Jump to content

[Επίσημο] Motorola RAZR2 V8/V9


lordelesar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα από τα V8 και V9. Ποιες οι κύριες διαφορές των 2 τηλεφώνων? Πάντως από τιμή το πρώτο στην Wind το βρήκα στα 265 ευρώ, ένω το δεύτερο στα 288 ευρώ. Το V9 απ'ότι μου είπαν είναι 3G, το οποίο ελάχιστα με ενδιαφέρει! Τη βοήθεια σας παρακαλώ!

Και κάτι ακόμη: στο αρχικό πακέτο αγοράς συμπεριλαμβάνεται θήκη μεταφοράς?

To v9 έχει 3G,p2k05 OS αντί για MotoMagx OS (Linux) και πρέπει να είναι λίγο παχύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως έχετε ιδέα πότε θα κυκλοφορήσει το v8 με 2gb εσωτερική μνήμη? Δεν λέω, καλή η ομορφιά, αλλά προσωπικά αισθάνομαι κότσος να δώσω γύρω στα 300 ευρώ για κινητό με κάμερα 2 mp και μνήμη 500mb. Και αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αφού έχουν ταυτόχρονα έτοιμα και τα 2 μοντέλα και θα μπορούσαν να συνδιάσουν τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά για να φτιάξουν ένα πραγματικά δυνατό τηλέφωνο, τα χαντακώνουν και τα 2, το v9 με το παλιό του λειτουργικό και το v8 με την έλλειψη 3G και εξωτερική κάρτα μνήμης.
Link to comment
Share on other sites

...καλος συγχρονισμος με επαφες,...

 

Εδώ δε νομίζω οτί έχεις δίκιο... :O

 

Προερχόμενος από Nokia είδα τη μέρα με τη νύχτα στο θέμα συγχρονισμού... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω, καλή η ομορφιά, αλλά προσωπικά αισθάνομαι κότσος να δώσω γύρω στα 300 ευρώ για κινητό με κάμερα 2 mp και μνήμη 500mb. Και αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αφού έχουν ταυτόχρονα έτοιμα και τα 2 μοντέλα και θα μπορούσαν να συνδιάσουν τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά για να φτιάξουν ένα πραγματικά δυνατό τηλέφωνο, τα χαντακώνουν και τα 2, το v9 με το παλιό του λειτουργικό και το v8 με την έλλειψη 3G και εξωτερική κάρτα μνήμης.

 

Συμφωνώ αλλά να είσαι σίγουρος ότι δε το κάνουν απο λάθος αυτό ή τυχαία, μάλλον απο ότι έχω καταλάβει τους συμφέρει να τμηματοποιούν-τεμαχίζουν την αγορά ώστε να βγάζουν περισσότερα κέρδη πουλώντας περισσότερα μοντέλα με παρόμοιες δυνατότητες και design.

 

Είναι η τακτική της Motorola (και όχι μόνο), εδώ και χρόνια, ενώ μπορούν δε βγάζουν ποτέ ένα ολοκληρωμένο κινητό με όλα όσα ζητά ο καταναλωτής τη συγκεκριμένη περίοδο που αγοράζει ακριβώς για να νιώσει τη ψευδαίσθηση ότι χρειάζεται κάτι επιπλέον μετά απο λίγο καιρό (συγκρίνοντας ουσιστικά τη συσκευή του με τον ανταγωνισμό και όχι με τις πραγματικές του ανάγκες, μήπως και παλιά με τα κινητά με τις μονόχρωμες οθόνες δε κάναμε τι δουλειά μας; Πόσο έχει αλλάξει η χρήση που κάνουμε και πόσοι και πόσο συχνά χρησιμοποιούμε τις "προηγμένες" λειτουργίες των νέων κινητών; Μια μικρή μειοψηφία και όχι τόσο συχνά πια, η κύρια λειτουργία ενός κινητού παραμένει η τηλεφωνική συνδιάλεξη. Περισσότερο οι εταιρίες μας δημιουργούν νέες τεχνιτές ανάγκες με τα νέα τους μοντέλα) και να ξαναγοράσει.

