Jump to content

Vector Master 380 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από 'οσα διάβασα σε άλλα site, μάλλον την ζημιά την κάνει το igo . Δεν φτάνει που είναι μάπα πρόγραμμα μας χαλάει και τις ρυθμίσεις. Εγώ πάντως θα το αγόραζα ξανά, έτσι για να "σκαλίζω" το παλι'ο και να χαίρομαι το καινούργιο. Περιμένω από κανένα φίλο στην περιφέρια, αν το βρεί με την τιμή που ακούγεται, γύρω στα 100 ευρώ να δω πω μπορεί να γίνει να το αγοράσω απο μακρυά.

Που ακριβώς φυλλάσονται οι ρυθμίσεις αν δεν φυλλάσονται στην SD?Μήπως στο μητρώο ( registry) του λειτουργικού? Αν ναι θα μπορούσαμε να πάρουμε backup την registry και να την επαναφέρουμε σε περίπτωση προβλήματος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Που ακριβώς φυλλάσονται οι ρυθμίσεις αν δεν φυλλάσονται στην SD?Μήπως στο μητρώο ( registry) του λειτουργικού? Αν ναι θα μπορούσαμε να πάρουμε backup την registry και να την επαναφέρουμε σε περίπτωση προβλήματος?

 

Aπ'οσα κατάλαβα είναι στην rom, όχι στην κάρτα. Τώρα πως το igo άλλαξε μόνιμα τις ρυθμίσεις δεν το κατάλαβα. Έτρεξα ένα σωρό προγράμματα, όπως με συμβούλεψε ο bbbb, άδειασα και 3 φορές την μπαταρία τελείως και έκανα soft reset με την γνήσια κάρτα μέσα, έκανα και hard reset με το πίσω κουμπί και ακόμη ψάχνεται. Το σπαστικό είναι ότι, μετά απο κάθε reset, μηδενίζει ώς γνωχτόν η ώρα-χρόνος και ξεκινά να μετρά από 1-1-2007. Αν και δεν καραφέρνει να κλειδώσει δορυφόρους, καταφέρνει να παίρνει την σωστή ώρα απο τους δορυφόρους και αυτορυθμίζεται μέσα από το papago. Φαίνεται ότι και αυτό πιάνει ώρα όχι μόνο το destinator 7 ή το igo. Άρα κάτι πιάνει, όχι όσο χρειάζεται για να κλειδώσει στίγμα.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Aπ'οσα κατάλαβα είναι στην rom, όχι στην κάρτα. Τώρα πως το igo άλλαξε μόνιμα τις ρυθμίσεις δεν το κατάλαβα. Έτρεξα ένα σωρό προγράμματα, όπως με συμβούλεψε ο bbbb, άδειασα και 3 φορές την μπαταρία τελείως και έκανα soft reset με την γνήσια κάρτα μέσα, έκανα και hard reset με το πίσω κουμπί και ακόμη ψάχνεται. Το σπαστικό είναι ότι, μετά απο κάθε reset, μηδενίζει ώς γνωχτόν η ώρα-χρόνος και ξεκινά να μετρά από 1-1-2007. Αν και δεν καραφέρνει να κλειδώσει δορυφόρους, καταφέρνει να παίρνει την σωστή ώρα απο τους δορυφόρους και αυτορυθμίζεται μέσα από το papago. Φαίνεται ότι και αυτό πιάνει ώρα όχι μόνο το destinator 7 ή το igo. Άρα κάτι πιάνει, όχι όσο χρειάζεται για να κλειδώσει στίγμα.

 

Αν ήταν ROM δεν θα μπορούσαν να αποθηκευτούν data και συνεπώς ρυθμίσεις, άρα μιλάμε για κάποια NVRAM η οποία έχει εγκαταστημένο τον Boot Manager και το λειτουργικό. Αυτό που λογικά χαλάει είναι η registry του λειτουργικού, η οποία λογικά θα έχει κάποιο τρόπο να επανέρθει σε προηγούμενη κατάσταση. Θα το ψάξω το θέμα καθώς το θεωρώ παράλογο να πηγαίνει ένα μηχανάκι για σέρβις λόγω πειραματισμών στο software.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν ROM δεν θα μπορούσαν να αποθηκευτούν data και συνεπώς ρυθμίσεις, άρα μιλάμε για κάποια NVRAM η οποία έχει εγκαταστημένο τον Boot Manager και το λειτουργικό. Αυτό που λογικά χαλάει είναι η registry του λειτουργικού, η οποία λογικά θα έχει κάποιο τρόπο να επανέρθει σε προηγούμενη κατάσταση. Θα το ψάξω το θέμα καθώς το θεωρώ παράλογο να πηγαίνει ένα μηχανάκι για σέρβις λόγω πειραματισμών στο software.

