Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά,έχω το vectormaster 380 και του εβαλα το igo8.

(ξεχωριστή SD καρτα).

Το προγραμμα εκκινει κανονικα,όμως ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ GPS!

Δηλ. δε βρισκει δορυφορους.

 

Χρειάζεται κάποια ρύθμιση?

 

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις GPS και αποεπέλεξε την ενεργοποίηση του GPS και μετά βάλε port=2 (στο ελληνικό λιμάνι- αν είναι δυνατόν!) και baud rate=4800 ή αλλιώς πάτα το αυτόματο και θα το βρει μόνο του. Μετά ξαναενεργοποίησε το GPS και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά,έχω το vectormaster 380 και του εβαλα το igo8.

(ξεχωριστή SD καρτα).

Το προγραμμα εκκινει κανονικα,όμως ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ GPS!

Δηλ. δε βρισκει δορυφορους.

 

Χρειάζεται κάποια ρύθμιση?

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις GPS και αποεπέλεξε την ενεργοποίηση του GPS και μετά βάλε port=2 (στο ελληνικό λιμάνι- αν είναι δυνατόν!) και baud rate=4800 ή αλλιώς πάτα το αυτόματο και θα το βρει μόνο του. Μετά ξαναενεργοποίησε το GPS και είσαι έτοιμος.

 

Ναι θα είσαι έτοιμος για το πρώτο κρασάρισμα και το πρώτο σέρβις της συσκευής. Θα σου χαλάσι κάτι στο hardware που μόνο στο σέρβις μπορούν να φτιάξουν(ή να αλλάξουν). Πέτα το αν έχεις destinator. Έτσι και αλλοιώς είναι λειψό σε δυνατότητες το πρόγραμμα.

Είναι πάρα πολλές οι βλάβες στα 380/390 που εμφανίζονται μετά από εγκατάσταση του igo γενικά 2006 και 2008

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα είσαι έτοιμος για το πρώτο κρασάρισμα και το πρώτο σέρβις της συσκευής. Θα σου χαλάσι κάτι στο hardware που μόνο στο σέρβις μπορούν να φτιάξουν(ή να αλλάξουν). Πέτα το αν έχεις destinator. Έτσι και αλλοιώς είναι λειψό σε δυνατότητες το πρόγραμμα.

Είναι πάρα πολλές οι βλάβες στα 380/390 που εμφανίζονται μετά από εγκατάσταση του igo γενικά 2006 και 2008

 

Θα το δοκιμασω και θα δουμε. Αν χαλασει,χάλασε!:)

Αλλα,γιατί να χαλασει? Και πως θα χαλασει τη συσκευη?:wacko:

 

Παντως το IGO8 δείχνει να ειναι καλυτερο απο το papagoR12,τουλαχιστον σε εμφανιση.:D

Και απο πλευρας χαρτων λογικα παλι θα ειναι καλυτερο - οι χαρτες του papagoR12 δεν ειναι και οι καλυτεροι,απ οτι λενε πολλοι.

Δεν έχω μέτρο συγκρισης. Στο δρομο που θα το δοκιμασω για πρωτη φορα,θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΩΝ ΧΑΡΤΩΝ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΩΝ ΧΑΡΤΩΝ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

http://www.dis.gr/index.asp?mod=articles&id=35

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω και θα δουμε. Αν χαλασει,χάλασε!:)

Αλλα,γιατί να χαλασει? Και πως θα χαλασει τη συσκευη?:wacko:

 

Παντως το IGO8 δείχνει να ειναι καλυτερο απο το papagoR12,τουλαχιστον σε εμφανιση.:D

Και απο πλευρας χαρτων λογικα παλι θα ειναι καλυτερο - οι χαρτες του papagoR12 δεν ειναι και οι καλυτεροι,απ οτι λενε πολλοι.

Δεν έχω μέτρο συγκρισης. Στο δρομο που θα το δοκιμασω για πρωτη φορα,θα δειξει.

