Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6120 classic


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Oχι :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους. Μετά από διετή εμπειρία με windows mobile συσκευή (Motorola MPX220) σκέφτομαι με μία επιδότηση που έχω να πάρω κι εγώ το 6120, να κάνω μια βόλτα κι από τον κόσμο του symbian.:rolleyes: Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια που έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο κινητό...

 

1) Τελικά γίνεται να απενεργοποιηθούν οι 3g δυνατότητες της συσκευής και να λειτουργεί σαν απλή gsm για εποφεληθώ από τη χαμηλότερη ακτινοβολία του gsm σήματος έναντι του 3g;

 

2) Από ποιότητα επικοινωνίας τι λέει το κινητό; Έχετε κάνα παράπονο απ' το ακουστικό; Μπορείτε να ακούσετε κανονικά τι σας λένε σε μέρος με αρκετή -σε λογικά πλαίσια πάντα- φασαρία;

 

3) Έχω από το MPX φορτωμένες όλες τις επαφές μου στο outlook του υπολογιστή μου. Με το pc suite της Nokia, θα μπορέσω να μεταφέρω τις επαφές αυτές από το Outlook στο κινητό ή θα πρέπει να τις στείλω μία μία από το ένα κινητό στο άλλο μέσω bluetooth;

 

4) Λογικά, συγχρονισμός με τον υπολογιστή γίνεται και μέσω bluetooth, ε; Αν συγχρονιστεί το κινητό με τον υπολογιστή με bluetooth, υπάρχει η δυνατότητα να έχω πρόσβαση από το κινητό στο internet μέσω της ADSL σύνδεσης του υπολογιστή;

 

5) Τέλος, υπάρχει pc suite της Nokia για Linux;

 

 

Να ζητήσω συγνώμη για το μεγάλο post, απλά είναι κάποιες απορίες που έχω για το κινητό και είναι σημαντικές για την τελική μου επιλογή. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους. Μετά από διετή εμπειρία με windows mobile συσκευή (Motorola MPX220) σκέφτομαι με μία επιδότηση που έχω να πάρω κι εγώ το 6120, να κάνω μια βόλτα κι από τον κόσμο του symbian.:rolleyes: Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια που έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο κινητό...

 

1) Τελικά γίνεται να απενεργοποιηθούν οι 3g δυνατότητες της συσκευής και να λειτουργεί σαν απλή gsm για εποφεληθώ από τη χαμηλότερη ακτινοβολία του gsm σήματος έναντι του 3g;

 

 

5) Τέλος, υπάρχει pc suite της Nokia για Linux;

1) Ναι

 

5) Όχι

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους. Μετά από διετή εμπειρία με windows mobile συσκευή (Motorola MPX220) σκέφτομαι με μία επιδότηση που έχω να πάρω κι εγώ το 6120, να κάνω μια βόλτα κι από τον κόσμο του symbian.:rolleyes: Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια που έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο κινητό...

 

 

 

2) Από ποιότητα επικοινωνίας τι λέει το κινητό; Έχετε κάνα παράπονο απ' το ακουστικό; Μπορείτε να ακούσετε κανονικά τι σας λένε σε μέρος με αρκετή -σε λογικά πλαίσια πάντα- φασαρία;

 

3) Έχω από το MPX φορτωμένες όλες τις επαφές μου στο outlook του υπολογιστή μου. Με το pc suite της Nokia, θα μπορέσω να μεταφέρω τις επαφές αυτές από το Outlook στο κινητό ή θα πρέπει να τις στείλω μία μία από το ένα κινητό στο άλλο μέσω bluetooth;

 

4) Λογικά, συγχρονισμός με τον υπολογιστή γίνεται και μέσω bluetooth, ε; Αν συγχρονιστεί το κινητό με τον υπολογιστή με bluetooth, υπάρχει η δυνατότητα να έχω πρόσβαση από το κινητό στο internet μέσω της ADSL σύνδεσης του υπολογιστή;

 

 

 

Καλως να ερθεις :)

 

2) Αψογο ,κανενα παραπονο .

 

3) Ναι ,θα μπορεσεις να κανεις συγχρονισμο μεσω outlook

 

4) Μπορεις να κανεις συγχρονισμο μεσω bt ,αλλ υπαρχει καλωδιο usb

στην συσκευασια .

Δεν ειναι ξεκαθαρο ακομα εαν μπορεις να "δανειστεις" την adsl γραμμη σου . Εχει κυκλοφορησει κατι σχετικο ,αλλα προσωπικα

δεν το εχω δοκιμασει..

