Jump to content

Sony Ericsson P1i


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο φιλος πρεπει να εχει την 1.12 γιατι κ σε μενα ακριβως τα ιδια ειχα.τωρα εχω την 1.20 που εχει το προβλημα που ανεφερα παραπανω
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στις οδηγίες που σου έδωσα σου λέει να χρησιμοποιήσεις έναν key generator για να φτιάξεις ένα αρχείο για κάθε χάρτη που θα έχει μέσα έναν κωδικό. Το έκανες;

 

Απόκλιση 2km δεν παίζει, εμένα μου έπαιζε κανονικά σε μέτρα σήμερα, μην τρελαθούμε. Έλεγξε ότι ακολούθησες πλήρως τις οδηγίες και κάνε καμια βόλτα με το αμάξι για να βεβαιωθείς ότι παίρνει σωστά το στίγμα. Ποιον χάρτη κατέβασες;

 

Καλημέρα.

Λοιπόν, έχω μέσα 2 χάρτες, ο πρώτος είναι ο free γενικός που δίνει η εταιρία και ο 2ος ο Autodrive Hellas 1.25 με ID 822, απ' το "γνωστό" μέρος.

Με τη "γεννήτρια" έφτιαξα κωδικό και τον ξεκλείδωσα (αν δεν το είχα κάνει αυτό δεν θα δούλευε καθόλου, σωστά; ) και γενικά νομίζω ότι τις οδηγίες τις έχω ακολουθήσει όλες. Στο σημείο που γράφει για το ξεκλείδωμα του gps μόνο δεν έχω καταλάβει τι γίνεται, μιας που δεν βλέπω να γράφει κάτι συγκεκριμένο για GPS. Πάντως ό,τι λέει το έκανα, ο χάρτης δουλεύει (μπορώ να ψαχουλέψω) και το gps δίνει στίγμα. Αυτό που δεν έχω κάνει ακόμα είναι να ελέγξω τη θέση (γεωγραφικό μήκος και πλάτος) που δίνει μέσω του garmin με αυτή που δίνει μέσω του destinator απ' το pda μου. Όσο για τη θέση που με δείχνει, δείτε και τη φωτό:

http://s96.photobucket.com/albums/l188/nasos79/misc/th_1.jpg

Η απόσταση μεταξύ των σημείων όπου βρίσκομαι και όπου με δείχνει, είναι 1.4 km περίπου, σύμφωνα με το google earth.

Σήμερα θα το κυκλοφορήσω, να δω μήπως πιο κοντά στο Ηράκλειο είναι πιο σωστό.

Όσοι το δοκιμάσατε και είστε ικανοποιημένοι, είστε στην Αθήνα, σωστά; Άρα αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στους χάρτες της περιφέρειας, παίζει να είναι γενικό;

Μήπως έχω λάθος χάρτη;

Ευχαριστώ και χίλια συγγνώμη για το πρήξιμο συνέχεια!!!

 

Εγώ την έβαλα την .80

 

Δεν λέω, πιο γρήγορη, αλλά είναι ακόμα αργή μπροστά στο TomTom :)

 

Κι εγώ την .80 έχω, όπως έλεγε το guide που μας έδωσες. :)

Αλλά τα προβληματάκια παραμένουν... :(

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Λοιπόν, έχω μέσα 2 χάρτες, ο πρώτος είναι ο free γενικός που δίνει η εταιρία και ο 2ος ο Autodrive Hellas 1.25 με ID 822, απ' το "γνωστό" μέρος.

Με τη "γεννήτρια" έφτιαξα κωδικό και τον ξεκλείδωσα (αν δεν το είχα κάνει αυτό δεν θα δούλευε καθόλου, σωστά; ) και γενικά νομίζω ότι τις οδηγίες τις έχω ακολουθήσει όλες. Στο σημείο που γράφει για το ξεκλείδωμα του gps μόνο δεν έχω καταλάβει τι γίνεται, μιας που δεν βλέπω να γράφει κάτι συγκεκριμένο για GPS. Πάντως ό,τι λέει το έκανα, ο χάρτης δουλεύει (μπορώ να ψαχουλέψω) και το gps δίνει στίγμα. Αυτό που δεν έχω κάνει ακόμα είναι να ελέγξω τη θέση (γεωγραφικό μήκος και πλάτος) που δίνει μέσω του garmin με αυτή που δίνει μέσω του destinator απ' το pda μου. Όσο για τη θέση που με δείχνει, δείτε και τη φωτό:

http://s96.photobucket.com/albums/l188/nasos79/misc/th_1.jpg

Η απόσταση μεταξύ των σημείων όπου βρίσκομαι και όπου με δείχνει, είναι 1.4 km περίπου, σύμφωνα με το google earth.