 

To πως και γιατί δεν το ξέρει ούτε η dis. Όμως είναι σίγουρο: Θα χαλάσει. Εμένα στο 390 μου έκαψε τα κουμπιά ελέγχου φωνής(μπροστά) και στο 380 την κεραία. Ευτυχώς ήταν μέσ στην εγγύηση και μου τα άλλαξαν. Απο τότε ούτε igo ούτε navigon δεν τολμάω να βάλω.Εξ' άλλου σε ΤΙΠΟΤΕ δεν υπερτερούν(ακόμη τουλάχιστον) απο τα destinator.

H απόφαση είναι δική σου, όπως δικό σου είναι και το μηχάνημα. Παρεπιπτόντως ο sbour μάλλον πουλάει το 390. Ρώτα τον πόσο το δίνει, να έχεις μηχανάκι καβάντζα για τις δύσκολες μέρες.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...εβαλα το newmenu1(εκτακτο!!) και τρεχω παράλληλα Destinator 7, IGO 8 και PapaGOR12 στην ιδια καρτα,για να συγκρινω..

 

Δεν ξερω τι εχετε παθει ολοι με το Destinator,αλλα εμενα δε με ενθουσίασε. Τα γραφικά του πολυ φτωχα μου φανηκαν,μου μιλουσε διαρκως για καμερες ταχυτητας εκει που δεν υπηρχαν (μαλλον θα φταίει πως το αρχειο αναβαθμισης ηταν για Dest 6). Mε εξέπληξε στο Dest οτι με προειδοποίησε για επικίνδυνη στροφη (που ήταν όντως τέτοια γιατι την ηξερα),ενω΄το IGO τιποτα. Αντιθετα το IGO είναι πιο πλουσιο και πιο ωραίο σε γραφικα,και η διαδρομη "ρέει" στην οθονη - δεν παει "κομματιαστα" οπως στο Destinator ή το PapaGO. Το μόνο που ενοχλει ειναι οι ελληνικες φωνες,οι οποιες εχουν αντιλαλο,ηχουν και δευτερη φορα πολλες φορες,ενω η λέξη "στροφη" απουσιαζει παντελως!! (Λεει πχ.: "στρίψτε στην επόμενη αριστερά").

 

Τελικα παιρνει καρτα 4 GB το 380 ή μόνο 2GB? Eστειλα μελη στη DIS,αλλα ακομα να μου απαντησουν...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...εβαλα το newmenu1(εκτακτο!!) και τρεχω παράλληλα Destinator 7, IGO 8 και PapaGOR12 στην ιδια καρτα,για να συγκρινω..

 

Δεν ξερω τι εχετε παθει ολοι με το Destinator,αλλα εμενα δε με ενθουσίασε. Τα γραφικά του πολυ φτωχα μου φανηκαν,μου μιλουσε διαρκως για καμερες ταχυτητας εκει που δεν υπηρχαν (μαλλον θα φταίει πως το αρχειο αναβαθμισης ηταν για Dest 6). Mε εξέπληξε στο Dest οτι με προειδοποίησε για επικίνδυνη στροφη (που ήταν όντως τέτοια γιατι την ηξερα),ενω΄το IGO τιποτα. Αντιθετα το IGO είναι πιο πλουσιο και πιο ωραίο σε γραφικα,και η διαδρομη "ρέει" στην οθονη - δεν παει "κομματιαστα" οπως στο Destinator ή το PapaGO. Το μόνο που ενοχλει ειναι οι ελληνικες φωνες,οι οποιες εχουν αντιλαλο,ηχουν και δευτερη φορα πολλες φορες,ενω η λέξη "στροφη" απουσιαζει παντελως!! (Λεει πχ.: "στρίψτε στην επόμενη αριστερά").

 

Τελικα παιρνει καρτα 4 GB το 380 ή μόνο 2GB? Eστειλα μελη στη DIS,αλλα ακομα να μου απαντησουν...

