Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κι εγώ κάτιτις?? έχω το VM 390, εγκατέστησα το newmenu1 , έβαλα και το dest 7 και όλα λειτουργούν ρολόι, αλλά, δεν έχω βάλει το Dest 6 καθόλου, το 7 είναι beta από ότι έμαθα, χάνω κάτι σε λειτουργικότητα από το πρόγραμμα? Επίσης , μπορώ να εγκαταστήσω κάποιο πρόγραμμα για οδήγηση εκτός δρόμου? που να παίρνει διάφορους χάρτες μέσα π.χ. Ανάβασης. Προγράμματα τέτοια είναι τα pathaway και το ozi explorer. Ψάχνοντας λίγο είδα ότι το ozi explorer μόνο έχει εκδοση για pna, αλλά πως μπαίνει στο 390??? Επίσης προσπάθησα να συγχρονίσω το VM390 με το PC με το active sync αλλά ....τζίφος....:help::help: έχω win XP.

 

 

Με την beta του 7 δε χάνεις τίποτα το ιδιαίτερο επί της ουσίας, μόνο μικροπράγματα μένουν να διορθωθούν στην τελική έκδοση και τουλάχιστον η δική μου εμπειρία μου έχει δείξει ότι ακόμα και η beta του 7 είναι πολύ πιο λειτουργική από το 6. Για τα άλλα που ρωτάς δεν ξέρω, απλά το ότι δε χρειάζεται να πειράξεις κάτι στη μνήμη του μηχανήματος για να δουλέψει. Τώρα αν απλά το θες για τους πειραματισμούς σου ξανακοίτα τις οδηγίες και ρώτα συγκεκριμένα που παρουσιάζεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενα πολύ χρήσιμο δωρεάν προγραματάκι γιά τις μετακινήσεις σας στις Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες και όχι μόνο. Με Ελληνικό interface και πληροφορίες γιά όλα τα συγκοινωνιακά δίκτυα των πόλεων. Μετρό, τράμ κ.λ.π. Τού δίνεις τη θέση σου και τον προορισμό σου και σου λέει ποιά γραμμή θα πάρεις που θα αλλάξεις μέσο και πως θα φτάσεις. Περιλαμβάνει και Αθήνα.

 

Ανανεωμένη έκδοση version 5.6.4

 

Για την Αθήνα έχει τραμ, τρόλευ, μετρό ενημερωμένο με τους νέους σταθμούς και προαστιακό από Αεροδρόμιο μέχρι Στ. λαρίσσης.

 

http://rapidshare.com/files/102818698/oeue_____.rar

 

 

 

Για PNA (CE 4.2,CE5)

 

 

Τo ξεζυπαρετε και τo βάζετε κατευθειαν στην κάρτα

sd για να τρεξει πατατε το πρωτο μπλε εικονιδιακι που ειναι στις αραδες με τα αρχεια,

Στο vectoraki μου δουλεύει μια χαρά.

Μια προσφορα του ΜΑΚΕΔΟΝΑ φίλου σας στους Αθηναιους και λοιπους Ελλην (πλην Λακεδαιμονίων) :lol::lol::p

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ! Επειδή δεν τα κατάφερα, γίνεται να δηλώσεις ως προορισμό σημείο άλλης χώρας; Και αν το έχεις ψάξει, έτυχε να δω ας πούμε στο Παρίσι 4 διαφορετικά αρχεία (δεν το είδα σε άλλες πόλεις). Έχουν όλα τα μέσα και απλά κατηγοριοποιημένους ανάλογα προορισμούς ή το καθένα είναι φτιαγμένο τελείως ανεξάρτητο με άλλα στοιχεία;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ! Επειδή δεν τα κατάφερα, γίνεται να δηλώσεις ως προορισμό σημείο άλλης χώρας; Και αν το έχεις ψάξει, έτυχε να δω ας πούμε στο Παρίσι 4 διαφορετικά αρχεία (δεν το είδα σε άλλες πόλεις). Έχουν όλα τα μέσα και απλά κατηγοριοποιημένους ανάλογα προορισμούς ή το καθένα είναι φτιαγμένο τελείως ανεξάρτητο με άλλα στοιχεία;

 

 

Απ όσο το έχω ψάξει είναι για κάθε πόλη ξεχωριστά.

