Jump to content

Sony Ericsson K530i


millis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 268
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν είμαι off topic συγχωρέστε με.

Για ποιους λόγους να διαλέξει κάποιος αυτό το κινητό σε σύγκριση με το Κ750i εκτός του ότι είναι νεώτερο μοντέλο?

Έχει η SE λεπτά κινητά (περίπου 15mm πάχους) με μεγαλύτερη και καλύτερης ανάλυσης οθόνη με "κανονικά" πλήκτρα?

 

H οθονη του Κ530 ειναι λιγο μεγαλυτερη και πολυ πιο φωτεινη απο του Κ750 αν και της ιδιας αναλυσης. Επιπλεον, ειναι 3G, διαθετει TrackID και εχει ωραιοτατο joypad αντι του προβληματικου joystick του Κ750. Το Κ750 θα ελεγα οτι υπερεχει ΜΟΝΟ στην καμερα και την υπαρξη των LED_Flash...και υπερεχει κατα πολυ. Σε ολα τα αλλα το Κ530 ειναι καλυτερο. Το Κ530 παντως εχει "κανονικοτατα" πληκτρα. Το Κ770 θα εχει καλυτερη αναλυση και αρκετα "κανονικα" πληκτρα. Η καμερα του ομως, αν και 3.2ΜΡ και auto-focus, θα ειναι και παλι χειροτερη απο του Κ750...ειχα το παρομοιο Τ650 και ξερω. Στα "λεπτα" κινητα δεν μπορουν να στριμωξουν καμερα τυπου Κ750/W810/W900/K800/K810/K850.

 

Σε όσα πολύ σωστά ανέφερε ο haki, να συμπληρώσω και την ύπαρξη της λίγο νεώτερης πλατφόρμας software σε σχέση με το Κ750, μιας και το Κ530 «πατάει» πάνω σε αυτήν του Κ610.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
hello. kserei kaneis an to sigekrimeno montelo ipostirizei lipsi fotografiwn apo mprosta? i ine mono gia video call? thanx :):)

 

Μόνο για βιντεοκλήση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΟΚ, αλλά γιατί είναι σημαντικό να βγάζουμε φωτογραφίες με την μπροστινή κάμερα; Για να βλέπουμε τις φάτσες μας; :p
Link to comment
Share on other sites

Ναι ΟΚ, αλλά γιατί είναι σημαντικό να βγάζουμε φωτογραφίες με την μπροστινή κάμερα; Για να βλέπουμε τις φάτσες μας; :p

 

βρε παιδί μου μπορεί να θες να βγεις φωτογραφία με ένα δεύτερο άτομο και να μην υπάρχει τρίτος να σε τραβήξει!!!;)(ή για να βλέπουμε τις φάτσες μας!!!:p)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Από χθες είμαι κι εγώ ευτυχής κάτοχος του Κ530i, με άριστες εντυπώσεις! Εξαιρετική συσκευή και σε πολύ καλή τιμή!

Μια δυο ερωτησούλες όμως:

1) Όταν το αγοράσατε προσέξατε αν οι φακοί των δύο καμερών είχαν το γνωστό διαφανές αυτοκολλητάκι προστασίας όπως η οθόνη;

Το ρωτάω για να κάνω σύγκριση με το δικό μου κινητό, που δεν είχε τέτοια αυτοκολλητάκια, μήπως και τα έβγαλε κανένα χέρι (λέμε τώρα...). Φαντάζομαι πως όχι, αλλά ας το επιβεβαιώσουμε. Για την ιστορία: το Κ750 είχε τέτοιο αυτοκολλητάκι ακόμη και πάνω στη θύρα υπερύθρων και έπρεπε να είσαι πολύ παρατηρητικός για να το δεις!

2) Δεν γίνεται να κλειδώσει μόνο σε δίκτυο 3G;

Στο μενού έχει τις επιλογές μόνο GSM ή 3G και GSM.

3) Πόσην ώρα το φορτίσατε για πρώτη φορά; Εγώ θα το αφήσω τις 2,5 ώρες που γράφει και το manual, όχι παραπάνω.

4) Πάμε τώρα στο manual...

Γιατί ρε παιδιά τόσο περιληπτικό; Να μην εξηγεί τα εικονίδια της οθόνης; Και άντε εμείς είμαστε εξοικειωμένοι με τα SonyEricsson, άλλοι που δεν είναι; Εγώ πήρα για πρώτη φορά κινητό 3ης γενιάς και δεν ήξερα ποιο είναι το εικονίδιο του 3G δίπλα στην ένδειξη του σήματος. Εντάξει, το κατάλαβα μετά από λίγο ψάξιμο, αλλά δε νομίζω πως είανι υπερβολικό ένα manual να εξηγεί τα εικονίδια της οθόνης.

Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω ένα πιο ολοκληρωμένο και επεξηγηματικό εγχειρίδιο χρήσης για να το κατεβάσω;

5) Στη δική μου συσκευασία δεν περιλαμβανόταν κάρτα μνήμης, παρά το κινητό, η μπαταρία, ο φορτιστής, το καλώδιο usb, τα ακουστικά, το cd-rom και τα χαρτιά. Το ίδιο και σε εσάς;

Αυτά προς το παρόν και αν μπορεί το θέμα να γίνει επισημασμένο, ακόμη καλύτερα! :)

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από χθες είμαι κι εγώ ευτυχής κάτοχος του Κ530i, με άριστες εντυπώσεις! Εξαιρετική συσκευή και σε πολύ καλή τιμή!

Μια δυο ερωτησούλες όμως:

1) Όταν το αγοράσατε προσέξατε αν οι φακοί των δύο καμερών είχαν το γνωστό διαφανές αυτοκολλητάκι προστασίας όπως η οθόνη;

Το ρωτάω για να κάνω σύγκριση με το δικό μου κινητό, που δεν είχε τέτοια αυτοκολλητάκια, μήπως και τα έβγαλε κανένα χέρι (λέμε τώρα...). Φαντάζομαι πως όχι, αλλά ας το επιβεβαιώσουμε. Για την ιστορία: το Κ750 είχε τέτοιο αυτοκολλητάκι ακόμη και πάνω στη θύρα υπερύθρων και έπρεπε να είσαι πολύ παρατηρητικός για να το δεις!

2) Δεν γίνεται να κλειδώσει μόνο σε δίκτυο 3G;

Στο μενού έχει τις επιλογές μόνο GSM ή 3G και GSM.

3) Πόσην ώρα το φορτίσατε για πρώτη φορά; Εγώ θα το αφήσω τις 2,5 ώρες που γράφει και το manual, όχι παραπάνω.

4) Πάμε τώρα στο manual...

Γιατί ρε παιδιά τόσο περιληπτικό; Να μην εξηγεί τα εικονίδια της οθόνης; Και άντε εμείς είμαστε εξοικειωμένοι με τα SonyEricsson, άλλοι που δεν είναι; Εγώ πήρα για πρώτη φορά κινητό 3ης γενιάς και δεν ήξερα ποιο είναι το εικονίδιο του 3G δίπλα στην ένδειξη του σήματος. Εντάξει, το κατάλαβα μετά από λίγο ψάξιμο, αλλά δε νομίζω πως είανι υπερβολικό ένα manual να εξηγεί τα εικονίδια της οθόνης.

Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω ένα πιο ολοκληρωμένο και επεξηγηματικό εγχειρίδιο χρήσης για να το κατεβάσω;

5) Στη δική μου συσκευασία δεν περιλαμβανόταν κάρτα μνήμης, παρά το κινητό, η μπαταρία, ο φορτιστής, το καλώδιο usb, τα ακουστικά, το cd-rom και τα χαρτιά. Το ίδιο και σε εσάς;

Αυτά προς το παρόν και αν μπορεί το θέμα να γίνει επισημασμένο, ακόμη καλύτερα! :)

 

1. Όχι

 

2. Όχι

 

3. Άστο να αδειάσει τελείως, κλείστο, βάλτο στιν πρίζα και άστο μέχρι να φουλάρει.

 

4. ....

 

5. Ναι, τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου σε αυτό το χρώμα?

http://www.sonyericsson.com/images/spgd/GPD_47671_45_0_4000.png

 

Και εγώ αυτό έψαχνα, αλλά δεν το βρήκα πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Το ασημί που έχω είναι πάντως πολύ ωραίο και στυλάτο!

Αλλά και το μαύρο επίσης! :)

Θα ήταν εύκολο να γίνει το θέμα επισημασμένο;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσοι αγοράσατε το Κ530i, στη συσκευασία είχε το manual των 69 σελίδων που είχε και το δικό μου;

Ή μήπως κάποιο πιο αναλυτικό;

Πάντως, για όσους ενδιαφέρονται, στην ιστοσελίδα της SE, υπάρχει διαθέσιμος για κατέβασμα ο πλήρης και αναλυτικός οδηγός χρήσης των 130 σελίδων και συγκεκριμένα στον παρακάτω σύνδεσμο:

 

http://www.sonyericsson.com/downloads/K530i__AIUG_R1a_EL_24.pdf

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχε και σε εμένα.. Πραγματικά σε μια γρήγορη σύγκριση που έκανα, είναι σαν να έχουν κάνει μια περίληψη.. Το ερώτημα όμως είναι γιατί; Κερδίζουν από το χαρτί; :p
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό έψαχνα, αλλά δεν το βρήκα πουθενά.

 

Το βρήκα στο play247.gr Αν τελικά πάρω το Κ530 θα το πάρω σε αυτό το χρώμα.

Δε νομίζω να έχει το Κ530 πρόβλημα με σπασμένα πληκτρα όπως το S500 και W580??

