!!! και μονο για το Yamaha x-135.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

I valvolini pou les emeis to leme kai ladi eno to allo ladi mixis.Episis ksero oti kalo einai na min kratame poli kairo to ladi ston kinitira.Paizoun polla rolo.Xrisi pou to kaneis kai poso to prosexeis kai poso kairo einai akinitopoiimeno.
Link to comment
Share on other sites

O katalitis gia na leitourgisei sosta prepei na einai zestos.I analogia auti nomizo einai i teleia gia na petixoume kausi xoris ipoleimata vlaveron ousion pou episis xalane ton kataliti.Monokseidia tou azotou nomizo kai alla polla einai vlavera.

:offtopic::p

Σωστά ! θέλουμε την κατάλληλη θερμοκρασία αλλά χρειάζεται και το κατάλληλο μείγμα (~14,7:1 ή ελαφρώς πλούσιο)για να λειτουργήσει σωστά ο καταλύτης.:)(Τα οξείδια του αζώτου είναι μέσα σε αυτά που μετατρέπει ο καταλύτης. Τα άλλα είναι CO και άκαυστη βενζίνη.) :geek:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ,λάδια κάθε πόσα χλμ αλλάζετε ;Ο αντιπρόσωπος μου είπε κάθε 1500 αλλά μου φαίνονται λίγα. Στο βιβλιαράκι που έχει το μηχανάκι λέει κάθε 6000 χιλιόμετρα. Τελικά τι ισχύει ;
Εμένα στην Yamaha μου είπαν κάθε 3000km.
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω μια απορια.η μεγαλυτερη δισκοπλακα braking που εβγαινε για τα παλιοτερα μοντελα crypton, z125 κανει στο δικο μας?

για να ειμαι πιο σαφης η δισκοπλακα βιδωνει κανονικα επανω,το θεμα μ ειναι αν θα κανει ο αποστατης που τραβαει πιο εξω τη δαγκανα,μιας &στο δικο μας ειναι μονοπιστονη...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μήπως κάποιος ρώτησε ή τοποθέτησε παράλληλο εγκέφαλο από αυτούς που κυκλοφορούν είδει στην Ελλάδα;

Μήπως υπάρχει κανένα νέο από την ίδια τη Yamaha στη φήμη που είχε κυκλοφορήσει ότι θα "βγάλει" κάποιον παράλληλο; (το δεύτερο θα ήταν ενδιαφέρον γιατί δε θα είχαμε πρόβλημα εγγυήσεις)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωρίζετε γιατί η αλυσίδα μου κάνει τσακισματάκια; Την λιπαίνω κάθε 500-600χλμ επιμελώς αλλά δεν καταλαβαίνω γιατι το παθαίνει αυτό!!(;)
Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωρίζετε γιατί η αλυσίδα μου κάνει τσακισματάκια; Την λιπαίνω κάθε 500-600χλμ επιμελώς αλλά δεν καταλαβαίνω γιατι το παθαίνει αυτό!!(;)

 

εχει πολλα τσακισματα???:) κανει θορυβο σαν να κολλαει στα γραναζια????

Link to comment
Share on other sites

όχι πάρα πολλά αλλά είναι μερικά! Δεν κάνει θόρυβο. Σημειωτέον ότι έχω μόλις 2.300χλμ

 

αλλαξε καλυτερα μια αλυσιδα αλλα και παλι ειναι λιγα τα km που εχεισ κανει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...