μάλλον δεν μπορείς να πας σε άλλη χώρα.

να σου πω την αλήθεια μόνο για την Αθήνα και κάποιες ξένες πρωτεύουσες το έβαλα να δω αν δουλεύει. και δούλευε κανονικά.

Σήμερα το βρήκα και εγώ στο internet σε ξένο side και είπα να να σας το μεταφέρω. μπορείς να αλλάξεις και την γλώσσα σε Ελληνικά αν θες.

Εμένα μου ειναι άχρηστο φίλε μου γιατί ζω στα κορφοβούνια και ούτε μετρό έχουμε ούτε τρένα ....(το ρευμα εδω ηρθε πριν 10 χρονια):lol::lol::lol:

Αν όντως αληθεύουν τα δεδομένα που βγάζει ( για πιο νούμερο λεωφορείο να πάρεις θα ήθελα να μας το πεις αν είσαι από Αθήνα)

Να σε καλά φίλε μου και ελπίζω να σε χρησιμεύσει):)

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Αν το ανοίξεις είτε από το newmenu1 είτε από το original menu και μετά ανοίξεις το destinator,δεν συνεχίζει να λειτουργεί το bluetooth?

 

Θα ηθελα να μην το κανω καθε φορα που ανοιγω το μηχανημα αυτο, να ειναι παντα ενεργοποιημενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Σήμερα πέρασα από τα carrefour και είδα το νέο μοντέλο της Vector (NavRoad NR750F). Από την πρώτη ματιά εντυπωσιακό.... Τέραστια οθόνη 7", όμορφη κατασκευή, με Fm transmitter, χωρίς bluetooth, με είσοδα για οπισθοκάμερα, αλλά και με απευθείας είσοδο στα Windows (χωρίς ξεκλείδωμα)..... Η τιμή του κάπως αλμυρούτσικη.... € 454...

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνουμε βρε Πανο μου.

περνάει ευχάριστα η ώρα και κάνουμε και τον χαβά μας :lol::lol::p

Τι λεει το 590 σου μήπως χρειαζετε καθόλου αναβάθμιση??;)

εχεις χωρο στην καρτα:lol::lol::lol:;)

Για αυτό μου αρέσετε......

Το vector καλά πάει με όλα τα καλούδια του!!!! Χάνει το σήμα του μερικές φορές (όταν είναι σε κλειστό χώρο), αλλά στην τελική ας είναι καλό και το γεγονός ότι ξέρουμε και τον δρόμο. .......

Από χώρο στην κάρτα έχουμε αρκετό...

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ.. ΕΧΩ ΤΟ VECTOR 380, ΕΒΑΛΑ ΤΟ DEST 6 KAI TO DEST 7, ΑΛΛΑ ΤΟ DEST 7 ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ. ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

 

Στο destinator7, στην αρχική οθόνη, πάτα τα εξής κουμπιά: Επιλογές>Ρυθμίσεις>Συνέχεια>Ρυθμίσεις χάρτη. Στην τελευταία οθόνη που θα σε βγάλει φρόντισε να τσεκάρεις το τεραγωνάκι που λέει:Περιστροφή χάρτη σύμωνα με τις οδηγίες κατεύθυνσης. ΠΑΤΑ ΟΚ και μετά βγές,

Σε μερικές version μπορείς να ενεργοποιείς και απενεργοποιείς αυτή την επιλογή κλικάροντας την πυξίδα μια-δυο φορές.:)

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο το έχω ψάξει είναι για κάθε πόλη ξεχωριστά.

μάλλον δεν μπορείς να πας σε άλλη χώρα.

να σου πω την αλήθεια μόνο για την Αθήνα και κάποιες ξένες πρωτεύουσες το έβαλα να δω αν δουλεύει. και δούλευε κανονικά.