 

Οτι αλλο θες ... :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας!:) Λογικά θα το πάρω... Καλά, αν παίζει τελικά και το σενάριο με το "δάνεισμα" της σύνδεσης του υπολογιστή (στο συγκεκριμένο θέμα μ' έχουν καλομάθει τα windows mobile), δεν το συζητώ, το πήρα χθες!:p

Και πάλι ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας!:) Λογικά θα το πάρω... Καλά, αν παίζει τελικά και το σενάριο με το "δάνεισμα" της σύνδεσης του υπολογιστή (στο συγκεκριμένο θέμα μ' έχουν καλομάθει τα windows mobile), δεν το συζητώ, το πήρα χθες!:p

Και πάλι ευχαριστώ!:)

 

Να σαι καλα :)

Για την τιμη που εχει το 6120c,για series60 συσκευη,

θα μεινεις απολυτα ικανοποιημενος ;)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Mία τελευταία ερώτηση να κάνω; Αυτό ισχύει;

CPU:

Single CPU

CPU Type: ARM 11

CPU Clock Rate: 369 MHz

 

Έχει όντως τέτοιο επεξεργαστή το τηλέφωνο...;:rolleyes: Για τα λεφτά του ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό...;)

Link to comment
Share on other sites

Mία τελευταία ερώτηση να κάνω; Αυτό ισχύει;

μικρο και γρηγορο :)

 

Size:

105 x 46 x 15 mm

Weight:

84 g

 

CPU:

Single CPU

CPU Type: ARM 11

CPU Clock Rate: 369 MHz

 

Έχει όντως τέτοιο επεξεργαστή το τηλέφωνο...;:rolleyes: Για τα λεφτά του ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό...;)

 

Ναι, μοιάζει απίστευτο κι όμως είναι αληθινό. Αν εξαιρέσεις το δείκτη SAR, το 6120 είναι η καλύτερη πρόταση για Series 60 για αυτή την τιμή.

Αν δεν απατώμαι, "φοράει" τον ίδιο επεξεργαστή όπως και το 6290 (και δεν ξέρω και ποιο άλλο, δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή), το οποίο είναι κι αυτό ένα αξιολογότατο non-Nseries 3rd edition symbian phone, αν και το 6290 πάει πιο πάνω σε τιμή - κοντά στα 320~330€ αν θυμάμαι καλά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας

Εχω το εξής προβλημα: οταν συνδεω το καλωδιο USB για μεταφορά

δεδομενων μου βγαζει το μην "Ενεργοποιηση λειτουργιας μεταφορας

αδυνατη. Η καρτα μνημης χρησιμοποιηται απο αλλη εφαρμογη".

Καποια λυση:worry: απο καποιον που ισως το αντιμετωπησε???

Ευχαριστω προκαταβολικα. ;)

pappao
Link to comment
Share on other sites

πηγα και επαιξα λιγο με το κινητο σημερα στο multirama πρωτι φορα βλεπω κατι σε s60 τοσο μικρο και ελαφρι αμεσως αλλαξα την παραγγελια μου :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας

Εχω το εξής προβλημα: οταν συνδεω το καλωδιο USB για μεταφορά

δεδομενων μου βγαζει το μην "Ενεργοποιηση λειτουργιας μεταφορας

αδυνατη. Η καρτα μνημης χρησιμοποιηται απο αλλη εφαρμογη".

Καποια λυση:worry: απο καποιον που ισως το αντιμετωπησε???

Ευχαριστω προκαταβολικα. ;)

Δεν μπορεί να συνδεθεί σε κατάσταση Μαζικής αποθήκευσης διότι υπάρχει κάποια εφαρμογή ή ακόμη και θέμα το οποίο έχεις εγκαταστήσει στη κάρτα μνήμης.

Ως εκ τούτου κλείσε όλες τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, μπορείς να τις δεις πατώντας παρατεταμένα το κουμπί του μενού και στη λίστα που θα σου βγάλει πάτα το C για να κλείσουν όλες μια προς μια. Αλλιώς βγάλε τη κάρτα, ξανάβαλε τη και σύνδεσε το κινητό με το pc.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

+ Αν εχεις και τα μηνυματα στην καρτα μνημης βαλτα στο τηλ.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μοιάζει απίστευτο κι όμως είναι αληθινό. Αν εξαιρέσεις το δείκτη SAR, το 6120 είναι η καλύτερη πρόταση για Series 60 για αυτή την τιμή.

Αν δεν απατώμαι, "φοράει" τον ίδιο επεξεργαστή όπως και το 6290 (και δεν ξέρω και ποιο άλλο, δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή), το οποίο είναι κι αυτό ένα αξιολογότατο non-Nseries 3rd edition symbian phone, αν και το 6290 πάει πιο πάνω σε τιμή - κοντά στα 320~330€ αν θυμάμαι καλά.

