Jump to content

Σύντομα νέες ταχύτητες από ΟΤΕ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άπιστοι για διαβάστε...:p

 

 

http://www.ote.gr/anakoinshow.asp?cat=3&id=647

H δική μου απάντηση είναι εδώ :D

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1838560#post1838560

 

Βασικά δεν ξέρω αλλά αν εξαιρέσουμε τι γράφουν στα χαρτιά, στην πράξη δεν έχουμε adsl αλλά sdsl(πχ.384/384) :D

Τελικά είμαστε πολύ μπροστά, άσχετα που δεν το γράφουν :lol: :lol: :lol:

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα!!!:lol::lol:Έγραψες!

Και πλάκα πλάκα έχεις πολύ δίκιο.Τουλάχιστον τώρα τελευταία όλο εργασίες κάνουνε οπότε φαντάζομαι σιγά σιγά θα αρχίσει να "στρώνει" η κατάσταση...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Τις 2 τελευταίες μέρες πιάνω «τρελλές» ταχύτητες σε σχέση μ' αυτές που έπιανα μέχρι τώρα.

Με 1024, 6 μήνες που έχω την σύνδεση ζήτημα αν άγγιξα 10 φορές τα 100 (κι αυτά ξημερώματα). Συνήθως έπιανα 40-60.

Παρατήρησα λοιπόν θεαματική άνοδο και πλέον πιάνω σταθερά 90-100+ όλο το 24ωρο.

Να έχει κάποια σχέση μ' αυτό ή να είναι απλώς μια σύμπτωση και η άμαξα θα ξαναγίνει κολοκύθα;;;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τις 2 τελευταίες μέρες πιάνω «τρελλές» ταχύτητες σε σχέση μ' αυτές που έπιανα μέχρι τώρα.

Με 1024, 6 μήνες που έχω την σύνδεση ζήτημα αν άγγιξα 10 φορές τα 100 (κι αυτά ξημερώματα). Συνήθως έπιανα 40-60.

Παρατήρησα λοιπόν θεαματική άνοδο και πλέον πιάνω σταθερά 90-100+ όλο το 24ωρο.

Να έχει κάποια σχέση μ' αυτό ή να είναι απλώς μια σύμπτωση και η άμαξα θα ξαναγίνει κολοκύθα;;;

δε νομιζω...

ισως εχει σχεση με τις εργασιες του ΟΤΕ πριν λιγες μερες στο δικτυο του.

Link to comment
Share on other sites

Τις 2 τελευταίες μέρες πιάνω «τρελλές» ταχύτητες σε σχέση μ' αυτές που έπιανα μέχρι τώρα.

Με 1024, 6 μήνες που έχω την σύνδεση ζήτημα αν άγγιξα 10 φορές τα 100 (κι αυτά ξημερώματα). Συνήθως έπιανα 40-60.

Παρατήρησα λοιπόν θεαματική άνοδο και πλέον πιάνω σταθερά 90-100+ όλο το 24ωρο.

Να έχει κάποια σχέση μ' αυτό ή να είναι απλώς μια σύμπτωση και η άμαξα θα ξαναγίνει κολοκύθα;;;

 

Κάτσε να τελειώσουν οι διακόπες του πάσχα και να γυρίσουν οι φοιτητές να σου πω εγώ. :p

 

Ακριβώς.Όταν έπιστρέψουν οι φοιτητές, θα δείς "θεαματική" πτώση της ταχύτητας.Γι΄αυτό απόλαυσε όσο είναι ο καιρός διαθέσιμος!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Ονομαστική ταχύτητα ADSL πρόσβασης (download/upload)

 

4096 / 256 Kbps

 

8192 / 384 Kbps

 

:blink: :blink: Mα καλά τι ξεφτυλίκη είναι αυτό?

