Jump to content

Samsung SGH-U600


skatzoxoiros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To μεγαλύτερο αδελφάκι του U600, το U700 ανακηρύχτηκε κινητό της χρονιάς 2006 - 2007 απο την αξιόπιστη EISA. Αυτά προς απάντησην όσων κατηγορούν το κινητό... (Μόνη διαφορά του U700 είναι οτι είναι 3G)

 

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ (Σύμφωνα με την EISA)

Samsung SGH-U700

http://www.eisa-awards.eu/2007/files/Samsung_SGH_U700web.jpg

 

It’s not only the striking sleek design of Samsung’s SGH-U700 slider handset that appeals to today’s mobile phone user. Equally impressive is the ability to boost data transmission speeds up to ten times faster than normal UMTS through the use of HSDPA - an impressive performance. Of course today’s mobile phones are not only for talking, and accordingly the ‘700’ supports audio-compression technologies such as MP3, AAC and AAC+ with its integrated mobile audio player, and video-compression technologies such as MPEG4 with its video player. The built-in 3.2-megapixel camera, with 4x digital zoom, adds to its versatility. A handy ‘U Go’ feature automatically adapts the display as travellers change locales: there are day and night scenes for 64 countries, including Castle Neuschwanstein in Germany, the Sagrada Familia cathedral in Spain, and a traditional windmill in the Netherlands.

 

Πηγή ΕΙSA

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Auta einai....zilepsa ligo otan to pire o aderfos tis kopelas mou 1 week meta apo emena. Alla ligo to oti moiazoun arketa ligo pos den pezi na use to 3G iremisa!

 

Einai poly idia ta 2 kinita. Mia akoma diafora einai ta velakia exoun k tin dunatotita tou sliding opos kanei k sto ipod!!! wreo.

..:: Your Kung Fu Is Not Enough ::..

realitysolutions.gr

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το τηλεφωνακι, αλλα εχω κολησει και δεν μπορω να μεταφερω τον τηλεφωνικο καταλογο απο το προηγουμενο τηλεφωνο που εχω (SX1) το οποιο ειναι λιγο περιεργο λογο λειτουργικου.Προσπαθησα μεσω (Samsung PC Studio 3) να περασω τα αρχεια που υποστηριζει ( .csv .vcf ) αλλα τιποτα. Αν γνωριζει καποιος θα με βοηθησει αφανταστα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα ευρετήρια (το κανονικό και αυτό που ψάχνεις παραλήπτη sms) δουλεύουν άψογα αν γράψεις τις επαφές με Τ9 και κάνεις αναζήτηση με Τ9. Με την απλή πληκτρολόγηση είχα αρκετά προβλήματα με την εύρεση .

Οσον αφορά την οθόνη, γρατζουνίζεται πολύ εύκολα. Ωστόσο αν πάρετε μια θήκη για γυαλιά, από ύφασμα (εύκολη και οικονομική λύση), λύνεται και αυτό το πρόβλημα.

Εγώ έχω μπερδευτεί με την κάρτα μνήμης. Είχα αποφασίσει να πάρω μια κάρτα 2 gb που πρότειναν κάποιοι χρήστες (σελίδες 45-46). Πήγα λοιπόν στο προτεινόμενο κατάστημα και μου είπαν οτι για το συγκεκριμένο κινητό ακόμα και το 1 gb είναι υπερβολικό. Εσείς τη γνώμη έχετε; Η κάρτα μνήμης του 1 gb ή των 2 gb (αν έχετε ) αργεί υπερβολικά πολύ; Έχει κάποιο άλλο πρόβλημα (πχ. χάνεται η σύνδεση με το pc); Θέλω κάποια κάρτα σχετικά γρήγορη που να μην παρουσιάζει προβλήματα >=1 gb .

Τέλος έχω να πω ότι αυτοί που έφτιαξαν τα γραφικά στην Samsung είναι προφήτες. Ωστόσο έπεσαν λίγο έκσω... (Αντί για τον Παρθενώνα έπρεπε να έβαζαν την Αρχαία Ολύμπία και αντί για τα αεροπλάνα που περνάνε από την οθόνη όταν έχεις κλήσεις έπρεπε να περνάνε πυροσβεστικά αεροπλάνα και να σβήνουν φωτιές):lol:. SRY για τo black humor, αλλα έτσι που μας κατάντησαν....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα ευρετήρια (το κανονικό και αυτό που ψάχνεις παραλήπτη sms) δουλεύουν άψογα αν γράψεις τις επαφές με Τ9 και κάνεις αναζήτηση με Τ9. Με την απλή πληκτρολόγηση είχα αρκετά προβλήματα με την εύρεση .

