Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει υποψη του κανείς εαν η εμβελεια των ασυρματων τηλεφωνων (DECT) είναι ικανοποιητική ώστε να το χρησιμοποιείς άνετα δυο ορόφους πιο κάτω;
Link to comment
Share on other sites

Εχει υποψη του κανείς εαν η εμβελεια των ασυρματων τηλεφωνων (DECT) είναι ικανοποιητική ώστε να το χρησιμοποιείς άνετα δυο ορόφους πιο κάτω;

 

εμενα ενα panasonic που χω στον τριτο οροφο δουλευει και στον πεμπτο οροφο στην πολυκατοικια.

Link to comment
Share on other sites

αποφάσισα να κάνω delete το skype γιατί οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι. μετά από τόσο καιρό μόνο προβλήματα προσφέρουν παρά υπηρεσίες.

 

θέλω λοιπόν στο android μου να βάλω πρόγραμμα σαν το skype να παίρνει τηλέφωνο, και να στέλνει μηνύματα με φθηνές χρεώσεις. gsm δίκτυο κι όχι 3g. και ας έχει και λίγο lag.

 

έχετε να προτείνετε κάποιο; κοιτούσα αυτό το viva voip αλλά θα με ενδιέφερε και μια άλλη γνώμη από εδώ μέσα. επίσης δεν με πειράζει να είναι και δύο διαφορετικά πρόγράμματα πχ το Χ πρόγραμμα συμφέρει για κλήσεις και το Ψ πρόγραμμα συμφέρει για μηνύματα.

 

έχετε να προτείνετε κάποια προγράμματα; ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

viber όπου κάνεις και κλήσεις και μηνύματα στέλνεις, whats app που νομίζω είναι μόνο μηνύματα tango και fring.

 

 

Εγώ μόνο το skype και κυρίως το viber χρησιμοποιώ. Αν είναι δες στο play και τις κριτικές που έχουν για να δεις αν σε καλύποτυν.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το viber το χρησιμοποιώ πιο πολύ για μηνύματα, αλλά μια φορά που το χα δοκιμάσει και για φωνή ήταν πολύ καλό. Παλιότερα χρησιμοποιούσα αντί skype το voipdiscount, αλλά είχε μεγάλη καθυστέρηση και τελικά το παράτησα και γύρισα στο skype. Το μεγαλύτερο συν του skype τότε ήταν ότι το είχαν όλοι, αλλά αν πας στο viber, το ξεπερνάς αφού κι αυτό όλοι το έχουν
Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μέχρι τώρα μόνο το viber, με τα όποια προβλήματα, είναι το πιο αξιόπιστο.

Ποιον λίγο καιρό βγήκε επίσης το Bobsell calling.Λένε ότι είναι αξιόλογη προσπάθεια, αλλά δε το έχω δοκιμάσει προσωπικά.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

αποφάσισα να κάνω delete το skype γιατί οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι. μετά από τόσο καιρό μόνο προβλήματα προσφέρουν παρά υπηρεσίες.

 

θέλω λοιπόν στο android μου να βάλω πρόγραμμα σαν το skype να παίρνει τηλέφωνο, και να στέλνει μηνύματα με φθηνές χρεώσεις. gsm δίκτυο κι όχι 3g. και ας έχει και λίγο lag.

 

έχετε να προτείνετε κάποιο; κοιτούσα αυτό το viva voip αλλά θα με ενδιέφερε και μια άλλη γνώμη από εδώ μέσα. επίσης δεν με πειράζει να είναι και δύο διαφορετικά πρόγράμματα πχ το Χ πρόγραμμα συμφέρει για κλήσεις και το Ψ πρόγραμμα συμφέρει για μηνύματα.

 

έχετε να προτείνετε κάποια προγράμματα; ευχαριστώ.

Αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά Voip και να καλείς με πολύ καλή ποιότητα μέσω κινητού οποιοδήποτε σταθερό ή κινητό με τρομερά χαμηλές χρεώσεις (δωρεάν για κάποιο διάστημα) τότε θες κάτι σαν αυτό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξερει κανεις πως μπορω να βαλω τηλεφωνο στον υπολογιστη μου και να μπορουν να μου τηλεφωνουν?

Δεν θελω να παιρνω εγω μονο να με παιρνουν αλλα δεν θελω να πληρωσω κατι. Γινεται αυτο?

το νεο web radio της Αθηνας www.lostradio.info
Link to comment
Share on other sites

junglist νομίζω αυτό ακριβως που μου δείχνεις ψάχνω. θα το μελετήσω.

 

το viper για τους φίλους παραπάνω το γνωρίζω, αλλά με το viber καλώ μόνο όσους έχουν viber σωστά; (ή έχω χάσει επειδόσια;) εγώ θέλω να μπορώ να καλώ σε κινητά και σε σταθερά εντός χώρας.

Link to comment
Share on other sites

junglist νομίζω αυτό ακριβως που μου δείχνεις ψάχνω. θα το μελετήσω.

 

το viper για τους φίλους παραπάνω το γνωρίζω, αλλά με το viber καλώ μόνο όσους έχουν viber σωστά; (ή έχω χάσει επειδόσια;) εγώ θέλω να μπορώ να καλώ σε κινητά και σε σταθερά εντός χώρας.

 

Με το viber μιλάς μόνο με κινητά και μόνο όσους έχουν το ίδιο πρόγραμμα.

