Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6120 classic


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, είναι δικιά τους εισαγωγή, το διευκρίνησαν. Το πήρα από το κινητομανια κι έχει δυο χρόνια εγγύηση. Το βιβλιαράκι είναι στα Ουγγρικά :p Είναι made Hungary. Κατέβασα τον ελληνικό οδηγό χρήσης απ' την σελίδα της Nokia.

 

Είχα πάει και ρώτησα σε:

1) Vodafone

2) Wind

3) Cosmote

4) Πλαίσιο

5) Γερμανό

 

Και μου είπαν σε όλα ότι δεν έχουν άσπρο κι ούτε σκοπεύουν να το φέρουν προς το παρόν. Έχουν συμφωνία με την εταιρία λέει μόνο με τις εκδόσεις του μαύρου χρώματος.

Αφού είδα κι απόειδα, προτίμησα την εισαγωγή.

 

Με αλλαγή του product code, θα μπορώ να κάνω αναβαθμίσεις χωρίς να χάνω τα ελληνικά; Η εγγύηση χάνεται με αυτόν τον τρόπο;

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Θα περασεις το ελληνικο product code και μετα θα κανεις αναβαθμιση κανονικα χωρις να χανεις τα ελληνικα.

 

2. Η εγγυηση δεν χανετε :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ! Αυτά είναι καλά νέα :)

 

Υπάρχει καμιά περίπτωση να το έχουν περάσει ήδη εκεί απ' όπου το πήρα; Μια και προφανώς έχουν μπει ήδη στη διαδικασία της αναβάθμισης αφού έχω την τελευταία έκδοση.

Να κάνω τον κόπο να ρωτήσω;

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ! Αυτά είναι καλά νέα :)

 

Υπάρχει καμιά περίπτωση να το έχουν περάσει ήδη εκεί απ' όπου το πήρα; Μια και προφανώς έχουν μπει ήδη στη διαδικασία της αναβάθμισης αφού έχω την τελευταία έκδοση.

Να κάνω τον κόπο να ρωτήσω;

 

Δεν το νομιζω ,λογικα τις συσκευες τις στελνουν στην νοκια για Ελληνικα.

Μπορεις να το τσεκαρεις ομως με το nemesis.

Αν ειναι διαφορετικο απο αυτο που εχει κατω απο την μπαταρια,στο

εσωτερικο της συσκευης,τοτε τον εχουν αλλαξει .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το nemesis 1.0.38.3 και κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης άφησα την πρώτη επιλογή τσεκαρισμένη, που λέει κάτι για virtual usb.

Σύνδεσα το κινητό με usb cable, και πατάω το scan for new device. Μετά επιλέγω phone info και scan.

Γράφει στο κάτω μέρος "scan for product..." για 2 δευτερόλεπτα, και μετά γράφει δίπλα "error".

Ίσως να μην το βλέπει... Τι δεν κάνω σωστά;

Το pc suite βλέπει κανονικά το κινητό πάντως, οπότε δεν τίθεται θέμα σύνδεσης. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

 

Υ.Γ. Τελικά το μητρώο δεν το εμφάνισε ξανά μόνο του στο task manager (όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμα). Μάλλον κάτι θα είχα κάνει εγώ όταν το έβγαζε.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχει συνδέσει κανεις το 6120 σαν modem με υπολογιστή και περιηγηθει στο ιντερνετ με firefox ή ΙΕ?

υποθετω σε 3G ή HSDPA κάλυψη πρεπει να μαμαει...

Link to comment
Share on other sites

εχει συνδέσει κανεις το 6120 σαν modem με υπολογιστή και περιηγηθει στο ιντερνετ με firefox ή ΙΕ?

υποθετω σε 3G ή HSDPA κάλυψη πρεπει να μαμαει...

 

Το σύνδεσα στο λαπτοπ και δουλεύει απροβλημάτιστα σε IE, Firefox, Msn :) Μάλιστα κατά την διάρκεια της σύνδεσης πάνω στο κινητό γράφει 3.5G κάθε φορά που ανοίγω σελίδες. Όμως, κάτω δεξιά, από τα 384kb που συνδεόμουν με το 3G του sharp, τώρα με το 3.5G του nokia δείχνει 460kb. Το ψάχνω προς το παρόν :shifty:

 

Τελικά ρυθμίζεται απ' τις ιδιότητες της σύνδεσης. Έβαλα την ανώτατη τιμή που υποστηρίζουν τα XP στις ιδιότητες συνδέσεων και είναι στα 921kb τώρα :)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχει συνδέσει κανεις το 6120 σαν modem με υπολογιστή και περιηγηθει στο ιντερνετ με firefox ή ΙΕ?

