Jump to content

Samsung SGH-U600


skatzoxoiros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

exo to eksi problem.. xrisimopoio ellinika k den mu emfanizei alfavitika tis epafes m otan mpo sti lista epafon.. akomi me anazitisi epafis den emfanizei epafes pou ksekinoun me sigkekrimena grammata..

 

Γι`αυτό το λόγο έφαγε σούτ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σερφάρω αρκετά με το κινητό μου (Τζάμπα είναι λόγω ΤΙΜ ΜΑΧ) με τον Opera mini. Κανένα απολύτως πρόβλημα ;)

 

Για του λόγου το αληθές...

 

http://img265.imageshack.us/img265/2249/photo0170gp8.jpg

 

Εντάξει ρε σκατζόχοιρος!!

Δεν χρειαζόταν και η φωτογραφία, σε πιστεύω!!!:lol::lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εχω πρόβλημα με τον καταλογο - ίσως είναι το ιδιο με προηγουμ post:

Οταν καταχωρώ επαφές από το PC με ελληνικούς χαρακτήρες μπαίνουν σε σωστή σειρά στον κατάλογο του κινητού αλλά όταν κάνω αναζήτηση στο κινητό τα ονόματα που έχουν γράμματα κοινά και στο ελληνικό και στο λατινικό αλφάβητο, δεν ανιχνεύονται! Παράδειγμα όλα τα ονόματα που ξεκινούν από Α,Β,Χ,Ζ κλπ δεν ανιχνεύονται, ενώ εκείνα από Γ,Δ,Θ ανιχνεύονται κανονικά.

Αν επεξεργαστώ τις επαφές στο κινητό και αντικαταστήσω τα γράμματα με τα ίδια τους(!) δηλ. αλλάξω το Α με Α κτλ, η αναζήτηση δουλεύει κανονικά αλλά....η ταξινόμηση στον κατάλογο είναι μπερδεμένη.

 

Κατέληξα στα εξής:

Κατά την αναζήτηση όταν ο χαρακτήρας υπάρχει και στα δύο αλφάβητα το γράμμα θεωρείται αυθαίρετα λατινικό.

Κατά την καταχώρηση επαφών στο κινητό, οι χαρακτήρες του ονόματος που υπάρχουν και στα δύο αλφάβητα καταχωρούνται λατινικοί ενώ οι ελληνικοί χαρακτήρες καταχωρούνται κανονικά. Αυτό προφανώς συμβαίνει για να ταιριάζει η καταχώρηση με την αναζήτηση. Αλλά....η ταξινόμηση που λειτουργεί σωστά εμφανίζει τα ονόματα τελικά μπερδεμένα αφού το Α,Β,Ε,Η,Ι,Ζ,Χ κτλ είναι λατινικά και τα Γ,Δ,Θ,Λ,Ξ,Π είναι ελληνικά- μπαχαλο!

 

Η μόνη λύση είναι να γυρίσεις τη γλώσσα του κινητού στα Αγγλικά και να καταχωρείς όλα στα λατινικά - παιδικές ασθένειες των κινητών!

 

Υπάρχει άραγε upgrade?

Αν δεν υπάρχει, το κινητό θα φάει πέταμα τελικά.....γιατί ενώ έχει εκπληκτικές δυνατότητες το πρόβλημα είναι πολύ σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Και'γω συνηθισμένος από την άριστη αντιμετώπιση των ελληνικών από το (παλιό) Nokia 6230i μου, απογοητεύτηκα λίγο στην αρχή από την διαχείριση των ελληνικών του U600 (βλ. αναζήτηση, απουσία μικρών γραμμάτων κ.ο.κ.). Μετά το συνήθισα (και με την βοήθεια του T9)...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

εχω πρόβλημα με τον καταλογο - ίσως είναι το ιδιο με προηγουμ post:

Οταν καταχωρώ επαφές από το PC με ελληνικούς χαρακτήρες μπαίνουν σε σωστή σειρά στον κατάλογο του κινητού αλλά όταν κάνω αναζήτηση στο κινητό τα ονόματα που έχουν γράμματα κοινά και στο ελληνικό και στο λατινικό αλφάβητο, δεν ανιχνεύονται! Παράδειγμα όλα τα ονόματα που ξεκινούν από Α,Β,Χ,Ζ κλπ δεν ανιχνεύονται, ενώ εκείνα από Γ,Δ,Θ ανιχνεύονται κανονικά.

Αν επεξεργαστώ τις επαφές στο κινητό και αντικαταστήσω τα γράμματα με τα ίδια τους(!) δηλ. αλλάξω το Α με Α κτλ, η αναζήτηση δουλεύει κανονικά αλλά....η ταξινόμηση στον κατάλογο είναι μπερδεμένη.

