Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυσχρηστο και με το destinator πανω;

Δεν εννοώ σαν συσκευή.Το πρόγραμμα vector navigation software είναι δύσχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και επαναλαμβανω, αν εχει κανεις τα κουπονια απο το Θεμα της Κυριακης 2 και 9 Δεκεμβριου τα χρειαζομαι. Με ξεσηκώσατε.
Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω και εγώ την άποψη μου σχετικά με την DIS.

Μετά από κάποιο λάθος που υπήρχε στην ιστοσελίδα της σχετικά με την υποστήριξη multimedia, και πιο συγκεκριμένα υπήρχαν κάποιες πληροφορίες ότι το Vector Master 290 υποστηρίζει Video, κάτι το οποίο δεν συνέβαινε, Win CE.NET 4.2Core (το ceDesktop.exe έκανε δουλειά ώστε να ελεγχθούν τα αρχεία) ενημερώθηκε το τεχνικό τους τμήμα το οποίο προέβη στις αλλαγές πληροφοριών στην ιστοσελίδα που παρουσιάζει το προϊόν αμέσως.

Θεωρώ ότι η γρήγορη και έγκαιρη αναγνώριση του λάθους, αλλά και η εκ νέου πληροφόρηση του αγοραστικού κοινού σημειώνεται στα υπέρ της εταιρίας.

Για όποιον θέλει να κάνει την δοκιμή στο 290 του ceDesktop.exe ώστε να βγει σε περιβάλλον Win κάνει τα ακόλουθα έως ότου ο Expert bbbb κάνει τα μαγικά του.

Στην κάρτα υπάρχει το folder Navi.

Μετονομάζει το Navigation.exe που υπάρχει στον φάκελο (NAVI) σε Navigation.tmp και βάζει στην θέση του το ceDesktop.exe με το όνομα Navigation.exe.

Όταν από το κυρίως menu επιλέξετε Πλοήγηση, θα σας βγάλει στο περιβάλλον windows.

Απο εκεί υπάρχει η δυνατότητα να τρέξουν εφαρμογές (αν το επιτρέπουν τα winCE.NET μιας και είναι Core made in china :))

ΚΡΑΤΗΣΤΕ BACKUP ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΣΑΣ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το destinator με τους τελευταίους χάρτες Ελλάδας το πουλάει η NGi στο http://www.ngi.gr

Mε φέρνετε πραγματικά σε δύσκολη θέση όταν πρέπει να σας πω που θα το βρείτε σπασμένο.

Σας δίνω τον τρόπο να βάλετε και άλλα προγράμματα,αλλά προσωπικά σέβομαι την δουλειά της κάθε εταιρείας στον τομέα της χαρτογράφησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας Κύριοι...

αγόρασα και γω το Vector 290 από carrefur με 119,00 €

Από ότι διάβασα ο φίλος bbbb είναι ο master του είδους...

και αν και μπήκα σήμερα στο topic τον καλωσορίζω και εγώ πίσω, συμμεριζόμενος τις απόψεις των άλλων μελών του forum...

 

Θα περιμένω εναγωνίως την συνεισφορά σας για την αλλαγή του απαράδεκτου προγράμματος που έχει πάνω το 290...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρω!!!

:cool: Μην πηγαίνεις εκεί όπου το μονοπάτι μπορεί να οδηγεί, αλλά εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε ίχνη
Link to comment
Share on other sites

εκανα τη διαδικασια οπως ακριβως τη περιγραφεις για το 290

μολις παταω πλοηγηση μου γραφει

δεν εχει εγκατασταθει η πλοηγηση.

παρακαλω εισαγεται τη καρτα SD

για εγκατασταση.

σε σενα δουλευη ενταξει?

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις μπορώ να σου στείλω εγώ το δικό μου

290 !!!

είμαι από Θεσσαλονίκη!!!!!

:cool: Μην πηγαίνεις εκεί όπου το μονοπάτι μπορεί να οδηγεί, αλλά εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε ίχνη
Link to comment
Share on other sites

εκανα τη διαδικασια οπως ακριβως τη περιγραφεις για το 290

μολις παταω πλοηγηση μου γραφει

δεν εχει εγκατασταθει η πλοηγηση.

παρακαλω εισαγεται τη καρτα SD

για εγκατασταση.

σε σενα δουλευη ενταξει?

Αν ευνοείς εμένα. Ναί. Δούλευε μια χαρά.

Το ceDesktop.exe που χρησιμοποίησες είναι αυτό που έχει δώσει ο bbbb στα πρώτα post?

Εγώ αυτό χρησιμοποίησα χωρίς καμία άλλη αλλαγή πουθενά και δούλεψε αμέσως.

