Jump to content

Πρόγραμμα συμπίεσης αρχείων mp3


bill1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.

Θέλω να κάνω συμπίεση σε αρχεία mp3 για οικονομία αποθηκευτικού χώρου.Ξέρετε κάποιο πρόγραμμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι ήδη συμπιεσμένα. Αν θες κι άλλη συμπίεση πρέπει να τα κάνεις πάλι encode σε χαμηλότερο bitrate, αλλά θα πέσει πολύ η ποιότητα.
Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις αυτό, η ποιότητα θα πέσει στο ΠΑΤΩΜΑ. Αν επιμένεις παρ' όλα αυτά, η καλύτερη λύση είναι ο lame + razorlame
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να τα συμπιέσω, γιατί θέλω να τα μεταφέρω σε κινητό τηλέφωνο και mp3 player, που σε αυτές τις συσκευές ακόμα και η ποιότητα των 64 kbps είναι ικανοποιητική.Πάντως σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντησή σου.Οποιαδήποτε πρόταση από άλλα μέλη είναι αποδεκτή.:)

 

EDIT:Το dbpoweramp είναι καλό πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Nαι, το dbpoweramp είναι πολύ καλό για να μετατρέψεις ένα είδος αρχείου ήχου σε ένα άλλο. Αλλά θα σου πρότεινα να μην κάνεις τίποτα τέτοιο. Προτίμησε να αγοράσεις περισσότερη μνήμη (που είναι πολύ φτηνή πλέον) ή να βάλεις λιγότερα τραγούδια. Οι συσκευές αυτές με ένα αξιοπρεπές ζευγάρι ακουστικών, μπορούν να αποδώσουν μια χαρά με mp3 τουλάχιστον 128kbps. Δεν χρειάζεται να υποστείς ένα mp3 με χαμηλότερο bitrate, που πραγματικά είναι άθλιο.
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά μπορείς να τα μετατρέψεις σε Mp4 αν φυσικά η συσκευή σου τα υποστηρίζει.Απ'όσο ξέρω έχουν ακόμα καλύτερη συμπίεση από τα Mp3 χωρίς μεγάλες διαφορές στην ποιότητα.Αλλά δεν είμαι και σίγουρος καθώς δεν χρησιμοποιω mp4.Καλύτερα να στο επιβεβαιώσει πρώτα κάποιος που να ξέρει λίγο καλύτερα επί του θέματος...
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να ρίξεις το bitrate, οπωσδήποτε κάνε μετατροπή σε mono για να πετύχεις καλύτερη χρήση του μικρού bitrate.
Link to comment
Share on other sites

εγω επειδη εχω προβλημα χωρου τα μετατρεπω σε 3GP και για να φανταστεισ τι σου λεω 1 mp3 4mb περιπου το κανει περιπου 400kb.

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Τελικά, θα πάρω μία κάρτα μνήμης, αλλά ήθελα να αναφέρω ότι με συμπίεση στα 64 kbps σε mp3 player η ποιότητα ήταν καλή από τα ακουστικά.Επίσης, και από το ηχείο κινητού τηλεφώνου η ποιότητα ήταν ικανοποιητική.Πάντως η συμβουλή σας είναι το λιγότερο στα 128 kbps.Τέλος πάντων θα ακούσω τραγούδια σε διαφορετική συμπίεση και θα δώ τα αποτελέσματα.:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...