 

Προτιμούν να διαμοιράζουν τις top of the line λειτουργίες τους σε πάνω απο μία συσκευές για να μη μένεις ποτέ συνολικά καλυμένος και να είσαι πάντα σε αναμονή για κάτι "πραγματικά ολοκληρωμένο" το οποίο δε θα έρθει ποτέ, έτσι σε κρατάνε hooked for good.

 

Βέβαια χάνουν έτσι κάποιους συνειδητοποιημένους και πιο ψαγμένους πελάτες αλλά αυτοί δυστυχώς είμαστε η μειοψηφία, η συντριπτική πλειοψηφία δε το ψάχνει τόσο με αποτέλεσμα τελικά και μακροχρόνια να βγαίνουν πολλαπλά οφελειμένες οι εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Το V9 τπάρχει πλέον και στην επίσημη ιστοσελίδα της Motorola στην Ελλάδα. Στην κατηγορία των διαθέσιμων.

http://www.motorola.com/consumer/v/index.jsp?vgnextoid=a4b0cdcd4ab2b010VgnVCM1000008206b00aRCRD&MHParam=c0080b8ac16c90100b8ac16c901005b3bc90____&show=showallproduct

 

Το ότι τα χαρακτηριστικά είναι λανθασμένα αποτελεί λεπτομέρεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έπεσε αρκετά η τιμή των 2 τηλεφώνων σκέφτομαι να αγοράσω ένα από τα δύο.Έχω μπερδευτεί όμως αρκετά,από τη μία θέλω το v8 λόγω του linux λειτουργικού , από την άλλη δεν παίρνει κάρτα μνήμης...του v9 το λειτουργικό τι σας λέει;Το ότι είναι 3G δεν με ενδιαφέρει καθόλου.Υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά εκτός από την κάρτα μνήμης που υπερτερεί το v9 από το v8 ;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έπεσε αρκετά η τιμή των 2 τηλεφώνων σκέφτομαι να αγοράσω ένα από τα δύο.Έχω μπερδευτεί όμως αρκετά,από τη μία θέλω το v8 λόγω του linux λειτουργικού , από την άλλη δεν παίρνει κάρτα μνήμης...του v9 το λειτουργικό τι σας λέει;Το ότι είναι 3G δεν με ενδιαφέρει καθόλου.Υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά εκτός από την κάρτα μνήμης που υπερτερεί το v9 από το v8 ;

 

Όχι. Μόνο το ότι μέσω της εξωτερικής οθόνης έχεις πρόσβαση σε περισσότερες λειτουργίες (λεπτομέρειες). Το λειτουργικό του V9 είναι ίδιο με αυτό που έχεις τώρα.

Αν πάντως δεν επιλέγεις ένα απο τα δύο μόνο για τη φιγούρα, σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο Motorola Z6, επίσης πανέμορφο, εντυπωσιακό και ποιοτικό (γυαλιστερό, όλο απο αλουμίνιο και γυαλί) αλλά επιπλέον Linux (ακριβώς ίδιο menu με το V8 με πιο γρήγορο επεξεργαστή 625mhz vs 500mhz) με υποδοχή για κάρτα μνήμης (καρτούλα 1GB μέσα στο κουτί!), flash στη camera, μισή τιμή απο το V9 και μικρότερο ... Κοίτα το mandarin δηλαδή γυαλιστερό μαύρο και πορτοκαλί, υπέροχο. Εγώ το χρησιμοποιώ για δεύτερη συσκευή (πρώτη έχω το P990i) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

http://www.mobileburn.com/imagepop.jsp?Id=3379&file=%3Cimg+src%3D%22media%2Fmotorola%2Fz6%2Fthumb_motorola_motorokr_z6-IMG_3468.jpg%22+width%3D%22109%22+height%3D%22150%22+alt%3D%22Motorola+MOTOROKR+Z6%22+pos2%3E

http://www.mobileburn.com/imagepop.jsp?Id=3379&file=%3Cimg+src%3D%22media%2Fmotorola%2Fz6%2Fthumb_motorola_motorokr_z6-IMG_3463.jpg%22+width%3D%2294%22+height%3D%22150%22+alt%3D%22Motorola+MOTOROKR+Z6%22+pos1%3E

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μια μικρή απιστία με SHARP επιστρεφω στην MOTO με ενα V8. Πρώην χρήστης V3 ,V6, K1, η πρώτη μου επιλογή ηταν το Ζ8.Διαβάζοντας σε ξενα φόρουμ για αρκετά κολήματα του λογισμικού του αποφασισα να στραφω στο RAZR2.

