Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6120 classic


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι πολυ καλυτερο απο το 6288, περιμενω να το περιεργαστω συντομα να σας μεταφερω εντυπωσεις μου..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά από 10 μέρες χρήσης του 6120 σαν βασική συσκευή, έχω να πω ότι πρόκειται για μια από τις καλύτερες series 60 συσκευές που έχουν πέσει στα χέρια μου. Δεν έχω παρατηρήσει κανένα απολύτως κόλλημα, καμία επανεκκίνηση ενώ οι ταχύτητα πλοήγησης στα μενού του δεν έχει πέσει καθόλου, παρόλο που συνεχώς εγκαθιστώ νέες εφαρμογές και όλες στην μνήμη του.

 

Μέχρι στιγμής έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από την διαχείριση της RAM μιας και βλέπω ότι με το που ανοίγω τον taskman και κλείνω όλες τις ανοιχτές εφαρμογές, η μνήμη γεμίζει αμέσως ενώ οι διαρροές είναι ελάχιστες.

 

Πολύ ευχαριστημένος έχω μείνει επίσης από το ηχείο της συσκευής. Παρόλο που είναι μονοφωνικό, παίζει αρκετά καθαρά και δυνατά. Η διαφορά με το ηχείο του Ε50 είναι χαοτική. Ακόμα και όταν η συσκευή παίζει μουσική με τέρμα ένταση, δεν υπάρχει παραμόρφωση. Βέβαια, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με συσκευές που έχουν στερεοφωνικά ηχεία αλλά, μαζί με το 3250, νομίζω πως εξοπλίζεται με το καλύτερο μονοφωνικό ηχείο.

 

Με αρκετή χρήση η οποία περιλαμβάνει αρκετά τηλεφωνήματα και αναπαραγωγή μουσικής, με βγάζει μέσο όρο στις 2 μέρες. Πολύ καλή απόδοση μιας και δεν εξοπλίζεται με την σχετικά δυνατή BL-5C αλλά την BL-5B.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 10 μέρες χρήσης του 6120 σαν βασική συσκευή, έχω να πω ότι πρόκειται για μια από τις καλύτερες series 60 συσκευές που έχουν πέσει στα χέρια μου. Δεν έχω παρατηρήσει κανένα απολύτως κόλλημα, καμία επανεκκίνηση ενώ οι ταχύτητα πλοήγησης στα μενού του δεν έχει πέσει καθόλου, παρόλο που συνεχώς εγκαθιστώ νέες εφαρμογές και όλες στην μνήμη του.

 

Μέχρι στιγμής έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από την διαχείριση της RAM μιας και βλέπω ότι με το που ανοίγω τον taskman και κλείνω όλες τις ανοιχτές εφαρμογές, η μνήμη γεμίζει αμέσως ενώ οι διαρροές είναι ελάχιστες.

 

Πολύ ευχαριστημένος έχω μείνει επίσης από το ηχείο της συσκευής. Παρόλο που είναι μονοφωνικό, παίζει αρκετά καθαρά και δυνατά. Η διαφορά με το ηχείο του Ε50 είναι χαοτική. Ακόμα και όταν η συσκευή παίζει μουσική με τέρμα ένταση, δεν υπάρχει παραμόρφωση. Βέβαια, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με συσκευές που έχουν στερεοφωνικά ηχεία αλλά, μαζί με το 3250, νομίζω πως εξοπλίζεται με το καλύτερο μονοφωνικό ηχείο.

 

Με αρκετή χρήση η οποία περιλαμβάνει αρκετά τηλεφωνήματα και αναπαραγωγή μουσικής, με βγάζει μέσο όρο στις 2 μέρες. Πολύ καλή απόδοση μιας και δεν εξοπλίζεται με την σχετικά δυνατή BL-5C αλλά την BL-5B.

Μπορει να μπει η BL-5C στο 6120 ?

abacab
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι γινεται στο phonearena το εχει head 0,65 body 0,46 θα τρελαθουμε τελειως.......