Σήμερα το βρήκα και εγώ στο internet σε ξένο side και είπα να να σας το μεταφέρω. μπορείς να αλλάξεις και την γλώσσα σε Ελληνικά αν θες.

Εμένα μου ειναι άχρηστο φίλε μου γιατί ζω στα κορφοβούνια και ούτε μετρό έχουμε ούτε τρένα ....(το ρευμα εδω ηρθε πριν 10 χρονια):lol::lol::lol:

Αν όντως αληθεύουν τα δεδομένα που βγάζει ( για πιο νούμερο λεωφορείο να πάρεις θα ήθελα να μας το πεις αν είσαι από Αθήνα)

Να σε καλά φίλε μου και ελπίζω να σε χρησιμεύσει):)

 

 

Φίλε το πρόγραμμα είναι άχρηστο, αν δεν συμφωνήσεις και ο ΟΑΣ. Τί να το κάνεις αν λέει ποιό λεωφορείο να πάρεις, αφού δεν περνάει το σκασμένο όταν το θέλεις. :lol:Περνάει μόνο όταν οδηγείς και είναι μπροστά σου για να σου σπάει τα νεύρα.:wacko:

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό μου αρέσετε......

Το vector καλά πάει με όλα τα καλούδια του!!!! Χάνει το σήμα του μερικές φορές (όταν είναι σε κλειστό χώρο), αλλά στην τελική ας είναι καλό και το γεγονός ότι ξέρουμε και τον δρόμο. .......

Από χώρο στην κάρτα έχουμε αρκετό...

 

Επειδή δοκίμασα και το 380 και το 390 με τα ίδια προγράμματα(papago-destinato6-destinator7-igo2006-igo2008), σας λέω ότι το 390 κλειδώνει πιο γρήγορα δορυφόρους. Όχι οτι το 380 σέρνεται, τώρα ας πούμε κλείδωσε στίγμα στο igo2008 μέσα απο κλειστό τζάμι και παντζούρι!!!(βέβαια δίπλα του ακριβώς, αλλά έχει και συννεφιά) Το 380 όμως δεν μου πρίζει τα σηκώτια με την ώρα. Ακόμη και με κλείσιμο από το πίσω κουμπί , φτιάχνει την ώρα μόνο του, με papago ή destinator7, ενώ το 390 πρέπει κάθε φορά να του διορθώσω την ώρα αν κάνω on-off απο πίσω

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Σήμερα πέρασα από τα carrefour και είδα το νέο μοντέλο της Vector (NavRoad NR750F). Από την πρώτη ματιά εντυπωσιακό.... Τέραστια οθόνη 7", όμορφη κατασκευή, με Fm transmitter, χωρίς bluetooth, με είσοδα για οπισθοκάμερα, αλλά και με απευθείας είσοδο στα Windows (χωρίς ξεκλείδωμα)..... Η τιμή του κάπως αλμυρούτσικη.... € 454...

 

 

Δηλαδη παιρνει και destinator? Μ΄άρεσει η ιδεα..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δοκίμασα και το 380 και το 390 με τα ίδια προγράμματα(papago-destinato6-destinator7-igo2006-igo2008), σας λέω ότι το 390 κλειδώνει πιο γρήγορα δορυφόρους. Όχι οτι το 380 σέρνεται, τώρα ας πούμε κλείδωσε στίγμα στο igo2008 μέσα απο κλειστό τζάμι και παντζούρι!!!(βέβαια δίπλα του ακριβώς, αλλά έχει και συννεφιά) Το 380 όμως δεν μου πρίζει τα σηκώτια με την ώρα. Ακόμη και με κλείσιμο από το πίσω κουμπί , φτιάχνει την ώρα μόνο του, με papago ή destinator7, ενώ το 390 πρέπει κάθε φορά να του διορθώσω την ώρα αν κάνω on-off απο πίσω

Καλησπέρα.

