Jump to content

[Επίσημο] Nokia 7250 & 7250i


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πληροφορίες γαι το 7250 και την αναβάθμισή του(i) :)

http://www.nokia.com/pics/phones/phone_models/mainpage/phone_models_7250.jpg

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Welcome Back Everybody!!! :)

Μόλις μαθευτεί το ευχάριστο νέο θα γεμίσει πάλι κόσμο το forum..

Cool... :p

Άντε να αρχίσουμε πάλι να μαζεύουμε κανένα παιχνιδάκι.

 

:o

Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez

aplos thelw na kanw kapies paratiriseis gia to 7250(i)!!

EINAI KLOPI EINAI APATI EINAI EINAI AXRISTO!

se sxesi me to t610 tis SE den vlepei tin skoni tou!!!

to 7250 einai:

1)pio akrivo

2)poli pio kakis piotitas othoni (kamia sxesi me 65k colors tou t610)

3)axristo se sxesi me polyphonic sounds (4 tones)

4)den exei bluetooth

5)exei ir pou to mono pou mporei a kanei einai na sindeete me ton ypologisti

6)den ipostirizei ta games mophun pou ine poli pio anotera apo ta java

7)den exei ixografisi sinomilias

8)den mporeis na alla3eis theme

9)oi photos pou pernei den ine kai toso kales sto kinito logo tis kakis analisis kai ellipsi xromaton tis othonis

10)den ipostirizei ta minimata EMS pou oles oi alles eteries ipostirizoun...

 

TELOS

 

pantos tha prepei na prospathisei polyyyyyy gia na kataferei na ftasei to t610 tis SE

Link to comment
Share on other sites

Καλά στη nokia είναι τρομερά έξυπνοι άνθρωποι, επειδή έσβηνε πολύ συχνά και η οθόνη σκοτείνιαζε απότομα το πήγα στα κεντρικά στη Συγγρού τρέμοντας σύγκορμος από όλα όσα ακούω κατά καιρούς για το service. Της λέω λοιπόν τα καθέκαστα και μου λεέι όκ θα χρειαστεί αναβάθμιση, λέω ΟΚ αλλά υπάρχει της λέω νέα έκδοση έχω τη 3.12. Βεβαίως μου λέει περάστε σε 1-1.30 ώρα (σε 10λεπτά γινόταν στη siemens και ήμουν και μόνος μου). Τέσπα επιστρέφω μετά από 2 ώρες και μου λέει να περιμένω 10λεπτά, τελικά μετά από μισή ώρα μου το δίνει. Φυσικά νέα έκδοση δεν υπήρχε αφού όπως ακριβώς περίμενα πάλι τη 3.12 περάσανε. Α και το ωραίο είναι που μου λέει ότι με την αναβάθμιση θα χάσετε τις μνήμες (τώρα ποιος θα καταλάβαινε ότι εννούσε τα πάντα λέγοντας μνήμες απορώ...) Από την οθόνη μια από τα ίδια αλλά ευτυχώς κάτι βάλανε στη μπαταρία και κολλάει για τα καλά στο κινητό ούτε που κουνιέται κα δε σβήνει πια.

Το πρόβλημα μου τώρα, όταν το πήρα πάω να κάνω κάτι και λέει κωδικό ασφαλείας, καλά αυτός δε χάνεται με την αναβάθμιση;; Βάζω το κωδικό, τόσα χρόνια σε όλα τα κινητά τον ίδιο κωδικό είχα, λέει λάθος από τότε έχω βάλει ότι μπορείτε να φανταστείτε και όλο λάθος βγάζει (καλά δεν έχει περιορισμό στις προσπάθειες;; Πάνω από 20φορές έχω προσπαθήσει. Τι μ@λ@κί@ κάνανε πάλι εκεί στη nokia και τώρα θα πρέπει να τους σκάσω 15ευρώ δηλαδή;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

απo default εχει κωδικο 12345

 

αν τον αλλαξες, προφανως προσπαθησε τον δικο σου

 

αλλιως, παρε τον παπ... τον τεχνικο και πες του τι κωδικο εβαλες ρε βλακα?

