Jump to content

Σχόλια της Κυρ. Ελευθεροτυπίας για τους Reamonn


chrispetsas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην Ελευθεροτυπία της περασμένης Κυριακής δημοσιεύθηκε ένα άρθρο που έλεγε ότι το Tonight των Reamonn είναι η πρώτη και τελευταία τους επιτυχία και θα εξαφανιστούν μόλις ξεφουσκώσει. Επειδή προφανώς όποιος έχει ακούσει έστω και λίγο ραδιόφωνο, θα διαφωνήσει μ' αυτό, σας παραθέτω το σχόλιο μου που έστειλα στην Ελευθεροτυπία (όχι ότι πιστεύω πως θα απανήσουν, αλλά έτσι για την ιστορία).... :

 

 

«

Οι «κομήτες» Ρίμον

 

Σας γράφω για να σχολιάσω ένα άρθρο που φιλοξενήθηκε στο ένθετο «&7 – Η τέχνη της ζωής» της περασμένης Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας (11/3/2007) στις σελίδες 12 και 13, με τίτλο “Περασμένοι ξεχασμένοι”. Ο συντάκτης του, κ. Δημήτρης Κανελλόπουλος αναφέρεται στα συγκροτήματα και τους τραγουδιστές που έλαμψαν μόνο για λίγο με μία και μόνη επιτυχία τους και μετά εξαφανίστηκαν, αφορμή δε για τα σχόλιά του αυτά αποτελεί η πρόσφατη επιτυχία “Tonight” των Ρίμον (Reamonn) τους οποίους κατατάσσει στην ίδια κατηγορία των κομητών (απόσπασμα από το άρθρο: «Οι Ρίμον είναι ένα από τα πολλά συγκροτήματα που λάμπουν για μια στιγμή»).

Με την πρώτη ανάγνωση του άρθρου, μου ήρθαν στο μυαλό δύο τραγούδια των Ρίμον που έγιναν μεγάλες επιτυχίες, παγκοσμίως και στη χώρα μας, το “Supergirl” (2000) και το “Star” (2003). Ιδίως το “Supergirl” παίζεται συχνά ακόμα και σήμερα στα ραδιόφωνα και στα μπαρ. Δεν είμαι φαν του συγκροτήματος, δεν γνωρίζω άλλα τραγούδια τους, δεν διαφωνώ με το υπόλοιπο περιεχόμενο του άρθρου του κ. Κανελλόπουλου, αλλά αναρωτιέμαι κάποιος που γράφει για τη μουσική δεν πρέπει να γνωρίζει κάποια στοιχειώδη για το συγκρότημα που σχολιάζει; Πώς μπορείς να τους χαρακτηρίζεις ως διάττοντες αστέρες, όταν έχουν κάνει ανάλογη επιτυχία με τη σημερινή πριν από έξι χρόνια; Δεν θέλω να αναφερθώ στο τυχόν πλήγμα που δέχεται η εταιρεία που έχει αναλάβει να τους φέρει στην Ελλάδα, όταν στην δημοφιλέστερη εφημερίδα της Κυριακής παίρνουν τέτοια σχόλια οι τραγουδιστές που θα παρουσιάσει ζωντανά το επόμενο Σάββατο. Φυσικά, δεν κατηγορώ τον δημοσιογράφο για σκοπιμότητες, αλλά για άγνοια. Ακόμα και να τη δεχτώ την άγνοια, δεν δέχομαι το γεγονός ότι αφού δεν τους ξέρει, προεξοφλεί από πριν ότι θα είναι ένα συγκρότημα που θα εξαφανιστεί. Πολύ θα μου άρεσε την επόμενη Κυριακή, να διαβάσω ένα άρθρο για τις προηγούμενες επιτυχίες των Ρίμον, καθώς και σχόλια για τη συναυλία τους που θα έχει ήδη πραγματοποιηθεί ή έστω μια απάντηση στους προβληματισμούς μου. Επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι οπαδός τους, απλά ακροατής.

 

 

Αθήνα, 13 Μαρτίου 2007

Πέτσας Χρήστος, αναγνώστης (24 χρόνων)

»

 

Περιμένω σχόλια και απόψεις.

:blink:
Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι το "tonight" δεν ειναι η πρωτη τους επιτυχια κ θα επρεπε να το ξερουν.:confused: ο ιδιος μεγαλος ντορος ειχε γινει κ για το "supergirl".

