Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση..Αν δεν θέλουμε τους χάρτες από το Maploader,αλλά περάσουμε στο Ν95 το Route66 θα δουλέυει κανονικά, σωστά?:confused:

 

 

Τι εννοεις ?

Το map2go να δουλεψει με χαρτη το route66?

Φυσικα και δεν γινεται κατι τετοιο .

Αλλο χαρτη χρησιμοποιει το ενα προγραμμα (map2go) ,αλλο το αλλο(route66).

Εκτος και εαν ρωτας εαν δουλευει το route66 με το Ν95 .

Και παλι η απαντηση ειναι οχι ακομα τουλαχιστον,δεν αναγνωριζεται

το εσωτερικο gps του ν95.

========================================================

Why I Love the 3.5mm Jack on the N95

http://symbianguru.typepad.com/welcome/2007/05/why_i_love_the__1.html

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα. Ειναι αληθεια οτι η οθονη δεν εχει απο πανω της προστατευτικο καλυμμα (εννοω πλαστικο τζαμακι) και ειναι απευθειας εκτεθειμενη στο περιβαλλον? Το διαβασα σε ξενο site και μου φανηκε πολυ περιεργο....
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειναι αληθεια οτι η οθονη δεν εχει απο πανω της προστατευτικο καλυμμα (εννοω πλαστικο τζαμακι) και ειναι απευθειας εκτεθειμενη στο περιβαλλον? Το διαβασα σε ξενο site και μου φανηκε πολυ περιεργο....

 

ναι ετσι ειναι οντως.

δεν εχει επανω στην οθονη κατι.:O

τωρα το γιατι ποιος ξερει..:rolleyes:

 

@nervous ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

xronia polla nervous!!!!!!!:w00t: paidia kati asxeto sto video tou nervous poio pano autos pos exei sindesi to kinito me ta ixeia tou auto kinitou pos mporo na to kano kai ego exo to kalodio 3,5mm gia n93!

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι ειναι οντως.

δεν εχει επανω στην οθονη κατι.:O

τωρα το γιατι ποιος ξερει..:rolleyes:

 

@nervous ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!:cool:

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ απο την ΝΟΚΙΑ! 730 ευρω κινητο και να εχει τετοια ελλεψη???? Δηλαδη με το παραμικρο θα σημαδευεται και θα σπαει......Ημαρτον ρε παιδια.....

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι ειναι οντως.

δεν εχει επανω στην οθονη κατι.:O

τωρα το γιατι ποιος ξερει..:rolleyes:

 

@nervous ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!:cool:

 

Δηλαδή πρέπει να βάλουμε screen protector? Δε θα φαίνονται όμως χειρότερα τα χρώματα έτσι;

Θήκη για το υπέροχο κινητό μας πού μπορούμε να βρούμε; Έστω και ζώνης, όπως ήταν του 7650...

 

ΥΓ: Παράγγειλα 2 screeen protectors από brando. Τα στέλνει με απλό ταχυδρομείο και έρχονται πάντα.

 

ΥΓ2: Υπάρχει πολύ καλή θήκη krussel για το Ν95. Τη βρήκα στο amazon.co.uk αλλά δεν στέλνει Ελλάδα. Άλλες ιδέες;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

δες εδω μια θηκουλα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1891881#post1891881 post #615

βρηκα και διαφανες θηκη σε πολλα μαγαζια πρωτου να βγει το ν95 αλλα δεν του ταιριαζει το χαλαει πολυ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις.

ΘΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ

Καταπληκτική οθόνη, πολύ καλό σήμα, γρήγορο μενού, καλές φωτογραφίες - βίντεο για κινητό, καλός media player με πολύ καλό ήχο.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ

Το GPS είναι άπαράδεκτο ουσιαστικά δεν μπορείς να το χρησιμοποιείσεις στο αυτοκίνητο, καμιά σχέση με το destinator, μπαταρία ανύπαρκτη, ούτε μια μέρα δεν κρατάει, υψηλή τιμή.