Οσον αφορά την οθόνη, γρατζουνίζεται πολύ εύκολα. Ωστόσο αν πάρετε μια θήκη για γυαλιά, από ύφασμα (εύκολη και οικονομική λύση), λύνεται και αυτό το πρόβλημα.

Εγώ έχω μπερδευτεί με την κάρτα μνήμης. Είχα αποφασίσει να πάρω μια κάρτα 2 gb που πρότειναν κάποιοι χρήστες (σελίδες 45-46). Πήγα λοιπόν στο προτεινόμενο κατάστημα και μου είπαν οτι για το συγκεκριμένο κινητό ακόμα και το 1 gb είναι υπερβολικό. Εσείς τη γνώμη έχετε; Η κάρτα μνήμης του 1 gb ή των 2 gb (αν έχετε ) αργεί υπερβολικά πολύ; Έχει κάποιο άλλο πρόβλημα (πχ. χάνεται η σύνδεση με το pc); Θέλω κάποια κάρτα σχετικά γρήγορη που να μην παρουσιάζει προβλήματα >=1 gb .

Τέλος έχω να πω ότι αυτοί που έφτιαξαν τα γραφικά στην Samsung είναι προφήτες. Ωστόσο έπεσαν λίγο έκσω... (Αντί για τον Παρθενώνα έπρεπε να έβαζαν την Αρχαία Ολύμπία και αντί για τα αεροπλάνα που περνάνε από την οθόνη όταν έχεις κλήσεις έπρεπε να περνάνε πυροσβεστικά αεροπλάνα και να σβήνουν φωτιές):lol:. SRY για τo black humor, αλλα έτσι που μας κατάντησαν....

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα να βάλεις 1GB.

Με το 1BG αργεί τραγικά πολύ το κινητό όταν είσαι μέσα στην κάρτα μνήμης, οπότε φαντάσου στα 2GB..:wacko:

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

kai egw sou protino 1Gb gia logous taxititas.....oxi oti tha exeis terasties diafores an pareis 2gb alla sigoura tha kathisteri to menu tou kinitou an thn exeis gemati.

..:: Your Kung Fu Is Not Enough ::..

realitysolutions.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επιλογή τα αντικείμενα που λαμβάνονται μέσω μπλέ δοντιού να αποθηκεύονται κατευθείαν στην κάρτα μνήμης;
Link to comment
Share on other sites

To μεγαλύτερο αδελφάκι του U600, το U700 ανακηρύχτηκε κινητό της χρονιάς 2006 - 2007 απο την αξιόπιστη EISA. Αυτά προς απάντησην όσων κατηγορούν το κινητό... (Μόνη διαφορά του U700 είναι οτι είναι 3G)

 

 

ρε μαγκες!:p

εδω πασχιζουμε να κανουμε συνετη χρηση φωτεινοτητας, ραδιοφωνου και καμερας για να μην ξεμεινουμε το βραδυ απο μπαταρια! ...του "χωσανε" και 3G για να πεθαινει στο μισο χρονο??:lol: Τι το ταιζουν κ δεν το δινουν κ σε μας ... αν ειναι να νιντζαρουμε καμια μπαταρια απο U700!:ninja: παιζει κατι τετοιο? ποσα mAh ειναι η μπαταρια του 700?:shifty:

Link to comment
Share on other sites

αα παρεπιπτοντως για μνημες! .. προχθες που περπαταγα προς σπιτι μου πετραλωνα βρηκα σε 1 παγκακι απο κατω 1 microSD 512:lol:

μαλλον θα επεσε απο κανα παιδακι γιατι συχνα βλεπω να λιωνουν μπολικα κουτσουβελα με τα κινητα τους.. αυτο δικαιολογει οτι ειχε κ 1 αλμπουμ της Avril :wacko:...

