Jump to content

Κατάργηση κουβέρ στα εστιατόρια


panpap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κουβερ στο εξωτερικο οχι,αλλα σε ορισμενεσ χωρες(και μαγαζια φυσικα) υπαρχει ενα ποσοστο για το σερβις.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στη Κρήτη που πήγα φέτος διακοπές σχεδόν όλα τα εστιατόρια και οι ταβέρνες χρεώνανε πάντως και αν πήγαινες να τους πεις πως έχει απαγορευτεί σου έβαζαν και τις φωνές από πάνω!!!!!!:X:X:mad::mad::lol::wacko::ninja:
Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις το Μιλάνο που ανέφερε η evangelia, προσωπικά δεν έχω δει κουβέρ σε καμία χώρα που έχω ταξιδέψει.

 

kai egw mono ekei to synanthsa.kati tha yparxei vevaia alla isws na einai mikro to poso kai na mhn edwsa shmasia.oxi opws to milano pou molis to eida sthn apodeixi kontepsa na vgalw ta xalia spaggetti pou mou eixan pasarei:food:

Link to comment
Share on other sites

κάποιος που μπορεί να κατεβάσει το pdf απο το Εθνικό τυπογραφείο (et.gr) ας μου το στείλει, γιατί δεν έχω λογαριασμό εκεί. Το έντυπο είναι το:

 

ΦΕΚ B 815/24.05.2007

 

(απο το et.gr > αναζήτηση ΦΕΚ > 2007 Τεύχος Β > Αριθμός ΦΕΚ απο 815 > εως 815 > κουμπί Αναζήτηση ΦΕΚ)

anebaste to re rapidshare free einai:P

oσο για την κρητη με τοσα προστιμα π φαγαν για αποδειξεις,το ψωμι δεν τους σωζει...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το δεν βαριέσαι μας έφαγε στην Ελλάδα, άμα είμασταν σε άλλη χώρα θα τους είχαν κρεμάσει κουδούνια. Ακόμα και να το "καταργήσουν" θα τσιμπήσουν κανένα 5λεπτο στις τιμές και θα βγούμε και χαμένοι από πάνω.

Ούτε μαλώματα, ούτε τίποτα. Απλά, δεν ξαναπατάς. Υπάρχουν 100άδες ταβέρνες και εστιατόρια. Αυτοί χάνουν. Άμα είσαι τακτικός πελάτης ταβέρνας, του τη λές 1-2 και άμα είναι έξυπνος δεν σε χρεώνει, αλλιώς άντεγεία!

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ πολύ τον geoponer για την αποστολή του ΦΕΚ. Το έχω στα χέρια μου ήδη.
συγνωμη αλλα τι να το κανεις το ΦΕΚ;;περα απο την ενημερωση σου βεβαια...θα το παιρνεις μαζι σου καθε φορα που πηγαινεις για φαγητο;:confused:
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να τρως πάντα με το δικηγόρο σου...
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα τι να το κανεις το ΦΕΚ;;περα απο την ενημερωση σου βεβαια...θα το παιρνεις μαζι σου καθε φορα που πηγαινεις για φαγητο;:confused:

 

θα μπορούσα να κάνω μια καλή προφορική ενημέρωση στους πελάτες μου.

 

λολ murex.

Δεν έχω δικηγόρο, δε το επιδιώκω και μακάρι να μη χρειαστώ ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

τι κάνουμε όταν σε γνωστή αλυσίδα μαζί με το ψωμί φέρνουν και την απόδειξη μαζί, και έχουν ήδη χρεώσει το ψωμί?
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το παράγγειλες δεν τον πληρώνεις, απλά.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Και αν το έχουμε φάει (το ψωμί); Μπορεί να μην το είχαμε παραγγείλει, αλλά δεν μπορούμε (φυσικά) να αρνηθούμε την χρέωσή του αν το έχουμε καταναλώσει. Το καλό θα είναι να ρωτάμε όταν μας φέρνουν το ψωμί αν το χρεώνουν και πόσο δηλαδή;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

όταν σου φέρνει το ψωμί, να λές οτι

- δεν παρήγγειλες ψωμί

- δε το θέλεις

- πάρτο πίσω.

Έτσι δε θα σου το χρεώσει.

 

Αν το έχεις φάει ήδη (???)

Παίζεις με τις λέξεις τώρα ή με το IQ του μαγαζάτορα;

Φυσικά και θα το πληρώσεις. Είτε το παρήγγειλες, είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το παράγγειλες δεν τον πληρώνεις, απλά.

 

και το πληρωνει ο σερβιτορος απ την τσεπη του...:mad:

 

μου χει τυχει κ τελικα πληρωσα γι αυτον ακριβως το λογο...

Link to comment
Share on other sites

Το ψωμί δεν χρεώνεται παιδιά, είναι υποχρεωμένος να το φέρει. Αντιστοιχεί π.χ. μια φέτα στον καθένα. Το έξτρα πληρώνει.

Άμα του ζητήσεις 1 ποτήρι νερό, θα έρθει με το λογαριασμός της ΕΥΔΑΠ και θα σου πει πλήρωσε τα μισά;;;:lol:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

murex, το ψωμί χρεώνεται γιατί αποτελεί είδος πώλησης. Δεν είναι συνοδευτικό, δεν είναι γαρνιτούρα.