Σήμερα θα το κυκλοφορήσω, να δω μήπως πιο κοντά στο Ηράκλειο είναι πιο σωστό.

Όσοι το δοκιμάσατε και είστε ικανοποιημένοι, είστε στην Αθήνα, σωστά; Άρα αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στους χάρτες της περιφέρειας, παίζει να είναι γενικό;

Μήπως έχω λάθος χάρτη;

Ευχαριστώ και χίλια συγγνώμη για το πρήξιμο συνέχεια!!!

 

 

 

Κι εγώ την .80 έχω, όπως έλεγε το guide που μας έδωσες. :)

Αλλά τα προβληματάκια παραμένουν... :(

 

Λοιπον... καταρχας για να δουλεψει το GPS πρεπει να φτιαξεις το SW.UNL οπως λενε οι οδηγιες (πριν φτασεις στους χαρτες) - με το ιδιο προγραμμα που χρησιμοποιησες για τον χαρτη. Το εφτιαξες;

 

Οι χαρτες που κατεβασες ειναι η εκδοση με τους ελληνικους χαρακτηρες η με τους αγγλικους; Αν ειναι αυτη με τους αγγλικους το map id της ειναι το 821 και οχι το 822.

 

Τελος εγω εχω τον χαρτη 1.30 με τους λατινικους χαρακτηρες και παιζει κανονικα. Ψαξτο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ενδιαφέρεται για φθηνά Πενάκια για το P1i ας ρίξει μια ματιά εδώ:

 

P1i - ΠΕΝΑΚΙΑ - μαζική παραγγελία

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... καταρχας για να δουλεψει το GPS πρεπει να φτιαξεις το SW.UNL οπως λενε οι οδηγιες (πριν φτασεις στους χαρτες) - με το ιδιο προγραμμα που χρησιμοποιησες για τον χαρτη. Το εφτιαξες;

Ναι, κανονικά, με το card ID και επικόλλησα τον κωδικό που μου έδωσε το "πρόγραμμα"... Έχει γίνει αυτό.

 

Οι χαρτες που κατεβασες ειναι η εκδοση με τους ελληνικους χαρακτηρες η με τους αγγλικους; Αν ειναι αυτη με τους αγγλικους το map id της ειναι το 821 και οχι το 822.

Με τους ελληνικούς. 822 ID. Το βρήκα στο γνωστό site, που έλεγε το id δίπλα στο link. Αποκλείεται να έγινε λάθος εκεί.

 

Τελος εγω εχω τον χαρτη 1.30 με τους λατινικους χαρακτηρες και παιζει κανονικα. Ψαξτο... ;)

 

Είναι πιθανό να φταίει ο χάρτης. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Έκανα μια διαδρομή από σπίτι δουλειά. Ό,τι να 'ναι!!! Αλλού για αλλού, κυριολεκτικά! Αποκλίσεις που κυμαίνονταν από 500 μέτρα ως και 5 km (χωρίς πλάκα). Ήμουν στο δημαρχείο και με έδειχνε 5,2 km μακριά!

Πάντως αν είναι έτσι, μου είναι εντελώς άχρηστο το πρόγραμμα!

 

Θα ψάξω να βρω τον 1.30 με λατινικούς χαρακτήρες... Ελπίζω να δουλέψει.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Σου λείπει η επιλογή "File Associations"... Πρέπει να βάλεις την τελευταία έκδοση του CorePlayer για να σου εμφανιστεί και μετά να ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου έδωσα προηγουμένος :!:

 

 

Αλλα που μπορει να βρεθει η τελευταια εκδοση? :confused: ουτε στο http://www.ipmart-forum.com δεν την βρηκα εκτος αν δεν εψαξα καλα. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

με το coreplayer πιστευω καθαρισαμε!! χαρη σε εσας περασα την σωστη Version ,τωρα αλλο χθες κατι βιντεο που εβγαλα κ τα περασα στο pc μου δεν εχουν ηχο........ελεος..? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

με το coreplayer πιστευω καθαρισαμε!! χαρη σε εσας περασα την σωστη Version ,τωρα αλλο χθες κατι βιντεο που εβγαλα κ τα περασα στο pc μου δεν εχουν ηχο........ελεος..? :wacko:

 

Ειδες, ολα τα φτιαχνουμε εδω :D

 

Τα Video στο P1i εχουν ηχο; Αν ναι, τοτε δοκιμασε αλλο player στο PC σου.

 

Προτεινω VLC - http://www.videolan.org/vlc/download-windows.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχουν κανονικα ηχο στο κινητο,κ φυσικα μονο με Vlc παιζω στο pc :lol: :p αρα κατι αλλο φταιει εδω... τι ομως??