Πρώτη εντύπωση απο το μενού "ουτε ζεστη ουτε κρύο".Πολλά εχουν αλλάξει. Αλλοστε αυτη δεν ειναι η χαρα ενος νεου κινητου, οπως καποιος αλλος ειπε. Η Εξερευνηση.

Πρωτον, η διάρκεια της μπαταρίας.(Θα περιμένω πρώτα καμιά 10ριά φορτίσεις και θα ψάξω να βρω τις κατάληλες ρυθμίσεις.)

Δευτερον, στην αναζήτηση ονομάτων στον τηλεφωνικό κατάλογο, γιατι ψάχνει με αγγλικά γράματα αφού εχω βάλει default γλώσσα τηλεφώνου τα ελληνικά?

Τρίτον, ποιός εξυπνος σκέφτηκε να βάλει στην εξωτερική οθόνη οταν σε καλούν ασπρα γράμματα σε άσπρο φόντο ?

Αυτά πρός το παρών, με γειά μας και εις ανώτερα.

Link to comment
Share on other sites

...στην αναζήτηση ονομάτων στον τηλεφωνικό κατάλογο γιατι ψάχνει με αγγλικά ονόματα αφού εχω βάλει default γλώσσα τηλεφώνου τα ελληνικά?

 

Όντως χαζομάρα αυτό, αν πατήσεις όμως τη δίεση σε πάει στα Ελληνικά ονόματα και μπορείς να ψάξεις έτσι με Ελληνικούς χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μια μικρή απιστία με SHARP επιστρεφω στην MOTO με ενα V8. Πρώην χρήστης V3 ,V6, K1, η πρώτη μου επιλογή ηταν το Ζ8.Διαβάζοντας σε ξενα φόρουμ για αρκετά κολήματα του λογισμικού του αποφασισα να στραφω στο RAZR2.

Πρώτη εντύπωση απο το μενού "ουτε ζεστη ουτε κρύο".Πολλά εχουν αλλάξει. Αλλοστε αυτη δεν ειναι η χαρα ενος νεου κινητου, οπως καποιος αλλος ειπε.Η Εξερευνηση.

Πρωτον, η διάρκεια της μπαταρίας.(Θα περιμένω πρώτα καμιά 10ριά φορτίσεις και θα ψάξω να βρω τις κατάληλες ρυθμίσεις.)

Δευτερον, στην αναζήτηση ονομάτων στον τηλεφωνικό κατάλογο γιατι ψάχνει με αγγλικά ονόματα αφού εχω βάλει default γλώσσα τηλεφώνου τα ελληνικά?

Τρίτον, ποιός εξυπνος σκέφτηκε να βάλει στην εξωτερική οθόνη οταν σε καλούν ασπρα γράμματα σε άσπρο φόντο ?

Αυτά πρός το παρών, με γειά μας και εις ανώτερα.

 

Αυτονομία μέτρια, αλλά αν σκεφτείς τι καταναλώνουν οι 2 οθόνες.....

Επιπλέον, λόγω βάρους της συσκευής από μόνης της, η μπαταρία δεν θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερης χωρητικότητας.

Αυτό με τα άσπρα γράμματα που ες δεν το έχω καν παρατηρήσει, δεν είχα ποτέ πρόβλημα στην αναγνώριση του καλούντος στην εξωτερική οθόνη:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 2 ερωτησουλες για το V9. 1ον ποσα μηνυματα μπορει να αποθηκευσει και 2ον εχει επιλογη να βαλεις κωδικο σε φωτογραφιες μηνυματα κτλ?:)
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μόνο το ότι μέσω της εξωτερικής οθόνης έχεις πρόσβαση σε περισσότερες λειτουργίες (λεπτομέρειες). Το λειτουργικό του V9 είναι ίδιο με αυτό που έχεις τώρα.