 

Το παρατήρησα κι εγώ. Τελικά ποιο είναι το σωστό SAR?:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει μεγλαυτερη οθονη απο του 6233 οποτε ειναι καλυτερη και πιο ζωντανη...
Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση: Πώς γίνεται μετά το κλείδωμα να μη σβήνει εντελώς η οθόνη; Είναι κάτι σαν λειτουργία νάρκης;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πιο ειναι πιο ομορφο το μαυρο η το ασπρο? ξερει κανεις να μου απαντηση,γιατι ειδα απο κοντα το μαυρο και ειναι τελικα πολυ ψευτικο στα πλαστικα και τα κουμπια του εν συγκριση με το 6233 μαυρο που ειμαι κατοχος τωρα.
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό δε μπορεί να σου απαντήσει καποιος. Είναι καθαρά θέμα γούστου. Έχω το μαύρο (μιας και είναι το μοναδικό χρώμα που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή) και δε μου φαίνεται καθόλου πλαστικούρα. Το πληκτρολόγιό του είναι πάρα πολύ καλό και είναι σίγουρο οτι δε θα αντιμετοπίσεις κανένα πρόβλημα κατά την χρήση της συσκευής.

 

Το 6120 είναι πολύ ανώτερο απο το 6233 σε όλους σχεδόν τους τομείς και η τιμή εκκίνησής του είναι χαμηλότερη απο αυτή του 6233.

Link to comment
Share on other sites

'Αλλη μία επιβεβαίωση για το υψηλό sar του εδώ : http://www.sarshield.com/english/radiationchart-nokia.htm
Life is a game
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τόσο το SAR, όσο & η ποιότητα κατασκευής είναι θέματα υποκειμενικά.

Πλέον δε νοείται να μη μιλάει κάποιος με handsfree, είτε το κινητό του έχει SAR 0.5, είτε 1.5.

& όσο για την ποιότητα κατασκευής, νομίζω ότι είναι πιο σημαντικό η συσκευή να καλύπτει κάποιον με τα χαρακτηριστικά της, παρά με την ποιότητά της. Αρκεί βέβαια τα πλήκτρα να συνεχίζουν λειτουργούν 1 χρόνο μετά...

Υπάρχει άνθρωπος, που γνωρίζει 5 πράγματα από κινητά,

ο οποίος θα επιλέξει το ποιοτικότατο -& παντελώς άχρηστο- 8800, :whip:

σε σχέση με το 3+ φορές φτηνότερο 6120?

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

paidia na rotiso ego kati.eimai asxetos me ta symbian kinita(den eixa pote)ayto to thema me to molivaki tha mou dimiourgisei provlima h einai kati pou den tha paratiriso pote?tha yparxoun kapoia pragmata pou den tha mporo na kano?kai kati akomi.ehei to 6120 to quickoffice nomizo legetai gia na anoigei arxeia office(doc,excel klp) kai pdf?eyxaristw
Link to comment
Share on other sites

paidia na rotiso ego kati.eimai asxetos me ta symbian kinita(den eixa pote)ayto to thema me to molivaki tha mou dimiourgisei provlima h einai kati pou den tha paratiriso pote?tha yparxoun kapoia pragmata pou den tha mporo na kano?kai kati akomi.ehei to 6120 to quickoffice nomizo legetai gia na anoigei arxeia office(doc,excel klp) kai pdf?eyxaristw

 

φιλε το κινητακι ειναι οτι καλυτεροτερο κυκλοφορει αυτη την στιγμη στην τιμη του σε ολες τισ εταιριες....το μολυβακι μην σε απασχολει και πολυ γιατι λειπει σε ολους αυτους που εχουν symbian κινητα πολλα χρονια...οσο για τα αρχεια του office τα ανοιγει ολα!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό δε μπορεί να σου απαντήσει καποιος. Είναι καθαρά θέμα γούστου. Έχω το μαύρο (μιας και είναι το μοναδικό χρώμα που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή) και δε μου φαίνεται καθόλου πλαστικούρα. Το πληκτρολόγιό του είναι πάρα πολύ καλό και είναι σίγουρο οτι δε θα αντιμετοπίσεις κανένα πρόβλημα κατά την χρήση της συσκευής.