υποθετω σε 3G ή HSDPA κάλυψη πρεπει να μαμαει...

 

...την τσέπη:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

...την τσέπη:lol::lol::lol::lol:

 

Γιατί; Με χρήση tim plus είναι 3,49 ευρώ το μήνα...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To wind plus non stop έχει χρέωση wap. Αν δηλαδή μπαίνεις σε σελίδες ίντερνετ για κινητά. Κοίτα τα προφίλ ίντερνετ στο κινητό σου. Αν έχεισ επιλεγμένο προφίλ wind plus έχει καλώς, αλλά αν έχει επιλεγμένο κανένα wind internet έχει ογκοχρέωση (0,006/κb):cry:. Κανονικά όταν χρησιμοποιούμε το κινητό σαν μόντεμ, έχει ογκοχρέωση (αν και φαντάζομαι υπάρχουν τρόποι να παρακαμφεί :O)
Link to comment
Share on other sites

To wind plus non stop έχει χρέωση wap. Αν δηλαδή μπαίνεις σε σελίδες ίντερνετ για κινητά. Κοίτα τα προφίλ ίντερνετ στο κινητό σου. Αν έχεισ επιλεγμένο προφίλ wind plus έχει καλώς, αλλά αν έχει επιλεγμένο κανένα wind internet έχει ογκοχρέωση (0,006/κb):cry:. Κανονικά όταν χρησιμοποιούμε το κινητό σαν μόντεμ, έχει ογκοχρέωση (αν και φαντάζομαι υπάρχουν τρόποι να παρακαμφεί :O)

 

Το έχω σβήσει το προφίλ internet και είμαι μόνο με το plus. Όσον αφορά τα υπόλοιπα που λες, ρίξε μια ματιά εδώ :)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με οτι λετε παραπανω,αλλα καποιος ειπε οτι στο 6120 δεν μπορουμε να κανουμε φακελους στις εικονες-ηχους κτλ.

Πηγα ΕΚΘΕΣΗ-ΕΙΚΟΝΕΣ.

Κατεβηκα μια εικονα κατω(μετα το "ληψη γραφικων")

Κατω αριστερα ΕΠΙΛΟΓΕΣ-ΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΝΕΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ!

Υπαρχει η δυνατοτητα copy-paste!

Στο pc suite δεν φαινονται οι φακελοι,αλλα ποσως με ενδιαφερει.

Δεν το δοκιμασα με τον card reader ακομα.....

AEKαρα ole ole ole ole ole!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο 6120 γίνεται η αρχειοθέτηση με άλμπουμ δηλαδή εικονικούς φακέλους -γι’ αυτό δεν φαίνονται στη κάρτα- στα Nseries είναι το πρόβλημα....

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το 6120. Πληροφοριακα αναφερω οτι δεχεται κανονικα την micro sd καρτουλα μου των 4 gb. Τι καλα!!!
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το 6120. Πληροφοριακα αναφερω οτι δεχεται κανονικα την micro sd καρτουλα μου των 4 gb. Τι καλα!!!

Καλορίζικο!:)

Ναι, τα S60 F.P. 1 δέχονται κανονικά microSDHC κάρτες.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Στην 3.83 υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξεις μικρή, κανονική και μεγάλη γραμματοσειρά. Στην προηγούμενη έκδοση δεν υπάρχει αυτό; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Πόσο έχει το 6120;

 

