Jump to content

[MOTO] Daytona Sprinter 50/125cc


poulisss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια το καλοκαιρι περνω το sprinter 50αρι και αρχικα σκευτομουν να το κανω 72 με μια protect και καλα ειμαι αλλα μετα μου εβαλε καποιος την ιδεα να βαλω πανο lifan 110 με σιμπλεκτη ( γιατι παει καλυτερα απο αυτον χωρις σιμπλεκτη) τωρα σκευτομαι για τον κινιτιρα τον 140 τον καινοιυριο της lifan αλλα δεν ξερω ουτε ποσο θα μου παει σε λεφτα ουτε αν εχει φοτα ουτε αν σιμφερει .....γιατι μπορει να κοπσει σκελετο εσεις τι λετε???:wacko:

 

Σκελετό δεν κόβει με τίποτα:lol:Στην Ελλάδα τον δίνουν γύρω στα 350€+50 εργασία και είσαι έτοιμος:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκελετό δεν κόβει με τίποτα:lol:Στην Ελλάδα τον δίνουν γύρω στα 350€+50 εργασία και είσαι έτοιμος:O

φωτα εχει? γιατι ακουσα πως ειναι καθαρα αγωνιστικος κινιτιρας.....

h zwh einai enas megalos dromos... an eisai magas perna ton me souza!!!!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

φωτα εχει? γιατι ακουσα πως ειναι καθαρα αγωνιστικος κινιτιρας.....

 

Ναι,ο 140 της lifan έχει φώτα.Τα μοτέρ τύπου ksr δεν έχουν:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει σε Sprinter αλλο μοτερ θα υπαρχει προβλημα με τους μπατσους??

Δηλαδη το προσεχουν συνηθως???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, το sprinter μου ειναι ασπρο (γυαλιστερο νομιζω) και αγορασα το μπροστα το φτερο απο dinamik, αλλα ειναι μπλε χρωμα, και εγω θελω να το βαψω ασπρο, επισης θελω να βαψω ασπρο και το πλαστικο στο προστα το φαναρι που ειναι μαυρο..

Λοιπον εχουμε και λεμε , τριβουμε το πλαστικο για να φυγει το χρωμα, μετα το ασταρονουμε, και μετα το βαφουμε με το σπρει ? Εχω αγορασει ενα σπρει σε ασπρο γυαλιστερο χρωμα.

Ερωτηση, με γυαλοχαρτο να το τριψω ή υπαρχει κατι ειδικο? Αν το τριψω θα φυγει το χρωμα σαν να τριβουμε π.χ ενα μεταλλο, ή υπαρχει περιπτωση να μου ανοιξει κανενα βαθουλομα το πλαστικο :X ?

 

Ξερει καποιος αν αυτο ( http://www.carsystem-group.gr/products/index.php?groupid=414 ) το διαλυτικο ειναι για να αφαιρει το χρωμα?Κατι διαβασα αλλα δεν πολυ καταλαβα .. Να αφαιρεσω το χρωμα με γυαλοχαρτο ή με αυτο το διαλυτικο ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, το sprinter μου ειναι ασπρο (γυαλιστερο νομιζω) και αγορασα το μπροστα το φτερο απο dinamik, αλλα ειναι μπλε χρωμα, και εγω θελω να το βαψω ασπρο, επισης θελω να βαψω ασπρο και το πλαστικο στο προστα το φαναρι που ειναι μαυρο..

Λοιπον εχουμε και λεμε , τριβουμε το πλαστικο για να φυγει το χρωμα, μετα το ασταρονουμε, και μετα το βαφουμε με το σπρει ? Εχω αγορασει ενα σπρει σε ασπρο γυαλιστερο χρωμα.

Ερωτηση, με γυαλοχαρτο να το τριψω ή υπαρχει κατι ειδικο? Αν το τριψω θα φυγει το χρωμα σαν να τριβουμε π.χ ενα μεταλλο, ή υπαρχει περιπτωση να μου ανοιξει κανενα βαθουλομα το πλαστικο :X ?