Φίλε μου Papajo έχω το vector 590, το οποίο παρόλα αυτά που γράφω μου βρίσκει (αναλόγως τις μέρες του) δορυφόρους και μέσα στο σπίτι, απλά σε όλα τα προγράμματα τα οποία αναφέρεις, πιο εύκολα από όλα βρίσκει στίγμα με το μαμίσιο πρόγραμμα τις dis. Στον δρόμο δεν έχει κανένα πρόβλημα, πέρα από τα κλασσικά και αναμενόμενα τούνελ... λογικό...

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιρνει και destinator? Μ΄άρεσει η ιδεα..

Ο πωλητής με την μία (ένα κουμπάκι πάτησε) με πήγε σε περιβάλλον win 5.0, χωρίς την ανάγκη για το παραδοσιακό "ξεκλείδωμα". Οπότε με τα αστέρια και τους πρωτομάστορες που υπάρχουν στο forum και με την τεχνογνωσία που έχουμε αποκτήσει με τον καιρό, φαντάζομαι ότι θα είναι σχετικά εύκολο να προσαρμοστεί η προβολή των προγραμμάτων σε 7", φυσικά πάντα με το κατάλληλο menu..

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάλι όπιο πρόγραμμα και να βάλω πιάνει 9-10 δορυφόρους

τσάκα τσάκα

με το πρόγραμμα της dis δυσκολεύετε να κλειδώσει 6-7 :(

πειραματιζoμε και μπορεί σε λίγες μέρες να σας δώσω skin για το dest7

(xroupista style):lol::lol::lol::lol::p

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Σήμερα πέρασα από τα carrefour και είδα το νέο μοντέλο της Vector (NavRoad NR750F). Από την πρώτη ματιά εντυπωσιακό.... Τέραστια οθόνη 7", όμορφη κατασκευή, με Fm transmitter, χωρίς bluetooth, με είσοδα για οπισθοκάμερα, αλλά και με απευθείας είσοδο στα Windows (χωρίς ξεκλείδωμα)..... Η τιμή του κάπως αλμυρούτσικη.... € 454...

 

πράγματι πρέπει να ειναι εντυπωσιακή η οθόνη του αλλά με 454 ευρώ παίρνεις 32αρα tft/lcd και την κρεμάς στον τοίχο.:lol::lol::lol:

Αν ενδιαφερεσε φίλε μου το βρήκα πιο φτηνό.

http://www.skroutz.gr/c/315/gps_navigators.html?page=18

 

:):)

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

πράγματι πρέπει να ειναι εντυπωσιακή η οθόνη του αλλά με 454 ευρώ παίρνεις 32αρα tft/lcd και την κρεμάς στον τοίχο.:lol::lol::lol:

Αν ενδιαφερεσε φίλε μου το βρήκα πιο φτηνό.

http://www.skroutz.gr/c/315/gps_navigators.html?page=1&price_max=500.0&price_min=300.001

 

:):)

Ναι αλλά η 32" δεν θα σου δείχνει το δρόμο...

Άσε που δεν χωράει και στο αυτοκίνητο..

Αφού ξέρεις βρε xroupista ότι το 590 δεν το αλλάζω με τίποτα... άλλοι πήγαν κατά ΜΙΟ πλευρά.......αλλά γρήγορα επανήλθαν στον σωστό δρόμο....

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

πράγματι πρέπει να ειναι εντυπωσιακή η οθόνη του αλλά με 454 ευρώ παίρνεις 32αρα tft/lcd και την κρεμάς στον τοίχο.:lol::lol::lol:

Αν ενδιαφερεσε φίλε μου το βρήκα πιο φτηνό.

http://www.skroutz.gr/c/315/gps_navigators.html?page=1&price_max=500.0&price_min=300.001

 

:):)

 

 

Δε μας λες φίλε xrupista γαι ποιό μοντέλο συγκεκριμένα μιλάς; Δεν μπόρεσα να βρω στο λινκ που δίνεις 7' οθόνη. Ποιό είναι;

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/c/315/gps_navigators.html?page=18

ειναι το τεταρτο gps

απορω ομως γιατι το εχουν ιδια περιπου τιμη με εκεινο που εχει 4.3 της dis:(:(

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Ομορφη αυτην η σελίδα και ειλικρινά αν και την εχω χιλιοπερπατησει αυτην την οδο στην θεσ/νικη το μαγαζί ποτέ δεν το πρόσεξα.