 

(εισαι τυχερος που δε σου κλειδωσε)

 

με τι νεα version τι κερδιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον monaxoulis

 

απo default εχει κωδικο 12345

 

αν τον αλλαξες, προφανως προσπαθησε τον δικο σου

 

αλλιως, παρε τον παπ... τον τεχνικο και πες του τι κωδικο εβαλες ρε βλακα?

 

(εισαι τυχερος που δε σου κλειδωσε)

 

με τι νεα version τι κερδιζεις?

 

 

Ποια νέα version βρε δε σου είπα την ίδια μου έβαλε και καλά μου έκανε αναβάθμιση. Μέχρι να βάλω sim και να το δω είχα απομακρυνθεί αλλιώς θα την την έλεγα της χαζής.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

hello,

 

eida sto aggliko ebay to 7250i na to poulane idi.....kapou 375 lires diladi 200 xiliades sim free. Thelw na rwtisw an to exei dei kanenas kai exei dei tipota simantikes diafores metaksi twn 2 aftwn kinitwn.

 

Epipleon ws apantisi, nai kserw oti einai klopi afto me to 7250i, einai eleeino, sixainomai ti nokia gia tin politiki tis alla to kinito to pira giati mou arese san kinito...isws to ericsson na einai kalitero 1000 fores alla de maresei......de nomizw na iparxoun pio omorfa i pio leitourgika kinita apo tis nokia oso aisxos kai an mas feretai....toulaxiston san proswpiko gousto.....:P

foot(noun): a useful tool to find furniture in the dark
Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη πηρε σημερα μολις το 7250 και με το που το ανοιξε της παρουσιασε ενα προβληματακι,συγκεκριμενα μολις παει να ρυθμισει την ωρα αυτοματως επανερχεται σε κατασταση αναμονης χωρις να γινεται τιποτα.Τι μπορει να φταιει;Επισης πειτε μου πως γινεται να δω ποια εκδοση λογισμικου εχει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Βασίλης

 

Μια φιλη πηρε σημερα μολις το 7250 και με το που το ανοιξε της παρουσιασε ενα προβληματακι,συγκεκριμενα μολις παει να ρυθμισει την ωρα αυτοματως επανερχεται σε κατασταση αναμονης χωρις να γινεται τιποτα.Τι μπορει να φταιει;Επισης πειτε μου πως γινεται να δω ποια εκδοση λογισμικου εχει.

 

 

Περίεργο πρόβλημα, πάντως για έκδοση λογισμικού πατάει σε κατάσταση αναμονής *#0000#

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα, δεν είναι δυνατόν να μεταφέρεις φωτό & ήχους με υπέρυθρες; Πριν μερικές μέρες πήρα το Τ610 και ένας φίλος μου το 7250. Πρόσπάθησα να τον πείσω να μην το πάρει, αλλά αυτός επέμεινε στην NOKIA. Την επόμενη μέρα βγάλαμε και οι δύο κάποιες "ενδιαφέρουσες" φωτογραφίες. Προφανώς, δε συμφέρει να χρησιμοποιήσουμε μηνύματα πολυμέσων για να τις ανταλλάζουμε, αφού κάθε μέρα μαζί είμαστε.

 

Δοκίμασα λοιπόν (αφελέστατα) να του στείλω φωτό με Ir. Μάταια όμως! Ξανά και ξανά και ξανά και ξανά...

Άρχιζα να την ψιλοϋποψιάζομαι την "δουλειά". Επιχείρησα να στείλω έναν ήχο από το δικό μου (Moonstar, ένα Τουρκο-Γυφτο-Πόπ, αν το θέλετε, το ανεβάζω κάπου :p ), και κατέληξε όνειρο θερινής νυκτός...

 

Σίγουρος πλέον, σκέφτηκα να δοκιμάσω την αντίστροφη πορεία. Πάω σε μια εικόνα του 7250, πατάω κάτι κουμπιά και ω του θαύματος(!) βλέπω στο μενού Αποστολή! Ξαφνικά βλέπω Εικόνα προστέθηκε, ή κάτι τέτοιο. Προστέθηκε; Που προστέθηκε; Ποιος της ζήτησε να προστεθεί; Αυτό ήταν, βλέπω ένα πλαίσιο κειμένου και συνειδητοποιώ ότι ήμουν στην σύνταξη μηνύματος πολυμέσων!