Αν πάντως δεν επιλέγεις ένα απο τα δύο μόνο για τη φιγούρα, σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο Motorola Z6, επίσης πανέμορφο, εντυπωσιακό και ποιοτικό (γυαλιστερό, όλο απο αλουμίνιο και γυαλί) αλλά επιπλέον Linux (ακριβώς ίδιο menu με το V8 με πιο γρήγορο επεξεργαστή 625mhz vs 500mhz) με υποδοχή για κάρτα μνήμης (καρτούλα 1GB μέσα στο κουτί!), flash στη camera, μισή τιμή απο το V9 και μικρότερο ... Κοίτα το mandarin δηλαδή γυαλιστερό μαύρο και πορτοκαλί, υπέροχο. Εγώ το χρησιμοποιώ για δεύτερη συσκευή (πρώτη έχω το P990i) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

http://www.mobileburn.com/imagepop.jsp?Id=3379&file=%3Cimg+src%3D%22media%2Fmotorola%2Fz6%2Fthumb_motorola_motorokr_z6-IMG_3468.jpg%22+width%3D%22109%22+height%3D%22150%22+alt%3D%22Motorola+MOTOROKR+Z6%22+pos2%3E

http://www.mobileburn.com/imagepop.jsp?Id=3379&file=%3Cimg+src%3D%22media%2Fmotorola%2Fz6%2Fthumb_motorola_motorokr_z6-IMG_3463.jpg%22+width%3D%2294%22+height%3D%22150%22+alt%3D%22Motorola+MOTOROKR+Z6%22+pos1%3E

 

Πράγματι πάρα πολύ ωραίο και το z6 αλλά όχι πολύ πιο φθηνό αφού κάνει περίπου 220,00 € ενώ το V8 261,00 € και εξάλλου στο V8 μου αρέσει πάρα πολύ η οθόνη που είναι αρκετά μεγαλύτερη.

Το θέμα είναι ότι αποφάσισα να πάω να το πάρω (v8) σήμερα το απόγευμα από το πλαίσιο και η συσκευή ήταν ανοιγμένη....ευτυχώς που το άνοιξα στο αυτοκίνητο.Είχε δαχτυλιές,έλειπαν κάποια αυτοκόλλητα κτλ.Η πωλήτρια μου είπε ότι θα το άνοιξαν και καλά για να το δει κάποιος πελάτης....αυτά δεν γίνονται...πολλές φορές που έχω ζητήσει να μου ανοίξουν συσκευή η απάντηση είναι ότι δεν μπορώ να την ανοίξω γιατί δεν θα πουληθεί.Αμέσως μου έφερε μια άλλη και μου είπε ότι αυτή είναι καινούργια(δηλαδή η άλλη δεν ήταν; ).Tην ανοίγω (το αυτοκολλητάκι ήταν και αυτό ξεχαρβαλομένο)και κουνιόταν το πορτάκι και έλειπαν και από αυτό αυτοκόλλητα...της το είπα και μου είπε θα την άνοιξαν να την δει κανένας πελάτης....μα καλά ποιόν κοροϊδεύουν; 2 στις 2 ; μου είπε την Τετάρτη θα μου έχει κανούργια συσκευή να πάω να πάρω...για να δούμε γιατί θα κάνω πολύ μεγάλη φασαρία...και να σκεφτεί κανείς ότι δεν πήγα στο media markt για να αποφύγω τέτοιες καταστάσεις που από άλλους έχω ακούσει...τελικά όλοι τα ίδια είναι....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι...? Ολες μου τις περασε μια χαρα απο το outlook στο v8 χωρις το παραμικρο προβλημα...εχεις κατι υπ'οψιν σου?
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πάρα πολύ ωραίο και το z6 αλλά όχι πολύ πιο φθηνό αφού κάνει περίπου 220,00 € ενώ το V8 261,00 € και εξάλλου στο V8 μου αρέσει πάρα πολύ η οθόνη που είναι αρκετά μεγαλύτερη.

