Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 Reasons why the Nokia N95 'classic' is better than the N95 8GB;)

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/6220_10_Reasons_why_the_Nokia_N95_c.php

 

Κλασικές κομπλεξικές απόψεις κάποιων που εχουν το Ν95 και επειδη βγηκε το 8GB προσπαθούν να του βρουν ψεγάδια..

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κλασικές κομπλεξικές απόψεις κάποιων που εχουν το Ν95 και επειδη βγηκε το 8GB προσπαθούν να του βρουν ψεγάδια..

 

Τα σημεία 1 μέχρι 6 είναι κομπλεξικές απόψεις???:blink::blink:

Γιατί εγώ βλέπω να στηρίζονται σε αναμφισβήτητα δεδομένα.

 

Μήπως να το διάβαζες λίγο καλύτερα??

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κλασικές κομπλεξικές απόψεις κάποιων που εχουν το Ν95 και επειδη βγηκε το 8GB προσπαθούν να του βρουν ψεγάδια..

Ειμαι και εγω κομπλεξικος που ενω ξερω εδω και μηνες για το 8γιγα αποφασισα να παρω το απλο?(απλα την πατησα γιατι το πηρα μια μερα πριν πεσει η τιμη του)

περα απο την πορωση καλο ειναι να βλεπουμε τι ακριβως εχουμε σαν ουσιαστικες διαφορες.. γιατι για μενα τουλαχιστον η ΜΟΝΗ διαφορα που θα ηθελα να δω στο απλο ειναι η διπλη ραμ... οσο για μπαταρια (αφου δεν μου φτανει τωρα για 2 μερες δεν θα φτασει και απο το καινουργιο(ελεω μεγαλυτερης οθονης) και εδω που τα λεμε πιστευω οτι με καποιον τροπο η ΝΟΚΙΑ θα ενσωματωση την νεα μπαταρια και στο δικο μας και τοτε θα εχει ΔΙΑΦΟΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή προορίζεται και για τις δύο εκδόσεις του Ν95, διότι και οι δύο ενσωματώνουν το λεγόμενο accelerometer, ένα εσωτερικό μηχανισμό που αντιλαμβάνεται τον προσανατολισμό του τηλεφώνου.

Απλά μέχρι τώρα δεν υπήρχαν εφαρμογές που να το εκμεταλλεύονται.

Η πρώτη έκδοση της εφαρμογής rotateme αφορούσε τον χειροκίνητο έλεγχο του προσανατολισμού του UI από portrait σε landscape.

Η αναμενόμενη 2η έκδοσή της θα εκμεταλλεύεται το εν λόγω accelerometer, συνέπεια του οποίου θα είναι το αυτόματο γύρισμα του UI, ανάλογα πώς κρατάς το τηλέφωνο.

 

Παρεμπιπτόντως πάντως εδώ να υπογραμμίσω (αν και θα βρω λιγάκι offtopic :)) ότι το εν λόγω τσιπάκι το ενσωματώνει και το επερχόμενο Ν82, και η λειτουργία που επιτελεί το rotateme θα είναι ενσωματωμένη στο Symbian OS, αν είναι αληθείς κάποιες από τις spy pics που είδαμε.

 

Πιθανώς λοιπόν - γιατί όχι - να δούμε αυτή τη δυνατότητα να ενσωματώνεται και στο Ν95 με κάποιο μελλοντικό firmware update. Θα ήταν πολύ χρήσιμο, εφόσον το hardware το επιτρέπει.

 

 

Προορίζεται και για τις δύο συσκευές???Δεν λειτουργεί κανονικά τώρα??? Μελλοντική δυνατότητα είναι αυτή?

 

Ειμαι και εγω κομπλεξικος που ενω ξερω εδω και μηνες για το 8γιγα αποφασισα να παρω το απλο?(απλα την πατησα γιατι το πηρα μια μερα πριν πεσει η τιμη του)

περα απο την πορωση καλο ειναι να βλεπουμε τι ακριβως εχουμε σαν ουσιαστικες διαφορες.. γιατι για μενα τουλαχιστον η ΜΟΝΗ διαφορα που θα ηθελα να δω στο απλο ειναι η διπλη ραμ... οσο για μπαταρια (αφου δεν μου φτανει τωρα για 2 μερες δεν θα φτασει και απο το καινουργιο(ελεω μεγαλυτερης οθονης) και εδω που τα λεμε πιστευω οτι με καποιον τροπο η ΝΟΚΙΑ θα ενσωματωση την νεα μπαταρια και στο δικο μας και τοτε θα εχει ΔΙΑΦΟΡΑ.