 

τωρα μενει να δοκιμασουμε το συστημα πλοηγησης,απο εκει ειμαι τελειως ασχετος θα χρειαστει αποκλειστικα η βοηθεια σας :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αφού ευχαριστήσω και δημοσίως τον PropheT για τη βοήθεια με το garmin (δεν έχω ακόμα "πάρει" τον καινούριο χάρτη, δεν έχω προλάβει, αλλά θα δουλέψει υποθέτω), ήθελα να κάνω ακόμα 2 ερωτήσεις...

 

α) Επανάληψη προηγούμενης: Με τους μετρητές κλήσεων τι κάνετε; Δεν τους μηδενίζετε; Πρέπει να δηλώσω τιμή μονάδας ή δεν ξέρω τι; Δεν μπορώ απλά να βλέπω το χρόνο; Ζητάει pin2... Είμαστε σοβαροί; Πού να το βρω μετά από τόσα χρόνια;;;

 

β) Το διάστημα για το snooze του ξυπνητηριού ρυθμίζεται κάπως; Όχι, ε; :(

 

Ένα σωρό μικρές παπαρίτσες κάνουν αυτό το τηλέφωνο να μην είναι τέλειο... Πολύ βλάκες στο τμήμα λογισμικού της S.E... Χαρακτηριστικά που έχουν τα μικρότερα τηλέφωνα, δεν τα έχει αυτό...

Πάντως το snooze του είναι απαράδεκτο! Οριακά προλαβαίνει να σε ξαναπάρει ο ύπνος! Χεχε...

 

γ) Πήρα αυτή την αηδία το vikuiti της 3Μ για την οθόνη, 3 τεμάχια μάλιστα (το ένα ήταν δώρο) και έσκασα και 16 ευρώ ο κρετίνος... Το έχει κανείς; Αχρηστεύει την touch screen εντελώς! Δεν πατιέται τίποτα!!! Κάνω κάτι λάθος; Μήπως το βάζω ανάποδα; Μήπως πετάω αυτό που πρέπει να βάλω και βάζω αυτό που πρέπει να πετάξω; :P

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Η ζελατίνα που πουλάει το eshop ειδικά για το Ρ1 με 6 ευρώ είναι άριστη!!!Την συστήνω ανεπιφυλακτα!

 

Πάντως εμένα μου την βαράει που οι ειδοποιήσεις για γενέθλια (ολοήμερη συνάντηση) βαράνε το προηγούμενο βράδυ τα μεσάνυχτα!!!Αν είναι δυνατόν-μήπως συμβαίνει μόνο σε μένα?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα μου την βαράει που οι ειδοποιήσεις για γενέθλια (ολοήμερη συνάντηση) βαράνε το προηγούμενο βράδυ τα μεσάνυχτα!!!Αν είναι δυνατόν-μήπως συμβαίνει μόνο σε μένα?

 

Κάνε το σαν εμένα, reminder στις 11πμ της ημέρας, χωρίς προειδοποίηση με alarm. Το έχω έτσι τα τελευταία 3 χρόνια και δεν έχω χάσει.

... no regrets, just good memories ...:elephant:
Link to comment
Share on other sites

καμια εφαρμογη με αναλογικο ρολοι υπαρχει για κεντρικη οθονη του κινητου μας?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το έπαθε κανείς άλλος αυτό?

 

Μετά το upgrade σε CDA162022/1 R6G02 παρατήρησα το εξής:

με το Handsfree connected, θυμάμαι πριν την αναβάθμιση, ότι όταν είχα ενεργοποιημένο το "Enable power saving" το Bluetooth "'έπεφτε" για ύπνο και άλλαζε το εικονίδιο στο task bar από "Handsfree" icon σε "Bluetooth" icon. Τώρα το βλέπω συνέχει σε "Handsfree" icon, σαν να μην θέλει να κάνει "Power saving", πράγμα αντί-οικολογικό και σπάταλο.

 

Άσε που κάθε 2 ημέρες θέλει επαναφόρτιση.

... no regrets, just good memories ...:elephant:
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου με το bluetooth ανοικτό όλη μερα κραταει 5 με 7 ημέρες ανετα!!!!

 

:blink::blink::blink:

ΠΟΟΟΟΣΟΟΟ;;;;;

 

Εμένα αν φτάσει τις 3 κάνω πάρτι!!!

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να ακουμε ελληνκους ραδιοφωνικους σταθμουσ μεσω ιντερνετ? Για παραδειγμα το sporfm?

Με τη νεα εκδοση του core player νομιζω γινεται (η καινουργια εκδοση δεν εχει κρακαριστει, πρεπει να την αγορασει καποιος κανονικα) η οποια υποστηριζει flash περιεχομενο:)

Υπομονη μερικες μερες, πιστευω συντομα θα την κανουν φρι;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

:blink::blink::blink:

ΠΟΟΟΟΣΟΟΟ;;;;;

 

Εμένα αν φτάσει τις 3 κάνω πάρτι!!!

