Jump to content

[MOTO] Daytona Sprinter 50/125cc


poulisss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

exei valei kaneis fanari apo dynamik st sprinter?? t evgale kanena problima?? gt emena m kanei kati perierga... pataw freno m svista fwta k enw anavei t pisw fws kanonika anavoun k t fwta poreias.. kamia idea?? episis t sainia p m alla3an tn kinitira den m alla3an granazi pisw k eimai me t 50riou... t proteinete apo granazi?? mprosta exw 13ri...

 

Καλο ειναι να στο δοκιμασουν εκει και το πισω γραναζι για να δεις πιο σου ταιριαζει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και 13 μπροστα και 36 πισω ειναι καλο.Εσυ θες κοντο για τις ανηφορες.Καλο βεβαια ειναι να δοκιμασεις διαφορα.Δοκιμασε και για πλακα 13 μπροστα 37 πισω ειναι παρα πολυ κοντο ετσι σαν cross θα ειναι.
Link to comment
Share on other sites

piga xthes stn mastora k alla3a mono t mprosta... evala 14ri... t mixanaki anoigei pio glyka alla s dikavalo omologw oti eida diafores pros t xeirotero.. an 3anavalw 13ri k mikrotero pisw tha travaei kalytera apo t 14ri??
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
emm m stelnis ena link giati den ktlv p akribos les na psakso

 

http://www.myphone.gr/forum/image/icons/icon11.gif Kymco

 

Γράψε ξανά εκεί αυτό που θες,γιατί τα posts εδώ θα σβηστούν σαν εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σκέφτομαι να παρω μηχανάκι και μετά απο σχεδόν ενα μηνα σκεψη δεν μπορω να καταλήξω. Είμαι ανάμεσα σε daytona sprinter 50cc ή dayotna dy50r θα ήθηλα να μου προτείναται πιο από τα δύο θα σινιστούσαται. Λοιπόν επειδή 50αρι δεν πρόκαιται να μείνει θέλω κατι παραπάνω. Το μηχανάκι οποιο και αν τελικά είναι θα μου το πάρουν οι δικοί μου αλλα απο εκει μενω μόνος... έχω 500 αντε λίγο τραβηγμένα 550-με το ζόρι 600 ευρώ να βρω για φτιάξιμο. Τι μου προτείνεται να κάνω. Έχω στο μυαλό μου κάτι σε αλλαγή κυλινδροπίστονου και γενικώς ολου του κινητήρα (εκκεντροφόρος, κεφαλή, καρμπ, κλπ). Τι λέτε θα αντέξει; Νομίζω ότι και τα δύο χωρίς ανοιγμα καρτερ πάνε μεχρι 52 ή 53 mm αν και δεν είμαι σίγουρος. Παρακαλω βοηθήστε...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σκέφτομαι να παρω μηχανάκι και μετά απο σχεδόν ενα μηνα σκεψη δεν μπορω να καταλήξω. Είμαι ανάμεσα σε daytona sprinter 50cc ή dayotna dy50r θα ήθηλα να μου προτείναται πιο από τα δύο θα σινιστούσαται. Λοιπόν επειδή 50αρι δεν πρόκαιται να μείνει θέλω κατι παραπάνω. Το μηχανάκι οποιο και αν τελικά είναι θα μου το πάρουν οι δικοί μου αλλα απο εκει μενω μόνος... έχω 500 αντε λίγο τραβηγμένα 550-με το ζόρι 600 ευρώ να βρω για φτιάξιμο. Τι μου προτείνεται να κάνω. Έχω στο μυαλό μου κάτι σε αλλαγή κυλινδροπίστονου και γενικώς ολου του κινητήρα (εκκεντροφόρος, κεφαλή, καρμπ, κλπ). Τι λέτε θα αντέξει; Νομίζω ότι και τα δύο χωρίς ανοιγμα καρτερ πάνε μεχρι 52 ή 53 mm αν και δεν είμαι σίγουρος. Παρακαλω βοηθήστε...

 

Μεχρι 53 πανε με λεπτο χιτωνιο....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το πως ρυθμίζονται οι βαλβίδες; Το φίλερ ποσο κοστίζει και θέλω βοήθεια αν γίνεται!