δεν εχω ακουσει κατι αλλο απ'αυτους(τα δυο αυτα τραγουδια τα βρισκω χαριτωμενα),ομως μαλλον ετσι θα γινει..δεν θα ακουγονται για πολυ ακομα.τα τραγουδια τους(2-3)ειναι δημοφιλη αλλα οχι εκεινοι. εσυ καλα εκανες κ τους επισημανες την αγνοια τους παντως.μη λεμε κ ο,τι θελουμε.

Link to comment
Share on other sites

οι reammon κομητης...μμμμμ okkkkkk. να υποθεσω οτι ο συντακτης του αρθρου αφου εγραψε το αρθρο του πηγε σε κανα σκυλαδικο να ακουσει κανενα παρακμιακο τραγουδιστη? Αντε ρε ολα τα ψωνια που νομιζουν οτι μπορουν να κρινουν τους παντες. Δε λεω σεβαστη η αποψη του αλλα ΛΑΘΟΣ. Ειδικα το Supergirl θεωρειται all time classic τραγουδι κ απορω πως απο τη μια πασχιζουμε να φερνουμε ονοματα στην Ελλαδα κ απο την αλλη τα συκοφαντουμε. ΕΛΕΟΣ

This shining city built of gold, a far cry from innocence,

There's more than meets the eye round here

Look to the waters of the deep.

A city of evil.

Link to comment
Share on other sites

O Δημητρης Κανελλοπουλος ειναι ο κιθαριστας των Ντομενικα, και πρωην μελος των Πυξ Λαξ (στις ζωντανες εμφανισεις τους)? Ειναι το ιδιο ατομο? Αν προκειται, περι αυτου, τοτε θα οφειλε να γνωριζει παραπανω για το εν λογω συγκροτημα. Κριμα (οχι για τους Ριμον οσο για την μουσικη παιδεια που παρουσιαζεται χαμηλη).
Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά και χωρίς να πάρω θέση (αν και εγώ ήξερα τους Reamonn από το καιρό του Supergirl αλλά και του Star αργότερα) το άρθρο της «Ελευθεροτυπίας» (link) έγραφε ότι:

Μέχρι πριν από λίγους μήνες δεν το ήξερε κανείς. Ομως, τώρα, οι μαμάδες ρωτούν τις κόρες: Ποιος λέει το «Tonight», που ακούγεται συνέχεια από τους πιο διαφορετικούς ραδιοσταθμούς, από αυτούς της ποπ έως εκείνους με τα λαϊκά; Οι Γερμανοί Ρίμον, αυτοί το λένε, και αξιοποιούν την αναπάντεχη επιτυχία τους πηγαίνοντας όπου μπορούν για συναυλίες: το Σάββατο έρχονται στο «Fuzz».
Μήπως εννοεί ότι έγιναν γνωστοί στο ευρύ κοινό με αυτό το τραγούδι (διαβάστε και το υπόλοιπο άρθρο) και μετά θα τους γνωρίζουμε μόνο εμείς οι ροκάδες; Δυστυχώς δεν έχει κανένα mail ο συντάκτης να ρωτήσουμε τον ίδιο.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά και χωρίς να πάρω θέση (αν και εγώ ήξερα τους Reamonn από το καιρό του Supergirl αλλά και του Star αργότερα) το άρθρο της «Ελευθεροτυπίας» (link) έγραφε ότι:

Μήπως εννοεί ότι έγιναν γνωστοί στο ευρύ κοινό με αυτό το τραγούδι (διαβάστε και το υπόλοιπο άρθρο) και μετά θα τους γνωρίζουμε μόνο εμείς οι ροκάδες; Δυστυχώς δεν έχει κανένα mail ο συντάκτης να ρωτήσουμε τον ίδιο.

 

Και ακριβώς από κάτω από αυτά που λες, το άρθρο γράφει: «Οι Ρίμον είναι ένα από τα πολλά συγκροτήματα που λάμπουν για μια στιγμή» (αυτό που ανέφερα κι εγώ στην αρχή).

Δεν ξέρω αν ο Δημ. Κανελλόπουλος είναι αυτός που γράφει ο φίλος YpNoS (μέλος των Domenica klp.). Αυτό που ξέρω, είναι ότι ούτε μου απάντησαν στο email που έστειλα στην Ελευθεροτυπία, ούτε αναφέρεται κάτι στο χτεσινό ένθετο &7 της Κ.Ε.