 

Κατέληξα στα εξής:

Κατά την αναζήτηση όταν ο χαρακτήρας υπάρχει και στα δύο αλφάβητα το γράμμα θεωρείται αυθαίρετα λατινικό.

Κατά την καταχώρηση επαφών στο κινητό, οι χαρακτήρες του ονόματος που υπάρχουν και στα δύο αλφάβητα καταχωρούνται λατινικοί ενώ οι ελληνικοί χαρακτήρες καταχωρούνται κανονικά. Αυτό προφανώς συμβαίνει για να ταιριάζει η καταχώρηση με την αναζήτηση. Αλλά....η ταξινόμηση που λειτουργεί σωστά εμφανίζει τα ονόματα τελικά μπερδεμένα αφού το Α,Β,Ε,Η,Ι,Ζ,Χ κτλ είναι λατινικά και τα Γ,Δ,Θ,Λ,Ξ,Π είναι ελληνικά- μπαχαλο!

 

Η μόνη λύση είναι να γυρίσεις τη γλώσσα του κινητού στα Αγγλικά και να καταχωρείς όλα στα λατινικά - παιδικές ασθένειες των κινητών!

 

Υπάρχει άραγε upgrade?

Αν δεν υπάρχει, το κινητό θα φάει πέταμα τελικά.....γιατί ενώ έχει εκπληκτικές δυνατότητες το πρόβλημα είναι πολύ σοβαρό.

 

Προς το παρών δεν έχει βγει καμία αναβάθμιση για το ελληνικό λογισμικό..

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε πρόβλημα με τα πλήκτρα αφής ρε παιδιά.

Στα καλά καθούμενα ξεκινάει να πάρει τηλέφωνα γιατί ακούμπισα το ακουστικό.

Επίσης πως μπορείς να σύρεις την πρόσοψη χωρίς να ακουμπίσεις κανένα πλήκτρο αφής. Πολύ δύσκολο.

Μείον είναι επίσης η απουσία φωτισμού στα πλήκτρα. Ή μήπως έχει αλλά σε εμένα δεν δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Βέβαι και τα πλήκτρα έχουν φωτισμό, εκτός από το Start Call και το End Call.

 

Την πρόσοψη μπορείς να τη σύρεις εύκολα χωρίς να πειράξεις τα πλήκτρα αφής αν με τον αντιχειρά σου σπρώξεις ελαφρώς από το κέντρο της συσκευής.

 

Για το φωτισμό πήγαινε Ρυθμίσεις -> Ρυθμίσεις φωτισμού -> Φωτισμός πληκτρολογίου και ρύθμισε το. :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

enooeis file harrysvr oti to provlima afto einai koino k oti den yparxei lisi??

 

Εγώ τις επαφές μου τις γράφω στο outlook και απο εκεί στο εκάστοτε κινητό.

Η λύση για το u600 είναι να αλλάξεις τα αρχικά γράμματα των επαφών στο u600, εγώ αυτό δεν το κάνω...

Εκτός αν γράφετε τις επαφές σας μέσω του u600, τότε no prob.

Αυτό και το ότι έπαιζε το slider με ανάγκασε να πάω σε άλλο κινητό(P1i) και βρήκα την υγειά μου :)

Link to comment
Share on other sites

mporoume na baloume themata sto kinito;an nai pos;kai pou mporoume na broume peite kana kalosite...

 

kserei kaneis an mporo na bgalo tin imerominia-ora apo tin othoni;

Link to comment
Share on other sites

mporoume na baloume themata sto kinito;an nai pos;kai pou mporoume na broume peite kana kalosite...

 

kserei kaneis an mporo na bgalo tin imerominia-ora apo tin othoni;

 

profanos auto to kinito dn pairnei 8emata ektos apo auto me tin akropoli se site pou exo psaxei dn vrisko 8emata mporei vevaia na kano kai la8os

Αν δε μπορεις να βοηθησεις....απλα ενοχλησε:lol:
Link to comment
Share on other sites

iparxoun site poy leei pos perni themes,

emena mou einai adiaforo vevea giati sto se p eixa to giemiza themes kai epianan mnimi argoyse merikes fores kai tetia , na nai kala i samsung poy den dexete themes sta kinitaa tis,

 

exalou gia to u 600 poy ksero einai ena kinito politelias tha to elega me moderno sxediasmo gia fantasou na ebazes themes tou olympiakoy px i tou miki, tha xalages tin enfanisi protimo ena aplo sobaro menu,, xaxaxa gia ayto eimai arnitikos sta themes

 

http://www.mobileheart.com edo an kaneis kati

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω το U600 και θέλω να το ρυθμίσω να απαντάει με το που ανοίγω την οθόνη.