 

Το 6290 πρόσφατα έπεσε στα 305 ευρώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα από Πλαίσιο μέσω Ιντερνέτ στα 250 περίπου ευρώ και η τιμή είναι ιδανική. Φυσικά κατέβασα ήδη θέματα συμβατά και αν θυμαμαι καλα ταιριζουν και αυτα του Ν70 κλπ. Προβλεπω να κανει τρελες πωλησεις πραγματικά.
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα από Πλαίσιο μέσω Ιντερνέτ στα 250 περίπου ευρώ και η τιμή είναι ιδανική. Φυσικά κατέβασα ήδη θέματα συμβατά και αν θυμαμαι καλα ταιριζουν και αυτα του Ν70 κλπ. Προβλεπω να κανει τρελες πωλησεις πραγματικά.

Τα θέματα που κάνουν είναι όλα των Nseries και Eseries εκτώς από αυτά των N70, N72, N90.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά κατέβασα ήδη θέματα συμβατά και αν θυμαμαι καλα ταιριζουν και αυτα του Ν70 κλπ.

Καλοριζηκο :)

Τα θεματα και η εφαρμογες που ταιριαζουν στο Ν70 δεν ταιριαζουν στο 6120

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

To 6120 έχει 3D accelerator? Τρέχει γρήγορα εφαρμογές java?

Όχι δεν έχει και δεν νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα με την εκτέλεση εφαρμογών java.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

To 6120 έχει 3D accelerator?

 

Όχι, το 6120 classic δεν έχει 3D HW accelerator.

 

Οι συσκευές της Nokia που διαθέτουν το εν λόγω chip είναι λίγες. Σίγουρα τα Ν93/N93i, Ν95/N95 8GB και δεν ξέρω ποια άλλα (το Ε90 πιθανώς, αλλά δεν είμαι σίγουρος). Από τα καινούργια επερχόμενα N-series, τα Ν81/N81 8GB σίγουρα δεν θα το ενσωματώνουν, ενώ δεν ξέρω τι θα ισχύσει για το Ν82, αν και όποτε έρθει στην αγορά.

 

Πάντως από άποψη ταχύτητας δε θα έπρεπε να σε προβληματίζει αυτό, καθώς ο επεξεργαστής που "φοράει" το νέο "μικρό" της Nokia είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητικός (369MHz), αν λάβεις υπόψη την κατηγορία τιμής του. Είναι πολύ πιθανό ότι θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στην πλειονότητα των δοκιμασιών που θα το υποβάλλεις.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!

Έχω το 6120 περίπου 2 εβδομάδες κ είμαι γενικά πολύ ευχαριστημένος :) Το μόνο που με προβλημάτισε είναι η σχετικά χαμηλή στάθμη ήχου του media player (με τα handsfree της συσκευασίας...;))

Είδε κανείς διαφορά με κάποιο άλλο handsfree/ακουστικά?

Επίσης έχει δοκιμάσει κανείς Stereo bluetooth headset στο 6120?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι κι εγώ να το αγοράζω καθοτι η σχεση τιμής-αποδοσης ςίναι παρα πολύ καλή.

Θα ηθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το πόστ ενός φιλου,πιο πάνω:Αν "κλέισεις"το 3G,το κινητό εκπέμπει πράγματι λιγότερη ακτινοβολία?Αν ναι μήπως ξέρει κάποιος σε τι επίπεδο κυμαίνεται?:confused::)

Τέλος,θα μπορούσε κάποιος να συνοψίσει τυχον αρνητικά σημεία της συσκευής?

Ευχαριστώ πολύ!:)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι κι εγώ να το αγοράζω καθοτι η σχεση τιμής-αποδοσης ςίναι παρα πολύ καλή.

Θα ηθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το πόστ ενός φιλου,πιο πάνω:Αν "κλέισεις"το 3G,το κινητό εκπέμπει πράγματι λιγότερη ακτινοβολία?Αν ναι μήπως ξέρει κάποιος σε τι επίπεδο κυμαίνεται?:confused::)

Τέλος,θα μπορούσε κάποιος να συνοψίσει τυχον αρνητικά σημεία της συσκευής?

Ευχαριστώ πολύ!:)

Για ακτινοβολία δεν γνωρίζω (πρώτη φορά το ακούω), αλλά η απόδοση της μπαταρίας θα αυξηθεί σημαντικά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις συμβατες εφαρμογες υπαρχει καποιος αναλυτικος καταλογος και αν μπορει καποιος να μου στειλει ορισμενες θα το εκτιμουσα. Φυσικα υπαρχει και το pm που με βοηθησει αρκετα, ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις συμβατες εφαρμογες υπαρχει καποιος αναλυτικος καταλογος και αν μπορει καποιος να μου στειλει ορισμενες θα το εκτιμουσα. Φυσικα υπαρχει και το pm που με βοηθησει αρκετα, ευχαριστω.

Κατάλογο....τώρα είναι λίγο δύσκολο, υπάρχουν άπειρες... απλά να έχεις στο μυαλό σου πως συμβατές με το κινητό είναι αυτές που αναφέρονται ως S60 3rd edition.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...