 

μακάρι να βρεις κάτι θα είναι πολύτιμο. Θα μας επιτρέψει να πειραματιζόμαστε άφοβα. Ψάξε όσο μπορείς σε παρακαλώ:confused:

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταφερει κανεις τελικα να περασει καποιο απο τα iGO σε 590?Μολις διαβασα τα προβληματα που πιθανολογει ο papajo οτι προκαλει αλλα θα ηθελα να το δοκιμασω.Νομιζω οτι θα ειναι ισχυρο τεστ για οποιον το σκεφτεται ως ευρωπαικο οδηγο,μιας κ εχω ενα ταξιδι μπροστα μου.Θα μπορουσα να εχω καποια βοηθεια μιας και φτανει ο καιρος της αναχωρησης?
Link to comment
Share on other sites

Εχει καταφερει κανεις τελικα να περασει καποιο απο τα iGO σε 590?Μολις διαβασα τα προβληματα που πιθανολογει ο papajo οτι προκαλει αλλα θα ηθελα να το δοκιμασω.Νομιζω οτι θα ειναι ισχυρο τεστ για οποιον το σκεφτεται ως ευρωπαικο οδηγο,μιας κ εχω ενα ταξιδι μπροστα μου.Θα μπορουσα να εχω καποια βοηθεια μιας και φτανει ο καιρος της αναχωρησης?

 

Δεν ξέρω φίλε μου τι γνώμη θα σχηματίσεις για το igo όταν το δουλέψεις στο εξωτερικό

πάντως εδώ στις δικές μας (γειτονιές) έχει μοναχά τους δρόμους που φτιάχτηκαν επί χούντας .

εγώ προσωπικά απογοητεύτηκα .Αυτό που μ άρεσε μονάχα είναι τα εφέ του και κάποιες λειτουργίες του.

καλό ταξίδι εκεί που θα πας

Καλές πλοηγήσεις και

ΚΑΛΟ ΕΠΑΝΑΠΑΤΡΙΣΜΟ ΑΔΕΡΦΕ ;) :lol: :lol:

......PNA...[sIGPIC][/sIGPIC]...LOVER...
Link to comment
Share on other sites

Mην συγκρίνουμε τους χάρτες Ελλάδας με του Εξωτερικού,κυρίως αυτούς της Δυτικής Ευρώπης.Η navteq(χάρτες Destinator και όχι μόνο) και η teleatlas(igo,vector navigation) είναι 2 εταιρίες που δραστηριοποιούνται χρόνια στο χώρο της πλοήγησης.Βέβαια την Ελλάδα την έχουν γραμμένη στα παλαιότερα των υποδημάτων τους,αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία :lol:
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Άλλαξα το \NAVI\Navigator.exe σε \DESTINATOR\Destinator.exe.

 

Το δοκίμασα, και μου βγάζει μήνυμα:

 

A security error of unknown cause has been detected which has corrupted the program's internal state. The program cannot safely continue execution and must now be terminated.

 

Τελικά μπορεί κάποιος που εγκατέστησε το Destinator7 να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες και τη διαδικασία που ακολούθησε;;;

ευχαριστο"

 

:(

Link to comment
Share on other sites

Mην συγκρίνουμε τους χάρτες Ελλάδας με του Εξωτερικού,κυρίως αυτούς της Δυτικής Ευρώπης.Η navteq(χάρτες Destinator και όχι μόνο) και η teleatlas(igo,vector navigation) είναι 2 εταιρίες που δραστηριοποιούνται χρόνια στο χώρο της πλοήγησης.Βέβαια την Ελλάδα την έχουν γραμμένη στα παλαιότερα των υποδημάτων τους,αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία :lol:

 

Πώς γίνεται η ίδια εταρεία να φτιάχνει χάρτες και για το ίgo και για το papago και το μεν papago να έχεις τα όρια ταχύτητας μέσα στα data του το δε igo να μην τα έχει(για τους ελληνικούς δρόμους). Αρα δεν είναι ότι οι ξένες εταιρείες μας έχουν γραμμένους, τουλάχιστον όχι μόνο αυτές. Πρέπει και η ελληνική εταιρεία που επεξεργάζεται τους χάρτες του igo να συνεχίζει το γράψιμο εκεί που δεν χωράει μελάνι.