 

Το 6120 είναι πολύ ανώτερο απο το 6233 σε όλους σχεδόν τους τομείς και η τιμή εκκίνησής του είναι χαμηλότερη απο αυτή του 6233.

Ειναι μεν ανωτερο αλλα στηριζεται σε αλλο λειτουργικο. S60 εκδοση 9 το 6120, S40 τριτη εκδοση το 6233. Ισως το μονο που θα μπορουσε να είχε, μπαταρια με περισσοτερη διαρκεια.

abacab
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα αρχεια του office ειναι το καλυτερο. Το μονο μειονεκτημα που εντοπισα ειναι οτι δν εχει στεροφωνικα ηχεια οπως το 6233, το μονο μειον θα ελεγα...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν μπορω με τιποτα να μπω στο ιντερνετ μεσω του ιστου, εχω κανει επανεγκατασταση των ρυθμισεων του wind plus 4 φορες και τιποτα...βγαζει "πακετα δεδομενων: ΜΗ επιτρεπτη συνδεση"

καμμια ιδεα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ...αυτο ηταν. Το απερριψα κι αυτο.

 

Οντως, το SAR του τηλεφωνου ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ και δυστυχως η τιμη (1,18 W/Kg) ΔΕΝ μεταβαλλεται αναλογως το δικτυο,κοινως ειτε 2Generation (GSM),ειτε 3Generation (UMTS) η τιμη SAR ειναι το ιδιο Δολοφονικη! ---Οποιος εχει ορεξη να διαβασει ιδιοις ομμασι τα παραπανω,υπαρχει πληθωρα αρθρων και δημοσιευμενων ερευνων στο διαδικτυο. Googlαρετε τις επιμαχες λεξεις-κλειδια και διαβαστε. Θα παθετε πλακα με αυτα που θα διαπιστωσετε!

 

Επισης, αν ερμηνευω σωστα τις προδιαγραφες που εχουν θεσπισει οι Ευρωπαιοι και οι Αμερικανοι, μιλαμε ουσιαστικα για ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ μετρησεις. Αυτες των Ευρωπαιων ειναι σαφως ΠΙΟ αυστηρες, απο τις επιεικεστατες των Αμερικανων! Οπως και να 'χει...το συμπερασμα ειναι κοινο και στις δυο πλευρες του Ατλαντικου...Αγοραζετε συσκευες με οσο το δυνατον ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ SAR. Και δυστυχως οτι ειναι πανω απο 1W/Kg χαρακτηριζεται ΥΨΗΛΟ!

 

Και, please, μην ακουσω κανεναν να υποδεικνυει την χρηση bluetooth ή handsfree ως πανακεια, διοτι αυτα βοηθουν ΜΟΝΟ κατα την χρονικη περιοδο των κλησεων, δηλαδη για μιση ωρα την ημερα...αντε βαρια ,για μια ωρα την ημερα, παντα για το μεσο χρηστη. Δεν λυνεται το προβλημα ομως για τις υπολοιπες ωρες της ημερας. Και ειναι πολλες αυτες οι ωρες, που κουβαλαμε το τηλεφωνο ΠΑΝΩ ΜΑΣ!

 

Φυσικα δεν εκπεμπει την ιδια ακτινοβολια οταν ειναι στην αναμονη, συγκρινομενο τη στιγμη μιας κλησης, αλλα δεν παυουν να ειναι Βλαβερες, οι "αγνωστες" συνεπειες ενος Ισχυροτατου πομπου, που σε καποιες περιπτωσεις πλησιαζει το "peak level" των οριων ασφαλειας!