Τη δευτερα το παιρνω καινούργιο κ δεν σκοπεύω να το πάω σε service γιατι ολοι μου λένε που τα πανε οτι κανουν τη μισή δουλειά.Εχω δει να βάζουν λάδια παλαια στο μηχανάκι κ αλλα πολλά..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το πως ρυθμίζονται οι βαλβίδες; Το φίλερ ποσο κοστίζει και θέλω βοήθεια αν γίνεται!

Τη δευτερα το παιρνω καινούργιο κ δεν σκοπεύω να το πάω σε service γιατι ολοι μου λένε που τα πανε οτι κανουν τη μισή δουλειά.Εχω δει να βάζουν λάδια παλαια στο μηχανάκι κ αλλα πολλά..

 

Το να ρυθμισεις βαλβιδες ειναι λιγο δυσκολο αν δεν ξερεις...πρεπει να βαλεις το φιλερ 50 στην βαλβιδα εξαγωγης και το 40 στην εισαγωγη...ολα αυτα στο περιπου..αναλογα τον κατασκευαστει...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά σκέφτομαι να πάρω παπί και συγκεκριμένα daytona nova s αυτό που είναι 100 κυβικά. Αν το έχει κάποιος μπορεί να μου πει τη γνώμη του (αν τραβάει,αν βγάζει προβλήματα και τέτοια);Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα εγω εχω το daytona sprinter το 50cc αλλα επειδη δεν τραβαει σκεφτομαι να αλλαξω μοτερ.Εχω ενα χοντα 90αρι απο cub και λεω να τον βαλω πανω...ταιριαζει στης βασης του σπριντερ;και κατι αλλο επειδη δεν ετυχε να κοιταξω ποτε :X οι αριθμοι του κινητηρα ειναι πανω στα καρτερ;; :wacko:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , θελω την βοηθεια σας . ειμαι 16χρονος και οπωσ καταλαβαινετε ηρθε η ωρα να παρω ενα 50αρι μηχανακι για να ειμαι νομιμος ..... γτ εφαγα την κλησουλα μου και ησυχασα :P οποτε σκεφτομαι για το sprinter 50cc h to kymco jetix 50cc .... πειτε μ αμα ξερετε . την τελικη ταχυτητα τ sprinter αν τραβαει ανηφορες (και με μια εξατμισουλα πανω) και ποια ειναι τα προβληματα τ .... περα απο τα προβληματικα πλαστικα τ γτ πιστευω πωσ σε αυτα φταιμε εμεις οι ιδιοκτητες π δεν τα φροντιζουμε καταλληλα . ευχαριστω εκ των πρωτερων
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα εγω εχω το daytona sprinter το 50cc αλλα επειδη δεν τραβαει σκεφτομαι να αλλαξω μοτερ.Εχω ενα χοντα 90αρι απο cub και λεω να τον βαλω πανω...ταιριαζει στης βασης του σπριντερ;και κατι αλλο επειδη δεν ετυχε να κοιταξω ποτε :X οι αριθμοι του κινητηρα ειναι πανω στα καρτερ;; :wacko:

 

Ναι ο αριθμος της μηχανης ειναι στα καρτερ.

 

καλησπερα , θελω την βοηθεια σας . ειμαι 16χρονος και οπωσ καταλαβαινετε ηρθε η ωρα να παρω ενα 50αρι μηχανακι για να ειμαι νομιμος ..... γτ εφαγα την κλησουλα μου και ησυχασα :P οποτε σκεφτομαι για το sprinter 50cc h to kymco jetix 50cc .... πειτε μ αμα ξερετε . την τελικη ταχυτητα τ sprinter αν τραβαει ανηφορες (και με μια εξατμισουλα πανω) και ποια ειναι τα προβληματα τ .... περα απο τα προβληματικα πλαστικα τ γτ πιστευω πωσ σε αυτα φταιμε εμεις οι ιδιοκτητες π δεν τα φροντιζουμε καταλληλα . ευχαριστω εκ των πρωτερων

 

60-65 βγαζουν ολα τα 50αρια παπια.Ανηφορες ανεβαινεις με δυσκολια ειδικα δυκαβαλο.Με εξατμιση το ιδιο πραγμα ειναι το πολυ να παρεις 2-3 χιλιομετρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , θελω την βοηθεια σας . ειμαι 16χρονος και οπωσ καταλαβαινετε ηρθε η ωρα να παρω ενα 50αρι μηχανακι για να ειμαι νομιμος ..... γτ εφαγα την κλησουλα μου και ησυχασα :P οποτε σκεφτομαι για το sprinter 50cc h to kymco jetix 50cc .... πειτε μ αμα ξερετε . την τελικη ταχυτητα τ sprinter αν τραβαει ανηφορες (και με μια εξατμισουλα πανω) και ποια ειναι τα προβληματα τ .... περα απο τα προβληματικα πλαστικα τ γτ πιστευω πωσ σε αυτα φταιμε εμεις οι ιδιοκτητες π δεν τα φροντιζουμε καταλληλα . ευχαριστω εκ των πρωτερων