 

 

Το πόσο αρέσει στον καθένα μας το πρόγραμμα πλοήγησης που χρησιμοποιεί είναι εντελώς υποκειμενικό.

Για μένα πέρα από τα γραφικά που δεν με ενδιαφέρουν καθόλου , ( άσε που δεν κοιτάω ποτέ την οθόνη όταν οδηγώ) το καλό πρόγραμμα πλοήγησης πρέπει να έχει σωστούς χάρτες και να με πηγαίνει σωστά εκεί που πρέπει .Τίποτα περισσότερο και τίποτε λιγότερο.

Αν έχει και πολλά και ενημερωμένα POI ακόμα καλύτερα.( μου χρειάστηκαν πολλές φορές ).

Το τι θα ακούς κατά την πλοήγηση στο Dest μπορείς να το καθορίσεις στις ρυθμίσεις του.

Τα 380/390 παίρνουν κάρτα 4GB αλλά όχι την γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...εβαλα το newmenu1(εκτακτο!!) και τρεχω παράλληλα Destinator 7, IGO 8 και PapaGOR12 στην ιδια καρτα,για να συγκρινω..

 

Δεν ξερω τι εχετε παθει ολοι με το Destinator,αλλα εμενα δε με ενθουσίασε. Τα γραφικά του πολυ φτωχα μου φανηκαν,μου μιλουσε διαρκως για καμερες ταχυτητας εκει που δεν υπηρχαν (μαλλον θα φταίει πως το αρχειο αναβαθμισης ηταν για Dest 6). Mε εξέπληξε στο Dest οτι με προειδοποίησε για επικίνδυνη στροφη (που ήταν όντως τέτοια γιατι την ηξερα),ενω΄το IGO τιποτα. Αντιθετα το IGO είναι πιο πλουσιο και πιο ωραίο σε γραφικα,και η διαδρομη "ρέει" στην οθονη - δεν παει "κομματιαστα" οπως στο Destinator ή το PapaGO. Το μόνο που ενοχλει ειναι οι ελληνικες φωνες,οι οποιες εχουν αντιλαλο,ηχουν και δευτερη φορα πολλες φορες,ενω η λέξη "στροφη" απουσιαζει παντελως!! (Λεει πχ.: "στρίψτε στην επόμενη αριστερά").

 

Τελικα παιρνει καρτα 4 GB το 380 ή μόνο 2GB? Eστειλα μελη στη DIS,αλλα ακομα να μου απαντησουν...

 

 

Οι προειδοποιήσεις γίνονται στην ακτίνα που έχεις επιλέξει και όχι πάνω στη διαδρομή σου (κάτι που μάλλον θα αλλάξει). Το Destinator σε ειδοποίησε για την επικίνδυνη στροφή επειδή έχεις περασμένο το ανάλογο αρχείο που έχουν φτιάξει παιδιά με κόπο. Αν το είχες αγοράσει αυθεντικό δε θα ήταν μέσα. Το iGo έχει ωραία φρουφρου και αρώματα αλλά έχει πολύ δρόμο μέχρι να φτάσει την ποιότητα των χαρτών του Destinator και να μην κάνει τραγικά λάθη και να σε βάζει να κάνεις κύκλους. Βαρύ το Destinator αλλά ό,τι πιο αξιόπιστο για Ελλάδα. Και το στρίψτε στην επόμενη στροφή αριστερά είναι πλεονασμός!:p

Link to comment
Share on other sites

:help: Γεια σας και απο μενα ... Σας παρακαλω μπορει καποιος να μου

στειλει σε PM το PAPAGO να το περασω σε PNA

εχω το RYE TRAVELER 4306

ευχαριστω εκ των προτερων :thanks:

 

Να ειστε ολοι καλα εσεις που προσπαθειτε για μας

Link to comment
Share on other sites

Το papago μπορείς να το κατεβάσεις από τη σελίδα της dis.

