Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίταξε στις αποφυγές τι έχεις ενεργοποιημένο και τι όχι.Οταν βάζεις το χάρτη για πρώτη φορά οι αποφυγές είναι ρυθμισμένες,ώστε να αποφεύγουν τις εθνικές οδούς,την αττική οδό,το δακτύλιο και τους χωματόδρομους.

 

Δηλαδή θες να πείς οτι αν κάνω αυτές τις ρυθμίσεις στο Desti θα σταματήσει να με στρίβει μέσα σε ποτάμια και σε αντίθετες κατευθύνσεις? Δεν είναι λίγο παράξενο? Αν μπορείς εξήγησέ μου. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδή θες να πείς οτι αν κάνω αυτές τις ρυθμίσεις στο Desti θα σταματήσει να με στρίβει μέσα σε ποτάμια και σε αντίθετες κατευθύνσεις? Δεν είναι λίγο παράξενο? Αν μπορείς εξήγησέ μου. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Αν επιλέγεις ταχύτερη διαδρομή,αποφυγή χωματόδρομων και επιλογή εθνικών οδών,θα γλιτώσεις από πολλά περίεργα του επαρχιακού δικτύου.Μέσα στην Αθήνα,μου φαίνεται πολύ περίεργο να σε στέλνει από ποτάμια και συνεχώς αντίθετες κατευθύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέγεις ταχύτερη διαδρομή,αποφυγή χωματόδρομων και επιλογή εθνικών οδών,θα γλιτώσεις από πολλά περίεργα του επαρχιακού δικτύου.Μέσα στην Αθήνα,μου φαίνεται πολύ περίεργο να σε στέλνει από ποτάμια και συνεχώς αντίθετες κατευθύνσεις.

 

Επειδή συνεχώς λές για papago στην Κοζάνη όπου και το δοκιμάζεις το destinator μου κάνει rafting μέσα στην Αθήνα!!! Για να είμαι πιο συγκεκριμένος στην ανατολική Αττική. Αν έρθεις ποτέ Αθήνα πάρε σωσίβιο και στείλε μου PM να πάμε βόλτα μαζί. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ και τα δύο μαζί. Πιστεύω οτι θα έχω καλύτερη άποψη σε λίγο καιρό με την περισσότερη χρήση τους..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!!!!:( Σήμερα πήγα μια βόλτα με το Vector Master όπως κάθε φορά και όταν το αποσυνέδεσα, αντί να μου βγάλει μήνυμα ότι η συσκευή θα κλείσει σε 25 δευτερόλεπτα...έκλεισε μόνη της. Από τότε δεν ανοίγει εκτός αν τη ν συνδέω στο αυτοκίνητο...:cry: Τι μπορώ να κάνω για αυτό!!!!!!:( :( :cry: :cry: Παρακαλώ βοηθήστε...:blink:
Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ το Vector χθες το πρωί και σε 7-8 διαδρομές που έκανα, δεν είχα κανένα σοβαρό πρόβλημα, παρά μόνο σε μια διεύθυνση στη Αγ. Παρασκευή, με έβγαλε 8 νούμερα πιο πάνω...

Θέλω να ρωτήσω κι εγώ κάτι, σχετικά με τον οικιακό φορτιστή...

Επειδή το πακέτο δεν τον περιλαμβάνει, μου ήρθε η φαεινή ιδέα να συνδέσω τον φορτιστή αυτοκινήτου σε εναν adaptor ρεύματος από φορτιστη αυτοκινήτου για κινητό (Μια βάση/φορτιστής για sonyericsson που είχα αγοράσει από vodafone). Ο φορτιστής αυτοκινήτου του Vector έχει input 12v & output 12v 1A ενώ ο adaptor έχει input 90-240v/50-60Hz & output 12-18v/300mA. Λέτε να δουλέψει ή θα κάψω τη μπαταρία???

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε προσέξει, στο Google Earth πλέον μπορείς να ζητήσεις και κατευθύνσεις. Οι οδηγίες που σου βγάζει υπογράφονται από την TeleAtlas. Είχα την εντύπωση ότι οι πιο ενημερωμένοι χάρτες της Ελλάδας είναι της NGi. Η TeleAtlas συνεργάζεται με κάποιον στην Ελλάδα ή ό,τι κάνει το κάνει μόνη της; Άραγε υπάρχουν χάρτες της TeleAtlas για την Ελλάδα συμβατοί με Destinator ή/και PapaGo;
Link to comment
Share on other sites

Άραγε υπάρχουν χάρτες της TeleAtlas για την Ελλάδα συμβατοί με Destinator ή/και PapaGo;

Νομίζω πως οι χάρτες του PapaGo, είναι της TeleAtlas...