απο responce time παει αρκετα καλα ...αλλα κ παλι φρικαρει αν εχει μεγαλα αρχεια!.. θελει συνετη χρηση κ οχι βιασυνη ..φανταζωμαι οτι το 1gb θα ειναι ακομα πιο αργο .. ποσο μαλλον κ τα 2gb .ε?:O

Link to comment
Share on other sites

egw exw mia transcend 512 k leei oti einai k ultra fast...alla k pali psilokollaei..fantazomai ti 8a ginei me th 2gb..proswpika auta pou 8elw me kaluptei mias k dde to 8elw oute gia na vazw ta polla mp3 k ta video k eikones pou exw einai akoma poooolu liga...les na arxisw na psaxnw ta pagkakia pou pane k liwnoun ta pistsirikia me ta kinhta???! mporei na vroume k kamia suskeuh.!!! loool
Link to comment
Share on other sites

paidia emena xafnika simera to u600 m emfanise ena provlima kai thelo ti voitheia sas.. xafnika stamatisan na douleuoun ta touch koubia kai to kentriko xoris logo.. mono ta numera douleuoun..eno deixnei oti patiountai ta touch den nkanoun tpt... xerete ti einai????:(
By Order of The Peaky Blinders..
Link to comment
Share on other sites

αα παρεπιπτοντως για μνημες! .. προχθες που περπαταγα προς σπιτι μου πετραλωνα βρηκα σε 1 παγκακι απο κατω 1 microSD 512:lol:

μαλλον θα επεσε απο κανα παιδακι γιατι συχνα βλεπω να λιωνουν μπολικα κουτσουβελα με τα κινητα τους.. αυτο δικαιολογει οτι ειχε κ 1 αλμπουμ της Avril :wacko:...

απο responce time παει αρκετα καλα ...αλλα κ παλι φρικαρει αν εχει μεγαλα αρχεια!.. θελει συνετη χρηση κ οχι βιασυνη ..φανταζωμαι οτι το 1gb θα ειναι ακομα πιο αργο .. ποσο μαλλον κ τα 2gb .ε?:O

 

 

sopa more matia aetoy exeis

Link to comment
Share on other sites

Θέμα κάρτας - εγώ πσίδες με 2gb είμαι οκ. ούτε κολάει το μενου, ούτε καθυστερεί, ούτε τίποτις. την έχω φορτώσει και με κάμποσα cd, foto και video και δε μασά. Θέμα μπαταρίας - έχουν δίκιο όσοι φωνάζουν για σωστές πρώτες φορτίσεις - 3 μέρες σίγουρες εκτός και αν θές όλη μέρα να ασχολέισαι με το κινητό σου. Θέμα καταλόγου - Τ9 - ο εύκολος τρόπος. Όσοι το κατηγορούν ας πάρουν άλλο βρε αδελφέ !!!! Ήμαρτον...
[sIGPIC][/sIGPIC]TAKESI MANIA...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά καταλαβαίνω ένα πράγμα...

Όποιος αγοράσει το κινητό αυτό, ή θα πεί τα καλύτερα λόγια, ή τα χειρότερα... Μέση κατάσταση δεν υπάρχει :lol::lol::lol:

Για όσους παραπονιούνται για την κάρτα, να δοκιμάσουν να την διαγράψουν τελείως και την φορτώσουν ξανά απο το κινητό, οι καθυστερήσεις θα μειωθούν πολύ... Εγώ είχα μια γεμάτη 512 γραμμένη απο το D600 μου, την έβαλα πάνω και τα αποτελέσματα ήταν πράγματι απογοητευτικά... Δοκίμασα μια καινούρια 1Gb και πήγαινε σφαίρα, (μέχρι την μέση που την είχα φορτώσει) Επειδή μου έκανε μεγάλη εντύπωση, διέγραψα την 512 και την ξαναεγραψα απο το ίδιο το κινητό και η ταχύτητα πλοήγησης στην κάρτα άλλαξε τελείως!