256 και 384 kbps upload σε 4 και 8mb?? OMG

Μια ζωή δούλεμα ψιλό γαζί θα μας έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, για χρεώσεις στις νέες ταχύτητες "μούγκα στη στρούγκα" τα καμάρια μας του ΟΤΕ .... :D

 

Αν τώρα πληρώνω τα 2048 kbps 40 ευρώ το μήνα (conn-x), τα 8192 kbps .... πόσο ??? :blink: :blink:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, για χρεώσεις στις νέες ταχύτητες "μούγκα στη στρούγκα" τα καμάρια μας του ΟΤΕ .... :D

 

Αν τώρα πληρώνω τα 2048 kbps 40 ευρώ το μήνα (conn-x), τα 8192 kbps .... πόσο ??? :blink: :blink:

 

Ίσως να δείς τιμή και 80 ευρώ.:X

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ονομαστική ταχύτητα ADSL πρόσβασης (download/upload)

 

4096 / 256 Kbps

 

8192 / 384 Kbps

 

:blink: :blink: Mα καλά τι ξεφτυλίκη είναι αυτό?

256 και 384 kbps upload σε 4 και 8mb?? OMG

Μια ζωή δούλεμα ψιλό γαζί θα μας έχουν.

Γι αυτό και λέγεται a-DSL. Asymetric. Δεν σου εξασφαλίζει οτι όσο έχεις download θα έχεις και upload. Υπάρχει και το s-DSL. όπως επίσης να ξέρεις ότι από την φύση του ( και με βάση βέβαια τα DSLAM ) το a-DSL δεν δίνει εγγυημένες ονομαστικές ταχύτητες.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που αναφέρει ο συνφορουμίστας εγκείται στο οτι δίνει πολύ χαμηλό Upload. Θα μπορούσε στην χειρότερη να έδινε 512 up και υπο ιδανικές συνθήκες απο 640 kbits μεχρι 1 Mbit.

Ολοι οι εναλλακτικοί το λιγότερο που δίνουν σε upload είναι τα 512 kbits για συνδέσεις των 4 Mbit.

Ειδικά για τους P2P users οι ταχύτητες upload είναι άσχημες.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που αναφέρει ο συνφορουμίστας εγκείται στο οτι δίνει πολύ χαμηλό Upload. Θα μπορούσε στην χειρότερη να έδινε 512 up και υπο ιδανικές συνθήκες απο 640 kbits μεχρι 1 Mbit.

Ολοι οι εναλλακτικοί το λιγότερο που δίνουν σε upload είναι τα 512 kbits για συνδέσεις των 4 Mbit.

Ειδικά για τους P2P users οι ταχύτητες upload είναι άσχημες.

 

Με το εκπληκτικης ποιοτητας και τεχνολογιας δικτυο τηλεφωνου που μας παρεχει ο ΠΟΤΕ , αυτο ελειπε να εδινε και Upload οπως πρεπει.

 

Εδω download ειναι ανικανος να εξασφαλισει ποσο μαλλον upload.

 

Σε ολο τον κοσμο οι ταχυτητες ADSL απογειωνονται και εδω ουτε γραμμη

1024 (που στη Ευρωπη γελανε με αυτη τη ταχυτητα πια) δεν μπορει να μας

εξασφαλισει...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι και αυτό. :)

Εγω περιμένω μετά απο λίγο καιρό όταν αποκτήσουν και μεγάλη πελατειακή βάση οι εναλλακτικοί τι θα γίνει και με αυτούς. Γιατί μπορεί να κοροιδευουμε τον Οτε τόσα χρόνια αλλά και οι εναλλακτικοί δεν έχουν δώσει και τα καλύτερα παραδείγματα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι και αυτό. :)

Εγω περιμένω μετά απο λίγο καιρό όταν αποκτήσουν και μεγάλη πελατειακή βάση οι εναλλακτικοί τι θα γίνει και με αυτούς. Γιατί μπορεί να κοροιδευουμε τον Οτε τόσα χρόνια αλλά και οι εναλλακτικοί δεν έχουν δώσει και τα καλύτερα παραδείγματα.