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα στο play247.gr Αν τελικά πάρω το Κ530 θα το πάρω σε αυτό το χρώμα.

Δε νομίζω να έχει το Κ530 πρόβλημα με σπασμένα πληκτρα όπως το S500 και W580??

To play247 έχει πάντα διαθέσιμα όλα τα χρώματα στα SE κινητά. Η απορία μου είναι πώς συμβαίνει αυτό; Μιλάμε για παραεισαγωγές και αν όχι τότε πού τα βρίσκει;

Με την εγγύηση έχει υπάρξει ποτέ πρόβλημα;

 

Όσο για τα πλήκτρα, δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κανένα απολύτως πρόβλημα με τα πλήκτρα.

Όλα καλά, πάρτε το κινητό ανεπιφύλακτα, θα σας αρέσει πολύ! :)

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα στο play247.gr Αν τελικά πάρω το Κ530 θα το πάρω σε αυτό το χρώμα.

Δε νομίζω να έχει το Κ530 πρόβλημα με σπασμένα πληκτρα όπως το S500 και W580??

 

Απολύτως καμία σχέση, το πληκτρολόγιο του Κ530 είναι σε στυλ Κ610, δηλαδή πολύ καλό.

 

Επίσης, να αναφέρω ότι μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Κανένα κόλλημα, καμία δυσλειτουργία, η μπαταρία του είναι σούπερ. Το κινητάκι αξίζει πραγματικά τα 180-190 ευρώ του.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι αρκετά καλό για τα λεφτά του όντως.

Πάντως για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει το 3G. Βρίσκω το Κ550 (ειδικά τώρα που έχει πέσει η τιμή του) σαν λίγο καλύτερη επιλογή λόγω της καλύτερης κάμερας του (autofocus + flash).

Αν κάποιος θέλει 3G τότε υπάρχει και η λίγο ακρυβότερη επιλογή του W660 (το οποίο έχει πάει 215€).

 

Γενικά στην κατηγορία τιμής αυτή υπάρχει πολύς ανταγώνισμός στην SE...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος πού θα βρω θήκη krystall (διάφανη) για το κινητό; Ευχαριστώ!!!

 

Η μόνη που βρήκα είναι αυτή:

 

http://www.krusell.se/product.php?productID=2756&category=5

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελίκα ειναί καλο αυτό το κινητο;Ποιο αξιζει περισσότερο τα λεφτά του το Κ530i ή το ΝΟΚΙΑ 3110;Θελω να αγοράσω ενα από τα δυο κινητα, τι μου προτεινετε;Και κάτι ακόμα το Κ530i πουλιέται στα στην Ελλάδα μονο σε ασημί;
Link to comment
Share on other sites

Τελίκα ειναί καλο αυτό το κινητο;Ποιο αξιζει περισσότερο τα λεφτά του το Κ530i ή το ΝΟΚΙΑ 3110;Θελω να αγοράσω ενα από τα δυο κινητα, τι μου προτεινετε;Και κάτι ακόμα το Κ530i πουλιέται στα στην Ελλάδα μονο σε ασημί;

 

Για τα λεφτά του μια χαρά είναι το Κ530, εγώ τουλάχιστον που το έχω δεν έχω κάποιο παράπονο. Δεν έχει βγάλει προβλήματα. Νομίζω ότι σε σχέση με το 3110 το οποίο δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα αξίζει περισσότερο τα χρήματά του.

Link to comment
Share on other sites

Τελίκα ειναί καλο αυτό το κινητο;Ποιο αξιζει περισσότερο τα λεφτά του το Κ530i ή το ΝΟΚΙΑ 3110;Θελω να αγοράσω ενα από τα δυο κινητα, τι μου προτεινετε;Και κάτι ακόμα το Κ530i πουλιέται στα στην Ελλάδα μονο σε ασημί;

Με αυτα τα λεφτα που εχει το k530i βρισκεις στην αγορα φθηνοτερα το w810i το οποιο ειναι ΚΙΝΗΤΑΡΑ για μενα.τωρα και αυτο το τηλεφωνο που θελεις εσυ..ειναι καλο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με αυτα τα λεφτα που εχει το k530i βρισκεις στην αγορα φθηνοτερα το w810i το οποιο ειναι ΚΙΝΗΤΑΡΑ για μενα.τωρα και αυτο το τηλεφωνο που θελεις εσυ..ειναι καλο.:)

 

Καλό το W810, όμως είναι παλαιότερη πλατφόρμα, έχει λίγο χειρότερη αναμονή, δεν είναι και 3G. Από την άλλη, έχει AF στην κάμερα και flash.

 

Για να λέμε την αλήθεια, όλα τα κινητά της SE σε αυτή την κατηγορία (W810, K750, K550, K530) πάνω-κάτω είναι τα ίδια, οπότε ό,τι επιλέξει κανείς έχει να κάνει με το τί του χτυπάει καλύτερα στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K530i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...