Link to comment
Share on other sites

Α, και ένα άλλο: Ενώ έχω ρυθμίσει την ώρα στη συσκευή ένα εκατομμύριο φορές, τα Windows μου βγάζουν ένα ηλίθιο μήνυμα ότι ρυθμίσανε την ώρα σύμφωνα με τη θερινή ώρα (οπότε πάνε το ρολόι μία επιπλέον ώρα μπροστά), το δε PapaGo έχει διαφορά φάσης 12 ώρες με αποτέλεσμα να μη δουλεύει σωστά η εναλλαγή ημέρα/νύχτα στο skin του...

Στο θέμα της ρύθμισης της ώρας αυτό που παρατήρησα, είναι οτι ενώ η ρύθμιση στο αρχικό περιβάλλον είναι σύμφωνα με τις επιλογές που δίνει η συσκευή (Athens GMT+2 & θερινή on) όταν μπαίνω στο "Πλοήγηση" δείχνει 11 ώρες μπροστά (09:40 στο αρχικό 20:40 στη πλοήγηση)

Ξέρει κανείς πως το διορθώνουμε???

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν έχεις αρκετή μπαταρία

 

Φίλε bbbb δεν νομίζω να φταίει αυτό γιατί το είχα και όδηγούσα πάνω από μισή ώρα...δεν μπορεί να μην είχε φορτίσει τόση ώρα:mad: .Εκτός αυτού ενώ οδηγούσα μου έκλεισε δύο φορές κι ήταν συνδεδεμένο με τον αντάπτορα...Τώρα όταν το βγάζω από τον αντάπτορα το πορτοκαλί φωτάκι είναι συνεχώς αναμμένο...(Σήμερα το πρωί έκλεισε:O )Λέτε να τα 'παίξε η μπαταρία??? Και αν ναι μπορώ να αγοράσω καινούρια??? Μέσα στις οδηγίες λέει ότι η μπαταρία είναι αναντικατάστατη...:mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Οχι.Να σας πω και τον τρόπο να το ξεκλειδώσετε τελείως και να βάζετε και άλλες εφαρμογές,οκ.

http://rapidshare.com/files/37224775/ceDesktop.exe.html

Το βάζουμε στην κάρτα μνήμης και δίνουμε το μονοπάτι στο engine.ini.

Έβαλα το παραπάνω αρχείο και αρχικά με έβγαλε σε μια οθόνη (σαν windows) με start κάτω αριστερά κτλ. Μπήκα στο "windows explorer" όπου μου εμφάνισε διάφορους φακέλους, αλλά από κει και πέρα δε ξαναμπόρεσα να επανέλθω στην αρχική οθόνη. Κάνω κάτι λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε bbbb δεν νομίζω να φταίει αυτό γιατί το είχα και όδηγούσα πάνω από μισή ώρα...δεν μπορεί να μην είχε φορτίσει τόση ώρα:mad: .Εκτός αυτού ενώ οδηγούσα μου έκλεισε δύο φορές κι ήταν συνδεδεμένο με τον αντάπτορα...Τώρα όταν το βγάζω από τον αντάπτορα το πορτοκαλί φωτάκι είναι συνεχώς αναμμένο...(Σήμερα το πρωί έκλεισε:O )Λέτε να τα 'παίξε η μπαταρία??? Και αν ναι μπορώ να αγοράσω καινούρια??? Μέσα στις οδηγίες λέει ότι η μπαταρία είναι αναντικατάστατη...:mad: :mad:

Δοκίμασε να το κλείσεις από το on-off που έχει στο πίσω μέρος για λίγη ώρα,μήπως και επανέλθει.

Έβαλα το παραπάνω αρχείο και αρχικά με έβγαλε σε μια οθόνη (σαν windows) με start κάτω αριστερά κτλ. Μπήκα στο "windows explorer" όπου μου εμφάνισε διάφορους φακέλους, αλλά από κει και πέρα δε ξαναμπόρεσα να επανέλθω στην αρχική οθόνη. Κάνω κάτι λάθος???