Προσωπικά μου αρέσει αλλά είναι υποκειμενικό. Το τηλέφωνο το κατατάσσω ώς STATE OF THE ART.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις.

ΘΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ

Καταπληκτική οθόνη, πολύ καλό σήμα, γρήγορο μενού, καλές φωτογραφίες - βίντεο για κινητό, καλός media player με πολύ καλό ήχο.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ

Το GPS είναι άπαράδεκτο ουσιαστικά δεν μπορείς να το χρησιμοποιείσεις στο αυτοκίνητο, καμιά σχέση με το destinator, μπαταρία ανύπαρκτη, ούτε μια μέρα δεν κρατάει, υψηλή τιμή.

Προσωπικά μου αρέσει αλλά είναι υποκειμενικό. Το τηλέφωνο το κατατάσσω ώς STATE OF THE ART.

Εαν ομως το ανοιξεις πριν μπεις στο αμαξι?Δηλαδη ακουω οτι απαξ και βρει το στιγμα δεν το χανει μετα,απλα αργει να κλειδωσει.Για τους χαρτες δεν ειναι destinator ωστοσο σε πολεις που εχω δει screenshots ανα την ΕΛΛΑΔΑ μου φαινεται μια χαρα κοινως μεχρι να βγει destinator για το Ν95 πιστευω καλυπτει τις βασικες αναγκες των χρηστων του.Χρονια πολλα στον moderator μας!:)
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ένα μίνι review και απο εμένα.

Τη συσκεύη την έχω στα χέρια μου απο την Παρασκευή το βράδυ.Στην ουσια άρχισα να τη χρησιμοποιώ Σάββατο πρωι.Με πολύ χαλαρή χρήση η οποία ήταν:

3-4 τηλεφωνικές κλήσεις

5 μηνυματα

περιπου 15 λεπτα πλοήγησης στο ινετρνετ μεσω wifi

μια ώρα συνδεδεμένο στη usb του υπολογιστη για κατέβασμα χαρτων

κάποιες φωτογραφίες

και ένα βιντεο

η μπαταρία το ίδιο βράδυ είχε φτάσει στις 3 παυλες απο το τέλος.Μου έκανε εντύπωση οτι απο τη στιγμή που έπεσε μια μπάρα μετα έπεφτε συνέχεια.

 

Σαν πρώτη εντύπωση είμαι πάρα πολυ χαρούμενος και ικανοποιημένος.Πιστεύω οτι αξιζε τον κόπο η αναμονή μου τόσους μήνες(απο τον Νοέμβριο άρχισα να το παρακολουθώ):D :D :D

 

Το μόνο προβλημα που αντιμετωπιζω είναι όσον αφορα το smart2go.Δεν μπορει με τιποτα να κατεβάσει τους χάρτες μέσω του υπολογιστή στη συσκευη.Στην αρχη δεν βρίσκει τη συσκευή (και αν έκαναν προσπάθειες με όλα αυτα που διαβασα στο forum) και αφου μια φορα τη βρήκε, οταν το download έφτασε στο 100% αυτό έδειχνε οτι ακομα κατεβάζει και έμεινε εκει(χωρίς να έχει κολήσει όμως) για πάρα πολύ ώρα.Αν μπορει κάποιος ας μου πει αν μπορω τουλάχιστον να κατεβάσω τους χαρτες απευθείας στο Ν95 μέσω wifi.:wacko: :wacko:

OnePlus 6T
Link to comment
Share on other sites

Το GPS είναι άπαράδεκτο ουσιαστικά δεν μπορείς να το χρησιμοποιείσεις στο αυτοκίνητο, .

 

Για ποιον λόγο θεωρείς απαράδεκτο το GPS;

Προσωπικά,μπορώ πολύ εύκολα να βρω τον προορισμό μου μέσω αυτού.