Επίσης είχα και μία δεύτερη κάρτα στην οποία έκανα copy-paste τα αρχεία της original, έτσι για τον φόβο των Ιουδαίων που λένε, και πάλι δούλευε κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία που υπάρχουν στο folder Navi του 290 ήταν τα εξής:

bsivwincel3_mt.dll ------- 978ΚΒ

CLICK.WAV ------- 1ΚΒ

DAY.CHT ------- 21ΚΒ

freetype2.dll ------- 161ΚΒ

gpssettings ------- 1ΚΒ

Navigation.exe Αυτό ήταν το ceDesktop.exe που το μετονόμασα σε Navigation.exe -------- 276ΚΒ

Navigation.exet Αυτό ήταν το Original Navigation.exe που το μετονόμασα σε .exet ------ 1.718ΚΒ

NIGHT.CHT ------ 22ΚΒ

SPEEDTRAP.wav ------ 7ΚΒ

SPLASH.BMP -----226ΚΒ

Link to comment
Share on other sites

Αν ευνοείς εμένα. Ναί. Δούλευε μια χαρά.

Το ceDesktop.exe που χρησιμοποίησες είναι αυτό που έχει δώσει ο bbbb στα πρώτα post?

Εγώ αυτό χρησιμοποίησα χωρίς καμία άλλη αλλαγή πουθενά και δούλεψε αμέσως.

Επίσης είχα και μία δεύτερη κάρτα στην οποία έκανα copy-paste τα αρχεία της original, έτσι για τον φόβο των Ιουδαίων που λένε, και πάλι δούλευε κανονικότατα.

 

και εγω αυτο του ββββ το ξανακατεβασα τωρα παλι αλλα δε δουλευη

για πεσμου

1.αν τα μετονομαζεις πρωτα στο pc και μετα τα βαζεις στη καρτα

 

2.ποιον φακελο μετονομαζουμε μεσα στο Navi?

εμενα δεν εχει Navigation.exe αλλα εχει εναν που λεγεται Navigasion

αυτον εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο του ββββ το ξανακατεβασα τωρα παλι αλλα δε δουλευη

για πεσμου

1.αν τα μετονομαζεις πρωτα στο pc και μετα τα βαζεις στη καρτα

 

2.ποιον φακελο μετονομαζουμε μεσα στο Navi?

εμενα δεν εχει Navigation.exe αλλα εχει εναν που λεγεται Navigasion

αυτον εννοεις?

 

Προφανώς δεν έχεις ενεργοποιήσει την εντολή να βλέπεις τα full extension names από τον windows explorer.

Ακριβώς αυτό είναι το αρχείο το οποίο πρέπει να κάνεις rename.

Φάκελος είναι ο Navi (τον αφήνεις ως έχει) και μετονομάζεις αυτό , που βρίσκεις, και που είπες σε Navigation.xxxx Ότι θέλεις τα xxxx καί μετά το ceDesktop.exe σε Navigation.exe.

Καλό είναι να κάνεις στον explorer τις κατάλληλες ρυθμίσεις, ώστε να βλέπεις τα extension των αρχείων.

Tools-Folder Option-View- και επέλεξε να μην σου κρύβει τα επώνυμα των γνωστών αρχείων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

http://img233.imageshack.us/img233/6686/p2201080001eu2.jpg

http://img229.imageshack.us/img229/5779/p2201080003yh6.jpg

http://img229.imageshack.us/img229/944/p2201080004uj0.jpg

http://img153.imageshack.us/img153/7817/p2201080005ah8.jpg

 

Ότι και να πούμε για την πολύτιμη βοήθεια του bbbb θα είναι πολύ λίγο σε ότι αφορά το unlock φυσικά και μόνο, διότι με τους χάρτες και τα προγράμματα ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ έχει.

Μην κατηγορηθεί αδίκως.

Απλά κάνω post τι συμβαίνει after.

Thanks bbbb

:D

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις ενεργοποιήσει την εντολή να βλέπεις τα full extension names από τον windows explorer.

Ακριβώς αυτό είναι το αρχείο το οποίο πρέπει να κάνεις rename.

Φάκελος είναι ο Navi (τον αφήνεις ως έχει) και μετονομάζεις αυτό , που βρίσκεις, και που είπες σε Navigation.xxxx Ότι θέλεις τα xxxx καί μετά το ceDesktop.exe σε Navigation.exe.

Καλό είναι να κάνεις στον explorer τις κατάλληλες ρυθμίσεις, ώστε να βλέπεις τα extension των αρχείων.