Οι άλλοι πάροχοι μπορούν να λένε ότι θέλουν για την ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ τους σε upload. Μπορούν επίσης να περάσουν από τα Γιάννενα, να με αποδεσμεύσουν και τότε θα χειροκροτήσω, και με το παραπάνω. Για p2p νομίζω είναι αρκετό upload, σου εξασφαλίζει τουλάχιστον αρκετό download με την αναλογία να φαίνεται ικανοποιητική σε torrents.

 

Για να πω στον φίλο που νομίζει οτι έξω ας πούμε δίνουν 5 και 10 mbps για 3 ευρώ, το ευρωπαικό παρατηρητήριο τιμών DSL μας κατατάσει στον μέσο όρο. Τώρα αν πήγε έξω και ξέρει να μου πει για κάτι ευχαρίστως. Τέλος μην ξεχνάτε οτι μετράει πολύ η διεθνής διασύνδεση με το εξωτερικό. 2 εταιρίες ηγούνται με την OTEnet και Forthnet. Οι άλλες το περνάν στα ψηλά. Άλλο σου δίνω θεωρητικά 10mbps, αν σε καλύπτω, αν μπαίνω μέσα μόνος μου στο DSLAM και άλλο η διασύνδεση πόσο αντέχει για έξω. Η Otenet είναι ήδη στα 8 Gbps

 

Με το εκπληκτικης ποιοτητας και τεχνολογιας δικτυο τηλεφωνου που μας παρεχει ο ΠΟΤΕ , αυτο ελειπε να εδινε και Upload οπως πρεπει.

 

Εδω download ειναι ανικανος να εξασφαλισει ποσο μαλλον upload.

 

Σε ολο τον κοσμο οι ταχυτητες ADSL απογειωνονται και εδω ουτε γραμμη

1024 (που στη Ευρωπη γελανε με αυτη τη ταχυτητα πια) δεν μπορει να μας

εξασφαλισει...

 

Ενώ το VOIP δίκτυο των άλλων είναι άπαιχτο.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω ότι το upload είναι αρκετό για p2p (από προσωπική χρήση χωρίς να ασχολούμαι ιδιαίτερα με ξένους private trackers).

 

Upload 256 υπάρχει στα 2048. Δεν "πρέπει" να το αυξήσουν στα 4096;

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω ότι το upload είναι αρκετό για p2p (από προσωπική χρήση χωρίς να ασχολούμαι ιδιαίτερα με ξένους private trackers).

 

Upload 256 υπάρχει στα 2048. Δεν "πρέπει" να το αυξήσουν στα 4096;

Ναι. σαφέστατα. Μιλούσα για το τωρινό με την 2048.

Στην 4096 επιβάλλεται για καλό ratio download/upload.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι εναλλακτικοί το λιγότερο που δίνουν σε upload είναι τα 512 kbits για συνδέσεις των 4 Mbit.

Ειδικά για τους P2P users οι ταχύτητες upload είναι άσχημες.

 

 

Τρέχτε τότε!!!Τι κάθεστε??:happy: :happy: :happy:

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 3 1/2 μήνες είμαι σε εναλλακτικό πάροχο. Και δεν είναι μόνο η διπλάσια ταχύτητα σε σχέση με αυτη που είχα απο τον Οτε αλλά και το -50% στον δίμηνο λογαριασμό.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 3 1/2 μήνες είμαι σε εναλλακτικό πάροχο. Και δεν είναι μόνο η διπλάσια ταχύτητα σε σχέση με αυτη που είχα απο τον Οτε αλλά και το -50% στον δίμηνο λογαριασμό.

Εννοείς με αποδεύσμευση πάντα. Ναι είσαι τυχερός, εδώ όμως στην επαρχία είναι τα ίδια, άντε 1 ευρώ παρακάτω.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...