Link to comment
Share on other sites

paidia agorasa mia adeia gia ploigisi gia 30 meres me kostos 9.99$

moy stilane me e-mail ton kodiko energopoiisis ala otan ton vazo sto tilefono gia na energopoiithei i ploigisi mo leei oti o kodikos den einai egiros!!!mporei na voithisei kapios??

efxaristo

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην είστε τεμπέληδες, διαβάστε λίγο και το manual αλλά και τις 10άδες σελιδών που έχει το forum!! (αυτό το λέω και σε διάφορους που μπαίνουν κάθε 3 και λίγο και ρωτάνε "τι λέει το GPS"??) Λοιπόν το μήνυμα που βλέπεις βγαίνει επειδή έχεις ρυθμίσει το πρόγραμμα maps να κάνει σύνδεση με το internet όποτε και αν χρειάζεται κάποια δεδομένα (π.χ. πληροφορίες για σημεία ενδιαφέροντος). Μπορείς να το απενεργοποιήσεις (το αν θα προσπαθεί να κάνει σύνδεση) από τις Επιλογές -> Ρυθμίσεις -> Δίκτυο. Εσύ το έχεις βάλει να κάνει σύνδεση αλλά το πρόγραμμα ΔΕΝ μπορεί να συνδεθεί με κάποιο τρόπο (Wifi, GPRS) και γι'αυτο βλέπεις το μήνυμα.

 

Το κόκκινο x είναι άσχετο με το προηγούμενο και σημαίνει ότι το κινητό δεν "βλέπει" δορυφόρους ακόμα. Αν είσαι σε εσωτερικό χώρο όταν τρέχεις το πρόγραμμα προφανώς θα έχεις κόκκινο x. Πρέπει να είσαι σε ανοικτό χώρο (= να βλέπεις ουρανό) και να του δώσεις ένα εύλογο χρονικό διάστημα 2-4 λεπτά για να βρει και να κλειδώσει τους δορυφόρους.

 

Το ala carte είναι φυσικά άσχετο με όλα αυτά. Γενική συμβουλή: Διάβασε το manual!!

 

Γενικη συμβουλη:Μην μιλατε με αυτο το υφος γιατι γινεστε εριστικοι.Ουτε τεμπεληδες ειμαστε ουτε ''διαφοροι''.Δεν ρωταμε ετσι στο ξεκαρφωτο για το gps.Eδω ειμαστε μια παρεα με κοινα ενδιαφεροντα και αρα λοιπον λογικο ειναι να ζηταμε πληροφοριες και βοηθεια.Και το manual δεν μπορω να το διαβασω γιατι απλα δεν εχω παραλαβει την συσκευη ακομα.Οταν θα το παρω θα διαβασω και θα βοηθαω τους υπολοιπους που θα ρωτανε.

Ρωταμε για το gps οχι πως να το χρησιμ/με αλλα για να μας πουν αυτοι που το εχουν ηδη τι ρολο ''παιζει'',αν αξιζει.Αυτες της απαντησεις χρειαζομαστε και οχι υποδειξεις.

 

Ευχαριστω και συγγνωμη αν ανεβαζω τους τονους της κουβεντας μας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ένα μίνι review και απο εμένα.

Τη συσκεύη την έχω στα χέρια μου απο την Παρασκευή το βράδυ.Στην ουσια άρχισα να τη χρησιμοποιώ Σάββατο πρωι.Με πολύ χαλαρή χρήση η οποία ήταν:

3-4 τηλεφωνικές κλήσεις

5 μηνυματα

περιπου 15 λεπτα πλοήγησης στο ινετρνετ μεσω wifi

μια ώρα συνδεδεμένο στη usb του υπολογιστη για κατέβασμα χαρτων

κάποιες φωτογραφίες

και ένα βιντεο

η μπαταρία το ίδιο βράδυ είχε φτάσει στις 3 παυλες απο το τέλος.Μου έκανε εντύπωση οτι απο τη στιγμή που έπεσε μια μπάρα μετα έπεφτε συνέχεια.