Άρα προϋποθέτει 3 πράγματα και για τις 2 πλευρές :

1. Κινητό

2. Παροχή ίντερνετ

3. Περασμένο το viber

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

2 wifi συνδέσεις, αλληλοπετιούνται..

 

όταν μπαίνει το ένα δεν μπορεί να μπει το άλλο και το ανάποδο, καμμιά λύση; είναι σε forthnet με thomson router.

ειναι σε υπολογιστες και τα δυο, δεν παιρνει απο ethernet κανενα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

2 πράγματα κάνε:

1) Βάλε το ίδιο workgroup και στα 2 pc

2) Βάλε manually ip στα 2 pc. πχ. 192.168.1.5 στο ένα και 192.168.1.10 στο άλλο

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχει υποψη του κανείς εαν η εμβελεια των ασυρματων τηλεφωνων (DECT) είναι ικανοποιητική ώστε να το χρησιμοποιείς άνετα δυο ορόφους πιο κάτω;

 

παιζει ρολο που ειναι η βαση εαν ειναι ακριβως απο κατω θα ποιανει σιγουρα, κοιταξε εγω το ειχα βαλει στην γιαγια μου και στον δευτερο οροφο που ητανε το δωματιο μου εποιανε πολυ καλα, απλα οταν εκανα δουλειες και κουνιομουνα λιγο εκανε παρεμβολες, αλλα και παλι μπορουσα να μιλησω και δεν κοβοτανε η επικοινωνια. γενικοτερα μεσα στο σπιτι ειτε ητανε απο κατω μου ακριβως το μοντεμ ειτε πιο περα μεσα στο σπιτι. Ειχα ρωτησει και μου ειχανε πει οτι εαν υπαρχει η βαση κοντα σε παραθυρο το σημα διαχεεται καλυτερα απο τα εμποδια των οροφων . Βεβαια εμενα με καλυπτει καλυτερα στον κατω οροφο που δεν ητανε κοντα σε παραθυρο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Όντως έτσι είναι τα πράγματα, για viber μόνο εάν και οι φίλοι σου το έχουν εγκατεστημένο στο κινητό τους + να έχουν στο κινητό τους ίντερνετ !

 

Για μόνο μηνύματα χρησιμοποιώ Whatsapp και ένα που βρήκα πρόσφατα το οποίο είναι πάρα πολύ καλό και το πιο γρήγορο

messenger απ' όσα έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα και το λένε kik

 

Διαφορετικά πας σε voip προγραμματάκια

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να στείλω μήνυμα σε ενα κινητό και να φαίνεται ως αποστολέας όποιο νούμερο θέλω εγώ?

πχ στελνω απο το 6977.. και φαίνεται οτι το στέλνει ο 6933..

κάποιο προγραμματακι κινητου ισως ή ιστοσελίδα που στελνει μηνύματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα,

 

ενδιαφέρομαι για ένα πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας με μηδενικό ή πολύ χαμηλό πάγιο. Η τηλεφωνική γραμμή είναι σε γραφείο συλλόγου και θέλουμε να τη διατηρήσουμε, "απλά για να υπάρχει".

 

Σε μία σύντομη αναζήτηση δε βρήκα κάτι, έχεις κανείς υπόψην του κάποιο πρόγραμμα;

 

Το μόνο που βρήκα είναι κάποιο του ΟΤΕ "για εξοχικά" για 6 μήνες..

Link to comment
Share on other sites

Guest ioanmich

Δες το COSMOTE at home που έχει πάγιο 9€.

Λειτουργεί με το δίκτυο της COSMOTE αλλά δεν δέχεται internet ούτε fax.

Αν επιβαρύνεται και με τέλη κινητής τηλεφωνίας 12%, τότε λογικά πρέπει να φτάνει στα 10€/μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο φθηνή γραμμή σταθερού είναι 15,40€ Wind Telephony Small 4 ώρες αστικά/υπεραστικά το μήνα (από όσο γνωρίζω)

Φθηνές λύσεις μετά αυτό που ανέφεραν από πάνω ή αντίστοιχο πρόγραμμα (λειτουργεί σαν κινητό) της Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Γεια μεχρι πριν κανα μηνα χρησιμοποιουσα αυτην http://www.ifree.gr/ifree_phone.html

για υπεραστικα και διεθνεις κλησεις.

 

πριν κανα μηνα σταματησε (χωρις να αναφερουν κατι στο σιτε τους ομως)

 

γνωριζετε καμμια αντιστοιχη εταιρεια ? ωστε απλως πληκτρολογοντας εναν αριθμο στην αρχη να παιρνω οπου θελω

με κοστος αστικης κλησης, χωρις να ειμαι γραμμενος σε προγραμματα? μιας και ειμαι περιστασιακος χρηστης τετοιων

υπηρεσιων.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που βλέπω είναι το "ΟΤΕ για το εξοχικό" με 7,5€ το μήνα από 1/6-30/9 και από ένα μήνα Χριστούγεννα και Πάσχα. Με επιλογή λειτουργίας και Σ/Κ όλο το χρόνο με +2,5€.

 

Βέβαια, η απορία μου είναι αν τον υπόλοιπο καιρό μπορείς να δέχεσαι κλήσεις..

Link to comment
Share on other sites

αν θες και internet (όχι μόνο τηλέφωνο) παίζει της Forthnet 17,90 προπληρώνοντας το για ένα χρόνο. Νομίζω ότι αξίζει αρκετά. Τώρα που έψαχνα να βρω το link βρήκα κι αυτό που είναι σκέτη τηλεφωνία με 15 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...