Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έκανα την αναβάθμιση με winxpGR+sp2 με τον ελληνικό nokia updater χωρίς κανενα πρόβλημα . Το κινητό το είχα full φορτισμένο και όχι συνδεμμένο στο φορτιστη . Μην ξεχνάτε ότι η αναβάθμιση είναι περίπου 115 ΜΒ.

 

Emena to elliniko updater den afine na proxorisw sto epomeno bima, mou zitage na balw ton fortisti sto kinito :-) den itan full fortismeno giayto isws, xexexe exipna pou einai ta programmata e??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

vodafone web εχω διαλεξει και γραφει αυτο

http://img293.imageshack.us/img293/7759/screenshot0002oa2.th.jpg http://img151.imageshack.us/img151/6139/screenshot0003wy3.th.jpg

η διευθυνση διακομιστη εχει να κανει με το δικτυο

 

Nervous εγω που εχω voda πρεπει δηλαδη να βαλω την ιδια διευθυνση?? Στο maps μεσα νομιζα οτι πρεπει να βαζουμε το voda gprs postpaid, εδω πρεπει να βαζουμε το web vodafone?? Pleeeeeeeease Για δωσε τα φωτα σου γιατι εκανα την αναβαθμιση απο 11 σε 12 εβαλα και το update του maps αλλα δεν ειδα και καμια διαφορα, ούτε ειδα να κατεβαζει τιποτα δεδομενα (έτσι δεν πρεπει αφου εχω ενεργοποιημένο το assisted gps??)

http://img150.imageshack.us/img150/7718/panathinaikosfannh8.gif

 

Proud owner of an OMNIA 16GB !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και για να τα έχουμε και συγκεντρωμένα,

δε δίνεις 1 και το link με το τελευταίο maploader?

Ώστε να τα έχουμε μαζεμένα τα περί gps.

 

Μπορείς να συμβουλευτείς το παρακάτω linkhttp://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1960246#post1960246

 

απλά πρόσεχε το θέμα που βάλεις το update...

N95
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.Εχω το κινητο τωρα και κανει αναβαθμιση.Δεν το εχω φουλ φορτισμενο,πειραζει αν του βαλω τον φορτιστη και φορτιζει συγχρονως με την αναβαθμιση??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.Εχω το κινητο τωρα και κανει αναβαθμιση.Δεν το εχω φουλ φορτισμενο,πειραζει αν του βαλω τον φορτιστη και φορτιζει συγχρονως με την αναβαθμιση??

 

Όχι μόνο δεν πειράζει, αλλά χρειάζεται κιόλας να έχεις το φορτιστή να φορτίζει παράλληλα (για καλό και για κακό) :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο δεν πειράζει, αλλά χρειάζεται κιόλας να έχεις το φορτιστή να φορτίζει παράλληλα (για καλό και για κακό) :)

 

Οκ φιλε μου,ευχαριστω!Ελπιζω να αξιζει η αναβαθμιση.Βασικα την καρτα μνημης την εχω βγαλει.Εκει εχω και τους χαρτες,οποτε με την αναβαθμιση δεν χανω δεδομενα,βαριεμαι αφανταστα να τους ξαναβαζω!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάιδες.. μιας κι αυτό εδώ είναι το επίσημο thread για το εν λόγω τηλέφωνο.. Έχω να πω το εξής:

 

Ήμουν σίγουρος ότι το n95 θα ήταν το επόμενό μου τηλέφωνο, μέχρι που το έπιασα και έπαιξα λίγο με τα μενού και τις δυνατότητές του.. Και ανακάλυψα αφ ενός ότι είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ αργό. Μάλλον η Νοκια έχει σταματήσει να αναβαθμίζει τους επεξεργαστές από το ...8210. Αλλιώς δεν εξηγείται η γεωμετρικά αυξανόμενη καθηστέρηση των μοντέλων της στην πλοήγηση των μενού.. Και τα 10 δευτερόλεπτα που χρειάζεσαι για να τραβήξεις φωτογραφία. Αλήθεια, σας έχουν στήσει ποτέ ποζαρισμένους 10 δευτερόλεπτα να δείτε πως είναι; Θα μου πεις "μα αυτό δεν είναι ψηφιακή, είναι κινητό". Όχι, διαφωνώ τα 5,1 Μρ προσωπικά με κάνουν να απαιτώ καλύτερο interface από τα υπόλοιπα κινητά με ανύπαρκτα Mp, όχι δραματικά πιο αργό. Και είναι δραματικά πιο αργό απο το k750 που έχω, το οποίο χρειάζεται 3 δευτερόλεπτα για να τραβήξει την πρώτη φωτο.