Το θέμα είναι ότι αποφάσισα να πάω να το πάρω (v8) σήμερα το απόγευμα από το πλαίσιο και η συσκευή ήταν ανοιγμένη....ευτυχώς που το άνοιξα στο αυτοκίνητο.Είχε δαχτυλιές,έλειπαν κάποια αυτοκόλλητα κτλ.Η πωλήτρια μου είπε ότι θα το άνοιξαν και καλά για να το δει κάποιος πελάτης....αυτά δεν γίνονται...πολλές φορές που έχω ζητήσει να μου ανοίξουν συσκευή η απάντηση είναι ότι δεν μπορώ να την ανοίξω γιατί δεν θα πουληθεί.Αμέσως μου έφερε μια άλλη και μου είπε ότι αυτή είναι καινούργια(δηλαδή η άλλη δεν ήταν; ).Tην ανοίγω (το αυτοκολλητάκι ήταν και αυτό ξεχαρβαλομένο)και κουνιόταν το πορτάκι και έλειπαν και από αυτό αυτοκόλλητα...της το είπα και μου είπε θα την άνοιξαν να την δει κανένας πελάτης....μα καλά ποιόν κοροϊδεύουν; 2 στις 2 ; μου είπε την Τετάρτη θα μου έχει κανούργια συσκευή να πάω να πάρω...για να δούμε γιατί θα κάνω πολύ μεγάλη φασαρία...και να σκεφτεί κανείς ότι δεν πήγα στο media markt για να αποφύγω τέτοιες καταστάσεις που από άλλους έχω ακούσει...τελικά όλοι τα ίδια είναι....

 

... έγραψα για "μισή τιμή..." γιατί και το Z6 το είδα με έκπτωση 30%-50% στο Γερμανό και στη Wind, δε ξέρω αν ισχύει ακόμη.

Εννοείται πως αν δε σου παραδώσουν σφραγισμένο κουτί δε παραλαμβάνεις τίποτα και φυσικά κάνεις και φασαρία γιατί ήδη σε έχουν ταλαιπωρήσει, πλήρωσες και δε πήρες ακόμη αυτό που σου όφειλαν. Πραγματικά απίστευτα πράγματα, γελοία υποκείμενα.

Link to comment
Share on other sites

... έγραψα για "μισή τιμή..." γιατί και το Z6 το είδα με έκπτωση 30%-50% στο Γερμανό και στη Wind, δε ξέρω αν ισχύει ακόμη.

Εννοείται πως αν δε σου παραδώσουν σφραγισμένο κουτί δε παραλαμβάνεις τίποτα και φυσικά κάνεις και φασαρία γιατί ήδη σε έχουν ταλαιπωρήσει, πλήρωσες και δε πήρες ακόμη αυτό που σου όφειλαν. Πραγματικά απίστευτα πράγματα, γελοία υποκείμενα.

 

 

Ναι πραγματικά το πήρα πολύ χαλαρά γιατί με βρήκαν σε καλή διάθεση,

αύριο αν προλάβω μπορεί και να πάω σε άλλο πλαίσιο με το πιστωτικό,αν δεν πάω αύριο την Τετάρτη στη Μεταμόρφωση θα κάνω μεγάλη φασαρία....ψάχνουν για κορόϊδα και ότι κάτσει...εγώ λέω ευτυχώς που το είδα αμέσως γιατί έτσι και το πήγαινα αύριο θα μου έλεγαν καμία δικαιολογία και καλά ότι το άνοιξα εγώ και μπούρδες...πιστεύω πάντως πως αυτά που τους είχαν μείνει στο κατάστημα ήταν επιστροφές από service.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω 1 μικρό προς μεγάλο πρόβλημα.

Έκανα αναβάθμιση στο firmware απο R601_G_80.42.0FR σε R601_G_80.44.2BR αλλά μόλις τώρα διαπίστωσα οτι δεν έχει στο language pack ελληνικά.

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Ή να μου δώσει κάποιο language pack με ελληνικα ή κάποιο firmware με ελληνικα ή να μου πει αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Σαν τελευταία λύση αν το πάω στο servise θα μου βάλουν το firmware τζάμπα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι...? Ολες μου τις περασε μια χαρα απο το outlook στο v8 χωρις το παραμικρο προβλημα...εχεις κατι υπ'οψιν σου?

Εγώ φίλε δεν έχω καταφέρει να κάνω συγχρονισμό.

Ενώ μπορώ να περάσω μηνύματα στο pc μου βλέπει το κινητό κανοβικά, συγχρονισμό δεν μπορώ να κάνω.