 

Ξερει καποιος αν αυτο ( http://www.carsystem-group.gr/products/index.php?groupid=414 ) το διαλυτικο ειναι για να αφαιρει το χρωμα?Κατι διαβασα αλλα δεν πολυ καταλαβα .. Να αφαιρεσω το χρωμα με γυαλοχαρτο ή με αυτο το διαλυτικο ?

 

Δεν θα βγεί η ίδια απόχρωση άσπρου σε σχέση με την βαφή των υπόλοιπων πλαστικών στο παπί.Τέλος πάντων αφού είναι να το βάψεις με σπρέι ξεκινάς με γυαλόχαρτο 800αρι ->1000αρι και τελειώνεις με 1200αρι.Καλό καθάρισμα την επιφάνεια του πλαστικού και αρχίζεις να ψεκάζεις αραιές στρώσεις χρώματος (κάθε χέρι που περνάς περίμενε κανα 20αλεπτο να τραβήξει το χρώμα).Πέρασε όσα χέρια χρειαστεί μέχρι να δείς οτι το τελικό αποτέλεσμα είναι καλό στα μάτια σου.Αγόρασε σπρέι βερνίκι για πλαστικά (π.χ MOTIP) υπάρχει mat και gloss,πέρνα 1 χέρι την επιφάνεια και άφησε την να στεγνώσει για αρκετές ώρες;)

 

Edit:Πρίν το βάψιμο περνάς ένα χέρι αστάρι.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει σε Sprinter αλλο μοτερ θα υπαρχει προβλημα με τους μπατσους??

Δηλαδη το προσεχουν συνηθως???

 

αυτο το μοτερ αν μπει βγαζει ματι οπως και να το κανεις....και αν το δουν οι μπατσοι δεν θα ειναι οτι καλυτερο.......

Link to comment
Share on other sites

παιδια πειτε καμια καλη σχετικα φθηνη μαρκα για κυλιδρο-πιστονι-κεφαλι...... made in japan... ;S Edited by sonatas
Link to comment
Share on other sites

παιδια πειτε καμια καλη σχετικα φθηνη μαρκα για κυλιδρο-πιστονι-κεφαλι...... made in japan... ;S

 

για κιλινδρο και πιστονι narita και top για κεφαλες ιαπωνικες δεν υπαρχουν περα της honda..

 

Γεια σας παιδια, το sprinter μου ειναι ασπρο (γυαλιστερο νομιζω) και αγορασα το μπροστα το φτερο απο dinamik, αλλα ειναι μπλε χρωμα, και εγω θελω να το βαψω ασπρο, επισης θελω να βαψω ασπρο και το πλαστικο στο προστα το φαναρι που ειναι μαυρο..

Λοιπον εχουμε και λεμε , τριβουμε το πλαστικο για να φυγει το χρωμα, μετα το ασταρονουμε, και μετα το βαφουμε με το σπρει ? Εχω αγορασει ενα σπρει σε ασπρο γυαλιστερο χρωμα.

Ερωτηση, με γυαλοχαρτο να το τριψω ή υπαρχει κατι ειδικο? Αν το τριψω θα φυγει το χρωμα σαν να τριβουμε π.χ ενα μεταλλο, ή υπαρχει περιπτωση να μου ανοιξει κανενα βαθουλομα το πλαστικο :X ?

 

Ξερει καποιος αν αυτο ( http://www.carsystem-group.gr/products/index.php?groupid=414 ) το διαλυτικο ειναι για να αφαιρει το χρωμα?Κατι διαβασα αλλα δεν πολυ καταλαβα .. Να αφαιρεσω το χρωμα με γυαλοχαρτο ή με αυτο το διαλυτικο ?

 

Καλο ειναι εαν δεν ξερεις να μην το κανεις στο μηχανακι σου αλλα σε κατι αλλο που δεν σου ειναι χρισμο....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

αυτο το μοτερ αν μπει βγαζει ματι οπως και να το κανεις....και αν το δουν οι μπατσοι δεν θα ειναι οτι καλυτερο.......

