Jump to content

Δεληγιάννειο Παρθεναγωγείο (Ant1)


jim19
 Κοινοποίηση

Σας αρεσει?  

89 members have voted

  1. 1. Σας αρεσει?

    • Ειμαι φαν της,τρελαινομαι
      14
    • Δεν με ενθουσιαζει ιδαιτερα,ωστοσο τη παρακολουθω
      22
    • Καθολου.Πλητω,εχω βαρεθει τα ιδια και τα ιδια.Αλλαζω καναλι
      53


Recommended Posts

Το μόνο που μου αρέσει απ'τη σειρά είναι το τραγούδι στους τίτλους με τον Παπακωνσταντίνου.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κ να φανταστει κανεις οτι μεχρι πριν κ απο κανα 2 εβδομαδες ο ρωμας επαιρνε ορκο οτι η σειρα του θα σκισει.....:lol::lol:κ οτι δεν θα αλαξει μερα που να κοπανιουντε εκει στον αντ1.....:lol:ε τα αποτελεσματα τα ειδαμε ολοι μας....κ αλαξε ημερα(παρασκευη στις 10)κ δεχτηκε να βαλουν την σειρα του απεναντι απο κοκκινο δωματιο κ baby dance!κ ηθελε τρομαρα του να αποκτησει κ παιδικο κοινο(ετσι ειπε ο ιδιος τουλαχιστον....σε συνεντευξη του)μα απεναντι απο το baby dance????κ το δοκιμασμενο κοκκινο δωματιο????:lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

κ να φανταστει κανεις οτι μεχρι πριν κ απο κανα 2 εβδομαδες ο ρωμας επαιρνε ορκο οτι η σειρα του θα σκισει.....:lol::lol:κ οτι δεν θα αλαξει μερα που να κοπανιουντε εκει στον αντ1.....:lol:ε τα αποτελεσματα τα ειδαμε ολοι μας....κ αλαξε ημερα(παρασκευη στις 10)κ δεχτηκε να βαλουν την σειρα του απεναντι απο κοκκινο δωματιο κ baby dance!κ ηθελε τρομαρα του να αποκτησει κ παιδικο κοινο(ετσι ειπε ο ιδιος τουλαχιστον....σε συνεντευξη του)μα απεναντι απο το baby dance????κ το δοκιμασμενο κοκκινο δωματιο????:lol::lol:

 

 

Απο τι στιγμη που οπως λες αλλαξε μερα και ωρα,η σειρα εχει αρχισει να καιγεται απο το καναλι.Εννοειται οτι καλυτερα δεν προκειται να παει κι οπως κι να ναι μας χαιρεταει λεβαντικα!!!:lol:Ας βαλει καμια σειρα(Lost μια που ξεκινα απο βδομαδα ο σταθμος μιας κι απο το ρωμα θα κανει μαυρα ματια να στραβωσει νουμερα.Ας το παραδεκτει η σειρα δεν ηταν η αναμενομενη των προσδοκιων κι ας τη κανει ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Καίτη Κωνσταντίνου είναι όλα τα λεφτά σ' αυτή τη σειρά. (Τηρουμένων των αναλογιών).

Μήπως αν της μεγάλωνε το ρόλο; Και μίκραινε το δικό του; Πολύ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Νομίζω ότι πρόκειται για την καλύτερη σειρά φέτος. Τη θεωρώ κλάσεις ανώτερη από το "Καφέ της Χαράς". Η πλοκή προχωράει πραγματικά γρήγορα, δεν εισάγονται γκεστ σταρ για να τη στηρίξουν και οι ερμηνείες είναι πολύ καλές, παρά το γεγονός ότι παίζουν αρκετοί νέοι και όχι πάρα πολύ έμπειροι ηθοποιοί. Δεν επαναλαμβάνονται τα ίδια αστεία, απουσιάζουν τα λογοπαίγνια, η ιστορία ρέει ευχάριστα. Άριστα.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πληροφοριες θελουν τον ρωμα να πηγαινει alpha του χρονου(λογω φιλιας με την μαραγκουδακη)"πηγη"τηλεκαρφι

 

Κρίμα για τον Alpha...

Και είχα αρχίσει να το συμπαθώ σαν κανάλι... :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Childe Roland to the Dark Tower came...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , έχεις κανείς καμιά φωτογραφία του Χαρίλαου στη σειρά να μου δείξει;

Ψάχνω να βρω ποιος είναι ο Περικλής Μοσχολιδάκης !:)

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για τον Alpha...