 

Γειά σας

Άλλαξα το \NAVI\Navigator.exe σε \DESTINATOR\Destinator.exe.

 

Το δοκίμασα, και μου βγάζει μήνυμα:

 

A security error of unknown cause has been detected which has corrupted the program's internal state. The program cannot safely continue execution and must now be terminated.

 

Τελικά μπορεί κάποιος που εγκατέστησε το Destinator7 να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες και τη διαδικασία που ακολούθησε;;;

ευχαριστο"

 

:(

 

Πάντα να λέτε για ποιό μηχάνημα πρόκειται, ακόμη και αν το έχετε ξαναπεί. Δεν είναι εύκολο να θυμάται κάποιος άλλος τι είπατε μερικά ποστς πιο πριν

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες μικρές παρατηρήσεις/απορίες πάνω στην εγκατάσταση των εκδόσεων του Destinator:

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που μετονομάσατε το εκτελέσιμο αρχείο MobileNavigatorMain.exe του Destinator6 σε Destinator.exe?

Επίσης για ποιό λόγο τα αντίστοιχα folders τα ονομάσατε Navigator και Destinator ενώ θα μπορούσαν να ήταν Destinator6 και Destinator7 αντίστοιχα?

Όταν χρησιμοποιείτε τον κοινό φάκελο DestinatorApps μέσα στον οποίο αντιγράφετε το GreeceU, δεν πρέπει να ενημερωθούν αντίστοιχα και τα destinator.ini για την νέα τοποθεσία του χάρτη?

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ xroupista για τις ευχες.Καθε ταξιδι στο εξωτερικο ειναι ξεχωριστη εμπειρια.Ελπιζω να περασω τοσο ωραια οσο ευχεσαι και να βγαλω και χρησιμα συμπερασματα αναφορικα με το εδω αντικειμενο μας.
Link to comment
Share on other sites

Αναζητώντας την μέγιστη συμβατή κάρτα μνήμης για το Vector Master 390 έχω βρει στο Πλαίσιο τις δύο ακόλουθες:

 

Transcend Secure Digital 4GB (Normal Speed) με κόστος 28 Euros

Transcend Secure Digital 4GB SDHC (Ηigh Capacity) με κόστος 21 Euros

 

Γνωρίζει κάποιος αν η μέγιστη υποστηριζόμενη μνήμη είναι όντως 4GB και αν υποστηρίζεται η SDHC ?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Εχω το Vector 390

Άλλαξα το \NAVI\Navigator.exe σε \DESTINATOR\Destinator.exe.

 

Το δοκίμασα, και μου βγάζει μήνυμα:

 

A security error of unknown cause has been detected which has corrupted the program's internal state. The program cannot safely continue execution and must now be terminated.

 

Τελικά μπορεί κάποιος που εγκατέστησε το Destinator7 να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες και τη διαδικασία που ακολούθησε;;;

ευχαριστο"

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Εχω το Vector 390

Άλλαξα το \NAVI\Navigator.exe σε \DESTINATOR\Destinator.exe.

 

Το δοκίμασα, και μου βγάζει μήνυμα:

 

A security error of unknown cause has been detected which has corrupted the program's internal state. The program cannot safely continue execution and must now be terminated.

 

Τελικά μπορεί κάποιος που εγκατέστησε το Destinator7 να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες και τη διαδικασία που ακολούθησε;;;

ευχαριστο"

 

"A security error of unknown cause has been detected which has corrupted the program's internal state. The program cannot safely continue execution and must now be terminated."

Μοιάζει σαν να μην έχεις την έκδοση του Destinator για PNA.Μάλλον έχεις την έκδοση για PDA η οποία δεν δουλεύει στο 390.