http://www.digitalsolutions.gr/index.asp?mod=articles&id=33

Δεν υπάρχει σε έκδοση για 4,3" οθόνη και έτσι θα βλέπεις το χάρτη σε όλη την οθόνη,αλλά τα κουμπιά περίπου στη μέση.Από εκεί και πέρα πρέπει στο μηχάνημα σου η κάρτα μνήμης να ονομάζεται storage card(έκδοση 380/390) ή sdmmc(κατεβάζεις την έκδοση για vector 300) αλλιώς θα σου λέει ότι δεν βρίσκει χάρτες.Αφού το ξεπεράσεις αυτό,αν η κεραία gps της συσκευής σου δεν είναι com2 4800(έκδοση 380) ή com1 38400(έκδοση vm 300) χρειάζεσαι έναν hex editor για να πειράξεις το αρχείο userppgnavi.cfg για να βάλεις τις ρυθμίσεις της gps κεραίας του pna σου.

Link to comment
Share on other sites

σωστός.!!!o δάσκαλος.

και για περισσότερα δες εδώ

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=7366&page=2

 

(το vector300 έχει port 2)

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση ..ξεκιναω τισ διαδικασιες και ευχομαι να τα καταφερω

 

Να ειστε καλα:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ DESTINATOR ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ FORTUNA ME WINDOWS CE 05 ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΑ SYGIK DRIVE
Link to comment
Share on other sites

H πιο απλή λύση είναι να μετονομάσεις το φάκελο drive σε κάτι άλλο ή μπορείς να βάλεις μια δεύτερη sd.Στη συνέχεια θα φτιάξεις ένα νέο φάκελο Drive στον οποίο θα βάλεις το destinator 7 για pna και θα μετονομάσεις το destinator.exe σε drive.exe.Πατώντας πλοήγηση θα σου ανοίγει το destinator
Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΜΥΝΗΜΑ cannot find drive(or one of its componets).Make sure the path and filename are correct ant that all the reguired libraries are available. HELP........................

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΤΟΝ WINDOWS ΚΑΘΟΛΟΥ.......................

Link to comment
Share on other sites

Φίλε η διαδικασία αυτή είναι.Δες και εδώ http://www.navimania.gr/showthread.php?t=6410&highlight=fortuna
Link to comment
Share on other sites

.........

 

Τελικα παιρνει καρτα 4 GB το 380 ή μόνο 2GB? Eστειλα μελη στη DIS,αλλα ακομα να μου απαντησουν...

 

Ναι παίρνει κάρτα των 4GB, αλλά προσοχή την απλή και όχι την High Capacity. Εγώ χρησιμοποιώ την TRANSCEND των 4GB από το ΠΛΑΙΣΙΟ είναι οκ. Έχω βάλει το πρόσφατο menu με 4 προγράμματα πλοήγησης και τρέχουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...εβαλα το newmenu1(εκτακτο!!) και τρεχω παράλληλα Destinator 7, IGO 8 και PapaGOR12 στην ιδια καρτα,για να συγκρινω..

 

Δεν ξερω τι εχετε παθει ολοι με το Destinator,αλλα εμενα δε με ενθουσίασε. Τα γραφικά του πολυ φτωχα μου φανηκαν,μου μιλουσε διαρκως για καμερες ταχυτητας εκει που δεν υπηρχαν (μαλλον θα φταίει πως το αρχειο αναβαθμισης ηταν για Dest 6). Mε εξέπληξε στο Dest οτι με προειδοποίησε για επικίνδυνη στροφη (που ήταν όντως τέτοια γιατι την ηξερα),ενω΄το IGO τιποτα. Αντιθετα το IGO είναι πιο πλουσιο και πιο ωραίο σε γραφικα,και η διαδρομη "ρέει" στην οθονη - δεν παει "κομματιαστα" οπως στο Destinator ή το PapaGO. Το μόνο που ενοχλει ειναι οι ελληνικες φωνες,οι οποιες εχουν αντιλαλο,ηχουν και δευτερη φορα πολλες φορες,ενω η λέξη "στροφη" απουσιαζει παντελως!! (Λεει πχ.: "στρίψτε στην επόμενη αριστερά").