 

Λείπει δυνατότητα που έχει κινητό €200 (Τ310 με CommuniCam); Το πλήρωσε κερατιάτικο απ' ότι βλέπω. Εντάξει, έχω χρησιμοποιήσει (στα σοβαρά) μόνο Ericsson, μπορείτε να με πείτε προκατειλημμένο, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι τα NOKIA είναι υπερτιμημένα.

 

Εντάξει, ζηλεύω την μεγαλύτερη μνήμη και το ραδιοφωνάκι (όχι και τόσο αυτό, αφού υπάρχει αντίστοιχο αξεσουάρ), αλλά τι να τα κάνεις όταν πρέπει να πληρώσεις για να μεταφέρεις τις φωτό στον υπολογιστή; Τώρα θα πω "Ο φίλος μου δέν έχει υπολογιστή", αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Αν θέλετε, σας την λέω κάποια άλλη φορά :blink:

 

Διάβασα προχθές ότι παρουσιάστηκε νέα έκδοση, με το επίθεμα i. Τι προστέθηκε; Επεξεργασία φωτογραφίας; Ζουμ; Τι άλλο; Νέα έκδοση; Ελπίζω να υπάρχει δυνατότητα για αναβάθμιση, αν και δοθείσας της ιστορίας δεν το βλέπω πιθανό... Δηλαδή, όταν αποφασίσουν να βάλουν πραγματική λειτουργία υπερύθρων ή ηχογράφηση, θα παρουσιάσουν νέο 7250j;

 

Εντάξει, μακρηγόρησα υπέρ το δέον, αλλά τέτοια ώρα δεν είχα κάτι άλλο να κάνω. Με συγχωρείτε. Κάθε σχόλιο, διόρθωση, παρατήρηση κλπ. (καλοπροαίρετη εννοείται ;) , δεν έχω σκοπό να ξεκινήσω flame war) παρακαλώ να διατυπωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez
tha sifonisw me ton tsiris! opos ipa kai pio panw exei ir mono gia na sindeete me to pc alla kiafto meta vias afou einai poly diskolo na kaneis upload! to mono pou mporeis na kaneis mesw ir einai na metafereis ikones kai ixous apo to pc... apo eki kai pera... prepei na valeis to xeri stin tzepi gia na stilis kapiou photo i melodia...
Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο να προσφέρει η ΝΟΚΙΑ αναβάθμιση σε 7250i - έστω και επί πληρωμή - στους κατόχους του 7250, αποκλείεται κατηγορηματικά;

 

Νομίζω ότι το είχε κάνει η Ericsson - και μάλιστα δωρεάν - στην περίπτωση των T68 και T68i...

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα της Nokia για το 7250i αναφέρει: The Nokia 7250i phone is an upgraded version of the Nokia 7250 phone.

Αυτό θα μπορούσε να σημαίνει πως είναι software upgrade μόνο, ίσος όπως είχε αναφερθεί και παλιότερα με κάποια "μαγκιά" να μπορεί να περαστεί το software του i στο απλό 7250.

Οι φίλοι που ασχολούντε με flashing θα γνωρίζουν ίσος καλλίτερα, εγώ πάντος πίστευω πως θα γίνεται.

Αλλώστε παλιότερα το ericsson Τ10 μπορούσες να το κάνεις T18 αλλάζοντας το software και αλλάζοντας το προτάκι με ένα μαγνητικό για να γίνει ενεργό.

Θα μάθουμε πάντος μόλις κυκλοφορίσει στην ελληνική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

PowerRulez, μια θερμή παράκληση... Μην μετατρέψεις το θέμα αυτό σε διαξιφισμούς δεν υπάρχει κανένας λόγος. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, σύμφωνα με τις προσωπικές του απαιτήσεις. Σίγουρα το T610 πλεονεκτεί με Bluetooth και πολλά ακόμη χαρακτηριστικά, ωστόσο κάποιοι θα επιλέξουν το 7250 και το 7250i για τους δικούς τους λόγους.