Link to comment
Share on other sites

Αναζητώντας την μέγιστη συμβατή κάρτα μνήμης για το Vector Master 390 έχω βρει στο Πλαίσιο τις δύο ακόλουθες:

 

Transcend Secure Digital 4GB (Normal Speed) με κόστος 28 Euros

Transcend Secure Digital 4GB SDHC (Ηigh Capacity) με κόστος 21 Euros

 

Γνωρίζει κάποιος αν η μέγιστη υποστηριζόμενη μνήμη είναι όντως 4GB και αν υποστηρίζεται η SDHC ?

 

Πιθαν'οτατα υποστηρίζει 4ΓΙΓΑ, αφού και το 380 που είναι προηγούμενο μοντέλο άνετα τρέχειτ την 4 ΓΙΓΑ. Για το SDHC άς απαντήσει άλλος.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται η ίδια εταρεία να φτιάχνει χάρτες και για το ίgo και για το papago και το μεν papago να έχεις τα όρια ταχύτητας μέσα στα data του το δε igo να μην τα έχει(για τους ελληνικούς δρόμους). Αρα δεν είναι ότι οι ξένες εταιρείες μας έχουν γραμμένους, τουλάχιστον όχι μόνο αυτές. Πρέπει και η ελληνική εταιρεία που επεξεργάζεται τους χάρτες του igo να συνεχίζει το γράψιμο εκεί που δεν χωράει μελάνι.

Για το papago στην Ελλάδα,δεν ασχολείται η teleatlas.Toυς βγάζει η dis μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Αναζητώντας την μέγιστη συμβατή κάρτα μνήμης για το Vector Master 390 έχω βρει στο Πλαίσιο τις δύο ακόλουθες:

 

Transcend Secure Digital 4GB (Normal Speed) με κόστος 28 Euros

Transcend Secure Digital 4GB SDHC (Ηigh Capacity) με κόστος 21 Euros

 

Γνωρίζει κάποιος αν η μέγιστη υποστηριζόμενη μνήμη είναι όντως 4GB και αν υποστηρίζεται η SDHC ?

 

Στο Πλαίσιο μου είπαν ότι η κάρτες SDCH δεν υποστηρίζονται από ΟΛΕΣ τις συσκευές, γι' αυτό και πήρα την απλή 4άρα. Μια χαρά τη ν δουλεύει.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα, εχω παρει και εγω το 590 και προσπαθω να το "διαμορφωσω" συμφωνα με τα γουστα μου. Θα ηθελα να περασω το destinator 6. Eχω ακολουθησει τις οδηγιες και εχω φτασει στο νεο μενου. Εχω χρησιμοποιησει το αρχειο menu590-final_version" Θα μπορουμε καποιος εστω με πμ να μου πει καποιο Link για να κατεβασω το destinator 6 δοκιμαστικα για να δω αν με βολευει;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Περιηγουμαστε στο desktop των WindowsCE

Κανουμε κλικ στο MyDevice -> StorageCard και βρισκουμε το εκτελεσιμο αρχειο που θελουμε και το επιλέγουμε.

Μετα επιλεγουμε File -> Send To -> Desktop As Shortcut

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο φάκελο skin θα βρεις 2 αρχεία destinator.mscr και d7.mscr.Ανοίγεις με το σημειωματάριο και αλλάζεις το μονοπάτι στην γραμμή

Runwait ("SDMMC\Destinatorapps\Destinator7\Destinator.exe")

Περιηγουμαστε στο desktop των WindowsCE

Κανουμε κλικ στο MyDevice -> StorageCard και βρισκουμε το εκτελεσιμο αρχειο που θελουμε και το επιλέγουμε.

Μετα επιλεγουμε File -> Send To -> Desktop As Shortcut

Σωστό και αυτό,αλλά βγάζει τα εικονίδια στο desktop και όχι στο μενού

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα παιρνω μυνημα λαθους για το dest6 και για το dest7 κανει πως τρεχει και με βγαζει παλι στο desktop με τα shortcuts και την φωτογραφια του φαρου !!!
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει μια έκδοση του 7 που για να τρέξει πρέπει πρώτα να μπαίνεις στα windows.Καταρχην δοκίμασε αν οι εκδόσεις που έβαλες,τρέχουν μέσα από τα windows.Aν τρέχουν κάποιο λάθος έχεις κάνει στο μονοπάτι του αρχείου,τουλάχιστον για το 6.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...