Tools-Folder Option-View- και επέλεξε να μην σου κρύβει τα επώνυμα των γνωστών αρχείων κλπ.

 

αμα δε κατσει απο την αρχη με τη μια αστα να πανε

κουραστηκα παω για υπνο θα το κοιτακσω παλι αυριο

σε ευχαριστω για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

kalimera se olous!

 

epita apo ligo pedema katafera na peraso dest sto dis 290

vasika xrisimopiisa to kseklidoma me to newmenu pou vriskete se proigoumenes selides.

afou to kanoume sindesi me to active sync pigenoume kai pernoume to arxio mesa apo to fakeloi flash disc APShell.ini

kai to tropopioume os eksis

Shell]

Version=1.0.6.263

Language=11

[Navigation]

Path=\SDMMC\menu\newmenu.exe

Caption=Navigation

ClassName=

 

[Hardware]

Gain=10

 

exontas mesa stin sd karta to fakelo MENU pou vriskete stis arxikes selides tou forum.

 

Mesa apo to fakelo MENU tis kartas tropopioume to arxio

e310e.ini kai allazoume opou exi "storage card" se "SDMMC" gia na diorthothoun ta path.

 

Vazoume mesa stin karta to destinator stin morfi destinator\destinator.exe

 

To kolima ine pos patontas ploigisi apo to arxiko menu se vgazi sto menu tou newmenu.exe alla gia na pexi to dest prepi prota na trexi to calc to ikonidio pou exi kato deksia.

afou to patisis mia fora epita trexi kanonika.

 

exo prospathisi na valo kai to kanoniko spasimo pou exo sto 380 kai to eftasa sto simio na mou dixni stigmiea to menu to spasmeno alla mou girnai sto manisio se 2 deuterolepta elpizo na to katafero sidoma. to olo zitima ine pos to spasimo gia dis 380 390 ine stimeno me path gia storage card eno to 290 theli SDMMC

pros to paron doulevi apsoga to mixanimataki.

 

Kali sinexia se olous

ALL SYSTEMS EVENTUALLY FAIL
Link to comment
Share on other sites

Μετά το πέρασμα του dest στο 590, το bluetooth (ανοικτή ακρόαση) συνεχίζει να δουλεύει κανονικά;Δηλ όταν κάνεις πλοήγηση με το dest και σε πάρει κάποιος τηλ, χαμηλώνει αυτόματα η φωνή στο dest και μιλάς με ανοικτή ακρόαση;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγόρασα και εγώ το DIS Venctor Master 290, με την τελευταία προσφορά από carrefour ήθελα να ρωτήσω αν έχει καλή απόκριση με το Destinator 7 όποιος το έχει δοκιμάσει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενες σελίδες είχα διαβάσει οτι το dest για pna (για το 590) περιέχει 2 φακέλους,το mobileNavigator και το x-road.Ισχύει αυτό ή έχω άσχετη version;Μήπως περνάω το dest που είναι για pda;
Link to comment
Share on other sites

H έκδοση για το 590 πρέπει να έχει ένα φάκελο destinator.

@Pliakos

Για να δουλέψει σωστά το νέο μενού στο vector πρέπει να χρησιμοποιήσεις το mortscript στο οποίο θα δίνεις εντολή να κλείνει το original menu ώστε να μένει στη μνήμη μόνο το καινούριο και το αντίστροφο όταν θέλεις να επιστρέψεις στο original μενού.

@Toyota_gr

Δεν το δοκίμασα με το bluetooth και το destinator και ταυτόχρονα να μου κάνει κάποιος κλήση.Αλλά μετά το πέρασμα του νέου μενού το bluetooth συνεχίζει να δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

H έκδοση για το 590 πρέπει να έχει ένα φάκελο destinator.

@Pliakos

Για να δουλέψει σωστά το νέο μενού στο vector πρέπει να χρησιμοποιήσεις το mortscript στο οποίο θα δίνεις εντολή να κλείνει το original menu ώστε να μένει στη μνήμη μόνο το καινούριο και το αντίστροφο όταν θέλεις να επιστρέψεις στο original μενού.

@Toyota_gr

Δεν το δοκίμασα με το bluetooth και το destinator και ταυτόχρονα να μου κάνει κάποιος κλήση.Αλλά μετά το πέρασμα του νέου μενού το bluetooth συνεχίζει να δουλεύει κανονικά.

Φιλε bbbb σε ευχαριστουμε και παλι. Το 590 δουλευει μια χαρα με το ΜΕΝΟΥ που μας εδωσες με το D6 ,D7,Vector.

 

Για το iGO υπαρχει δυνατοτητα να το προσθεσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα σε όλους!