το μηχανάκι με την 7 αρα οθόνη που διαφημίζει τι μαρκα ειναι :confused:

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Ομορφη αυτην η σελίδα και ειλικρινά αν και την εχω χιλιοπερπατησει αυτην την οδο στην θεσ/νικη το μαγαζί ποτέ δεν το πρόσεξα.

το μηχανάκι με την 7 αρα οθόνη που διαφημίζει τι μαρκα ειναι :confused:

Απλά για να δείτε το πόσο μεγάλο το κέρδος είναι σε αυτά τα μηχανάκια... δείτε αυτό το link με το ίδιο μηχανάκι....

http://cgi.ebay.com/7-Super-Large-Touch-TFT-GPS-MP3-4-Auto-Navigation-AUS_W0QQitemZ250228717138QQihZ015QQcategoryZ34288QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ShippingPayment

 

Σύνολο AU $279.88 + AU $39.99 (μεταφορικά) = AU $319.87 (σύνολο) και με την διαφορά ισοτιμίας 1€ = AU $ 1,68

Άρια συνολικό κόστος... AU $319,87/1,68 = 190,39 €

 

Τώρα για τους χάρτες... και την εγκατάσταση ελληνικών, για αύτο είμαστε εδώ....

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να δείτε το πόσο μεγάλο το κέρδος είναι σε αυτά τα μηχανάκια... δείτε αυτό το link με το ίδιο μηχανάκι....

http://cgi.ebay.com/7-Super-Large-Touch-TFT-GPS-MP3-4-Auto-Navigation-AUS_W0QQitemZ250228717138QQihZ015QQcategoryZ34288QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ShippingPayment

 

Σύνολο AU $279.88 + AU $39.99 (μεταφορικά) = AU $319.87 (σύνολο) και με την διαφορά ισοτιμίας 1€ = AU $ 1,68

Άρια συνολικό κόστος... AU $319,87/1,68 = 190,39 €

 

Τώρα για τους χάρτες... και την εγκατάσταση ελληνικών, για αύτο είμαστε εδώ....

ή και αυτό..

http://cgi.ebay.com/7-INCH-USA-CANADA-MAP-GPS-NAVIGATION-SYSTEM-NAVIGATOR_W0QQitemZ190209909124QQihZ009QQcategoryZ73332QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ShippingPayment

 

περίπου στα € 175,00

Η ζωή είναι μία ντομάτα......

ή την τρως σαλάτα ή την τρως στην μάπα....

:p

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να δείτε το πόσο μεγάλο το κέρδος είναι σε αυτά τα μηχανάκια... δείτε αυτό το link με το ίδιο μηχανάκι....

http://cgi.ebay.com/7-Super-Large-Touch-TFT-GPS-MP3-4-Auto-Navigation-AUS_W0QQitemZ250228717138QQihZ015QQcategoryZ34288QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ShippingPayment

 

Σύνολο AU $279.88 + AU $39.99 (μεταφορικά) = AU $319.87 (σύνολο) και με την διαφορά ισοτιμίας 1€ = AU $ 1,68

Άρια συνολικό κόστος... AU $319,87/1,68 = 190,39 €

 

Τώρα για τους χάρτες... και την εγκατάσταση ελληνικών, για αύτο είμαστε εδώ....

 

Φιλε bpanos είσαι ατσίδα

Με τους αριθμούς και τους υπολογισμούς τα πας υπέροχα. έχει πλάκα να είσαι τίποτα λογιστής.....:lol::lol::lol::lol::lol:

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Aν περασω το update που δινει η dis στο site της για το 590 θα εχω μετα καποιο προβλημα με το newmenu1 και τα προγράμματα που τρεχει;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...