 

Που πρέπει να πάω? Ή τη πρέπει να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω ότι έτσι είναι η default ρύθμιση...
Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν και το άλλαξα κατά λάθος (τι να πώ)

Και που στο καλό την έχουν αυτή την επιλογή ???

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν και το άλλαξα κατά λάθος (τι να πώ)

Και που στο καλό την έχουν αυτή την επιλογή ???

 

Κάπου στις ρυθμίσεις πρέπει να είναι φίλε μου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει το μενού στο μπαλκόνι και το τινάζω

(μπα τίποτε)

 

ρυθμίσεις -> ρυθμίσεις τηλεφώνου -> ρυθμίσεις κύλισης

 

στο "πάνω" επιλέγεις αποδοχή κλήσης για να απαντάς στη κλήση ανοίγωντας το slide και στο "κάτω" διακοπή λειτουργίας αν θέλεις να τερματίζει η κλήση κλείνωντας το slide :cool:

Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις -> ρυθμίσεις τηλεφώνου -> ρυθμίσεις κύλισης

 

στο "πάνω" επιλέγεις αποδοχή κλήσης για να απαντάς στη κλήση ανοίγωντας το slide και στο "κάτω" διακοπή λειτουργίας αν θέλεις να τερματίζει η κλήση κλείνωντας το slide :cool:

 

Άντε βρες το μετά εσύ !!!!!!

 

 

Να ‘σαι καλά !

Link to comment
Share on other sites

η μεταφραση σαν "ρυθμιση κυλισης" δεν θα ελεγα πως ειναι και πολυ πετυχημενη γι'αυτο μαλλον δυσκολευτηκες.

No prob :)

Link to comment
Share on other sites

η δική μου πορεία με τη Samsung ήταν σύντομη:

Το πρόβλημα με την ταξινόμηση των επαφών το θεωρώ πολύ σημαντικό.

Σε επικοινωνία με το service, μου είπαν οτι για το πρόβλημα αυτό δεν γίνεται κάτι και

το κατάστημα αγοράς έπρεπε να με είχε ενημερώσει για αυτό.

Το ΠΛΑΙΣΙΟ από όπου το είχα αγοράσει δέχτηκε να πάρει πίσω το U600.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ!

έτσι επέστρεψα στα σίγουρα....πήρα ΝΟΚΙΑ 6120 το οποίο εκτελεί

όλες τις βασικές λειτουργίες ενός κινητού με ακρίβεια και αξιοπιστία.

δεν έχει εμφάνιση Samsung ούτε καμερα 3.2 αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει να μη λέμε τα ίδια. Στο θέμα των επαφών το κινητό έιναι απαράδεκτο. Απαράδεκτη έιναι και η μπαταρία.

Είναι πανέμορφο, ζόρικη κάμερα, ωραίο softwate κτλ.

Εγώ δεν μπορώ να το αλλάξω γιατί την 1η μέρα χαράχτηκε η οθόνη του!!! Και μη μου πείτε πως φταίω εγώ γιατί τόσα κινητά φτηνότερα ειχα αυτό το πράμα δεν το συνάντησα. Και αφού δεν μπορώ να το αλλάξω το κρατάω με τα πλεονεκτήματα του και τα μειονεκτήματα του.

Εδώ θέλω να ζητήσω τη βοηθεια σας για κάτι αλλο.

Για τα ringtones. Aυτά που εχει το κινητό προεγκατεστημένα είναι για πέταμα. Ασε που δεν τα ακούω και αναγκάζομαι να έχω μόνιμα την δονηση. Τα Mp3 που βάζω είναι επίσης πολύ αδύναμα.

Για μένα τα καλίτερα ringtones είναι τα δύο κλασσικά της Sony Ericsson που έχει το T39m μου. Και αδύναμα να είνα τα ακούς απο χιλιόμετρα. Εχουν αναφερθεί σε πολλά ποστς. Απο ένα φίλο του myphone.gr τα βρήκα επιτέλους. Ομως πάω να τα βάλω στο u-600 και μου λέει πως η μορφή των αρχείων δεν υποστηρίζεται.

Και ερωτώ τα προεγκατεστημένα στο U-600 σε τι φορμά είναι??

Αυτά που έχω εγώ είναι .mid και .imy.

Kαι αν μπορώ να τα μετατρέψω στο ίδιο φορμά που χρησιμοποιεί το u-600?

Eυχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-U600

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...