 

βγαζει ματι?:( διλαδι φενετε στα γκαζια αμα σου πουνε μαρσαρε ή φενετε το μοτερ?:worry: :X....εγω το καλοκαιρι παιρνω το μηχανακι και διπλομα βγαζω μετα τα χριστουγεννα και λεω οταν παρω το διπλομα που θα εχω μαζεψει τα λεφτα να του βαλω πανο τον λιφαν τον 140 για να κανς τη δουλεια μου και αν μου κολισει κανενας να τον......... ( καταλαβατε :P) αυτο που επσαχνα τοσο καιρο διλαδι....... δεν εγγρινεις ρε φιλε??......

Edited by steliosss
h zwh einai enas megalos dromos... an eisai magas perna ton me souza!!!!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

αυτο το μοτερ αν μπει βγαζει ματι οπως και να το κανεις....και αν το δουν οι μπατσοι δεν θα ειναι οτι καλυτερο.......

 

βγαζει ματι?:( διλαδι φενετε στα γκαζια αμα σου πουνε μαρσαρε ή φενετε το μοτερ?:worry: :X....εγω το καλοκαιρι παιρνω το μηχανακι και διπλομα βγαζω μετα τα χριστουγεννα και λεω οταν παρω το διπλομα που θα εχω μαζεψει τα λεφτα να του βαλω πανο τον λιφαν τον 140 για να κανς τη δουλεια μου και αν μου κολισει κανενας να τον......... ( καταλαβατε :P) αυτο που επσαχνα τοσο καιρο διλαδι....... δεν εγγρινεις ρε φιλε??......

 

Το μοτερ φαινετε..

Link to comment
Share on other sites

παιδια σχετικα με τους φθηνους κινεζικους συναγερμους τι γνωμη εχετε??

 

http://www.emarket.gr/adsearch.php?title=%CE%A3%CE%A5%CE%9D%CE%91%CE%93%CE%95%CE%A1%CE%9C%CE%9F%CE%A3+&desc=y&category=638&go=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7

μπαινει κανας τετιος στο σπριντερ??? εχετε να προτινεται κανα αλλον απο κανα online μαγαζι ???

δεν το θελω για να τον αφηνω ολη μερα(ενεργοποιημενο συναγερμο)... απλα καμια φορα το αφηνω εξω για κανα 2-3 ωρες...(επειδη το βαζω σε garage)

Edited by sonatas
Link to comment
Share on other sites

παιδια σχετικα με τους φθηνους κινεζικους συναγερμους τι γνωμη εχετε??

 

http://www.emarket.gr/adsearch.php?title=%CE%A3%CE%A5%CE%9D%CE%91%CE%93%CE%95%CE%A1%CE%9C%CE%9F%CE%A3+&desc=y&category=638&go=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7

μπαινει κανας τετιος στο σπριντερ??? εχετε να προτινεται κανα αλλον απο κανα online μαγαζι ???

δεν το θελω για να τον αφηνω ολη μερα(ενεργοποιημενο συναγερμο)... απλα καμια φορα το αφηνω εξω για κανα 2-3 ωρες...(επειδη το βαζω σε garage)

 

Θα σου πρότεινα κάποιον επώνυμο συναγερμό (π.χ METAsystems) και να έχει δικιά του μπαταρία.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολοι στην τοποθετηση ?? τους συνδεεις με τα καλωδια που βρισκονται μπροστα στο τιμονι ???

ποσο κοστιζουν περιπου οι μετασυστεμς???

 

ειδα καλα κατι τιμες που κυμαινονται 180~320 ?

Edited by sonatas
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα κάποιον επώνυμο συναγερμό (π.χ METAsystems) και να έχει δικιά του μπαταρία.

 

Ακριβως.Μακρυα απο τους φθηνους.Και εννοειται να συνδεθει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, το sprinter μου ειναι ασπρο (γυαλιστερο νομιζω) και αγορασα το μπροστα το φτερο απο dinamik, αλλα ειναι μπλε χρωμα, και εγω θελω να το βαψω ασπρο, επισης θελω να βαψω ασπρο και το πλαστικο στο προστα το φαναρι που ειναι μαυρο..

Λοιπον εχουμε και λεμε , τριβουμε το πλαστικο για να φυγει το χρωμα, μετα το ασταρονουμε, και μετα το βαφουμε με το σπρει ? Εχω αγορασει ενα σπρει σε ασπρο γυαλιστερο χρωμα.