Και είχα αρχίσει να το συμπαθώ σαν κανάλι... :p

βασικα συμφωνω μαζι σου!ο εν λογω κυριος ομως εχει καβαλησει ενα καλαμι στην μακροχρονη πορεια του στον αντ1 ναααααααααααααααααααααααα με το συμπαθειο.....κ ισως του κανει καλο να φυγει απο εκει,βεβαια 2 καναλια υπαρχουν που μπορει να παει η το mega η ο alpha,ελπιζω μονο αυτην τη φορα να γραψει κατι καλο"και αν γινεται να μην παιζει ο ιδιος":lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , έχεις κανείς καμιά φωτογραφία του Χαρίλαου στη σειρά να μου δείξει;

Ψάχνω να βρω ποιος είναι ο Περικλής Μοσχολιδάκης !:)

http://img180.imageshack.us/img180/1442/snapshot20080427182748tb3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο Ρώμας κρατάει ακόμα ατάκες από το Κωνσταντίνου και Ελένης.. Είναι απλά θλιβερό..:wacko:

Αν ισχύουν οι φήμες για τον Άλφα, τί να πώ.. Θα το καταστρέψει! Έχει κάνει πολύ καλές επιλογές ο Άλφα τον τελευταίο καιρό και θα πάνε στράφη..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ωραία σειρά! Βασικά την βλέπω επειδή παίζει και η Καίτη Κωσταντίνου (η Σωσώ! :respect:)

Δεν με ενθουσιάζει τόσο, όπως τα "Εγκλήματα" ας πούμε, αλλά έχει την πλάκα της!

Ο μόνος που μου τη σπάει είναι ο Χρήστος Βασιλόπουλος! Από τότε που τον είχα δει στον "Έρωτα" δεν τον χώνεψα! ;) Βασικά μου τη δίνει που είναι πολύ ψωνισμένος! Εντάξει ωραίο παιδί είναι, αλλά...έχω δει πολύ καλύτερους!... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελειωσε η σειρα

Για μενα ηταν απο τις πιο ενδιαφερουσες αυτην την περιοδο

Δυνατο επισης κ το τελευταιο επεισοδειο

 

Ο ρωμας δεν ξερω αλλα μου αρεσει σαν ηθοποιος :O Μπορει να παιζει τα ιδια κ τα ιδια αλλα τον γουσταρω. :X

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε στο τελος;παρακαλω σποιλερ..

 

 

 

Ο Μίμης σκότωσε ένα Γερμανό, ο Πάγκαλος έμαθε ότι κρύβαν όπλα στο Παρθεναγωγείο και αντί να την πληρώσουν τα κορίτσια την πλήρωσε ο Μίμης. Τον εκτέλεσαν. Αλλά πριν από αυτό, ομολόγησε ότι είναι ερωτευμένος με τη Ζωή, του είπε κι εκείνη λίγη ώρα πριν τον εκτελέσουν ότι τον αγαπάει.

 

Μετά μάθαμε ότι η γριούλα που διηγιόταν την ιστορία ήταν η Ζωή, ότι μετά από το Παρθεναγωγείο πήγε κάπου αλλού και ερωτεύτηκε κάποιον άντρα, με τον οποίο έκανε παιδί και το ονόμασε Μίμη.

 

 

Κατά τη γνώμη μου, πολύ δυνατό τέλος..

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

 

Tο καλύτερο τέλος θα ήταν να φορτώνανε με κάποιο τρόπο το φόνο στον επιστάτη και να πλήρωνε αυτός αν και αθώος. Το άφησαν στη κρίση του κοινού το τέλος του, πιθανότατα όμως δε θα την έβγαλε καθαρή. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα...

 

Ο Ρώμας προτίμησε να ηρωποιήσει τον χαρακτήρα που υποδυόταν ενώ κατά τη διάρκεια της σειράς δεν ήταν παρά ένα ανθρωπάκι. Αντίθετα, η πραγματική ηρωίδα της σειράς, η Ζωή, στο τέλος φάνηκε να δειλιάζει και να επιτρέπει να πληρώσει ένας αθώος για το έγκλημά της. Ίσως θα ήταν τελικά ακόμα καλύτερο αντί να τον σκοτώσει η Ζωή, να τον σκότωνε ο επιστάτης επειδή δεν σκόπευε να τηρήσει τον όρκο του και να κάνει κακό στη κόρη του.