 

το sprinter οπως και ολα τα αλλα 50αρια τετραχρονα δεν τραβαει σε ανηφορα ειδικα αν βαλεις και δευτερο ατομο θα πρεπει να κατεβει και να σπρωξει...εκτος αν μενεις σε περιοχη που δεν εχει πολλες ανηφορες (εδω που μενω εγω ολο ανηφορες εχει και δευτερο ατομο δεν παιρνω)τοτε παλευετε.και εξατμιση να του βαλεις και φιλτροχωανη παλι το ιδιο θα ειναι στο λεω γιατι και εγω τα εβαλα αυτα αλλα παλι το ιδιο ειναι οσο για τα πλαστικα απο την πρωτη μερα που το πηρα ετριζαν...και τελικη εχει 60-65 και σε κανενα γκρεμο πιανει και τα 70 :lol:

 

Ναι ο αριθμος της μηχανης ειναι στα καρτερ.

 

τα καρτερ του sprinter γινεται να μπουν στον κινητηρα του cub;;

Link to comment
Share on other sites

τα καρτερ του sprinter γινεται να μπουν στον κινητηρα του cub;;

 

Μπαινουν κουτι αλλα μπορει να στο κατασχεσουν μολις δουνε ι μπατσοι τον κωδικου του κινητηρα που δεν τεριαζει με την αδεια κηκλοφοριας...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Μπαινουν κουτι αλλα μπορει να στο κατασχεσουν μολις δουνε ι μπατσοι τον κωδικου του κινητηρα που δεν τεριαζει με την αδεια κηκλοφοριας...

μαλλον δεν καταλαβες...θα βαλω τον 90αρι στο σπριντερ και θα παρω τα καρτερ του 50αριου και θα τα βαλω στο 90αρι για να εχω ιδιο αριθμο κινητηρα με την αδεια..

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν καταλαβες...θα βαλω τον 90αρι στο σπριντερ και θα παρω τα καρτερ του 50αριου και θα τα βαλω στο 90αρι για να εχω ιδιο αριθμο κινητηρα με την αδεια..

 

και γιατι δεν φτιαχνεις το μοτερ του 50αριου???

Link to comment
Share on other sites

παιδιά συγγνώμη αν γίνομαι ενοχλητικός αλλά μπορεί κάποιος να μου τη γνώμη του ή και εμπειρίες από το daytona nova ή γενικά από τα μηχανάκια της daytona;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά συγγνώμη αν γίνομαι ενοχλητικός αλλά μπορεί κάποιος να μου τη γνώμη του ή και εμπειρίες από το daytona nova ή γενικά από τα μηχανάκια της daytona;

 

egw file eixa sprinter dn lew kalo mixanaki alla meta apo kamia 2xilades xiliometra me to p zestenotan patiniare apisteyta k epefte i apodosi t...meta apo kairo p to eixa kanei kamia 7-8xiliades xiliometra eixe pesei i apodosi t es8ita...to mixanaki problima dn m ebgale...2 fores me afise k auto apo lastixo....ekana alagi ladion sta 1500km k meta apo kamia 5-6xiliades km to mixanaki dn eixe oute stagona ladi k akoma douleue kai to mixanaki itan karapiomeno kai ola ta xiliometra stous koftes kai dn eixe stro8ei kan

 

pantos an to odigan kirile k to prosexeis dn 8a pa8ei tpt kai einai ligo pio argo apo inova crypton k ola ta papia tis katigorias min fantasteis omos megali diafora kana 2-3 mixanakia pisw

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν φτιαχνεις το μοτερ του 50αριου???

 

στην αρχη αυτο θα εκανα αλλα αφου πηρα βολτα ενα dv φτιαγμενο 115cc ξενερωσα...το παιδι που το εφτιαξε εδωσε 450 ευρο και τον ριχνουν στα αυτια τα αστρεα τα 100αρια για αυτο θα βαλω τον κινητηρα απο το cub και σιγα σιγα θα τον φτιαξω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...