Jump to content

Αναπαραγωγή βίντεο με υπότιτλους


mixalaros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η λύση σου για να παίζει το PocketDivXEncoder ελληνικούς υπότιτλους είναι εδώ!

Κατέβασε το αρχείο "font.ttf" από εδώ:

http://rapidshare.com/files/146787427/font.ttf.html

 

Πάμε τώρα στο πώς θα το κάνεις:

1. Άλλαξε την κωδικοποίηση στο αρχείο .srt σε UTF-8.

2. Μόλις πας να ορίσεις γραμματοσειρά στο PocketDivXEncoder, επέλεξε το αρχείο που κατέβασες παραπάνω και στο CP βάλε utf8.

Αυτό ήταν. Το αποτέλεσμα μετά το encoding (περίπου 25' για μία τανία) θα είναι τέλειοι, ευανάγνωστοι, ελληνικοί και ενσωματωμένοι χαρακτήρες!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Για άριστη ποιότητα εικόνας (σε μετατροπή από .avi) τι επιλογές μου προτείνετε να βάλω; Δεν με απασχολεί καθόλου το πόσο χρόνο θα πάρει η κωδικοποίηση. Χρησιμοποιώ τον CorePlayer, αλλά έχω 200άρι επεξεργαστή (HTC Touch P3452).
Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια κατεβασα απο το gamato.gr το underworld 3 (avi)με ενσωματωμένους υποτιτλους το εβαλα στο hd και επαιξε χωρις μετατροπη κανονικα, με τον core και οι υποτιτλοι εμφανεστατοι στο 1μιση μετρο διαβάζονται
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος για τον core player και υποτιτλους; Γιατι ξερω οτι δεν τους βλεπει
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

για την ακριβεια αυτην ακριβως την ταινια περασα ρε παιδια και παιζει κανονικοτατα και ΧΩΡΙΣ μετατροπη http://www.gamato.info/details.php?id=b94eb134389146906aafe9bd72de51eda2cf1bd2
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ε ναι, οκ! Δεν είναι καθόλου μα καθόλου παράξενο. Αφού έχεις 528 MHz επεξεργαστή. Εδώ το HP iPaq hw6515d που έχω, με 312 MHz επεξεργαστή μπορεί να παίξει ταινίες .avi χωρίς recode χωρίς το παραμικρό κόλλημα σε ήχο και εικόνα.
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Προσπαθώ να βρω ένα πρόγραμμα (σε Windows) για γρήγορη ενσωμάτωση υποτίτλων σε αρχεία avi ώστε (μετά από τη μετατροπή τους σε mp4) να παίζουν σε ipod classic.

Με ενδιαφέρει μονάχα το πρώτο κομμάτι της ενσωμάτωσης, γιατί έχω βρει πρόγραμμα για μετατροπή των avi σε mp4. :confused:

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για ενσωμάτωση υποτίτλων απαιτείται οπωσδήποτε recode (δυστυχώς). Αυτό το έκανα με το PocketDivXEncoder που ήταν ότι καλύτερο είχα βρει όταν έβλεπα ταινίες στο PPC. Πάντως ακόμα και στο παλιό μου pc δεν ήταν και πολύ αργή η διαδικασία και δεν χαλούσε αισθητά την ποιότητα της εικόνας. Όσον αφορά την ποιότητα στην εμφάνιση των υποτίτλων ήταν άριστο ενώ πολλά άλλα προγράμματα εκεί τα χαλούσαν.

 

Ίσως κάποιος άλλος να γνωρίζει κάτι καλύτερο αφού εγώ σταμάτησα να ασχολούμαι με κάτι τέτοιο εδώ και ένα χρόνο. Μπορεί να έχει βγει κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Για ενσωμάτωση υποτίτλων απαιτείται οπωσδήποτε recode (δυστυχώς). Αυτό το έκανα με το PocketDivXEncoder που ήταν ότι καλύτερο είχα βρει όταν έβλεπα ταινίες στο PPC. Πάντως ακόμα και στο παλιό μου pc δεν ήταν και πολύ αργή η διαδικασία και δεν χαλούσε αισθητά την ποιότητα της εικόνας. Όσον αφορά την ποιότητα στην εμφάνιση των υποτίτλων ήταν άριστο ενώ πολλά άλλα προγράμματα εκεί τα χαλούσαν.

 

Ίσως κάποιος άλλος να γνωρίζει κάτι καλύτερο αφού εγώ σταμάτησα να ασχολούμαι με κάτι τέτοιο εδώ και ένα χρόνο. Μπορεί να έχει βγει κάτι καλύτερο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όχι. Εδώ συζητάμε για λύσεις σε windows mobile συσκευές. Για αντίστοιχες λύσεις στο iPod, πρέπει να απευθυνθείς στο thread της Apple.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι. . . . πρέπει να απευθυνθείς στο thread της Apple.

Μα δεν ήμουν εγώ αυτός που έκανε ερώτηση για iPod.

Προσπαθώ να βρω ένα πρόγραμμα (σε Windows) για γρήγορη ενσωμάτωση υποτίτλων σε αρχεία avi ώστε (μετά από τη μετατροπή τους σε mp4) να παίζουν σε ipod classic.

^^

Γι αυτό και απόρησα με το προηγούμενο post σου. Όσο για το offtopic, ξεκινάει από την ερώτηση του hriki, ενώ η απάντησή μου είναι σχετική με PPC.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...