 

Τελικα παιρνει καρτα 4 GB το 380 ή μόνο 2GB? Eστειλα μελη στη DIS,αλλα ακομα να μου απαντησουν...

 

Παίρνει. Δύο 4άρες έχω μέχρι τώρα και παίζουν και στο 380 και στο 390

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Για σας μήπως κάποιος ξέρει πώς ανοίγει το vector 380 για να βάλω νέες μπαταρίες?διότι δεν ανοίγει και ας έβγαλα τα 4 βιδάκια, κάποιο κόλπο έχει.ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Για σας μήπως κάποιος ξέρει πώς ανοίγει το vector 380 για να βάλω νέες μπαταρίες?διότι δεν ανοίγει και ας έβγαλα τα 4 βιδάκια, κάποιο κόλπο έχει.ευχαριστώ.

 

Δεν μπορείς ΜΟΝΟΣ σου να αλλάξις μπαταρία στο vector. Το λέει και στο prospectus. Η μπαταρία του δεν είνα σαν τα κινητά, δεν αλλάζει. Δοκίμασε να ρωτήσεις την dis μην το χαλάσεις τελείως

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Φίλε

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες. Σε παρακαλώ προσπάθησε να γράφεις ελληνικά. Οταν ζητάς βοήθεια δεν χρειάζεται να βγάζουμε τα ματάκια μας με τα greeklish.

Τώρα σου δίνω διάφορα links απο το forum μας, που θα βρείς πολλές εφαρμογές για το 380. Ξεκίνα ανάποδα βάζοντας πρώτα το newmenu1 μετά το usbswich και μετά όποιο άλλο θέλεις. Στο πρώτο και στο τελευταίο link θα βρεις δύο εκδοχές του newmenu1. Βάλε-δοκίμασε όποα σου αρέσει.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2354761&highlight=newmenu1#post2354761

http://rapidshare.com/files/77518757/games.rar.html] παιχνίδια

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=174595&highlight=newmenu1&page=30 foxyreader

http://rapidshare.com/files/87790026/WordPad-fix.zip word reader

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=174595&highlight=newmenu1&page=75 αριθμομηχανή

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=174595&highlight=newmenu1&page=72 screen capture

http://rapidshare.com/files/80313563/usbfnswitch.rar.html usbswich

http://rapidshare.com/files/79896786/SIP.PPC_ARM.CAB.html player

http://rapidshare.com/files/77310862/FileViewers.rar.html office viewer

http://rapidshare.com/files/63944117/newmenu1.zip.html newmenu1 και οι οδηγίες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=174595&highlight=newmenu1&page=16

Τώρα για windows που ρωτάς ΔΕΝ παίρνει, φοράει τα ce 5.0. Δεν μπορείς να τα αλλάξεις, δεν συνδέεται στο internet, επιδή είναι ΡΝΑ και όχι PDA

 

Γεια σας παιδια. Μετα απο αρκετο καιρο (λόγω στρατού) ηρθε η ωρα να ασχοληθώ με το gps μου.. Ειδα κανατε φοβερή δουλειά μπράβο σας! Επειδή έχω πολύ λίγο χρόνο (24ωρη άδεια) είναι ευκολο να μου πει κάποιος σε ποιον φάκελο πρεπει να βάλω τα παιχνίδια και τις εφαρμογές για να τις "δει" το newmenu2? ευχαριστώ εκ των προταίρων

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Tα παιχνίδια βάλτα μέσα στον φάκελο games. Όλα μαζί(παιχνίδια και εφαρμογές) στο φάκελο menu>Programms

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...