 

Ανεξάρτητα από το αν η Nokia αποφασίσει να προσφέρει τη δυνατότητα αναβάθμισης της συσκευής δωρεάν ή σχεδόν δωρεάν, οι όσες αλλαγές έχουν γίνει στο 7250i περιορίζονται αποκλειστικά και μόνο στον τομέα του software και αυτό γίνεται εύκολα κατανοητό. Δεν χρειάζεται άλλωστε hardware για XHTML Browser, Image Editor ή Digital Zoom, εκτός πάλι αν ενσωματώσουν ισχυρότερο επεξεργαστή... (κάτι που θεωρώ απίθανο)

 

Τις τελικές λεπτομέρειες πάντως θα τις μάθουμε όταν επιτέλους κυκλοφορήσει το 7250i στην αγορά... Μέχρι τότε υπομονή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι απολύτως ότι είναι θέμα λογισμικού. Γι' αυτό και ρωτώ άλλωστε αν η ΝΟΚΙΑ προτίθεται να παρέχει αναβάθμιση, έστω και επί πληρωμή. Απλώς, αυτό που μετά λύπης μου ακούω από διάφορες πλευρές είναι ότι, σε αντίθεση με την Ericsson, δεν είναι συνηθισμένη σε τέτοιες (αυτονόητες για εμέ) "γαλαντομίες"...

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

H anabathmisi toy 7250i περιλαμβανει κaι Night Mode gia τη camera. Ayto logika den einai kai thema hardware?

 

Ή αρκει να μεινει περισσοτερο ανοιχτο το διαφραγμα?

 

Dead Poet, you must know that, tell us!

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Παντως ενα χαρακτιριστικο που θα επρεπε να εχει το 7250ι ειναι δυνατοτητα voice recording.

 

Εχει 5 ΜΒ μνημης, τοσος χωρος και να μην μπορεισ να μαγνητοφωνησεις τιποτα? :( :( :(

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

H anabathmisi toy 7250i περιλαμβανει κaι Night Mode gia τη camera. Ayto logika den einai kai thema hardware?

 

Ή αρκει να μεινει περισσοτερο ανοιχτο το διαφραγμα?

 

Dead Poet, you must know that, tell us!

 

Δεν γνωρίζω σε τι θα εδράζεται αυτό το "Night Mode" του 7250i. Πιστεύω όμως ότι μάλλον θέμα λογισμικού θα είναι πάλι. Δηλαδή, θα περιέχει κάποιες ρυθμίσεις που θα του επιτρέπουν να αφαιρεί (όσο γίνεται βέβαια, μην περιμένουμε και τίποτα το θεαματικό) το "θόρυβο" στις νυχτερινές λήψεις, ή να εστιάζει καλύτερα...

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

αυτο το upgarde ποτε θα γινει πραγματικοτητα?Ποτε εμεις που εχουμε το 7250 θα περασουμε την v 3.14?Αραγε θα το αναλαβει το θεμα η νοκια η θα ψαχνουμε flashera........ :!:

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πληροφοριες για την μετετροπη του 7250 σε 7250i (ανεπισημα) λενε οτι γινεται συμφωνα με ενα ξενο φορουμ!!!! Ειμαστε στην αναμονη (σε αναμενα καρβουνα)!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον hotmanolo

 

Παιδια πληροφοριες για την μετετροπη του 7250 σε 7250i (ανεπισημα) λενε οτι γινεται συμφωνα με ενα ξενο φορουμ!!!! Ειμαστε στην αναμονη (σε αναμενα καρβουνα)!!!!

 

 

Ποσταρε κατι σχετικο!

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον hotmanolo

 

Παιδια πληροφοριες για την μετετροπη του 7250 σε 7250i (ανεπισημα) λενε οτι γινεται συμφωνα με ενα ξενο φορουμ!!!! Ειμαστε στην αναμονη (σε αναμενα καρβουνα)!!!!

 

 

 

Hotmanolo is the best.... :p :cool: :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Ποσταρε κατι σχετικο!

 

 

Σχετικο ειναι Κωστα μου γιατι ηδη εχουν μετατραπει μερικα τηλεφωνα, αλλα δεν αποκαλυπτουν τον τροπο flash-αρισματος!!!! Δεν ξερω αν εχει καποια ιδιοτροπια ή θα το εκμεταλευτουν οικονομικα αυτοι που το εκαναν!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...