Jump to content

Ενοχλητικός «θόρυβος» στη γραμμή του τηλεφώνου


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά..

είμαι χρήστης του adsl μεσω της HOL εδώ και δύο χρόνια..

τους τελευταίους 6 μήνες παρατηρείται στο τηλέφωνό μου αρκετός θόρυβος σαν βράσιμο ή σαν να φυσάει κάποιος σε κάθε σχεδόν κλήση μου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ακούω τους συνομιλητές μου σχεδόν καθόλου..

Ο ΟΤΕ έχει στείλει συνεργείο το οποίο δεν βρήκε κάτι "μεμπτο" με τη γραμμή μου, και μάλιστα είμαι τόσο γκαντέμης που όταν ήρθε το συνεργείο το τηλέφωνο ακουγόταν πεντακάθαρα..

Έχω αλλάξει και 2 splitter για δοκιμή..

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η HOL για αυτή την κατάσταση?

 

Κάποιος μου έχει πει οτι ίσως να φταίει που ο Η/Υ με τα πολύπριζα είναι κοντά στη πρίζα του τηλεφώνου και ίσως δημιουργούν παράσιτα τα μαγνητικά κύματα. αλλά τόσα χρόνια στο ίδιο σημείο ήταν ο Η/Υ..

 

παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας το πει..

 

Είμαι "απελπισμένος"...

Link to comment
Share on other sites

Φέρε πάλι τον ΟΤΕ και ευχήσου όταν έρθουν να υπάρχει το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά..

είμαι χρήστης του adsl μεσω της HOL εδώ και δύο χρόνια..

τους τελευταίους 6 μήνες παρατηρείται στο τηλέφωνό μου αρκετός θόρυβος σαν βράσιμο ή σαν να φυσάει κάποιος σε κάθε σχεδόν κλήση μου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ακούω τους συνομιλητές μου σχεδόν καθόλου...

 

Μας λες ότι τους τελευταίους 6 μήνες γίνεται αυτό.

Δηλαδή τον προηγούμενο 1,5 χρόνο όλα ήταν Ο.Κ.;

 

Αυτό που γράφεις πάντως για τα πολύπριζα, δεν νομίζω να ισχύει γιατί κι' εγώ τα έχω πάρα πολύ κοντά στην πρίζα του τηλεφώνου μου (τώρα που τα κοιτάω δεν πρέπει να απέχουν πάνω από 20-25 εκατοστά) και δεν μου δημιουργούν κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τον προηγούμενο 1,5 χρόνο ήταν μια χαρά.. Δεν ξέρω τι να υποθέσω ρε γαμώτο..

μήπως έχει πρόβλημα το δίκτυο της HOL?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το πρόβλημα να είναι τοπικό.

Δεν ξέρεις κάποιον/κάποια που να μένει κοντά σε εσένα και να έχει HOL;

 

Για να ρωτήσεις αν αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά..

είμαι χρήστης του adsl μεσω της HOL εδώ και δύο χρόνια..

τους τελευταίους 6 μήνες παρατηρείται στο τηλέφωνό μου αρκετός θόρυβος σαν βράσιμο ή σαν να φυσάει κάποιος σε κάθε σχεδόν κλήση μου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ακούω τους συνομιλητές μου σχεδόν καθόλου..

Ο ΟΤΕ έχει στείλει συνεργείο το οποίο δεν βρήκε κάτι "μεμπτο" με τη γραμμή μου, και μάλιστα είμαι τόσο γκαντέμης που όταν ήρθε το συνεργείο το τηλέφωνο ακουγόταν πεντακάθαρα..

Έχω αλλάξει και 2 splitter για δοκιμή..

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η HOL για αυτή την κατάσταση?

 

Κάποιος μου έχει πει οτι ίσως να φταίει που ο Η/Υ με τα πολύπριζα είναι κοντά στη πρίζα του τηλεφώνου και ίσως δημιουργούν παράσιτα τα μαγνητικά κύματα. αλλά τόσα χρόνια στο ίδιο σημείο ήταν ο Η/Υ..

 

παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας το πει..

 

Είμαι "απελπισμένος"...

 

 

Kαλείς μέσω evoice ή μέσω ΟΤΕ? Οταν σε καλούν έχεις το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε από την HOL έχεις μόνο dsl,άρα αν έχουν γίνει σωστά οι συνδέσεις δεν έχει να κάνει με την HOL αλλά με τον ΟΤΕ.Μήπως τα 'παιξε το netmod;Οταν ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ δεν δοκίμασε με άλλο netmod;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά..