Δεν είναι σαν windows.Eίναι τα windows.Tέτοιου είδους συσκευές έχουν αυτή την version των windows.Eξαρτάται τι θέλεις να κάνεις με την συσκευή.Αν θέλεις απλά να τρέχεις destinator 6,τα ξεχνάς όλα αυτά και βάζεις στο engine.ini το μονοπάτι που θα έχεις το destinator στην κάρτα.Με ένα soft reset ξαναέχεις την αρχική οθόνη.

Αν θέλεις όμως κάτι σαν το παρακάτω είναι αναγκαίο το αρχείο αυτό

http://img187.imageshack.us/img187/1830/display3gu0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλοι λέτε να εγκαταστήσουμε το Destinator αλλά κανείς δεν αναφέρει πού μπορούμε να το βρούμε... Μήπως κανείς κάτοχος της εφαρμογης μπορεί να μας το διαθέσει!!!:) :) :) Έστω να πει κάποιος πού μπορούμε να το βρούμε...
Link to comment
Share on other sites

To destinator 6 το έχω αγοράσει από http://www.ngi.gr/page.php?languageid=2&pageid=59&categoryid=1

Βασικά είχα αγοράσει το pn πακέτο με ένα pda και έκανα δωρεάν αναβάθμιση στο 6.Στο λογαριασμό που αποκτάς στη σελίδα της NGi,μπορείς εκτός από τους χάρτες να κατεβάσεις και την έκδοση για pna.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που εγώ αγόρασα και το PapaGO! οπότε δεν θέλω άλλο λογισμικό...:lol: Θέλω απλά να το δοκιμάσω και το Destinator και αν αξίζει όσο λέτε τότε εννοείται ότι θα το αγοράσω...:) Για συτό θέλω έστω και ένα demo του προγράμματος...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όντως οι χάρτες του Destinator είναι μακράν μπροστά... :) Έχουν τα πάντα μέχρι και δρόμους που είναι να μπουν στο σχέδιο!!! Αλλά δεν κατάφερα να

εισάγω μια διαδρομή...:( Έμεινα από μπαταρία αύριο πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ που το δοκιμάζω πάντως δεν βλέπω και τόσο μεγάλες διαφορές. Αυτό ακριβώς που αναφέρετε παραπάνω οτι έχει και δρόμους που θα μπούν στο σχέδιο, δεν δημιουργεί λάθος διαδρομή? Εγώ επειμένω οτι το destinator με πηγαίνει μέσα από ποτάμια και δρόμους που δεν υπάρχουν κάν. Και το papago έχει λάθη αλλά όχι τόσο μεγάλη διαφορά όπως γράφετε. Πάντως τσέκαρα και έχω τους τελευταίους χάρτες και στα δύο προγράμματα. Ή κάτι δεν κάνω σωστά ή αυτά που γράφονται εδώ μέσα είναι ................
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για δείτε αυτό

http://www.clubic.com/actualite-40009-nokia-pnd-330-auto-navigation.html

 

Πρέπει να είναι το ίδιο...

 

Πάντως σαν συσκευή αξίζει τα λεφτά της και με το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ που το δοκιμάζω πάντως δεν βλέπω και τόσο μεγάλες διαφορές. Αυτό ακριβώς που αναφέρετε παραπάνω οτι έχει και δρόμους που θα μπούν στο σχέδιο, δεν δημιουργεί λάθος διαδρομή? Εγώ επειμένω οτι το destinator με πηγαίνει μέσα από ποτάμια και δρόμους που δεν υπάρχουν κάν. Και το papago έχει λάθη αλλά όχι τόσο μεγάλη διαφορά όπως γράφετε. Πάντως τσέκαρα και έχω τους τελευταίους χάρτες και στα δύο προγράμματα. Ή κάτι δεν κάνω σωστά ή αυτά που γράφονται εδώ μέσα είναι ................

Προσωπικά δεν είμαι υπάλληλος ούτε της Ngi ούτε καμμίας άλλης εταιρίας.Πρώτα δοκιμάζω και μετά γράφω.Στην περιοχή μου το papago έχει άθλιους χάρτες και το destinator πολύ καλύτερους.Αν τύχει όμως και έρθω στα μέρη σου και διαπιστώσω ότι κάτι δεν πάει καλά,θα το αναφέρω και εδώ και στο forum της ΝGi που είναι και οι αρμόδιοι για να το διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το κλείσεις από το on-off που έχει στο πίσω μέρος για λίγη ώρα,μήπως και επανέλθει.