 

Σαν πρώτη εντύπωση είμαι πάρα πολυ χαρούμενος και ικανοποιημένος.Πιστεύω οτι αξιζε τον κόπο η αναμονή μου τόσους μήνες(απο τον Νοέμβριο άρχισα να το παρακολουθώ):D :D :D

 

Το μόνο προβλημα που αντιμετωπιζω είναι όσον αφορα το smart2go.Δεν μπορει με τιποτα να κατεβάσει τους χάρτες μέσω του υπολογιστή στη συσκευη.Στην αρχη δεν βρίσκει τη συσκευή (και αν έκαναν προσπάθειες με όλα αυτα που διαβασα στο forum) και αφου μια φορα τη βρήκε, οταν το download έφτασε στο 100% αυτό έδειχνε οτι ακομα κατεβάζει και έμεινε εκει(χωρίς να έχει κολήσει όμως) για πάρα πολύ ώρα.Αν μπορει κάποιος ας μου πει αν μπορω τουλάχιστον να κατεβάσω τους χαρτες απευθείας στο Ν95 μέσω wifi.:wacko: :wacko:

Πηγαινε στο θεμα του smart2go και κατεβασε κατευθειαν τον χαρτη της Ελλαδας(τον ανεβασε ο sotoss νομιζω στα rapidshare)και μετα καντον copy paste στον φακελο που λεει.Μπορεις και μεσω wifi κατευθειαν αλλα δοκιμασε αυτο που σου λεω πρωτα.Προς oxoxox:Κοιτα μην γραφεις τον κωδικο λαθος
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειναι αληθεια οτι η οθονη δεν εχει απο πανω της προστατευτικο καλυμμα (εννοω πλαστικο τζαμακι) και ειναι απευθειας εκτεθειμενη στο περιβαλλον? Το διαβασα σε ξενο site και μου φανηκε πολυ περιεργο....

 

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ απο την ΝΟΚΙΑ! 730 ευρω κινητο και να εχει τετοια ελλεψη???? Δηλαδη με το παραμικρο θα σημαδευεται και θα σπαει......Ημαρτον ρε παιδια.....

 

 

 

H οθονη του Ν95, θα ξαναπουμε, οτι ειναι από πιο σκληρο υλικό, ωστε να μην μπορει να χαραχτει, να σπασει κτλ... Η σκληρη επιφανεια της φαινεται από το εξης. Παρτε ενα κινητο με προσoψη και εγχρωμη οθονη. Βγαλτε την προσοψη και πιεστε την οθονη ελαφρά. Μετα πιεστε και την οθονη του Ν95. Η διαφορα ειναι αισθητη. Θα δειτε οτι ειναι πιο σκληρη. Μπορουμε να πουμε οτι ειναι πλαστικοποιημένη. ο λόγος που δεν υπάρχει παραπάνω προστατευτικο ειναι οτι θα χαλάσουν τα τοσο ζωντανα χρωματα του και θα φαινονται πιο σκοτεινα. Τοτε θα παραπονιόμασταν γιατι ειναι ετσι τα χρωματα... ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ... ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΤΟΥ ΥΨΟΥΣ Η ΤΟΥ ΒΑΘΟΥΣ..

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα 2 screen protectors από brando. Θήκες έχει και σιλικόνης αλλά είδα θήκη krussell στο amazon uk απ'όπου όμως δεν στέλνουν Ελλάδα (αυτά τα είδη). Είναι η κλασική θήκη που αγκαλιάζει όλο το κινητό και είναι ασφαλές...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι επιτυχημενη η διαφημηση του Ν95 από τη Vodafone... Λεει "Ειναι ωραιο να αποκτας αυτο που περιμενες ΤΟΣΟ καιρο":lol: :lol: :p

 

 

σ.σ Μπορει καποιος που εχει, να στειλει καποια φωτο από screen protectors ?