Α επίσης, είδα στις ειδήσεις ότι οι Reamonn έκαναν διασκευή με τον Χατζηγιάννη το Tonight με ελληνικούς και αγγλικούς στίχους. Όταν αυτό θα γίνει τεράστια επιτυχία στην Ελλάδα (λόγω Χατζηγιάννη κι έτσι), τι θα πει ο κ. Κανελλόπουλος; Τουλάχιστον ας έδινε μια απάντηση έστω τυπική...

:blink:
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν ξερουν πλεον τι να γραφουν και καθοντε και γραφουν οτι ασυναρτησια τους κατεβει.ουτε και θα ξεφουσκωσει ουτε και θα ειναι και η τελευταια τους επιτυχια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο λιγακι...εγινε συνεργασια του Χατζηγιαννη με τους Reamon και εκαναν το Tonight με στοιχο ελληνικο και αγγλικο...Τραγουδανε εναλαξ.Το ακουσα σημερα

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Re man siga to sugkrothma egw +fwnw me ton ar8rografo oti einai sugkrothma tou 1 hit. Asxeta pou ana 5 xronia akougontai ligo...

Eleos ec teineis na tous 8eopoihseis. Dn einai kamia sobarh mpanta...

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο λιγακι...εγινε συνεργασια του Χατζηγιαννη με τους Reamon και εκαναν το Tonight με στοιχο ελληνικο και αγγλικο...Τραγουδανε εναλαξ.Το ακουσα σημερα

 

κι εγω το ακουσα και μου αρεσε κιολας,και του χατζηγιαννη η φωνη ειχε μια ωραια χρεια μεσα στο τραγουδι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο λιγακι...εγινε συνεργασια του Χατζηγιαννη με τους Reamon και εκαναν το Tonight με στοιχο ελληνικο και αγγλικο...Τραγουδανε εναλαξ.Το ακουσα σημερα

 

κι εγω το ακουσα και μου αρεσε κιολας,και του χατζηγιαννη η φωνη ειχε μια ωραια χρεια μεσα στο τραγουδι.

 

Ξέρετε ποιος είναι ο τίτλος παιδιά για να το ακούσουμε και εμείς;

Link to comment
Share on other sites

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Τοnight και Σημερα η μεταφραση...δοκιμασε και με τα δυο.Στο ραδιοφωνο ετσι ειπαν παντως :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα θεοποιησης η οχι.. αυτο ειναι το ευκολο σχολιο.. Δεν ειμαι οπαδος, ουτε τους εχω στα play-lists μου. Ομως τους γνωριζω καθως ασχολουμαι με την μουσικη σαν συνολο εδω και καποια χρονια. Σιγουρα δεν μπορεις να τους αγνοησεις, ειδικα οταν τραγουδια τους ακουγονται χρονια απο τα ραδιοφωνο αλλα και την τηλεοραση. Αληθεια θυμαται κανεις την εκπομπη Χακερς (η κατι τετοιο) στον Αλτερ? νομιζω ηταν η πρωτη στην οποια ειδαμε το εν λογω συγκροτημα πρωτη φορα... χρονια πριν. Ενας μουσικος παραγωγος, μουσικος εν γενει, η εστω ενας φιλομουσος που θελει να ειναι μεσα στα πραγματα οπως λεμε, οφειλει να τους γνωριζει εδω και καμποσο καιρο και ως εκ τουτου να γραψει αναλογα σχολια βασει αυτου. Επαναλαμβανω, δεν ειμαι φαν, αλλα ειμαι καθετα εναντιος στην μουσικη ημιμαθεια και αγραμματοσυνη ειδικα οταν προερχεται απο ανθρωπους οι οποιοι γραφουν σε εντυπα μεσα...

 

Για την ιστορια, 2 τραγουδια που μου αρεσαν αρκετα απο το συγκροτημα αυτο ειναι το Jenny & In Zaire. Δυνατος ηχος με πολυ καλες συνεργασιες.

 

Τα σεβη μου,

 

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει ο αρθρογράφος. Με το να κάνουν μια επιτυχία στα 5 χρόνια για λίγους μήνες ενώ τα αλμπουμ τους έχουν τόσα κομμάτια, τους κατατάσει στους διάτοντες αστέρες. Το ότι παίζονται στα μαγαζιά και στο ράδιο δε λέει κάτι, και εγώ όταν πηγαίνω για δουλειά μέχρι να έρθει κόσμος παίζω ότι θυμάμαι και βρίσκω μπροστα μου, και στους υπολογιστές ραδιοφωνικών σταθμών μπορείς να βρείς τα πάντα.