 

Ποια μέρα ακριβώς έπεσε η τιμή??

Η ραμ του Παλιού είναι 64 Μρ ενώ του καινούριου 128 Μρ??Η κάνω λάθος?

 

Διάβασα κάπου:

Η νέα έκδοση του Nokia N95 firmware φτάνει στο μαγικό νούμερο v12.0.0.13 και φαίνεται να βελτιώνει και να δημιουργεί μερικά προβλήματα. Στα καλά βρίσκεται η γρηγορότερη απόκριση του τηλεφώνου, ταχύτερη λετουργία GPS, υποστήριξη για A-GPS και βελτίωσεις στην λειτουργία της κάμερας. Όσοι τολμηροί έχουν N95 ας δοκιμάσουν το νέο firmware και να μας πουν τις εντυπώσεις τους

 

Δηλ. τα πρώτα Ν95 δεν είχαν firmware ενώ τα καινούρια έχουν?Τί ακριβώς είναι αυτό? Δηλ. κατά την αγορά κάποιος του Ν95 του παλιού, θα πρέπει να προσέξει την έκδοση??Παλιά ή καινούρια??Υπάρχει αυτή η δυνατότητα??και αν ναι, πως??

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα αποκτησω σε λιγες μερες το Ν95 αν και περιμενα μεχρι τωρα το 8ρι.δεν λεω οτι το προτιμω,το 8gb ειναι απαιχτο αλλα ο λογος ειναι καθαρα οικονομικος,

Παντως πιστευω αν η nokia εδινε σε σε ολους που εχουν το απλο ενα κουπονι αλλαγης να δωσουν το δικο τους και να παρουν δωρεαν το 8gb κανενας δεν θα ελεγε οχι..:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Προορίζεται και για τις δύο συσκευές???Δεν λειτουργεί κανονικά τώρα??? Μελλοντική δυνατότητα είναι αυτή?

 

 

 

Ποια μέρα ακριβώς έπεσε η τιμή??

Η ραμ του Παλιού είναι 64 Μρ ενώ του καινούριου 128 Μρ??Η κάνω λάθος?

 

Διάβασα κάπου:

Η νέα έκδοση του Nokia N95 firmware φτάνει στο μαγικό νούμερο v12.0.0.13 και φαίνεται να βελτιώνει και να δημιουργεί μερικά προβλήματα. Στα καλά βρίσκεται η γρηγορότερη απόκριση του τηλεφώνου, ταχύτερη λετουργία GPS, υποστήριξη για A-GPS και βελτίωσεις στην λειτουργία της κάμερας. Όσοι τολμηροί έχουν N95 ας δοκιμάσουν το νέο firmware και να μας πουν τις εντυπώσεις τους

 

Δηλ. τα πρώτα Ν95 δεν είχαν firmware ενώ τα καινούρια έχουν?Τί ακριβώς είναι αυτό? Δηλ. κατά την αγορά κάποιος του Ν95 του παλιού, θα πρέπει να προσέξει την έκδοση??Παλιά ή καινούρια??Υπάρχει αυτή η δυνατότητα??και αν ναι, πως??

Ναι και για τις δύο συσκευές κάνει. Τώρα είναι σε δοκιμαστική (beta) έκδοση. Σε λίγες μέρες θα είναι ελεύθερη για όλους.

 

Δεν κάνεις λάθος, αλλά η πραγματικά ελεύθερη ram για το χρήστη είναι στο απλό περίπου 21MB και στο 8BG 90MB.