Ούτε μπορεί να το δεί σαν εξωτερικό δίσκο.:(

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματικά το πήρα πολύ χαλαρά γιατί με βρήκαν σε καλή διάθεση,

αύριο αν προλάβω μπορεί και να πάω σε άλλο πλαίσιο με το πιστωτικό,αν δεν πάω αύριο την Τετάρτη στη Μεταμόρφωση θα κάνω μεγάλη φασαρία....ψάχνουν για κορόϊδα και ότι κάτσει...εγώ λέω ευτυχώς που το είδα αμέσως γιατί έτσι και το πήγαινα αύριο θα μου έλεγαν καμία δικαιολογία και καλά ότι το άνοιξα εγώ και μπούρδες...πιστεύω πάντως πως αυτά που τους είχαν μείνει στο κατάστημα ήταν επιστροφές από service.

 

Όντως ήσουν τυχερή στην ατυχία σου που το άνοιξες γρήγορα.

Όπως ακριβώς το είπες, "ψάχνουν για κορόϊδα και ότι κάτσει".

Εγώ πάντως το πρώτο πράγμα που προσέχω είναι άν το κουτί είναι σφραγισμένο και φυσικά ποτέ δε τους αφήνω δήθεν να το ανοίξουν μπροστά μου, (είχε τύχει σε γνωστή μου να επιμένει και να προσποιείται η πωλήτρια ότι δήθεν ήθελε να το ανοίξει μπροστά της για να της δείξει πως να βάλει τη μπαταρία και τέτοιες τρίχες, τελικά αποδείκτηκε ότι προσπαθούσε έτσι να καλύψει ήδη ανοιγμένη συσκευή ! Κυκλοφορούν πολλά λαμόγια πωλητές! Σε άλλο γνωστό μου με P990i ο πωλητής το άνοιξε μπροστά του και όσο ο δικός μου ήταν αποσχολημένος με τη συσκευή ο πωλητής του βούτηξε απο μέσα το δεύτερο stylus πενάκι ! Φυσικά όταν το κατάλαβε στο σπίτι ήταν ήδη αργά γιατί δε το δέχτηκαν ποτέ ότι συνέβει κάτι τέτοιο.)

 

Το δικό μου (Z6) το είχα παραγγείλει απο τη Vodafone μέσω internet, μου έστειλαν ανοικτό κουτί, βέβαια το κινητό μέσα ήταν ολοκαίρουργιο με όλα τα αυτοκώλητα σε άριστη κατάσταση κ.τ.λ , αλλά παρ' όλα αυτά δε δέκτηκα να το παραλάβω, άλλωστε το κουτί το λέει ξεκάθαρα warranty void if seal broken, πήρα τηλ. αμέσως ζήτησα το προϊστάμενο, τον έκανα ρόμπα ξεκούμπωτη, και την ίδια μέρα πήγα σε κατάστημά τους και πήρα καινούργιο σφραγισμένο κουτί.

 

Πάντως στο Γερμανό που είχα πάει να το δώ άκου συνομιλία:

 

-Γεία σας, για το Motorola Z6 ενδιαφέρομαι, υπάρχει ;

-Μισό λεπτό να δώ, ... ναι υπάρχει, το θέλετε ;

-Υπάρχει κάπου να το δώ πρώτα ;

-Μισό λεπτό να σας φέρω αυτό που έχουμε να το δείτε.

 

Μου φέρνει σφραγισμένο κουτί και προς έκπληξή μου, πάει να το ανοίξει μπροστά μου !

Του διευκρινίζω :

 

-Δεν είναι σίγουρο ότι θα το αγοράσω τώρα, αν δε μπορείτε να το ανοίξετε δε πειράζει, απλά ήθελα να δώ σε ποιά χρώματα το έχετε εσείς.

-Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα ...

Το ανοίγει ...

-Ορίστε, αυτό είναι το σκέτο μαύρο, αυτή τη στιγμή δεν έχουμε άλλο.

 

Το περιεργάζομαι ...

 

-Ευχαριστώ πολύ, γειά σας ...

 

Τρελό; Κι' όμως, απ' όσο έχω καταλάβει είναι σε τι πωλητή θα πέσεις, και όπως καταλαβαίνεις πολλοί δεν έχουν πρόβλημα (κάκιστα κατά την άποψή μου) να παίρνουν ανοιγμένα κουτιά.