είμαι χρήστης του adsl μεσω της HOL εδώ και δύο χρόνια..

τους τελευταίους 6 μήνες παρατηρείται στο τηλέφωνό μου αρκετός θόρυβος σαν βράσιμο ή σαν να φυσάει κάποιος σε κάθε σχεδόν κλήση μου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ακούω τους συνομιλητές μου σχεδόν καθόλου..

Ο ΟΤΕ έχει στείλει συνεργείο το οποίο δεν βρήκε κάτι "μεμπτο" με τη γραμμή μου, και μάλιστα είμαι τόσο γκαντέμης που όταν ήρθε το συνεργείο το τηλέφωνο ακουγόταν πεντακάθαρα..

Έχω αλλάξει και 2 splitter για δοκιμή..

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η HOL για αυτή την κατάσταση?

 

Κάποιος μου έχει πει οτι ίσως να φταίει που ο Η/Υ με τα πολύπριζα είναι κοντά στη πρίζα του τηλεφώνου και ίσως δημιουργούν παράσιτα τα μαγνητικά κύματα. αλλά τόσα χρόνια στο ίδιο σημείο ήταν ο Η/Υ..

 

παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας το πει..

 

Είμαι "απελπισμένος"...

 

Εχεις Shared LLU (γραμμη aDSL μεσω του ιδιοκτητου της HOL) ή AΡΥΣ (μεσω ΟΤΕ);

 

Επισης, εχεις ISDN γραμμη ή PSTN (απλη); :O

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα!! Τα νευρα μου εχουν σπασει και δεν υπαρχει περιπτωσω να πληρωσω τεχνικο του ΟΤΕ για δικο τους λαθος! Εκανα μεταφορα τηλεφωνου σε αλλη διευθυνση κι απο τοτε αντιμετωπιζω αυτα τα προβληματα. ποιος εχει την ευθυνη??? Εχω αγορασει 4 τηλεφωνικες συσκευες και ο θορυβος ακουγεται σε ολες! Επισης οταν χτυπαει το τηλεφωνο μου κοβεται η συνδεση του internet! Ποιος φταει για ολα αυτα??? Πρεπει να πληρωσω για δικα τους λαθη?? Τι να κανω?! :help:
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα!! Τα νευρα μου εχουν σπασει και δεν υπαρχει περιπτωσω να πληρωσω τεχνικο του ΟΤΕ για δικο τους λαθος! Εκανα μεταφορα τηλεφωνου σε αλλη διευθυνση κι απο τοτε αντιμετωπιζω αυτα τα προβληματα. ποιος εχει την ευθυνη??? Εχω αγορασει 4 τηλεφωνικες συσκευες και ο θορυβος ακουγεται σε ολες! Επισης οταν χτυπαει το τηλεφωνο μου κοβεται η συνδεση του internet! Ποιος φταει για ολα αυτα??? Πρεπει να πληρωσω για δικα τους λαθη?? Τι να κανω?! :help:

 

Μαλλον δεν εχεις τοποθετησει το ειδικο φιλτρο στην γραμμη του τηλεφωνουκαι εννοω οχι στην πριζα που ερχεται το adsl αλλα στην πριζα που εχεις τα τηλεφωνα.

Το ιδιο προβλημα ειχα και μολις το τοποθετησα δεν εγινε διακοπη ποτε.

Το φιλτρο το εχουν ολα τα μοντεμ στην συσκευασια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οντως το φιλτρο δεν το χω τοποθετησει. Το χα παντα στο ασυρματο το οποιο το πηγα για επισκυη μη γνωριζοντας πως το προβλημα ηταν της γραμμης και οχι της συκευης. Εχω αλλα δυο σταθερα τωρα. Πρεπει να βαλω το φιλτρο και στα δυο??? Κι αν ερθει το αυρματο και στα τρια???

 

Με το θορυβο?

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος προέρχεται επειδή στη τηλεφωνική σου γραμμή υπάρχει adsl και δεν έχεις τοποθετήσει στα άκρα των καλωδίων των τηλεφωνικών συσκευών φίλτρα.Αν βάλεις σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές φίλτρα το πρόβλημα θα επιλυθεί
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...