 

Όλα έχουν firmware, χωρίς αυτό πώς να λειτουργήσει...;)

Αν το πάρεις τώρα, κατά 90% θα έχει την νέα έκδοση firmware. Αν όχι κάνεις απλώς μια αναβάθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα αποκτησω σε λιγες μερες το Ν95 αν και περιμενα μεχρι τωρα το 8ρι.δεν λεω οτι το προτιμω,το 8gb ειναι απαιχτο αλλα ο λογος ειναι καθαρα οικονομικος,

Παντως πιστευω αν η nokia εδινε σε σε ολους που εχουν το απλο ενα κουπονι αλλαγης να δωσουν το δικο τους και να παρουν δωρεαν το 8gb κανενας δεν θα ελεγε οχι..:)

 

 

Κ εγώ λέω να πάρω το απλό, αλλά ο λόγος είναι η καθυστέριση της κυκλογορίας του...αργεί πολύ το άτιμο!!!

Πάντος δεν πρέπει να έχει μεγάλες διαφορές από ότι λένε...

Αυτό που λες δεν γίνεται γιατί 1)δεν έχουν σκοπό να καταργήσουν το παλιό, 2)όλοι θα αγοράζαμε το παλιό για να το αντικατστήσουμε με το καινούριο(άρα θα πληρόναμε λιγότερα από αυτούς που θα το παίρνανε απευθείας,3)ξέρεις τι κέρδος θα έχουνε από πολλούς που έχουν το παλιό ήδη και τώρα θα πάρουν το καινούριο??

Μακάρι βέαιαα, ούτε εμένα με χαλάει!!!

 

 

 

Μπορώ να τσεκάρω αν το Ν95 που θα πάρω είναι παλιάς παρτίδας ή νέας??Από κάποιο κωδικό παρτίδας στο κουτί ίσως??

 

Το Ν80 έχει ραμ??και αν ναι, πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και για τις δύο συσκευές κάνει. Τώρα είναι σε δοκιμαστική (beta) έκδοση. Σε λίγες μέρες θα είναι ελεύθερη για όλους.

 

Εφόσον τώρα βγήκε αυτή η φοβερή εφαρμογή, 6 μήνες μετά την κυκλοφορία του κινητού, υπάρχει περίπτωση να ανακαλυφτούν στο μέλλον και άλλα τέτοια??(νέες εφαρμογές εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να τσεκάρω αν το Ν95 που θα πάρω είναι παλιάς παρτίδας ή νέας??Από κάποιο κωδικό παρτίδας στο κουτί ίσως??

 

 

Το Ν80 έχει ραμ??και αν ναι, πόσο?

Δεν μπορείς να το τσεκάρεις αυτό...

 

Και βέβαια έχει ram, όλα έχουν.:)

Το Ν80 έχει 64MB με ελεύθερα για το χρήστη περίπου 18.

 

Μην το σκάφτεσαι, δεν αξίζει...:O

 

Εφαρμογές πάντα θα βγαίνουν!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να το τσεκάρεις αυτό...

 

Και βέβαια έχει ram, όλα έχουν.:)

Το Ν80 έχει 64MB με ελεύθερα για το χρήστη περίπου 18.

 

Μην το σκάφτεσαι, δεν αξίζει...:O

 

Εφαρμογές πάντα θα βγαίνουν!

 

Τί εννοεις?Μην σκέφτομαι το θέμα της Ραμ??Για τα 2 Ν95 ή για το Ν80? Τι ακριβώς δεν αξίζει?Μήπως εννοεις μην σκέφτομαι την παρτίδα??Αν είναι παλιά ή νέα?

 

Καλά αφού και το Ν80 Και το Ν95 έχουν Ραμ 64 ΜΒ γιατί το ένα έχει λιγότερα ελεύθερα από το άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω κομπλεξικος που ενω ξερω εδω και μηνες για το 8γιγα αποφασισα να παρω το απλο?(απλα την πατησα γιατι το πηρα μια μερα πριν πεσει η τιμη του)

περα απο την πορωση καλο ειναι να βλεπουμε τι ακριβως εχουμε σαν ουσιαστικες διαφορες.. γιατι για μενα τουλαχιστον η ΜΟΝΗ διαφορα που θα ηθελα να δω στο απλο ειναι η διπλη ραμ... οσο για μπαταρια (αφου δεν μου φτανει τωρα για 2 μερες δεν θα φτασει και απο το καινουργιο(ελεω μεγαλυτερης οθονης) και εδω που τα λεμε πιστευω οτι με καποιον τροπο η ΝΟΚΙΑ θα ενσωματωση την νεα μπαταρια και στο δικο μας και τοτε θα εχει ΔΙΑΦΟΡΑ.