 

Υπόψιν το supergirl το λατρεύω, αν και γενικότερα δε μαρέσει αυτό το είδος μουσικής!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έχει απόλυτο δίκιο ο Κανελλόπουλος (που γράφει και μια καυστικότατη στύλη στο avopolis.gr). ;-)

 

Έλεος δηλαδή έγιναν και οι Reammon σοβαρό συγκρότημα. Συνεργάζονται και με τον Χατζηγιάννη (!) έμαθα... Γίνεται να τους πάρει κανείς σοβαρά μετα απο αυτό;;;

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Επι τη ευκαρία, οι Reamonn είχαν κάνει επίσης επιτυχία με το κομμάτι "Josephine" (από τον πρώτο τους δίσκο), και με το "Star" από τον προηγούμενο δίσκο τους "Beautiful Sky"...

 

Τώρα αν κάποιοι κρίνουν συγκροτήματα του είδους που "υπηρετούν" οι Reamonn με κριτήριο το τι επιτυχία έχει κάνει το συγκρότημα στην Ελλάδα, σας παραπέμπω στα charts που λένε πως ο Catman έφτασε στο Νο1 των επίσημων ελληνικών singles' chart... και σας προτείνω να μην ασχολείστε καθόλου με αυτό...

 

Γι' αυτό καλό θα ήταν όταν μιλάμε για επιτυχίες ενός συγκροτήματος - και κυρίως όταν κάποιος "καυστικός" δημοσιογράφος έχει κάτι να πει - να το κάνει μαζεύοντας όσο πιο πολλά δεδομένα γίνεται

 

Άλλωστε δεν έχει σημασία πόσες, αλλά τι είδους επιτυχίες κάνει ένα συγκρότημα. ΠΟΛΛΕΣ επιτυχίες έκαναν και οι Spice Girls. Θα μας πει ο κ. Κανελλόπουλος ότι αξίζουν παραπάνω;;

 

(Προσωπικά βρήκα το Tonight πολύ κατώτερο του "Supergirl" και του "Star", αλλά that's just me, I guess...)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

(Προσωπικά βρήκα το Tonight πολύ κατώτερο του "Supergirl" και του "Star", αλλά that's just me, I guess...)
Λέω και'γω... Μόνο εγώ είχα αυτό το... πρόβλημα; ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έχει απόλυτο δίκιο ο Κανελλόπουλος (που γράφει και μια καυστικότατη στύλη στο avopolis.gr). ;-)

 

Έλεος δηλαδή έγιναν και οι Reammon σοβαρό συγκρότημα. Συνεργάζονται και με τον Χατζηγιάννη (!) έμαθα... Γίνεται να τους πάρει κανείς σοβαρά μετα απο αυτό;;;

 

Ναι,φυσικά και γίνεται. Επέλεξαν να συνεργαστούν με τον πιο δημοφιλή ίσως Έλληνα τραγουδιστή.Πολύ έξυπνη κίνηση από μέρος τους.

 

Το «Supergirl» μου αρέσει πολύ περισσότερο από το «Tonight».

Ο χρόνος θα δείξει το αν η κριτική της Ελευθεροτυπίας είναι σωστή,το αν το συγκρότημα θα έχει διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΛΕΣ επιτυχίες έκαναν και οι Spice Girls. Θα μας πει ο κ. Κανελλόπουλος ότι αξίζουν παραπάνω;;

 

Ανάμεσα σε wannabe και tonight θα διάλεγα χαλαρα 1 πάντως:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

οι Reamonn είναι αρκετά γνωστοί στο εξωτερικό. προφανώς και ο αρθρογράφος δεν έχει βγει παραέξω από τα μπουζούκια της Μπεζεντάκου, LOL!
Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτούς που λένε ότι έχει δίκιο ο αρθρογράφος και ότι είναι όντως κομήτες, έχω να απαντήσω πως κάθε 2-3 χρόνια περίπου κάνουν και μια επιτυχία που γίνεται Νο 1 στα charts της Ευρώπης (Sypergirl - Star - Tonight).