 

Βεβαια υπαρχει και η αλλη αποψη. Οτι συσκευες με υψηλο SAR, αρα ισχυροτατο πομπο, σε normal συνθηκες θα ανταποκριθουν με περισση ευκολια, κρατωντας το δεικτη SAR σε χαμηλοτερα επιπεδα απο αλλες συσκευες, που ενω εχουν χαμηλο ανωτατο SAR, εν ολιγοις δουλευουν μονιμως "στα κοκκινα", δηλαδη εκπεμπουν συχνα στην ανωτατη τιμη τους, αφου εχουν ασθενεστερο δεκτη.

 

Προσωπικα δεν εχω επιστημονικη,τεκμηριωμενη αποψη επ' αυτου, εχω ομως αρκετη εμπειρια μετα απο καποια χρονια χρησης συσκευων κινητης τηλεφωνιας.

Παντα λοιπον ή τον περισσοτερο καιρο που χρησιμοποιω κινητο τηλεφωνο, προσπαθουσα να εχω συσκευες με χαμηλο SAR, με τελευταια το K700 (0,48 W/Kg). Σχεδον ΠΟΤΕ δεν αντιμετωπισα προβληματα ληψης μεμονωμενα. Προσωπικα. Οπου υπηρχε σημα για τον υπολοιπο κοσμο, υπηρχε και για μενα. Και φυσικα ΠΟΤΕ δεν συνειδητοποιησα να μου προκαλουν διαφορες ενοχλησεις-δυσφοριες οι συσκευες μου. Αν και υπηρξαν χρονικες περιοδοι, που πραγματι, μιλουσα πανω απο μια ωρα, σε καθημερινη βαση λογω επαγγελματος. Με τα γνωστα τελευταια τεσσερα ψηφια του αριθμου. Απεριοριστα δωρεαν. Φανταζομαι γνωριζετε γιατι μιλαω.

 

Αρα το Δικο μου συμπερασμα, ειναι ξεκαθαρο. Ποτε ξανα, χρηση κινητου τηλεφωνου με ανωτατο οριο SAR ανω του 1 W/Kg. Επιθυμητες, δε, συσκευες κοντα στο 0,50 W/Kg, που ειναι και εφικτο απο κατασκευαστικη αποψη (αρκετες κυκλοφορουν με τετοιους δεικτες) και αποδεδειγμενα κανουν καλα τη δουλεια τους. Την Επικοινωνια.

 

Το παρον,αποτελει προσωπικη αποψη, κατοπιν αρκετης μελετης. Η ενδεχομενη αγορα του 6120 classic με παρακινησε να λυσω τις αποριες μου.

Παρ'αυτα θα συμβουλευα σε ολους, ΠΡΙΝ στοχευσουν σε μια συσκευη προς αποκτηση, να ξοδεψουν λιγο απο το χρονο τους και να ενημερωθουν ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ, σχετικα με την τιμη SAR της συσκευης τους.

 

Φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με το χρήστη 1600. Το υψηλό SAR με απομάκρυνε από την αγορά του 6120 classic. Έτσι επέλεξα το 6290 με SAR μόλις 0,47!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και καλά κάνατε και απορρίψατε το 6120 classic! Δε λέω, κορυφαίο κινητό και σε απίστευτη τιμή... Αλλά καιρός είναι να προσέξουμε λίγο παραπάνω τον παράγοντα SAR! Γιατί άραγε οι κατασκευαστές επιμένουν να αναφέρουν το SAR σε καλά κρυμμένα σημεία; :protest:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Καλο εινα ινα ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.

Καταρχας η τιμη 1,18 W/Kg ειναι η υψηλοτερη τιμη και οχι η μεση! ;)

Στις μετρησεις που γινονται, εστω και μια υψηλη τιμη μπορει να επηρεασει το αποτελεσμα της μετρησης.

Για αυτο λοιπον καλο ειναι να λαμβανουμε υποψιν μας και την μεση τιμη sar ;)

Και απο οτι διαβαζω σε εγκυρα sites, μια μεση τιμη ειναι γυρω στο 0,60 W/Kg στο κεφαλι για τη συγκεκριμενη συσκευη, σε αντιθεση π.χ. με το Nokia N73 που εχει 1.28(!), παλι για το κεφαλι ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...