 

Αφ ετέρου είναι ένα δυο άλλα πραγματάκια που μου έκαναν άσχημη εντύπωση.. O wireless δέκτης δεν εντόπισε δίκτυο στο κέντρο της Αθήνας. Όχι μέσα σε κτιριο, αλλά στο δρόμο. Και αν λάβει κανείς υπόψη ότι η εμβέλεια ενός τυπικού acces point είναι 300-400 μέτρα, νομίζω πως σίγουρα υπήρξε κάποιο δίκτυο στο χώρο που το κινητό δε μπόρεσε να εντοπίσει.

 

Θα σταματήσω την περιγραφή μου με το σχετικά φτωχό (από όσο πρόλαβα να δω) GPS, που δεν κατάφερα να το κάνω να μου δώσει κάποια άλλη πληροφορία πέρα από το στίγμα μου στο χάρτη (πχ ταχύτητα κίνησης, πόσους δορυφόρους συνδέει, πράγματα όχι εξωπραγματικά για ta palm-κινητά).

 

Αυτά για την ώρα.. Ελπίζω να κάνω λάθος στις εκτιμήσεις μου, και τελικά να καταλήξω στο τηλέφωνο αυτό αβίαστα, και χωρίς προβλήματισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Στο υποβοηθούμενο gps έχω επιλεξει σημείο πρόσβασης TIM GPRS. Στη διεύθυνση διακομιστή λέει supl.nokia.com . Ο διακομιστής αλλάζει ανάλογα με το δίκτυο που συνδέεσαι?
Link to comment
Share on other sites

Πάιδες.. μιας κι αυτό εδώ είναι το επίσημο thread για το εν λόγω τηλέφωνο.. Έχω να πω το εξής:

 

Ήμουν σίγουρος ότι το n95 θα ήταν το επόμενό μου τηλέφωνο, μέχρι που το έπιασα και έπαιξα λίγο με τα μενού και τις δυνατότητές του.. Και ανακάλυψα αφ ενός ότι είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ αργό. Μάλλον η Νοκια έχει σταματήσει να αναβαθμίζει τους επεξεργαστές από το ...8210. Αλλιώς δεν εξηγείται η γεωμετρικά αυξανόμενη καθηστέρηση των μοντέλων της στην πλοήγηση των μενού.. Και τα 10 δευτερόλεπτα που χρειάζεσαι για να τραβήξεις φωτογραφία. Αλήθεια, σας έχουν στήσει ποτέ ποζαρισμένους 10 δευτερόλεπτα να δείτε πως είναι; Θα μου πεις "μα αυτό δεν είναι ψηφιακή, είναι κινητό". Όχι, διαφωνώ τα 5,1 Μρ προσωπικά με κάνουν να απαιτώ καλύτερο interface από τα υπόλοιπα κινητά με ανύπαρκτα Mp, όχι δραματικά πιο αργό. Και είναι δραματικά πιο αργό απο το k750 που έχω, το οποίο χρειάζεται 3 δευτερόλεπτα για να τραβήξει την πρώτη φωτο.

 

Αφ ετέρου είναι ένα δυο άλλα πραγματάκια που μου έκαναν άσχημη εντύπωση.. O wireless δέκτης δεν εντόπισε δίκτυο στο κέντρο της Αθήνας. Όχι μέσα σε κτιριο, αλλά στο δρόμο. Και αν λάβει κανείς υπόψη ότι η εμβέλεια ενός τυπικού acces point είναι 300-400 μέτρα, νομίζω πως σίγουρα υπήρξε κάποιο δίκτυο στο χώρο που το κινητό δε μπόρεσε να εντοπίσει.

 

Θα σταματήσω την περιγραφή μου με το σχετικά φτωχό (από όσο πρόλαβα να δω) GPS, που δεν κατάφερα να το κάνω να μου δώσει κάποια άλλη πληροφορία πέρα από το στίγμα μου στο χάρτη (πχ ταχύτητα κίνησης, πόσους δορυφόρους συνδέει, πράγματα όχι εξωπραγματικά για ta palm-κινητά).

 

Αυτά για την ώρα.. Ελπίζω να κάνω λάθος στις εκτιμήσεις μου, και τελικά να καταλήξω στο τηλέφωνο αυτό αβίαστα, και χωρίς προβλήματισμούς.