 

Για μένα η καλύτερη τακτική είναι η εξής:

 

1. Παραλαμβάνεις μόνο σφραγισμένο κουτί.

2. Το ανοίγεις εσύ ο ίδιος μέσα στο μαγαζί πρίν φύγεις απο το κατάστημα και ελέγχεις για πιθανά ελαττώματα στη κατασκευή (πλήκτρα με ελαττώματα ή τζόγο, ελαττωματικά πορτάκια ή sliders, καπάκια μπαταρίας που δε κλείνουν σωστά ...) που φαίνονται χωρίς να θέσεις σε λειτουργία τη συσκευή σχετικά γρήγορα.

3. Αν όλα είναι Ο.Κ και είναι και όλα μέσα στο κουτί όπως πρέπει, φεύγεις και πας σπίτι σου για πιο λεπτομερή έλεγχο και εξοικείωση.

4. Ελέγχεις σπίτι τα πάντα και όλες τις λειτουργίες, ακόμη και αυτές που δεν σου χρειάζονται, για να δείς άν είναι και εκεί όλα Ο.Κ.

 

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΟΥ ΜΕ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ ΠΑΚΕΤΟ ΕΝΤΟΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΕΑΝ Ο ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΩΝ-ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΚΛΗΣΕΩΝ ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΑ 30 ΛΕΠΤΑ (σε πολλές νέες συσκευές οι χρόνοι κλήσεων δεν μηδενίζονται με ολική επαναφορά πλέον) !

 

Μικρά γράμματα αλλά δυστυχώς σωτήρια με τους καραγκιόζηδες που έχουμε μπλέξει εδώ πέρα.

Στο εξωτερικό μπορείς να επιστρέψεις στο κατάστημα οτιδήποτε και απλά και μόνο επειδή δε σου αρέσει τελικά ή δε σε ικανοποιεί !

Και όλα αυτά όταν εξακολουθούν να μας χρεώνουν υπέρογκα πληρώνοντας 1$=1euro !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω 1 μικρό προς μεγάλο πρόβλημα.

Έκανα αναβάθμιση στο firmware απο R601_G_80.42.0FR σε R601_G_80.44.2BR αλλά μόλις τώρα διαπίστωσα οτι δεν έχει στο language pack ελληνικά.

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Ή να μου δώσει κάποιο language pack με ελληνικα ή κάποιο firmware με ελληνικα ή να μου πει αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Σαν τελευταία λύση αν το πάω στο servise θα μου βάλουν το firmware τζάμπα?

Προσοχή γιατί σε κάποιο ξενο φορουμ διάβασα οτι κάποιο λίνκ που αναφέρεται σαν Re_flash ειναι τελικά Monster Pack.(To Re_flash δεν σου πειράζει ουτε γλώσσα ουτε επαφές ενώ το Monster Pack σου τα διαγραφει ολα.)

Ελληνικά δεν νομίζω οτι θα βρεις γιατι ακομα δεν υπαρχει προγραμμα που να μπορεις να κάνεις backup & extract απο το V8.

Σαν πιο σταθερη αναβάθμηση αυτη την στιγμή θεωρείται η 42.39R αλλα χρειάζεται RSD 3.9(μετα φ'οβου θεού).

Τελικά νομίζω οτι η καλύτερη λύση αυτη τη στιγμή ειναι να πας στη Μοτορόλα και να σου περάσουν ελληνικά εστω και με κόστος 15 ευρώ. (ή στο 9volto ???τώρα μου ηρθε αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε άλλο πλαίσιο το απόγευμα και πήρα πραγματικά καινούργια συσκευή,την άνοιξα μπροστά στην πωλήτρια και ήταν όλα εντάξη...της είπα όλη την ιστορία και δεν ήξερε φυσικά τι να πει...και καλά με ρώτησε το όνομα της πωλήτριας στη Μεταμόρφωση γιατί την ήξερε....και τι σημασία έχουν οι πωλητές ;αυτή είναι η καθοδήγηση από την εταιρεία.

