Jump to content

[Επίσημο] Motorola RAZR2 V8/V9


lordelesar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε πολλα κινητα γινεται αυτο, κυριως motorola!! η αιτια που συμβαινει αυτο ισως να ειναι:

- μικρους χαρακτηρες

- το ελληνικο ερωτηματικο ( ; ) και μερικους απο αυτους τους χαρακτηρες $#@^%)(_)_+

 

κανουν το sms να δεσμευεται στους 70 χαρακτηρες!!

Γραφε με κεφαλαια, και βαζε αυτο το ερωτηματικο. ( ? ) λατινικο!:)

 

Στην πράξη υποστηρίζονται 160 χαρακτήρες των 7bit ή

70 χαρακτήρες των 8bit.

 

Οι πολύγλωσσες γραμματοσειρές είναι 8bit (έχουν διαφορετικά set χαρακτήρων για κάθε γλώσσα , πχ ελληνικά και αγγλικά).

Αν πληκτρολογήσεις έστω και ένα χαρακτήρα 8bit σε ένα SMS, αυτόματα όλο το μήνυμα μετατρέπεται σε 8bit και επειδή είναι προκαθορισμένου μεγέθους αρχείο, μειώνεται η χωρητικότητα σε χαρακτήρες από τους 160 στους 70.

 

Οι 7bit γραμματοσειρές δεν είναι πολύγλωσσες, αλλά έχουν ένα set χαρακτήρων και that's it.

 

Μια γραμματοσειρά 7bit δεν έχει 1 ελληνικό και 1 αγγλικό set χαρακτήρων

αλλά 1 set με ανάμικτα ελληνικά και αγγλικά.

Συνήθως μία 7bit γραμματοσειρά υποστηρίζει πλήρως αγγλικά (κεφαλαία και πεζά)

και μόνο στα κεφαλαία έχει και ελληνικά.

Αυτό γίνεται γιατί έχουν πάρει την αγγλική γραμματοσειρά των 7bit και έχουν προσθέσει μόνο τους κεφαλαίους ελληνικούς χαρακτήρες που δεν υπάρχουν στο αγγλικό αλφάβητο (ΠΘΣΔΦΓΞΛΨΩ) λόγω περιορισμένου μεγέθους.

 

Οι κοινοί κεφαλαίοι χαρακτήρες και στα δύο αλφάβητα είναι αγγλικοί ( ΕΤΥΙΟΠΑΗΚΖΧΒΝΜ) .

 

Στην πράξη χρησιμοποιώντας μια 7bit γραμματοσειρά γράφεις μισά ελληνικά μισά αγγλικά (ούτε καν greeklish) αφού οι μισοί χαρακτήρες είναι αγγλικοί και οι μισοί ελληνικοί.

Γι αυτό υπάρχει πρόβλημα με τα contacts σε κινητά που δεν υποστηρίζουν 8bit γραμματοσειρές , όταν αυτά μεταφέρονται στο PC (σε outlook ή σε άλλο Mail client), και δεν μπορείς να κάνεις αναζήτηση χρησιμοποιώντας μόνο ελληνικά στο PC...

 

Πλέον όμως σχεδόν όλα τα κινητά υποστηρίζουν 8bit fonts .

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απ ότι διαπίστωσα μόλις τώρα τα μικρά ελληνικά χωρίς οξείες δεν δημιουργούν πρόβλημα αλλά κάποιοι χαρακτήρες από αυτούς που ανφέρει ο tsoump!
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις απο εσας προβλημα να τον ακουνε οι αλλοι? Εμενα οποιος με παιρνει συνεχεια μου λεει οτι δε με ακουει, ενω εγω τον ακουω μια χαρα. Στην αρχη νομιζα οτι ηταν θεμα 3g και το απενεργοποιησα, αλλα το προβλημα συνεχιζεται. Καμμια ιδεα κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια Καλημερα Μπωρει να με βοηθειση καποιος? εχω το Μοτοrola to V9 kai εχει το μενου τησ Vodafone Live θελω μα τα σβησω ολλα και να περασω της μοτορολα. Ξερει κανεις καποιο Καταστημα να κανει τετοια αναβαθμηση? γιτι τορα εχει το μισο μενου μονο μεσα σασα εφχαριστω Προκαταβολικα.
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις απο εσας προβλημα να τον ακουνε οι αλλοι? Εμενα οποιος με παιρνει συνεχεια μου λεει οτι δε με ακουει, ενω εγω τον ακουω μια χαρα. Στην αρχη νομιζα οτι ηταν θεμα 3g και το απενεργοποιησα, αλλα το προβλημα συνεχιζεται. Καμμια ιδεα κανεις?