Χαίρομαι που το "ΘΕΜΑ" ζωντάνεψε και πάλι.

Μόνο που τελικά δεν αφορά μόνο το 380, αλλά γενικά τα vector master.

Καλή συνέχεια!!!

Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ,

ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ!!!:X

 

ΙΣΑΑΚ ΝΕΥΤΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε bbbb σε ευχαριστουμε και παλι. Το 590 δουλευει μια χαρα με το ΜΕΝΟΥ που μας εδωσες με το D6 ,D7,Vector.

 

Για το iGO υπαρχει δυνατοτητα να το προσθεσουμε?

 

Φίλε gerigo, έχει αρκετό απόθεμα σε ηρεμηστικά; Αν ναί ψάξε για το igo, αν δεν έχεις ή είσαι κομμάτι τσιτομένος, πάρε χάντρες για να μετρά τα καντ...ια που θα ρίχνει όσο δοκιμάζεις το igo. Από οργάνωση σκίζει(πολύ καλό πρόγραμμα) να μπορούσαμε και να το αξιοποιήσουμε(χάρτες με λάθη 12 ετίας, αδύνατο να έχει ταυτόχρονα την δυνατότητα να σε ενημερώνει και για κάμερες και για dangerous points, οι χάρτες του δεν έχουν στοιχεία για ταχύτητα και έτσι η καταπληκτική του δυνατότητα να ορίζεις από ποιό όριο υπέρβασης ταχύτητας και πάνω θα σε ειδοποιεί για υπέρβαση είναι δικαίωμα ΜΟΝΟ των υπολοίπων Ευρωπαίων, όχι των Ελλήνων) , τί καλά που θα ήτανε. Αν επιμένεις συνέχισε. Εγώ το άφησα μόνο για περίπτωση απελπισίας.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα σε όλους!

Χαίρομαι που το "ΘΕΜΑ" ζωντάνεψε και πάλι.

Μόνο που τελικά δεν αφορά μόνο το 380, αλλά γενικά τα vector master.

Καλή συνέχεια!!!

 

Γιατί ρε φίλε sakis70, τι πειράζει μια παρέα γίναμε; Εγώ που έχω 380, προσπάθησα να βοηθήσω(με τον τρόπο μου) όσους έχουν 590. Γι' αυτό κατ' αρχήν έστειλα το email στην dis.Τώρα αν καταφέρω να το πάρω σε καλή τιμή το 590 είναι άλλο θέμα. Και αν δεν μπορέσω, πάλι χαίρομαι που βοηθήθηκαν άλλα μέλη. Είνα ωραίο πράμα να βλέπεις ευτυχισμένα posts απο μέλη που μέχρι χτες ήταν σε μαύρη απελπισία. Εξ' άλλου πιστεύω ότι η όλη ιστορία αποτέλεσε την αφορμή να αλλάξει "τρόπο σκέψης" η dis. Πιστεύω ότι βλέποντας αύξηση πωλήσεων, μάλλον θα συνεχίσει απο δω και πέρα να δίνει ξεκλειδωμένες συσκευές ή τουλάχιστον να μας λέει το τρόπο που διάφορα καλά παιδιά θα το καταφέρνουν.

Επι πλέον αρχή της ιστορίας όλης ήταν, πως να το κάνουμε, το θρυλικό 380. To YUGO της dis θα είναι( ή ο σκαραβαίος για άλλους)

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

H έκδοση για το 590 πρέπει να έχει ένα φάκελο destinator.

@Pliakos

Για να δουλέψει σωστά το νέο μενού στο vector πρέπει να χρησιμοποιήσεις το mortscript στο οποίο θα δίνεις εντολή να κλείνει το original menu ώστε να μένει στη μνήμη μόνο το καινούριο και το αντίστροφο όταν θέλεις να επιστρέψεις στο original μενού.

@Toyota_gr

Δεν το δοκίμασα με το bluetooth και το destinator και ταυτόχρονα να μου κάνει κάποιος κλήση.Αλλά μετά το πέρασμα του νέου μενού το bluetooth συνεχίζει να δουλεύει κανονικά.

 

Φίλε bbbb όπως είδες μέσα σε μια μέρα από την ευγενική σου επανεμφάνιση, το site πήρε φωτιά. Με μεγάλη μου χαρά διαβάζω τα posts. Μπορεί μέσα στην παρέα να κάνει και να δίνει κανείς ότι μπορεί, αλλά κακά τα ψέματα, εσύ μας έδωσες για μια κόμη φορά ζωντάνια.

Και πάλι σε ευχαριστώ και ελπίζω να σε διαβάζω συχνά.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...