 

Η Δεσπούλα από την άλλη μου φαίνεται ότι πλήρωνε ήδη πριν καν αρχίσει η σειρά. Είναι τρελή, θεότρελη και έναν άνθρωπο που δεν είναι στα καλά του δε μπορείς να πεις ότι δεν έπαθε τίποτα. Το κακό βέβαια είναι ότι με τη τρέλα της προκαλεί κακό στους άλλους.

 

Τι θα πει ότι το δεληγιάννειο έκλεισε; Που πήγαν οι μαθήτριες από τη στιγμή που οι οικογένειές τους είχαν αποφασίσει ότι ήταν καλύτερα να παραμείνουν εκεί; Από τη στιγμή που η μία ήταν από τη Σάμο και η άλλη από τη Κρήτη, πως θα ταξίδευαν μες τη κατοχή; Και γιατί να κλείσει το δεληγιάννειο, τόσους καθηγητές είχανε για να γίνουν διευθυντές! Και πρώτη από όλους τη Ζωή! Αλλά είπαμε Γιάννης πίνει, Γιάννης κερνάει, ο Ρώμας προτίμησε να αφήσει να εννοηθεί ότι χωρίς τον Μίμη Δεληγιάννειο δεν υφίσταται.

 

Το ότι η Ζωή έμαθε τι αισθάνεται ο Μίμης για αυτή λίγες ώρες πριν τον εκτελέσουν και "ανακάλυψε ότι ήταν ερωτευμένη", με όλα αυτά να συνοδεύονται από ένα φιλί για εμένα ήταν μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουν το ρομαντισμό ορισμένων τηλεθεατών. Αν είχαν έρθει αλλιώς τα πράγματα και δεν είχε εκτελεστεί ο Μίμης θα είχε νόημα, τώρα έχει. Βέβαια θα μου πείτε ότι αν το τέλος γραφόταν με το γάμο της Ζωής και του Μίμη την ημέρα της απελευθέρωσης το 1944, θα ήταν κάτι συνηθισμένο. Δε ξέρω απλά δε μου αρέσει που ο Μίμης έγινε ήρωας γιατί δεν το άξιζε, δεν ήταν τίποτα σε όλη τη σειρά.

 

To ότι η γιαγιά ήταν η Ζωή το μάθαμε στο προηγούμενο επεισόδιο και ίσως να το είχε πει και πιο πριν. Στο προηγούμενο επεισόδιο όπου μίλησε για τις 3 αγάπες της ζωής της, τον πρώτο που έχασε στον ισπανικό πόλεμο, τον δεύτερο το Ροδόλφο, και τον τρίτο χωρίς να τον κατονομάσει, που είπε ότι ήταν αυτός που την έμαθε τη σημασία της λέξης έρωτας ή κάτι τέτοιο.

 

 

Ίσως αν δεν είχε επισπευθεί το φινάλε της σειράς το τέλος να ήταν διαφορετικό... Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος, θεωρώ τη σειρά ως την ωριμότερη που έχει γράψει ο Ρώμας (όχι ότι οι προηγούμενες ήταν κακές! ) αλλά δυστυχώς ο ίδιος ο Ρώμας είναι ακόμα αρκετά ανώριμος για να ανταπεξέλθει στα φώτα που έχουν πέσει πάνω του εξαιτίας παλαιότερων επιτυχιών του. Κοινώς, ώρα να ψάχνει για πάρκινγκ στο καλάμι του. Και ίσως οι τηλεθεατές να τον ξαναεμπιστευτούν στην επόμενη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω:):)..Ωραιο τελος πραγματι και δυνατο..Θα το κατεβασω να το δω..

 

Ο Ρώμας νομίζω ότι αντικειμενικά αν το δούμε, πάντα σκηνοθετεί δυνατά φινάλε. Και το Καφέ της Χαράς αν δεν κράταγε μια αιωνιότητα και μια μέρα (:p), θα ήταν δυνατό τέλος...

 

Aλλά, 3 χρόνια, το είχαμε καταλάβει που το πήγαινε :happy:

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι ειχε δυνατο φιναλε η σειρα!

Εξεπλαγην φυσικα στο τελος οταν καταλαβα

οτι η φωνη της γριουλας ηταν η Ζωη!!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τώρα καταλάβατε ότι η φωνή της γριάς ήταν της Ζωής;

Αφού κάθε φορά που διηγούταν έμπαινες στο νόημα πως τα έλεγε ηΖωή σε μεγάλη ηλικία.

Αν και η σειρά δεν με τρελανε, το φινάλε όντως ήταν πολύ δυνατό.