Ερωτηση, με γυαλοχαρτο να το τριψω ή υπαρχει κατι ειδικο? Αν το τριψω θα φυγει το χρωμα σαν να τριβουμε π.χ ενα μεταλλο, ή υπαρχει περιπτωση να μου ανοιξει κανενα βαθουλομα το πλαστικο :X ?

 

Ξερει καποιος αν αυτο ( http://www.carsystem-group.gr/products/index.php?groupid=414 ) το διαλυτικο ειναι για να αφαιρει το χρωμα?Κατι διαβασα αλλα δεν πολυ καταλαβα .. Να αφαιρεσω το χρωμα με γυαλοχαρτο ή με αυτο το διαλυτικο ?

 

Κάνε αυτά που είπε ο solitary,και εννοείτε πριν το αστάρωμα τρίψιμο με 1200 καθώς και μετά το αστάρωμα,πριν το χρώμα δηλαδή

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.Μακρυα απο τους φθηνους.Και εννοειται να συνδεθει σωστα.

 

 

ναι ομως οι Metasystems με μια γρηγορη αναζητηση ειδα οτι εχουν απο 180 εως 320 ευρω...! δεν θελω πολυτελειες για τον λογο οπως ειπα οτι το βαζω στο garage...... ποσο χαλια μπορει να ειναι αυτοι οι φθηνοι ρε παιδια... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ναι ομως οι Metasystems με μια γρηγορη αναζητηση ειδα οτι εχουν απο 180 εως 320 ευρω...! δεν θελω πολυτελειες για τον λογο οπως ειπα οτι το βαζω στο garage...... ποσο χαλια μπορει να ειναι αυτοι οι φθηνοι ρε παιδια... :ninja:

 

Δεν ειναι θεμα κατα ποσο χαλια ειναι αλλα οτι μπορει να σου αδειασουν την μπαταρια χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα κατα ποσο χαλια ειναι αλλα οτι μπορει να σου αδειασουν την μπαταρια χωρις λογο.

 

Συν οτι οι απλοι συναγερμοι δεν ακουγοντε ουτα στα 20 μετρα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις να μου πει ποσα κιβυκα ειναι τα 51mm (και αν θα χρειαστει να αλλαξω στροφαλο) ?Τα 47mm ειναι 72 κιβυκα αν δεν κανω λαθος ετσι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις να μου πει ποσα κιβυκα ειναι τα 51mm (και αν θα χρειαστει να αλλαξω στροφαλο) ?Τα 47mm ειναι 72 κιβυκα αν δεν κανω λαθος ετσι?

 

αναλογα αν το κανει κοντο ή μακρυ (51mm);)

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα του μακρυ με το κοντο ειναι στις ψηλες στροφες?Δηλαδη αμα δεν αλλαξεις στροφαλομπιελα θεωρειτε κοντο,ετσι?

 

Το ρωτημα ισχυει,ποσα cc ειναι τα 51mm :O ?

 

 

Edit: υπαρχει περιπτωση αν δεν αλλαχτει ο στροφαλος να βγαλει προβληματα, η να χτυπησει μπιελα?

Sorry αμα ειπα μ#... :wacko:

Edited by Daytonass
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις να μου πει ποσα κιβυκα ειναι τα 51mm (και αν θα χρειαστει να αλλαξω στροφαλο) ?Τα 47mm ειναι 72 κιβυκα αν δεν κανω λαθος ετσι?

 

με τον εργοστασιακό στρόφαλο είναι 85 κυβικά περίπου, αν έχεις στρόφαλο απο glx90 βγαίνει 101 κυβικά και με στρόφαλο 54μμ βγαίνει 110

 

και αμα δεν αλλάξεις στρόφαλο κάποια στιγμή θα χτυπήσει μπιέλα αλλά όχι νωρίς

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο, στα 51mm (85cc) με μαμα διαδρομη και με κεφαλη astrea, ωφελει να βαλω εκκεντροφορο ή δεν κανει δουλεια σε αυτα τα κυβικα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...