Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιος κάτοχος 300 να μας πει επίσης τι κουμπιά έχει (reset -on off -aκουστικα κτλ...) να έχουμε μια εικόνα της συσκευής ;)

 

soft reset, on/off και mini-usb για φορτιση και επικοινωνια (θετικοτατο οτι του φτανει το 0.5 Α της usb του PC και φορτιζει απο κει!!). Δεν εχει ακουστικα. Οπως εγραψα και στο αλλο post για το 300 δεν καταφερνω παρα τα settings (38400, ΝΜΕΑ, 2) να το κανω να βρει κεραια (Dest 6.1.1.40010 PNA).. κανεις καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το 300αρι φοράει windons 5 απ ότι δηλώνει η dis

http://www.digitalsolutions.gr/index.asp?mod=articles&id=294

Κώστα έχεις δίκαιο. Φοράει windows 5.0 Κάπου αλλού πρέπει να είχα δεί λάθος πληροφορία ότι φορούσε δηλαδή 4.2

soft reset, on/off και mini-usb για φορτιση και επικοινωνια (θετικοτατο οτι του φτανει το 0.5 Α της usb του PC και φορτιζει απο κει!!). Δεν εχει ακουστικα. Οπως εγραψα και στο αλλο post για το 300 δεν καταφερνω παρα τα settings (38400, ΝΜΕΑ, 2) να το κανω να βρει κεραια (Dest 6.1.1.40010 PNA).. κανεις καμια ιδεα;

@vordme

Μια αφελή διευκρίνιση: Όταν έβαλες στις ρυθμίσεις Baudrate 34800 και com2 πάτησες το κουμπί "ΛΗΞΗ" πρίν βγείς ή βγήκες κατ'ευθείαν και δεν πήρε τις νέες ρυθμίσεις που του έβαλες; Όχι τίποτε άλλο αλλά να ζητήσουμε περισσότερες διευκρινίσεις απο την dis. Δοκίμασες να το βάλεις σε "αναζήτηση" μήπως βρει μόνο του την θύρα και το baudrade; Μήπως έχεις το destinator 7 να δοκιμάσεις και με αυτό;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

@vordme

Μια αφελή διευκρίνιση: Όταν έβαλες στις ρυθμίσεις Baudrate 34800 και com2 πάτησες το κουμπί "ΛΗΞΗ" πρίν βγείς ή βγήκες κατ'ευθείαν και δεν πήρε τις νέες ρυθμίσεις που του έβαλες;

 

Καθολου αφελης! Παρολα αυτα (ληξη, αναζητηση κλπ) δε λεει να δουλεψει το ατιμο. Μονιμα "Δε βρεθηκε κεραια GPS". Το μονο που προσεξα ειναι οτι δεν ψαχνει ολα τα comm ports οταν κανει αναζητηση (πχ πηδαει το 1,5,7,8 κλπ) μα δε νομιζω πως εχει σημασια, ισως ειναι εγγενης περιορισμος του OS. Αν οσα λεει η DIS ειναι σωστα (38400, 2, ΝΜΕΑ) τοτε νομιζω πως καπου αλλου ειναι το κολλημα

Link to comment
Share on other sites

@vordme

Μια αφελή διευκρίνιση: Όταν έβαλες στις ρυθμίσεις Baudrate 34800 και com2 πάτησες το κουμπί "ΛΗΞΗ" πρίν βγείς ή βγήκες κατ'ευθείαν και δεν πήρε τις νέες ρυθμίσεις που του έβαλες;

 

Καθολου αφελης! Παρολα αυτα (ληξη, αναζητηση κλπ) δε λεει να δουλεψει το ατιμο. Μονιμα "Δε βρεθηκε κεραια GPS". Το μονο που προσεξα ειναι οτι δεν ψαχνει ολα τα comm ports οταν κανει αναζητηση (πχ πηδαει το 1,5,7,8 κλπ) μα δε νομιζω πως εχει σημασια, ισως ειναι εγγενης περιορισμος του OS. Αν οσα λεει η DIS ειναι σωστα (38400, 2, ΝΜΕΑ) τοτε νομιζω πως καπου αλλου ειναι το κολλημα