εχω ρωτησει αν θα ταιριαζει η μπαταρια του n95 8gb με το απλο και πηρα αρνητικη απαντηση

Link to comment
Share on other sites

den ginete file mou distihos eimai kai ego katohos tou n95:(

 

"Δυστυχώς"!!!!????

Καλά τόσο απογοητευμένος είσαι από την κατοχή του Ν95??

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω κομπλεξικος που ενω ξερω εδω και μηνες για το 8γιγα αποφασισα να παρω το απλο?(απλα την πατησα γιατι το πηρα μια μερα πριν πεσει η τιμη του)

περα απο την πορωση καλο ειναι να βλεπουμε τι ακριβως εχουμε σαν ουσιαστικες διαφορες.. γιατι για μενα τουλαχιστον η ΜΟΝΗ διαφορα που θα ηθελα να δω στο απλο ειναι η διπλη ραμ... οσο για μπαταρια (αφου δεν μου φτανει τωρα για 2 μερες δεν θα φτασει και απο το καινουργιο(ελεω μεγαλυτερης οθονης) και εδω που τα λεμε πιστευω οτι με καποιον τροπο η ΝΟΚΙΑ θα ενσωματωση την νεα μπαταρια και στο δικο μας και τοτε θα εχει ΔΙΑΦΟΡΑ.

 

Kαλως ή κακως τα δυο τηλεφωνα εχουν διαφορες και το 8gb σαφως ειναι ανωτερο, αυτη ειναι η αληθεια. Τα 10 σημεια που λεει ο τυπος οτι υπερεχει το Ν95 μερικα οντως ισχυουν (π.χ. η ελλειψη υποδοχης καρτας μνημης), αλλα ΔΕΝ ισχυουν (το οτι ειναι πιο λεπτο το απλο Ν95 δεν ισχυει οι διαστασεις των 2 μοντελων ειναι ακριβως ιδιες και μαλιστα σε καποιο συγκεκριμενοσημειο, στην καμερα, το Ν95 ειναι πιο παχυ λογω του καλυματος), και ορισμενα ειναι απλως δημιουργηματα της φαντασιας του εν λογω τυπου για να συμπληρωσει τη δεκαδα (το οτι ειναι πιο φανταχτερο το 8αρι και θα το λιγουρευονται οι κλεφτες...:lol:). Φυσικα ολα αυτα ειναι σχετικα και ειναι προσωπικο θεμα του καθενος το τι θα επιλεξει εμενα για παραδειγμα δεν με ενοχλει που το 8αρι ειναι πιο βαρυ και ειλικρινα θεωρω θετικο το οτι βγαλανε αυτο το αντιαισθητικο καλυμα της καμερας γιατι δεν σκοπευω να το ριχνω κατω το κινητακι ουτε να το στριμωχνω σε τσεπες!

 

Υ.Γ. Δυστυχως η μπαταρια του καινουριου δεν μπαινει στο παλιο παρα μονο αν το αφησει κανεις χωρις καπακι. Προσωπικα πιστευω οτι η νοκια δεν προκειται να κανει κατι για αυτο γιατι πολυ απλα δεν την συμφερει!

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Δυστυχως η μπαταρια του καινουριου δεν μπαινει στο παλιο παρα μονο αν το αφησει κανεις χωρις καπακι. Προσωπικα πιστευω οτι η νοκια δεν προκειται να κανει κατι για αυτο γιατι πολυ απλα δεν την συμφερει!

 

Πιστευω οτι σιγουρα θα βγει πισω καπακι το για να χωραει η μεγαλυτερη μπαταρια αλλα δεν θα ειναι γνησιο!Ας ελπιζουμε οτι θα ειναι καλης ποιοτητας!