Τεσπά το τηλέφωνο είναι φοβερό...μου αρέσει πολύ το μενού...αν έπαιρνα το v9 σε 2 μήνες θα το είχα βαρεθεί...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, ηθελα να το παρω, το θεωρω πανεμορφο. πηγα σημερα στο πλαισιο να το επεξεργαστω κ ειδα οτι ειναι πολυ μεγαλο σε διαστασεις αν εξαιρεσουμε το παχος... κ το μενου του linux δεν μου φανηκε κατι το φανταστικο, καμια σχεση με της nokia. προβληματιζομαι πλεον για το αν θα το παρω
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, ηθελα να το παρω, το θεωρω πανεμορφο. πηγα σημερα στο πλαισιο να το επεξεργαστω κ ειδα οτι ειναι πολυ μεγαλο σε διαστασεις αν εξαιρεσουμε το παχος... κ το μενου του linux δεν μου φανηκε κατι το φανταστικο, καμια σχεση με της nokia. προβληματιζομαι πλεον για το αν θα το παρω

 

Όντως είναι πολύ πλατύ και ψηλό (λίγο παντοφλέ), αλλά δε γίνεται αλλιώς αν θες σε μικρό πάχος να χωρέσεις αρκετές νέες λειτουργίες και ανταγωνιστικό hardware. Η razor style σχεδίαση μπορεί να είναι λεπτή σα "ξυράφι" αλλά ταυτόχρονα είναι "δίκοπο μαχαίρι" σε θέματα ευχρηστίας και υπόλοιπων διαστάσεων ... Εμένα επίσης με χαλάει λίγο έως πολύ ανάλογα με τη χρήση, το γεγονός ότι έχει πολύ μεγάλες γυαλιστερές επιφάνειες με αποτέλεσμα να φαίνεται συνέχεια άσχημα λερωμένο ... κατα κάποιο τρόπο αυτοαναιρεί τη γοητεία που εκπέμπει το όλο design και η ποιοτική κατασκευή του.

 

Επαναλαμβάνω όσα είπα στην irene77. irene77 τουλάχιστον είχε ομαλή έκβαση η "περιπέτειά" σου ...

 

Αν πάντως δεν επιλέγεις μόνο με βάση τη φιγούρα, σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο Motorola Z6, επίσης πανέμορφο, εντυπωσιακό και ποιοτικό (γυαλιστερό, όλο απο αλουμίνιο και γυαλί) αλλά επιπλέον Linux (ακριβώς ίδιο menu με το V8 με πιο γρήγορο επεξεργαστή 625mhz vs 500mhz) με υποδοχή για κάρτα μνήμης (καρτούλα 1GB μέσα στο κουτί!), flash στη camera, αρκετά χαμηλότερη τιμή απο το V8 (επίσης το Z6 το είδα με έκπτωση 30%-50% στο Γερμανό και στη Wind, δε ξέρω αν ισχύει ακόμη, αν ισχύει ακόμη είναι εξευτελιστικά χαμηλη η τιμή του) και μικρότερο ... Κοίτα το mandarin δηλαδή γυαλιστερό μαύρο και πορτοκαλί, υπέροχο. Εγώ το χρησιμοποιώ για δεύτερη συσκευή (πρώτη έχω το P990i) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

http://www.mobileburn.com/imagepop.j...+Z6%22+pos2%3E

http://www.mobileburn.com/imagepop.j...+Z6%22+pos1%3E

 

Αν δε, έχεις χρόνο να περιμένεις και δεν επήγει η αγορά νέας συσκευής το καλύτερο είναι να περιμένεις για νέες προτάσεις που δε θα αργήσουν, ακόμη όμως και να μη σε ικανοποιούν τουλάχιστον θα ψωνίσεις τότε σε χαμηλότερες τιμές ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε δεν έχω καταφέρει να κάνω συγχρονισμό.

Ενώ μπορώ να περάσω μηνύματα στο pc μου βλέπει το κινητό κανοβικά, συγχρονισμό δεν μπορώ να κάνω.

Ούτε μπορεί να το δεί σαν εξωτερικό δίσκο.:(

Αντι για συνχρονισμο γιατι δεν προσπαθεις απο το παραθυρο (μεσα στο Motorola phone tools -> τηλεφωνικός κατάλογος) outlook να κάνεις drag n drop ολες τις επαφές σου στο παραθυρο της συσκευής σου και να τα σώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...