Επίσης μου αρέσει πολύ και το τραγούδι του Παπακωνσταντίνου.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδιά τώρα καταλάβατε ότι η φωνή της γριάς ήταν της Ζωής;

Αφού κάθε φορά που διηγούταν έμπαινες στο νόημα πως τα έλεγε ηΖωή σε μεγάλη ηλικία.

Αν και η σειρά δεν με τρελανε, το φινάλε όντως ήταν πολύ δυνατό.

Επίσης μου αρέσει πολύ και το τραγούδι του Παπακωνσταντίνου.

 

Έλα ντε. Από το πρώτο επισόδειο φαινόταν ότι ήταν η Ζωή!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Ίσως αυτό το μήνυμα να μην έχει κανένα νόημα τόσα χρόνια μετά, αλλά ένιωσα ότι έπρεπε να το γράψω. Δεν είχα δει τη σειρά, όταν πρωτοπροβλήθηκε. Δεν είχα καν τηλεόραση τότε, όπως ούτε και τώρα έχω. Άκουγα όμως τις αρνητικές κριτικές για την προβλεψιμότητα, για τα σεναριακά κλισέ και για την έλλειψη χιούμορ και νόμιζα ότι όντως επρόκειτο για τη χειρότερη δουλειά του Ρώμα.

 

Πρόσφατα, σκέφτηκα να δώσω στη σειρά μια ευκαιρία. Να 'ναι καλά το διαδίκτυο. Είμαι στο 10ο επεισόδιο και μπορώ να πω ότι είναι ο πιο ώριμος Ρώμας που έχω δει. Δεν είναι η καρικατούρα του αυστηρού Κατακουζηνού ή Πώποτα. Είναι δουλεμένος-πολυδιάστατος ρόλος με στοιχεία τραγικότητας. Δεν ξέρω αν η σειρά μπορεί να χαρακτηριστεί απλά ως κωμωδία ή ως σειρά εποχής. Είναι κάτι το ιδιαίτερο. Έχει στοιχεία που σε διδάσκουν, στοιχεία που καλλιεργούν το θεατή.

 

Σίγουρα υπάρχουν ετεροχρονισμοί σε επίπεδο νοοτροπιών, αν και γενικά για κάποιον που δεν ξέρει την ιστορία της εποχής, πρέπει να είχε αρκετό ψάξιμο. Τα σκηνικά, οι ρόλοι, οι ηθοποιοί είναι όλα αρτιότατα. Ακόμη και η χοντρή υπάρχουν στιγμές που αποκαλύπτει τον ψυχικό της κόσμο με στιβαρότητα.

 

Εν κατακλείδι, πιστεύω ότι η σειρά είναι μια από τις πιο όμορφες σειρές που έχει προβληθεί στην ελληνική τηλεόραση. Ο Ρώμας σίγουρα επανέλαβε τον εαυτό του, αλλά με ρόλους πολύ πιο ανθρώπινους και ζεστούς. Αυτοτελώς θεωρούμενη, είναι η καλύτερη σειρά που έγραψε και έπαιξε ποτέ ο Ρώμας. Μακάρι να είχε κι άλλες σαν κι αυτές, κι ας έβγαζε 20άρια.

Link to comment
Share on other sites

Εν κατακλείδι, πιστεύω ότι η σειρά είναι μια από τις πιο όμορφες σειρές που έχει προβληθεί στην ελληνική τηλεόραση. Ο Ρώμας σίγουρα επανέλαβε τον εαυτό του, αλλά με ρόλους πολύ πιο ανθρώπινους και ζεστούς. Αυτοτελώς θεωρούμενη, είναι η καλύτερη σειρά που έγραψε και έπαιξε ποτέ ο Ρώμας. Μακάρι να είχε κι άλλες σαν κι αυτές, κι ας έβγαζε 20άρια.

 

Το πρόβλημα με το Ρώμα είναι ότι έχει ένα συγκεκριμένο κοινό το οποίο θέλει συγκεκριμένα πράγματα.

Κάτι τόσο ιδιαίτερο και διαφορετικό όπως το Παρθεναγωγείο, ήταν αναμενόμενο να μην πιάσει ακόμα και αν καλλιτεχνικά ήταν κλάσεις ανώτερο και από τις πιο επιτυχημένες του σειρές (όπως το Καφέ της Χαράς ή τους Μεν & Δεν και το Κων/νου & Ελένης) αλλά και από τις κακές του στιγμές (Κακός Βεζύρης, Λίφτινγκ, Dr. Ρούλης).

 

Προσωπικά δε με ενθουσίασε, βέβαια, πάντως ήταν σίγουρα καλύτερο σαν ποιότητα παραγωγής.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...