 

Δεν μένει παρά να περιμένουμε τον pliakos να μας πει πως το έτρεξε. Αν τρέχει σε μια συσκευή και δεν τρέχει στην άλλη ίσως να είναι προβληματική η συσκευή. Παρόμοια προβλήμτα υπήρχαν σε πολλές συσκευές vector, ευτυχώς τις αλλάξει η dis ασυζητητί με καινούργιες. Και το δικό μου vector 380 κάποια στιγμή μουλάρωσε και δεν εύρισκε ΠΟΥΘΕΝΑ gps. Ούτε στο papago, destinator, igo. Τελικά μου το αλλάξανε με άλλο.Και είμαι μιά χαρά(αν και για να είμαι ειλικρινής, απο το πολύ πείραγμα το έπαθε και όχι στα καλά καθούμενα) Αλλά διάβασα στο forum και για 590 που μουλάρωσε μετά από update και δεν εύρισκε gps με τίποτε. Να υποθέσω πως στο δικό σου αν του βάλης την αρχική κάρτα με το papago βρίσκει gps έτσι;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως στο δικό σου αν του βάλης την αρχική κάρτα με το papago βρίσκει gps έτσι;

 

Μολις ξαναπερασα στην καρτα με το activesync τα data του PAPAGO (τα ειχα βγαλει ετσι για το παλαβο ενδεχομενο να επηρεαζουν)..Το PAPAGO πιανει σημα με τη μια..ξαναετρεξα τωρα το Dest6 (υποψιν δεν ειχα τρεξει ουτε μια φορα το PAPAGO ωστε να κλειδωσει sat ως τωρα). Ισως αυτο να κανει διαφορα; λεμε τωρα. Παρολα αυτα και τωρα λεει οτι δε βρισκει κεραια..το αφησα στο μπαλκονι να δουμε. Ας μας πει ο pliakos πως το ξυπνησε..

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΗΡΑ !!!!

ΠΗΓΑ ΚΟΖΑΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΒΑΤΖΟΣΑ:lol::lol::lol:

ειναι μια σταλιά:p:p σε λιγο πιανω δουλεια.

(θα με σκοτώσει η γυναικά μου αν το δει..):lol::lol::lol:

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΗΡΑ !!!!

ΠΗΓΑ ΚΟΖΑΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΒΑΤΖΟΣΑ:lol::lol:

ειναι μια σταλιά:p:p σε λιγο πιανω δουλεια.

(θα με σκοτώσει η γυναικά μου αν το δει..):lol::lol:

 

Καλά μια σταλιά είναι κρύφτο.:lock: Εδώ άλλοι κρύβουν κανα δυό δίμετρες:oops:, εσύ ένα τοσοδούλι φοβάσαι μη το βρεί;:yahoo:

Όχι τίποτε άλλο αλλά να προλάβεις να το σκαλίξεις. Γιατί όλο και κάτι καλό θα βγεί απ' αυτό το σκάλισμα.

Περιμένω εμπειρίες Κώστα.:up:

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έβαλα το dest7 και βρίσκει και δορυφόρους! Το έκανα με τον τρόπο που αναφέρεται στη σελίδα 85 και έβαλα τις παραπάνω ρυθμήσεις στο gps. Συνδέθηκε σε 11 δορυφόρους. Η αλήθεια έιναι οτι κολάει λιγάκι αλλά πιστεύω κάτι θα κάνουμε και για αυτό. Τώρα για μενού κτλ δεν ξέρω πώς να το κάνω αλλά κάποιος θα βοηθήσει πιστεύω!
Link to comment
Share on other sites

οκ με το dest 7

η διαδικασία ειναι απλή και αναφέρετε στην σελ 85

δίνεις την διαδρομή για το dest 7 kai λειτουργεί.