Επίσης, να ξέρετε πως η ταχύτητα εξαρτάται ΚΑΙ απο την ποιότητα της κάρτας. Ισχύει αυτό που λένε ότι αγοράζεις παίρνεις! Δώστε ιδιαίτερη σημασία στα χαρακτηριστικά της κάρτας στην ταχύτητα ανάγνωσης / εγγραφής, μην αγοράζετε ότι και οτι...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Θέμα κάρτας - εγώ πσίδες με 2gb είμαι οκ. ούτε κολάει το μενου, ούτε καθυστερεί, ούτε τίποτις. την έχω φορτώσει και με κάμποσα cd, foto και video και δε μασά. Θέμα μπαταρίας - έχουν δίκιο όσοι φωνάζουν για σωστές πρώτες φορτίσεις - 3 μέρες σίγουρες εκτός και αν θές όλη μέρα να ασχολέισαι με το κινητό σου. Θέμα καταλόγου - Τ9 - ο εύκολος τρόπος. Όσοι το κατηγορούν ας πάρουν άλλο βρε αδελφέ !!!! Ήμαρτον...

 

Μήπως μπορείς να μου πείς ποια κάρτα μνήμης έχεις και από πού την αγόρασες (αφού δεν κολλάει να την αγοράσω και εγώ)?

Η μπαταρία και εμένα 3 ημέρες μου κράταει (κάποιες φορές και 4 και τα βράδια δεν το κλείνω) αλλά τώρα έχω εξεταστική και του κάνω χρήση μόνο για κλήσεις, μηνύματα, ράδιο.

Όσο για το κινητό είναι άψογο αν εξαιρέσεις ότι είναι αρκετά ακριβό. Τα λίγα αρνητικά του (σε λογισμικό) συνηθίζονται πολύ εύκολα. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι για μη απαιτητικό χρήστη αρνητικά που δεν ξεπερνιόνται δεν έχει (πχ. μεγάλο δείκτη SAR, μεγαλο μέγεθοςκτλ.);)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου πείς ποια κάρτα μνήμης έχεις και από πού την αγόρασες (αφού δεν κολλάει να την αγοράσω και εγώ)?

Η μπαταρία και εμένα 3 ημέρες μου κράταει (κάποιες φορές και 4 και τα βράδια δεν το κλείνω) αλλά τώρα έχω εξεταστική και του κάνω χρήση μόνο για κλήσεις, μηνύματα, ράδιο.

Όσο για το κινητό είναι άψογο αν εξαιρέσεις ότι είναι αρκετά ακριβό. Τα λίγα αρνητικά του (σε λογισμικό) συνηθίζονται πολύ εύκολα. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι για μη απαιτητικό χρήστη αρνητικά που δεν ξεπερνιόνται δεν έχει (πχ. μεγάλο δείκτη SAR, μεγαλο μέγεθοςκτλ.);)

πήρα τη πρώτη που βρήκα μπροστά μου. στη voda πήγα 29€ και απ έξω το κουτί είναι της voda. no name προφανώς.

[sIGPIC][/sIGPIC]TAKESI MANIA...
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αγορα του U600 αλλα απο την αλλη με εξιταρει και το U700... Αληθεια, αν εξαιρεσει κανεις την ελλειψη ραδιοφωνου και την μικρη μνημη των 20MB, να καταληξω στο U700? Αν γινεται καποιες αντικειμενικες αποψεις :)

 

Ευχαριστω,

 

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αγορα του U600 αλλα απο την αλλη με εξιταρει και το U700... Αληθεια, αν εξαιρεσει κανεις την ελλειψη ραδιοφωνου και την μικρη μνημη των 20MB, να καταληξω στο U700? Αν γινεται καποιες αντικειμενικες αποψεις :)

 

Ευχαριστω,

 

 

Στη θέση σου θα έπαιρνα το 700.Η μπαταρία του 600 είναι χάλια!Αρκετές φορές μου έρχεται να το πετάξω απο το παράθυρο και δυστηχώς μάλλον δεν θα βγει μεγαλύτερη:cry:.Α το 700 έχει 40ΜΒ όχι 20 σύμφωνα με το thread του.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έπαιρνα το 700.Η μπαταρία του 600 είναι χάλια!Αρκετές φορές μου έρχεται να το πετάξω απο το παράθυρο και δυστηχώς μάλλον δεν θα βγει μεγαλύτερη:cry:.Α το 700 έχει 40ΜΒ όχι 20 σύμφωνα με το thread του.