Είναι όπως ακριβώς και το μισό λίτρο νερό που κοστίζει συνήθως 0.50 ευρώ, όπως και η μερίδα που κοστολογείται αναλόγως σε κάθε μαγαζί.

 

Έτσι σε έναν νέο τιμοκατάλογο (μετά Μαίου δηλαδή), μπορείς να δεις οτι υπάρχουν τιμές για

τις μερίδες,

σαλάτες,

αναψυκτικά,

νερό

ΚΑΙ για το ψωμί.

 

Όσο και αν κοστολογεί το ψωμί ένα μαγαζί, θα πρέπει να αναγράφεται. Εσύ ο πελάτης, ΑΝ θέλεις το παραγγέλνεις.

 

Βασικά αυτό που κάνω πάντα και μάλλον είναι το πιο σωστό (γιατί ο περισσότερος κόσμος είναι ενήμερος πλέον) είναι η ερώτηση "ψωμάκι θα θέλατε;"

 

Αυτά.-

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις φάει ήδη (???)

Παίζεις με τις λέξεις τώρα ή με το IQ του μαγαζάτορα;

Φυσικά και θα το πληρώσεις. Είτε το παρήγγειλες, είτε όχι.

Μήπως, λεω εγώ, δεν διάβασες καλά τι έγραψα;

Και αν το έχουμε φάει (το ψωμί); Μπορεί να μην το είχαμε παραγγείλει, αλλά [highlight]δεν μπορούμε[/highlight] (φυσικά) να αρνηθούμε την χρέωσή του αν το έχουμε καταναλώσει[highlight].[/highlight]
Για αυτό και ρωτάω:

Το καλό θα είναι να ρωτάμε όταν μας φέρνουν το ψωμί αν το χρεώνουν και πόσο δηλαδή;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

 

Αν το έχεις φάει ήδη (???)

Παίζεις με τις λέξεις τώρα ή με το IQ του μαγαζάτορα;

Φυσικά και θα το πληρώσεις. Είτε το παρήγγειλες, είτε όχι.

 

Μπορεί να το έφαγες γιατί νόμισες ότι είναι δωρεάν. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

murex, το ψωμί χρεώνεται γιατί αποτελεί είδος πώλησης. Δεν είναι συνοδευτικό, δεν είναι γαρνιτούρα.

 

Έχεις δίκιο, όμως στα περισσότερα καταστήματα που έχω πάει, δεν αναγράφεται.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι όντως παράβαση.

Θα πρέπει να αναγράφεται σε εμφανές σημείο. Ακόμη και σαν απλό μπακάλικο-καρτελάκι-πάνω-σε-ψυγείο :)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναφέρει παραπάνω και το επαναλαμβάνω..

 

''Σϋμφωνα με ερμηνευτική εγκύκλιο του Υπουργείου, εφ' όσον στα καταστήματα χρεώνουν το ψωμί, κριτσίνια, παξιμαδάκια, βουτυράκια κ.λ.π., θα πρέπει να αναγράφουν την τιμή εκάστου είδους ξεχωριστά, και να τα σερβίρουν μόνον όταν και εφ' όσον τα παραγγείλει ο πελάτης..''

Link to comment
Share on other sites

Το ψωμί δεν χρεώνεται παιδιά, είναι υποχρεωμένος να το φέρει. Αντιστοιχεί π.χ. μια φέτα στον καθένα. Το έξτρα πληρώνει.

και ομως.....χρεωνεται!!

σε ταβερνουλα της περιοχης μου(ειχαμε λιγουρα για κοκορετσι και κεμπαπ) στην αναλυτικη αποδειξη εκτος των οσων παραγγειλαμε ειχε και χρεωση 2 ε για ψωμι...(2 ατομικα μικρα ψωμακια)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλά, στάνταρ θα κάνω πια ερώτηση όταν σκάει ψωμί: «Το ψωμί το χρεώνετε ξεχωριστά και πόσο;». Και αν ακούσω κανά τρελό: «Παρ'το πίσω τώρα». Αλήθεια, το κουβέρ πρίν από την κατάργησή του πόσο ήταν (π.χ. σε ταβέρνα και σε απλό - μη κυριλέ - εστιατόριο); Δεν θυμάμαι είναι η αλήθεια και δεν το πρόσεχα ιδιαίτερα... :O

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

αναλογα με το μαγαζι...εχει τυχει να το χρεωσουν 1 ε(το ατομο) μου εχει τυχει και 5.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Freak, δεν το πρόσεχα καθόλου πριν την κατάργηση (ο χαζός)... :O Τώρα που καταργήθηκε, μου φαίνεται πολύ... :rolleyes:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

κοιτα η χρεωση του ψωμιου προσωπικα δε με ενοχλει γιατι αποκλειται να υπαρχει καποιος στην παρεα που να μην τρωει(γιατι αν υπηρχε περιπτωση να βγω να φαω μονη μου,θα το πετουσανε μετα-αν δε το ξανασερβιρουν σε αλλον- και ειναι κριμα).

το θεμα ειναι να μην ειναι υπερβολικη

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...