 

Ρωτα τον συνομιλιτη σου ( με αυτουν που ΔΕΝ μιλας, εστω :lol::lol:) τι ακριβως ακουει. αν ακουει ενα κενο με καποιους θορυβους βαριους , γκουπ-γκουπ, τοτε 80% να ειναι προβλημα hardware και να ευθυνεται το μικροφωνο. αν ειναι κατι διαφορετικο, δεν γνωριζω!!:O

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα τον συνομιλιτη σου ( με αυτουν που ΔΕΝ μιλας, εστω :lol::lol:) τι ακριβως ακουει. αν ακουει ενα κενο με καποιους θορυβους βαριους , γκουπ-γκουπ, τοτε 80% να ειναι προβλημα hardware και να ευθυνεται το μικροφωνο. αν ειναι κατι διαφορετικο, δεν γνωριζω!!:O

Ακουνε κενα χωρις θορυβους. Οταν ειμαι ακινητος δεν υπαρχει προβλημα. Οταν κινουμαι ολοι μου λενε οτι δε με ακουνε!!! Δεν ειναι θεμα σηματος γιατι στα ιδια μερη με το HTC με ακουνε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

kατι στο εσωτερικο του παιζει να βραχικυκλωνει, και να μην "παταει" καλα το τσιπακι του σηματος.... ισως!!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις απο εσας προβλημα να τον ακουνε οι αλλοι? Εμενα οποιος με παιρνει συνεχεια μου λεει οτι δε με ακουει, ενω εγω τον ακουω μια χαρα. Στην αρχη νομιζα οτι ηταν θεμα 3g και το απενεργοποιησα, αλλα το προβλημα συνεχιζεται. Καμμια ιδεα κανεις?

 

Μήπως το λένε για τους παίρνεις εσύ τηλ?:lol::p:lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το λένε για τους παίρνεις εσύ τηλ?:lol::p:lol:

:lol: Λες?:p Anyhow. Εβαλα το speed sto continuous μηπως και αλλαξει κατι αλλα τιποτα. Μια στιγμη με ακουνε την αλλη νομιζουν οτι ειμαι στη Σιβηρια:( Κανενας σας δεν εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

:lol: Λες?:p Anyhow. Εβαλα το speed sto continuous μηπως και αλλαξει κατι αλλα τιποτα. Μια στιγμη με ακουνε την αλλη νομιζουν οτι ειμαι στη Σιβηρια:( Κανενας σας δεν εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα?

 

Προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε με το σήμα, ούτε με την ακουστική, ούτε με την μπαταρία του κινητού.

Γενικώς κανένα πρόβλημα...

Πέρνα από το σέρβις να το δούνε, μπορεί κάτι να κάνουν...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

PLΖ Kαλημερα σε ολους.

ποιος θα με βοηθειση να μου πει καποιο μαγαζι να παω να περασω το προγραμμα της Μοτορολα στο V9 γιατι εχει το Vodafone Live και αυτο ειναι μισο.Λοιπουν πολλες επιλογες απο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Σήμερα αγόρασα και εγώ το V8 και οι πρώτες εντυπώσεις είναι θεαματικές (Όπως πάντα, και μετά...)!!!
Notebook User: Lenovo 3000 N200
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Σήμερα αγόρασα και εγώ το V8 και οι πρώτες εντυπώσεις είναι θεαματικές (Όπως πάντα, και μετά...)!!!