για να λοκαρει δορυφόρους πάτε ΕΠΙΛΟΓΕΣ--->ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ--->ΣΗΜΑ GPS--->ΡΥΘΜΙΣΗ---> ΠΑΤΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΒΕΛΑΚΙ COM =2

ΒAUDRATE =38400

: ΠΡΟΤΟΚΟΛΟ=ΝΕΜΕΑ

Πατάτε ΟΚ το βγάζετε λίγο στο μπαλκόνι να πάρει αέρα και σε κάνα 2 λεπτά πιάνει 10 με 12 (έπιασε εμένα) δορυφόρους

 

προβλήματα που πρέπει να λυθούν

δοκίμασα το calibration του φίλου bbbb μπας και εμφανίσει windons......TIΠΟΤΑ :(

Δοκίμασα τα αρχεία που έδωσε η dis για το 590 τρεμόπαιξε λίγο η οθόνη.....ΤΙΠΟΤΑ :mad::mad:

Δοκίμασα να δώσω διαδρομή σε ένα skin που έκανα για να παίζει και άλλα προγράμματα πλοηγήσεις .....ΤΙΠΟΤΑ:mad::mad::mad::wacko:

 

Πάω για ύπνο γιατί αύριο στην δουλειά θα βλέπω δορυφόρους:lol::lol::p

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα δοκιμάσω αν κολλάει η αν καθυστερεί το dest7 στο 300αρι σε σύγκριση με το 590 και ενα airis 920 ,

Να δούμε και στην πράξη τι γίνετε..

Μονο ο φίλος panosha θα γεμίζει το αμάξι του με συσκευές PNA για τεστ??:lol::lol::p

(γεια σου φίλε Πανο είσαι αρχηγός στην πλοήγηση :cool::))

( Παλικάρια ..για οποίων δεν γνωρίζει την σελίδα http://www.navimania.gr θα βρείτε λύσεις και γνώσεις από παιδιά που κατέχουν και ασχολουντε χρόνια με το χόμπι μας):D:D

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω κι εγω οτι με το 7 για PNA λειτουργει!! Εντυπωσιακο το unav, επιασε σημα ακομα και μεσα στο δωματιο, σχεδον με το που ενεργοποιηθηκε η κεραια (το 380 παρα την κεραια στην πλατη του ηθελε αρκετο χρονο με το SIRF III για να πιασει τα ανακλωμενα κυματα σε κλειστους-σκεπαστους χωρους). Το 6 αρνειται πεισματικα τουλαχιστο στην εκδοση που εχω εγω να δουλεψει με το Vector 300! Αβυσσος η ψυχη των GPS. Βασικα το 300 ειναι κομματι αργο..γενικα. Στο PAPAGO που το δοκιμαζα πριν στο αμαξι (στο χερι βεβαια του συνοδηγου, δεν ξερω ποσο αυτο επηρεασε) εκανε 5-10 δευτερολεπτα στο φαναρι σταματημενος να μηδενισει ταχυτητα! Το 380 μου με PAPAGO ηταν ταχυτατο, με D6 ισως ενα με δυο sec πισω..οπως και στο να σε απεικονιζει στο δρομο - ανεκτα γενικως περιθωρια. Παντως για τα 99Ε και κυριως για δωρο στη φιλη μου που το πηρα εγω, ειναι τεφαρικι
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ήδη 2 επάνω και με βάζετε στη πρίζα συνέχεια...αν και δε με βλέπω για το 300 γιατί 266 επεξεργαστη δε ξαναγοράζω...:p

ρε συ xroupista σοβαρά το λές σου βγάζει 12 δορυφόρους?εμένα το ρημαδι το rye 3503 λεει 20 channels και πάνω απο 8-9 δορυφόρους δεν έχω δει...από πανω από το κεφάλι σου κάτσανε όλοι:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα δοκιμάσω αν κολλάει η αν καθυστερεί το dest7 στο 300αρι σε σύγκριση με το 590 και ενα airis 920 ,

Να δούμε και στην πράξη τι γίνετε..