 

Δεν είναι σαν windows.Eίναι τα windows.Tέτοιου είδους συσκευές έχουν αυτή την version των windows.Eξαρτάται τι θέλεις να κάνεις με την συσκευή.Αν θέλεις απλά να τρέχεις destinator 6,τα ξεχνάς όλα αυτά και βάζεις στο engine.ini το μονοπάτι που θα έχεις το destinator στην κάρτα.Με ένα soft reset ξαναέχεις την αρχική οθόνη.

Αν θέλεις όμως κάτι σαν το παρακάτω είναι αναγκαίο το αρχείο αυτό

http://img187.imageshack.us/img187/1830/display3gu0.jpg

 

kalispera

ti akrivos grafoume sto engine.ini

evala(\ceDesktop.exe) alla tipota to menou den enfanistike ekana Soft Kai Hard reset alla tipota

Isos Kapios Filos An Mpori na mas dosi Odigies gia to pos ginete

Euxaristo

 

Episis

To iGO Mpori na Perasi Sto Vector Master 380 Kai Pos

Kai Pali Euxaristo

Link to comment
Share on other sites

kalispera

ti akrivos grafoume sto engine.ini

evala(\ceDesktop.exe) alla tipota to menou den enfanistike ekana Soft Kai Hard reset alla tipota

Isos Kapios Filos An Mpori na mas dosi Odigies gia to pos ginete

Euxaristo

 

Episis

To iGO Mpori na Perasi Sto Vector Master 380 Kai Pos

Kai Pali Euxaristo

 

Εξαρτάται πού το έχεις αποθηκεύσει το DesktopCE... Αν το έχεις αποθηκεύσει στην κάρτα και όχι σε φάκελο της κάρτας γράφεις \ceDesktop.exe λογικά θα δουλέψει...

 

Αν έβαλες καινούρια κάρτα φρόντισε να κάνεις format με fat 32 νομίζω όπως είναι και η κάρτα του Papago. Το έκανα και εγώ και δούλεψε αφού έκανα format στην κάρτα:) Πιο πριν δεν έκανε τίποτα...:mad:

 

Όσον αφορά το igo το ψάχνω και εγώ όποιος το έχει ας μας ενημερώσει και αν το δέχεται η συσκευή!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, προσέξτε το πλήκτρο LOCK στο κάτω μέρος της συσκευής να είναι στη θέση unlock (όχι στην εικόνα κλειστού λουκέτου). αν μείνει εκεί πιθανόν να προκαλέσει δυσλειτουργίες. αν ο διακόπτης τοποθετηθεί στη θέση LOCK όταν είναι αναμένο τα πλήκτρα δεν λειτουργούν !!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το Destinator 7 και έχει πολύ καλά γραφικά αλλά ο χάρτης πέρα από τους δρόμους δεν έχει τίποτα άλλα ούτε Cinema, Restaurant, Super Market κ.τ.λ.:mad: Επίσης δεν έχει και όρια ταχύτητας...:mad: Ο χάρτης είναι Q2.2007

 

Μήπως στην έκδοση 6 αναγνωρίζονται αυτά... Και αν την έχει κάποιος συμβατή με το Vector Master ας την στείλει να την δοκιμάσω:)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το Destinator 7 και έχει πολύ καλά γραφικά αλλά ο χάρτης πέρα από τους δρόμους δεν έχει τίποτα άλλα ούτε Cinema, Restaurant, Super Market κ.τ.λ.:mad: Επίσης δεν έχει και όρια ταχύτητας...:mad: Ο χάρτης είναι Q2.2007

 

Μήπως στην έκδοση 6 αναγνωρίζονται αυτά... Και αν την έχει κάποιος συμβατή με το Vector Master ας την στείλει να την δοκιμάσω:)

Σε ποια περιοχη?Ανάλογα την περιοχή υπάρχουν και λιγότερα ή περισσότερα χρήσιμα.Και επίσης υπάρχουν και όλα αυτά(είναι αρκετά) που έχουν φτιάξει χάρη στο μεράκι τους,αρκετοί χρήστες.

Οσο για τα όρια ταχύτητας,εδώ είναι πονεμένη ιστορία:worry:Δεν είναι θέμα χάρτη,αλλά προγράμματος.Δυστυχώς μπορείς να ενεργοποιήσεις ή να απενεργοποιήσεις την ειδοποίηση για τα όρια ταχύτητας και όχι να επιλέγεις το όριο για κάθε δρόμο,όπως γίνεται στο papago.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...