Koita να δεις για την καμερα οντως αργει λιγο,εξαρταται και απο τις απαιτησεις του καθενος,τωρα για την ταχυτητα πιστευω οτι το Ν95 ειναι το πιο γρηγορο Νseries κινητο,εξαρταται βεβαια και ποσο φορτωμενο το εχεις,κινητο με παρομοιες δυνατοτητες πιο γρηγορο δεν ξερω.Τωρα οσον αφορα το gps meta to teleytaio firmware εχει βελριωθει η ταχυτητα του ενω μπορεις να δεις δορυφορους αν πας επισκοπηση και μετα πληροφοριες δορυφορων,ενω για να δεις ταχυτητα κινησης μπορεις εφοσον αγορασεις turn by turn navigation.Αγορασα για 7 μερες ετσι να το δω και την ταχυτητα την εδειχνε με αρκετη ακριβεια
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να διασώσω τις πίστες του Snakes έπειτα από την αναβάθμιση που σκέφτομαι να κάνω στο Ν95;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα πηγα και ρωτησα σε ενα γερμανο και μου ειπαν οτι και καλα για τους χαρτες υπαρχει μονο αδεια για 1 χρονο το λιγοτερο και εχει 80 ευρω.Σε παλιοτερες σελιδες εδω ειχα διαβασει οτι υπαρχει και μικροτερης διαρκειας.Τελικα τι ισχυει?Θα το παρω το κινητο τελικα σε 15 μερες.Ειναι δυσκολο να το κανεις update μονος σου?Δεν ειχα ποτε νοκια με symbian o/s.Σε S.E. το update ηταν ευκολο το ειχα κανει πολλες φορες...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα πηγα και ρωτησα σε ενα γερμανο και μου ειπαν οτι και καλα για τους χαρτες υπαρχει μονο αδεια για 1 χρονο το λιγοτερο και εχει 80 ευρω.Σε παλιοτερες σελιδες εδω ειχα διαβασει οτι υπαρχει και μικροτερης διαρκειας.Τελικα τι ισχυει?Θα το παρω το κινητο τελικα σε 15 μερες.Ειναι δυσκολο να το κανεις update μονος σου?Δεν ειχα ποτε νοκια με symbian o/s.Σε S.E. το update ηταν ευκολο το ειχα κανει πολλες φορες...

 

Μπορείς να κατεβάσεις τους χάρτες εντελώς δωρεάν και να τους χρησιμοποιείς απεριόριστα.

Αναβάθμιση έχεις τη δυνατότητα να κάνεις από το σπίτι. Είναι απλή η διαδικασία και διαρκεί περίπου 20 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Την εκανα την αναβαθμιση τελικα και ολα οκ.Την πρωτη διαφορα που παρατηρησα σε σχεση με το προηγουμενο λογισμικο ειναι οτι στην μεθοδο εντοπισμου δορυφορων εχει προστεθει και το ''Υποβοηθουμενο GPS''.Το εχει προσεξει κανεις αλλος,και ειναι τελικα αυτο το πραγμα??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tελικά με το αγγλικό update, στον υπολγιστή της δουλειάς μου, έγινε η αναβάθμιση μια χαρά. Έφταιγε το ελληνικό update:rolleyes:

 

Tελικά με το αγγλικό update, στον υπολγιστή της δουλειάς μου, έγινε η αναβάθμιση μια χαρά. Έφταιγε το ελληνικό update:rolleyes:
(Παρόλο που έβαλα μετά το αγγλικό update)
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα κανονικα αναβαθμιση με το ελληνικο software updater μια χαρα μου περασε τα ελληνικα.με το agps τελικα τι γινεται?πρεπει να εχω μονο αθτο ενεργοποιημενο για να βρει γρηγορα δορφορο?
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

...

 

Αφ ετέρου είναι ένα δυο άλλα πραγματάκια που μου έκαναν άσχημη εντύπωση.. O wireless δέκτης δεν εντόπισε δίκτυο στο κέντρο της Αθήνας. Όχι μέσα σε κτιριο, αλλά στο δρόμο. Και αν λάβει κανείς υπόψη ότι η εμβέλεια ενός τυπικού acces point είναι 300-400 μέτρα, νομίζω πως σίγουρα υπήρξε κάποιο δίκτυο στο χώρο που το κινητό δε μπόρεσε να εντοπίσει.

...