Μονο ο φίλος panosha θα γεμίζει το αμάξι του με συσκευές PNA για τεστ??:lol::lol::p

(γεια σου φίλε Πανο είσαι αρχηγός στην πλοήγηση :cool::))

( Παλικάρια ..για οποίων δεν γνωρίζει την σελίδα http://www.navimania.gr θα βρείτε λύσεις και γνώσεις από παιδιά που κατέχουν και ασχολουντε χρόνια με το χόμπι μας):D:D

 

Κώστα,

Πριν ξεκινήσεις βάλε και μι ακάμερα να παίρνει τις φάτσες των άλλων οδηγών. Πολύ γουστάρω να δω εκφράσεις όσων θα βλέπουν αραδιασμένα τα gps στο παρμπρίζ σου:lol::lol:

Τελικά παίδες δεν μας παραμύθιασαν απο την dis σχετικά με τις ρυθμίσεις. Βέβαια το περίμενα λόγω επεξεργαστή να είναι κάπως αργό. Καιρός για νέες λοιπόν δοκιμές. Να του φορτώσουμε και άλλα τύπου igo και navigon και να δούμε τι λέει:)

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις τι χωρητικοτητα εχει η καρτα που στελνουν με το 300αρι - κανεις με card reader? Στο site λενε 1512 mb αλλα αμφιβαλλω αν υπαρχουν τετοιες SD! Ο λογος που ρωταω είναι γιατι το activesync ειναι θεοαργο & κανει ΩΡΕΣ για 1-2 gb. Θελω να μεταφερω χαρτες Ευρωπης (1,66 gb συνολο, αντε να κοψω καμια Σκανδιναβια) αλλα αν ειναι να περιμενω 2 ωρες για να μου πει στο τελος οτι γεμισε η καρτα τζαμπα κοπος
Link to comment
Share on other sites

προβλήματα που πρέπει να λυθούν

δοκίμασα το calibration του φίλου bbbb μπας και εμφανίσει windons......TIΠΟΤΑ :(

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=174595&highlight=newmenu&page=8

 

post158

κατεβαζεις το newmenu tou bbbb

κανεις edit to e310ini ,εκει που λεει "storage card" βαζεις SDMMC

kai sto "appshell.ini " σου βαζεις την διαδρομη :

[shell]

Version=1.0.0.12

Language=12

[Navigation]

Path=\SDMMC\MENU\NEWMENU.EXE

Caption=Navigation

ClassName=

 

το κολπο με το calibration σε εμενα δεν γινοταν γιατι τα windows δεν με αφηναν

να κανω overwrite το υπαρχων calibration.exe

 

αν στην διαδρομη βαλεις :

Path=\SDMMC\MENU\EXPLORER.EXE

σε παει στα windows αλλα το skin της συσκευης ειναι σε πρωτο πλανο οταν

εχεις την επιφανεια εργασιας

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ήδη 2 επάνω και με βάζετε στη πρίζα συνέχεια...αν και δε με βλέπω για το 300 γιατί 266 επεξεργαστη δε ξαναγοράζω...:p

ρε συ xroupista σοβαρά το λές σου βγάζει 12 δορυφόρους?εμένα το ρημαδι το rye 3503 λεει 20 channels και πάνω απο 8-9 δορυφόρους δεν έχω δει...από πανω από το κεφάλι σου κάτσανε όλοι:lol:

οταν πρωτοανοιξε το dest7 άνοιξαν και οι 12 δορυφόροι αλλά με λίγη ένταση

μετά παρατήρησα ότι κλείδωσε 9 με καλό σήμα και σήμερα όλη την μέρα που το δουλεύω στο δρόμο παίζει από 7 ως 9

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

kseziparete to arxio kai petakste ta ola xima se mia adia karta

valte to d7 stin morfi destinator/destinator.exe

ksekinontas patate to koumpi tis ploigisis epita to coumpi press and kill

vgeni to window tou calc. patate sto kato meros tis othonis gia na epistrepsete sto menu kai patate destinator v 7.0

pate epita

na rithmisete tin kerea kai ola ine komple...

 

Ine ligo xima pros to paron giati akoma to doulevo kai prospatho na valo to script.