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Και γω τρώγομαι να το αγοράσω αλλά σκέφτομαι,του Ν73 η μπαταρία μου κρατάει μια,αντε μιαμιση μέρα,σε αυτό πόσο να κρατάει; Αρκετη πίεση έχω καθημερινα δεν θέλω να φορτίζω 2 φορές την ημέρα. Gps και wifi δεν με πολυενδιαφέρουν επομένως μονο το "cool factor" ειναι ο λόγος που θα το αγόραζα:p

Περιμένω να το πάρει ένας φίλος μου,να το δω και ν'αποφασίσω:confused:

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Στις χωρες δεν εχει πουθενα την Ελλαδα:(,παντως στο νετ ολοι λενε οτι ειναι συμβατη λογικα θα τη δουμε και στην Ελλαδα,ποσο θα κανει ομως ειναι ενα θεμα
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Απο οσο ξερω οχι ακομα

Παντως ειναι επιτυχημενη η διαφημηση του Ν95 από τη Vodafone... Λεει "Ειναι ωραιο να αποκτας αυτο που περιμενες ΤΟΣΟ καιρο":lol: :lol: :p

 

 

σ.σ Μπορει καποιος που εχει, να στειλει καποια φωτο από screen protectors ?

 

Δες αυτο

http://mobile.brando.com.hk/CellphoneScreenProtector.php

 

Σχετικα με το Ν95 ,δειτε και αυτα :

http://mobile.brando.com.hk/CrystalCaseN95.php

http://mobile.brando.com.hk/NokiaN95SiliconeCase.php

 

 

@nxbest : Σε ευχαριστω ,να'σαι καλα ! :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω οχι ακομα

 

 

Δες αυτο

http://mobile.brando.com.hk/CellphoneScreenProtector.php

 

ΤHΝΧ nervous.. Α! και πολυχρονος... ΝΑ εισαι εδω για να μας βοηθας και να μας διορθωνεις...:) :happy: :D

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Γενικη συμβουλη:Μην μιλατε με αυτο το υφος γιατι γινεστε εριστικοι.Ουτε τεμπεληδες ειμαστε ουτε ''διαφοροι''.Δεν ρωταμε ετσι στο ξεκαρφωτο για το gps.Eδω ειμαστε μια παρεα με κοινα ενδιαφεροντα και αρα λοιπον λογικο ειναι να ζηταμε πληροφοριες και βοηθεια.Και το manual δεν μπορω να το διαβασω γιατι απλα δεν εχω παραλαβει την συσκευη ακομα.Οταν θα το παρω θα διαβασω και θα βοηθαω τους υπολοιπους που θα ρωτανε.

Ρωταμε για το gps οχι πως να το χρησιμ/με αλλα για να μας πουν αυτοι που το εχουν ηδη τι ρολο ''παιζει'',αν αξιζει.Αυτες της απαντησεις χρειαζομαστε και οχι υποδειξεις.

 

Ευχαριστω και συγγνωμη αν ανεβαζω τους τονους της κουβεντας μας

 

Καταρχήν δεν αναφερόμουν γενικά σε όλους αλλά σε συγκεκριμένους που μπαίνουν και ρωτάνε πράγματα που έχουν απαντηθεί άπειρες φορές. Αυτοί, ναι, είναι τεμπέληδες και βαριούνται να διαβάσουν τα προηγούμενα post. Ο φίλος ρώτησε κάτι που αν είχε ξοδέψει 5 άντε 10 λέπτα θα το είχε βρει σε παλιά post αλλά και στο manual (το οποίο manual μπορείς φυσικά να κατεβάσεις από το site της nokia στα ελληνικά - αν δεν το έχεις). Και όσο για το gps το θέμα το έχουμε εξαντλήσει: ΝΑΙ αξίζει, ΟΧΙ δεν είναι στο επίπεδο του Destinator. Τώρα να ρωτάμε και να ΞΑΝΑρωτάμε "τι παίζει με το GPS" (έτσι γενικά...) νομίζω δεν έχει νόημα... Αν έχει κάποιος να ρωτήσει κάτι συγκεκριμένο...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...