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Δυστυχως η μπαταρια του καινουριου δεν μπαινει στο παλιο παρα μονο αν το αφησει κανεις χωρις καπακι. Προσωπικα πιστευω οτι η νοκια δεν προκειται να κανει κατι για αυτο γιατι πολυ απλα δεν την συμφερει!

 

Πιστευω οτι σιγουρα θα βγει πισω καπακι το για να χωραει η μεγαλυτερη μπαταρια αλλα δεν θα ειναι γνησιο!Ας ελπιζουμε οτι θα ειναι καλης ποιοτητας!

 

 

Μα έχει ήδη βγει και το έχει ανεβάσει σε φωτό κάποιος χρήστης σε προηγούμενη σελίδα.

Αλλά φάινεται 1 μάτσο χάλια.

Προτιμώ να του βάλω 1 θήκη χωρίς καπάκι, παρά να έχω αυτό το εξόγκωμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι τη Nokia δεν τη συμφέρει να βρει τρόπο να ταιριάξει η μπαταρία του N95 8GB στο Ν95, γιατί απλά θα υπάρξει πολύς κόσμος που θα σπεύσει να αγοράσει το Ν95 και όχι το 8GB, μόνο και μόνο για το θέμα της μπαταρίας.

 

Εξάλλου θέλει πλέον να προωθήσει το νέο top-of-the-range μοντέλο της και δε κάνει μία κίνηση που θα υπονομεύσει αυτή την προσπάθεια... ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μα έχει ήδη βγει και το έχει ανεβάσει σε φωτό κάποιος χρήστης σε προηγούμενη σελίδα.

Αλλά φάινεται 1 μάτσο χάλια.

Προτιμώ να του βάλω 1 θήκη χωρίς καπάκι, παρά να έχω αυτό το εξόγκωμα.

 

Αυτό που έχει βγεί και είναι ένα μάτσο χάλια είναι καπάκι για μια κινέζικη μπαταρία (γύρω στα 1400mA αν θυμάμαι καλά) που προεξέχει 3-4 χιλιοστά πάνω από το κανονικό.

Αν βγει καπάκι για την μπαταρία του 8Gb θα είναι βαριά 1 χιλιοστό πιο έξω από το κανονικό.

Σίγουρα η Nokia δεν θα βγάλει κάτι, και σίγουρα θα δούμε κάποιο κινέζικο καπάκι που ελπίζω να είναι και σχετικά καλαίσθητο.

Θα δείξει:O

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Δινετε πολυ βαση στο θεμα μπαταριας και νομιζω κακως.... το 8γιγα εχει μεγαλυτερη μπαταρια γιατι απλα λογω οθονης ρουφαει περισσοτερο ρευμα αρα θα ειναι καπου στα ιδια στην αυτονομια του, ειπα και πιο πανω οτι με καποιον τροπο θα μπορεσουμε να βαλουμε στο απλο την "μεγαλη" μπαταρια και τοτε θα εχουμε πραγματικο (αν και οχι πολυ μεγαλο) ωφελος.
Link to comment
Share on other sites

εχει βρει καποιος πισω καλυμα warm graphite αμεσα διαθεσιμο σε καποιο on-line μαγαζι?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

εχει βρει καποιος πισω καλυμα warm graphite αμεσα διαθεσιμο σε καποιο on-line μαγαζι?

 

Αυτο εδω το χρωμα λες ?

http://cnn.cn/shop/nokia-grey-housing-p-1678.html

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω το χρωμα λες ?

http://cnn.cn/shop/nokia-grey-housing-p-1678.html

ακριβως!!περιμενω το 95αρι μου απο βδομαδα και θελω να εχω ετοιμο το κουστουμι του:pπου υπαρχει ομως στο greece? το mobile parts το εχει αλλα εκτος stock..

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

ακριβως!!περιμενω το 95αρι μου απο βδομαδα και θελω να εχω ετοιμο το κουστουμι του:pπου υπαρχει ομως στο greece? το mobile parts το εχει αλλα εκτος stock..

 

Το παραπανω e-shop ειναι εγκυρο . Την ειχα αγορασει ,αλλα

τελικα μου ξεμεινε ...:O

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...