Για την ταχύτητα της φωτογραφίας δε θα διαφωνήσω, αλλά γι αυτό το.. "300-400 μέτρα στην πόλη";;; Θα πρέπει να αστειεύεσαι, ε; Εδώ για διασύνδεση 2 σπιτιών στα 150m χρησιμοποιούμε εξωτερικές κεραίες, με το laptop μου δε βλέπω το ασύρματο δίκτυο στο απέναντι σπίτι (2 δωμάτια πιο μέσα όμως) και με μόνο σε συγκεκριμένα δωμάτια έχω ικανοποιητικό σήμα από τον επάνω όροφο (πάντα με το laptop), κι εσύ μιλάς για 300-400m στο δρόμο;;; :o Μάλλον δεν είναι το ίδιο "ισχυρό" με ένα laptop, αλλά μην ζητάς θαύματα!!!

 

Και για το GPS έχει αναφερθεί ότι δεν έχει το καλύτερο δυνατό chip, όμως το τι πληροφορίες βλέπεις είναι θέμα εφαρμογής κι όχι του κινητού.

 

 

Ίσως πράγματι να μην είναι τόσο καλό όσο περίμενες, βάλε όμως πρώτα σωστά κριτήρια και μετά βγάλε συμπεράσματα! :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο πρεπει να το συνδεσουμε κλειστο στον υπολογιστη για να κανει την αναβαθμιση?
[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

 

Δυο αποριες-ερωτησεις...

 

1-απο που κατεβαζω την εκδοση για αναβαθμιση και τι πρεπει να προσεξω?(την 11 την ειχα κανει παλι με τη βοηθεια σας εδω απλα ρωτω μηπως πρεπει να προσεξω κατι ή μηπως δε θυμαμε κατι...)

 

2-μολις σημερα δοκιμασα στα προφιλ να δημιουργησω ενα νεο προφιλ αλλα οταν επιλεγω δημ/για νεου προφιλ δε μου κανει τιποτα...

 

σε ολουε ετσι ειναι?

 

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ εαν εχουν απαντηθει τε ερωτηματα μου

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

 

Δυο αποριες-ερωτησεις...

 

1-απο που κατεβαζω την εκδοση για αναβαθμιση και τι πρεπει να προσεξω?(την 11 την ειχα κανει παλι με τη βοηθεια σας εδω απλα ρωτω μηπως πρεπει να προσεξω κατι ή μηπως δε θυμαμε κατι...)

 

2-μολις σημερα δοκιμασα στα προφιλ να δημιουργησω ενα νεο προφιλ αλλα οταν επιλεγω δημ/για νεου προφιλ δε μου κανει τιποτα...

 

σε ολουε ετσι ειναι?

 

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ εαν εχουν απαντηθει τε ερωτηματα μου

 

φιλικα

 

Για να αναβαθμίσης το Ν95 σου, κατέβασε μία από τις παρακάτω τελευταίες εκδόσεις:

 

Nokia Software Updater v1.3.84gr (ελληνικό)

http://nds1.nokia.com/files/support/global/phones/software/NokiaSoftwareUpdaterSetup_el.exe

 

Nokia Software Updater v1.3.84en (αγγλικό)

http://nds1.nokia.com/files/support/global/phones/software/NokiaSoftwareUpdaterSetup_en.exe

Link to comment
Share on other sites

Βασικα χθεσ δοκιμασα το gps στο μικρολιμανο που πηγα για καφε και βρηκε δορυφορους σε περιπου 30 sec. Μαλλον το assisted gps δεν βοηθησε παντως γιατι δεδομενα δεν ειδα να κατεβηκαν. Για πειτε τελικα εκει που ζηταει διευθυνση διακομιστη και σημειο προσβασης για το assisted gps τι βαζουμε???

http://img150.imageshack.us/img150/7718/panathinaikosfannh8.gif

 

Proud owner of an OMNIA 16GB !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Έχοντας καιρό να διαβάσω το thread, λόγω ενασχόλησης με τα αυτοκινητιστικά fora που επίσης παρακολουθώ, θα ήθελα να ρωτήσω αν βγήκε τελικά η νέα έκδοση firmware. Θυμάμαι ότι ετοιμάζονταν η "12", αυτή με το assisted GPS. Αν ναι, την έβαλε κανείς, αξίζει?

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά και sorry, αν έχουν απαντηθεί ήδη τα ερωτήματά μου... Να είστε καλά :)

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...