Μεγειά! Αλλά γιατί "μετά" με αποσιωπητικά? Είναι super τα νέα motos

Link to comment
Share on other sites

Μετά μπορείς να βρεις Bugs που δεν σε αρέσουν καθόλου και εκεί που ήσουν ικανοποιημένος να φρικάρεις!
Notebook User: Lenovo 3000 N200
Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τα Divers τα βρήκα! Τώρα θέω όποιος είναι διατεθειμένος ή να με βοηθήσει να βρούμε ένα ελληνικό πακέτο γλώσσας (LP0031) είναι να το κάνει Backup από το κινητό του μέσω Flash & Backup σε μορφή .shx και να μου το δώσει!!! Ευχαριστώ εκ τον προτέρων...
Notebook User: Lenovo 3000 N200
Link to comment
Share on other sites

Backup από V8 με Flash & Backup 3 λίγο χλωμό μου φαίνεται, εκτός αν υπάρχει το σχετικό profile και έχω χάσει επεισόδια. :confused:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πως μπορούμε να το ρυθμίσουμε για να μας διαβάζει τα μηνύματα και γενικός το μενού;

 

 

EDIT: Το βρήκα...

Notebook User: Lenovo 3000 N200
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Επειδη δεν ειναι δυνατον να διαβασω ολες τις προηγουμενες σελιδες, τη βοηθεια σας θελω..:) Αν λαβουμε υπ'οψιν οτι δεν μ'ενδιαφερει το 3G, και η επεκατασιμη μνημη, τι θα προτεινατε να παρω ν8 ή ν9? Ποιο ΔΕΝ εχει βγαλει προβληματα? Καθαροτητα και πιστοτητα ακουστικης κλπ..(μπαταριας προβληματα ακουσα σε καποια, αληθευει?) Το sar τους εχει διαφορα?

Ευχαριστω για τη βοηθεια.

Υ.Γ. ποια ειναι απο Σιγκαπουρη και ποια απο Κινα? Παιζει ρολο στην ποιοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Πήρα από το Αμερικάνικο ebay το V8 Luxury Edition και μου το έφερε πριν από λίγο η ξαδέλφη μου.

Μου στοίχισε 307 ευρώ.

Πιστεύετε ότι στα service centers της Motorola,θα δεχθούν να του περάσουν το Ελληνικό firmware?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Επειδη δεν ειναι δυνατον να διαβασω ολες τις προηγουμενες σελιδες, τη βοηθεια σας θελω..:) Αν λαβουμε υπ'οψιν οτι δεν μ'ενδιαφερει το 3G, και η επεκατασιμη μνημη, τι θα προτεινατε να παρω ν8 ή ν9? Ποιο ΔΕΝ εχει βγαλει προβληματα? Καθαροτητα και πιστοτητα ακουστικης κλπ..(μπαταριας προβληματα ακουσα σε καποια, αληθευει?) Το sar τους εχει διαφορα?

Ευχαριστω για τη βοηθεια.

Υ.Γ. ποια ειναι απο Σιγκαπουρη και ποια απο Κινα? Παιζει ρολο στην ποιοτητα?

 

Το V8 πιστεύω θα σε ικανοποιήσει, γιατί άμα δεν σε ενδιαφέρει η επεκτάσιμη μνήμη είναι πρώτο! Το μόνο κινητό που μπορείς να στείλεις τα παιχνίδια σου κατευθείαν... Η χώρα προέλευσης του είναι η Σιγκαπούρη και ειναι G @ ^^ @ T 0 ! ! ! Η μπαταρία του V8 είναι το ευαισθητο σημείο του κινητόυ, διότι με πολλά μηνύματα και μπλα μπλα, πολύ Gaming, Internet, Music κρατάει μόνο μια μέρα!

Notebook User: Lenovo 3000 N200
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κινητό που μπορείς να στείλεις τα παιχνίδια σου κατευθείαν..

 

Για ρώτα μια και το a1200!! ;)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Για ρώτα μια και το a1200!! ;)

 

Χεχε, ήθελα να πω ΓΙΑ ΟΛΑ τα νέα Motorola λλά εκείνο σκέφτηκα εκείνη την στιγμή... Πάντως καταπληκτικό κινητό, δεν μπορεις να πεις όχι!!!

Notebook User: Lenovo 3000 N200
Link to comment
Share on other sites

i_Falcon καταρχήν όταν θες να προσθέσεις κάτι χρησιμοποίησε σε παρακαλώ το κουμπάκι ''τροποποίηση'' και μη κάνεις συνεχόμενα ποστς..!!

κατά δεύτερον απέφευγε να γράφεις ανούσια σχόλια και ΜΗ δίνεις κάτι σε λινκ , ειδικά αν δεν είσαι σίγουρος για το τί κάνει και φυσικά αν είναι παράνομο..!!!

 

thanks..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...