 

 

Συμφωνα με το site της Samsung εχουν την ιδια (οντως πολυ μικρη) μπαταρια και το 700 εχει 20MB μνημης.

Προς το 700 κλινω καθως το ραδιοφωνο δεν με πολυαπασχολει και το προβλημα της μνημης θα λυθει με μια καρτουλα αλλα... ειμαι παντα επιφυλακτικος με τα καινουρια μοντελα οσον αφορα το ΤΙ προβληματα μπορει να βγαλουν.

Δεδομενου οτι η τελευταια μου επαφη με Samsung ηταν πριν απο χρονια (τοτε με το μοντελο clamshell με την γυριστη καμερουλα), ζητω την συμβουλη των φιλων εδω :)

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το site της Samsung εχουν την ιδια (οντως πολυ μικρη) μπαταρια και το 700 εχει 20MB μνημης.

Προς το 700 κλινω καθως το ραδιοφωνο δεν με πολυαπασχολει και το προβλημα της μνημης θα λυθει με μια καρτουλα αλλα... ειμαι παντα επιφυλακτικος με τα καινουρια μοντελα οσον αφορα το ΤΙ προβληματα μπορει να βγαλουν.

Δεδομενου οτι η τελευταια μου επαφη με Samsung ηταν πριν απο χρονια (τοτε με το μοντελο clamshell με την γυριστη καμερουλα), ζητω την συμβουλη των φιλων εδω :)

 

Προβληματα με το λογισμικο αποκλειεται να σου βγαλει σιγουρα οποιο κι αν διαλεξεις.Η μπαταρια ειναι μονιμο προβλημα της Samsung απο τοτε που την ξερω (στα πρωτα μοντελα της -βλ.Α100- εδινε και δευτερη μπαταρια, μετα το εκοψε αφου ετσι κι αλλιως δεν ελυνε το προβλημα και της στοιχιζε...).Τα αλλα λιγο-πολυ τα εχεις διαβασει : αργη αποκριση στις καρτες μνημης,προβληματα με τα Ελληνικα,ευαισθησια στις γρατζουνιες,υπερευαισθητα πληκτρα αφης για το U600(αυτο που συνηθιζεις δεν ειναι το να μην τα πατας κατα λαθος, αλλα το να δεχεσαι το λαθος και να το διορθωνεις χωρις να νευριαζεις!!).

Τελικα εγω πιστευω πως η επιλογη σου θα εχει να κανει κυριως με το αν θελεις 3G ή οχι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προβληματα με το λογισμικο αποκλειεται να σου βγαλει σιγουρα οποιο κι αν διαλεξεις.Η μπαταρια ειναι μονιμο προβλημα της Samsung απο τοτε που την ξερω (στα πρωτα μοντελα της -βλ.Α100- εδινε και δευτερη μπαταρια, μετα το εκοψε αφου ετσι κι αλλιως δεν ελυνε το προβλημα και της στοιχιζε...).Τα αλλα λιγο-πολυ τα εχεις διαβασει : αργη αποκριση στις καρτες μνημης,προβληματα με τα Ελληνικα,ευαισθησια στις γρατζουνιες,υπερευαισθητα πληκτρα αφης για το U600(αυτο που συνηθιζεις δεν ειναι το να μην τα πατας κατα λαθος, αλλα το να δεχεσαι το λαθος και να το διορθωνεις χωρις να νευριαζεις!!).

Τελικα εγω πιστευω πως η επιλογη σου θα εχει να κανει κυριως με το αν θελεις 3G ή οχι.

 

Θα το συνδιασω με αλλαγη φορεα επικοινωνιας οποτε μαααααλλον (δεν ειμαι σιγουρος καθως κακα τα ψεμματα, το 3G δεν ειναι για Ελλαδα ακομα) θα με ενδιεφερε..

 

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις :O

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

To αγορασα κι εγω.. Παρα παρα πολυ ευχαριστημενος με το κινητακι... Και η λειτουργια που εχει και αλλαζει μονο του φοντο αναλογα με την χωρα γαμαει.. Σημερα το δοκιμασα σε Γερμανια και Πορτογαλια...! Και η καμερα τζι τζι!!!

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-U600

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...