Δηλαδή οι άλλοι μεγάλοι τραγουδιστές κάνουν Νο 1 επιτυχίες πιο συχνά;; Μήπως πρέπει να ψάξουν λίγο καλύτερα πόσο συχνά γίνεται Νο 1 ένας τραγουδιστής (πανευρωπαϊκά μιλάμε τώρα, ξέρω στην Ελλάδα κάποιοι βγάζουν σουξέ και κάθε χρόνο, Φοίβος κι έτσι...);

 

Προφανώς και έχει απόλυτο δίκιο ο Κανελλόπουλος (που γράφει και μια καυστικότατη στύλη στο avopolis.gr). ;-)

 

Έλεος δηλαδή έγιναν και οι Reammon σοβαρό συγκρότημα. Συνεργάζονται και με τον Χατζηγιάννη (!) έμαθα... Γίνεται να τους πάρει κανείς σοβαρά μετα απο αυτό;;;

 

Καυστικός γίνομαι κι εγώ όποτε θέλω. Το θέμα είναι τι καυτηριάζω κάθε φορά. Πρέπει να γνωρίζω γι' αυτό που καυτηριάζω, αλλιώς γίνομαι γραφικός.

Επίσης δεν είσαι καθόλου απόλυτος (... απόλυτο δίκιο ο Κανελλόπουλος ... :wacko: ). Πως είναι δυνατόν να έχει απόλυτο δίκιο απ' τη στιγμή που αγνοεί μια διαχρονική επιτυχία, το Supergirl, που φαίνεται να έχει γίνει κλασσικό κομμάτι πια!

 

Κατά τ' άλλα, η συνεργασία τους με τον Χατζηγιάννη, ψιλομάπα μου έχει φανεί μέχρι στιγμής. Βέβαια, τόσες φορές που το ακούμε στα ραδιόφωνα, θα το τραγουδάμε σπασμωδικά σε λίγο και λίγο πιο μετά θα μας αρέσει.

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έγινα κατανοητός.

 

Επιτυχία και ποιότητα ουδεμία σχέση δεν έχουνε μεταξύ τους.

 

Παράδειγμα η χώρα μας που καγκουραίοι τύπου Βέρτης-Μακρής κ.λ.π., τσόλια τύπου Βανδή-Βίσση κ.λ.π. κολυμπάνε στα φράγκα ενώ ειναι φυσικά παντελώς ατάλαντοι/ες.

 

Το ίδιο φυσικά γίνεται και στο εξωτερικό (μή μου πείτε οτι π.χ. οι Spice Girls που ανέφερε και κάποιος πιο πριν είχαν να πουν κάτι μουσικά ή στιχουργικά).

 

Φτάνουμε λοιπόν στους Reamonn.

 

Καλό, χρυσό το Supergirl, δε λέω.

 

Όμως:

 

Για να χαρακτηρίσεις ενα συγκρότημα σημαντικό δεν αρκεί να έχει 1-2 χιτάκια στο ενεργητικό του. Αυτός εξάλλου ειναι και ο ορισμός του 'κομήτη' ή one-hit wonder.

 

Πόσοι θυμούνται τους δίσκους των Reamonn? Κανείς, μόνο τα 1-2 χιτάκια που έκαναν επιτυχία στο ραδιόφωνο. Γιατί δεν τους θυμούνται; Μα επειδή οι δίσκοι αυτοί στηρίζονται στο χιτάκι με το airplay και τα υπόλοιπα κομμάτια παίζουν το ρόλο του filler.

 

Σχετικά με τον Κανελλόπουλο, διαφωνώ σε αρκετά πράγματα μαζί του, παρ' όλα αυτά μου αρέσει ο τρόπος που σχολιάζει τα μουσικά δρώμενα. Απο τα γραφόμενα στην στήλη του, σχολιάζει τους Reammon μουσικά και όχι φυσικά την απήχησή τους (που όντως αυτή την περίοδο ειναι μεγάλη):

 

http://www.avopolis.gr/theotherside/default.asp?ID=120

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Eννοείται ότι τις περισσότερες φορές η ποιότητα είναι αντιστρόφως ανάλογη της επιτυχίας.

 

Όσο για τη διασκευή από Χατζηγιάννη.....ΜΑΠΑ κατά τη γνώμη μου. Το κάνει πολύ φλώρικο, ενώ είναι ωραίο τραγουδάκι.

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...