 

Gia na min katigoritho to menu ine to gnosto newnenu pou kiklofori apla to ekana ligo pio prive :D

http://rapidshare.com/files/109775754/testing.rar.html

ALL SYSTEMS EVENTUALLY FAIL
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις τι χωρητικοτητα εχει η καρτα που στελνουν με το 300αρι - κανεις με card reader? Στο site λενε 1512 mb αλλα αμφιβαλλω αν υπαρχουν τετοιες SD! Ο λογος που ρωταω είναι γιατι το activesync ειναι θεοαργο & κανει ΩΡΕΣ για 1-2 gb. Θελω να μεταφερω χαρτες Ευρωπης (1,66 gb συνολο, αντε να κοψω καμια Σκανδιναβια) αλλα αν ειναι να περιμενω 2 ωρες για να μου πει στο τελος οτι γεμισε η καρτα τζαμπα κοπος

Η κάρτα που έχει μέσα στην συσκευασία είναι 466 MB αλλά δειλωνετε σαν 512

κοι συνήθως ποτέ δεν είναι όσο γράφουν ακριβως

 

θα ήθελα να ρωτήσω σε σας στην συσκευασία μέσα είχε CD με manual γιατί εμένα δεν ειχε κανένα CDτιποτα .

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις τι χωρητικοτητα εχει η καρτα που στελνουν με το 300αρι - κανεις με card reader? Στο site λενε 1512 mb αλλα αμφιβαλλω αν υπαρχουν τετοιες SD! Ο λογος που ρωταω είναι γιατι το activesync ειναι θεοαργο & κανει ΩΡΕΣ για 1-2 gb. Θελω να μεταφερω χαρτες Ευρωπης (1,66 gb συνολο, αντε να κοψω καμια Σκανδιναβια) αλλα αν ειναι να περιμενω 2 ωρες για να μου πει στο τελος οτι γεμισε η καρτα τζαμπα κοπος

 

Η καλλίτερη λύση είναι ένας card reader. Απο εδώ και πέρα και για κάθε νεώτερη συσκευή με sd κάρτα θα σου χρειάζετεαι όπως ένα cd ή dvd writer Μή ταλαιπωρείσαι με το active sync.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Η καλλίτερη λύση είναι ένας card reader. Απο εδώ και πέρα και για κάθε νεώτερη συσκευή με sd κάρτα θα σου χρειάζετεαι όπως ένα cd ή dvd writer Μή ταλαιπωρείσαι με το active sync.

 

Sostos, alloste einai kai fthna! To activesync einai xrhsimo mono gia na deis ta.. endotera: wince, shell/ & config klp. Ostoso to 380 den eixe tetoia themata, syndeomeno sth USB h karta fainotan kanonika san removable disk kai fysika grafotan sxetika grhgora. Me 590 kai 300 akoma kai me to activesync apenergopoihmeno h SD de "fainetai" san afairoymeno meso..Isos xrhsimopoihso to 380 san atypo card reader alla poios trexei os to gkaraz na to parei :cry:

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που έχει μέσα στην συσκευασία είναι 466 MB αλλά δειλωνετε σαν 512

κοι συνήθως ποτέ δεν είναι όσο γράφουν ακριβως

 

θα ήθελα να ρωτήσω σε σας στην συσκευασία μέσα είχε CD με manual γιατί εμένα δεν ειχε κανένα CDτιποτα .

 

Ναι ειχε cd με τα pdf. Οχι τιποτα σοβαρο βεβαια, τα γνωστα του PAPAGO, καλυτερα παντως απο το απαραδεκτο εντυπο που διναν με το 380 και ενα συντομο του h/w. Tα βρισκεις και στη σελιδα της DIS. Ίσως ξεχασαν εκ παραδρομής στο δικο σου κουτι, ισως ηταν ενα απο αυτα που επιστρεφονται επειδη δεν "αρεσαν". Εμενα παντως το μηχανακι μου φαινεται πολυ καλο οσον αφορα τη σχεση τιμη προς αποδοση! Τοσο που αρχιζω και αναρωτιεμαι για το κερδος τους (ΑΝ υπαρχει) και το ενδεχομενο να .. ελπιζουν οτι θα την πατησει ο κοσμος να βαλει το αλλο τους s/w. Ισως και γι αυτο καθυστερουν χαρτες για PAPAGO. Αλλιως στο 590 που το ειχα δει δεν ηταν και τοσο καλυτερο (το s/w οχι οι χαρτες που μαλλον ηταν "ιδιοι" με του R12)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...