Κι εμενα γυρω στις 3 μερες κραταει ρε παιδια . . . . :(

 

Εσεις μιλατε για σχεδον μια εβδομαδα. Ειστε σιγουροι? Και με τί χρηση?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα γυρω στις 3 μερες κραταει ρε παιδια . . . . :(

 

Εσεις μιλατε για σχεδον μια εβδομαδα. Ειστε σιγουροι? Και με τί χρηση?

 

Σε flight mode θα το έχουν! :lol: Δεν γίνεται αλλιώς!!! :rolleyes::D

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα γυρω στις 3 μερες κραταει ρε παιδια . . . . :(

 

Εσεις μιλατε για σχεδον μια εβδομαδα. Ειστε σιγουροι? Και με τί χρηση?

 

3 μερες; Πως το κανετε αυτο... :blink:

 

Εμενα 1 μερα βγαζει, γεματη ομως με αρκετη χρηση, λιγο GPS και μπλα μπλα. Χωρις GPS στο τελος της ημερας εχω ενα 20%.

 

Με αυτα που ακουω σκεφτομαι να παω να παρω καινουργια μπαταρια! Θελω και γω 2-3 μερες! :lol:

Link to comment
Share on other sites

3 μερες; Πως το κανετε αυτο... :blink:

 

Εμενα 1 μερα βγαζει, γεματη ομως με αρκετη χρηση, λιγο GPS και μπλα μπλα. Χωρις GPS στο τελος της ημερας εχω ενα 20%.

 

Με αυτα που ακουω σκεφτομαι να παω να παρω καινουργια μπαταρια! Θελω και γω 2-3 μερες! :lol:

Τί? Κι εγω θελω 5-7 μερες !! Σαν τους αλλους, που τους κραταει ακομα περισσοτερο απο'μενα! :lol:

 

Ρε παιδια δεν ξερω αλλα πραγματικα το πιστευω οτι δεν ειναι όλα (ειδικα αυτα τα ακριβα μοντελα) και τελειως του κουτιου, κατευθειαν απο την κυρία Ericsson...

 

Εξού και οι διάφορες μικροδιαφορές.. αλλιως τί, τοση διαφορα μπορει να υπαρχει στο ιδιο ακριβως hardware με ενος αλλου??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τί? Κι εγω θελω 5-7 μερες !! Σαν τους αλλους, που τους κραταει ακομα περισσοτερο απο'μενα! :lol:

 

Ρε παιδια δεν ξερω αλλα πραγματικα το πιστευω οτι δεν ειναι όλα (ειδικα αυτα τα ακριβα μοντελα) και τελειως του κουτιου, κατευθειαν απο την κυρία Ericsson...

 

Εξού και οι διάφορες μικροδιαφορές.. αλλιως τί, τοση διαφορα μπορει να υπαρχει στο ιδιο ακριβως hardware με ενος αλλου??

 

Σιγουρα δεν ειναι... εχω πιασει κινεζικο Κ750 και ηταν παναγια μου! Ενω το ευρωπαικο ηταν πολυ ανωτερης κατασκευης. Δυστυχως δεν μπορεις ευκολα να ξερεις εκ των προτερων απο που ηρθε αυτο που σου πλασαρει ο πωλητης...

 

Παντως 1-1.5 μερα μου φαινεται λιγη. Το κινητο ειναι δευτερο χερι - εκανα την ******* και πηρα το Κ850 με την επιδοτηση μου, αλλα το διορθωσα το κακο. Εχω την αισθηση οτι ο προηγουμενος δεν το χρησιμοποιουσε αλλα το ειχε αφησει στην ακρη γιατι καθε μερα βελτιωνεται λιγο η μπαταρια - η οποια by the way ειναι Li-Polymer που σημαινει οσο περισσοτερο τη φορτιζεις τοσο το καλυτερο!

 

Αν δεν διορθωθει η κατασταση θα παρω καινουργια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω, δοξα τω Θεο, ειμαι ευχαρηστημενος προς το παρον με το κινητακι μου, ουτε προβληματα και η μπαταρια κραταει κανα ..3ημερο, με μια κανονικούλα χρηση (μερικα sms, αρκετά τηλεφωνα και λιγο απο μουσικη-εικονες) αλλα ουτε flight mode ουτε κλειστο τη νυχτα..

 

Βεβαια να συμπληρωσω οτι στη καθημερινη διαρκεια μιας μπαταριας, παιζει σημαντικο ρολο και η ενταση του σηματος.. Δηλαδη ποσο δυνατο σημα "δεχεται-εχει" το κινητο, ωστε να μην καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια ψανωντας για καλυτερο-περισσοτερο σημα. Οσο πιο αδυναμο το σημα του δικτυου μας, τοσο πιο πολυ "μπαταρια" καταναλωνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P1i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...