Eννοείς τι τιμή έχει; Θα το βρεις από 240 ευρώ και πάνω. Κάνε μια αναζήτηση στο Skroutz.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε κανένα νέο με το καπάκι της μπαταρίας και την εγγύηση του ?
The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ SOS.ΠΗΡΑ ΜΙΑ MICROSD 2GB(LEXAR) KAI ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΤΣΑΜΠΑ ΤΑ 30 ΕΥΡΩ?EKDOSH EXV THN 3.83
ΧΑΡΙΣΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΙΑ ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι; Αλλοι λενε οτι οταν ειναι υψηλο το SAR τοτε η κεραια πασχιζει να βρει το σημα αρα δουλευει στο μαξ, και αλλοι οτι ειναι δυνατη και αρα δεν χρειαζεται να δουλευει στο μαξ. Τι στο καλο ισχυει; Εγω θελω το 6120 ως αντικαταστατη του 3230 και δεν με ενδιαφερει πια πολυ το Symbian 60, απλα το εχω συνηθησει και θελω και να "υπαρχει" μηπως χρειαστει, ολο και κατι καινουργιο βαζω κατα καιρους. Αυτο το ειπα για να δειξω οτι δεν θα πολυασχοληθω πολυ με το κινητο και σε καμια περιπτωση δεν χρειαζομαι το 3G. Αν το απενεργοποιησω δεν θα εχει λιγοτερο SAR θεωρητικα; Επισης διαβαζα στο θρεντ για το 6300 οτι υπαρχει μια πατεντα για μεγαλυτερης διαρκειας μπαταρια. Κατι παρομοιο για το 6120. Ιδιο μεγεθος και αλλα mAh?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι; Αλλοι λενε οτι οταν ειναι υψηλο το SAR τοτε η κεραια πασχιζει να βρει το σημα αρα δουλευει στο μαξ, και αλλοι οτι ειναι δυνατη και αρα δεν χρειαζεται να δουλευει στο μαξ. Τι στο καλο ισχυει; Εγω θελω το 6120 ως αντικαταστατη του 3230 και δεν με ενδιαφερει πια πολυ το Symbian 60, απλα το εχω συνηθησει και θελω και να "υπαρχει" μηπως χρειαστει, ολο και κατι καινουργιο βαζω κατα καιρους. Αυτο το ειπα για να δειξω οτι δεν θα πολυασχοληθω πολυ με το κινητο και σε καμια περιπτωση δεν χρειαζομαι το 3G. Αν το απενεργοποιησω δεν θα εχει λιγοτερο SAR θεωρητικα; Επισης διαβαζα στο θρεντ για το 6300 οτι υπαρχει μια πατεντα για μεγαλυτερης διαρκειας μπαταρια. Κατι παρομοιο για το 6120. Ιδιο μεγεθος και αλλα mAh?

 

1. Μεγαλύτερο SAR σημαίνει μεγαλύτερη ισχύς ακτινοβολίας που δέχεσαι όταν μιλάς με το τηλέφωνο στο αυτί σου, αλλά και επιπλέον καλύτερο σήμα, κατά κανόνα βέβαια.

 

2. Τηλέφωνο με τόσο χαμηλό SAR όσο του 3230 σου (0,39W/Kg) πολύ δύσκολα θα βρεις. Το έχω κι εγώ το τηλέφωνο αυτό για 2,5+ χρόνια τώρα και μπορώ να πω ότι παρόλο το μικρό του SAR έχει καλό σήμα, τηρουμένων των αναλογιών.

 

3. Με το 3G απενεργοποιημένο έχεις καταρχήν μικρότερη κατανάλωση ενέργειας και κατά κανόνα μικρότεη εκπεμπόμενη ακτινοβολία. Επομένως, η πρώτη κίνηση, εφόσον δε σου χρειάζεται, είναι να το απενεργοποιήσεις.

 

4. Αν δεν πρόκειται να ασχοληθείς εκτενώς με το Symbian OS, καλύτερα πάρε ένα S40, όπως το 6300 που αναφέρεις.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εκτενώς οχι, απλα ως χρηστης S60 για 2 και πλεον χρονια, εχω κατασταλαξει και δεν θα το "ψαξω" πολυ το θεμα. Θα βαλω τις εφαρμογες που με ενδιαφερουν και χρησιμοποιω συχνα και αυτο ηταν, μεχρι νεοτερας βεβαια. Θελω να ειναι S60. Εχω την εντυπωση οτι ενα συνηθες προβλημα ειναι το καπακι της μπαταριας. Υπαρχει κατι αλλο που δεν εχω δει;
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ειναι S60. Εχω την εντυπωση οτι ενα συνηθες προβλημα ειναι το καπακι της μπαταριας. Υπαρχει κατι αλλο που δεν εχω δει;

 

Οχι ,ολα οκ με το 6120 .Πολυ σταθερη συσκευη ;)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...